0 : 2
(0:1)
Anfield, Liverpool

Chelsea jasně zdolala Liverpool takticky a poslala do pole position Man City

29. prosinec a 27. duben. Co mají tyto dny společného? Ohraničují úžasnou neporazitelnou sérii Liverpoolu, která skončila v tom nejméně vhodném okamžiku. Po jedenácti vítězných zápasech v řadě Reds podlehli opět neoblíbenému soupeři ze západního Londýna, jemuž kromě dokonalého (byť neatraktivního) taktického výkonu pomohla i minela kapitána Stevena Gerrarda.

Manažer Chelsea José Mourinho sliboval, že v jeho sestavě nenastoupí žádný hráč, který bude hrát ve středu proti Atléticu v odvetě semifinále Ligy mistrů. Nakonec podle očekávání splnil své prohlášení napůl - defenziva totiž nastoupila v nejsilnější možné sestavě; tedy s jednou výjimkou. Dost možná nejlepšího stopera letošní Premier League Garyho Cahilla totiž nahradil český obránce Tomáš Kalas, který tak byl při ligovém debutu hozen do pořádně ledové vody.

Na 20letém stoperovi však nedostatek zápasové praxe nebyl vůbec znát a s nejlepším útokem v lize si věděl rady bez větších potíží. José Mourinho proti Liverpoolu nastolil očekávanou defenzivní taktiku, proti které si lídr Premier League absolutně nevěděl rady. Vždyť v prvním poločase nevystřelili ani jednou (!) na branku a kromě dvou náznaků od Coutinha a Suáreze a jednoho závaru před brankou byla jeho ofenziva nulová.

V držení míče se sice Liverpool nenechal zahanbit, jenže nedokázal jej přetavit v nic, co by Chelsea mohlo vyvést z míry. Ta se navíc neomezila jen na bránění, po pěti minutách ostatně dobře pálil zpoza vápna Ashley Cole a Mignolet se musel natahovat k tyči. V závěru poločasu pak hosté oprávněně reklamovali pokutový kop, když Salah evidentně nastřelil Flanaganovu ruku v šestnáctce.

Tomáš Kalas po rohovém kopu ve vyložené šanci netrefil míč hlavou ideálně, přesto šli Blues ještě do poločasu do vedení. Pamětníci posledního titulu Chelsea si ve třetí nastavené minutě jistě vzpomněli na předposlední kolo právě na Anfieldu, kdy kapitán Liverpoolu Steven Gerrard daroval klíčový gól Drogbovi; dnes díky jeho minele mohl pelášit sám na branku Demba Ba a zachránce Londýňanů v Lize mistrů tváří v tvář nasadil Mignoletovi housle.

Po přestávce se Liverpool pokoušel prolomit nepříznivou situaci spíše individuálními akcemi, které jedna za druhou končily na kvalitní obraně Blues. Souboje Sterlinga či Suáreze proti Azpilicuetovi, Kalasovi nebo Matićovi neměly dlouhou životnost. Mark Schwarzer se zapotil až po střele Allena z dálky, kterou vynikajícím zákrokem vyrazil.

Šance měla i Chelsea, po pěkném průniku ještě lépe vypálil k tyči André Schürrle a Mignolet zasáhl podobně výborně jako před pár minutami Schwarzer na druhé straně. Australan si k zákroku lehal znovu za pár chvil, kdy jej z dálky prověřil Allen, po němž podobně střílel i Gerrard - se stejným výsledkem.

Tlak Liverpoolu v posledních dvaceti minutách sílil, ale přes neprostupnou modrou zeď to domácím nešlo. Proto pokračovali v zaběhnutém systému dalekonosných pokusů. Gerrard svou pumelící nadělal Schwarzerovi potíže, ten musel jeho ránu krotit nadvakrát; chvíli nato mířil kapitán Reds těsně vedle a za další moment hlavou opět narazil na připraveného brankáře Blues.

V závěru ještě pokoušel štěstí Suárez, ale Schwarzer si zkrátka vybral dobrý den. Ne tak Sturridge, který nastoupil na zhruba půl hodiny a nevyšlo mu prakticky nic. V poslední minutě nastavení jej coby předposledního hráče obral Willian, který uprchl i poslednímu strážci a s Torresem uháněli sami na Mignoleta. Španěl před brankářem předal balón spoluhráči, před nímž zívala prázdná brána.

Liverpool tak ztratil extrémně důležité tři body, díky nimž je nyní situace plně v rukou Manchesteru City. Ten sice ztrácí na Reds šest bodů, jenže má dva zápasy k dobru a lepší skóre. Chelsea může do boje o titul zasáhnout jedině v případě, že oba dva hlavní kandidáti prohrají jeden ze zbývajících duelů (nebo jakkoli ztratí nejméně tři body) a Blues svá zbylá zvládnou.

Autor: Marek Ustohal