Události La Ligy: Vyhrocené derby o Sevillu, Piquého sbohem i šok ve Vallecas

08.11.2022, 14:58, aktualizováno 08.11.2022, 14:58
Borja Iglesias (© AFP)
O vyhroceném derby v Seville, které "ozdobily” tři vyloučení, se bude mluvit ještě dlouho. Vášně mezi Realem Betis a Sevillou vyeskalovaly ve střety hráčů i realizačních týmů. V Barceloně se mezitím rozloučil s bohatou kariérou Gerrard Piqué (35), zatímco na trávníku ve Vallecas Rayo šokovalo Real Madrid.

Obrovské emoce a hned tři vyloučení. Sevillské derby mělo vše: k vidění byl krásný gól, vlastňák, ostré souboje, potyčky i červené karty. Remíza 1:1 mezi Realem Betis a Sevillou byla ozdobou 13. kola La Ligy a více než vhodným synonymem dobrého fotbalu.

Béticos vstupovali do utkání jako jednoznačný favorit, neboť narozdíl od městského rivala měli dobré výsledky jak v lize, tak v pohárech. A formu potvrdili i v úvodu zápasu, když je od gólové radosti dělila dokonce dvakrát pouze branková konstrukce za zády brankáře Bona.

Poprvé se zeleno-bílá část Andalusie radovala ve 38. minutě, kdy hlavní rozhodčí utkání "ocenil" drsný faul Gonzala Montiela červenou kartou. Pro Sevillistas to byla první rána, ta druhá přišla o šest minut později - Canalesův centr si srazila do vlastní sítě hrající klubová legenda Jesús Navas. Tou dobou byl navíc mistr světa i Evropy na hřišti pouze pár vteřin.

Domácí si však zkomplikovali cestu za vítězným derby sami, protože se ještě před poločasem poroučel předčasně do sprch Nabil Fekir. Francouzský středopolař neudržel emoce na uzdě a po fyzickém ataku protihráče viděly ochozy Estadio Benito Villamarín druhou červenou kartu.

Výsledky 13. kola LaLigy

A aby toho nebylo málo, Betis dohrával dokonce v devíti, když se krátce po začátku druhé půle nechal vyprovokovat Borja Iglesias. Útočník španělské reprezentace nakopl soupeře do kotníku a třetí vyloučení bylo na světě.

Sevilla se proti oslabenému soupeři dočkala kýženého vyrovnání, když osm minut před koncem Karim Rekik nahrál Nemanju Gudeljovi, jehož nádherná dělovka rozhodla o dělbě bodů.

Ty se naopak nerozdělovaly ve Vallecasu, kam zavítal mistrovský Real Madrid. V rozmezí pouhého týdne si totiž úřadující vítěz Ligy mistrů a La Ligy nechal protéct tříbodový náskok na Barcelonu, který si pracně vytvořil v El Clásicu, mezi prsty. Na nedělní remízu s Gironou totiž navázal šokující porážkou s Rayem Vallecanem.

Elektrizující atmosféra na Los Merengues hnala domácí kupředu, zatímco hosté, přemýšlející nad blížícím se světovým šampionátem v Kataru, mysleli spíše na své zdraví. Strach z případného zranění byl na hráčích Bílého baletu více než zřejmý. Na La Ligu zkrátka bude čas, až po skončení svátku na Blízkém východě.

Hráč kola

V životě se občas stane, že s něčím musíte skoncovat. V případě Gerrarda Piquého, odchovance Barcelony, se tak událo v sobotu. Španěl se rozloučil s klubem svého srdce i bohatou fotbalovou kariérou, během níž vyhrál takřka vše, co šlo. Mimo jiné mistr světa i Evropy tvrdil, že po Barceloně už žádný jiný klub nebude. A slovo dodržel.

Své poslední představení na Camp Nou ozdobil Piqué pohodovým výkonem, který přítomní ocenili mohutným skandováním jeho jména. Ikona slavné katalánské značky se po závěrečném hvizdu (2:0) vrátila na trávník se svými dětmi a dočkala se zaslouženým ovací.

Piqué se nyní chystá na novou životní etapu, kterou napíše mimo fotbalové stadiony. Naposledy, tak trochu neplánovaně, se však může pustit do akce v úterý, kdy zraněními utrápená Barcelona cestuje do Pamplony. "Je k dispozici a uvidíme, jak to dopadne. Rozhodneme se v úterý," řekl před duelem s Osasunou trenér Blaugranas Xavi, jenž Piquého pro jistotu zařadil do zápasové nominace.

Gól kola

Nemanja Gudelj se zasloužil v sevillském derby o nejkrásnější gól týdne. Když už se na stadionu Benita Villamarina zdálo, že vítězství získá domácí Betis, udeřil Srb nechytatelnou dělovkou. Necelých deset minut před koncem duelu natáhl z úctyhodné vzdálenosti a krásnou ranou rozvlnil síť za zády brankáře Bona.

Gudeljova krásná branka a získaný bot z vyhroceného derby by mohly trápící se Sevillu nakopnout k lepším zítřkům. Soubor trenéra Jorgeho Sampaoliho totiž nutně potřebuje nový impulz, aby se odlepil ode dna ligové tabulky.