Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (15)
Posledních osm klubů zůstává v pohárové Evropě po odehraných odvetách čtvrtfinále Ligy mistrů i Evropské ligy. Současný ročník v lecčem připomíná ten loňský. O dvě evropské klubové trofeje se opět popere šestice klubů z Iberského poloostrova, jeden klub z Anglie a jeden klub z Německa. Naopak Itálie, Francie, Nizozemsko, Ukrajina a Kypr se s Evropou loučí.
Na tom, zda tato paralela znamená nějaký dlouhodobější trend, nebo zda jde pouze o opakovanou náhodu, se fanoušci jednotlivých evropských soutěží jen stěží shodnou. Statistika ovšem mluví jasně. V semifinále Ligy mistrů se po roce objevuje znovu pouze duo španělských kolosů, Anglii letos reprezentuje Chelsea FC, která vystřídala loňského finalistu Manchester United, Německo reprezentuje Bayern Mnichov, který vystřídal Schalke 04. Evropskou ligu jsme loni překřtili místo dříve užívané přezdívky "Balkán cup" na "Pyrenejský pohár" a letošní sezóna je jen potvrzením této volby. Pouze loňský poměr tří portugalských a jednoho španělského klubu se otáčí ve prospěch Španělska. Co je však zajímavé, ani jeden z klubů se v semifinále neopakuje. Španělsko i Portugalsko se tedy můžou pochlubit čtyřmi různými týmy v semifinále Evropské ligy ve dvou ročnících po sobě! Mimochodem, před pěti lety se v semifinále tehdejšího poháru UEFA objevily další tři jiné španělské týmy (Sevilla FC, Espanyol Barcelona, CA Osasuna).
Anglie
Roli posledního anglického klubu letos plní Chelsea FC. Vítězstvím nad Benficou v obou zápasech přidala maximální možný počet bodů, i tak je to v porovnání s řítícím se španělským válcem chabý příspěvek. Anglie na prvním místě ještě drží náskok necelého jednoho a půl bodu. K tomu, aby se po pěti letech neměnilo pořadí na špici žebříčku, může Chelsea přispět v souboji s Barcelonou. Ani samotné vítězství Chelsea v LM však Anglii nemusí stačit. Anglie získala v uplynulém týdnu maximálně možných 0.375 bodu.
Španělsko
Primera División, posměšně přezdívaná jako liga dvou týmů, má v semifinále obou evropských soutěží týmů hned pět. Zajímavé. Navíc, semifinálovou účast v evropských pohárech si v posledních osmi letech připsalo deset různých španělských klubů! Žádná jiná soutěž se takovou bilancí zdaleka pochlubit nemůže. Španělská dominance letos bude přepisovat rekordy a udávat nové milníky. Již teď je jisté, že rekord hodnoty národního koeficientu za jeden ročník, který drží právě Španělsko ze sezóny 06/07, padne. Je pravděpodobné, že se Primera División dostane také do čela žebříčku pětiletého součtu národních koeficientů ještě před koncem sezóny. O tom, že vyhraje letos, je již rozhodnuto. Ve 26 utkáních jarní fáze play-off prohrály španělské kluby pouhé dva zápasy! Zisk Španělska - 2.000 body.
Německo
Německá Bundesliga bojuje v zisku za letošní sezónu o druhé místo s Anglií. V součtu pětiletých koeficientů se pak bezpečně drží na třetím místě. Na čtvrtou Itálii, se kterou bojovala ještě předloni právě o důležitý třetí flek, získává stále větší náskok. Podruhé za sebou tak Německo skončí třetí a boj o tři přímá místa do základní skupiny Ligy mistrů a dalšího do předkola, který právě poprvé vrcholí v Bundeslize letos (nasazení do sezóny 12/13), se s plnou parádou odehraje i v příští sezóně (nasazení do sezóny 13/14). Zisk Německa - 0,667 bodu.
