Africký zápisník XIII. aneb Tunisko dostalo naBanceno, Kamerun se negal
První dvě čtvrtfinále, první dvě překvapení - pokud se o něčem takovém dá v této fázi turnaje ještě mluvit. Tunisané i Senegalci vypadali po skupinové fázi dobře, ba výborně, jakmile se však lámal chleba, zradily je především hlavy. Tunisané pod tlakem žolíka Aristida Bancého neustáli závěrečnou desetiminutovku, Senegalci Kamerunu podlehli až na penalty...
Ve večerním čtvrtfinále se tak víceméně opakoval scénář finále Afrického poháru národů 2002, kdy rovněž Kamerunci slavili po napínavém rozstřelu. Tentokrát jen v barvách Nepřemožitelných lvů nehráli prim Olembé, Mboma, Geremi nebo Song, nýbrž Bassogog, Ngadeu, Siani či Teikeu.
Tunisany opět zradila jejich zdánlivě vrozená psychická labilita. Po prvním poločase ještě Arabové vypadali být relativně srovnaní, nakonec se ovšem sesypali jako domeček z karet. Nejprve střídající Bancé skóroval z přímého kopu a potom Nakoulma ztrestal brankářovo neuvážené vyběhnutí z čáry.
Tolik ale k úvodu, teď už si pojďme oba zápasy rozebrat zevrubněji...
1. Henryk Kasperczak si na svůj pověstný reaktivismus vzpomněl v nejhorší možnou chvíli. S odstupem času je těžké se zbavit pocitu, že tuniský kouč začal zmatkovat ještě před výkopem. Koneckonců v této situaci se už jednou ocitl: v roce 1998, během svého prvního působení na lavičce Orlů, jej z Poháru vyprovodila právě Burkina Faso. Větší starost mu však dělalo bránění jeho svěřenců v posledním skupinovém zápase proti Zimbabwe; Tunisané jej vyhráli 4:2, na což Kasperczak před čtvrtfinále reagoval prohlášením, že proti Burkině bude potřeba mnohem důslednější výkon v defenzivě.
Bohužel pro fanoušky Orlů to v tomto případě znamenalo stažení levého beka Aliho Maaloula. Podivný tah: jistě, Maaloul je spíše ofenzivním hráčem, jenže také stálicí tuniského týmu - v posledních letech byl právě on jednou z mála jistot základní sestavy a důležitou součástí přechodu do útoku. Kasperczakovo rozhodnutí nahradit jej na levé straně stoperem Aymenem Abdennourem vyvolalo v burkinském táboře očekávanou reakci: stoper Issoufou Dayo se po závěrečném hvizdu nechal slyšet, že Hřebci tento tah jednomyslně kvitovali, ba si dokonce sborově ulevili. Logicky.
Polský kouč chtěl přeskupením obranné řady reagovat na hrozbu Bertranda Traorého, jenže prakticky od prvních minut bylo vidět, jaká to byla chyba: Traoré byl nebezpečný tak jako tak, a tuniská defenziva navrch přišla o svůj přirozený balanc, což vyhovovalo i Préjuce Nakoulmovi. Kasperczakův unáhlený záměr zkonsolidovat obranný val tak měl nakonec přesně opačný účinek; burkinský kouč Paulo Duarte se pokusil rozhodit soupeře zařazením debutantů Bayaly s Tourém, vlastně se ale ani nemusel namáhat. Tunisané se dokázali vyšachovat sami.
2. Labilita, fauly, Mathlouthi - klasické Tunisko. Na Orlech z Kartága bylo vidět, že mají talentovanější hráče a celkově jsou individuálně lepším týmem - jenže to je jen půlka úspěchu. Dopadlo to nakonec přesně tak, jak jsme se obávali. Tunisané byli nervózní, faulovali, dělali spoustu "klasických" chyb, kterých se ve skupinové fázi dokázali vyvarovat; pro fanoušky je to depresivně ohraná písnička - přijde play-off a psychika Orlů začne připomínat domeček z karet.
Aymen Abdennour na levém beku nejen, že nedokázal dostat do hry Khazriho se Slitim tak efektivně jako v předchozích zápasech Maaloul, ale navíc hrál od dvacáté minuty se žlutou kartou; ještě do poločasu se k němu přidali oba stopeři Ben Youssef s Yaakoubim, takže počínaje 39. minutou byly tři čtvrtiny tuniské defenzivy pod neustálou hrozbou vyloučení.
Nakonec sice Kasperczakova jedenáctka dohrála beze ztráty (podivný metr sudího Daniela Bennetta teď ponechme stranou), ale nebylo jí to nic platné, protože v závěru udělala vynervovaná a nesehraná defenziva hned dvě chyby - Bancého rozhodující přímý kop neměl vůbec přijít, před gólovým brejkem na 0:2 zase zaúřadoval kamikaze výběhem starý známý gólman Aymen Mathlouthi. Prostě Tunisko. Co k tomu říct...
3. Aristide Bancé je živoucí mem. Burkina Faso - stejně jako ve skupinové fázi - víceméně pasivně držela vyrovnané skóre a čekala na správný okamžik (což v tomto případě neznamená betonování před vápnem, ale schopnost nic neuspěchat: trpělivý oportunista Duarte na turnaji ukazuje, že toto je jeho specialita). Pětasedmdesát minut byla většina pozornosti upřená na to, jestli se Tunisané dokážou srovnat či ne. Oba týmy měly šance, zápas byl ale vyrovnaný s tím, že Orli měli na hřišti kvalitnější, potenciálně rozdílové hráče - Burkina nikoliv. A potom přišel Aristide Bancé.
Dvaatřicetiletý dlouhán, aktuálně hrající za ASEC Mimosas, je v Africe jedním z nejpopulárnějších fotbalistů. Talentu příliš nepobral, stran přístupu mu ale nejde vytknout jediný detail - a co více, pouhá jeho přítomnost na hřišti dokáže pozvednout ducha celého týmu způsobem, který jsme naposledy vídali snad u Didiera Drogby. Spíše než oporou v klasickém slova smyslu je Bancé talismanem, jádrem, kolem kterého se celá reprezentace dokáže stmelit ve skvělou týmovou jednotku; stalo se to v roce 2013, kdy Burkina získala slavné stříbro, a letos tomu podle všeho nebude jinak.
Bancé přišel na hřiště, po pár desítkách vteřin se opřel do přímého kopu a přízemní ranou k tyči rozhodl o burkinském postupu. Tunisané možná mají génie Khazriho s Msaknim, někdo takový jim ale viditelně chybí - za každých okolností optimistický, pozitivní hráč, miláček tribun, živoucí symbol toho, že nic není nemožné, pokud máte správný přístup. Bancé je ambasadorem radosti z fotbalu v té nejčistší formě. Možná je načase začít se učit tento nebezpečně chytlavý song.
(dz)
1. Senegal to měl ze začátku rozehrané dobře, ne že ne. Senegalci na slabšího soka nastoupili s osvědčeným a až po vápno fungujícím plánem - oba stopeři bez problémů nacházeli své vytažené beky, kteří za pomoci neposedného tandemu Mané-Keita zdatně přečíslovali své protějšky. Do vápna navíc z neformální pozice "podpůrného hrotového útočníka" pravidelně dobíhal Cheikhou Kouyaté, který ochotně podstupoval ty těžší hlavičkové souboje a s téměř železnou jistotou je také vyhrával. Ať už na ně potom navazoval Mame Diouf, vrchem produkující pěkné záběhy za obranu, nebo samy hlavičky mířily na bránu, Senegal působil dojmem, že ví, co dělá, a že by takto mohl docílit svého.
Jenže ouha - pokud to jen trochu šlo, brankář Fabrice Ondoa opět suverénně vládl vzdušnému prostoru, a navíc z brankové čáry vytrvale halekal na své strážce, takže už později ani ty centry nenacházely své adresáty. Obecně lze říci, že si Gassama i M’Bengué měli při dodávce počínat lépe, protože to občas vypadalo, že vlastně ani neumí pořádně zvednout balon z povrchu. Na druhou stranu ale musíme pochválit poziční hru obou stoperů Kamerunu, kterou koneckonců kopírovala i senegalská dvojice. Takový Kara Mbodji, troufám si říci, podal svůj životní výkon - jen s neslušivým výsledkem pro Senegal jako celek.
2. Kamerun je letošním Mali Afrického poháru a nikdo s tím už nic neudělá. To samozřejmě není žádná urážka - Mali let 2012 a 2013 bylo ultimátní turnajovým mužstvem, byť stěží koukatelným; mužstvem, které rovněž v obou čtvrtfinále na penalty vyřadilo vítěze svých skupin (což je mimochodem velká tradice APN; pouze Nigérie roku 2006 teď z devíti čtvrtfinálových rozstřelů neutrpěla z pozice vítěze skupiny tak krutou ránu).
