Anglická Premier League - souhrn 16. kola

12.12.2009, 16:04, aktualizováno 13.12.2009, 19:01
Komentáře a souhrny
Liverpool v jediném nedělním utkání doma přenechal všechny body Arsenalu a zůstal sedmý, vítězům patří třetí místo. Sobota přinesla spoustu překvapení. Chelsea doma jenom remizovala s Evertonem, Manchester City si zase veze pouze bod z Boltonu. Tottenham doma dokonce podlehl Wolverhamptonu, stejně tak Manchester United Aston Ville.

Liverpool FC - Arsenal FC 1:2

13.12.2009 17:00

Góly: 41. Dirk Kuijt - 50. Glen Johnson (vl.), 58. Andrej Aršavin

I přes otřesný výkon v první půli nakonec Arsenal slaví klíčový triumf nad Liverpoolem. Ten naopak zabředává ještě hlouběji do krize, která ho momentálně provází. Vinou další ztráty Reds dovolili i nováčkovi z Birminghamu, aby se na ně bodově dotáhl. Bude následovat Benítezův konec?

Ačkoliv se úvod zápasu nesl spíše ve znamení pevných hrází na obou stranách, v rozmezí od jedenácté do třinácté minuty hned dvakrát dění na hřišti vytrhlo diváky ze sedadel. Poprvé Gerrard skvěle vyřešil přečíslení soupeřových zadáků přihrávkou do jasné pozice Torresovi, ten však koncovku nepěkně uspěchal a dovolil Almuniovi relativně snadno zasáhnout. Také u druhé nebezpečné situace nechyběl domácí kapitán, který si tentokrát sám chystal míč na střelu, když se mu pod nohy vrhl William Gallas. Kontroverzní sudí Webb ovšem zřetelný kontakt obou borců přehlédl a stoprocentní penaltu neodpískal.

Defenzíva Kanonýrů si tak během krátkého intervalu nejednou vybrala slabší chvilku, zatímco její kamarádka ofenzíva se trápila snad ještě více. Útoky Arsenalu byly povětšinou plynulé jen do toho okamžiku, než začalo přituhovat, pak jako by se Gunners lekli a z nadějného něčeho nakonec nebylo vůbec nic.

Pravdou ve finále je, že Londýňané svému protivníkovi stačili tak akorát prvních pět minut. Pak postupně odpadávali, až se kolem 25. minuty dostali pod takřka soustavný tlak. A ve vyznávání hesla "marnost nadevše" pokračovali i nadále, když místy v porovnání s Liverpoolem představovali jakousi obdobu biblického Davida. Přesto Arsenal dlouho odolával a inkasoval až ve 41. minutě. Tehdy Aureliovu standardku Almunia vyrazil jen ke Kuytovi, kterému ve vstřelení branky nezabránila ani trojice clonících Kanonýrů.

Jediným střeleckým pokusem Gunners v první půli byla nepřesná pozemní rána Nasriho. V podobném duchu zkoušel štěstí i Fabregas v úvodu druhého dějství. To ale nemění nic na tom, že se dnes borci z Londýna dostávali do palebných pozic až zoufale řídce. I se stále stejným počtem střeleckých pokusů pak ovšem Gunners zvládli vyrovnat. K té trefě opravdu přišli jak slepý k houslím, což jenom potvrzuje fakt, že šlo o branku vlastní. Na pohled průměrný centr do pokutového území totiž dopravil za Reinova záda nemotorný Johnson a začínalo se odznovu.

To pochopitelně vyhovovalo spíše hostům, Reds byli úplně otřeseni a z takového stavu se jen tak neprobrali. Po bezmála hodině hry totiž podcenili další obyčejný centr do pokutového území, míč propadl až k Aršavinovi, jenž si ho ideálně zpracoval a i v pádu vystřelil nejlépe, jak mohl. Reina se jen bezmocně ohlédl za balonem odrážejícím se od tyče a neomylně mířícím za brankovou čáru. Ruský forvard dal tímto všem vzpomenout na svou loňskou one-man show proti témuž soupeři.

Až po této úchvatné trefě se liverpoolští jakž takž probudili. Jejich přehnaná pasivita už byla potrestána dostatečně. Přesto se do prvopoločasového rytmu ne a ne dostat. Arsenal konečně představoval vyrovnaného soupeře, což Reds pochopitelně do karet zrovna nehrálo. Trápení domácích nicméně neutnul další zásah Gunners, ale až rozhodčího závěrečný hvizd. Také Arsenal totiž pořádně nevěděl co hrát, on však alespoň mohl být plně spokojen se stávajícím výsledkem.

