Africký pohár národů - první hrací den
Je to tady! V jihoafrickém Johannesburgu byl včera rozehrán v pořadí už 29. Pohár národů a na rozdíl od loňského ročníku, kdy k první bezbrankové remíze došlo až ve finále, se včera urodily hned dvě - skupina A bude na svého prvního střelce čekat minimálně další čtyři dny.
Prořídlé ochozy stotisícového kolosu jménem FNB Stadium sledovaly úvodní ceremoniál v deštivém počasí, které ovlivnilo i samotné zápasy. Čest zahájit celý turnaj dostala jihoafrická zpěvačka Ayanda Nhlangothi, jejíž vystoupení se brzy přetavilo v surreální představení plné tance, radosti a barev.
Což vzhledem k tomu, co mělo zanedlouho následovat, můžeme označit za ironickou hříčku osudu. Fotbalové menu totiž tak zajímavé zdaleka nebylo. To platí zejména pro úvodní klání domácích Bafana Bafana s outsiderem z Kapverd, které vejde do dějin afrických mistrovství coby historicky první bezbrankový zahajovací duel...
Jestliže jihoafrické fanoušky před šampionátem něco trápilo, byl to útok národního týmu; možná i proto se kouč Gordon Igesund rozhodl překvapit a poslat na hřiště od začátku hned dva forvardy. Návrat ke "starému dobrému" 4-4-2 však nebyl jedinou věcí, která na domácí sestavě oproti předturnajovým prognózám neseděla - jako by se Igesund snažil bojovat s matnou formou pomocí léčby šokem, nechal na lavičce kromě nejlepšího útočníka Mphely i mladého playmakera Serera a sehranou dvojici beků Gaxa - Masilela. Šanci naopak nečekaně dostali Majoro, Phala či Matlaba.
Že tento krok nevyšel, je jasné už z konečného výsledku; pro Bafana Bafana je však získaný bod spíše výhodou, a to už je mnohem hlubší a závažnější problém. Jistě, Kapverdy už mnohokrát ukázaly, že umí "zavřít" obranu i proti silnějším soupeřům, ale impotence, kterou se Igesundův tým v útoku prezentoval od první do poslední minuty, nechávala defenzivu vedenou výborným Nandem Nevesem vlastně v naprostém klidu.
Gólman Vozinha si na míč sáhl pouze při brzké Tshabalalově navštívence, která mu z přímého kopu zaplula rovnou do náruče, a největší gólovku měli borci v zelenožlutých dresech až v nastaveném čase z víceméně náhodného rohu. A co hůře - ani příchod vzývaných Mphely se Sererem vlastně nebyl na hře pořádně vidět... na rozdíl od Chabangua, který si minimálně svojí aktivitou řekl o základní sestavu.
Jestli si JAR může ze zápasu odnést něco pozitivního, je to situace ve středu hřiště - stopeři Khumalo se Sangwenim působili jistým a suverénním dojmem, což platí zejména pro prvního jmenovaného, který navíc nekompromisně vládl ve vzduchu (a může být velmi silnou zbraní ve standardních situacích, jak se koneckonců ukázalo v závěru zápasu). Také nenápadný dělník středu pole Reneilwe Letsholonyane opět ukázal, jak důležitým hráčem pro chod mužstva vlastně je. Ano, tyto pozice Jihoafričanům fungovaly - problémem bylo všechno ostatní.
Ani zdvojení útoku totiž neznamená, že tým bude hrát útočněji; obrovská propast, která zela mezi naprosto neviditelnou dvojicí Parker - Majoro a zataženou záložní řadou, nejenže ničila přechody do útoku, ale navíc dovolovala Kapverďanům poměrně v poklidu a bez stresu vyvážet míče z obrany. Tady měli vstoupit do hry křídelní hráči, tedy Phala s Tshabalalou - a je nutno říct, že Tshabalala se aspoň snažil (leč jeho současný přínos hře je omezen takřka výhradně na zahrávání standardek). Phala, na druhou stranu, pokazil prakticky vše, na co sáhl (a ani toho moc nebylo).
Na krajích hřiště vůbec Kapverdy svého soupeře zcela vymazaly - a jelikož Antunesův tým vyznává brejkový styl hry, byl právě on tím nebezpečnějším z obou soupeřů. Poločasová statistika dokonce ukázala, že měl outsider v tu chvíli o celých šest procentních bodů vyšší držení míče, čemuž jsem se spolu s komentátorem anglického Eurosportu upřímně divil - zdálo se totiž, že karty jsou rozdělené jasně, tedy že domácí kombinují, Kapverdy brání. Neschopnost JAR jakkoliv roztáhnout hru do stran si tak vybrala svou daň i zde. A závěrečný tlak? Ne že by se o něj Igesundovi svěřenci nepokusili - jen měl v jejich podání podobu stále se opakujících nekonečně dlouhých centrů z hloubi pole, které nefungovaly a fungovat ani nemohly, jelikož vepředu nestál žádný hlavičkář...
Bafana Bafana tedy negativně překvapili; dá se to obráceně říct o jejich soupeři? Kapverdy hrály přesně to, co od nich bylo očekáváno - systém pružně variující mezi 4-4-2 a 4-2-3-1 (s Héldonem na zatažené pozici za hrotem), pevná obrana pod taktovkou skvělého organizátora a vzdušného krále Nevese, smrtící brejky a kolektivní pojetí založené na zodpovědném, odhodlaném výkonu. Potvrdily se i zkazky o nebezpečných standardkách, byť jen částečně. Co už se čekalo méně, byl výkon středních záložníků - zřejmě za to do značné míry může výše zmiňovaná "díra" za jihoafrickým útokem, ale zejména Babanco se předvedl v nečekaně dobrém světle, jeho přihrávky měly hlavu a patu a i pozičně na tom byl velmi slušně.
Pochvalu kromě Nevese s Babancem zaslouží i oba beci Carlitos a Nivaldo, kteří nejenže vzadu přispěli ke stoicky klidným likvidacím nervózních jihoafrických útoků, ale navíc se předvedli i směrem dopředu. Skutečným důvodem, proč byly Kapverdy i přes kvalitativní nevýhodu (která, aby se čtenáři nenechali zcela zmýlit, vidět zkrátka byla a remíza je proto z celkového hlediska určitě zaslouženým výsledkem) nebezpečnějším z obou týmů, však byla ofenzivní spolupráce tria Platini, Héldon, Mendes - první jmenovaný jako rtuťovité křídlo s výbornou technikou, druhý jako generál a režisér ofenzivních ataků, třetí jako talentované šídlo neúnavně se proplétající obranou soupeře.
Antunesova střídání byla proto vyloženě symbolická - hřiště postupně opustili Platini i Héldon, a když se pět minut před koncem poroučel i mladý klenot Lille, bylo jasné, že cílem Kapverd zkrátka není nic jiného než remíza...
...kterou nakonec neměly proti platonickému, beztvarému závěrečnému tlaku soupeře problém uhájit. Přestože domácí po přestávce zapnuli na vyšší obrátky a ostrovního soka přehráli, Khune je nakonec musel skvělým zákrokem zachraňovat od pohromy až v 74. minutě, což je vlastně typický obrázek celého zápasu - stejně jako chvíli předtím neúspěšný Mendesův pokus, kdy se šikovný forvard propletl vlastně bez námahy až do palebné pozice, aby narazil na blokující skálu Sangweniho. Jihoafrická republika navíc byla lepší způsobem, který si ilustrujeme - a celé shrnutí tak uzavřeme - na situaci z minuty 78. To totiž žlutozelení vyrazili do útoku v pěti mužích, svého soka přečíslili, Chabangu napřáhl k finální přihrávce a... totálně ji pokazil.
Jihoafrická republika - Kapverdy 0:0
1. minuta - Domácí fotbalisté odstartovali velmi svižně a už po několika vteřinách hry dostali výhodu rohového kopu; Tshabalalův centr sice dolétl až ke Khumalovi, ten však mířil mimo.
13. minuta - Tshabalala se postavil k přímému kopu a vůbec poprvé donutil jednoho z brankářů k zásahu - nutno dodat, že se Vozinha ani nemusel snažit.
15. minuta - První větší šance zápasu. Babanco poslal výborný pas na Platiniho, který se ocitl sám před Khunem, ale pálil vedle.
21. minuta - Héldon se po rohu pokoušel v rohu vápna nikým nehlídán trefit míč nůžkami, ale nakonec pouze pobavil diváky v ochozech johannesburského FNB Stadium.
33. minuta - Volný Phala po vynikajícím přímém kopu Tshabalaly trestuhodně netrefil míč.
34. minuta - Aktivní Platini zakončoval po rychlém brejku Kapverd z levé strany, ale trefil pouze boční síť.
44. minuta - Babancův roh se přes Toniho Varelu dostal až k Mendesovi, který u zadní tyče z velkého úhlu mířil rovněž do boční sítě.
70. minuta - Střídající Tavares naskakoval ve vápně na výborný centr Nivalda, ale míč odklidil do bezpečí obrovitý Khumalo.
74. minuta - Největší šance utkání! Hrdinou domácích se stal gólman Khune, který konečky prstů vytlačil Héldonovu nebezpečnou hlavičku z prostředku vápna.