Právě po vzoru dřívějšího Mali také letošní Kamerun zdobí v první řadě houževnatost a pokora, díky níž teď o výpravě, ke které se odmítlo připojit rovnou osm borců, hovoříme jako o překvapivých semifinalistech.
S trochou té perspektivy generála po bitvě lze nakonec říci, že jakmile Senegalci nedokázali skórovat v první třetině normální hrací doby, jejich osud byl víceméně zapečetěn. Kamerunský fotbal jak z lesa Řáholce - když vám někdo utíká, skopněte ho (Kamerun se za 120 minut dopustil 40 faulů!), a pokud se vám ho nepodaří povalit, honem se hotovte zahustit vlastní vápno a první míč odkopnout do pryč - totiž zákonitě nabýval na účinnosti úměrně s tím, jak těžkly senegalské nohy.
Favorité samozřejmě dál měli své šance, ale závěrem zápasu bylo znát, že to možná nebyly ani tak fyzické jako spíš psychické síly, co jim docházelo. Pár dravých Bassogogových průniků, jeden obvaz pro záhy viditelně krotkého Kouyatého, několik dobře mířených faulů útočníka Tambeho, náhlá nutnost dvou heroických zákroků senegalského brankáře Dialla... tihle červíčci se postupně prohlodávali dál a dál pod kůži, až se dohlodali k poněkud nevyhnutelnému penaltovému zklamání.
3. Zklamání, které dovršil ten nejméně vhodný protagonista - Sadio Mané. Nejdražší Afričan v dějinách nejprve po zpackané penaltě nevěřícně kroutil hlavou, a jakmile bylo vzápětí po všem, složil se tak kompletně, že ho regulérně museli dva až tři lidi podpírat a držet nad zemí.
Ono jak by také ne; když vás soupeři po celé utkání tak vytrvale okopávají, není divu, že se to ve vás nahromadí. A že Manému opravdu jinak nelze moc co vyčítat - na rozdíl od jiné časté oběti cynických zákroků Baldého Keity se hvězda Liverpoolu postupem času nevytrácela, nedávala na sobě onu frustraci příliš znát, a ještě v prodloužení dvakrát zajímavě vyzývala Sowa i jednou sama zakončovala.
Mané toho zde v Gabonu předvedl rozhodně víc než další obletované hvězdy jako Aubameyang nebo Mahrez, jeho brzký odchod ze scény ovšem nemrzí jen z toho důvodu. Rodák z malé jihosenegalské vesničky Bambali, které nedávno financoval rekonstrukci místní mešity, kde jeho otec plnil váženou funkci imáma, se hlavně hrozně moc chtěl zasadit o napodobení generace trenéra Alioua Cissého, který sám (notně ironicky) neproměnil poslední penaltu ve finále APN 2002 proti Kamerunu. Mané nepochybně tušil, že právě tohle byla ta šance dosáhnout na druhé finále a první zlato v historii. Ne, bohužel, nebylo mu přáno. A tak když Mané ze senegalské šatny utíkal ze všech nejrychleji, nikdo mu z prosté slušnosti mikrofon pod pusu necpal. Známý introvert by ze sebe nejspíš stejně nic nevysoukal...
(td)
Ve večerním čtvrtfinále se tak víceméně opakoval scénář finále Afrického poháru národů 2002, kdy rovněž Kamerunci slavili po napínavém rozstřelu. Tentokrát jen v barvách Nepřemožitelných lvů nehráli prim Olembé, Mboma, Geremi nebo Song, nýbrž Bassogog, Ngadeu, Siani či Teikeu.
Tunisany opět zradila jejich zdánlivě vrozená psychická labilita. Po prvním poločase ještě Arabové vypadali být relativně srovnaní, nakonec se ovšem sesypali jako domeček z karet. Nejprve střídající Bancé skóroval z přímého kopu a potom Nakoulma ztrestal brankářovo neuvážené vyběhnutí z čáry.
Tolik ale k úvodu, teď už si pojďme oba zápasy rozebrat zevrubněji...
1. Henryk Kasperczak si na svůj pověstný reaktivismus vzpomněl v nejhorší možnou chvíli. S odstupem času je těžké se zbavit pocitu, že tuniský kouč začal zmatkovat ještě před výkopem. Koneckonců v této situaci se už jednou ocitl: v roce 1998, během svého prvního působení na lavičce Orlů, jej z Poháru vyprovodila právě Burkina Faso. Větší starost mu však dělalo bránění jeho svěřenců v posledním skupinovém zápase proti Zimbabwe; Tunisané jej vyhráli 4:2, na což Kasperczak před čtvrtfinále reagoval prohlášením, že proti Burkině bude potřeba mnohem důslednější výkon v defenzivě.
Bohužel pro fanoušky Orlů to v tomto případě znamenalo stažení levého beka Aliho Maaloula. Podivný tah: jistě, Maaloul je spíše ofenzivním hráčem, jenže také stálicí tuniského týmu - v posledních letech byl právě on jednou z mála jistot základní sestavy a důležitou součástí přechodu do útoku. Kasperczakovo rozhodnutí nahradit jej na levé straně stoperem Aymenem Abdennourem vyvolalo v burkinském táboře očekávanou reakci: stoper Issoufou Dayo se po závěrečném hvizdu nechal slyšet, že Hřebci tento tah jednomyslně kvitovali, ba si dokonce sborově ulevili. Logicky.
Polský kouč chtěl přeskupením obranné řady reagovat na hrozbu Bertranda Traorého, jenže prakticky od prvních minut bylo vidět, jaká to byla chyba: Traoré byl nebezpečný tak jako tak, a tuniská defenziva navrch přišla o svůj přirozený balanc, což vyhovovalo i Préjuce Nakoulmovi. Kasperczakův unáhlený záměr zkonsolidovat obranný val tak měl nakonec přesně opačný účinek; burkinský kouč Paulo Duarte se pokusil rozhodit soupeře zařazením debutantů Bayaly s Tourém, vlastně se ale ani nemusel namáhat. Tunisané se dokázali vyšachovat sami.
2. Labilita, fauly, Mathlouthi - klasické Tunisko. Na Orlech z Kartága bylo vidět, že mají talentovanější hráče a celkově jsou individuálně lepším týmem - jenže to je jen půlka úspěchu. Dopadlo to nakonec přesně tak, jak jsme se obávali. Tunisané byli nervózní, faulovali, dělali spoustu "klasických" chyb, kterých se ve skupinové fázi dokázali vyvarovat; pro fanoušky je to depresivně ohraná písnička - přijde play-off a psychika Orlů začne připomínat domeček z karet.
Aymen Abdennour na levém beku nejen, že nedokázal dostat do hry Khazriho se Slitim tak efektivně jako v předchozích zápasech Maaloul, ale navíc hrál od dvacáté minuty se žlutou kartou; ještě do poločasu se k němu přidali oba stopeři Ben Youssef s Yaakoubim, takže počínaje 39. minutou byly tři čtvrtiny tuniské defenzivy pod neustálou hrozbou vyloučení.
Nakonec sice Kasperczakova jedenáctka dohrála beze ztráty (podivný metr sudího Daniela Bennetta teď ponechme stranou), ale nebylo jí to nic platné, protože v závěru udělala vynervovaná a nesehraná defenziva hned dvě chyby - Bancého rozhodující přímý kop neměl vůbec přijít, před gólovým brejkem na 0:2 zase zaúřadoval kamikaze výběhem starý známý gólman Aymen Mathlouthi. Prostě Tunisko. Co k tomu říct...
3. Aristide Bancé je živoucí mem. Burkina Faso - stejně jako ve skupinové fázi - víceméně pasivně držela vyrovnané skóre a čekala na správný okamžik (což v tomto případě neznamená betonování před vápnem, ale schopnost nic neuspěchat: trpělivý oportunista Duarte na turnaji ukazuje, že toto je jeho specialita). Pětasedmdesát minut byla většina pozornosti upřená na to, jestli se Tunisané dokážou srovnat či ne. Oba týmy měly šance, zápas byl ale vyrovnaný s tím, že Orli měli na hřišti kvalitnější, potenciálně rozdílové hráče - Burkina nikoliv. A potom přišel Aristide Bancé.
Dvaatřicetiletý dlouhán, aktuálně hrající za ASEC Mimosas, je v Africe jedním z nejpopulárnějších fotbalistů. Talentu příliš nepobral, stran přístupu mu ale nejde vytknout jediný detail - a co více, pouhá jeho přítomnost na hřišti dokáže pozvednout ducha celého týmu způsobem, který jsme naposledy vídali snad u Didiera Drogby. Spíše než oporou v klasickém slova smyslu je Bancé talismanem, jádrem, kolem kterého se celá reprezentace dokáže stmelit ve skvělou týmovou jednotku; stalo se to v roce 2013, kdy Burkina získala slavné stříbro, a letos tomu podle všeho nebude jinak.
Bancé přišel na hřiště, po pár desítkách vteřin se opřel do přímého kopu a přízemní ranou k tyči rozhodl o burkinském postupu. Tunisané možná mají génie Khazriho s Msaknim, někdo takový jim ale viditelně chybí - za každých okolností optimistický, pozitivní hráč, miláček tribun, živoucí symbol toho, že nic není nemožné, pokud máte správný přístup. Bancé je ambasadorem radosti z fotbalu v té nejčistší formě. Možná je načase začít se učit tento nebezpečně chytlavý song.
(dz)
1. Senegal to měl ze začátku rozehrané dobře, ne že ne. Senegalci na slabšího soka nastoupili s osvědčeným a až po vápno fungujícím plánem - oba stopeři bez problémů nacházeli své vytažené beky, kteří za pomoci neposedného tandemu Mané-Keita zdatně přečíslovali své protějšky. Do vápna navíc z neformální pozice "podpůrného hrotového útočníka" pravidelně dobíhal Cheikhou Kouyaté, který ochotně podstupoval ty těžší hlavičkové souboje a s téměř železnou jistotou je také vyhrával. Ať už na ně potom navazoval Mame Diouf, vrchem produkující pěkné záběhy za obranu, nebo samy hlavičky mířily na bránu, Senegal působil dojmem, že ví, co dělá, a že by takto mohl docílit svého.
Jenže ouha - pokud to jen trochu šlo, brankář Fabrice Ondoa opět suverénně vládl vzdušnému prostoru, a navíc z brankové čáry vytrvale halekal na své strážce, takže už později ani ty centry nenacházely své adresáty. Obecně lze říci, že si Gassama i M’Bengué měli při dodávce počínat lépe, protože to občas vypadalo, že vlastně ani neumí pořádně zvednout balon z povrchu. Na druhou stranu ale musíme pochválit poziční hru obou stoperů Kamerunu, kterou koneckonců kopírovala i senegalská dvojice. Takový Kara Mbodji, troufám si říci, podal svůj životní výkon - jen s neslušivým výsledkem pro Senegal jako celek.
2. Kamerun je letošním Mali Afrického poháru a nikdo s tím už nic neudělá. To samozřejmě není žádná urážka - Mali let 2012 a 2013 bylo ultimátní turnajovým mužstvem, byť stěží koukatelným; mužstvem, které rovněž v obou čtvrtfinále na penalty vyřadilo vítěze svých skupin (což je mimochodem velká tradice APN; pouze Nigérie roku 2006 teď z devíti čtvrtfinálových rozstřelů neutrpěla z pozice vítěze skupiny tak krutou ránu).
Právě po vzoru dřívějšího Mali také letošní Kamerun zdobí v první řadě houževnatost a pokora, díky níž teď o výpravě, ke které se odmítlo připojit rovnou osm borců, hovoříme jako o překvapivých semifinalistech.
S trochou té perspektivy generála po bitvě lze nakonec říci, že jakmile Senegalci nedokázali skórovat v první třetině normální hrací doby, jejich osud byl víceméně zapečetěn. Kamerunský fotbal jak z lesa Řáholce - když vám někdo utíká, skopněte ho (Kamerun se za 120 minut dopustil 40 faulů!), a pokud se vám ho nepodaří povalit, honem se hotovte zahustit vlastní vápno a první míč odkopnout do pryč - totiž zákonitě nabýval na účinnosti úměrně s tím, jak těžkly senegalské nohy.
Favorité samozřejmě dál měli své šance, ale závěrem zápasu bylo znát, že to možná nebyly ani tak fyzické jako spíš psychické síly, co jim docházelo. Pár dravých Bassogogových průniků, jeden obvaz pro záhy viditelně krotkého Kouyatého, několik dobře mířených faulů útočníka Tambeho, náhlá nutnost dvou heroických zákroků senegalského brankáře Dialla... tihle červíčci se postupně prohlodávali dál a dál pod kůži, až se dohlodali k poněkud nevyhnutelnému penaltovému zklamání.
3. Zklamání, které dovršil ten nejméně vhodný protagonista - Sadio Mané. Nejdražší Afričan v dějinách nejprve po zpackané penaltě nevěřícně kroutil hlavou, a jakmile bylo vzápětí po všem, složil se tak kompletně, že ho regulérně museli dva až tři lidi podpírat a držet nad zemí.
Ono jak by také ne; když vás soupeři po celé utkání tak vytrvale okopávají, není divu, že se to ve vás nahromadí. A že Manému opravdu jinak nelze moc co vyčítat - na rozdíl od jiné časté oběti cynických zákroků Baldého Keity se hvězda Liverpoolu postupem času nevytrácela, nedávala na sobě onu frustraci příliš znát, a ještě v prodloužení dvakrát zajímavě vyzývala Sowa i jednou sama zakončovala.
Mané toho zde v Gabonu předvedl rozhodně víc než další obletované hvězdy jako Aubameyang nebo Mahrez, jeho brzký odchod ze scény ovšem nemrzí jen z toho důvodu. Rodák z malé jihosenegalské vesničky Bambali, které nedávno financoval rekonstrukci místní mešity, kde jeho otec plnil váženou funkci imáma, se hlavně hrozně moc chtěl zasadit o napodobení generace trenéra Alioua Cissého, který sám (notně ironicky) neproměnil poslední penaltu ve finále APN 2002 proti Kamerunu. Mané nepochybně tušil, že právě tohle byla ta šance dosáhnout na druhé finále a první zlato v historii. Ne, bohužel, nebylo mu přáno. A tak když Mané ze senegalské šatny utíkal ze všech nejrychleji, nikdo mu z prosté slušnosti mikrofon pod pusu necpal. Známý introvert by ze sebe nejspíš stejně nic nevysoukal...
(td)
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Velké ohlédnutí za Africkým pohárem národů 2017
07.02.2017, 18:18
Africký zápisník XVIII. aneb Egypťané siani neškrtli
06.02.2017, 16:07
Africký zápisník XVII. aneb Hlavně se zase nepřeprAtsuj
05.02.2017, 00:47
APN v cílové rovince: Sedm věcí, na které se zaměřit v bojích o medaile
04.02.2017, 09:35
Africký zápisník XVI. aneb Klasická Ghana in flaGranti
03.02.2017, 09:45
Africký zápisník XV. aneb Burkinský sen o zlatu rozcupován na Hadary
02.02.2017, 13:08
Africký zápisník XIV. aneb Egypt zachránil kouzelný Kokamžik
30.01.2017, 10:30
Africký pohár národů 2017 - shrnutí skupin
27.01.2017, 02:06
Africký zápisník XII. aneb Z Egypta zase Salah suverenita
26.01.2017, 16:10
Africký zápisník XI. aneb Sloni, seri-ously?
24.01.2017, 23:41
Africký zápisník X. aneb Kde nic, tunis - vyřazení Alžírska neM'bolhi
24.01.2017, 15:23
Africký zápisník IX. aneb Jde to'o i bez hvězd
23.01.2017, 02:48
Africký zápisník VIII. aneb Egypt nevede žádný Cúperman, ale zatím to stačí
22.01.2017, 15:04
Africký zápisník VII. aneb Další sloní DRCnutí na cestě za obhajobou
21.01.2017, 08:55
Africký zápisník VI. aneb Senegal pálí, kdy se mu zamané
20.01.2017, 13:51
Africký zápisník V. aneb Gabonmá pro nespokojené fanoušky
19.01.2017, 16:59
Africký zápisník IV. aneb Nedám góla, nevyhrayew
18.01.2017, 01:29
Africký zápisník III. aneb Křeček v bílé košili
17.01.2017, 08:24
Africký zápisník II. aneb Tunis pálených šancí
16.01.2017, 11:34
Africký zápisník I. aneb Burkina vyfasovala bod, jako všichni ostatní
15.01.2017, 16:46
Komentáře (142)
Přidat komentářty nadpisy
"negal". To miestnych odporcov rasizmu iste nepotesi
Dneska přeju postup Ghaně a Maroku, takže si vsaďte Kongo a Egypt
Proč zrovna Ghaně ?
Už dlouhodobě jim přeju.
NaBanceno pěkné, kamerun se negal možná už trochu na sílu
ARISTIDE BANCÉ
WOAH WOAH YEAH YEAH
ARISTIDE BANCÉ, WOOOO
OYAAA, OYAAA
<3
Aha,takže nabancéno
OT: Rogeeeeeeer sem na mekko
Kez by mohli vyhrat oba
Rafa si snad dojde pro French Open
Roger si to zaslouzil vic...to je legenda
Tak isto som to prial obom, ale Roger bol dneska po vacsinu lepsim, utocnejsim hracom, na siet jazdil o dost viac nez Rafa
nadherny zapas.
úplně mě mrazilo na konci zápasu, je to král
Rafaaaa vole!!
hlavně že nevyhrál řiťohrab
To je Džokovič?
ne Hairdal
nádhera
Senegal vypadol,co ma mrzi dneska snad Ghana a Maroko vypadnutie Senegalu je aspon sancou pre Renarda
naBanceno
Bych nerekl, ze Bancé moc talentu nepobral. Hrál v bundeslize a nebyl tam do počtu, kdo z Burkiny to má? A jak dokáže žonglovat s míčem, top.
Rikal to i on sam po vcerejsim zapase
Musím říct že ty nadpisy mě skoro až odpuzují ke čtení těch jinak kvalitních článků. Je to vážně vrchol trapnosti
A nedají si říct
Eh...
Já už mám normálně vředy z toho, jak furt píšeš citoslovce.
Jednoho odpuzuji nadpisy, jinyho chytaj vredy z citoslovcu... hosiiii.
Máš to těžké, no.
citoslovce v psanem projevu je ultimatni zlo a vrchol trapnosti. tohle jeste prekousnu ale jak vidim nekde napsane hehe nebo chichi tak chytam amok
hehehe chichichi
hm
Nadpisy Eurofotbalu aneb Fantóm as FILIálny as rútici se Domin/-G-/o
wake me up before you DOMINgo go
no vidíš, a zase mně to třeba neva... jasný, kdyby tak byl každej článek, tak je to na hlavu, ale k zápisníkům, který jsou plně autorský pro EF už to tak nějak patří a já se na to těším jasný, že někdy nevyjdou a jsou trapný, ale z toho jde vidět, jak je těžký to vymýšlet...
To je správnej přístup
negal?
Se negal
Taky to nějak nechytám.
Se nedal
Jasný jak facka
Já to pochopil během dvou sekund no. Pardon?
Však jo.
Bance hral napríklad aj proti Slovensku na MS 20 v SAE v roku 2003 a naši vtedy v skupine podľahli Burkine 0:1. Za nás hrali vtedy napr. Hološko, Marek Čech, Žofčák či Pečovský.
Ja len ze malicka chybicka je v clanku. Nie utocnika Tambého ale Tambeho Len tak dalej Robooo
Ghana ma teda mega kliku po ty hrubce
https://twitter.com/Sandal4Goalpost/status/825732402978906113
oyaaa, oyaaa!
Mbokani výbornej přehled, to si zasloužilo gól.
ted to hezky zazdil tim zpracovanim
Ale jinak dobrej výkon, je ho plný hřiště...
Kongo zatím pěkně, hrajou dost dobře, jen goly tomu chybí, věřim, že nějaký tam šoupnou a pošlou Ghanu domů (od ní jsem čekal víc tedy ..)
Podle vcerejsi logiky to rozhodne ve 118. minute stridajici Gyan
škoda Senegal , vyjde to za dva roky .No tak už mi tam zůstává pouze DR Kongo
Doprial by som postup Kongu. Škoda, že na turnaji nehrá Bolasie. Boli by v ofenzíve ešte silnejší.Inak včera som napísal, že v kvalifikácii na MS verím skôr Tunisku pred DR Kongom. Teraz vidím šance vyrovnane.
Kua šlapeme Kongo, šlapeme! Semifinále je blízko.
klasika
Ayew letošní APN je zase neskutečný...
Ty kráááááááááááááááááááááso!
Gólman koukám převzal žezlo v tanečku
Waaaaaaaaau a Matampi <3
Kidiaba je zpátky!!!
a ja to zrovna nevidel
Žlutá? WTF.
Tak to vůbec
Jestli takhle vypadnou...
Bakambu na plac
Škoda, že to nakonec pro Kongo nedopadlo, ale nemají se za co stydět. Druhej poločas mě hrozně bavil. A Mbokani je ve vzdušnejch soubojích vážně zvíře.
Ghana pošesté v řadě v semifinále Letos to už snad vyjde.
Ne, nevyjde. Však zase nevědí pořádně jak.
No jasně, jakoby ostatní věděli Vzhledem k tomu co je to za turnaj, tak šanci mají velkou.
Tak zas oni nevedi rocnik co rocnik. Jediny, co vedi, je, ze to nevyhrajou
Reálne sú asi najväčší favorit.
Fajn, je čas si vsadit na Ghanu
tak snad si s nima Ngadeu a spol poradej
Z těch zbylých týmu jediný 2 sympatický, škoda že nemůžou hrát proti sobě až ve finále.
To je fakt tragédie, dva nezasloužený semifinalisti si to rozdaj o finále.
Jak byla ta skupinová fáze fér a vážně se prosely špatný a dobrý týmy, tohle je zatim spíš opak.
Amartey jasná červená Bakambu 3 tutovky za 10 minut, měl ho tam dát ještě o 10 minut dřív, udělal toho víc jak Mbokani za celý zápas, ikdyž ten mu to poslední dobře dal hlavou
Ghana sa v druhom polčase prebrala. Kongo však malo tiež svoje šance, ale pre nich smola,že šance nevyužili. Individuálne hrali dobre Ayewovvci, Atsu, alebo Mbokani.
Mohol by mi niekto podať report zápasu? Aktivita, atraktivita, individuálne výkony?
Nepřihrál Atsu tu penaltu trochu Je to škoda, mohlo být prodloužení a třeba by postoupil lepší.
FFS, tam je víc faulů než zkompletovaných přihrávek.
Ako sorry, ale tento nadpis už nedáva ani trochu zmysel
Co nedává na naBanceno smysl?
Jestli on nemyslel "negal"......
Maročani 22 faulů za poločas
A to sem si myslel, že 40 kamerunských za 120 min bylo celkem dost.
Odkud to čerpáš btw?
http://www.cafonline.com/en-us/competitions/31theditionofafricancupofnationtotal,gabon2017/matchcenter
Z hlavní stránky to měli nák posunutý a furt mě to házelo do DRC - GHA
Jo, mají v tom nějakej bordel, na mobilu to ani nerozjedu...ale furt lepší jak livesport, kde jsou ty statistiky spíš generátor náhodnejch čísel
El není?
prečo nehrá?
hezky brevinko
Maroko teď výborný, snad dají gól co nejdřív.
ted uz sem myslel, ze to tam de...brankar bez sance
a nevím, proč se pak nekopal roh...
j taky me to prekvapilo
to je komediant ten brankar Egypta
Tak tohle byla paráda, už jsem to viděl v bráně
Nezaslúžene
twl on ti vyhraje fajt Egypt
Ach bože, o jednu nulu přijdu v 80., o druhou v 87.
Měl jsem 0:0
Já dával dvě poločasový
Rozhodl hráč, který už měl být dávno ve sprše..
Fotbal můžou hrát i smraďoši
Tak teď
ta zed na konci
No nic, Renarda a Maročanů mi je líto, na druhou stranu Egypt byl produktivnější, takže zaslouženej postup...navíc El Hadarymu to strašně přeju
Egypt ma z poslednich sesti zapasu skore 6:0. Jasni favoriti.
Vic nez jeden gol v zapase (vcetne pratelaku) dostali naposledy v rijnu 2014.
Neostáva nič iné, než dúfať, že všetci vyradení štvrťfinalisti na dobré výkony nadviažu v nasledujúcom období a kvalifikácii na MS.
Som fakt zvedavý, kto postúpi z Afriky na MS. Ghana už stráca na Egypt 5 bodov, ale tiež nie je všetko pre nich stratené.DR Kongo a Tunisko tiež bude boj a vlastne aj v ďalších skupin tiež nie je nič isté.
největší masakr je stejně v tý skupině s Alžírskem...
Ono v tej skupine náskok Nigérie je na prvý pohľad veľký, ale všetko sa to môže ešte poriadne zamotať. Alžírsko i Kamerun ešte určite zabojujú o postup na MS.
OT: Čím to je, že jsou v Gabonu 4 poměrně velký stadiony? Přitom ta země má necelých 1,5 mil. obyvatel...
Čína.
Jj, cinsky prachy. Navic ty stadiony v Oyemu a PG jsou v podstate jenom nalesteny baraky, travnik je v havarijnim stavu, realne nejaky vyssi naroky splnuje jenom Libreville a Franceville.
To je skoro ako v La Lige. Aj ked tam je v hrozostrasnom stave viacmenej vsetko, nie len travnik...
A teď si představ, že by tam hráli na pořádných trávnících. To už by je v Evropě nikdo nezastavil
Doooobrý nadpis...
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele