Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (6)
Famózní německé představení, další výborné výsledky Španělska, ale i stoprocentní česká bilance. Ve třetím hracím týdnu základních skupin Ligy mistrů a Evropské ligy se naopak nedařilo klubům z Itálie či Portugalska.
Top 5
Španělsko opět kráčí k nejlepšímu výsledku sezóny a jasně směřuje i k tomu, že na konci sezóny vystřídá po šesti letech Anglii na čele pětiletého žebříčku. V sedmi utkáních si kluby Primera División připsaly hned pět výher, zbylá dvě utkání skončila porážkou - Real Madrid padl na Westfalenstadionu v Dortmundu, Atletic Club z Bilbaa potvrdil mizérii v Lyonu na Stade Gerland. Španělsko si tedy s bilancí 5-0-2 připsalo druhý nejlepší výsledek třetího kola základních skupin (1.429).
Špatné výkony anglických klubů v Lize mistrů jsou také jedním z hlavních témat diskuzí uplynulého týdne. Manchester United doma proti Braze ještě stihl nepříznivý vývoj otočit, Chelsea a Manchester City však zvenku body nepřivezly a doma prohrál i Arsenal. Až čtvrteční vítězství Liverpoolu a Newcastlu a remíza Tottenhamu v EL upravili anglickou bilanci na 3-2-3 a zisk 1.000 bodu.
Jasným vítězem týdne se stala německá Bundesliga. Tři těžká utkání v Lize mistrů proti velmi kvalitním týmům německé kluby zvládly na jedničku a rovněž čtvrteční výsledky v EL přinesly do německého národního koeficientu velkou porci bodů. S bilancí 6-1-0 a ziskem 1.857 bodu Německo jasně opanovalo třetí hrací týden základních skupin.
Naopak mizerné výkony předvedla Itálie. Po zlepšení v posledních pohárových utkáních upadly kluby Serie A opět do průměru. Jediná výhra, a to v poměru 1:0 (Inter Milán gólem z 88. minuty porazil Partizan Bělehrad), je dalším z nelichotivých vysvědčení pro italský klubový fotbal, který se žebříčkem národních koeficientů nadále propadá postupně níž a níž. Bilance 1-2-3 znamená pro Itálii pouze 0.667 bodu.
Francie se nechce vzdát umístění v nejlepší pětici. Nutno však dodat, že příslušnost k Top 5 ji pomáhají zachovávat také letošní mizerné výkony portugalských klubů. Lille i Montpellier patří v letošním vydání Ligy mistrů k tomu výsledkově horšímu a čest francouzských klubů zachraňuje pouze PSG. V EL to s kluby Ligue 1 vypadá o něco lépe, suverénně si například vede ve skupině s pražskou Spartou Olympique Lyon. Bilance 2-1-3 představuje 0.833 bodu.
6. až. 11. místo
Portugalsko (0.500) po třech skvělých sezónách začalo dobře i sezónu letošní, když dokázalo se všemi kluby postoupit do základních skupin. V současné době však prapor své země drží pouze FC Porto. Ostatní kluby jsou ve vážném ohrožení konce evropské účasti ještě před Vánocemi. Skvěle si naopak vede Ukrajina (1.000), která letos drží čtvrtý nejlepší zisk a v uplynulém týdnu si připsala cenné skalpy Chelsea či Neapole. Osmé místo v pětiletém součtu sezón 08/09-12/13 drží Nizozemsko (0.429), které v týdnu proslavilo vítězstvím Ajaxu nad Manchestrem City. Jinak je ale letošní zisk klubů Eredivisie horší než například Slovinska či Norska. A tak se k nim pomalu přibližují kluby ruské Premier Ligy (1.000). Spartak Moskva i Zenit Petrohrad si připsali první body v LM, z výhry se radoval také Rubin Kazaň v EL, zatímco Anži Machačkala ztratila svou letošní pohárovou neporazitelnost na Anfield Road. Desáté Řecko (0.600) opět trochu poodskočilo jedenácté Belgii (0.400).
Souboj o 12. a 15. místo
Z šestice bojující o důležitou dvanáctou příčku, která zajišťuje mistrovi země přímou účast v základní skupině LM (týká se i třináctého místa v případě kvalifikování obhájce trofeje LM do základní skupiny LM z domácí soutěže) se z vítězství radovalo pouze Turecko díky Fenerbahce a Švýcarsko díky Young Boys Bern. Tureckému národnímu koeficientu pomohla ještě remíza Galatasaraye, dva body za dvě remízy si připsalo Dánsko. Bez bodu naopak vyšly ze soubojů třetího týdne Kypr, Rakousko i Izrael. Loni zářícímu Kypru, zdá se, zřejmě dochází dech a na jeho aktuální důležitou 13. příčku se tlačí Dánové. Zmařen je téměř se stoprocentní jistotou rovněž dlouho budovaný rakouský útok na příčku zaručující přímou účast v LM.
Pořadí na dalších místech
Na 18. příčku se před vyřazené Polsko dostalo dobrými výkony Rumunsko. Těsně v závěsu je Bělorusko, reprezentované klubem BATE Borisov, jenž v základní skupině LM poprvé vyšel naprázdno. Dinamo Záhřeb padlo v LM i potřetí v řadě (v součtu s minulou sezónou již podeváté v řadě), čehož využilo stoprocentní Česko.
