13.09.2014 20:00 CET
1 : 2
(1:1)

Madridské derby znovu pro Atlético, výhru 2:1 zařídil Turan

Real Madrid prohloubil svou momentální krizi, když v ostře sledovaném madridském derby podlehl na domácí půdě Atlétiku Madrid a připsal si tak druhou porážku v řadě. Zato obhájci ligového titulu i letos pokračují ve frustrování zažitého dua hegemonů španělské ligy, sobotní večer jim přinesl výhru 2:1.

Ani všechny peníze světa podle všeho nezařídí, aby se menší městský konkurent dal porážet. Co na tom, že bílý dres od letoška oblékají Toni Kroos či James Rodríguez, zatímco Atlétiku odešly opory jako Diego Costa, Thibaut Courtois či levý bek Luis. Už domácí Superpohár naznačil, jak vyrovnané budou zápasy obou madridských velkoklubů i letos, sobotní večer vše jen potvrdil. Thiagův gól z rohového kopu ještě dokázal pokutovým kopem smazat Cristiano Ronaldo, ovšem na gól Ardy Turana z šestasedmdesáté minuty už Bílý balet zareagovat nedokázal.

Carlo Ancelotti sice zvládl proti Colchoneros finále Ligy mistrů, ovšem v domácí soutěži se na stadionu Santiaga Bérnabeua nechal porazit v obou dosavadních případech. Když k tomu přičteme pouhou remízu na půdě Simeoneho obětavé skvadry a také prohry (jak doma, tak venku) s dalším velkým rivalem Barcelonou, vzorec ligových střetnutí pod dohledem italského stratégy vyznívá pro Real přímo otřesně. Diego Simeone dokáže i nadále se svým limitovaným kádrem kouzlit, přestože si od úvodu sezony odpykává osmizápasový trest, kdy nesmí být u svého týmu na lavičce.

Již v desáté minutě se projevila stará dobrá slabina Realu a zároveň silná stránka jejich soupeře - standardní situace. Kokeho rohový kop na přední tyči trestuhodně propadl, čehož využil Thiago a pohodlně hlavou zblízka poslal Atlético do vedení. Domácí však nepříznivý vývoj zápasu pořádně nakopl a celý zbytek poločasu hře jednoznačně dominovali. Málem nejprve srovnal Rodríguez po Ronaldově přihrávce, ovšem míč se po odrazu o zem vznesl příliš vysoko. Stejně pak dopadl i Karim Benzema.

V třiadvacáté minutě už kdekdo na stadionu zvedal oslavně ruce nahoru, když Gareth Bale předvedl takřka dokonalý přímý kop přes zeď, ovšem brankář Moyá podobně úchvatně zvládnul vymrštit své tělo k levé tyči a zabránit míči v přechodu za brankovou čáru. Dvě minuty nato nicméně Real přece jen svůj tlak přetavil ve vyrovnání. Ronaldo zmátl svými přeslapovačkami levého beka Siqueiru a využil jeho vystrčené nohy k pádu, který rozhodčí posoudil za hodný odpískání pokutového kopu. Sám postižený bez potíží proměnil.

Ani poté si Moyá nemohl dovolit zaváhat, nabuzený Real bušil znovu a znovu. Nejprve někdejší brankář Getafe zlikvidoval únik Benzemy a poté francouzského reprezentanta těsně před přestávkou vychytal perfektním zákrokem, přestože jeho hlavička mířila přímo do dolního růžku k pravé tyči. Po změně stran bylo brzy dobře viditelné, jak důležité pro hosty bylo udržet alespoň remízový stav. Real totiž čím dál více uvadal, neboť frenetické tempo z první půle nešlo udržet, a zodpovědní Atleti se znovu dostali naplno do hry.

Klíčový moment druhé půle pak nastal čtvrthodinu před koncem, kdy špatně zkonsolidovaná defenziva Realu umožnila soupeři předvést pohlednou akci s kvalitním zakončením zásluhou Ardy Turana, jemuž povedeným přeběhnutím přes Juanfranův centrovaný míč pomohl zmást obranu soupeře Raúl García. Diego Simeone si v lóži na tribuně mohl užít další oslavný taneček, jeho červenobílá ocel znovu předčila madridské pusinky.

Autor: Martin Kantor / espnfc.com