Události Ligue 1: Remeš pod mladým trenérem obrala PSG, ztráceli i další favorité

30.01.2023, 17:12
Názory a komentáře
Franck Honorat (© AFP)

Francouzská Ligue 1 se o víkendu přehoupla do druhé poloviny. I po 20. kole zůstává v čele PSG, jeho náskok na nejbližší konkurenci je ale jen tříbodový. Pařížané totiž nedokázali využít ztrát ostatních favoritů a doma jen remizovali s rozjetou Remeší.

Ligue 1 dlouhodobě patří k soutěžím, kde se kluby nebojí dát prostor mladým talentům. Když se ale vedení Remeše na podzim rozhodlo jmenovat novým hlavním trenérem teprve třicetiletého Willa Stilla, přeci jenom to zvedlo nejedno obočí. Mladý Angličan s belgickými kořeny v klubu od léta působil jako asistent Óscara Garcíi, po jeho odvolání ale měl být pouze dočasným řešením, než se najde prověřenější trenérské jméno. Jenže Remeš pod ním začala hrát tak dobře, že Still dostal nabídku na plnohodnotné angažmá. K jeho vlastnímu překvapení.

Stillovi je sice teprve 30 let, ve fotbale toho už má za sebou ale poměrně hodně. Především v Belgii absolvoval celou řadu štací a vystřídal různé role, od skauta a analytika až po hlavního trenéra. Žádný z jeho předchozích klubů ale nebyl na takové úrovni, aby ho to mělo předurčovat k vedení týmu v Ligue 1. Už jen samotné působení v roli asistenta trenéra Garcíi pro něj bylo zatím největším kariérním zářezem.

Když se ale uvolnilo místo na lavičce, vedení Remeše se odhodlalo na Stilla vsadit. A zatím to vypadá, že tím trefilo jackpot. Bíločervení dosud pod novým trenérem odehráli 12 soutěžních zápasů s úctyhodnou bilancí 6 výher a 6 remíz. Ligový los je přitom nešetřil, potkat už se stihli třeba s Rennes, Lille nebo Nice. A také s PSG. Právě na jeho půdě odtrénoval Still svůj desátý ligový duel na lavičce Remeše. A ani tentokrát neodešel poražen.

Cenná remíza s PSG

Jeho svěřenci v prvním poločase favorita jasně přehráli, o čemž svědčí bilance střel 9:1 v jejich prospěch. Krátce po pauze sice PSG poslal do vedení Neymar, šance Remeše ale jen o pár minut později zvýšil Marco Verratti, který po ostrém skluzu viděl přímou červenou. Italský záložník přitom přišel do hry teprve o poločase, na hřišti tak strávil jen 14 minut. Hosté se i nadále rvali o každý míč a nakonec byli odměněni, když v 90+5. minutě z poslední akce zápasu vyrovnal útočník Folarin Balogun. Host z Arsenalu vstřelil už svůj 11. gól v Ligue 1.

Velká jízda Remeše pod vedením Willa Stilla tak pokračuje i po zápase v Paříži. Naopak domácí trenér Christophe Galtier má nad čím přemýšlet. Od restartu klubového fotbalu po mistrovství světa se PSG nedaří herně ani výsledkově, klíčová část sezóny v podobě osmifinále Ligy mistrů proti Bayernu je přitom za rohem. A zdaleka rozhodnuto není ani o ligovém titulu.

Remeš si vytvořila více gólových příležitostí (©Opta by Stats Perform)

Když už nic, PSG může těšit alespoň fakt, že ho ztráta s Remeší nepřipravila o těsný náskok na čele soutěže. Víkendové 20. kolo se totiž neslo ve znamení ztrát favoritů: ani jeden tým z TOP pětky nedokázal zvítězit. Třetí Marseille a čtvrté Monaco se vzájemně obraly remízou 1:1, stejný výsledek si na hřišti Troyes připsalo také druhé Lens a páté Rennes dokonce překvapivě prohrálo 1:2 v bretaňském derby na půdě Lorientu. Na čele ligy se tak rozložení sil výrazněji nezměnilo.

Hráč kola

Brest si doma v záchranářském souboji hladce poradil s Angers 4:0 a připsal si tak první ligovou výhru pod trenérem Érice Royem. Dominantní jízdu domácích režíroval především záložník Franck Honorat, který se podílel hned na třech brankách Brestu. Už ve 14. minutě krásným centrem připravil gól pro Le Douarona, v 60. minutě se sám prosadil přesnou střelou k tyči a o 24 minut později se asistencí podepsal i pod trefu Lees-Meloua.

Gól kola

Montpellieru chybělo na půdě Auxerre hned několik ofenzivních opor, s přehledem je ale zastoupil Stephy Mavididi. Anglický útočník vstřelil oba góly zápasu, přičemž hlavně jeho úvodní trefa stála za to. Mavididi vyhrál souboj na hranici vápna, několika kličkami si vylepšil palebnou pozici a dělovou ranou pravačkou poslal míč do šibenice domácí branky. Dočkal se tak vůbec první ligové trefy v sezóně.