23.05.2009 15:30 CET
5 : 1
(3:1)

Wolfsburg poprvé německým mistrem

Největší klub z Dolního Saska slaví ve své více než šedesáti tříleté historii první titul mistra Německa! Klub, jehož největším úspěchy doposud byl titul pro amatérského mistra z Dolního Saska a účast v Poháru UEFA dnes po výhře 5:1 nad Werderem Brémy může slavit!

V prvních pěti minutách sice měli hosté trochu více ze hry, ale v šesté minutě přišla chvíle Wolfsburgu. Werder nedokázal odvrátit míč po Pasanenově chybě, Wiese a Prödl pak nedokázali zabránit Misimovićovi k jeho krásní ráně pod břevno pod břevno. Aby toho však nebylo málo, v patnácté minutě se po čáře uvolnil Gentner, pasem hledal Grafiteho, jenž chytrou tečí před nešťastníkem utkání Prödlem posunul Wolfsburg opět blíže k titulu.

Pokud chtěl Werder ještě zdramatizovat boj o titul, musel vstřelit aspoň dvě branky. V 25. minutě dostal Baumann krásný míč od Diega, prošel přes dva obránce a zakončil vedle levé tyče branky domácích. Během svého průniku byl atakován Barzaglim, ale penalta se napískala. Naopak Wolfsburg takřka z protiútoku skóroval. Grafite se uvolnil, snažil se ještě přihrát, trefil ale ve skluzu Prödla, jenž si míč srazil do branky.

Euforii ve Wolfsburgu však zchladila 31. minuta. Diego si narazil s Pizarrem a šel sám na Benaglia, kterého překonal střelou pod něj. V minutě devětatřicáté to zkoušel po přiťuknutí od Fringse i Hugo Almeida, ale jeho rána ze šestnácti metrů měla spíše ragbyové parametry. Před koncem prvního poločasu pak ještě z dálky střílel Diego, ale úspěšný nebyl taktéž. Pro Wolfsburg přišla poločasová přestávka včas, Werder byl v závěru jasně lepším týmem.

Hned zezačátku první půle měl šanci skórovat Werder. Naldo dostal možnost přímého volného kopu ze zhruba stejné pozice jako při finále Poháru UEFA, ale tentokrát míč nasměroval více k pravé tyči a Benaglio si s ránou poradil.

Jenomže 56. minuta poslala jakékoliv debaty o letošním mistrovi k ledu. Misimovíc odcentroval na zadní tyč, kde stáli Džeko s Grafitem, jež bránil jediný Prödl, Grafite naskočil na míč nejpřesněji a zvýšil už na 4:1. Wolfsburgu gól foukl vítr do plachet, prakticky hned z další akce pálil Džeko, jenž ale trefil pouze Nalda.

Zápas se už jen dohrával na polovině Werderu. Postupně neuspěl svým nájezdem Grafite, potom střela Misimoviće, anebo také ještě předtím pokus nového muže na trávníku Pekaríka, jenž ale čtyři tyče netrefil. Na druhé straně, když už byl na hrací ploše i Jan Šimůnek, se dostal do příležitosti Boenisch, ale trefil jen Benaglia.

Opět se pak potvrdilo známé nedáš dostaneš. Gentner podruhé v zápase svým centrem přispěl ke gólu, tentokrát Džeko nohou ze vzduchu překonal Wieseho. Werder se pak už jen pokoušel alespoň trochu zkorigovat skóre, ale ani na sklonku 76. minuty nebylo Diegovi podruhé v zápase přáno.

V závěru se zápas už opravdu jen dohrával, všem hráčům, členům realizačního týmů, klubovým představitelům i 30 tisícům přítomných lidí bylo jasné, že klub, jenž hraje Bundesligu od postupu z roku 1997, se zapíše do historických análů jako dvanáctý vítěz bundesligové Meisterschale.

Autor: Daniel Polách