14.09.2022 21:00 CET
0 : 3
(0:0)

Matteo Politano (© AFP)

Neapol proměnila jen jednu penaltu ze „tří“, i přesto v Glasgow slavila výhru 3:0

Italská Neapol navázala na týden starý senzační skalp favorizovaného Liverpoolu (4:1) na půdě skotského Rangers, i když se tentokráte na výhru 3:0 o něco více nadřela. Po nepříliš zajímavém prvním poločase se po přestávce urodil velmi netradiční průběh, ve kterém nechyběla červená karta, a hosté kopali hned dva pokutové kopy, přičemž jeden se navíc opakoval. SSC nakonec rozhodlo dvěma brankami v samém závěru.

Domácí FC tak po úvodní porážce 0:4 s Ajaxem zůstává beznadějně poslední s hrozivým skóre 0:7 po dvou duelech, naopak italský favorit se díky sedmi nastříleným gólům a jediné inkasované brance suverénně vyhoupl do čela skupiny A. Úvodní dějství toho příliš nebezpečného nenabídlo, výjimkou byla úvodní dvacetiminutovka.

Ani ne po šedesáti odehraných sekundách nejprve zahrozil domácí Morelos, ale hostující branku svou hlavičkou o kousek minul. Vzápětí na opačné straně vypálil jeden z pozdějších hlavních aktérů Piotr Zieliński, nicméně jeho dělovka ze střední distance orazítkovala pravou konstrukci. Po necelé čtvrthodině hry nebezpečně napřáhl Arfield a gólman Meret měl co dělat, aby balón vyškrábl konečky prstů na roh. V 18. minutě chtěl otevřít gólový účet Simeone, jenomže si vylámal zuby na brilantním brankáři McGregorovi.

Jeden z nejdůležitějších okamžiků tohoto středečního utkání se zrodil v 55. minutě. James Sands obdržel první žlutou kartu o dvě minuty dříve, následně ve vlastní šestnáctce poslal k zemi unikajícího Simeoneho a španělský rozhodčí Mateu po druhé žluté kartě vytáhl kartu červenou. K tomu poprvé v zápase ukázal na penaltový puntík a během několika následujících minut došlo k velmi kuriózní situaci.

Právě Zieliński napoprvé neuspěl a zastoupit ho musel až dorážející Matteo Politano. Nicméně Mateu po přezkoumání videa branku neuznal kvůli špatnému postavení hráčů Neapole a penaltu nechal opakovat. Odvahu opět sebral polský šplímachr, ovšem i napodruhé selhal a nechal vyniknout vynikajícího McGregora. Hosté tedy proměnili až "třetí" penaltu z 68. minuty.

Ve vlastním pokutovém území zahrál nešťastně rukou Barišič a balón si tentokráte postavil na penaltový puntík Politano, jenž chladnokrevně zamířil po zemi do pravého spodního růžku. Rangers se poté marně snažili dobývat defenzívu soupeře, začali hrát na obrovské riziko a v rozmezí osmdesáté páté až první minuty nastavení kapitulovali ještě dvakrát.

Nejprve přidal pojistku Giacomo Raspadori, který se po výborné přihrávce od Olivery vymanil z tlaku bránícího Kamary a zblízka obstřelil bezmocného McGregora - 0:2. V nastaveném čase pak dovršil prohru FC po rychlém brejku Tanguy Ndombélé tvrdou ranou z deseti metrů doprostřed branky.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, whoscored.com, soccerway.com