3 : 2
(1:0)

Emil Forsberg (© AFP)

Poláci přes bojovný výkon nestačili na Švédy a na turnaji končí

V napínavém utkání vedli seveřané už o dvě branky, jenže snaživému výběru kouče Paula Sousy se podařilo vyrovnat. V nastaveném čase si však nepohlídali střídajícího Victora Claessona, jenž stvrdil jejich vyřazení.

Švédové, kteří se pyšní především výbornou obranou, měli už po dvou zápasech jistotu postupu. Poláci, kterým zařídil remízu v duelu se Španělskem kanonýr Robert Lewandowski, naopak museli nutně vyhrát, aby se podívali do osmifinále. Dění ve skupině E přitom zajímalo také příznivce a příznivkyně českého národního týmu, protože z něj mohl vzejít potencionální soupeř pro první střetnutí ve vyřazovací fázi.

Svěřencům Janneho Anderssona stačilo pouhých 81 sekund k tomu, aby se dostali do vedení. Kamil Jóžwiak na hranici vápna nezasáhnul balon, čehož využil Emil Forsberg a přízemní střelou z nějakých osmi metrů zacílil přesně k pravé tyči - 1:0. Nepříjemná situace pro polskou družinu. Nicméně vyrovnání se mohla dočkat ještě v závěru úvodní dvacetiminutovky.

Šutér Lewa se po rohovém kopu dostal ke dvěma hlavičkám, jenže v rozmezí necelých tří sekund dvakrát z bezprostřední blízkosti orazítkoval břevno! Zvláště ta dorážka musela bundesligového rekordmana hodně mrzet, protože Robin Olsen už seděl na zemi. V následujících minutách zůstávala defenziva vedoucího týmu nepřekvapivě pevná; rychle zformovat se dokázala i při eventuálních ztrátách ofenzivních hráčů ve středu hřiště.

Borci ve žlutých dresech se během prvního dějství nepouštěli do žádných větších akcí, ti v červených zase nedokázali vytěžit nic ani z rohových kopů, ani z centrů na svoji největší hvězdu, které spolehlivě sbíral gólman Olsen. Ten musel až v nastaveném čase čelit ráně Zielińskiho, která se díky výbornému zákroku proměnila pouze osmý roh.

Po změně stran se ke střele z dálky opět dostal Zieliński, ale muž v rukavicích vyšel z tohoto souboje opět jako vítěz. Třetí pokus polského záložníka pak zblokoval Victot Lindelöf. V 50. minutě se míče po dlouhé odmlce opět dotkl Wojciech Szczesny, když vyrážel Quaisonovu střelu. Forsbergova dorážka z hranice šestnáctky byla tečována do bezpečí.

Divácky atraktivní pasáž pokračovala výživnou ranou z kopačky Krychowiaka, se kterou si znovu brankář Švédska poradil. Krátce poté se Lewandowski dožadoval odpískání penalty, jenže sudí Michael Oliver zůstal absolutně klidný. V 56. minutě se otevřela cestička pro Kristoffera Olssona, jehož zakončení však k muži v rukavicích nedoletělo.

Pár sekund předtím přišel na hrací plochu talentovaný Dejan Kulusevski a v 59. minutě ustál souboj s protihráčem, takže si to mohl po pravém křídle nerušeně štrádovat do vápna, kde předložil Emilu Forsbergovi, který z šestnácti metrů střílel z voleje po zemi k pravé tyči, čímž dorovnal Patrika Schicka a Cristiana Ronalda na čele tabulky střelců - 2:0. Dvougólové vedení Tre kronor se však rázem rozplynulo.

Za necelé dvě minutky totiž aktivní Zieliński vyslal na zteč Lewandowskiho, který si nic nedělal z toho, že před ním stojí Lustig s Augustinssonem, a pravačkou rozvlnil síť - 2:1. Útočník, který na klubové scéně hájí barvy Bayernu Mnichov, zaznamenal celkově svůj osmašedesátý reprezentační zásah. Orli vycítili příležitost a chvíli to vypadalo, že v 65. minutě vyrovnal čerstvý, neobsazený a blízko u čáry stojící Jakub Świerczok. Jeho branka však nemohla platit pro ofsajd, což potvrdil VAR.

V minutě sedmdesáté to zkusil Forsberg a mířil těsně vedle. I proto, že jeho střelu tečoval Krychowiak. V 81. minutě rozehrávali Poláci další roh. Míč nakonec propadnul k Przemyslawovi Plachetovi, jemuž zakončení rozhodně nesedlo podle představ. Šedesát sekund poté propadnul Frankowskiho centr až k Robertu Lewandowskimu, který zůstal na malém vápně zcela osamocen. A kanonýr jeho formátu se z podobných pozic málokdy mýlí. Tentokráte poslal svou rovněž třetí gólovou střelu na šampionátu pod padajícím Olsenem - 2:2.

Jednička ve službách skandinávské země se záhy musela činit jak proti koníčku Bartosze Bereszyńskiho, tak proti následnému střílenému centru. V nastaveném čase předložil Kulusevski ideálně pro Sebastiana Larssona, který z hranice pokutového území přestřelil. Mrzet ho to nemuselo dlouho, protože příští akci do rozložené obrany zakončil znovu Kulusevski přihrávkou na Victora Claessona. A fotbalista, který předtím přišel na hřiště místo dvougólového Forsberga, snadno překonal Szczesnyho - 3:2. Výhra zajistila Zlatanovým krajanům prvenství ve skupině, středoevropský celek oproti tomu neobhájí čtvrtfinále z EURA 2016 a už po skupině jede domů.

Autor: Tomáš Kordík