Víte, kdy se naposledy radovalo Česko z více než jednoho vítězství v jednom pohárovém týdnu ve fázi základních skupin? Ještě nikdy. Dvě vítězství nad izraelskými kluby ze čtvrtečního večera jsou skutečně prvním takovým historickým zápisem. Od podzimu roku 1991, kdy se hrají základní skupiny Ligy mistrů a podzimu roku 2004, kdy se hrají základní skupiny rovněž v Poháru UEFA, respektive v Evropské lize se Česku ještě nikdy nepodařilo připsat v průběhu jednoho týdne alespoň dvě vítězství v základních skupinách. Zisk 1.000 bodu navíc představuje společně se ziskem Anglie, Ukrajiny a Ruska třetí nejlepší zisk týdne! Letošní aktuální zisk 5.000 bodu, který, doufejme, ještě není konečný, je dobrým předpokladem pro boj o daleko zajímavější umístění, než je aktuální 21. příčka. Pochopitelně to chce ale držet nastavenou laťku a opakovat podobné výkony rok co rok. Jen tak mimochodem, v součtu výsledků posledních tří sezón 10/11-12/13 , které s dalšími dvěma ročníky vytvoří nasazení zemí do sezóny 16/17 jsme na 14. místě, v součtu posledních dvou jsme dokonce 13.
Konfrontace nejlepší šestice
O síle jednotlivých soutěží nevypovídá jen celkový žebříček národních koeficientů. Zajímavé je sledovat také přímou konfrontaci zástupců šesti nejlepších států v základních skupinách obou pohárových soutěží. Ve třetím kole základních skupin LM i EL došlo hned k devíti takovým soubojům. Absolutním vítězem se i v této statistice stalo Německo. Všechna čtyři utkání kluby z Bundesligy vyhrály. Španělsko si připsalo po dvou vítězstvích i porážkách, Anglie po jednom vítězství i porážce, Itálie zaznamenala jednu prohru, Portugalsko jednu remízu a dvě prohry a Francie si připsala jednu výhru, remízu a dvě porážky.
Výpočet národních koeficientů
Pro připomenutí uvádíme, jak se národní koeficienty počítají. Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech 1 a 0,5) totiž hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích pak týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů. Tyto zisky se dělí počtem všech klubů jednoho státu, které v sezóně do pohárů nastoupily.
Izrael na klubové scéně
Izraelský klubový fotbal posledních desetiletí můžeme přirovnávat k tomu českému. V roce 1992 byla Izraelská fotbalová asociace přijata mezi členy UEFA a od sezóny 1992/1993 se tak izraelské kluby začaly objevovat v evropských pohárech. V tom samém ročníku byla k vidění naopak derniéra československého klubového fotbalu. Izraelský národní koeficient tak začal být budován o rok dříve, než ten český.
Během 21 sezón (včetně té letošní) se Evropě představilo 15 izraelských týmů (14 českých), z nichž největších úspěchů dosáhlo trio Hapoel Tel Aviv, Maccabi Haifa a Maccabi Tel Aviv, mimochodem všichni účastníci základních skupin Ligy mistrů. Ale hezky popořadě. Ve svých prvních sezónách izraelské kluby díru do světa příliš neudělaly. První větší úspěch přišel v sezóně 1998/1999 kdy se Maccabi Haifa probojovala přes tři soupeře (mimo jiné i Paris Saint-Germain) do čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů. Do čtvrtfinále Poháru UEFA postoupil o tři roky později také Hapoel Tel Aviv, který vyřadil dokonce pět soupeřů (mimo jiné i Chelsea, Lokomotiv Moskva a Parmu). Izraelský zázrak, jak tento počin komentovala média, zastavil až AC Milán, přesto, že první utkání (na neutrální půdě na Kypru kvůli nepokojům na Blízkém východě) s Hapoelem prohrál. Již o rok později, v sezóně 2002/2003, dosáhl izraelský klubový fotbal dalšího úspěchu. Poprvé se představil v nejprestižnější Lize mistrů. A Maccabi Haifa byl v konkurenci nejlepších týmů Evropy důstojným soupeřem. Díky svým výsledkům (možná si pamatujete domácí vítězství 3:0 nad Manchesterem United) skončil na třetím místě před řeckým Olympiakosem, a vybojoval si tak účast v jarním pokračování Poháru UEFA. Účast v Lize mistrů zopakoval Maccabi Haifa i v ročníku 2009/2010, tehdy však bez jediného bodu při skóre 0:8 skončil poslední. Pouť tehdejšího izraelského mistra z největšího přístavu země však mohla skončit již ve třetím předkole. Po bezbrankové remíze v Aktobe prohrával Maccabi Haifa v domácí odvetě v 15. minutě již 0:3, nakonec však nepříznivé skóre čtyřmi trefami otočil. V Lize mistrů se představily také další dva úspěšné kluby země. V sezóně 2004/2005 to byl Maccabi Tel Aviv, v sezóně 2010/2011 pak Hapoel Tel Aviv.
