Liga Portugal - souhrn 17. kola: Sporting si udržel vedení

12.01., 23:17, aktualizováno 15.01., 23:16
Paulinho (© AFP)

Sporting neměl potíže s Chavesem a pojistil si pozici v čele tabulky, krok s ním nadále drží Benfica. Šlágr kola skončil výhrou FC Porto nad Bragou, před kterou se po pondělní dohrávce posunula Vitória...

FC Porto - SC Braga 2:0

14.01.2024 21:30

Góly: 12. Fábio Cardoso, 49. Evanilson (pen.)

FC Porto zvládlo velmi důležitý domácí zápas s Bragou a po výhře 2:0 zůstává nyní již s pohodlným náskokem na třetím místě. Skóre za domácí otevřel v úvodu zápasu stoper Cardoso, krátce po změně stran přidal druhý gól z penalty Evanilson. Braze, která se v případě výhry mohla posunout na třetí místo, nyní hrozí, že se na ní bodově dotáhne pátá Vitória.

Nejočekávanější střetnutí 17. kola doprovázela už od úvodní minuty tvrdá hra a menší konflikty hráčů i realizačních týmů. Situaci hodně podpořil brzký gól, který diváci na Estádio do Dragão viděli už ve 12. minutě. To našel Francisco Conceição centrem ze standardní sitauce přesně hlavu zcela volného Fábia Cardosa a zkušený stoper si se situací poradil - 1:0.

Rozkouskovaný zápas mělo Porto od vedoucího gólu pod kontrolou a Braga se jen těžko dostávala ve větším počtu hráčů na soupeřovu polovinu. Největší šanci měla ve 32. minutě, kdy Horta po Borjově přízemním centru zakončoval v malém vápně, ale se skvělým zákrokem nohou se vytasil brankář Costa.

Veškerá poločasová příprava hostujícího trenéra Artura Jorgeho vzala za své už dvě minuty po změně stran. Borja zaváhal v rozehrávce, čehož využil Evanilson, kterého až po odehrání míče srazil v pokutovém území brankář Matheus a sudí Malheiro ukázal na penaltový puntík. Pokutového kopu se ujal sám faulovaný Evanilson a svého krajana v bráně Bragy překonal.

Braga byla po druhém inkasovaném gólu směrem dopředu bezzubá. Djaló se v dobré pozici po Hortově centru hlavou vůbec netrefil a Zalazarova střela z voleje zdaleka neměla parametry jako v předcházejícím pohárovém utkání s Benficou a letěla vysoko nad.

V závěrečné fázi zápasu Jorge vystřídal několik svých opor včetně hvězdného Ricarda Horty nebo komety letošní sezóny Rodriga Zalazara a to se podepsalo na hře hostů zejména směrem dopředu. Porto tak možná až nečekaně pohodlně dokráčelo k výhře 2:0 nad Bragou a zůstává v kontaktu s čelem ligy. To naopak uniká Braze, která se nyní musí hlavně ohlížet za sebe, protože se na ní dotahuje rival Vitória.

SL Benfica - Rio Ave FC 4:1

14.01.2024 19:00

Góly: 29. Ángel Di María, 61. Antonio Silva, 80. Marcos Leonardo, 90+1. João Mário - 9. Gonçalo Rodrigues

Benfica našla odpověď na výhru svého městského rivala a po domácím triumfu 4:1 nad Rio Ave zůstává o bod na druhém místě za vedoucím Sportingem. Hosté sice šli v úvodní desetiminutovce díky Rodriguesovi do vedení, ale ještě do změny stran vyrovnal Di María a ve druhém poločase přidali další góly domácí Antonio Silva, Marcos Leonardo a João Mário.

Domácí tým se před utkáním těšil asi z nejlepší formy, kterou tuto sezónu nabral. Proto byl úvod zápasu velkým překvapením. V 9. minutě totiž proklouzl přízemní centr celým pokutovým územím až ke kopačkám Fábia Ronalda, který poslal přihrávku mezi nohami bránícího Aursnese přímo do střely z druhé vlny nabíhajícího Gugy, který poslal hosty do vedení.

Nejednalo se o ojedinělou akci. Rio Ave bylo v prvním poločase minimálně rovnocenným soupeřem silné Benficy a mohlo své vedení dokonce navýšit. Ve 24. minutě se k hlavičce v bezprostřední blízkosti brány dostal Boateng, ale dalšímu inkasování zabránil pohotový Trubin.

Za neproměněnou šanci byli dobře hrající hosté o pět minut později potrestáni. Rafa Silva nastartoval své rychlé nohy a během rychlého přechodu do útoku přihrál na hranici velkého vápna volnému Di Maríovi. Argentinský křídelník neváhal a z první vyslal na bránu naprosto nechytatelnou střelu, kterou srovnal stav utkání.

Teprve v závěrečné čtvrthodině prvního poločasu se obraz hry proměnil a Benfica začala být aktivnějším týmem na hřišti. Přesto Rio Ave vypadalo připraveně a s jedinou další šancí, kterou měl na kopačkách Mário si brankář Jhonatan poradil.

Rio Ave nabuzené dobrých výkonem v prvním poločase vletělo ve velkém tempu i do toho druhého. Jen několik vteřin po rozehrání se dostal k další hlavičce Boateng, ale tentokrát jeho gólové radosti zabránila tyč. O dvě minuty později měl ve skrumáži před Trubinem velkou šanci Graca, ale ukrajinského brankáře ve službách Benficy podruhé během krátké doby zachránila branková konstrukce.

Povedený první poločas i vstup do toho druhého hostující hráče nabudil a ti se proti favoritovi snažili hrát aktivní fotbal ve vysokém tempu. To se jim dařilo až do 58. minuty, kdy hostující stoper Aderllan Santos zahrál míč s největší pravděpodobností úmyslně rukou a dostal od sudího druhou žlutou kartu.

S jedním hráčem na hřišti navíc už Benfica převzala otěže zápasu a brzy se to začalo odrážet také na skóre. V 61. minutě míč i s trochou štěstí po odrazu propadl v pokutovém území k Antonio Silvovi, který si navzdory svému postu a věku počínal jako zkušený kanonýr a poslal Benficu do vedení.

V silách deseti zbývajících hráčů Rio Ave už se nenašel prostor pro vzdor a zdramatizování utkání, a tak góly stříleli už jen domácí. Po pěkné kombinaci Rafy Silvy a Aursnese v pokutovém území druhý jmenovaný poslal přesný centr na hlavu Marcose Leonarda a ten trefil odkrytou bránu. Dvacetiletá posila ze Santosu se tak prosadila hned ve svém prvním utkání v novém dresu.

Hosté věděli, že do Lisabonu přijeli v dobré formě a navzdory oslabení a dvougólovému manku se hnali za zdramatizováním zápasu. To nakonec vedlo jen k dalšímu gólu Benficy. V první minutě nastaveného času utekl opět Rafa Silva obraně a přízemním centrem našel před prázdnou bránou volného Mária, který upravil skóre na konečných 4:1. Benfica tak zareagovala na sobotní výhru Sportingu a zůstává s jednobodovou ztrátou na druhém místě.

GD Chaves - Sporting CP 0:3

13.01.2024 19:00

Góly: 44. Paulinho, 52. Trincão, 56. Pedro Gonçalves

Lisabonský Sporting potvrdil přezápasové předpoklady a odvezl si z půdy posledního Chavesu očekávané tři body. Hosté od úvodu převzali otěže deštivého zápasu, ale prvně divákům předvedli jen hromadu neproměněných šancí. Úvodní gól nakonec vstřelil v závěru první půle Paulinho, další přidali po změně stran Trincão a Gonçalves.

První větší tlak si hosté vypracovali po úvodních deseti minutách. Domácí brankář Hugo Souza ovšem po návratu mezi tři tyče z lavičky předvádí skvělou podívanou. