Další články

Kazachstán sní o historickém úspěchu, proti je zkušenější Řecko

Své naděje na postup z hratelného pavouka živí i Řecko. To má v prvním utkání k dispozici výhodu domácího prostoru a hodlá ho náležitě využít. Do Řecka se dostaví Kazachstán a pokusí se o nepravděpodobnou první účast na velkém turnaji.

Slovinci míří po 24 letech na Euro. V klíčové bitvě s Kazachy jim pomohl hrdina Šeško

Slovinsko porazilo v závěrečném 10. kole kvalifikace na mistrovství Evropy Kazachstán 2:1. Přímý souboj o druhé místo ve skupině H zaručující postup na evropský šampionát gólově odstartoval v závěru první půle Benjamin Šeško, který proměněnou penaltou a zároveň svou pátou trefou potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce kvalifikace. Hosté sice po změně stran dokázali srovnat, domácím však v 86. minutě zajistil vítězství Benjamin Verbič. Tým z bývalé Jugoslávie se tak na Euro podívá po 24 letech, naopak Jestřábi se o svou první účast na velkém turnaji poperou v jarní baráži.

Slovinsko nebo Kazachstán? Evropský šampionát zjistí netradičního účastníka

Tahle bitva bude při pondělí jednou z nejsledovanějších. Napřímo o postup si to totiž rozdají dva celky, které musejí podniknout poslední krok ke splnění cílů. Ať už dopadne duel jakkoli, EURO 2024 bude mít netradičního účastníka. Zatímco ve Slovinsku pamatují na jediný turnaj v roce 2000, tedy před dávnou dobou, Kazachstán se na žádnou velkou akci nikdy nedostal.

Kazaši své odvedli, soupeři nezachutnaly góly Chesnokova. Trpaslík se v kvalifikaci „rozstřílel“

Kazachstán si v devátém kole kvalifikační skupiny H proti San Marinu na domácím hřišti splnil povinnost a po vítězství 3:1 udržel naději na historický postup na mistrovství Evropy. Klíčovou výhru vystřelil parádními ranami v obou poločasech Islam Česnokov, pro kterého se jednalo o vůbec první branky v reprezentačním dresu. Překvapivé snížení pro outsidera pak přinesl v 60. minutě Simone Franciosi. Kazaši tak stáhli ztrátu na vedoucí dvojici Slovinska a Dánska před jejich vzájemným večerním soubojem na pouhopouhý bod.

Kazachstán živí naději na historický úspěch, doma bude favoritem proti San Marinu

Ještě nikdy se Kazachstán neprobojoval na velkou akci. Teď je na každý pád zřejmě nejblíže historickému úspěchu, jakkoli situaci nemá před závěrečným listopadovým programem ve svých rukou. Platí ale, že pokud ze dvou zápasů získá plný počet bodů, je pravděpodobné, že se na finální turnaj dostane. Žádnou těžkou překážku určitě nesmí představovat San Marino.

Finsko po změně stran ztratilo souboj o naději. Hrdinou Kazachů byl dvougólový Zaynutdinov

Reprezentace Finska v osmém kole skupiny H kvalifikace o mistrovství Evropy překvapivě doma prohrála s Kazachstánem 1:2. Zápas přitom měla po přímém kopu Roberta Taylora výborně rozehraný, po změně stran však přišel její kolaps.

Finsko i Kazachstán cítí nutnost vyhrát, ani to jim ale nemusí stačit

Jako vůbec první týmy úterního programu se proti sobě postaví mužstva Finska a Kazachstánu. A pikantní na tomhle souboji bude fakt, že mají oba soupeři stejný počet bodů a že oba potřebují vyhrát, aby si zachovali šanci na postup.

Bundesligový uragán Wind se do Kodaně vrátil stylově, pozadu nezůstal ani dvougólový Skov

Dánsko odpovědělo na vítězství Slovinska tím nejlepším možným způsobem, když v zápase sedmého kola kvalifikace na mistrovství Evropy porazilo ve skupině H Kazachstán 3:1. Cestu za triumfem domácí reprezentace odstartoval ve 36. minutě z vůbec první střely na bránu Jonas Wind. Na v dobré formě hrajícího autora sedmi bundesligových branek pak dvěma góly navázal jeho bývalý spoluhráč z Kodaně Robert Skov. Dánové tak odčinili první vzájemný duel, v němž na půdě Kazachů senzačně padli, a pojistili si druhou příčku v tabulce.

Dánsko má Kazachstánu co vracet, v Kodani teď potřebuje získat všechny tři body

Dánsko obhajuje z minulého ME semifinálovou účast, nicméně nejprve musí projít velmi ošemetnou kvalifikací a v ní po šesti odehraných kolech rozhodně nemá nic jistého. V dosavadním průběhu prohrálo jednou a to právě na půdě svého nadcházejícího rivala, když přes nadějné vedení o dva góly naprosto vyhořelo v závěrečné dvacetiminutovce a nakonec muselo skousnout senzační neúspěch po výsledku 2:3.

Kazaši nečekaně klepou na dveře velkého turnaje, mladý forvard úřadoval před oběma bránami

Skupina H kvalifikace o postup na mistrovství Evropy dostala další zápletku, když v jejím šestém kole porazil Kazachstán doma Severní Irsko 1:0. Jestřábi se díky vítězství posunuli na průběžnou druhou příčku a zcela reálně se přihlásili do boje o postup, přičemž na závěrečném turnaji by se představili poprvé v historii.

Kazachstán se chce proti Severnímu Irsku udržet ve hře o postup.

Kazachstán ve čtvrtek podlehl Finsku, šanci na postup na Euro ovšem nehodlá promeškat. Zklamání z posledního neúspěchu tak hodlá napravit proti Severnímu Irsku, které už je ve skupině H zřejmě bez hry.

Antman se stal finským superhrdinou. Seveřané přetlačili Kazachstán v boji o čelo v závěru

Hráči Finska porazili v pátém kole skupiny H kvalifikace o mistrovství Evropy Kazachstán, který v Astaně přehráli těsně 1:0. Seveřané se na vítězství pořádně nadřeli a dlouho to vypadalo, že utkání dospěje k bezbrankové remíze. V 78. minutě se však přece jen za hosty prosadil mladý útočník Oliver Antman, jenž v tomto kvalifikačním cyklu oslavil už třetí úspěšnou trefu. Suomi se navíc díky čtvrté výhře v řadě udrželi na první pozici ve skupině, kterou ovládají s 12 body.

Kazachstán sehraje s Finskem bitvu o průběžné vedení ve skupině H

Po čtyřech kolech drží postupová místa ve skupině H překvapivá dvojice Kazachstán - Finsko a právě souboj těchto dvou celků v Astaně otevře další kvalifikační rundu. Zajímavostí je, že oba aktéři své úvodní zápasy prohráli, aby následně vyhráli třikrát v řadě.

Třetí výhra pro Kazachstán: Ajmbetov drtivým průnikem přes půl hřiště skolil Severní Irsko

Tohle už vypadá na vážnou známost, pokud mluvíme v souvislosti Kazachstánu a jeho účasti na premiérovém velkém turnaji. Po čtyřech odehraných kvalifikačních kolech se totiž nachází na postupových místech, přičemž na kontě má už tři výhry. Tu nejnovější na půdě Severního Irska urval až v závěrečných pasážích, kdy parádní sólo zařizoval náhradník Abat Ajmbetov.