1 : 0
(1:0)
Turf Moor, Burnley

Burnley FC - Manchester United 1:0

Překvapení kola se zrodilo v Burnley. Po třiatřiceti letech oslavil Turf Moor svůj návrat mezi stadiony anglické elity fantastickým vítězstvím nad velkým favoritem a obhájcem tří titulů. Nádhernou brankou o tom rozhodl Blake. Poté i brankář Jensen, který se vychytanou penaltou vyburcoval k dalším povedeným zákrokům po přestávce.

Manchester hned od prvních minut nechtěl nechat nic náhodě a svého soupeře jasně přehrával. Po čtyřech minutách dokonce Owen rozvlnil síť, bohužel pro něj z ofsajdového postavení. Za domácí zahrozil Fletcher, ale svůj volej neumístil přesně. Na druhé straně vybídl Giggs k úniku Carricka, ten ale střelou z vápna branku netrefil.

Burnley se probouzelo a již brzy měl pro favorita přijít velký šok. V devatenácté minutě se dostal za obranu Paterson, toho ale ještě skvěle vykryl Foster. Míč se ale i nadále pohyboval v přímé blízkosti vápna, po jednom z centrů se míč dostal k Blakeovi, jenž z voleje mířil dokonale přesně k bližší tyči.

Značně otřesený Manchester se dlouho nemohl dostat do žádné gólovější akce. Až osm minut před koncem poločasu si na parádní pas Browna nabíhal Owen, který míč ale nedokázal dobře zasáhnout a domácí branku neohrozil.

Tři minuty před koncem přišla mnohem větší příležitost pro hosty. Ve vápně fauloval střelec Blake Evru a rozhodčí pískl pokutový kop. Jenže Jensen vystihl směr a rukou zabránil střele Carricka v pokračování za brankovou čáru. Do šaten se tak šlo za překvapivého vedení domácích.

Ještě překvapivěji si první šanci ve druhé půli vybojovali hráči Burnley. Z přímého kopu sice Blake Fostera zaskočil, ale střela nakonec vzdálenější tyč o kousek minula. Až po hodině zápasu začala hra Manchesteru nabírat otáčky, Burnley se najednou muselo strachovat prakticky každou minutu.

Budoucí tlak předznamenala nepovedená hlavička nově příchozího Valencii z malého vápna. Poté se musel Jensen vytáhnout proti přízemní střele Parka, kdy domácí brankář se štěstím vyrazil míč jednou rukou. Právě rukou zahrál ihned poté Bikey při centru Valencii, rozhodčí však tentokrát nechal pokračovat.

Za dvě minuty se po nádherné kombinační akci na jeden dotek dostal za obranu Giggs, nicméně Jensen skvěle přečetl hru, včas vyběhl a zkušený záložník Rudých ďáblů nemohl udělat nic jiného, než ho trefit. V další šanci se do vápna probíjel Evra, se značnými problémy s rovnováhou pak vystřelil nepřesně.

Těžko říci, jestli v posledních patnácti minutách vedl tlak Manchesteru nebo atmosféra na stadionu Turf Moor, každopádně si už obhájce titulu nevytvořil byť jen jednu gólovou příležitost. Nadšení fanoušci Burnley v nastaveném čase dávali hlasitě najevo svou přízeň, přesným opakem pak nejspíše budou slova sira Fergusona v kabině jeho týmu.

Autor: Josef Gvoždiak / eurosport.com