Češi v zahraničí: Papadopulos slavil titul, Plašil se dojemně loučil

20.05.2019, 21:05
Aktuality
Největší úspěch kariéry oslavil útočník Michal Papadopulos z polských Gliwic, které získaly premiérový polský titul. Gólových zápisů se dočkali obránci Filip Novák z tureckého Trabzonsporu a Adam Hloušek z Legie Varšava. Trefil se také záložník Jaroslav Navrátil, který s Go Ahead Eagles bojuje v baráži o postup do nizozemské Eredivisie. Emotivní zápas má za sebou Jaroslav Plašil. Fanoušci Bordeaux mu připravili krásnou rozlučku s dresem, ve kterém s krátkou přestávkou strávil téměř deset let.

Německo

Ostudnou porážku 1:8 schytali fotbalisté Augsburgu na půdě Wolfsburgu. Záložník Jan Morávek si musel podstatnou část vytrpět přímo na trávníku. Na hřiště šel ve 46. minutě místo Christopha Janckera za stavu 0:3.

Celkem deseti střelám musel čelit brankář Jiří Pavlenka v dresu Brém v domácím zápase proti Lipsku. Nakonec se mohl radovat z vítězství 2:1. Hosté dokonce nedali penaltu, když Bruma přestřelil Pavlenkovu branku. Druhý český reprezentant ve službách Brém Theo Gebre Selassie kvůli zranění nebyl ani na lavičce.

Španělsko

Brankář Tomáš Vaclík vychytal v dresu Sevilly čisté konto proti Bilbau a pomohl mužstvu k vítězství 2:0. Na postup do Ligy mistrů ani přímý postup do základní skupiny Evropské ligy to ale Seville nestačilo. Valencia i Getafe si své pozice uhájily. Sevillu tak v létě, stejně jako před rokem, čekají předkola.

Itálie

Sampdoria Janov remizovala 0:0 na hřišti Chieva Verona. Český záložník Jakub Jankto byl u toho přímo na hřišti od 68. minuty, kdy vystřídal poláka Linettyho.

Francie

Brankář Tomáš Koubek přispěl výborným výkonem k vítězství Rennes ve Štrasburku 2:0. Jeho mužstvo vyhrálo v Ligue 1 po dlouhých devíti zápasech. Koubek, který čelil v zápase 19 střeleckým okusům soupeře, byl vyhlášen Hráčem utkání.

Záložník Jaroslav Plašil se loučil s Bordeaux, za které hrál s výjimkou krátké přestávky od roku 2009. Do zápasu s Remeší vedl tým jako kapitán a odehrál celých 90 minut. Porážce 0:1 sice nezabránil, ale emotivní rozlučka mu nakonec vše vynahradila. Zda bude bývalý český reprezentant v 37 letech pokračovat v kariéře zatím není jasné.

Nizozemsko

V Nizozemsku zuří baráž o postup do nejvyšší soutěže. Ve hře jsou také Go Ahead Eagles z Deventeru s český záložníkem Jaroslavem Navrátilem. Ten se v nedělním domácím utkání proti Den Boschi dokonce střelecky prosadil a vyrovnal na konečných 2:2. V zápase odehrál 84 minut. Odveta se hraje ve středu.

Slovensko

Pouze úvodní půlhodinu odehrál za Zlaté Moravce v zápase v Senici český útočník Tomáš Dočekal pak byl střídán. Hosté už v té chvíli hráli o deseti bez vyloučeného Kwina a nakonec prohráli 1:3. V barvách Senice odchytal celý zápas brankář Vojtěch Vorel.

Obránce Martin Sus odehrál celé utkání za Sereď proti Žilině. Nováček soutěže prohrál 2:3, ale i tak prožil úspěšnou sezonu, kterou zakončil na šestém místě skupiny o titul.

Brankář Martin Jedlička chytal za Dunajskou Stredu v Ružomberku, kde ale po brance Zinedina Mustedanagiče jeho tým prohrál 1:0. Ružomberok, na jehož lavičce strávil celé utkání náhradní brankář Jan Čtvrtečka, díky skvělé nadstavbové části, skončil třetí a zahraje si kvalifikaci Evropské ligy.

Chorvatsko

Obránce Jan Lecjaks odehrál celých 90 minut za Lokomotivu Záhřeb proti Rijece. Jeho tým vyšel na půdě soupeře bodově naprázdno po porážce 0:1.

Kazachstán

Záložník Lukáš Droppa přispěl k nečekanému vítězství Šachtaru Karagandy na půdě favorizované Astany 2:1. V dresu hostů odehrál kompletních 90 minut.

Kypr

Záložník Zdeněk Folprecht odehrál celý zápas za Pafos na hřišti Ermisu a pomohl k důležité výhře 2:1. Do statistik zápasu se zapsal žlutou kartou v 51. minutě. Pafos skončil v tabulce skupiny o udržení na druhém místě s tříbodovým náskokem na sestup.

Polsko

Senzační mistrovský titul slaví Piast Gliwice a s ním i český útočník Michal Papadopulos. V posledním utkání proti Lechu Poznaň naskočil do hry v 73. minutě a pomohl mužstvu udržet vedení 1:0. Piast triumfoval v polské Ekstraklase poprvé v historii se čtyřbodovým náskokem na Legii Varšava.

Oslavy titulu v Gliwicích

Legia v posledním duelu pouze remizovala na domácí půdě se Zaglebie Lubin 2:2. Na hřišti byl u toho v jejím dresu také obránce Adam Hloušek, který se po sezoně stěhuje do Plzně. V 73. minutě střídal Antoliče a v nastaveném čase po rohovém kopu vyrovnával na konečných 2:2. Za hosty nastoupil v 82. minutě útočník Jakub Mareš.

Jagiellonia Bialystok prohrála 0:2 na půdě Lechie Gdaňsk. V dresu hostů odehrál celý zápas záložník Martin Pospíšil. V desáté minutě nastaveného času dostal žlutou kartu. Jagiellonia skončila pro letošek na pátém místě a bez evropských pohárů.

Skotsko

Zdeněk Zlámal v brance Hearts sice na půdě Celtiku inkasoval rychle první gól, ale pak dlouho odolával a až do 84. minuty se spoluhráči držel remízu 1:1. Nakonec ale kapituloval a jeho tým prohrál 1:2. Celtic získal mistrovský titul, Hearts patří konečné šesté místo.

Turecko

Obránce Filip Novák odehrál celý zápas za Trabzonspor proti Besiktasi Istanbul a na vítězství 2:1 nad slavným sokem měl navíc nezanedbatelný podíl. V 53. minutě totiž otevřel skóre zápasu povedenou hlavičkou. Kolo před koncem tak Trabzonspor drží naději na třetí místo a přímý postup do Evropské ligy.

Novákův gól v čase 1:10

Obránce Ondřej Čelůstka nastoupil v základní sestavě Antalyasporu, který porazil 3:0 Yeti Malatyaspor. Zápas však nedohrál. V 72. minutě byl za rozhodnutého stavu vystřídán.

Major League Soccer

Útočník Zdeněk Ondrášek zapsal další minuty v zámořské soutěži. Jeho Dallas remizoval doma s Los Angeles FC 1:1. Ondrášek hrál od 65. minuty, kdy vystřídal Badjiho. Jeho mužstvo už v těch chvílích hrálo o deseti, ale vedlo stále 1:0. O vítězství nakonec ale přišlo po penaltě Carlose Vely v 80. minutě.

Autor: Jiří Fišara