07.04.2018 18:30 CET
2 : 3
(2:0)

Zápas dvou poločasů šokujícím obratem ovládli United

Excelentní výkon v druhém poločase zajistil Manchesteru United na půdě městského rivala City prestižní triumf v poměru 3:2, přestože hosté o dvě branky prohrávali. Tým Josého Mourinha tak zabránil soupeři zajistit si již nyní zisk ligového titulu, a to především díky dvěma brankám Paula Pogby, jehož doplnil vítěznou trefou Chris Smalling. Domácí mohou žehrat především na mizerné zakončení a také nepřízeň rozhodčího Atkinsona, který v závěru opominul Youngův ostrý zákrok v pokutovém území.

První půle patřila jen a jen domácím. Citizens od úvodních minut kontrolovali tempo hry a tak jako po celou sezonu přišpendlili soupeře na vlastní polovině. V páté minutě měl Ashley Young štěstí, že sudí Atkinson nevyhodnotil jeho hraní rukou na zemi před volným Sterlingem jako provinění proti pravidlům, ovšem průlom skóre na sebe přesto nenechal dlouho čekat. Při bránění rohového kopu na plné čáře selhal Chris Smalling v souboji s Vincentem Kompanym a kapitán City tvrdou hlavičkou poslal svůj tým do vedení.

Pouhých pět minut po trefě Kompanyho již bylo manko United dvojnásobné, a znovu se tak stalo po zaváhání defenzivy. Tentokráte byl na vině David de Gea, jehož nepovedený odkop nastartoval protiútok soupeře, na jehož konci se ocitl Ilkay Gündogan. Německý středopolař se elegantní otočkou zbavil Matiće a umístěnou ranou špičkou kopačky nedal De Geovi šanci své zaváhání odčinit.

Zbytek poločasu se odehrával plně v režii domácích, kteří skleslé hráče hostí opakovaně snadno rozebírali, avšak finální fáze byla jiná písnička. Jen samotný Raheem Sterling se ocitl ve třech výtečných příležitostech a pokaždé své zakončení trestuhodně nezvládl. Do kabin se tak odcházelo za dvoubrankového vedení domácích, které United lichotilo.

Když krátce po změně stran Gündogan z další skvělé pozice pouze otřel svou střelu o spojnici břevna a tyče, kvantum zahozených tutovek přišlo Citizens pořádně draho. Hráči v červeném po přestávce působili o poznání živějším dojmem a v třiapadesáté minutě předvedli kombinaci jako týmy Pepa Guardioly ve vrcholné formě. Blesková výměna míče mezi Alexisem s Herrerou skončila u Paula Pogby, jenž tváří v tvář Edersonovi zachoval chladnou hlavu a suverénně napálil míč do sítě.

Než se Etihad Stadium stihl otřepat z inkasovaného gólu, zničehonic bylo dokonce vyrovnáno. Pouhé dvě minuty po své první trefě se Pogba zaskvěl i ve vzduchu a výtečnou hlavičkou překonal bezmocného Edersona podruhé.

Poměry na hřišti se najednou zcela otočily a jako beznadějně ztracení se jevili hráči v modrém, zatímco United sršeli energií. Výsledkem bylo dokonání šokujícího obratu jednadvacet minut před koncem, když se z přímého kopu po zbytečném Danilově faulu prosadil symbolicky Chris Smalling a v hráčích City by se v tu chvíli krve nedořezal.

Teprve v tu chvíli se Guardilova družina probudila a s pomocí střídání Kevina De Bruyneho se Sergiem Agüerem se vrátili k dominanci z první půle. Bylo již však příliš pozdě. Sudí Atkinson opět nevyslyšel penaltové nářky po hrubém zákroku Younga na Agüera, De Gea vytasil špičkový zákrok proti Agüerově hlavičce a Raheem Sterling dokonal svůj černý den nastřelenou tyčkou.

Na očekávaný zisk titulu si tak Manchester City bude muset ještě počkat, z městského derby totiž odchází po dvou zcela odlišných poločasech poražen, navíc s řádnou frustrací a hustou řádkou šesti žlutých karet. Takto si Pep Guardiola přípravu na čtvrtfinálovou odvetu Ligy mistrů s Liverpoolem nepředstavoval.

Autor: Martin Kantor