Jak Rangers před deseti lety selhali proti Malmö FF a může se historie opakovat?

03.08.2021, 10:40
Aktuality
Los třetího předkola Ligy mistrů přisoudil Rangers soupeře, na kterého fanoušci skotského klubu neradi vzpomínají, švédské Malmö FF. Na podzim v totožném předkole LM se totiž v roce 2011 utkali také a jejich selhání zapříčinilo další nemalé zhoršení ekonomické situace v Rangers, jenž skončila následujícím rokem zánikem klubu.

Oba duely odchytal Dušan Melichárek, tehdejší opora Malmö FF. Rozložení sil je dle papírových předpokladů podobné jak tehdy, jen tentokrát se předkolo zahájí na švédské půdě.

JAK MALMÖ VYŘADILO RANGERS PŘED 10 LETY:
Jasným favoritem na postup byl mistr Skotska, jenž si v předešlých 4 letech zahrál skupinovou fázi Ligy mistrů dokonce třikrát. První zápas se odehrál ve Skotsku na Ibroxu. Fanoušci Rangers byli před zápasem varováni ohledně možných důsledků sektářský pokřiků, kvůli kterým jim byl znemožněn venkovní výjezd fanoušků na jeden zápas, vzhledem k incidentu v jarním venkovním zápase proti PSV. První gól zápasu padl již v 18. minutě, kdy se opravdu povedenou střelou z hranice vápna prosadil švédský útočník Daniel Larsson. Díky této trefě se tak Malmö mohlo soustředit čistě na pevnou defenzívu a protiútoky. Domácí se v první půli do slibného zakončení nedostali. V 67. minutě se málem do velmi slibné šance dostal skotský útočník Steven Naismith, jenže k přihrávce těsně před gólmanem se dostal pouze špičkou nohy a míč skončil v zámezí. Minutu poté pak trestuhodně zahodil gólovou šanci, když zhruba sedm metrů před odkrytou bránou minul. Rangers gól vstřelit nedokázali, a tak si Dušan Melichárek odnesl čisté konto.

Odveta ve Švédsku byla spíše válkou než fotbalem, čemuž odpovídají i tři červené karty, ale pojďme k zápasu hezky popořadě. V 19. minutě byl vyloučen za nesportovní chování Whittaker (hráč Rangers), který zbytečně ze vzteku hodil míč po protihráči. Za několik okamžiků se však povedlo hostům skórovat, díky dokonalému pasu z dálky na osamoceného Jelaviće a ten svoji příležitost využil excelentně. Rozhodčí v prvním poločase vytasil 5x žlutou kartu. Po 66 minutách musel odejít ze hřiště další hráč hostů, Bougherra, který loktem do obličeje fauloval soupeře. Za podobný faul obdržel druhou žlutou kartu Ricardinho (hráč Malmö) v minutě 73. Po několika minutách se do gólové šance dostal Jelavić, avšak překvapivě selhal. Když už zbývalo pouze 10 minut do konce druhé půle, tak si lehce před vápnem míč ze vzduchu zpracoval a vystřelil Jiloan Hamad a fantasticky zamířil k tyči, čímž poslal domácí do vedení. Ačkoliv Rangers ještě měli ke konci své šance, tak neuspěli.

MALMÖ V LETOŠNÍCH PŘEDKOLECH:
Malmö letos začalo již v 1. předkole LM, kde mu byla nalosována lotyšská FC Riga. Švédský mistr tak byl jasným papírovým favoritem na postup. V prvním utkání herně jasně dominovalo Malmö, jenže přetavit herní převahu v gól se jim mu nevedlo a zvítězilo pouze 1:0. V odvetě v první půli žádný z týmů herní převahu neměl, ale díky kvalitnímu zakončení Čolaka šlo Malmö do vedení. Ve druhé půli začala hrát Riga aktivněji a vyrovnala. Hosté se v závěrečných 10 minutách zaměřili jen na obranu a odkopy a i s trochou štěstí si "zkušeně" odvezli postupový výsledek.

V předkole druhém na Malmö čekal finský mistr HJK. I v tomto dvojduelu byl favorit očividný. Malmö opět zahájilo předkolo doma a opět si vybojovalo výhru o jeden gól. V prvních 30 minutách tohoto zápasu HJK pevně držel defenzivní blok a nepouštěl domácí celek skoro k ničemu nebezpečnému. Poté hostům lehce došly síly a díky ojedinělé šanci Čolak opět skóroval, když mu velmi přesnou přihrávku poslal Innocent. Ve druhé půli bylo Malmö jasně dominantnější, ale HJK dokázal potrestat defenzivní chybu soupeře a vyrovnat. Jenže tlak domácích neustoupil a Christiansen vstřelil poslední gól zápasu. HJK svoje domácí utkání zahájil gólem už v první minutě z rohu. V minutě desáté se ke střele ve vápně dostal Christiansen a skóroval. První půle byla herně vyrovnaná. V 68. minutě útočník HJK z malého vápna přestřelil odkrytou branku a za 8 minut povedenou střelou tyči Birmančević poslal hosty do vedení. Jenže hned za minutu byl stav opět nerozhodný po velké hrubce na levé straně obrany, za kterou si zaběhl Riku Riski a únik proměnil. Zápas skončil 2:2, přestože HJK byl ve druhé půli herně aktivnějším týmem. Malmö tak opět ve venkovním zápase remizovalo a postoupilo.

RANGERS V PŘÍPRAVĚ A PRVNÍM LIGOVÉM ZÁPASE:
V posledních třech přípravných zápasech dosáhli relativně překvapivých výsledků. Remíza 2:2 s Arsenalem, remíza 0:0 s Brightonem a výhra 2-1 nad Realem Madrid. Otázkou je, jak moc jsou tyto výsledky relevantní vzhledem letošnímu Euru. Ligu zahájili na svém stadionu proti Livingstonu. Sice vyhráli s přehledem 3:0, ale fanoušky nepotěšilo zranění klíčového hráče Hagiho.

INFORMACE O PŘEDKOLE:
První zápas se odehraje již 3.8. v 19:00 ve švédském Malmö. Odvetný duel se uskuteční 10.8. ve 21:00 na Ibrox stadionu v Glasgow. Kvůli trestům od UEFA do předkola nezasáhnou Kemar Roofe a Glen Kamara. Z důvodu zranění si taktéž nezahraje Morelos a pravděpodobně i Hagi. Malmö FF má všechny své klíčové hráče zdravé a připravené k prvnímu utkání.

Autor: články čtenářů / Wambasen