Více informací k zápasu

Manchester United - Aston Villa 0:1

12.12.2009 18:30

Góly: 21. Gabriel Agbonlahor

Aston Villa je katem týmů z Velké čtyřky. Po Liverpoolu a Chelsea si dnes smlsla na Manchesteru, a to drze na Old Trafford. Po sedmi letech, kdy si neodvezla ani bod si tak připisuje další velké vítězství, které je momentálně posunulo na třetí příčku. Manchester se přidal k dalším o poháry bojujícím týmům, který dnes ztratil a nevyužil tak šance dotáhnout se na Chelsea.

Aston Villa nevstoupila do Divadla snů nijak ustrašeně a od prvních minut se svému soupeři rovnala. Propadala však v osobních soubojích a na konci první desetiminutovky tak musela čelit přečíslení tři na dva, kterou nakonec zažehnal až Warnock dobrým odkopem. Ten se vyznamenal hned v dalším okamžiku, když se na vápně vrhl pod nohy Parka a čistým skluzem odebral míč domácími hráči, jenž by jinak vnikl do šestnáctky zcela sám.

Dalších deset minut už sice patřily favoritům z Manchesteru, k žádnému náznaku větší šance se však domácí nedostali. A tak přišel šok pro většinu fanoušků na stadionu. Ashley Young si zasekávačkou udělal prostor před Fletcherem, na jeho centr nedosáhl Brown a Agbonlahor tak mohl v klidu zavěsit - 0:1.

Kontrovat mohl Carrick, když zpoza vápna nadělal přízemní střelou problémy Friedelovi, který míč krotil nadvakrát. Brzy se o vyrovnání mohl postarat i Rooney, když ho ve vápně očividně nechtěl atakovat Luke Young. Jenže anglický útočník spadl a vysloužil si žlutou kartu za filmovaný pád. Naopak Dunne neměl daleko po rohu zvýšit, ale jeho hlavičku zablokoval jeden z obránců.

Na druhé straně se do stoprocentní šance dostal Valencia, ke kterému propadl centr, nicméně před odkrytou brankou nedosáhl na míč ani v pádu na malém vápně. I další šance patřila hostům, když velkou chybu vyrobil Fletcher a Agbonlahor si položil Kuszczaka, ale místo střely volil nepřesnou přihrávku. Svou dravostí se dostal ke střele z malého vápna Rooney, který rozezvučel břevno.

To v domácím vápně mohl zopakovat Vidič, když Youngův centr srazil těsně nad branku. Následně se hra přeci jen uklidnila. Pět minut před koncem se do další obrovské šance dostal Giggs, ale jeho střelu nejprve zablokoval L. Young a následná dorážka mířila pouze do boční sítě. Poslední chvíle poločasu patřily Manchesteru, Aston Villa se však urputně bránila každému nebezpečnému míči, jenž se dostal do vápna.

Ač se to zdá paradoxní, ve druhé půli přišly první hrozby Manchesteru z rychlého protiútoku. Nejprve však Rooney s Owenem nevyužili volného prostoru před sebou a celou akci zbrzdili, následně pak celou akci zakončil Rooney nepříliš povedeným lobem. Aston Villa se sice snažila útočit, zakončení však bylo v nejlepším případě nedůrazné.

Manchester se samozřejmě hnal za vyrovnáním, když už však střela k Friedelovi došla, musel být Rooney vůbec rád, že se míč nezastavil sám od sebe. Průběžný výsledek znervózňoval i fanoušky, kteří automaticky pískali na každého hráče hostí, který se po ostřejším souboji ocitl na zemi.

V poslední půlhodince navíc začali Villans kousat. Nejprve Heskey chytře vrátil míč z první na vápno Milnerovi, který bez přípravy branku těsně minul. Chvíli poté se lehce dotkl pasu právě Heskey a Kuszczak na míč nedosáhl, nicméně branku minul.

Osmnáct minut před koncem zkoušel brankáře hostí překvapit střídající Gibson, jeho tečovaná rána ale skončila těsně nad břevnem. V obrovské šanci se dvě minuty poté ocitl Berbatov, který chtěl střílet z penalty bez přípravy. Míč ve vzduchu ale trefil špatně, a ten tak putoval dále pokutovým územím. Uzavírající se zámek přinášel další a další šance domácím, hned tu další zazdil Rooney nepovedenou přihrávkou před branku.

Ve sledu zajímavých akcí pokračoval Rooney střelou z otočky. Dvaadvacetimetrový pokus skončil nad brankou. Deset minut před koncem se po rohovém kopu dostal k hlavičce Vidič, ale za překonaného Friedela zaskočil u tyče Downing, který z brankové čáry míč pohotově vykopl.

Na konci 86. minuty se do skvělé střelecké pozice probil Berbatov a jeho přízemní dělovku famózním zákrokem vyrazil Friedel těsně vedle své tyče. V první ze tří nastavovaných minut se dostal ke střele z patnácti metrů Carrick, branku však opět minul.

To byla také naprosto poslední šance pro Manchester. Siru Fergusonovi nebylo nic platné rozčilování se nad nízkým nastaveným časem. Martin O’Neill se tak může radovat z další velmi překvapivé výhry nad jedním z největších favoritů na celkové vítězství.

Více informací k zápasu

Birmingham City - West Ham United 1:0

12.12.2009 16:00

Góly: 52. Lee Bowyer

Oba týmy stále překvapují anglickou ligu. Birmingham v horní části tabulky atakuje pohárové příčky, zatímco West Ham ani po šestnácti zápasech nevyleze ze sestupových vod. Solidní výkon domácích a hostující neschopnost proměňovat šance zařídila další cenné tři body do sbírky nováčka ligy.

Hned od prvních minut se musel mít na pozoru brankář londýnského celku. Nejprve se po čtyřech minutách dostal ke střele zblízka dík Larssonovi Johnson, ale Green předvedl skvělý zákrok. Za pouhé tři minuty pálil z hloubi vápna sám Larsson, i on ztroskotal na anglickém brankáři. I když se nehrál špatný fotbal, museli si diváci počkat na další šance až do poslední čtvrthodinky první půle.

Nejprve se do velké šanci dostal Diamanti, nicméně z vápna branku netrefil. Hned v další minutě se Diamanti dostal k další střele z šestnáctky, opět však nezamířil přesně. Na druhé straně se po příhře Fergusona hnal do šance Benitez, ale Green byl pozorný a dvěma zákroky gólu zabránil. V poslední minutě pak ještě hosté nabídli Birminghamu velkou šanci, kterou Jerome zahodil hlavičkou nad branku.

Když Kladiváři nevyužili otevřené domácí obrany v úvodních minutách druhé půle, přišel zasloužený gól pro domácí. Parádní individuální akci zakončil Benitez podstrčením míče Bowyerovi, který přízemní střelou k pravé tyči otevřel skóre. Pojistit vedení mohl po hodině hry Jerome, ale dokonalým zákrokem vytěsnil míč Green.

Brzy poté měl skórovat Ridgewell, ale neuvěřitelným způsobem netrefil branku z jednoho metru. Jen pět minut poté nechybělo mnoho, aby bylo vyrovnáno. Dyer střílel zpoza vápna a rozezvučel tyč domácí branky. Šance na vyrovnání značně a zbytečně ubral jedenáct minut před koncem Noble, když se nechal hloupě vyloučit po faulu na Beniteze.

Spalovač šancí Diamanti rozesmutněl hostující fanoušky i devět minut před koncem, kdy v dobré pozici opět nedokázal trefit branku. V další obrovské šanci se ocitl Franco, který v souboji tváří v tvář Hartovi ztroskotal na skvělém zákroku domácího brankáře. Na druhé straně mohl rozhodnout Jerome, ač nikým netísněn v dobré pozici netrefil branku.

Bohužel pro hosty patřila poslední šance zápasu opět Birminghamu, když si Green připsal další výborný zákrok proti Bowyerovi. Birmingham tak udržel vcelku zasloužené vítězství nad stále se trápícím West Hamem.

Více informací k zápasu

Bolton Wanderers - Manchester City 3:3

12.12.2009 16:00

Góly: 11. Ivan Klasnić, 43. Gary Cahill, 53. Ivan Klasnić - 28. Carlos Tévez, 45. Micah Richards, 77. Carlos Tévez

Třikrát Bolton nad Manchesterem City vedl, ambiciozní celek ale vždy dokázal vyrovnat. Dokonce i tehdy, když hrál již bez vyloučeného Craiga Bellamyho. Remíza ale pro Citiziens rozhodně nemůže být úspěchem...

Manchester tak dal po výhře nad londýnskou Chelsea opět vzpomenout na nedávnou sérii neuvěřitelných sedmi remíz v řadě. Díky získanému bodu se ale tým Marka Hughese dotáhl na pátou Aston Villu, kterou ale dnes ještě čeká utkání s rivalem Citieziens - Manchesterem United. Pro Bolton se ale rozhodně jedná o veliký úspěch, ačkoliv by tomu průběh zápasu odpovídat nemusel.

Skóre brankové přestřelky otevřel po jedenácti minutách hry Ivan Klasnić, snajpr ve službách Boltonu. Hosté ale díky brance Carlose Téveze dokázali ve 28. minutě vyrovnat. Napínavé představení pokračovalo ještě v první půli. Ve 43. minutě vrátil vedení domácím Cahill, o dvě minuty později ale dokázal opět srovnat Richards. Osm minut po změně stran se opět ukázal chorvatský kanonýr Boltonu, Klasnić. Do karet hrálo domácím i vyloučení Craiga Bellamyho, jenž odešel do kabin po dvou žlutých kartách. Hosté se ale do zápasu opět dokázali vrátit. Nejslavnějším mužem poloviny Manchesteru musí být Carlos Tévez. Ten v 77. minutě rozhodl o remíze 3:3.

Tlak Boltonu. Tak překvapivě vypadal úvod utkání. A Bolton byl za svou snahu odměněn již v jedenácté minutě. Matthew Taylor zahrál ďábelsky přesný centr do pokutového území Citiziens, Lee Chung-Yong přiťukl Klasnićovi a ten ze šesti metrů mířil přesně - 1:0. O tři minuty později to dokonce mohlo být o dvě branky. Davies se položil do pasu Leeho, Touré se nechal snadno obejít, hlavička ale naštěstí pro něho mířila pouze těsně nad branku.

Tempo bylo v prvním poločase opravdu úctyhodné, daleko aktivnějším týmem pak byl překvapivě Bolton. Ve dvacáté minutě zahrál Richards v pokutovém území rukou, rozhodčí si toho ale nevšiml a dal pokyn k pokračování ve hře. V průběhu dalších minut zasáhla Citiziens další rána. Kvůli zranění musel odstoupit Shaun Wright-Phillips a musel ho nahradit Steven Ireland. To ale hostům paradoxně možná pomohlo, Ireland byl totiž po celou dobu utkání velice aktivní.

Skotský záložník nakonec byl u úvodní branky svého týmu. Centrem z pravé strany našel dobře postaveného Téveze, jehož odražená střela nemohla nenajít cíl. Hosté tak možná trochu krutě pro domácí vyrovnali na 1:1. Vynikající příležitost k rychlé druhé brance měl pak Gareth Barry. Toho našel z rohového kopu skvěle Bellamy, ale záložník hostů osamocený pálil z voleje vedle.

Barry si své zaváhání mohl vyčítat o pár okamžiků později, ve 43. minutě. To se totiž parádní střelou prosadil Gary Cahill. Záložník domácích získal míč před pokutovým územím soupeře a parádní ranou přesně do vinglu zařídil Boltonu opětovné vedení - 2:1. Domácí ale své vedení znovu nedokázali udržet, tentokrát trvalo dokonce pouhé dvě minuty. To Bellamy vynikající přihrávkou oslovil obránce Richardse a ten tváří v tvář Jääskeläinenovi nezklamal - 2:2.

Ve druhé půli už hra postrádala takovou rychlost, jaká byla k vidění v poločase předešlém. Oba dva celky spíše nakopávaly balony a do šancí se dlouho nedostávali. Další šedá šmouha se ale objevila v defenzivě Manchesteru. Obránci nechali projít jednoduchý centr Taylora až k nabíhajícímu Klasnićovi a ten již do prázdné branky vrátil svému týmu vedení - 3:2. Největší chyba se pak dá přičítat Joleonu Lescottovi, jenž si nepohlídal chorvatského reprezentanta.

Bolton se dokonce mohl dočkat čtvrté branky. Po špatně zahraném rohovém kopu se Bolton dostal do přečíslení, Lee obešel Sylvinha i Lescotta a vyslal Muambu do samostatného úniku. Ten ale své poslání nesplnil a sám před brankářem neuvěřitelně minul. Hosté se pak tlačili do útoku za dalším vyrovnáním. Vše se pro ně ale stalo obtížnějším v 66. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen velšský útočník Craig Bellamy.

Manchester se ale stále valil do útoku, s hlavičkou neuspěl Lescott. Nakonec se ale Citiziens dočkali. Tévez ranou zpoza pokutového území poslal míč přesně do dolního růžku branky a rozhodl v 77. minutě o konečném výsledku utkání.

Více informací k zápasu

Burnley FC - Fulham FC 1:1

12.12.2009 16:00

Góly: 60. Wade Elliott - 50. Bobby Zamora

Fulham především v první půli přehrál svého soupeře, skóroval však až ve druhém. Na to domácí rychle odpověděli a udrželi bod za remízu. Zpytovat svědomí by měl především Dempsey, který nevyužil mnoha příležitostí k zajištění všech bodů.

Již ve druhé minutě mohl domácí fanoušky zmrazit Duff, když po přihrávce Nevlanda překonal brankáře Jensena lobem. Nicméně míč nakonec skončil mimo tři tyče. Právě Nevland se hned v dalším okamžiku dostal do další šance, tentokrát už však Jensen proti pokusu zakročil.

První šanci domácích zařídil Hughes, když si neporadil s odkopem před Fletcherem a Blake z dálky prověřil kvality Schwarzera. Vzápětí se na druhé straně dostal k další nebezpečné střele Duff, proti jeho střele však Jensen vytáhl parádní zákrok. Nebezpečnější hosté zahrozili znovu v 17. minutě, kdy možná s pomocí Jensena skončila Dempseyho dalekonosná střela jen těsně nad břevnem.

První dvacetiminutovka bohužel zůstala nenapodobena, do konce poločasu se tak diváci už žádné zajímavé šance nedočkali. Především Eagles tak dotáhl Burnley do šaten bez žádného manka.

Když v úvodu druhé půle Elliot ve stoprocentní šanci minul branku, dostali se hosté konečně do vedení. Po přímém kopu a výborné práci Bairda se k míči dostal Zamora, který střelou po zemi otevřel skóre. Po pěti minutách mohlo být ještě hůře, kdyby Dempsey využil chyb domácích obránců a z malého vápna dokázal zamířit lépe.

A tak se po hodině hry začínalo od znovu. Na konci výtečné kombinační akce byl Elliot, který z voleje zamířil za záda Schwarzera. Navrátit vedení mohl po dvou minutách Dempsey, jeho povedenou střelu srazil na roh obětavý Carlisle. Na druhé straně pálil vzápětí Nugent, na Schwarzera nevyzrál.

Po přímém kopu a dobré práci Duffa pálil z hloubi vápna Nevland, mezi tři tyče nezamířil. To byla, bohužel, také poslední výraznější šance utkání. Ke třem bodům měl blíž hostující Fulham, nakonec se však týmy rozešly smírně.

Více informací k zápasu

Chelsea FC - Everton FC 3:3

12.12.2009 16:00

Góly: 18. Didier Drogba, 23. Nicolas Anelka, 59. Didier Drogba - 12. Petr Čech (vl.), 45. Yakubu Aiyegbeni, 63. Louis Saha

Chelsea nezačala nejlépe, následně otočila a dvakrát se dostala do vedení. Šťastné branky Evertonu však nakonec zajistily podceňovaným hostům překvapivý bod. Manchester se tak večer může bodově dotáhnout na první pozici.

Domácí favorité poprvé zahrozili po třech minutách, kdy levačkou střílel ke vzdálenější tyči z deseti metrů Drogba. Míč však dostal opačnou faleš, než by měl, a skončil tak vedle tyče. Everton rozhodně nepřijel do Londýna pouze bránit a po osmi minutách si do dobré pozice zpoza vápna naběhl Jo, aby skákavou střelou prověřil pozorného Čecha.

Hosté však i nadále hráli až překvapivě aktivně, což jim brzy přineslo ovoce v podobě úvodního gólu. Baines z přímého kopu našel Sahu, který hlavičkoval do tyčky. Smolař Petr Čech na míč těsně nedosáhl, naopak se balon odrazil od tyče přímo do jeho zad a následně se tak dostal za brankovou čáru.

Jenže právě Luis Saha jen pár minut poté ztratil na půlící čáře zbytečně míč. Carvalho následně přihrál na vápno Lampardovi, který z první narazil Drogbovi, a ten střelou bez přípravy do horní poloviny branky pokořil Howarda. Do té doby bezzubá Chelsea svého soupeře sevřela a tvořila si jeden nebezpečný útok za druhým. Drogbovi po zasekávačce na poslední chvíli vypíchl míč jeden z obránců, další se chvíli poté neohroženě postavil do střely Ballacka.

Ani to však nebylo nic platné, když po rohovém kopu opět selhal Saha. Nejprve nedokázal míč v pádu odkopnout dál, než na střed vápna a svou chybu nenapravil ani v osobním souboji s Ivanovičem. Ten lehce přihrál volnému Anelkovi, který bodlem dokonal rychlý obrat.

Chelsea nechtěla pustit soupeře znovu do hry a útočila nadále. Sedm minut před koncem se jí naskytla výtečná příležitost, když byl písknut přímý kop z osmnácti metrů. Ten rozehrál Lampard v době, kdy se Drogba začal dohadovat s rozhodčím. Překvapení však domácím nevyšlo, když anglický záložník trefil pouze Fellainiho.

Nevídané věci se však děli v nastaveném čase. Hlavní rozhodčí Dowd nastavil tři minuty, během kterých však utrpěl druhý ostrý střet Jo a musel z hřiště ještě před koncem. Minutu po avizovaném nastavení tak na hřiště přišel Yakubu, aby v další minutě zařídil vyrovnání. Carvalho se po střetu na malém vápně snad únavou nezvedal, když se tak míč vrátil, byl Yakubu absolutně nehlídaný a Čech neměl sebemenší šanci.

Druhý poločas začal naprostou ofenzívou Chelsea, která vyvrcholila gólem těsně před hodinou hry. Everton odvrátil míč z vápna pouze k Ivanoviči, který centroval na zadní tyč. Tam si seběhl kanonýr Drogba a střelou k bližší tyči vrátil vedení domácím. Jenže radost nevydržela domácím déle, než pět minut.

Další přímý kop, další centr Bainese a další šťastný gól Sahy. Ten sice na míč nedosáhl, před vyběhnuvším Čechem však chtěl odvrátit míč na malém vápně Drogba. Ten trefil pouze Sahu, od jehož hlavy míč obloučkem zamířil za záda bezmocného brankáře.

Snaha Chelsea přicházela často vniveč, až čtvrthodiny před koncem musel hostující brankář s pomocí všech sil vytěsnit střelu Ballacka zpod břevna. Stamford Bridge se v posledních minutách díval prakticky jen na jednu branku, gólové příležitosti však stále nepřicházely. Když už se dostali domácí k zakončení, nemusel Howard zasahovat.

Když ve třetí minutě nastavení zpoza vápna nedokázal trefit přízemní ranou Ballack branku, bylo rozhodnuto, že Everton ukradne pro Chelsea důležité body. Štěstí dnes stálo na straně liverpoolského celku.

Více informací k zápasu

Hull City - Blackburn Rovers 0:0

12.12.2009 16:00

Góly: -

Blackburn navázal na senzační remízu s Liverpoolem z minulého kola také dnes. Z Hullu se sice chtěl vracet ideálně se třemi body v kapse, i remízu však může považovat za úspěch.

První skutečnou šanci přinesla dvanáctá minuta zápasu. Od domácího Fagana se po dobré přihrávce z kopaček Boatenga očekával gól, stačilo mu totiž jen překonat Robinsona. Anglický gólman však předvedl parádní zákrok a inkasování zabránil. Ale ani Blackburn nechtěl zůstat příliš pozadu, a tak vzápětí zahrozil také. Po centru Emertona pálil nad záložník Vince Grella.

V první půli tomuto střetnutí očividně chybělo trochu klidu a kvality uprostřed hřiště. Šancí bylo skutečně jako šafránu, a proto domácí fanoušci zatleskali jak slabé střele Geovanniho, tak i jeho následné voleji. Pokaždé však Robinson zasáhl a míč lapil. V 39. minutě se Tygři hnali do dalšího útoku. Marney přihrál Huntovi, který postupoval po pravé straně do šestnáctky Blackburnu. Jenže ani on nevymyslel nic kloudného. Pálil slabě, po zemi a přímo do náruče připraveného Robinsona.

Po změně stran se bohužel pokračovalo v nastoleném trendu. Oba týmy se jen velmi složitě dostávaly do nějakých vyložených příležitostí, a tak se diváci dosti nudili. Hlavně proto se trenéři rozhodli posílat útočné řady novými tvářemi. Jako první šel ze hřiště hostující Di Santo, jehož nahradil Kalinič, na druhé straně vystřídal Garciu mladík Jozy Altidore.

A právě čerstvý Kalinič mohl být tím mužem, který rozhodne tento zápas. Jenže narazil na jistého Myhilla. O malou chvíli později pro změnu tentýž hráč mířil nepřesně. V 75. minutě viděli všichni hráči Hullu jasný penaltový faul na Altidora, ale hlavní arbitr byl jiného názoru. A hlavně proto zápas dospěl za nerozhodného bezbrankového skóre až do konce.

Více informací k zápasu

Sunderland AFC - Portsmouth FC 1:1

12.12.2009 16:00

Góly: 23. Darren Bent - 90. Younès Kaboul

Portsmouth ani tentokrát neprohrál. V nastaveném čase totiž Younes Kaboul vyrovnal zápas se Sunderlandem, a jeho tým se tak ke konci podzimní sezony začíná zvedat.

Sunderland měl opravdu velice blízko k vítězství. Nakonec ale remizoval, a nevyhrál tak již tři utkání v řadě. To Portsmouth se na chvostu Premier League snad konečně začíná probírat z letní hibernace. Po výhře nad Boltonem přišel další bodový příděl, i když tentokrát pouze za remízu. Pompeys na poslední nesestupující tým nyní ztrácí již "pouze" pět bodů.

Sunderland byl v dnešním utkání jasně lepším týmem, o tom není příliš pochyb. Svou převahu domácí využili ve 23. minutě, kdy se prosadil nejlepší střelec týmu Darren Bent. Black Cats ale i přes místy až drtivý tlak nedokázali přidat druhou branku, za což zaplatili v nastavení druhého poločasu. To se totiž prosadil Kaboul, ten byl ale vzápětí vyloučen za druhou žlutou kartu - při oslavách první letošní branky si totiž ze sebe stáhl dres.

Sunderland začal ve velikém tempu. Již ve čtvrté minutě se ve vyložené příležitosti objevil Fraizer Campbell, jenž těžil z dobré přihrávky Nosworthyho. Střela mladého Angličana ale po bloku jednoho z obránců skončil pouze těsně nad břevnem branky hostů.

V jedenácté minutě se snad v ještě lepší pozici ukázal Darren Bent. Ten mohl po centru Andyho Reida hlavičkovat zcela nehlídaný, neuvěřitelně ale z této pozice minul. O sedm minut později zkoušel své štěstí i Kenwyne Jones. Jeho dalekonosná střela donutila Jamese prakticky k prvnímu závažnějšímu zákroku v utkání.

Portsmouth byl zakřiklý a do žádných pohledných akcí, případně nějakých příležitostí se nedostával. Nebylo tak veliké překvapení, když se domácí ve 23. minutě ujali zaslouženého vedení. Jordan Henderson zprava našel dobře postaveného Reida, ten se ale v pokutovém území nezachoval sobecky a přihrávkou ještě našel lépe postaveného Benta. Ten již do prázdné branky nemohl minout - 1:0. Pro Benta to byl jubilejní desátý gól v této sezoně.

Ve 28. minutě to již téměř bylo o dvě branky. Nosworthy dobře zapracoval na levé straně hřiště a přihrál Hendersonovi. Jeho tvrdá střela se ale nakonec vznesla nad branku.

Po změně stran se váhy vyrovnali, hosté byli možná dokonce lepším soupeřem. Stále se ale nedostávali do žádných dobrých šancí ani střeleckých pozicí. V 58. minutě se po skvělé individuální akci dostal do zakončení aktivní Nosworthy, ale jeho rána se vznesla pouze nad břevno. O dvě minuty později se vyznamenal brankář hostů Jones.

Deset minut před koncem se domácí dostali nejblíže druhé branky utkání. Reid z přímého kopu již překonal brankáře Jamese, jeho rána se ale zastavila na břevně Jamesovy branky. První šance Pompeys přišla až v poslední minutě. Kaboul ale svou střelu opřel pouze do náruče připraveného brankáře Fulopa.

Nakonec ale Portsmouth branku opravdu vstřelil. Jamie O'Hara zahrál rohový kop, našel Kaboula. Ten vybojoval míč a ve skrumáži hráčů poslal míč do sítě. Sunderland tak své vedení neudržel a může nyní pouze zpytovat svědomí.

Více informací k zápasu

Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers 0:1

12.12.2009 16:00

Góly: 3. Kevin Doyle

Další nepovedený zápas připravili Spurs svým fanouškům. Po rychlém gólu Doyla dokázal Wolverhampton zvítězit v poměru 1:0 a posunul se tak konečně z pásma sestupu.

Tottenham byl jasný favorit a svou roli chtěl co nejdříve vyjádřit gólovou trefou. Na místo toho však brzy inkasoval. Milijaš zahrával přímý kop z ostrého úhlu, i přesto ale stočil svou ránu až ke vzdálenější tyči. Míč ještě tečoval lehce hlavou Kevin Doyle, a proto byla branka připsána jemu. Poté se už ale utkání začalo vyvíjet podle předpokladů, to znamená pod taktovkou Spurs.

A jejich první gólovku přinesla desátá minuta. Kranjčar báječně vysunul do zakončení Keana, před ním však včas uzmul míč zkušený gólman Hahnemann. O druhý zásah se pokoušel po rohu Doyle, ale tentokrát na Gomese nevyzrál. V 24. minutě byli Kohouti nesmírně blízko vyrovnání. Na hranici velkého vápna se ocitl osamocen Keane, zakončení mu ale znemožnil obětavým zákrokem Craddock.

Spurs se nevzdávali a častokrát bylo okolo a vně pokutového území Wolves řádně horko. V 35. minutě hlavičkoval nad po přesném centru Kranjčara Keane a o pouhé dvě minuty později pro změnu v souboji s Craddockem zakončoval Defoe, ovšem ani on na Hahnemanna nevyzrál. Ještě před poločasovým hvizdem mohl Tottenham udeřit. Kranjčar poslal do pokutového území další famózní přihrávku, našel Huddlestona, který následně v pádu poslal míč těsně okolo vzdálenější tyčky.

Ihned po změně stran mohl Wolverhampton své vedení zdvojnásobit a vykročit tak mílovými kroky za nesmírně důležitým vítězstvím. Z ne zrovna ideálního úhlu zakončoval Ebanks-Blake, ale i tak nadělal Gomesovi nepříjemné problémy. Poté opět následovalo marné dobývání obrany hostů. Dlouhou dobu se Tottenham nemohl dostat do žádné pořádné šance. Až v 61. minutě hlavičkoval po rohovém kopu těsně nad Bassong.

Po příchodu Crouche na hřiště začali Kohouti posílat směrem do pokutového území Wolves větší počet centrů. A po jednom z nich anglický dlouhán také nebezpečně hlavičkoval. Poté v 78. minutě pozemním centrem našel volného Kranjčara obránce Čorluka, domácí záložník v jasné tutovce zklamal, i jemu scházela přesnost. Vzápětí vypálil na Hahnemanna tvrdou dělovku Huddlestone, americký gólman ovšem předvedl další báječný zákrok. Ani šestiminutové nastavení už Tottenhamu nepomohlo, a tak potřetí v letošní sezóně doma padl.

Více informací k zápasu

Stoke City - Wigan Athletic 2:2

12.12.2009 13:45

Góly: 37. Tuncay Şanli, 74. Ryan Shawcross - 15. Emmerson Boyce, 72. Maynor Figueroa

Neuvěřitelný průběh, řadu šancí a hned čtyři góly, to vše připravili fanouškům hráči Stoke a Wiganu. Oba týmy se prosadily dvakrát, a tak zápas vítěze nepoznal.

Úvodní desetiminutovka přinesla jen několik nebezpečných autů domácího Delapa a následnou nepřesnou ránu Whiteheada z hranice šestnáctky. Až v následujících minutách přišly o poznání zajímavější příležitosti. Po přesném centru N'Zogbii hlavičkoval báječně Rodallega, Sorensen musel vytáhnout ještě lepší a pohotový zákrok, aby jeho pokus zlikvidoval. Následně se ale dostal k dorážce hlavou Boyce a v těžké pozici skóroval.

O vyrovnání se pokoušel hlavičkou po Delapově autu Fuller, chyběla mu však přesnost. Na druhé straně naopak prokličkoval obranou N’Zogbia a nastřelil boční síť. Stoke se nakonec povedlo v první půli přeci jen vyrovnat. Po dlouhém výkopu Sorensena prodloužil za sebe Shawcross, míč doběhl Tuncay a z úhlu překonal Kirklanda. Vedení na stranu hostů mohl vrátit aktivní N’Zogbia, jeho tvrdá dělovka z přímého kopu ovšem proletěla těsně vedle tyčky.

V 50. minutě měl dobrou možnost ke vstřelení branky stoper Robert Huth. Po centru Etheringtona z pravé strany hlavičkoval z úrovně penaltového puntíku asi metr nad. O pět minut později byla podobná šance k vidění i před bránou Sorensena. Po rohovém kopu nezvládl souboj se Scharnerem domácí Shawcross, a tak se rakouský záložník dostal k zakončení. Mířil však mimo.

Více než stoprocentní šanci nedokázalo Stoke proměnit zhruba po hodině hry. Fuller se zbavil lehce Brambla, který by se po tomto momentu hanbou určitě nejraději propadl do země, a poté měl na výběr dvě možnosti - vystřelit, nebo přihrát nabíhajícímu Tuncayovi. Nakonec zvolil něco mezi a výsledkem byla prudká nepřesná přihrávka, na níž jeho útočný kolega ve skluzu nedosáhl a do prázdné brány tak zakončit nemohl.

V 70. minutě přišly hned dvě tutovky Potters. Nejprve po báječném centru Etheringtona, jenž ukázal skvělý přehled o hře, pálil z voleje Whelan, ale na Kirklanda nevyzrál. O malý okamžik později pro změnu Tuncay přestřelil. O pravdivosti pravidla nedáš - dostaneš se mohlo Stoke přesvědčit vzápětí. Po faulu ve středu hřiště dostal Wigan možnost zahrávat přímý kop a málokdo čekal, že by z této pozice mohli hosté udeřit. Obránce Maynor Figueroa se ale nijak nerozpakoval a míč napálil směrem na bránu Sorensena, kterého dokonale překvapil a poslal svůj tým do vedení! Neuvěřitelný gól.

Parádní utkání pokračovalo i nadále. Stav 2:1 ve prospěch Latics příliš dlouho nevydržel. Na rohový kop si totiž naskočil mladý Ryan Shawcross a potvrdil pověst báječného hlavičkáře. Domácí se i v závěru snažili a dělali vše pro to, aby tři body zůstaly na Britannia Stadium. Na místo toho ale zahrával po faulu Hutha na Gomeze Wigan penaltu. Tu chtěl proměnit Rodallega, jenže kopnul ji lajdácky, a tak jeho ránu Sorensen dokázal lapit. Pro fanoušky Stoke byl dnes hlavním hrdinou.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Chelsea FC16121340:1337
2.Manchester United16111434:1434
3.Arsenal FC15101440:1931
4.Aston Villa1685326:1429
5.Tottenham Hotspur1683535:2227
6.Manchester City1568129:2126
7.Liverpool FC1673632:2224
8.Birmingham City1673616:1624
9.Fulham FC1665520:1723
10.Sunderland AFC1663722:2221
11.Stoke City1656515:1921
12.Blackburn Rovers1654716:2819
13.Burnley FC1653820:3418
14.Wigan Athletic1653819:3618
15.Everton FC1645722:3017
16.Hull City1745817:3417
17.Wolverhampton Wanderers1644815:2816
18.West Ham United1635824:3114
19.Bolton Wanderers1534820:3213
20.Portsmouth FC16321114:2411

Autor: EuroFotbal.cz

Komentáře (784)

Komentáře k článku naleznete zde.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele