25.06.2006 17:00 CET
1 : 0
(0:0)

ANGLIE SE PROTRÁPILA DO ČTVRTFINÁLE

Po Paraguaji v prvním utkání na šampionátu si Anglie poradila i s druhou jihoamerickou překážkou, po výhře 1:0 nad Ekvádorem postupuje do čtvrtfinále. I tentokrát, jako proti Paraguaji, se však Angličané trápili a spasil je až perfektně zahraným přímým kopem David Beckham.

Trenéru Erikssonovi stále chybí zraněný pravý bek Gary Neville, tentokrát jej však nenahradil Jamie Carragher, jako proti Švédsku, ale Owen Hargreaves. Ten v posledním utkání ve skupině nastoupil v záloze, dnes jeho místo zaujal Steven Gerrard, který proti Švédům jen střídal. Na hřišti se pochopitelně neobjevil zraněný Owen a kouč se rozhodl postavit pětičlennou zálohu - vpředu tedy zůstal osamocený Rooney a střed pole posílil Michael Carrick. Ekvádor v posledním utkání ve skupině proti Německu nastoupil s pěti změnami oproti předchozím duelům, v osmifinále se kouč Luis Suarez opět vrátil k vítězné sestavě.

Angličané se od začátku snažili dlouhými kolmicemi hledat na hrotu Rooneyho, žádná z nich se však neujala a první velká šance zápasu se urodila na druhé straně. Dlouhý pas neodvrátil Terry a sám před gólmanem Robinsonem se ocitl Carlos Tenorio, vystřelil, ale včas k němu doklouzal Joe Cole a míč přizvedl na břevno.

První střela na branku Ekvádorského Mory přišla až po patnácti minutách, pálil Rooney, později to technicky zkoušel Gerrard. Obraně Albionu dělal velké problémy Carlos Tenorio, ve 20. minutě po faulu na něj dostal žlutou kartu Terry a následný nebezpečný přímý kop srazil mimo tyče Ferdinand.

Angličané se do první vážnější příležitosti dostali o minutu později, ze závaru po přímém kopu však nevytěžili ani střelu na branku. Ve 28. minutě se poprvé ukázal Frank Lampard, s jeho dalekonosným pokusem ale Mora problémy neměl. Beckhamův přímý kop ve 35. minutě šel asi metr mimo.

Nudný první poločas nic víc nenabídl. Angličané si nevěděli rady ve středu pole a nakopávané míče neměly úspěch, Ekvádorci sice pěkně kombinovali, ale na dostřel Robinsonovi se nedostali.

Jestliže první poločas nebyl zajímavý, pak o začátku druhého to platí dvojnásob. Až v 60. minutě přišel první zajímavější moment a hned byl gólový. Edwin Tenorio deset metrů za rohem vápna fauloval Lamparda, k rozehrání přímého kopu se postavil David Beckham a marně se natahující gólman Mora jeho přesně umístěnou střelu stačil jen lehce tečovat - 1:0.

Nejpilnější anglický střelec Frank Lampard pokračoval v ostřelování ekvádorské branky v 63. minutě, kdy mu míč pěkně sklepl Gerrard, záložník Chelsea však netrefil branku. Střílet mohl i o chvilku později, ale neúspěšně hledal lépe postaveného Rooneyho. V 66. minutě se po dlouhé době opět připomněli Jihoameričané, ke střele z hranice šestnáctky se dostal Valencia a gólman Robinson musel zasahovat, míč mířící na levou tyč srazil do zámezí.

Jeden z nejpohlednějších momentů zápasu přišel v 73. minutě. Rooney u postranní čáry zpracoval těžký míč a hned druhým dotekem jej prostrčil mezi nohama Hurtada, utekl mu do vápna a předložil Lampardovi, ten však trestuhodně přestřelil. Chvilku nato pálil Rooney sám, nepříliš nebezpečnou střelu gólman Mora kryl.

Angličané se soustředili na obranu a i když si několikrát nepočínali příliš jistě, těsný výsledek už udrželi. Nejnebezpečnější byla v 87. minutě akce Reasca, který se u postranní čáry krásně uvolnil přes dva bránící hráče a nabil Valenciovi, tomu však střela vůbec nesedla.

Anglie tak v podprůměrném utkání porazila Ekvádor 1:0 a může se těšit na čtvrtfinále. Jméno soupeře se dozví dnes večer, vzejde z dvojice Portugalsko - Nizozemsko.

Autor: Petr Starý