84. minuta - Z hloubi hřiště poslali Jihoafričané dlouhý pas na Serera, který byl ve vápně volný, ale nedokázal zpracovat.
90+1. minuta - Chabangu zakroutil roh do pokutového území a byla z toho vůbec největší jihoafrická příležitost; hlavičkující Khumalo sice na přední tyči zbořil všechny soupeřovy obránce, ale míč poslal pouze nad břevno.
Jihoafrická republika (4-4-2): Khune - Matlaba, Khumalo, Sangweni, Ngcongca - Phala, Letsholonyane, Dikgacoi (46. Chabangu), Tshabalala (60. Serero) - Majoro (68. Mphela), Parker
Kapverdy (4-2-3-1): Vozinha - Carlitos, Fernando Varela, Nando Neves, Nivaldo - Marco Soares, Babanco - Platini (63. Júlio Tavares), Héldon (76. David Silva), Toni Varela - Ryan Mendes (85. Roni)
Nejlepší hráči zápasu: Platini, Nivaldo (oba Kapverdy), Khumalo (oba Jihoafrická republika)
Palec dolů: Phala (Jihoafrická republika)
Zatímco od zahajovacího klání se utahaná nuda vesměs čekala, pozdější bitva mezi Marokem a Angolou mu měla v mnohém kontrastovat. Vždyť si to vezměte: tým, který disponuje možná největší koncentrací talentu (snad vyjma tradiční dvojky Pobřeží Slonoviny-Ghana) a má ve svém středu potenciální hvězdu šampionátu Younese Belhandu, se potkával s výběrem, jehož doménou je odpradávna aktivní, ofenzivní fotbal. Jenže ouha; klenot z Montpellieru navzdory očekávání nestihl kompletně vyléčit svůj zdravotní neduh (problémy se svalovým přitahovačem), přičemž na druhé straně barikády se papírová síla v praxi přetvořila na slabinu.
Začněme Marokem a faktorem Belhanda. Tvořivý technik, který se podle nejnovějších zpráv dohodl na podmínkách smlouvy s Galatasarayem (zbývají ještě kluby), do hry nepřišel úplně pozdě, konkrétně v 64. minutě; avšak přesto z pohledu Arabů nešlo o nějaké včasné vysvobození. Belhanda byl totiž potřeba zejména v dřívějších pasážích, kdy křídla překypovala aktivitou - po jeho příchodu už spíše skomírala, únavou kazila, na co sáhla, a potom holt ani jeden polobůh nic moc nezmohl.
Assaidi s Amrabatem přitom doopravdy zvládli vykázat solidní "mobilizační" potenciál, jen zkrátka coby nenapravitelní individualisté potřebovali někoho, kdo by je usměrnil. Belhanda by takřka vždy trčel mezi nimi, sháněl by se po balonu; to El Ahmadi, nejvýše položený člen záložního trojlístku, je z Aston Villy zvyklý spíše na roli čističe, CDM, takže přes počáteční střelecký apetit po většinu zápasu jen sotva zvládal nadšená tykadla správně doplňovat.
V důsledku tedy - ačkoliv Angolané v prvním poločase nedobře vyplňovali prostory a během úvodní čtvrthodiny stěží ucpávali prostor mezi obrannou a záložní linií - Maročané nebyli zas tak nebezpeční. Assaidi působil jako naprogramovaný stroj: vždy jednoduše musel doběhnout na hranu útočné třetiny, slepě, podél lajny; a pak teprve začínal strojit řešení. Málokdy přemýšlel dopředu, nenabízel variantu B, nikdy se v rané fázi útočení nevrtnul do středu. No, a Amrabat žel vypadal jako Assaidiho kopie - jen s tím rozdílem, že on hrál "po noze".
El Hamdaoui je potom samostatná kapitola; a slovo "samostatná" nevolím náhodně. Křídla si holt podél něj hrála svou zvláštní soutěž, on musel dřít čistě na sebe, a i přes takové obtíže se k lecčemu prosadil. Oproti loňskému Chamakhovi pořád vzpruha, s Belhandou v zádech určitě příslib. Těch je mimochodem více: pravý bek Chatri podal velmi kvalitní, obětavý výkon; Benatia dal pro začátek zapomenout na svá rozpačitá vystoupení z loňska; a celkově Maroko přinejmenším dozadu pracovalo relativně spolehlivě.
Co se Angoly týče, její uskupení před výkopem uznávaný expert na problematiku africké kopané Gary Al-Smith označil za ofenzivně laděné. Což veskrze lze potvrdit. A zároveň neváhal připomenout, že jestliže dříve Antilopy na APN přespříliš dbaly na efekt, tentokrát pod novým koučem Ferrinem jsou doslova nuceny ke zběsilé hře na jeden dotyk. Tohle, to už lze (bohužel) potvrdit bez nejmenšího váhání.
Proč jsem napoprvé Al-Smithovi nepřisvědčil bez rozpaků? Protože minimálně středová trojka ve složení Pirulito-Dede-Mingo Bile této charakteristice zkrátka neodpovídala. Většinou pohromadě seděla v hloubi pole, nikdo z nabízeného trojlístku se nehnal dopředu a vlastně ani nikdy neměl potenciál být tou spojkou (AM) do možného 4-2-3-1. Takhle se hrálo spíše na bázi 4-3-2-1 (pokud vycházíme z univerzálního 4-3-3), přičemž levonohý Geraldo se často uklízel k levé lajně, aby s oním základním rozestavením donekonečna cvičil.
To samé pravý bek Lunguinha se oproti loňskému Airosovi až přehnaně soustředil na plnění obranných povinností. Proto byl také později ve snaze urvat vítězství zkušenějším kolegou nahrazen. Každopádně ačkoliv Angolané v žádném případě nehráli nějakého zanďoura a nenaplňovali charakteristiku defenzivního souboru, ani za ten čistě ofenzivně laděný jednoduše neplatili. Na to je zkrátka potřeba fungující střed pole; a ten včera nezvládal příkladně pracovat ani směrem dozadu (což lze brát s velkým podivem), natož dopředu.
K bezvýhradnému souhlasu u druhé Al-Smithovy teze nezbývá moc dodat; Antilopy na svou přímočarost dojížděly zcela jednoznačně. To byl ostatně zákon, vždyť šlo o zahajovací utkání, v němž se v minulosti hledaly i větší týmy jako Pobřeží Slonoviny. Včera tedy portugalským dědicům mnohdy odskakoval balon, přihrávky často postrádaly přesnost, bylo to zkrátka splašené. Mimoto Angolanům hrubě nezahrály individuality (Mateus se stěží našel pět minut před koncem, Manucho potom zápas vyloženě odflákl, ba spíš mohl být poměrně brzy vyloučen, přinejhorším stažen trenérem) a bez Gilberta nefungovaly ani vyhlášené angolské standardky.
Těch se zpravidla chápal již zmíněný Geraldo (na BBC ho kupříkladu najdete jako Da Costu, číslo 18), což je ale jinak pozoruhodný chlapík. Těžiště má nízko, do výšky opravdu nedorostl, dres na něm doslova visí; ovšem když k tomu přidáte po všech směrech rychlé nohy a ročník narození 1991, vyjde vám solidní příslib do budoucna, kór při dlouholeté tradici dynamického pojetí hry. Geraldo sice hrál na skvělého Chatriho, i tak ale působil suverénně nejnebezpečnějším dojmem ze všech Angolanů a po přestávce zaujal především schopností vybojovat zajímavou standardku.
Že Antilopy bez exekutora Gilberta (střídal až osm minut před koncem) a častý cíl Flávia (na turnaji zcela chybí) z těchto situací na rozdíl od loňska vůbec nezahrozili - jakkoliv Maročané jistě určitě nepůsobili -, to je věc druhá, leč nikoliv vedlejší. Takhle totiž Angola působila docela dobře jako tým bez vyložené zbraně, evidentní silné stránky...
Maroko - Angola 0:0
5. minuta - K El Ahmadimu se na hraně šestnáctky odrazil míč do zajímavé pozice, netradiční střelec ho ale vnějším nártem jenom tak zlehka poslal na vzdálenější tyč, kam přeci jen včas doskočil váhající Lama.
10. minuta - Tady už byla potřeba vskutku pohotová reakce; a Lamovi popravdě neudělala moc dobře. Angolský brankář se promptně natáhl po jedovaté ráně El Hamdaouiho a pak nějakou dobu strávil na zemi v bolestech.
14. minuta - Assaidi poprvé naznačuje, proč by měl v Liverpoolu hrávat častěji. Lunguinhu posadil na zadek, vyhnul se i Bastosovi a pak stále z poměrně těžkého úhlu přestřelil.
48. minuta - Lamyaghri si zahrál na Mathlouthiho. Určitě si vzpomínáte na hrubku tuniského brankáře, která poslala Ghanu do semifinále loňského Afrického poháru - inu marocký strážce svatyně si rovněž doskočil pro vysoký míč, aby jej ihned pustil na zem a divže nenechal skórovat lehce uspěchaného Afonsa. Muž, který v tu chvíli na place pobýval sotva tři minuty, po zorientování se těsně minul.
69. minuta - Assaidi dobře vystihl Belhandův pohyb za obranu a šikula z Montpellieru se tak okamžitě mohl předvést publiku ve své oblíbené disciplíně. Na levé straně zacvičil se dvěma soupeři, pak ale marně mířil na přední tyčku - tu o několik decimetrů minul.
84. minuta - Airosův centr ještě akrobaticky odvrátil Benatia, Manucho ovšem stále mohl skórovat z druhé vlny. Letos to nicméně nevypadá na toho loňského vysoce efektivního zabijáka; ani brankář zasahovat nemusel.
87. minuta - Za normálních okolností by to snad ani nestálo za zmínku, nicméně při Lamyaghriho "schopnostech": Mateus se středem hřiště prodral k ojedinělé střele z dobrých 20 metrů, kterou Maročan utlumil v náručí.
88. minuta - Na fantastický centr dosud spícího Mateuse skáčou - bohužel pro Angolu - hned dva fotbalisté v červenočerném, Manucho s Afonsem. Druhý jmenovaný nakonec svého kolegu příliš nerozhodil, přesto forvard Valladolidu hrozivě zaváhal a minul.
Maroko (4-2-3-1): Lamyaghri - Chakir, Benatia, El Adoua, El Kaoutari - Hermach, Barrada (64. Belhanda) - Amrabat, El Ahmadi (82. Belghazouani), Assaidi - El Hamdaoui (71. El Arabi)
Angola (4-3-2-1): Lama - Lunguinha (78. Airosa), Dani Massunguna, Bastos, Miguel - Pirulito, Dede, Mingo Bile (46. Afonso) - Mateus, Geraldo (82. Gilberto) - Manucho.
Nejlepší hráči zápasu: Chakir, Benatia (oba Maroko) - Geraldo (Angola)
Palec dolů: Manucho (Angola)
Co čekat od zítřka?
Po dni stráveném v Johannesburgu se přesuneme do města Port Elizabeth, kde své síly změří nejprve Ghana s Demokratickou republikou Kongo. Odpolední zápas skupiny B slibuje výbornou podívanou - oba celky se zdají být v dobré formě a oba vyznávají svižný útočný fotbal; pro fanouška, který africkou scénu nesleduje podrobněji, navíc půjde o první příležitost seznámit se na vlastní oči s konžským fenoménem, který má na jih od Středozemního moře velký ohlas a zvuk.
A bude u toho i Claude Le Roy - nakonec. Právě tahanice o pozici hlavního trenéra, který měl opustit tým po tréninku těsně před turnajem údajně díky neschopnému vedení konžského fotbalového svazu, hrozily srazit slibně vypadající mužstvo z rozjetého vlaku zpět na zaprášenou, tvrdou zem; zvlášť když hráči samotní měli odmítnout trénovat kvůli nevyplaceným prémiím. Jenže v okamžiku, kdy už každý pomalu odepisoval Mbokaniho a spol. z pozice černých koňů turnaje, přispěchal svazový šéf Omari Selemani s prohlášením, jako by se vlastně nic nestalo - Le Roy prý u týmu normálně pokračuje, proti Ghaně bude stát na lavičce, a hráči usilovně trénují. Tak uvidíme.
Favoritem je nicméně Ghana, ať už proti Le Royovi či nikoliv; Černé perly pod vedením domácího kouče Akwasi Appiaha hrají mimořádně rychlý, agresivní fotbal s častým využíváním křídel - a právě Wakaso Mubarak s Christianem Atsuem patří mezi nejzajímavější mladé hráče, na které se letos vyplatí zaměřit pozornost. A jelikož oba hvězdní útočníci, kteří se postaví proti sobě - Asamoah Gyan a Dieumerci Mbokani - přijeli na jih Afriky s vynikající klubovou střeleckou formou, můžete si vsadit, že ve třetím utkání letošního APN konečně padne první branka. Pokud ne v tomto zápase, pak můžeme s definitivním klidem prohlásit, že Afrika je zkrátka šílená.
Trochu méně zájmu budí večerní sahelské derby mezi Mali a Nigerem, a není se čemu divit; zatímco první zápas bude podle všeho vzrušující přehlídkou neokoukaných, leč velmi kvalitních ofenzivních borců, ten druhý hrozí typicky "africkými" parametry, tedy upracovaným, silovým fotbalem bez špetky kreativity. Nenechte se však zmást - minimálně Mali loni jasně ukázalo, že nejenže fotbal hrát umí, ale navíc jej umí přetavit v pěknou podívanou i pro nezaujatého diváka. Jako by si barcelonskou DNA očkovaný Seydou Keita "ochočil" zbytek týmu, který rázem vyměnil dlouhé nákopy za trpělivé budování převahy pomocí kratších přihrávek - a světe div se, ono to fungovalo, diváci byli spokojení, hráčům to sedělo a Mali získalo bronzové medaile.
Jenže u toho byl taky kouč Alain Giresse, který už v těchto dnech přemýšlí, co udělat se zoufale nefunkční reprezentací Senegalu. Jeho krajan a nástupce Patrice Carteron však slibuje podobný efekt - jeho hlavní zbraní by měla být nepředvídatelnost a schopnost pružně reagovat na vývoj situací. Tak uvidíme; jestli má některý ze stratégů potenciál napodobit pány Igesunda, Taoussiho a Ferrina a vytáhnout hned do zahajovacího klání nečekaný triumf v podobě alternované sestavy, je to právě bývalý lodivod Dijonu.
To od Nigeru lze čekat mnohem méně; vlastně cokoliv jiného než zopakování loňského vystoupení by bylo velkým překvapením. (Připomeňme si nigerskou bilanci tří porážek a jediné vstřelené branky). I druhý účastník nedělního duelu má nového kouče; Gernot Rohr se však bude muset hodně ohánět, aby svým svěřencům pomohl k historicky prvním bodům z Poháru národů. Bude k tomu potřebovat (samozřejmě) především skvělou formu Ouwo Maazoua, který se však rok od roku více ztrácí z fotbalové mapy průměrného fanouška. Mali to nicméně rozhodně nebude mít jednoduché - proti Nigeru se nehraje nikdy snadno, a své může udělat i tlak očekávání.
Stranou pozornosti
- Sice jde o téma aktuální spíše k prosinci loňského roku, nicméně přesto vás vyzývám: pojďme si společně připomenout oficiální píseň právě načatého Afrického poháru národů. Ta nás svým názvem vybízí "ke společnému tanci" a na svědomí ji má kamerunský muzikant Wes Madiko společně s americkou popovou zpěvačkou Zahrou Universe. Schválně - hodnotíte kladněji letošní pokus o skloubení sexy tanečků s těmi domorodými (a úryvky z minulého srazu kontinentálních elit), nebo - řekněme - mnohem konzervativnější, skromnější dílko z loňského roku? Já se, stejně jako třeba africká žurnalistka Aisha Dabo, jednoznačně klaním k rok starému projektu. Tomu sice běžný Evropan neporozumí, ale aspoň nemusí snášet všelijaké laciné odkazy (jako závěrečný výkřik "Mandela!") a zejména samotný úvod klipu na mě udělal silný dojem.
- Jak jste si mohli přečíst výše, navzdory poplašným zprávám bychom dnes přeci jen na lavičce konžské reprezentace měli vídat i francouzského kouče Claudea Le Roye; tedy mimochodem muže, jemuž v nejlidnatější frankofonní zemi vděčí za mnoho přemnoho. Abychom si rozuměli, DR Kongo je historicky jednou z nejúspěšnějších zemí kontinentu, co se kopané týče - jde o dvojnásobného vítěze APN či prvního vyslance na MS ze subsaharské Afriky. Jenže poslední výrazný úspěch pochází z roku 1974 (ona účast na světovém šampionátu plus druhý titul na domácím turnaji); po miléniu zůstávají maximem této reprezentace dvě čtvrtfinále na APN. A může za to i bojkot klíčových hráčů, jinými slovy tradičně oslabené výběry. Jmenovitě fanoušky vždy nejvíce mrzely absence Youssufa Mulumbua (West Bromwich) a Dieumerciho Mbokaniho (Anderlecht); jak chytrý záložník, tak kanonýr s copánky ovšem v JAR startovat budou. A - hádáte správně - nejde o zásluhu nikoho jiného než Claudea Le Roye, jenž se prý u Konžanů působících v zahraničí těší nebývalému respektu. "Nepotřeboval jsem nikoho jiného kromě Mbokaniho - ten byl posledním hráčem, na kterého jsem čekal," prohlásil odhodlaně Le Roy poté, co v červnu 2012 útočníka přesvědčil k návratu do národního týmu; po dlouhých 14 měsících.
- Závěrem prvního dílu toho opravdového zpravodajství z APN s mírným předstihem zabrousíme do kuchyně obhájce titulu ze Zambie; tam totiž pečou ze sebevědomí koláč. Ne že by to snad nešlo, ovšem prohlásit o loňském mistrovi, že je na tom přesně po roce "lépe", to smrdí přeceněním vlastních sil. Na druhou stranu trenér Hervé Renard, autor těchto slov, k podobným výrokům má své pádné důvody; to zase ne že ne. "Loni jsem měl touto dobou velké, velké starosti. Všechny naše přípravné zápasy nestály za nic. Ale podívejte se, co přišlo pak - nemuseli jsme nikomu nic dokazovat a turnaj jsme vyhráli," tvrdil reportérům charismatický blonďák patrně v narážce na to, že také tentokrát měli Zambijci před šampionátem problémy. Bezbrankovou remízou s Marokem (generálka) totiž utnuly šňůru tří porážek (Angola, Saúdská Arábie, Tanzánie). "Malý" problém teď může tkvět akorát v tom, že Zambie zkrátka chtě nechtě obhajuje. I s tím se ale Renard jakž takž vypořádal: "Nemůžeme tvrdit, že jsme favority. Každý by se mi vysmál, kdybych nás za ně prohlásil. Pobřeží Slonoviny a Ghana jsou favority."
Prořídlé ochozy stotisícového kolosu jménem FNB Stadium sledovaly úvodní ceremoniál v deštivém počasí, které ovlivnilo i samotné zápasy. Čest zahájit celý turnaj dostala jihoafrická zpěvačka Ayanda Nhlangothi, jejíž vystoupení se brzy přetavilo v surreální představení plné tance, radosti a barev.
Což vzhledem k tomu, co mělo zanedlouho následovat, můžeme označit za ironickou hříčku osudu. Fotbalové menu totiž tak zajímavé zdaleka nebylo. To platí zejména pro úvodní klání domácích Bafana Bafana s outsiderem z Kapverd, které vejde do dějin afrických mistrovství coby historicky první bezbrankový zahajovací duel...
Jestliže jihoafrické fanoušky před šampionátem něco trápilo, byl to útok národního týmu; možná i proto se kouč Gordon Igesund rozhodl překvapit a poslat na hřiště od začátku hned dva forvardy. Návrat ke "starému dobrému" 4-4-2 však nebyl jedinou věcí, která na domácí sestavě oproti předturnajovým prognózám neseděla - jako by se Igesund snažil bojovat s matnou formou pomocí léčby šokem, nechal na lavičce kromě nejlepšího útočníka Mphely i mladého playmakera Serera a sehranou dvojici beků Gaxa - Masilela. Šanci naopak nečekaně dostali Majoro, Phala či Matlaba.
Že tento krok nevyšel, je jasné už z konečného výsledku; pro Bafana Bafana je však získaný bod spíše výhodou, a to už je mnohem hlubší a závažnější problém. Jistě, Kapverdy už mnohokrát ukázaly, že umí "zavřít" obranu i proti silnějším soupeřům, ale impotence, kterou se Igesundův tým v útoku prezentoval od první do poslední minuty, nechávala defenzivu vedenou výborným Nandem Nevesem vlastně v naprostém klidu.
Gólman Vozinha si na míč sáhl pouze při brzké Tshabalalově navštívence, která mu z přímého kopu zaplula rovnou do náruče, a největší gólovku měli borci v zelenožlutých dresech až v nastaveném čase z víceméně náhodného rohu. A co hůře - ani příchod vzývaných Mphely se Sererem vlastně nebyl na hře pořádně vidět... na rozdíl od Chabangua, který si minimálně svojí aktivitou řekl o základní sestavu.
Jestli si JAR může ze zápasu odnést něco pozitivního, je to situace ve středu hřiště - stopeři Khumalo se Sangwenim působili jistým a suverénním dojmem, což platí zejména pro prvního jmenovaného, který navíc nekompromisně vládl ve vzduchu (a může být velmi silnou zbraní ve standardních situacích, jak se koneckonců ukázalo v závěru zápasu). Také nenápadný dělník středu pole Reneilwe Letsholonyane opět ukázal, jak důležitým hráčem pro chod mužstva vlastně je. Ano, tyto pozice Jihoafričanům fungovaly - problémem bylo všechno ostatní.
Ani zdvojení útoku totiž neznamená, že tým bude hrát útočněji; obrovská propast, která zela mezi naprosto neviditelnou dvojicí Parker - Majoro a zataženou záložní řadou, nejenže ničila přechody do útoku, ale navíc dovolovala Kapverďanům poměrně v poklidu a bez stresu vyvážet míče z obrany. Tady měli vstoupit do hry křídelní hráči, tedy Phala s Tshabalalou - a je nutno říct, že Tshabalala se aspoň snažil (leč jeho současný přínos hře je omezen takřka výhradně na zahrávání standardek). Phala, na druhou stranu, pokazil prakticky vše, na co sáhl (a ani toho moc nebylo).
Na krajích hřiště vůbec Kapverdy svého soupeře zcela vymazaly - a jelikož Antunesův tým vyznává brejkový styl hry, byl právě on tím nebezpečnějším z obou soupeřů. Poločasová statistika dokonce ukázala, že měl outsider v tu chvíli o celých šest procentních bodů vyšší držení míče, čemuž jsem se spolu s komentátorem anglického Eurosportu upřímně divil - zdálo se totiž, že karty jsou rozdělené jasně, tedy že domácí kombinují, Kapverdy brání. Neschopnost JAR jakkoliv roztáhnout hru do stran si tak vybrala svou daň i zde. A závěrečný tlak? Ne že by se o něj Igesundovi svěřenci nepokusili - jen měl v jejich podání podobu stále se opakujících nekonečně dlouhých centrů z hloubi pole, které nefungovaly a fungovat ani nemohly, jelikož vepředu nestál žádný hlavičkář...
Bafana Bafana tedy negativně překvapili; dá se to obráceně říct o jejich soupeři? Kapverdy hrály přesně to, co od nich bylo očekáváno - systém pružně variující mezi 4-4-2 a 4-2-3-1 (s Héldonem na zatažené pozici za hrotem), pevná obrana pod taktovkou skvělého organizátora a vzdušného krále Nevese, smrtící brejky a kolektivní pojetí založené na zodpovědném, odhodlaném výkonu. Potvrdily se i zkazky o nebezpečných standardkách, byť jen částečně. Co už se čekalo méně, byl výkon středních záložníků - zřejmě za to do značné míry může výše zmiňovaná "díra" za jihoafrickým útokem, ale zejména Babanco se předvedl v nečekaně dobrém světle, jeho přihrávky měly hlavu a patu a i pozičně na tom byl velmi slušně.
Pochvalu kromě Nevese s Babancem zaslouží i oba beci Carlitos a Nivaldo, kteří nejenže vzadu přispěli ke stoicky klidným likvidacím nervózních jihoafrických útoků, ale navíc se předvedli i směrem dopředu. Skutečným důvodem, proč byly Kapverdy i přes kvalitativní nevýhodu (která, aby se čtenáři nenechali zcela zmýlit, vidět zkrátka byla a remíza je proto z celkového hlediska určitě zaslouženým výsledkem) nebezpečnějším z obou týmů, však byla ofenzivní spolupráce tria Platini, Héldon, Mendes - první jmenovaný jako rtuťovité křídlo s výbornou technikou, druhý jako generál a režisér ofenzivních ataků, třetí jako talentované šídlo neúnavně se proplétající obranou soupeře.
Antunesova střídání byla proto vyloženě symbolická - hřiště postupně opustili Platini i Héldon, a když se pět minut před koncem poroučel i mladý klenot Lille, bylo jasné, že cílem Kapverd zkrátka není nic jiného než remíza...
...kterou nakonec neměly proti platonickému, beztvarému závěrečnému tlaku soupeře problém uhájit. Přestože domácí po přestávce zapnuli na vyšší obrátky a ostrovního soka přehráli, Khune je nakonec musel skvělým zákrokem zachraňovat od pohromy až v 74. minutě, což je vlastně typický obrázek celého zápasu - stejně jako chvíli předtím neúspěšný Mendesův pokus, kdy se šikovný forvard propletl vlastně bez námahy až do palebné pozice, aby narazil na blokující skálu Sangweniho. Jihoafrická republika navíc byla lepší způsobem, který si ilustrujeme - a celé shrnutí tak uzavřeme - na situaci z minuty 78. To totiž žlutozelení vyrazili do útoku v pěti mužích, svého soka přečíslili, Chabangu napřáhl k finální přihrávce a... totálně ji pokazil.
Jihoafrická republika - Kapverdy 0:0
1. minuta - Domácí fotbalisté odstartovali velmi svižně a už po několika vteřinách hry dostali výhodu rohového kopu; Tshabalalův centr sice dolétl až ke Khumalovi, ten však mířil mimo.
13. minuta - Tshabalala se postavil k přímému kopu a vůbec poprvé donutil jednoho z brankářů k zásahu - nutno dodat, že se Vozinha ani nemusel snažit.
15. minuta - První větší šance zápasu. Babanco poslal výborný pas na Platiniho, který se ocitl sám před Khunem, ale pálil vedle.
21. minuta - Héldon se po rohu pokoušel v rohu vápna nikým nehlídán trefit míč nůžkami, ale nakonec pouze pobavil diváky v ochozech johannesburského FNB Stadium.
33. minuta - Volný Phala po vynikajícím přímém kopu Tshabalaly trestuhodně netrefil míč.
34. minuta - Aktivní Platini zakončoval po rychlém brejku Kapverd z levé strany, ale trefil pouze boční síť.
44. minuta - Babancův roh se přes Toniho Varelu dostal až k Mendesovi, který u zadní tyče z velkého úhlu mířil rovněž do boční sítě.
70. minuta - Střídající Tavares naskakoval ve vápně na výborný centr Nivalda, ale míč odklidil do bezpečí obrovitý Khumalo.
74. minuta - Největší šance utkání! Hrdinou domácích se stal gólman Khune, který konečky prstů vytlačil Héldonovu nebezpečnou hlavičku z prostředku vápna.
84. minuta - Z hloubi hřiště poslali Jihoafričané dlouhý pas na Serera, který byl ve vápně volný, ale nedokázal zpracovat.
90+1. minuta - Chabangu zakroutil roh do pokutového území a byla z toho vůbec největší jihoafrická příležitost; hlavičkující Khumalo sice na přední tyči zbořil všechny soupeřovy obránce, ale míč poslal pouze nad břevno.
Jihoafrická republika (4-4-2): Khune - Matlaba, Khumalo, Sangweni, Ngcongca - Phala, Letsholonyane, Dikgacoi (46. Chabangu), Tshabalala (60. Serero) - Majoro (68. Mphela), Parker
Kapverdy (4-2-3-1): Vozinha - Carlitos, Fernando Varela, Nando Neves, Nivaldo - Marco Soares, Babanco - Platini (63. Júlio Tavares), Héldon (76. David Silva), Toni Varela - Ryan Mendes (85. Roni)
Nejlepší hráči zápasu: Platini, Nivaldo (oba Kapverdy), Khumalo (oba Jihoafrická republika)
Palec dolů: Phala (Jihoafrická republika)
Zatímco od zahajovacího klání se utahaná nuda vesměs čekala, pozdější bitva mezi Marokem a Angolou mu měla v mnohém kontrastovat. Vždyť si to vezměte: tým, který disponuje možná největší koncentrací talentu (snad vyjma tradiční dvojky Pobřeží Slonoviny-Ghana) a má ve svém středu potenciální hvězdu šampionátu Younese Belhandu, se potkával s výběrem, jehož doménou je odpradávna aktivní, ofenzivní fotbal. Jenže ouha; klenot z Montpellieru navzdory očekávání nestihl kompletně vyléčit svůj zdravotní neduh (problémy se svalovým přitahovačem), přičemž na druhé straně barikády se papírová síla v praxi přetvořila na slabinu.
Začněme Marokem a faktorem Belhanda. Tvořivý technik, který se podle nejnovějších zpráv dohodl na podmínkách smlouvy s Galatasarayem (zbývají ještě kluby), do hry nepřišel úplně pozdě, konkrétně v 64. minutě; avšak přesto z pohledu Arabů nešlo o nějaké včasné vysvobození. Belhanda byl totiž potřeba zejména v dřívějších pasážích, kdy křídla překypovala aktivitou - po jeho příchodu už spíše skomírala, únavou kazila, na co sáhla, a potom holt ani jeden polobůh nic moc nezmohl.
Assaidi s Amrabatem přitom doopravdy zvládli vykázat solidní "mobilizační" potenciál, jen zkrátka coby nenapravitelní individualisté potřebovali někoho, kdo by je usměrnil. Belhanda by takřka vždy trčel mezi nimi, sháněl by se po balonu; to El Ahmadi, nejvýše položený člen záložního trojlístku, je z Aston Villy zvyklý spíše na roli čističe, CDM, takže přes počáteční střelecký apetit po většinu zápasu jen sotva zvládal nadšená tykadla správně doplňovat.
V důsledku tedy - ačkoliv Angolané v prvním poločase nedobře vyplňovali prostory a během úvodní čtvrthodiny stěží ucpávali prostor mezi obrannou a záložní linií - Maročané nebyli zas tak nebezpeční. Assaidi působil jako naprogramovaný stroj: vždy jednoduše musel doběhnout na hranu útočné třetiny, slepě, podél lajny; a pak teprve začínal strojit řešení. Málokdy přemýšlel dopředu, nenabízel variantu B, nikdy se v rané fázi útočení nevrtnul do středu. No, a Amrabat žel vypadal jako Assaidiho kopie - jen s tím rozdílem, že on hrál "po noze".
El Hamdaoui je potom samostatná kapitola; a slovo "samostatná" nevolím náhodně. Křídla si holt podél něj hrála svou zvláštní soutěž, on musel dřít čistě na sebe, a i přes takové obtíže se k lecčemu prosadil. Oproti loňskému Chamakhovi pořád vzpruha, s Belhandou v zádech určitě příslib. Těch je mimochodem více: pravý bek Chatri podal velmi kvalitní, obětavý výkon; Benatia dal pro začátek zapomenout na svá rozpačitá vystoupení z loňska; a celkově Maroko přinejmenším dozadu pracovalo relativně spolehlivě.
Co se Angoly týče, její uskupení před výkopem uznávaný expert na problematiku africké kopané Gary Al-Smith označil za ofenzivně laděné. Což veskrze lze potvrdit. A zároveň neváhal připomenout, že jestliže dříve Antilopy na APN přespříliš dbaly na efekt, tentokrát pod novým koučem Ferrinem jsou doslova nuceny ke zběsilé hře na jeden dotyk. Tohle, to už lze (bohužel) potvrdit bez nejmenšího váhání.
Proč jsem napoprvé Al-Smithovi nepřisvědčil bez rozpaků? Protože minimálně středová trojka ve složení Pirulito-Dede-Mingo Bile této charakteristice zkrátka neodpovídala. Většinou pohromadě seděla v hloubi pole, nikdo z nabízeného trojlístku se nehnal dopředu a vlastně ani nikdy neměl potenciál být tou spojkou (AM) do možného 4-2-3-1. Takhle se hrálo spíše na bázi 4-3-2-1 (pokud vycházíme z univerzálního 4-3-3), přičemž levonohý Geraldo se často uklízel k levé lajně, aby s oním základním rozestavením donekonečna cvičil.
To samé pravý bek Lunguinha se oproti loňskému Airosovi až přehnaně soustředil na plnění obranných povinností. Proto byl také později ve snaze urvat vítězství zkušenějším kolegou nahrazen. Každopádně ačkoliv Angolané v žádném případě nehráli nějakého zanďoura a nenaplňovali charakteristiku defenzivního souboru, ani za ten čistě ofenzivně laděný jednoduše neplatili. Na to je zkrátka potřeba fungující střed pole; a ten včera nezvládal příkladně pracovat ani směrem dozadu (což lze brát s velkým podivem), natož dopředu.
K bezvýhradnému souhlasu u druhé Al-Smithovy teze nezbývá moc dodat; Antilopy na svou přímočarost dojížděly zcela jednoznačně. To byl ostatně zákon, vždyť šlo o zahajovací utkání, v němž se v minulosti hledaly i větší týmy jako Pobřeží Slonoviny. Včera tedy portugalským dědicům mnohdy odskakoval balon, přihrávky často postrádaly přesnost, bylo to zkrátka splašené. Mimoto Angolanům hrubě nezahrály individuality (Mateus se stěží našel pět minut před koncem, Manucho potom zápas vyloženě odflákl, ba spíš mohl být poměrně brzy vyloučen, přinejhorším stažen trenérem) a bez Gilberta nefungovaly ani vyhlášené angolské standardky.
Těch se zpravidla chápal již zmíněný Geraldo (na BBC ho kupříkladu najdete jako Da Costu, číslo 18), což je ale jinak pozoruhodný chlapík. Těžiště má nízko, do výšky opravdu nedorostl, dres na něm doslova visí; ovšem když k tomu přidáte po všech směrech rychlé nohy a ročník narození 1991, vyjde vám solidní příslib do budoucna, kór při dlouholeté tradici dynamického pojetí hry. Geraldo sice hrál na skvělého Chatriho, i tak ale působil suverénně nejnebezpečnějším dojmem ze všech Angolanů a po přestávce zaujal především schopností vybojovat zajímavou standardku.
Že Antilopy bez exekutora Gilberta (střídal až osm minut před koncem) a častý cíl Flávia (na turnaji zcela chybí) z těchto situací na rozdíl od loňska vůbec nezahrozili - jakkoliv Maročané jistě určitě nepůsobili -, to je věc druhá, leč nikoliv vedlejší. Takhle totiž Angola působila docela dobře jako tým bez vyložené zbraně, evidentní silné stránky...
Maroko - Angola 0:0
5. minuta - K El Ahmadimu se na hraně šestnáctky odrazil míč do zajímavé pozice, netradiční střelec ho ale vnějším nártem jenom tak zlehka poslal na vzdálenější tyč, kam přeci jen včas doskočil váhající Lama.
10. minuta - Tady už byla potřeba vskutku pohotová reakce; a Lamovi popravdě neudělala moc dobře. Angolský brankář se promptně natáhl po jedovaté ráně El Hamdaouiho a pak nějakou dobu strávil na zemi v bolestech.
14. minuta - Assaidi poprvé naznačuje, proč by měl v Liverpoolu hrávat častěji. Lunguinhu posadil na zadek, vyhnul se i Bastosovi a pak stále z poměrně těžkého úhlu přestřelil.
48. minuta - Lamyaghri si zahrál na Mathlouthiho. Určitě si vzpomínáte na hrubku tuniského brankáře, která poslala Ghanu do semifinále loňského Afrického poháru - inu marocký strážce svatyně si rovněž doskočil pro vysoký míč, aby jej ihned pustil na zem a divže nenechal skórovat lehce uspěchaného Afonsa. Muž, který v tu chvíli na place pobýval sotva tři minuty, po zorientování se těsně minul.
69. minuta - Assaidi dobře vystihl Belhandův pohyb za obranu a šikula z Montpellieru se tak okamžitě mohl předvést publiku ve své oblíbené disciplíně. Na levé straně zacvičil se dvěma soupeři, pak ale marně mířil na přední tyčku - tu o několik decimetrů minul.
84. minuta - Airosův centr ještě akrobaticky odvrátil Benatia, Manucho ovšem stále mohl skórovat z druhé vlny. Letos to nicméně nevypadá na toho loňského vysoce efektivního zabijáka; ani brankář zasahovat nemusel.
87. minuta - Za normálních okolností by to snad ani nestálo za zmínku, nicméně při Lamyaghriho "schopnostech": Mateus se středem hřiště prodral k ojedinělé střele z dobrých 20 metrů, kterou Maročan utlumil v náručí.
88. minuta - Na fantastický centr dosud spícího Mateuse skáčou - bohužel pro Angolu - hned dva fotbalisté v červenočerném, Manucho s Afonsem. Druhý jmenovaný nakonec svého kolegu příliš nerozhodil, přesto forvard Valladolidu hrozivě zaváhal a minul.
Maroko (4-2-3-1): Lamyaghri - Chakir, Benatia, El Adoua, El Kaoutari - Hermach, Barrada (64. Belhanda) - Amrabat, El Ahmadi (82. Belghazouani), Assaidi - El Hamdaoui (71. El Arabi)
Angola (4-3-2-1): Lama - Lunguinha (78. Airosa), Dani Massunguna, Bastos, Miguel - Pirulito, Dede, Mingo Bile (46. Afonso) - Mateus, Geraldo (82. Gilberto) - Manucho.
Nejlepší hráči zápasu: Chakir, Benatia (oba Maroko) - Geraldo (Angola)
Palec dolů: Manucho (Angola)
Co čekat od zítřka?
Po dni stráveném v Johannesburgu se přesuneme do města Port Elizabeth, kde své síly změří nejprve Ghana s Demokratickou republikou Kongo. Odpolední zápas skupiny B slibuje výbornou podívanou - oba celky se zdají být v dobré formě a oba vyznávají svižný útočný fotbal; pro fanouška, který africkou scénu nesleduje podrobněji, navíc půjde o první příležitost seznámit se na vlastní oči s konžským fenoménem, který má na jih od Středozemního moře velký ohlas a zvuk.
A bude u toho i Claude Le Roy - nakonec. Právě tahanice o pozici hlavního trenéra, který měl opustit tým po tréninku těsně před turnajem údajně díky neschopnému vedení konžského fotbalového svazu, hrozily srazit slibně vypadající mužstvo z rozjetého vlaku zpět na zaprášenou, tvrdou zem; zvlášť když hráči samotní měli odmítnout trénovat kvůli nevyplaceným prémiím. Jenže v okamžiku, kdy už každý pomalu odepisoval Mbokaniho a spol. z pozice černých koňů turnaje, přispěchal svazový šéf Omari Selemani s prohlášením, jako by se vlastně nic nestalo - Le Roy prý u týmu normálně pokračuje, proti Ghaně bude stát na lavičce, a hráči usilovně trénují. Tak uvidíme.
Favoritem je nicméně Ghana, ať už proti Le Royovi či nikoliv; Černé perly pod vedením domácího kouče Akwasi Appiaha hrají mimořádně rychlý, agresivní fotbal s častým využíváním křídel - a právě Wakaso Mubarak s Christianem Atsuem patří mezi nejzajímavější mladé hráče, na které se letos vyplatí zaměřit pozornost. A jelikož oba hvězdní útočníci, kteří se postaví proti sobě - Asamoah Gyan a Dieumerci Mbokani - přijeli na jih Afriky s vynikající klubovou střeleckou formou, můžete si vsadit, že ve třetím utkání letošního APN konečně padne první branka. Pokud ne v tomto zápase, pak můžeme s definitivním klidem prohlásit, že Afrika je zkrátka šílená.
Trochu méně zájmu budí večerní sahelské derby mezi Mali a Nigerem, a není se čemu divit; zatímco první zápas bude podle všeho vzrušující přehlídkou neokoukaných, leč velmi kvalitních ofenzivních borců, ten druhý hrozí typicky "africkými" parametry, tedy upracovaným, silovým fotbalem bez špetky kreativity. Nenechte se však zmást - minimálně Mali loni jasně ukázalo, že nejenže fotbal hrát umí, ale navíc jej umí přetavit v pěknou podívanou i pro nezaujatého diváka. Jako by si barcelonskou DNA očkovaný Seydou Keita "ochočil" zbytek týmu, který rázem vyměnil dlouhé nákopy za trpělivé budování převahy pomocí kratších přihrávek - a světe div se, ono to fungovalo, diváci byli spokojení, hráčům to sedělo a Mali získalo bronzové medaile.
Jenže u toho byl taky kouč Alain Giresse, který už v těchto dnech přemýšlí, co udělat se zoufale nefunkční reprezentací Senegalu. Jeho krajan a nástupce Patrice Carteron však slibuje podobný efekt - jeho hlavní zbraní by měla být nepředvídatelnost a schopnost pružně reagovat na vývoj situací. Tak uvidíme; jestli má některý ze stratégů potenciál napodobit pány Igesunda, Taoussiho a Ferrina a vytáhnout hned do zahajovacího klání nečekaný triumf v podobě alternované sestavy, je to právě bývalý lodivod Dijonu.
To od Nigeru lze čekat mnohem méně; vlastně cokoliv jiného než zopakování loňského vystoupení by bylo velkým překvapením. (Připomeňme si nigerskou bilanci tří porážek a jediné vstřelené branky). I druhý účastník nedělního duelu má nového kouče; Gernot Rohr se však bude muset hodně ohánět, aby svým svěřencům pomohl k historicky prvním bodům z Poháru národů. Bude k tomu potřebovat (samozřejmě) především skvělou formu Ouwo Maazoua, který se však rok od roku více ztrácí z fotbalové mapy průměrného fanouška. Mali to nicméně rozhodně nebude mít jednoduché - proti Nigeru se nehraje nikdy snadno, a své může udělat i tlak očekávání.
Stranou pozornosti
- Sice jde o téma aktuální spíše k prosinci loňského roku, nicméně přesto vás vyzývám: pojďme si společně připomenout oficiální píseň právě načatého Afrického poháru národů. Ta nás svým názvem vybízí "ke společnému tanci" a na svědomí ji má kamerunský muzikant Wes Madiko společně s americkou popovou zpěvačkou Zahrou Universe. Schválně - hodnotíte kladněji letošní pokus o skloubení sexy tanečků s těmi domorodými (a úryvky z minulého srazu kontinentálních elit), nebo - řekněme - mnohem konzervativnější, skromnější dílko z loňského roku? Já se, stejně jako třeba africká žurnalistka Aisha Dabo, jednoznačně klaním k rok starému projektu. Tomu sice běžný Evropan neporozumí, ale aspoň nemusí snášet všelijaké laciné odkazy (jako závěrečný výkřik "Mandela!") a zejména samotný úvod klipu na mě udělal silný dojem.
- Jak jste si mohli přečíst výše, navzdory poplašným zprávám bychom dnes přeci jen na lavičce konžské reprezentace měli vídat i francouzského kouče Claudea Le Roye; tedy mimochodem muže, jemuž v nejlidnatější frankofonní zemi vděčí za mnoho přemnoho. Abychom si rozuměli, DR Kongo je historicky jednou z nejúspěšnějších zemí kontinentu, co se kopané týče - jde o dvojnásobného vítěze APN či prvního vyslance na MS ze subsaharské Afriky. Jenže poslední výrazný úspěch pochází z roku 1974 (ona účast na světovém šampionátu plus druhý titul na domácím turnaji); po miléniu zůstávají maximem této reprezentace dvě čtvrtfinále na APN. A může za to i bojkot klíčových hráčů, jinými slovy tradičně oslabené výběry. Jmenovitě fanoušky vždy nejvíce mrzely absence Youssufa Mulumbua (West Bromwich) a Dieumerciho Mbokaniho (Anderlecht); jak chytrý záložník, tak kanonýr s copánky ovšem v JAR startovat budou. A - hádáte správně - nejde o zásluhu nikoho jiného než Claudea Le Roye, jenž se prý u Konžanů působících v zahraničí těší nebývalému respektu. "Nepotřeboval jsem nikoho jiného kromě Mbokaniho - ten byl posledním hráčem, na kterého jsem čekal," prohlásil odhodlaně Le Roy poté, co v červnu 2012 útočníka přesvědčil k návratu do národního týmu; po dlouhých 14 měsících.
- Závěrem prvního dílu toho opravdového zpravodajství z APN s mírným předstihem zabrousíme do kuchyně obhájce titulu ze Zambie; tam totiž pečou ze sebevědomí koláč. Ne že by to snad nešlo, ovšem prohlásit o loňském mistrovi, že je na tom přesně po roce "lépe", to smrdí přeceněním vlastních sil. Na druhou stranu trenér Hervé Renard, autor těchto slov, k podobným výrokům má své pádné důvody; to zase ne že ne. "Loni jsem měl touto dobou velké, velké starosti. Všechny naše přípravné zápasy nestály za nic. Ale podívejte se, co přišlo pak - nemuseli jsme nikomu nic dokazovat a turnaj jsme vyhráli," tvrdil reportérům charismatický blonďák patrně v narážce na to, že také tentokrát měli Zambijci před šampionátem problémy. Bezbrankovou remízou s Marokem (generálka) totiž utnuly šňůru tří porážek (Angola, Saúdská Arábie, Tanzánie). "Malý" problém teď může tkvět akorát v tom, že Zambie zkrátka chtě nechtě obhajuje. I s tím se ale Renard jakž takž vypořádal: "Nemůžeme tvrdit, že jsme favority. Každý by se mi vysmál, kdybych nás za ně prohlásil. Pobřeží Slonoviny a Ghana jsou favority."
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Ohlédnutí za Africkým pohárem národů 2013
18.02.2013, 05:42
Africký pohár národů - finálový den
11.02.2013, 05:54
Africký pohár národů - šestnáctý hrací den
10.02.2013, 06:37
Africký pohár národů - semifinálový den
07.02.2013, 06:42
Africký pohár národů - druhý čtvrtfinálový den
04.02.2013, 20:14
Africký pohár národů - první čtvrtfinálový den
03.02.2013, 06:31
Africký pohár národů - shrnutí skupin
02.02.2013, 08:30
Africký pohár národů - dvanáctý hrací den
31.01.2013, 06:19
Africký pohár národů - jedenáctý hrací den
30.01.2013, 05:55
Africký pohár národů - desátý hrací den
29.01.2013, 04:35
Africký pohár národů - devátý hrací den
28.01.2013, 05:37
Africký pohár národů - osmý hrací den
27.01.2013, 03:40
Africký pohár národů - sedmý hrací den
25.01.2013, 22:58
Africký pohár národů - šestý hrací den
25.01.2013, 01:03
Africký pohár národů - pátý hrací den
24.01.2013, 02:47
Africký pohár národů - čtvrtý hrací den
23.01.2013, 04:08
Africký pohár národů - třetí hrací den
22.01.2013, 06:01
Africký pohár národů - druhý hrací den
21.01.2013, 04:12
Komentáře (154)
Přidat komentář1.
Viděl jsem zahajovací zápas a upřímně mě to hodně odradilo od dalšího sledování turnaje..
Pockej si na Ghanu s Kongem, to uz by mel byt fotbal
snad :) daj se na tyhle zapasy najit kvalitni streamy ?
Eurosport dava
i německej? ten co je free na satelitu?
jop
áno včera išli obe duely, dnes tiež idú..uvidíme ako to bude cez týždeň keď sa nehraje Bundesliga či nehodia niečo na 2ku...dúfam že nie, tiež nemám zakúpený balíček takže len nemecký euro.
teda nemecký eurosport2 bundesligu nedáva myslím , sorry za preklep
A ještě k tomu ty vuvuhnusy...
To si myslím o tomhle turnaji: http://www.youtube.com/watch?v=mRbw3Eo1yzU
Co k tomu říct...Fotbal byl strašnej, docela mne to odradilo a musel jsem si vypnout zvuk kvůli těm trubkám, takže budu sledovat jen Cote d´Ivorie a možná Ghanu
Myslel jsem, že JAR bude teda válet o mnoho víc...
Myslim si, že kdyby nastoupil Mphela od začátku, bylo by to lepší.
pozeral som Maroko - Angola a bola to hroza .... neustale pady na zem a ledva jedna strela na branu aj to taka nijkaka
Já jsem zvyklej. Koukám na naší Gamáč ligu.
ja sice nie ale verim ze aj od toho to bolo horsie .... pretoze nasa Kofola liga je viac zaujimava
A to jsi koukal na ten lepší zápas z těch dvou.
Hrávali to co 2 roky. Nyní chtějí mít ten mizernej fotbal po roce
Jen to bude v liché roky. A letos je to poprvé.
Achjo..
Rozumím ti. Mě totiž to tolik nezajímá abych pročítal ty dlouhé články.
Pročítal dlouhé články? Tak pokud tě to nezajímá, tak sem nepiš.
Okrajově zajímá, ve chvílích čekání a těžké nudy jako zabití času.
Takováhle informace se bohužel podávala asi tisíckrát i v mnohem kratší formě. Ale kdo nechce, nevidí, taky ti "rozumim"..
APN = vždy ten nejnudnější turnaj ze všech.. ta uroven je tam opravdu ale opravdu tragická
tak to si nevidel ženský futbal kamaráde
tak to si asi neviděl poslední MS a olympijský turnaj ženských kamaráde
Popravde som pozeral len konce zápasov, lebo som čakal či si nevymenia dresy inak ťažká nuda
a jak to můžeš vědět, když ses nedíval? Už MS mělo výbornou úroveň a OH také.
lol ženský fotbal nepovažuju za fotbal
Tak to jsme na stejné vlně !!!!!! Domingo a fantomas -
tak ty jsi jeden z mála se kterým tady vždy byla řeč
To sou názory jdit je to teprve začátek turnaje,co byste jako chtěli že budou hrát zběsile do předu.Týmy se teprve rozehrávaj a lámat se chleba bude až ve druhém kole.Tak proč dělat závěry turnaje po dvou zápasech?. Ještě to dobrý turnaj.
Ještě to bude***
Trochu zhodnotím včerejší zápasy
Z JAR to byla doslova tragédie,záloha nefungovala.Phala tragédie výkon,Letsholonyane jsi odvedl svoje.Také jsem čekal více od Tshabalaly,který měl být mozek týmu.Parker byl úplně odstřižený v útoku,nemyslím si že to byla jeho chyba, záloha mu nedávala dobrý balony.Majoro skoro to samý,prostě chyběla myšlenka od JAR.Nechápu proč na lavičce byl Gaxa a Masilela,oba měli hrát jednoznačně v sestavě.Příštím zápase by měl hrát místo Majora v útoku Mphela.Co se týká Kapverd odvedli si svoje, jejich obrana je velmi dobrá.Neves a Nivaldo hráli výborně.Některé protiútoky co měli Kapverdy měli řešit rychleji,líbil se mi taky výkon Platiniho sice často simuloval ale s Mendezem byly nebezpečný.Přesto si myslím že na postup Kapverdy nemají ale nechám se překvapit.
Viděl jsem 2.poločas zápasu mezi Marokem a Angolou...Angola byla jasně lepším týmem, nebezpečnějším, fotbalovějším, hladovějším. Od MS 2006, kde Angola byla jasný outsider a poprvý na velkým turnaji, udělali hráči velký pokrok směr vpřed. Jinak výborný byl na levé straně Geraldo, který vybojoval spoustu standartních situací, velmi dobře hrál též Mateus. Naopak trošku mě zklamal Manucho a Dedé, od kterých jsem čekal víc...Maroko --- unylé, ospalé. Čekal jsem od nich směrem dopředu mnohem víc. Záloha jim nefungovala, mezihra velice špatná, všichni to hráli na sebe, ale efekt téměř nulový...Celkově ten poločas nenabídl mnoho šancí a fotbalové krásy, ale na APN jsou takové zápasy bohužel na denním pořádku...
na africkom futbale ma fascinuju hlavne tie mena hracov.
kedysi boli Kameruncania ktori sa volali Onana a Kunde.
Muj typ remiza v zapase JAR - Kapverdy vysel,ale ukazalo se ze JAR bude horko tezko postupovat. Slabousky tym ma to bych tipoval i jako prekvapeni na postup Kapverd. Hodne me potesil vykon Nanda . Jinak zapas Maroko - Anglola byla celkem fajn hralo se nahoru dolu,ale chybely tomu goly.....skoda.
Nando Neves z Kapverd, to je ten jak hrál za Baník?
jo
Začátek slibný no snad už to dneska bude lepší...
Nejhorší fotbalové turnaje - 1. všechny ženské šampionáty, 2. APN, 3. M Asie.
Nesouhlasim.....byl jsem svedkem semifinale zenskeho olympijskeho turnaje a melo to svou kvalitu .Mistrovstvi Afriky sleduji kazdy rok je to nahodou dobra podivana neni to jako MS Evropy nebo Sveta,ale ma to svou kvalitu. Je to alespon zpestreni a moznost podivat se na nejlepsi hrace cerneho kontinetu
O.k. Beru tvůj názor,ale absolutně nesouhlasím.
Skvelé články, som rád, že sa tu APN niekto venuje a ešte takto obšírne a určite niesom sám a haterov si nevšímajte
Proti gustu......
na tomto poháru se mi líbí spíš ta komičnost, hlavně góloši
Je pravda, že včerejší zápasy nestály za moc, ale pokud se vám nelíbí africkej fotbal, vuvuzely, pády a chyby bránkářů tak to ani nezapínejte a už vůbec sem nepište a nevnucujte ostatním svoje rádoby chytrý názory
Samozrejme nikomu názor neberiem
Mala byť rekcia
No,zatím nespokojenost
Len kvôli tomu, že rád sledujem afr. tímy, som včera sledoval obe tie katastrofy aspoň od Angoly s Marokom som čakal viac, lenže to bol tiež grc, Maročania to hrali buď na náhodne nakopnuté lopty alebo sa zašívali na ľaom krídle...proste hnusfutbal
Přiznám se,na zápasy se nedívám,nemám funkční tv,protože ani nechci.Proto jsem hodně rád,že se někdo věnuje těmhle reportům a určitě nejsem sám :-) díky
Tak koukám, že jsem o moc nepřišel. Ale proč Belhanda nehrál od začátku?
Mel zdravotni problemy..
Ajo, se v těch odstavcích nějak ztrácím.
Promin..
Jak tipujete zápas Ghana-Kongo? při troše štěstí si myslím že to bude remíza.
2-0
Tak 2-3:0, myslím si, že Ghaňané za tím půjdou hned od začátku. Já se spíše těším na večerní zápas, za prvý ho uvidim a za druhý hraje Malii.
1:0
Krles je jak Okamura, sice vi o vsem hovno, ale ke vsemu se vyjadri. My uz vime, ze se ti to nelibi, nemusis to rikat pod kazdym clankem osmkrat.
a ty ses jako fisher nedokazes pochopit ze nekdo ma jinej nazor nez ty a kdyz ho vyjadri tak po nem vyjedes
Ja to dokazu pochopit, ze ma jinej nazor, co ale pochopit nedokazu, je proc ho furt dokola a do zblbnuti cpe vsem okolo, kdyz to pritom nikoho nezajima.
Vtipny je, ze tady nikdo nerika, ze by APN byl nejlepsi turnaj, nebo nejzabavnejsi na sledovani, nebo ze vcera ten fotbal nestal za hovno. Klidne reknu, ze kvalitativne je APN turnaj druhyho sledu, vetsina tymu nema moc paru o nejake taktice nebo systemu (i kdyz to uz je taky trochu prezity stereotyp), moc kreativity si clovek neuzije a goly padaji casto po kiksech obrany a brankaru, pokud vubec padaji. Vcera jsem si z prvniho zapasu chtel vyskrabat oci a druhy byl sice lepsi, ale porad zadna hitparada. A vsadim se, ze tenhle nazor se mnou sdili i vetsina ostatnich "obhajcu".
APN sleduju proto, ze nejsem zabedneny ignorant, pro ktereho fotbal konci na jihu Spanelska, zajimaji me jiny herni styly, neokoukany hraci a tymy, specificka atmosfera a mam tam svuj oblibeny tym. Koukat furt dokola na top ligy je sice fajn v tom, ze clovek vidi fakt to nejlepsi, co je na svete k dispozici, ale rad si rozsirim obzory a hodne lidi to ma stejne.. a kdo ne, neni nic jednodussiho nez se na to nekoukat a pod clanky nechodit. Takhle akorat shazujete pomerne tvrdou praci lidi, kteri na tom pracuji.
Nikdo se tu nechova jako bezvyhradny apologeta, ktery by si o APN myslel, ze je to vykladni skrin fotbalu, tak se prestante chovat tak, jako by to nekdo delal. Nema cenu presvedcovat o opaku lidi, kteri uz o opaku presvedceni jsou a ten turnaj sleduji z jinych duvodu.
ešte ak by som sa ťa mohol opýtať domingo ktorý je tvoj obľúbený africký tím ???
Nigerie
Kongo,Alžírsko,Angola
škoda gabonu
ďakujem za odpoveď mne je sympatický Egypt ale ten sa nekvalifikoval škoda že tá generácia okolo Ahmeda Hassana,El Hadaryho či Aboutriku už odchádza pomaly do futbalového dôchodku
Mám rád Afriku a tu kulturu
reakce na mně? Asi jo..... beru. A samozřejmě ne jen na mně.......
Já APN sleduju vždycky rád a je mi jedno,jestli padá hodně gólů nebo ne.Dneska se těším na Kongo,jen mě mrzí to,že odstoupil Le Roy,takhle budou o něco slabší.Ale Mbokani jim to vystří.Bude to král střelců,snad.Navíc se těším na derby Alžírsko - Tunisko,to bude asi hodně vyhecované.
Le Roy tam pry nakonec zustal. Jsou to sasci
majú v tom trochu bordel
Dívám se,že mi dělají bordel v hlavě.
Ghana-Kongo zacalo svizne...jeidne co mi vadi zatial su rozhodcovia...uz som videl hadam 3 zle rozhodnutia za 15 minut
Doktor Kongo co tam ta Ghana vzadu dela?
Už by někdo mohl udělat stránky týmů APN. Soupisky a tak.
Přesně
Překrásně.
fantomas?
?
:
Jezis klikej na to tlacitko "reagovat", delas z ty diskuse prisernej gulas..
Díky za připomenutí, málem bych zapomněl, že ho máme uvařený.
Segedin?
houbeles
KWADWOOOOOOOOOOOO
Doktor zaslouzene
Konecne zacal turnaj.
Calcio Ghana - DR Kongo 2:1
DR Kongo se mi líbí jak hraje
Jsou vyborni, s timhle musi postoupit
No,bude to souboj s Mali.Mali má tu výhodu,že má snad nejlepší střední zálohu.
Ale zas zadny kridla, ja cekam, ze to od nich bude dost predvidatelny fotbal. Uvidime vecer.
Hlavně to bude od nich fotbal takový,že moc gól padat nebude.Dneska to vidím tak na 1:0,nanejvýš 2:0.APN si zpestřuji sázením.Zatím jsem hrál,že dá gól Angola (1.55),což bohužel nevyšlo,ikdyž střel bylo dost a Manucho mě zklamal.A dneska na Ghana - DR Kongo jsem měl,že oba dají gól (2.18) na Mali mám,že vyhrají,ale plus k tomu nepadne 5 a více branek (1.70).
Zaslouzene
Akaminko cely zapas vyborny a pak udela tohle.
Mbokani bude králem střelců.
No ty vole, Ghana A Kidiaba pěkný taneček
Ten balon je pomalu mohutnější než Kanda ty vole.
*Kaluyituka
Tá brankárova oslava
"Posledním zmiňovaným je excentrický, už šestatřicetiletý gólman Muteba Kidiaba - pozorně si všímejte jeho tygřích zákroků i toho, jak slaví vstřelený gól."
mne tá jeho oslava príde akokeby si sadol do mraveniska
Ten doktor Kongo není vůbec špatný.
mohol by postúpiť
Jn, bylo by smutný nemít ve vyřazovacích bojích žádnýho doktora.
Večer prý hraje nějaký malý nigger.
a zajtra dokonca veľká Niggéria
malý?
tak proti Niggérii teda aspoň čo sa týka počtu obyvateľov áno
Ty by si žil v dunách ?Ale co se týče rozlohy větší
je väčší to je tiež pravda a v dunách by som žiť nedokázal
http://is.gd/DGcYAi
* Counter20.01.2013 18:16
EUROfotbal (-.-)
Uu, hezky Kongo. Tak teď už se jen těšit na Mali!
Takze, moje slavna fanta vypada po druhym dni naprosto dokonale..
Boye - 2 inkasovany goly.
Bergdich - cely zapas na lavce.
Wakaso - prestoze vim, ze bude zahravat standardky a Ghana z nich muze davat dost golu (a samozrejme uz ma prvni asistenci), vyhodim ho tesne pred zacatkem, aby se mi tam vlezl Djalma.
Djalma - cely zapas na lavce.
Mputu - sice dal gol, ale mam ho na lavce.
Jeste jsem uvazoval v utoku nad Diabatem, takze pocitam, ze dneska minimalne hattrick
Já sem naprosto spokojen.
Ty vuvuzely jsou strašný, pět poločasů se čeká na první gol. Co tam na ti Ghanu bylo za návštěvu?? Tři tribuny skoro prázdný
Ty vole, já to skoro neslyšim. Vy ste fakt fanatici..něco si umanu a pak to všem tluču do ksichtu, hlava nehlava..
Prosim? Vcera som to zapol a po 15 sekundach krici mama, ci sa na WBA prepadli tribuny.
Tak nesmíš mít repráky na 100%, nevim..
Televizor mal volume na 35, no.
ach jo.
tak ty vuvuzely jsou fakt strašné, prakticky jediná věc která mi na tomhle turnaji vadí
Ale tohle mohl dávat pod sebe, škodaaa.
http://www.eurofotbal.cz/clanky/robbie-keane-prodlouzil-smlouvu-s-los-angeles-207230/?nocount=1
Další NFL výzva, nějak nám chybí ligi... tsigi a tak
Ligi?
lidi
Škoda.
Seydooooooooooooooooooooooooou!!! Konečně!
Slušně gólman
Omg Kassaly, clovek te tady chvali a ty udelas takovouhle zhovadilost
to je na africkým turnaji to nejlepší golmani a celkově až naivní hra, strašně mi to připomíná když jsme hráli na plácku za barákem my jako kluci, ten turnaj díky tomu ale má štávu
Pritom zrovna Niger v zadnym pripade nehraje naivne, naopak, organizovani jsou vyborne a vzhledem k kvalite kadru hrajou nad ocekavani dobre..
Mali asi zaslúžene aj ked Nigeru mi je ľúto trochu ale zase ma pobavil obranca Nigeru pri tej Keytovej strele do tyče ako sa mu hádzal pod nohy
Keita
Mňam. Teď sem ji měl na večeři.... krůtí.
EUROfotbal (-.-)
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele