Liga Portugal - souhrn 12. kola: Casa Pia nepřestává udivovat

04.11.2022, 23:17, aktualizováno 07.11.2022, 23:17
Rafael Martins (© twitter.com/B24PT)
Braga v neděli nestačila na Casa Piu, velké vzezření Primeira Ligy a lisabonský trpaslík vyhrál nejtěsnějším možným způsobem. Porto čtyřmi góly rozneslo Paços Ferreira a přiblížilo se pět bodů za vedoucí Benficu, ta ovšem znovu svůj náskok navýšila po hladkém skalpu Estorilu. Tři body má také Sporting, jenž vyhrál 3:0 nad Vitórií. Gil Vicente vyměnilo trenéra, prvního týmu se ujal Carlos Cunha a nezažil úspěšnou premiéru. Jeho tým prohrál doma s Portimonense...

SC Braga - Casa Pia AC 0:1

06.11.2022 19:00

Góly: 23. Rafael Martins

Fotbalisté Sportingu Braga nedokázali navázat na výhru z minulého kola a odevzdali na vlastním stadiónu všechny body Casa Pia. O výhře nováčka rozhodl jedinou trefou v zápase Rafael Martins. Alespoň bod mohl domácím zajistit kapitán Ricardo Horta, ale čtvrt hodiny před koncem základní hrací doby neproměnil pokutový kop.

Zápas začal pomalu a hlavně na domácím týmu šlo poznat, že má za sebou náročnou podzimní část sezóny v evropských pohárech. Přesto Casa Pia ve 22. minutě málem daroval Braze vedení. Neto hrubě pochybil při konstruktivní rozehrávce, kterou narušil Vitinha, ale nezakončil ideálně a trefil pouze připraveného brankáře Batistu.

Jedno z tradičních fotbalových pořekadel "nedáš, dostaneš" se potvrdilo hned o minutu později. Casa Pia pěknou kombinací přešel na soupeřovu polovinu, odkud z hloubi pole Lelo poslal dlouhý a přesný centr do pokutového území přesně na hlavu Rafaela Martinse, který zakončil ukázkově a nedal brankáři Matheusovi žádnou šanci.

V úplném závěru prvního poločasu mohl Martins přidat i druhou trefu, ale proti jeho prudké přízemní střele už dobře zasáhl Matheus. Ten už po změně stran moc práce neměl a sledoval své spoluhráče, jak se snaží srovnat těsný rozdíl.

Do šancí se dostával Vitinha, ale při zakončení štěstí neměl - neujala se jeho hlavička po standardní situaci a při samostatném úniku opět nevyzrál na Batistu. Předvedl se opět i na druhé straně Matheus, který zabránil jednoznačně gólové střele Pinta.

Největší šanci na vyrovnání měla Braga v 74. minutě. Po nepřehledném souboji v pokutovém území zůstal na zemi Iuri Medeiros a sudí Godinho nařídil pokutový kop. K tomu se postavil muž nejpovolanější, Ricardo Horta, ale Batista směr jeho střely vystihl a udržel šance nováčka na překvapivé vítězství.

K tomu navzdory stupňujícímu tlaku ze strany Bragy nakonec opravdu došlo, protože Batistu Hortu vychytal ve velké šanci ještě jednou. Casa Pia tak porazil Bragu na jejím hřišti a zůstává na 4. místě tabulky, v té má dvoubodovou ztrátu na třetí Arsenalistas.

Sporting CP - Vitória SC Guimarães 3:0

05.11.2022 21:30

Góly: 34. Marcus Edwards, 40. Hidemasa Morita, 55. Marcus Edwards

Sporting si přece po výpadku z Ligy mistrů napravil náladu a před vlastními fanoušky skolil bez větších problémů Vitórii. Očekávalo se, že družina z Guimaraese, která před tímto kláním vykazovala v Primeira Lize o bod vyšší sumární zápis, bude klást větší odpor. Ale lisabonský výběr stvrdil roli favorita díky dvěma gólům Marcuse Edwardse a toho od Hidemasy Mority.

Hosté cestovali do hlavní portugalské metropole vážně nažhaveni posledními výsledky, hned v sedmi případech, včetně Tacy de Portugal, neprohráli, přičemž o body obrali též aktuálního ligového lídra Benficu. Nicméně nynější vystoupení proti Leoes hodnotit pozitivně nemůžou. Situace se jim především hodně zkomplikovala po vyloučení levého beka Afonsa de Freitase.

Ten už ve 26. minutě musel předčasně pod sprchy poté, co uviděl druhou žlutou kartu, a tudíž i červenou, když nešikovně ve středu pole přišlápl Goncala Inácia. Následnou přesilovku pak domácí zužitkovali náramně. Ve 34. minutě se Matheus Reis chytrou kličkou zbavil bránícího Tiaga Silvy, jenž ve skluzu doputoval až do zámezí, odcentroval do vápna, kde našel hlavičku Pedra Porra, a jeho zakončení se pak odráželo od stojícího Edwardse až za brankovou čáru.

Ve 40. minutě se stále aktivnější Sporting dočkal svého druhého přesného zásahu. Edwards se vrhnul do pokutového území z pravé strany, jemným obloučkem zprava pobídl ke druhé tyčce sbíhajícho si Moritu, který neměl jediný problém přelstít brankáře Bruna Varelu. Po přestávce už jen stačilo domácím pohotový náskok pohlídat. Oslabený soupeř nenašel potřebnou sílu na nějaký zvrat, přičemž v 55. minutě bylo o vítězi tohoto mače definitivně rozhodnuto. Goncalo Inácio přenechal balón i nadále hladovému Edwardsovi, jenž si k jedné asistenci a jedné trefě připsal ještě jednu branku. Nutno podotknout, že měl i kliku, protože když si srovnal merunu na svou levačku a tvrdě vypálil, jeho střela se odrazila od stopera Bamby přímo do šibenice.

FC Porto - Paços Ferreira 4:0

05.11.2022 19:00

Góly: 4. Evanilson, 32. Mehdi Taremi, 39. Evanilson, 55. Juan Delgado (vl.)

Porto v úterý dokázalo porazit španělské Atlético Madrid (2:1) a s dvanácti body postoupilo do osmifinále Ligy mistrů z prvního místa, protože druhé belgické Bruggy za sebou nakonec nechalo o bod. Dobré rozpoložení si přeneslo také na ligovou scénu, jelikož beznadějně posledního protivníka z Ferreiry hladce zdolalo 4:0 a díky zaváhání Bragy se posunulo na druhou příčku portugalské ligy se šestadvaceti body.

Úřadující portugalský šampion je v tuto chvíli před třetí Bragou o jediný bod a za suverénní lisabonskou Benficou stále zaostává o bodů osm. Naopak Paços získal v dosavadních dvanácti utkáních pouhopouhé dva body a je úplně poslední osmnáctý o čtyři body za předposledním Marítimem. Domácí favorit vstoupil do sobotního utkání naprosto skvěle a hned svou první větší možnost ze 4. minuty přetavil ve vedoucí branku.

Evanilson po výborném centru Eustáquia z levého křídla i přes krkolomné zpracování přeci jen akrobaticky zakončil a brankáře Jordiho pohotově přeloboval z pěti metrů. Domácí mohli navýšit svůj náskok po necelé čtvrthodině hry, ovšem hostující strážce tentokráte brilantně jednoruč odvrátil na rohový kop bombu Eustáquia ze čtrnácti metrů. Ihned nato mohl na druhé straně nečekaně vyrovnat smolař tohoto klání Juan Delgado, ale ten před prázdnou brankou předvedl hodně nepovedenou střelu.

Svěřenci trenéra Sérgia Conceiçãa přidali druhou uklidňující trefu krátce po odehrané půlhodině. Prosadit se dokázal íránský forvard Mehdi Taremi, který po finální přihrávce Pepêho Aquiny zmátl dva bránící protihráče elegantní otočkou a z hranice pokutového území zamířil mezi nohy bezmocného Jordiho. O vítězi bylo definitivně rozhodnuto ve 39. minutě, neboť svůj druhý zásah v tomto duelu přidal Evanilson.

Teprve třiadvacetiletý Brazilec po vynikající kolmici za obranu protivníka převzal pobídku Pepêho Aquiny a zcela odkrytý prostor tří tyčí nemohl minout - 3:0.

Porto uzavřelo gólový účet deset minut po výměně stran. Po pasu nezastavitelného Evanilsona sice Delgado přehlavičkoval nabíhajícího Taremiho, jenomže hodně nešťastně zamířil do vlastní branky. Domácí si vytvářeli velké možnosti i nadále, avšak když těsně před koncem orazítkoval pravou tyč střídající Wenderson Galeno, tak se skóre již neměnilo.