Od roku 2009, kdy došlo k zatím poslední významnější úpravě formátů evropských pohárů a Pohár UEFA byl přejmenován na Evropskou ligu UEFA, hrají izraelské kluby základní skupiny LM či EL pravidelně a navíc, s výjimkou sezóny 2010/2011, ve větším počtu klubů. V posledních čtyřech sezónách (včetně letošní) si tedy izraelské kluby připsaly hned osm účastí v základních skupinách EL a LM, zatímco Česko jen šest. I proto se v žebříčku národních koeficientů Izrael v roce 2011 dostal před Česko.
K vzájemným soubojům mezi českými a izraelskými kluby dochází zřídka. Před letošní sezónou to byly pouhé tři zápasy. Poprvé se s izraelským mužstvem z českých zástupců utkala Mladá Boleslav v základní skupině Poháru UEFA v sezóně 2006/2007. V tehdejším prazvláštním formátu, kdy se pět soupeřů ve skupině utkalo stylem každý s každým pouze jednou, remizovala Mladá Boleslav v Tel Avivu s Hapoelem 1:1. Se stejným soupeřem se ve 4. předkole Evropské ligy v sezóně 2009/2010 utkaly i Teplice. Po domácí porážce 1:2 uhrály v Izraeli remízu 1:1, což na postup nestačilo. Mimochodem jednalo se o dosud poslední vystoupení Teplic na evropské scéně.
Letos je však bilance Česka zatím výrazně lepší a o další výrazné navýšení náskoku se postarali Sparta s Plzní. Uvidíme, jak dopadnou odvety.
Celkem - celkový aktuální koeficient. Body letos - část koeficientu získaná v této sezóně. M LM a EL - počet míst v pohárech platný pro sezónu 2014/2015. T LM a EL - počet týmů zbývajících v aktuální sezóně pohárů
Top 5
Španělsko opět kráčí k nejlepšímu výsledku sezóny a jasně směřuje i k tomu, že na konci sezóny vystřídá po šesti letech Anglii na čele pětiletého žebříčku. V sedmi utkáních si kluby Primera División připsaly hned pět výher, zbylá dvě utkání skončila porážkou - Real Madrid padl na Westfalenstadionu v Dortmundu, Atletic Club z Bilbaa potvrdil mizérii v Lyonu na Stade Gerland. Španělsko si tedy s bilancí 5-0-2 připsalo druhý nejlepší výsledek třetího kola základních skupin (1.429).
Špatné výkony anglických klubů v Lize mistrů jsou také jedním z hlavních témat diskuzí uplynulého týdne. Manchester United doma proti Braze ještě stihl nepříznivý vývoj otočit, Chelsea a Manchester City však zvenku body nepřivezly a doma prohrál i Arsenal. Až čtvrteční vítězství Liverpoolu a Newcastlu a remíza Tottenhamu v EL upravili anglickou bilanci na 3-2-3 a zisk 1.000 bodu.
Jasným vítězem týdne se stala německá Bundesliga. Tři těžká utkání v Lize mistrů proti velmi kvalitním týmům německé kluby zvládly na jedničku a rovněž čtvrteční výsledky v EL přinesly do německého národního koeficientu velkou porci bodů. S bilancí 6-1-0 a ziskem 1.857 bodu Německo jasně opanovalo třetí hrací týden základních skupin.
Naopak mizerné výkony předvedla Itálie. Po zlepšení v posledních pohárových utkáních upadly kluby Serie A opět do průměru. Jediná výhra, a to v poměru 1:0 (Inter Milán gólem z 88. minuty porazil Partizan Bělehrad), je dalším z nelichotivých vysvědčení pro italský klubový fotbal, který se žebříčkem národních koeficientů nadále propadá postupně níž a níž. Bilance 1-2-3 znamená pro Itálii pouze 0.667 bodu.
Francie se nechce vzdát umístění v nejlepší pětici. Nutno však dodat, že příslušnost k Top 5 ji pomáhají zachovávat také letošní mizerné výkony portugalských klubů. Lille i Montpellier patří v letošním vydání Ligy mistrů k tomu výsledkově horšímu a čest francouzských klubů zachraňuje pouze PSG. V EL to s kluby Ligue 1 vypadá o něco lépe, suverénně si například vede ve skupině s pražskou Spartou Olympique Lyon. Bilance 2-1-3 představuje 0.833 bodu.
6. až. 11. místo
Portugalsko (0.500) po třech skvělých sezónách začalo dobře i sezónu letošní, když dokázalo se všemi kluby postoupit do základních skupin. V současné době však prapor své země drží pouze FC Porto. Ostatní kluby jsou ve vážném ohrožení konce evropské účasti ještě před Vánocemi. Skvěle si naopak vede Ukrajina (1.000), která letos drží čtvrtý nejlepší zisk a v uplynulém týdnu si připsala cenné skalpy Chelsea či Neapole. Osmé místo v pětiletém součtu sezón 08/09-12/13 drží Nizozemsko (0.429), které v týdnu proslavilo vítězstvím Ajaxu nad Manchestrem City. Jinak je ale letošní zisk klubů Eredivisie horší než například Slovinska či Norska. A tak se k nim pomalu přibližují kluby ruské Premier Ligy (1.000). Spartak Moskva i Zenit Petrohrad si připsali první body v LM, z výhry se radoval také Rubin Kazaň v EL, zatímco Anži Machačkala ztratila svou letošní pohárovou neporazitelnost na Anfield Road. Desáté Řecko (0.600) opět trochu poodskočilo jedenácté Belgii (0.400).
