SOUTĚŽE NA BRITSKÝCH OSTROVECH

26.04.2005, 15:17
Aktuality
Ve Skotsku se rozjely boje o titul a o záchranu, a to hned soubojem nejzajímavějším - v glasgowském derby Rangers hostili Celtic a protože prohráli, pravděpodobně přišli o šanci na titul. Ve Walesu je o titulu rozhodnuto, v Severním Irsku se rozhodne tento víkend, v Irsku je sezóna teprve na začátku...

Skotsko

Menším týmům se ve Skotsku nežije snadno. Dobře totiž ví, že hrají jen o třetí místo, první dvě mají předplacené glasgowské velkokluby Celtic a Rangers. O uplynulém víkendu na severu Velké Británie začala poslední fáze Premier League a dva kohouti v souboji o titul si to hned rozdali mezi sebou.

-    :

Skóre otevřel ve dvaadvacáté minutě Stillian Petrov. Francouzský obránce Aghate sebral míč Andrewsovi, nahrál Petrovovi a ten překonal brankáře Waterreuse. Následně obdržel žlutou kartu, protože svůj gól přílišně slavil. Sotirios Kyrgiakos zahodil obrovskou šanci na vyrovnání, když se z malého vápna metru netrefil do brány, i když je třeba říci, že do akce skočil po hlavě. Ve 34. minutě udělal tento Řek další osudnou chybu, nechal vystřelit Craiga Bellamyho, který dle zákona "nedáš, dostaneš" zvýšil už na 2:0 pro hosty. Na druhé straně brankář Marshall konečky prstů vytěsnil střelu Dada Prša z kraje pokutového území a Andrews nedokázal zpracovat míč vyražený Marshallem po rohovém kopu. Krátce po začátku druhého poločasu se zranil Craig Bellamy a musel být nahrazen Craigem Beattiem. Střelu Stanislava Vargy zachraňoval na brankové čáře zachraňoval Kyrgiakos. Jinak celý poločas útočili Rangers, ale snížení přišlo příliš pozdě. V 88. minutě se zblízka trefil střídající Steven Thompson. Celtic tedy vyhrál na Ibroxu 2:1 a získal na Rangers již pětibodový náskok.

Vzhledem k tomu, že Celtic i Rangers s ostatními soupeři ztrácejí body jen málokdy, není příliš pravděpodobné, že by Celtic v posledních pěti kolech ztratil pět bodů a obhajobu titulu už si asi nenechá překazit.

Na třetí místo a místenku v Poháru UEFA zbývají zřejmě už jen dva kandidáti, Hibernian Edinburgh a Aberdeen FC. Pátí v pořadí Hearts, kteří o víkendu v utkání nejbohatším na góly remizovali 2:2 na půdě Hibernianu, ztrácí osm bodů. Šestý je Motherwell a protože o víkendu prohrál 0:1 doma s Aberdeenem, zřejmě se od šestého místa už neodlepí.

6. Motherwell FC341271541:4243

Ve skupině o udržení je jasno o tom, že nováček Inverness CT setrvá v nejvyšší soutěži i příští rok, pojistku získal bezbrankovou remízou v Dunfermline. Naopak Dumfermline je předposlední a jen o skóre před Livingstonem, oba mají 28 bodů. Kilmarnock vyhrál 1:0 nad FC Dundee a pokud v příštím kole alespoň remizuje, bude mít také jistotu záchrany. Dundee United v záchranářském boji remizovali 1:1 s Livingstonem. V reálném ohrožení jsou tedy FC Dundee, Dundee United, Dunfermline a Livingston. Všichni čtyři se vejdou do rozmezí 28-31 bodů.

Irsko

V šestém kole irské Eircom league se nezrodila ani jedna remíza. Do čela tabulky se dostal tým Shelbourne Dublin po vítězství v Longfordu. Teprve v tomto kole dostal brankář Derry City Micheal Devine gól, a to hned tři a jeho tým prohrál doma se Shamrockem 2:3. Studenti z UC Dublin ještě 15 minut před koncem prohrávali v St.Patricks 3:0, pak se jim ale málem povedl comeback. Bohužel pro ně ale zápas skončil 3:2. Drogheda přetrhla v Corku jeho sedmnáctizápasovou šňůru bez prohry. Hosté vstřelili gól z penalty, pak sice dohrávali v deseti, ale protože jen bránili, trochu nezaslouženě vyhráli. Nováčkovi soutěže z Bray Wanderers se letos daří, prohrál jen jednou. Tento víkend porazil Waterford 2:1. Zato Bohemians nemají štěstí, jsou předposlední a poprvé vyhráli až teď 1:0 a to ještě nad ubohými Finn Harps, kteří mají po tomto kole jen 1 bod.