Další články

Trenér Pobřeží slonoviny Faé po výhře na APN: Povedlo se nám několik zázraků

Podle trenéra Emerse Faého se Pobřeží slonoviny na cestě k triumfu na domácím mistrovství Afriky povedlo několik zázraků. Po nedělním vítězném finále po obratu s Nigérií (2:1) cítil především úlevu. Zlata si váží o to víc, že se podle něj "Sloni" po nepovedeném vstupu do turnaje ocitli blízko ponížení. Citovala ho agentura Reuters.

Haller vystřelil davy v Pobřeží slonoviny do extáze. Africký pohár se zbarvil do oranžova

Hráči Pobřeží slonoviny zvítězili ve finále Afrického poháru národů nad Nigérií 2:1. Pro pořadatelskou zemi se zápas nevyvíjel slibně, když Super Eagles poslal ve 38. minutě do vedení William Troost-Ekong. Ve druhém poločase však vyrovnal Franck Kessié a zažehnul plamínek naděje pro domácí. V závěru zápasu pak hrdina Sébastien Haller vymetl šibenici nigerijské brány, a dovršil tak neuvěřitelnou pohádku mužstva v oranžových dresech, které už po skupinové fázi opustil kvůli neuspokojivým výsledkům původní hlavní trenér.

Africký zápisník X. aneb Vyhrajeme titul a poletíme nwa Bali

Nejlepší Afcon 21. století je u konce. Dnes večer se na stadionu Alhassana Ouattary v Abidžanu rozhodne o novém mistrovi Afriky. Domácí Pobřeží slonoviny ve velkém finále přivítá Nigérii.

Hallerova gólová premiéra v základu vyslala po 18 letech do finále domácí tým

Pobřeží slonoviny zvítězilo v semifinále Afrického poháru národů nad Demokratickou republikou Kongo 1:0 a na domácím šampionátu postoupilo do souboje o vysněný titul. Reprezentace, která po skupinové fázi odvolala svého hlavního trenéra, zvítězila díky trefě útočníka Borussie Dortmund Sébastiena Hallera, jenž premiérově na turnaji nastoupil v základní sestavě. Poprvé od roku 2006, kdy v Egyptě úspěšně bojovali o zlato Faraoni, se tak finále afrického šampionátu zúčastní pořadatelská země.

"Sloni" udeřili v závěrech, po velkolepém obratu jsou na domácím turnaji v semifinále

Fotbalisté Pobřeží slonoviny zvítězili ve čtvrtfinále Afrického poháru národů nad Mali 2:1 po prodloužení a na domácím šampionátu si zahrají o medaile. Cestu k postupu mezi nejlepší čtyři celky turnaje oranžovým výrazně zkomplikoval Odilon Kossounou. Po jeho faulu totiž Orli kopali v 16. minutě penaltu a v závěru první půle se obránce Leverkusenu po druhé žluté kartě předčasně poroučel ze hřiště. Zmíněným pokutovým kopem sice reprezentanti země z oblasti Sahelu pohrdli, po změně stran ale udeřil z dálky Dorgeles Nene a zdálo se, že se Sloni s turnajem rozloučí. Těsně před koncem řádné hrací doby však vyrovnali a o jejich postupu rozhodl ve 122. minutě Oumar Diakité.

Sloni zadupali senegalský sen o obhajobě do země, klíčem k úspěchu se staly penalty

Pobřeží slonoviny porazilo v osmifinále Afrického poháru národů Senegal 2:1 po penaltách a před zraky vlastních fanoušků si zajistilo postup. Pořadatelská země nezačala nejlépe, když už ve čtvrté minutě inkasovala z kopaček Habida Dialla.

Pobřeží slonoviny je bez trenéra, po nezdarech na APN skončil Gasset

Na lavičce Pobřeží slonoviny skončil v průběhu Afrického poháru národů trenér Jean-Louis Gasset. Informovala o tom agentura AFP. Sedmdesátiletý francouzský kouč byl odvolán po dvou porážkách, přestože výběr pořadatelské země má stále šanci na postup do osmifinále. V případě dalších zápasů na turnaji povede tým jeden z dosavadních asistentů Emerse Faé

Rovníková Guinea šokovala Pobřeží slonoviny, naděje hostitele na postup jsou minimální

Reprezentace Rovníkové Guineje porazila ve třetím kole skupiny A Afrického poháru národů Pobřeží slonoviny 4:0 a nečekaným postupem z prvního místa si zajistila účast v osmifinále. Na úspěchu přímořského státu ze střední Afriky měl lví podíl dvougólový Emilio Nsue, jenž potvrdil svůj střelecký apetit a s pěti trefami vévodí tabulce kanonýrů. Pouť šampionátem naopak může skončit pro zaskočeného pořadatele, jenž z pozice třetího týmu musí počkat na výsledky z ostatních skupin.

Šlágr ovládla Nigérie, zahozené šance Osimhena hasil ledově klidný kapitán

Nigérie porazila ve druhém kole skupiny A Afrického poháru Pobřeží slonoviny 1:0. V zápase plném dobře známých jmen z evropských trávníků se již v úvodu hnal do obrovské šance Victor Osimhen, nejlepší fotbalista černého kontinentu roku 2023 ale tváří v tvář gólmanovi netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Hvězdný útočník Neapole tím dal vzpomenout na předchozí střetnutí proti Rovníkové Guineji, kde jeho výkon navzdory vstřelené brance budil rozpaky. Tentokrát si dokázal zlepšit reputaci alespoň vybojovanou penaltou, kterou v 55. minutě proměnil kapitán William Troost-Ekong.

Ronaldův spoluhráč dotáhl Slony k úvodní výhře na domácím šampionátu

Pobřeží slonoviny zvítězilo v prvním kole skupiny A Afrického poháru národů nad Guineou-Bissau 2:0. Pořadatelská země, ve které před vypuknutím turnaje zavládla opravdová fotbalová horečka, šla do zahajovacího zápasu v roli jasného favorita, čemuž odpovídalo také dění na hřišti. Už ve čtvrté minutě totiž poslala hráče v typických oranžových dresech do vedení někdejší opora Lens či Udinese Seko Fofana, který před sezonou zamířil za Cristianem Ronaldem do Al Nassru. Les Éléphants ve zbytku duelu těsný náskok ještě navýšili, a cestu za prvním kontinentálním titulem od roku 2015 tak zahájili úspěšně.

Africký pohár národů: 24 důvodů ke sledování všech účastníků (1/3)

Jak dlouhé se mohou pouhé dva roky zdát. Když jsme naposledy pokrývali Africký pohár národů, celý nejen fotbalový svět byl nadále ochromen pandemií covid-19, pročež Komorám před historickým osmifinále hrozilo, že nebudou mít brankáře. Neklidnou dobu konkrétně v hostitelském Kamerunu navíc umocnily předturnajové nepokoje. Nyní se Afcon zdánlivě obléká do běžného hávu, a po dlouhých 40 letech se vrací do Pobřeží Slonoviny...

Novým trenérem Pobřeží slonoviny se stal Francouz Gasset

Reprezentaci Pobřeží slonoviny povede trenér Jean-Louis Gasset. Osmašedesátiletý francouzský kouč se s vedením fotbalového svazu africké země, která bude příští rok hostit kontinentální šampionát, dohodl na angažmá na 12 měsíců s opcí na další rok.

Africký zápisník V. aneb Sliby Chibi

Druhá delší pauza letošního Afconu se pomalu chýlí ke konci a jejím závěrem nemůže chybět dalších dvanáct turnajových vysvědčení pro ty, kdo už nejsou s námi. Nakolik plusový či mínusový celkový dojem zanechal tucet týmů, kterým nesedly úvodní vyřazovací boje, vedený našimi průběžně největšími favority na zlato z Maroka a Nigérie, kteří prvotní příslib ani zdaleka nenaplnili?

Africký pohár národů: 24 důvodů ke sledování všech účastníků (2/2)

Africký pohár národů už má za sebou první dva hrací dny, které nabídly neuvěřitelně naivní skluzy snad všech Burkiňanů i jednoho Etiopana, a poněkud neinspirativní výhry favoritů — nejlépe tím nejobyčejnějším výsledkem 1:0. Co nás čeká v rámci zbývajících tří grup účastníků 33. ročníku Afconu, na to si posvítíme na příštích několika řádcích...