Souboj o 12. a 15. místo
Z šestice bojující o důležitou dvanáctou příčku, která zajišťuje mistrovi země přímou účast v základní skupině LM (týká se i třináctého místa v případě kvalifikování obhájce trofeje LM do základní skupiny LM z domácí soutěže) se z vítězství radovalo pouze Turecko díky Fenerbahce a Švýcarsko díky Young Boys Bern. Tureckému národnímu koeficientu pomohla ještě remíza Galatasaraye, dva body za dvě remízy si připsalo Dánsko. Bez bodu naopak vyšly ze soubojů třetího týdne Kypr, Rakousko i Izrael. Loni zářícímu Kypru, zdá se, zřejmě dochází dech a na jeho aktuální důležitou 13. příčku se tlačí Dánové. Zmařen je téměř se stoprocentní jistotou rovněž dlouho budovaný rakouský útok na příčku zaručující přímou účast v LM.
Pořadí na dalších místech
Na 18. příčku se před vyřazené Polsko dostalo dobrými výkony Rumunsko. Těsně v závěsu je Bělorusko, reprezentované klubem BATE Borisov, jenž v základní skupině LM poprvé vyšel naprázdno. Dinamo Záhřeb padlo v LM i potřetí v řadě (v součtu s minulou sezónou již podeváté v řadě), čehož využilo stoprocentní Česko.
Víte, kdy se naposledy radovalo Česko z více než jednoho vítězství v jednom pohárovém týdnu ve fázi základních skupin? Ještě nikdy. Dvě vítězství nad izraelskými kluby ze čtvrtečního večera jsou skutečně prvním takovým historickým zápisem. Od podzimu roku 1991, kdy se hrají základní skupiny Ligy mistrů a podzimu roku 2004, kdy se hrají základní skupiny rovněž v Poháru UEFA, respektive v Evropské lize se Česku ještě nikdy nepodařilo připsat v průběhu jednoho týdne alespoň dvě vítězství v základních skupinách. Zisk 1.000 bodu navíc představuje společně se ziskem Anglie, Ukrajiny a Ruska třetí nejlepší zisk týdne! Letošní aktuální zisk 5.000 bodu, který, doufejme, ještě není konečný, je dobrým předpokladem pro boj o daleko zajímavější umístění, než je aktuální 21. příčka. Pochopitelně to chce ale držet nastavenou laťku a opakovat podobné výkony rok co rok. Jen tak mimochodem, v součtu výsledků posledních tří sezón 10/11-12/13 , které s dalšími dvěma ročníky vytvoří nasazení zemí do sezóny 16/17 jsme na 14. místě, v součtu posledních dvou jsme dokonce 13.
Konfrontace nejlepší šestice
O síle jednotlivých soutěží nevypovídá jen celkový žebříček národních koeficientů. Zajímavé je sledovat také přímou konfrontaci zástupců šesti nejlepších států v základních skupinách obou pohárových soutěží. Ve třetím kole základních skupin LM i EL došlo hned k devíti takovým soubojům. Absolutním vítězem se i v této statistice stalo Německo. Všechna čtyři utkání kluby z Bundesligy vyhrály. Španělsko si připsalo po dvou vítězstvích i porážkách, Anglie po jednom vítězství i porážce, Itálie zaznamenala jednu prohru, Portugalsko jednu remízu a dvě prohry a Francie si připsala jednu výhru, remízu a dvě porážky.
země | zápasy, bilance | koeficient - průměr na zápas |
---|---|---|
Německo | 8 (6-2-0) | 1,75 |
Španělsko | 9 (5-0-4) | 1,11 |
Anglie | 10 (3-4-3) | 1,00 |
Itálie | 4 (1-2-1) | 1,00 |
Portugalsko | 6 (1-2-3) | 0,67 |
Francie | 9 (1-2-6) | 0,44 |
Výpočet národních koeficientů
Pro připomenutí uvádíme, jak se národní koeficienty počítají. Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech 1 a 0,5) totiž hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích pak týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů. Tyto zisky se dělí počtem všech klubů jednoho státu, které v sezóně do pohárů nastoupily.
Izrael na klubové scéně
Izraelský klubový fotbal posledních desetiletí můžeme přirovnávat k tomu českému. V roce 1992 byla Izraelská fotbalová asociace přijata mezi členy UEFA a od sezóny 1992/1993 se tak izraelské kluby začaly objevovat v evropských pohárech. V tom samém ročníku byla k vidění naopak derniéra československého klubového fotbalu. Izraelský národní koeficient tak začal být budován o rok dříve, než ten český.
Během 21 sezón (včetně té letošní) se Evropě představilo 15 izraelských týmů (14 českých), z nichž největších úspěchů dosáhlo trio Hapoel Tel Aviv, Maccabi Haifa a Maccabi Tel Aviv, mimochodem všichni účastníci základních skupin Ligy mistrů. Ale hezky popořadě. Ve svých prvních sezónách izraelské kluby díru do světa příliš neudělaly. První větší úspěch přišel v sezóně 1998/1999 kdy se Maccabi Haifa probojovala přes tři soupeře (mimo jiné i Paris Saint-Germain) do čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů. Do čtvrtfinále Poháru UEFA postoupil o tři roky později také Hapoel Tel Aviv, který vyřadil dokonce pět soupeřů (mimo jiné i Chelsea, Lokomotiv Moskva a Parmu). Izraelský zázrak, jak tento počin komentovala média, zastavil až AC Milán, přesto, že první utkání (na neutrální půdě na Kypru kvůli nepokojům na Blízkém východě) s Hapoelem prohrál. Již o rok později, v sezóně 2002/2003, dosáhl izraelský klubový fotbal dalšího úspěchu. Poprvé se představil v nejprestižnější Lize mistrů. A Maccabi Haifa byl v konkurenci nejlepších týmů Evropy důstojným soupeřem. Díky svým výsledkům (možná si pamatujete domácí vítězství 3:0 nad Manchesterem United) skončil na třetím místě před řeckým Olympiakosem, a vybojoval si tak účast v jarním pokračování Poháru UEFA. Účast v Lize mistrů zopakoval Maccabi Haifa i v ročníku 2009/2010, tehdy však bez jediného bodu při skóre 0:8 skončil poslední. Pouť tehdejšího izraelského mistra z největšího přístavu země však mohla skončit již ve třetím předkole. Po bezbrankové remíze v Aktobe prohrával Maccabi Haifa v domácí odvetě v 15. minutě již 0:3, nakonec však nepříznivé skóre čtyřmi trefami otočil. V Lize mistrů se představily také další dva úspěšné kluby země. V sezóně 2004/2005 to byl Maccabi Tel Aviv, v sezóně 2010/2011 pak Hapoel Tel Aviv.
Od roku 2009, kdy došlo k zatím poslední významnější úpravě formátů evropských pohárů a Pohár UEFA byl přejmenován na Evropskou ligu UEFA, hrají izraelské kluby základní skupiny LM či EL pravidelně a navíc, s výjimkou sezóny 2010/2011, ve větším počtu klubů. V posledních čtyřech sezónách (včetně letošní) si tedy izraelské kluby připsaly hned osm účastí v základních skupinách EL a LM, zatímco Česko jen šest. I proto se v žebříčku národních koeficientů Izrael v roce 2011 dostal před Česko.
K vzájemným soubojům mezi českými a izraelskými kluby dochází zřídka. Před letošní sezónou to byly pouhé tři zápasy. Poprvé se s izraelským mužstvem z českých zástupců utkala Mladá Boleslav v základní skupině Poháru UEFA v sezóně 2006/2007. V tehdejším prazvláštním formátu, kdy se pět soupeřů ve skupině utkalo stylem každý s každým pouze jednou, remizovala Mladá Boleslav v Tel Avivu s Hapoelem 1:1. Se stejným soupeřem se ve 4. předkole Evropské ligy v sezóně 2009/2010 utkaly i Teplice. Po domácí porážce 1:2 uhrály v Izraeli remízu 1:1, což na postup nestačilo. Mimochodem jednalo se o dosud poslední vystoupení Teplic na evropské scéně.
Letos je však bilance Česka zatím výrazně lepší a o další výrazné navýšení náskoku se postarali Sparta s Plzní. Uvidíme, jak dopadnou odvety.
Země | Celkem | Letos | M LM | M EL | T LM | T EL | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Španělsko | 77.882 | 7.571 | 4 | 3 | 4 | 3 | |
2. | Anglie | 73.249 | 6.714 | 4 | 3 | 4 | 3 | |
3. | Německo | 68.472 | 6.786 | 4 | 3 | 3 | 4 | |
4. | Itálie | 55.314 | 5.583 | 3 | 3 | 2 | 4 | |
5. | Francie | 53.000 | 5.750 | 3 | 3 | 3 | 3 | |
6. | Portugalsko | 52.501 | 5.083 | 3 | 3 | 3 | 3 | |
7. | Ukrajina | 46.258 | 6.000 | 2 | 4 | 2 | 2 | |
8. | Nizozemsko | 43.729 | 3.214 | 2 | 4 | 1 | 2 | |
9. | Rusko | 41.665 | 5.083 | 2 | 4 | 2 | 2 | |
10. | Řecko | 32.800 | 3.200 | 2 | 3 | 1 | 1 | |
11. | Belgie | 32.600 | 4.700 | 2 | 3 | 1 | 2 | |
12. | Turecko | 27.700 | 3.400 | 2 | 3 | 1 | 1 | |
13. | Kypr | 26.333 | 3.500 | 2 | 3 | 0 | 1 | |
14. | Dánsko | 25.100 | 2.700 | 2 | 3 | 1 | 1 | |
15. | Rakousko | 24.875 | 1.750 | 2 | 3 | 0 | 1 | |
16. | Švýcarsko | 24.175 | 3.625 | 1 | 3 | 0 | 2 | |
17. | Izrael | 22.125 | 2.500 | 1 | 3 | 0 | 2 | |
18. | Rumunsko | 20.824 | 4.600 | 1 | 3 | 1 | 1 | |
19. | Polsko | 20.750 | 2.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
20. | Bělorusko | 20.625 | 4.250 | 1 | 3 | 1 | 0 | |
21. | Česko | 20.225 | 5.000 | 1 | 3 | 0 | 2 | |
22. | Chorvatsko | 19.333 | 4.125 | 1 | 3 | 1 | 0 | |
23. | Švédsko | 14.625 | 4.125 | 1 | 3 | 0 | 2 | |
24. | Slovensko | 14.208 | 1.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
25. | Srbsko | 14.125 | 2.500 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
26. | Skotsko | 13.391 | 2.500 | 1 | 3 | 1 | 0 | |
27. | Norsko | 13.375 | 4.100 | 1 | 3 | 0 | 2 | |
28. | Bulharsko | 12.250 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
29. | Maďarsko | 11.750 | 3.000 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
30. | Slovinsko | 9.708 | 3.250 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
31. | Gruzie | 9.166 | 1.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
32. | Finsko | 8.508 | 2.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
33. | Ázerbájdžán | 8.041 | 2.500 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
34. | Bosna a Hercegovina | 7.833 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
35. | Moldavsko | 7.666 | 2.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
36. | Irsko | 7.375 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
37. | Litva | 6.500 | 1.125 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
38. | Kazachstán | 5.958 | 1.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
39. | Lotyšsko | 5.791 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
40. | Island | 5.416 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
41. | Černá Hora | 5.250 | 1.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
42. | Makedonie | 5.250 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
43. | Albánie | 4.166 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
44. | Malta | 3.958 | 0.875 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
45. | Lichtenštejnsko | 3.500 | 0.000 | 0 | 1 | 0 | 0 | |
46. | Lucembursko | 3.375 | 1.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
47. | Severní Irsko | 3.083 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
48. | Wales | 2.583 | 0.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
49. | Estonsko | 2.208 | 0.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
50. | Arménie | 1.750 | 0.875 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
51. | Faerské ostrovy | 1.583 | 0.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
52. | San Marino | 0.666 | 0.000 | 1 | 2 | 0 | 0 | |
53. | Andorra | 0.500 | 0.000 | 1 | 2 | 0 | 0 |
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Komentáře (72)
Přidat komentářFrancie!
Aux armes, citoyens,
Formez vos bataillons,
Marchons, marchons!
Qu'un sang impur
Abreuve nos sillons!
J´irai graver ton nom dans le plus beau des diamants.
J´irai chercher de l'encre d'or ou bien d'argent.
Jen tak dále a za pár let opět 2+3!!
2+3 ne, raději 4 kvalitní týmy, než další 2 průměry do počtu..to pak ten koeficient moc neporoste.. Spíš za chvíli mistr bez kvalifikace rovnou ve skupině LM, vítěz domácího poháru ve skupině EL!!
tak na první požadavek musíme bejt 12. na ten druhej dokonce 6.
ono uhrát to dvanácté místo už příští rok by nemusel být zas takový problém
lol
Letos to dotáhnem na 18.místo
Musí se ale počítat s Rumunskem...ti narozdíl od ČR mají v LM jednoho zástupce a ten dokonce bojuje o postup!!A těch 5 bodů za postup ze skupiny by jim hodně pomohl...Steaua vede skupinu v EL a ta klidně může dojít až do osmifinále EL...ale je pravda,že ČR má vydařené 2 sezony v Evropě a snad si tu výkonnost udrží i pro další roky.
jj, právě o tu vyrovnanost jde... ale náš problém je, že když se povede jedna, nedej bože dvě sezóny, tak přijde zase velkej útlum... teda aspoň posledních cca 10 let co pamatuju... prostě vyrovnanost chybí - hrát pravidelně skupinu ve více jak jednom týmu a je to patnáctej flek jak vyšitej
Musím přiznat,že letos to může být pro ČR hodně dobrá sezona!!!Když si vezmem,že Plzeň + Sparta už dali 16 bodů do společného koeficientu a Bolka s Libercem dohromady 4,což je 20,tak je to skvělý počin,zvlášť když je ještě čekají minimálně 3 zápasy ve skupině a pak minimálně 2 ve vyřazovací části!Pokud by Plzeň i Sparta šly do 1/16 finále a měli štěstí na soupeře(Steaua,Videoton,Levante-pokud tihle postoupí),tak by se klidně mohlo udělat dalších minimálně 12 bodů a to by už bylo 8 bodů!!!
Těch 5 bodů za postup ze skupiny se přičítá i při postupu v EL? Nebo jen v LM?
5 bonusových bodů za postup ze skupiny je pouze v LM - viz článek
Aha, článek jsem nedočetl do konce...Díkes..
S Rumunama počítám, ale Židáky ještě letos dotáhnem
Letos skončíme 17. před Rumunskem a Izraelem!!
Jestli Sparta a Plzen udrží výkonost tak je za 2-3 roky reálné i 13.místo
Tak jsem si to pořádně propočítal. Příští rok budem na 99% začínat na 17. místě, pokud bychom měli zase takhle úspěšnej rok, tak bychom už příští rok mohli skončit na 15., pokud bychom udělali zase 4-5 bodů, tak další rok už bychom měli začínat do 15. místa a bude záležete jestli ho v ten rok udržíme.
Jak to vůbec můžeš říct? Vždyť ani nevíš kdo tam příští rok za nás bude? A nebo jak se bude dařit ostatním zemím. Tenhle rok se nám odečte relativně dost bodů, ale příští rok málo, takže bysme museli nahrát víc, než se nám podařilo za jakýkoliv rok za minulých pět let.
jde o to aby kromě Sparty a Plzně hráli něco v Evropě i jiné týmy... bohužel koncept "neprodáme největší hvězdy po úspěchu" mají právě jen ty dva týmy... a pak to dopadá jak Liberec
My jsme prodali jen Thea, kterej se skvěle ukázal na EURU a měl dohodu s vedením, takže byl prostě neudržitelnej, nikdo jinej neodešel.
nj... jenže už loni šel Dočkal... nedávno Breznaník... k tomu Štajner a Nezmar už jsou přeci jen rok od roku slabší a náhrady za tyto všechny hráče? nejsou
Pane Boze
Breznaník? A promiň, ale i se Spartou zacloumal prodej Bonyho a Kucky. Kdyby se minimálně Bony udržel, věřím, že by se v roce 2011 slavil titul na Letné a ne v Plzni. Takže ste střelili 2 klíčové hráče + Štajner, Nezmar, Janů a spol jsou o rok starší + ztráta motivace u těchto hráčů.
Breznaník šel až po vyřezení z pohárů, takže to na to nemělo žádnej vliv, s tím že hráči stárnou se nedá nic dělat, ale to nemá nic společného s tématem. On psal že vyprodáváme nejlepší hráče před pohárama, což není pravda.
tak když si to tak krásně dokážet odůvodnit tak proč hraje Liberec 3x hůř než loni??
Protože máme nezkušeného trenéra a většina klíčových hráčů byla zraněných a část jich je z formy.
asi tak... v případě Liberce není problém výprodej, jak se tu snaží někdo pořád podstrkávat... prostě nezkušený mužstvo, který bylo jednu v sezónu v laufu a vytěžilo z toho maximum ale nasazenou laťku nevydrželo... škoda.. ale Kluž s Dněprem ukazujou, že nejsou žádný vořezávatka... škoda, že Liberec nešel aspoň přes jednoo z nich... naproti tomu, nechybělo moc, aby padl už v Kazachstánu... míč je kulatej
okey ;) možná jsem měl místo Liberce napsat Ostravu nebo Slávii... ale ten princip toho, že Plzen a Sparta jsou podle mě koncepčně někde jinde než zbytek ligy je podle mě hlavní
já ti rozumím... Slavia s Ostravou jsou ukázkový případy ...a Sparta má koncepci až posledních pár let se mi zdá ...a Plzeň poslední roky, klobouk dolů, odešel Rezek - sehnali nejlepšíh ohráče na ten post v lize, Pilaře, odešel Rada - sehnali Čišovského, taky jednoho z nejlepších stoperů, kterej byl zrovna k mání... anebo jinak, možná ani nejde o ty jména, ale o to, že klub má nějakej systém, trenér tomu dává hlavu a patu, každej ví, kde a co hrát a zapadne bez problémů... a pak z toho vznikne, že Kolář, Petržela, Limberský či Rezek - hodněkrát odepisovaní hráči táhnou repre!!! ...Vrby by bylo u repre škoda, jen ať pěkně pracuje v klubu, těží z toho celej českej fotbal
Co? Tenhle rok se nám odečte 2,375 bodů což je náš jasně nejslabší rok. Dostaneme se třeba před Dánsko, kterému se odečte 8,2 bodů. Takže pokud letos ještě stáhnem 0,5 bodů na Rumunsko, tak příští rok začínáme na 17. místě, to je čistý fakt. Co jsem psal dál už jsou jen spekulace a přání, ale jelikož se nám další rok odečte 4,1 bodů a třeba Israeli 7,25 a Rakousku dokonce 9,375, tak stačí když uděláme stejnej počet bodů jako tyto týmy a nikdo za náma nebude mít extra vydařenej rok, tak bychom se na vysněné 15. místo měli dostat.
Německo v minulém týdnu X Itálie
chtělo by to zase někoho jako Plzeň v lize mistrů :) Potom doufat že Sparta a třeba Slavia nebo Jablonec dostanou někoho dobrýho v EL a bude pohoda :)
Slavia?
Příští rok bude extra zajímavej z našeho pohledu - odečte se nám 2,375, tj nejslabší výsledek v pětiletce. Takové Dánsko přijde o 8,2,Polsko o 5, Bělorusko o 4,Turecko a Kypr o 7 - všechny tyhle týmy se posunou za nás nebo na dosah 2 bodů, což je paráda.
Nechci naštvat Italisty ale ti pujdou na 6. místo, v letošní sezoně asi ne ale až odečtou keoficienty z nejstaršího roku. Hrůza tohle... a na 3 místo se myslím během následujích 10 let nedostanou ani náhodou.
však to tak vidí všichni jen ne fanoušci Serie A
Polsko dáme, Bělorusko a Rumunsko spíš jen, když budeme mít štěstí. A Izrael už je asi moc daleko.
Polsko, Bělorusko musíme dát. BATE je samo, my máme 2 kluby a nečekám, že by postoupilo do další fáze LM. Když opět porazíme Izraelce, tak je stáhneme o další bod a bude nám chybět asi 0,9b na ně. Tedy 2 výhry a to není až tak nereálné. Jen Rumunsko asi bude těžší soupeř. Zase se jim ale dělí výhry 5 a nám 4..takže u nás jsou výhry o 0,1b cennější.
No Rumuni jsou na tom hodně podobně jako my, Cluj možná bude hrát dokonce o postup ze skupiny LM a přinejhorším půjdou do pavouka EL, Steaua je taky velmi blízko postupu, takže pokud letos Sparta nebo Plzeň nedojdou třeba do čtvrtfinále EL, tak je nestáhneme.
ideálně finále EL Sparta: Plzen když se dívám, jaký týmy zatím jedou na postup, tak dobrý 2\3 z nich jsou k poražení
Reálně by mohlo kápnout jedno čtvrtfinále
A hlavně všem zemím před náma se ubírá více bodů než nám prakticky.
A hlavně všem zemím před náma se ubírá více bodů než nám prakticky.
Corgoňliga zďaleka nie je lepšie než škótska, srbská či nórska liga, naopak je hnusná a nepozerateľná... Občas v nedeľu, keď končia priame prenosy z PL a ide zápas corgoňligy tomu na chvíľu dám šancu a nechám TV pustený, no už po pár minútach ma dianie na trávniku začne tak deprimovať, že to musím urgentne prepnúť!
Jedine na hru AS Trenčín sa z toho ansáblu dá pozerať, tí hrajú pomerne stráviteľný ofenzívny futbal (zďaleka nie som z Trenčína, usudzujem tak úplne nezaujato a nezainteresovane), to je však v porovnaní s atraktívnymi aj menej atraktívnymi európskymi ligami prd
Na ďalší rok padneme za Maďarsko takže budeme kvalitatívne tak kde máme byť.
Líbí se mi, jak tady všichni kalkulujou kdyby kdyby kdyby jo super vydařený zápasy českých zástupců, ale bejt z toho vydřenej další dva roky
Chci se zeptat autora článku nebo někomu kdo o tom hodně ví, ten bonusovej bod se dostává až od čtvrtfinále obou soutěží? za postup ze skupiny EL, případně postup z prvího vyřazovacího kola tedy ještě žádný bonusový bod není?
přesně tak v EL není bonusový bod za postup ze skupiny do 1/16 finále, ani za účast v osmifinále... bonusový bod je až za čtvrtfinále, další za semifinále a další za finále LM i EL...
Mit tak o 7 bodu vic, verim, ze je to v naisch silach, ake nesmime ani jeden rok mit vylozene spatnej!
aaa, krásně se na to kouká tak ještě 2body a bude to paráda
!BUNDESLIGA VORWÄRTS!
6 1 0
Německo jde jasně za druhým místem !!!
Zajímalo by mě, když vezmeme jen poslední 2 roky, tak kterou ze zemí Řecko, Turecko, Belgie, Švýcarsko, jsme předskočili. Všechno celkem velikáni...
Polsko, Rumunsko, Švýcarsko, Rakousko, Dánsko, Turecko by skončilo za náma v součtu letošní a lonské sezony. Řecko je před náma o půl bodu. S tím, že Olympiakos s Panathinaikosem budou mít co dělat, aby vytěžili více bodů, než Plzeň se Spartou.
tady máš odpověď: http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method4/crank2016.html
Popereme se o 18. příčku. Ještě důležité,aby Sparta a Plzeň skončili na prvních dvou místech.
A pak že nejsou na ukrajině atraktivní tymy
Snad se zase zmátoří Slávie a do pohárů bude zasahovat silná trojka, která něco uhraje: Slávia, Sparta a Plzeň.
sice jako Slávistovi by se mi to líbilo,ale Jablonec pokud udrží kádr,tak má větší šance než my.
Pokud už nechají Sigmu na pokoji ohledně úplatků, tak taky rozhodně máme na skupinu...
Jenomže tam je ten problém, že minimálně ve 4., spíše i ve 3. předkole budete nenasazení....chytnete např. AC, Valencii nebo třeba Leverkusen a je to v řiti
I jako nenasazený se dá hrát, viz letos Sparta s Feyenoordem :) A kdybychom dali titul (hodně optimistický přání, letos na to máme, ale bude to boj), stačí na skupinu EL vyhrát jeden ze dvou dvojzápasů s papírově silnějšíma soupeřama, a nejsme Liberec, to by se mělo dát zvládnout (2. předkolo LM je povinnost, dopustit blamáž s Karagandou nebo Dudelange, tak už v životě nevylezu z domu )
Doufám, že to teď nevyznělo moc sebevědomě, chtěl jsem spíš říct, že není důvod házet flintu do žita, není žádnej nehratelnej soupeř, s výjimkou snad špičky anglické, španělské, německé ligy, a na tu by se v předkolech narazit nemělo
Sparta ale byla nasazená No na anglickou/španělskou/německou špičku se klidně narazit může v předkolech EL... A co se týče předkol LM, tak z 2. předkola by Olomouc postoupila (ale bacha na týmy ala Šmona, která v něm vyřadila nasazenou Žilinu), nicméně už ve 3. předkole můžou přijít týmy ala Celtic, Borisov apod...Nehratelný to není, ale až tak optimistický bych nebyl
No uvidíme, bude to zajímavý, každopádně bych se neupínal k tomu, aby se fandilo v lize jenom týmům osvědčeným v Evropě, podívejme se, kde byla před dvěma rokama Plzeň a co předvádí teď... nikde není napsaný, že se to nemůže povést dalšímu českýmu klubu.
pomalu,ale jistě
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele