3 : 1
(2:0)

Xherdan Shaqiri (© AFP)

Švýcaři porazili Turecko a budou čekat na další výsledky

Reprezentace Švýcarska sice porazila v posledním zápase základní skupiny Turecko 3:1, ale druhou příčku neobsadila. Se čtyřmi body a konečným skóre 4:5 zůstala na třetím místě a bude čekat na výsledky z dalších skupin. Utkání nabídlo přehlídku velkých šancí a střeleckých pokusů, v dosud nejofenzivnějším zápase evropského šampionátu.

Už první poločas byl charakteristický výrazným počtem střeleckých pokusů na obou stranách. Turecko do něho vstoupilo hodně aktivně a snaha odčinit předchozí dva nepovedené výsledky byla zřejmá. Během úvodní pětiminutovky vypálili Turci celkem čtyřikrát. Nejvýraznější byl přitom pokus Ayhana, který Sommer výborně vytěsnil. Švýcaři se bránili a v 6. minutě podnikli útok, který k nelibosti Turků skončil brankou. Jako blesk z čistého nebe vystřelil křižnou ránu k tyči Seferović a Çakır na balón nedosáhl.

Pro svěřence trenéra Şenola Güneşe to byla studená sprcha a jejich aktivita na pár minut polevila. V 16. minutě Turci zase roztočili kolotoč a výsledkem byla rána Müldüra, kterou Sommer opět vyrazil. Napodobit ho chtěl i Tufan, jemuž ale scházela větší přesnost. Švýcarsko vyčkávalo a ve 26. minutě zasadilo soupeři druhý úder. Po přihrávce Zubera dostal prostor ze střední vzdálenosti Xherdan Shaqiri a výtečnou střelou levačkou do šibenice zajistil helvétskému kříži dvoubrankový náskok.

Turecko mělo smůlu a do konce prvního poločasu to nezměnil ani Müldür, jehož další individuální akce a střela skončila na pozorném Sommerovi. I Švýcaři často stříleli, ale stav 2:0 se už v prvním poločase nezměnil.

Pro Švýcarsko bylo dvoubrankové vedení vítané, na druhou stranu nedávalo jistotu zisku druhého místa a tak byla ve hře i konečná výše skóre v případě, že skončí na třetí příčce. Turecko se nechtělo loučit se šampionátem bez zisku jediného bodu a po změně stran vsadilo na totální ofenzivu a otevřelo hru.

Švýcaři tak podnikali jeden útok do rozhozené obrany za druhým a Çakır byl v jednom ohni. Počet střeleckých pokusů stále stoupal a měnil se i výsledek. V 62. minutě se Turecku konečně podařilo na šampionátu skórovat. Irfan Kahveci vyslal ze střední vzdálenosti fantastickou ránu, na kterou už Sommer nedosáhl.

Kontaktní branka Turky nabudila a hra pokračovala ve stejném duchu, což znamenalo další gólové příležitosti pro Švýcarsko. Po přihrávce Xhaky adresoval Zuber balón na Shaqiriho a tvrdá rána pod břevno znamenala návrat dvoubrankového rozdílu.

Do závěrečného hvizdu bláznivého utkání ještě zbývalo přes dvacet minut a přehlídka šancí nebrala konce. Xhaka po sérii příležitostí orazítkoval z přímého kopu tyč a na druhé straně Ünder po dravém průniku netrefil. Švýcarsko bylo ve zvláštní pozici, i přes vedení 3:1 nevědělo na čem přesně je a potřebovalo nejlépe vstřelit další góly. A pochopitelně si muselo dávat pozor na turecké výpady, rána Ündera měla znovu gólové parametry, byť v síti neskončila.

Počet střeleckých pokusů nakonec překročil čtyřicítku, což se dosud na šampionátu nestalo. Stav 3:1 se nezměnil a po uplynutí nastaveného času slovinský sudí Vinčić utkání ukončil. Ze skupiny A jistě postupují Itálie a Wales, Švýcarsko je třetí a bude čekat, Turci zůstali bez bodu a končí.

Autor: Ondřej Linhart