Itálie
Naopak čtvrtá Itálie se podruhé za sebou bude muset spokojit pouze s dvěma přímými vstupenkami do základní skupiny LM (poprvé se tento boj odehrává v Serii A právě letos). Po připomenutí, z nejlepší trojice Itálie loni vypadla po dlouhém čtvrtstoletí, poprvé od roku 1984. AC Milán letos napodobil rok starý výkon svého městského konkurenta a LM opustil také ve čtvrtfinále. V posledních čtyřech letech tedy Itálie končí potřetí před branami semifinále evropských pohárů. Tou jedinou výjimkou je dva roky starý triumf Interu v LM pod vedením kouče Mourinha. Zisk Itálie - 0.000
Italský ústup ze slávy udává i následné statistické srovnání. Zatímco v devadesátých letech italské calcio vládlo evropskému fotbalu a během deseti sezón se do 29 finále evropských pohárů (PMEZ/LM, UEFA, PVP) italské kluby probojovaly hned 21x, v následujících 12 sezónách (včetně té letošní) se do 24 finále (LM, UEFA/EL) italské kluby probojovaly jen pětkrát (vždy v Lize mistrů). Také devět získaných trofejí z devadesátých let (2x LM, 5x UEFA, 2x PVP) převažuje nad třemi z následujících 11 sezón, byť je milánské kluby AC a Inter získaly v Lize mistrů. Ovšem ještě horší sezónu, než tu letošní či loňskou zažil italský fotbal v letech 2000/2001, kdy se do čtvrtfinále Ligy mistrů ani poháru UEFA nepodíval jediný tým Serie A.
Portugalsko
Fanfáry nechť znějí na oslavu portugalského postupu mezi pětici nejlepších evropských soutěží v žebříčku národních koeficientů. Sporting CP navázal na rok staré úspěchy tří rivalů z portugalské ligy a se španělskou konkurencí bude bojovat o udržení trofeje EL pro Portugalsko. Navíc svým postupem potvrdil postup Portugalska na pátou příčku, což znamená změnu v elitní pětici po dlouhých dvanácti letech. Více na konci článku. Zisk Portugalska - 0.333 bodu.
Pořadí na dalších místech
Francie (0.000) Evropě zamávala nevydařeným vystoupením týmu Olympique Marseille a poroučí se z elitní pětice žebříčku. Nizozemsko (0.000) letos předvedlo povedené výkony. Zaznamenalo čtvrtý nejlepší výsledek sezóny za triem Španělsko, Anglie, Německo a propracovalo se na osmé místo, těsně před Ukrajinu a s nevelkým odstupem od Ruska. Ukrajina (0.167) udržela nasazený standard posledních let, když na dobré výsledky tradičních účastníků Dynama Kyjev a Šachtaru Doněck tentokrát navázal Metalist Charkov. A ve společnosti výše jmenovaných soutěží se s poháry loučí také překvapení sezóny Kypr (0.000)
Konfrontace nejlepší šestice
O síle jednotlivých soutěží nevypovídá jen celkový žebříček národních koeficientů. Zajímavé je sledovat také přímou konfrontaci zástupců nejlepších států v základních skupinách i následné jarní play-off fázi obou pohárových soutěží. V odvetách čtvrtfinále obou pohárů se opět nejvíce dařilo Španělsku. Neprohrálo ani jeden ze tří duelů. Německo si připsalo po jedné výhře, remíze i porážce. Anglie svůj jediný duel vyhrála, naopak Itálie, Portugalsko i Francie odešli poraženi.
Výpočet národních koeficientů
Pro připomenutí uvádíme, jak se národní koeficienty počítají. Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech 1 a 0,5) totiž hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů.
Historie Top 5
Žebříček národních koeficientů je sestaven na základě výsledků týmů v obou pohárových soutěžích. V Lize mistrů i v Evropské lize dochází k přímé konfrontaci evropského klubového fotbalu napříč zeměmi. Pořadí v žebříčku tak lze brát jako objektivní zhodnocení síly jednotlivých evropských soutěží.
Pro nasazování týmů do evropských pohárů je v současném formátu důležité především třetí, šesté, dvanácté a patnácté místo. Proč tedy tak bedlivě sledujeme i příčku pátou a mluvíme o Top 5? Ke změnám v Top 5 totiž dochází velmi zřídka. Po dlouhých dvanácti letech připadá tato událost právě na letošní sezónu, kdy Francii střídá v elitní pětici Portugalsko. Po návratu Anglie po vypršení trestu v osmdesátých letech se tak jedná teprve o druhou změnu mezi nejlepšími pěti soutěžemi Evropy.
Po pětiletém zákazu startu v evropských pohárech v sezónách 85/86 až 89/90 za řádění liverpoolských rowdies se Anglie plnohodnotně vrátila do žebříčku národních koeficientů až na jaře roku 1995. Hned se si to namířila do nejlepší pětice, ale kvůli následným nevysokým ziskům z ní na další čtyři roky zmizela. V těchto čtyřech letech v sezónách 95/96 a 98/99 se v nejlepší pěticí vyhřívalo Nizozemsko. Vzpomeňme na tehdejší tým Ajaxu Amsterdam kolem van der Sara, bratrů de Boerových, Davidse, Seedorfa, Overmarse či Kluiverta, který v roce 1995 Ligu mistrů vyhrál, o rok později padl až ve finále a další rok v semifinále.
Po slabších ročnících se poté Nizozemci z nejlepší pětice na jaře 2000 poroučeli a vystřídala je Anglie. Od této doby zůstal klub Top 5 nezměněn. Anglie, Španělsko, Německo, Itálie a Francie mezi sebe nikoho nepustili, pouze si občas prohodili umístění. Až letos, po dlouhých 12 letech, dochází k proměně tohoto elitního klubu. Portugalsko po velkém boji přeskočilo Francii a pro nasazení do sezóny 13/14 bude právě ono na pátém místě. Přestože se vždy jedná o dlouhodobý součet pěti sezón, velkou zásluhu na portugalském posunu má především nadmíru povedený výsledek portugalského fotbalu z loňské sezóny. Francie se s Top 5 loučí po dlouhých 22 letech. V roce 1990 se Francie nacházela šestá právě za Portugalskem, které se tedy na pátou příčku vrací po stejně dlouhé době. Tou dobou suspendovanou Anglli pak v nejlepší pětici ještě nahrazovala Belgie, která zrovna prožívala zlaté časy díky vítězství Mechelenu v PVP v roce 1988 a finálové účasti Anderlechtu v témže poháru o dva roky později.
Celkem - celkový aktuální koeficient. Body letos - část koeficientu získaná v této sezóně. Místa LM a EL - počet míst v pohárech platný pro sezónu 2013/2014.
Na tom, zda tato paralela znamená nějaký dlouhodobější trend, nebo zda jde pouze o opakovanou náhodu, se fanoušci jednotlivých evropských soutěží jen stěží shodnou. Statistika ovšem mluví jasně. V semifinále Ligy mistrů se po roce objevuje znovu pouze duo španělských kolosů, Anglii letos reprezentuje Chelsea FC, která vystřídala loňského finalistu Manchester United, Německo reprezentuje Bayern Mnichov, který vystřídal Schalke 04. Evropskou ligu jsme loni překřtili místo dříve užívané přezdívky "Balkán cup" na "Pyrenejský pohár" a letošní sezóna je jen potvrzením této volby. Pouze loňský poměr tří portugalských a jednoho španělského klubu se otáčí ve prospěch Španělska. Co je však zajímavé, ani jeden z klubů se v semifinále neopakuje. Španělsko i Portugalsko se tedy můžou pochlubit čtyřmi různými týmy v semifinále Evropské ligy ve dvou ročnících po sobě! Mimochodem, před pěti lety se v semifinále tehdejšího poháru UEFA objevily další tři jiné španělské týmy (Sevilla FC, Espanyol Barcelona, CA Osasuna).
Anglie
Roli posledního anglického klubu letos plní Chelsea FC. Vítězstvím nad Benficou v obou zápasech přidala maximální možný počet bodů, i tak je to v porovnání s řítícím se španělským válcem chabý příspěvek. Anglie na prvním místě ještě drží náskok necelého jednoho a půl bodu. K tomu, aby se po pěti letech neměnilo pořadí na špici žebříčku, může Chelsea přispět v souboji s Barcelonou. Ani samotné vítězství Chelsea v LM však Anglii nemusí stačit. Anglie získala v uplynulém týdnu maximálně možných 0.375 bodu.
Španělsko
Primera División, posměšně přezdívaná jako liga dvou týmů, má v semifinále obou evropských soutěží týmů hned pět. Zajímavé. Navíc, semifinálovou účast v evropských pohárech si v posledních osmi letech připsalo deset různých španělských klubů! Žádná jiná soutěž se takovou bilancí zdaleka pochlubit nemůže. Španělská dominance letos bude přepisovat rekordy a udávat nové milníky. Již teď je jisté, že rekord hodnoty národního koeficientu za jeden ročník, který drží právě Španělsko ze sezóny 06/07, padne. Je pravděpodobné, že se Primera División dostane také do čela žebříčku pětiletého součtu národních koeficientů ještě před koncem sezóny. O tom, že vyhraje letos, je již rozhodnuto. Ve 26 utkáních jarní fáze play-off prohrály španělské kluby pouhé dva zápasy! Zisk Španělska - 2.000 body.
Německo
Německá Bundesliga bojuje v zisku za letošní sezónu o druhé místo s Anglií. V součtu pětiletých koeficientů se pak bezpečně drží na třetím místě. Na čtvrtou Itálii, se kterou bojovala ještě předloni právě o důležitý třetí flek, získává stále větší náskok. Podruhé za sebou tak Německo skončí třetí a boj o tři přímá místa do základní skupiny Ligy mistrů a dalšího do předkola, který právě poprvé vrcholí v Bundeslize letos (nasazení do sezóny 12/13), se s plnou parádou odehraje i v příští sezóně (nasazení do sezóny 13/14). Zisk Německa - 0,667 bodu.
Itálie
Naopak čtvrtá Itálie se podruhé za sebou bude muset spokojit pouze s dvěma přímými vstupenkami do základní skupiny LM (poprvé se tento boj odehrává v Serii A právě letos). Po připomenutí, z nejlepší trojice Itálie loni vypadla po dlouhém čtvrtstoletí, poprvé od roku 1984. AC Milán letos napodobil rok starý výkon svého městského konkurenta a LM opustil také ve čtvrtfinále. V posledních čtyřech letech tedy Itálie končí potřetí před branami semifinále evropských pohárů. Tou jedinou výjimkou je dva roky starý triumf Interu v LM pod vedením kouče Mourinha. Zisk Itálie - 0.000
Italský ústup ze slávy udává i následné statistické srovnání. Zatímco v devadesátých letech italské calcio vládlo evropskému fotbalu a během deseti sezón se do 29 finále evropských pohárů (PMEZ/LM, UEFA, PVP) italské kluby probojovaly hned 21x, v následujících 12 sezónách (včetně té letošní) se do 24 finále (LM, UEFA/EL) italské kluby probojovaly jen pětkrát (vždy v Lize mistrů). Také devět získaných trofejí z devadesátých let (2x LM, 5x UEFA, 2x PVP) převažuje nad třemi z následujících 11 sezón, byť je milánské kluby AC a Inter získaly v Lize mistrů. Ovšem ještě horší sezónu, než tu letošní či loňskou zažil italský fotbal v letech 2000/2001, kdy se do čtvrtfinále Ligy mistrů ani poháru UEFA nepodíval jediný tým Serie A.
Portugalsko
Fanfáry nechť znějí na oslavu portugalského postupu mezi pětici nejlepších evropských soutěží v žebříčku národních koeficientů. Sporting CP navázal na rok staré úspěchy tří rivalů z portugalské ligy a se španělskou konkurencí bude bojovat o udržení trofeje EL pro Portugalsko. Navíc svým postupem potvrdil postup Portugalska na pátou příčku, což znamená změnu v elitní pětici po dlouhých dvanácti letech. Více na konci článku. Zisk Portugalska - 0.333 bodu.
Pořadí na dalších místech
Francie (0.000) Evropě zamávala nevydařeným vystoupením týmu Olympique Marseille a poroučí se z elitní pětice žebříčku. Nizozemsko (0.000) letos předvedlo povedené výkony. Zaznamenalo čtvrtý nejlepší výsledek sezóny za triem Španělsko, Anglie, Německo a propracovalo se na osmé místo, těsně před Ukrajinu a s nevelkým odstupem od Ruska. Ukrajina (0.167) udržela nasazený standard posledních let, když na dobré výsledky tradičních účastníků Dynama Kyjev a Šachtaru Doněck tentokrát navázal Metalist Charkov. A ve společnosti výše jmenovaných soutěží se s poháry loučí také překvapení sezóny Kypr (0.000)
Konfrontace nejlepší šestice
O síle jednotlivých soutěží nevypovídá jen celkový žebříček národních koeficientů. Zajímavé je sledovat také přímou konfrontaci zástupců nejlepších států v základních skupinách i následné jarní play-off fázi obou pohárových soutěží. V odvetách čtvrtfinále obou pohárů se opět nejvíce dařilo Španělsku. Neprohrálo ani jeden ze tří duelů. Německo si připsalo po jedné výhře, remíze i porážce. Anglie svůj jediný duel vyhrála, naopak Itálie, Portugalsko i Francie odešli poraženi.
země | zápasy, bilance | koeficient - průměr na zápas |
---|---|---|
Španělsko | 34 (19-5-10) | 1,26 |
Anglie | 32 (14-6-12) | 1,06 |
Itálie | 26 (11-5-10) | 1,04 |
Německo | 22 (8-3-11) | 0,86 |
Portugalsko | 12 (4-2-6) | 0,83 |
Francie | 18 (4-3-11) | 0,61 |
Výpočet národních koeficientů
Pro připomenutí uvádíme, jak se národní koeficienty počítají. Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech 1 a 0,5) totiž hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů.
Historie Top 5
Žebříček národních koeficientů je sestaven na základě výsledků týmů v obou pohárových soutěžích. V Lize mistrů i v Evropské lize dochází k přímé konfrontaci evropského klubového fotbalu napříč zeměmi. Pořadí v žebříčku tak lze brát jako objektivní zhodnocení síly jednotlivých evropských soutěží.
Pro nasazování týmů do evropských pohárů je v současném formátu důležité především třetí, šesté, dvanácté a patnácté místo. Proč tedy tak bedlivě sledujeme i příčku pátou a mluvíme o Top 5? Ke změnám v Top 5 totiž dochází velmi zřídka. Po dlouhých dvanácti letech připadá tato událost právě na letošní sezónu, kdy Francii střídá v elitní pětici Portugalsko. Po návratu Anglie po vypršení trestu v osmdesátých letech se tak jedná teprve o druhou změnu mezi nejlepšími pěti soutěžemi Evropy.
Po pětiletém zákazu startu v evropských pohárech v sezónách 85/86 až 89/90 za řádění liverpoolských rowdies se Anglie plnohodnotně vrátila do žebříčku národních koeficientů až na jaře roku 1995. Hned se si to namířila do nejlepší pětice, ale kvůli následným nevysokým ziskům z ní na další čtyři roky zmizela. V těchto čtyřech letech v sezónách 95/96 a 98/99 se v nejlepší pěticí vyhřívalo Nizozemsko. Vzpomeňme na tehdejší tým Ajaxu Amsterdam kolem van der Sara, bratrů de Boerových, Davidse, Seedorfa, Overmarse či Kluiverta, který v roce 1995 Ligu mistrů vyhrál, o rok později padl až ve finále a další rok v semifinále.
Po slabších ročnících se poté Nizozemci z nejlepší pětice na jaře 2000 poroučeli a vystřídala je Anglie. Od této doby zůstal klub Top 5 nezměněn. Anglie, Španělsko, Německo, Itálie a Francie mezi sebe nikoho nepustili, pouze si občas prohodili umístění. Až letos, po dlouhých 12 letech, dochází k proměně tohoto elitního klubu. Portugalsko po velkém boji přeskočilo Francii a pro nasazení do sezóny 13/14 bude právě ono na pátém místě. Přestože se vždy jedná o dlouhodobý součet pěti sezón, velkou zásluhu na portugalském posunu má především nadmíru povedený výsledek portugalského fotbalu z loňské sezóny. Francie se s Top 5 loučí po dlouhých 22 letech. V roce 1990 se Francie nacházela šestá právě za Portugalskem, které se tedy na pátou příčku vrací po stejně dlouhé době. Tou dobou suspendovanou Anglli pak v nejlepší pětici ještě nahrazovala Belgie, která zrovna prožívala zlaté časy díky vítězství Mechelenu v PVP v roce 1988 a finálové účasti Anderlechtu v témže poháru o dva roky později.
Země | Celkem | Body letos | Místa LM | Místa EL | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Anglie | 83.785 | 14.625 | 4 | 3 | |
2. | Španělsko | 82.329 | 19.000 | 4 | 3 | |
3. | Německo | 74.519 | 14.583 | 4 | 3 | |
4. | Itálie | 59.981 | 11.357 | 3 | 3 | |
5. | Portugalsko | 55.013 | 11.500 | 3 | 3 | |
6. | Francie | 54.178 | 10.500 | 3 | 3 | |
7. | Rusko | 47.832 | 9.750 | 2 | 4 | |
8. | Nizozemsko | 45.515 | 13.600 | 2 | 4 | |
9. | Ukrajina | 45.133 | 7.750 | 2 | 4 | |
10. | Řecko | 37.100 | 7.600 | 2 | 3 | |
11. | Turecko | 35.575 | 6.625 | 2 | 3 | |
12. | Belgie | 32.400 | 10.100 | 2 | 3 | |
13. | Dánsko | 27.525 | 3.100 | 2 | 3 | |
14. | Švýcarsko | 26.800 | 6.000 | 2 | 3 | |
15. | Rakousko | 26.325 | 7.125 | 2 | 3 | |
16. | Kypr | 25.499 | 9.125 | 1 | 3 | |
17. | Izrael | 22.000 | 6.000 | 1 | 3 | |
18. | Skotsko | 21.141 | 2.750 | 1 | 3 | |
19. | Česko | 20.350 | 5.250 | 1 | 3 | |
20. | Polsko | 19.916 | 6.625 | 1 | 3 | |
21. | Chorvatsko | 18.874 | 3.750 | 1 | 3 | |
22. | Rumunsko | 18.824 | 4.333 | 1 | 3 | |
23. | Bělorusko | 18.208 | 3.125 | 1 | 3 | |
24. | Švédsko | 15.900 | 2.900 | 1 | 3 | |
25. | Slovensko | 14.874 | 2.375 | 1 | 3 | |
26. | Norsko | 14.675 | 2.300 | 1 | 3 | |
27. | Bulharsko | 14.250 | 1.500 | 1 | 3 | |
28. | Srbsko | 14.250 | 2.125 | 1 | 3 | |
29. | Maďarsko | 9.750 | 2.250 | 1 | 3 | |
30. | Finsko | 9.133 | 1.500 | 1 | 3 | |
31. | Gruzie | 8.666 | 2.875 | 1 | 3 | |
32. | Bosna a Hercegovina | 8.416 | 1.125 | 1 | 3 | |
33. | Irsko | 7.375 | 1.500 | 1 | 3 | |
34. | Slovinsko | 7.124 | 2.250 | 1 | 3 | |
35. | Litva | 6.875 | 1.000 | 1 | 3 | |
36. | Moldavsko | 6.749 | 0.500 | 1 | 3 | |
37. | Ázerbájdžán | 6.207 | 1.375 | 1 | 3 | |
38. | Lotyšsko | 5.874 | 0.625 | 1 | 3 | |
39. | Makedonie | 5.666 | 1.625 | 1 | 3 | |
40. | Kazachstán | 5.333 | 1.625 | 1 | 3 | |
41. | Island | 5.332 | 1.375 | 1 | 3 | |
42. | Černá Hora | 4.375 | 0.500 | 1 | 3 | |
43. | Lichtenštejnsko | 4.000 | 2.000 | 0 | 1 | |
44. | Albánie | 3.916 | 0.875 | 1 | 3 | |
45. | Malta | 3.083 | 0.833 | 1 | 3 | |
46. | Wales | 2.749 | 0.625 | 1 | 3 | |
47. | Estonsko | 2.666 | 0.375 | 1 | 3 | |
48. | Severní Irsko | 2.583 | 0.500 | 1 | 3 | |
49. | Lucembursko | 2.333 | 1.125 | 1 | 3 | |
50. | Arménie | 2.208 | 0.125 | 1 | 3 | |
51. | Faerské ostrovy | 1.416 | 0.500 | 1 | 3 | |
52. | Andorra | 1.000 | 0.000 | 1 | 2 | |
53. | San Marino | 0.916 | 0.000 | 1 | 2 |
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Komentáře (42)
Přidat komentářA superpohár se do koeficientu počítá nebo ne?
nepočítá
To je teda nespravedlivé
pěkně španělé
Primera
Barcelona
Chelsea to skrátka musí udržať
španělé jsou nejlepší a v čele je Barcaa
OT: V expreskách je 2x, že si Tiffert poranil lýtko. Pokud se jedná o obě nohy naráz, tak se omlouvám za zbytečný příspěvěk.
Španielsko
letos neskutečný
A zase se vyrojí plno chytráků s tím že PL je stejně lepší... nevim v čem fotbal je na pohled hezčí v PD a vyrovnanost jak tady mnozí zmiňují je dost podobná... MU-MC a v PD Barca a Real... ostatní místa jsou pořád otevřená(v PD pro mnohem víc týmů) no ale strého psa jiné kousky nenaučíš
podle koeficientu je nejlepší zatím PL ...ale PD teď prostě válí, o tom žádná a taky třeba viz ManU - Bilbao... a koneckonců za chvíli Chelsea - Barca
Tohle je právě podle mě největší slabina tohoto žebříčku-že dává stejnou váhu výsledkům starým 5 let stejně jako těm aktuálním.A také že nehodnotí sílu ligy jako celku,ale spíše sílu jejich špiček,což znevýhodňuje vyrovnanější ligy,jakou je dlouhodobě,z celkového pohledu,La Liga(bráno např.poměrem součtu bodů širší špičky a širšího dna,vyrovnaností boje o poháry a o záchranu anebo třeba průměrným bodovým odstupem mezi každou dvojicí týmů)-i když nyní následkem dominance Realu s Barcou o něco méně než v minulých letech.
V žebříčku IIFHS,počítaném za kratší období,vládne PD již dosti suverénně(přestože ani ten příliš nezohledňuje její vyrovnanost)
Spanielsko neni zdaleka o 2 timoch ale Real a Barca su momentalne mimo zvysneho sveta, tak to tak vyzera. Keby bol ManUtd v Primera Division, bol by imo bodovo maximalne na urovni Valencie, ak nie horsie.
Je dobře že se to všechno vyrovnává a aspoň tu nebudou ty řeči jak je PL o dost lepší než PD...,kvalitou jsou si dost podobné,ale mají naprosto odlišný způsob hry....,jde o to,co se někomu líbí...Mně se třeba líbí víc tempo fotbal v Anglii,ale to je o jednotlivci..,tiím nechci říct že se na PD nedá koukat,to chraň bůh...Ale říct že United by byly na levelu Valencie je trosku mimo,OK nedaří se jim tuto sezonu v evropských pohárech,ale to celému anglickému fotbalu,ale to podle mě není trend,jen nedostatečné posilování,nebo špatné...
Vždyť spolu loni hráli ve skupině LM,do poslední chvíle bojovali o první flek a oba jejich vzájemné zápasy byly docela vyrovnané-takže mně tohle srovnání přijde docela výstižné...
kde získali Lichtenštajci 2,000 bodu ? ved zachvilku dobehnu aj Slovakov takymtzo tempom a to tam maju jedneho učastnika iba
Dali pozicku Uefe.
Protože mají jenom jeden tým v pohárech - tzn., že dělí jenom jedním týmem.
Francie za rok zabrat a zpět do TOP 5
Staci udrzet 6. misto, coz nebude zadny problem. Tohle pomerovani penisu s Portugalskem / Nemeckem / whatever me nebavi, 3. misto je daleko a od 4. do 6. to neni zadny realny rozdil..
pozor na Nizozemsko, Ukrajinu a Rusko... aby se Franci za pár let nedivila
http://uk.eurosport.yahoo.com/10042012/58/ligue-1-france-must-europa-league-seriously.html
Mno, nevím, kdo bude zabírat. PSG a Montpellier v posledních koších, Lille nenasazené v předkole LM, francouzský pohár vyhraje Quevilly Marseille se snad dostanou přes ligový pohár, Lyon z pátého fleku, nebo nějakého poháru
Pro PSG také čtvrtý koš nemusí být žádný problém. Přes léto do toho zase nalijou nějaké milióny a spolu s Ancelottim je to pro mě záruka toho, že koš nemusí být překážkou. Přes jeden pohár by mohla jít Marseille, přes druhý Toulouse nebo lépe Rennes, které má zkušenosti a klidně můžou v EL ty celky dělat pěkný průvan (za předpokladu, že by na to nesraly, což je asi trochu naivní)
Nizozemsko před Francii do dvou let!
Jsem nečekal, že už letos pujde la liga na první místo... z 8 sf v LM a EL je 5 španělskejch a to je bomba! Nejlepší liga světa a na pár let jí to vydrží ke všemu.
Jen bych vypíchl v té konfrontaci nejlepší šestice - nebýt Villarrealu, Španělsko by mělo ze soubojů s ostatními top národy pouhé čtyři porážky ve 28 zápasech! Z toho 19 vítězství. Bravo!
Portugalsko Rakousko
Jak může bejt Rakousko tak vysoko taky moc nechápu... Ale koeficient to tak napočítal ale rozhodně si takovou pozici nezalouží. kdyby aspon jednou hráli v LM...
tak jde vidět, že na 15. flek máme i my, když dáme pět vyrovnanejch solidních sezón
Je jasne, ze Spanielsko tuto sezonu kraluje, ale nevie niekto ako su na tom europske sutaze z hladiska celosvetovej popularity alebo sledovanosti?
tak najpopularnesie su real barca united ale najsledovanejsia liga je premier league
uz ma to vytaca, par rockov tam niesme a uz sa spanieli pretlacia na prve meisto za rok by tam trebalo spravit dajaky prievan z nasej strany a hadam sa na to city s united zas nevyseru
doufám že ještě někdy budem v desítce....
15. místo by nám skoro stačilo, i když 12. místo s jistou účastí mistra ligy v LM by bylo super
Já naopak doufám, že se tak nikdy nestane. Představa, že by o pohárovou účast bojovaly takové kluby, jako jsou dvě Dukly (rozumněj Dukla Praha a Příbram) mně upřímě děsí. Jednalo by se o degradaci evropských pohárů. Současný stav plně vystihuje klubový potenciál ČR. A to jak ve vztahu k dispozicím pohárových míst (1+3 je pro nás až až), tak i v porovnání s ostatními státy.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele