1 : 2
po prodloužení
(1:1, 1:1)

Rangers v prodloužení zdolali Celtic a slaví první trofej

Rangers ve finále skotského Ligového poháru zvítězili nad Celticem 2:1 a slaví zisk první letošní trofeje. Rangers se ujali vedení brankou Stevena Davise, po půlhodině hry však srovnal Joe Ledley a o výhře Rangers rozhodl až v prodloužení kuriózním gólem Nikica Jelavič.

Po patnácti minutách hry měl první velké rozhodnutí sudí Thomson, když šel v pokutovém území Rangers k zemi Wilson, jenž neustál souboj s Davisem a Papacem, pokutový kop však odpískán nebyl. Celtic krátce poté mohl vést, když Commonsův centr našel Browna, jeho hlavička však letěla mimo bránu. Nakonec to však byli hráči Rangers, kdo se radoval z vedoucí branky, Davis získal ve 24. minutě míč po obranné hlavičce Mulgrewa, prošel až před pokutové území a s pomocí tyče poslal míč do brány.

Tým Neila Lennona dokázal brzy srovnat, Izaguirreho centr prodloužil Samaras a Ledley hlavičkou srovnal na 1:1. Rangers měli po souboji Jelaviče s Rognem radost z pokutového kopu, rozhodčí však po poradě s asistentem změnil názor a Jelavičovi udělil žlutou kartu za simulování. Klub z Ibrox Parku vstoupil do druhé půle aktivně a Whittaker otestoval připravenost gólmana Forstera. Na druhé straně si málem vstřelil vlastní gól Papac, když se pokoušel uklidit centr Commonse.

Edu se po souboji s Wilsonem dožadoval odpískání faulu, obránce Celticu si údajně pomáhal rukou, Thomson ani tentokrát prosby nevyslechl. Forstera poněkud zaskočil volný kop Wyldea a měl co dělat, aby míč vytěsnil mimo bránu. Na obou stranách poté proběhly změny v sestavách a Alexander musel zasahovat proti nepříjemné střele Ledleyho. Až v nastavení se na hřiště dostal i Vladimír Weiss, jenž měl v prodloužení velký podíl na výhře Rangers.

Slovenský reprezentant byl faulován na okraji pokutového území a Jelavičův přímý kop byl tečován, Forster však míč skvěle vyrazil. Napodruhé už se Jelavič prosadil, využil totiž rychle rozehraného volného kopu Weisse, přeskočil Mulgrewa a vystřelil na bránu. Míč se od tyče odrazil před bránu, ale nakonec doskákal až za brankovou čáru. O chvíli později byl Jelavič v souboji s Mulgrewem znovu a tentokrát si obránce Celticu pomohl před pokutovým územím faulem.

Jelaviče nakonec nahradil El Hadji Diouf a hned poslal do šance Weisse, jehož střelu ale Forster vyrazil. Celtic se snažil srovnat, ale střelu Hoopera dobrým zákrokem zablokoval Whittaker. Celtic zápas dohrával v deseti, Izaguirre totiž v posledních minutách prodloužení uviděl červenou kartu za faul na Weisse, krátce na to zazněl závěrečný hvizd rozhodčího.

Autor: Vít Sedlák / bbc.co.uk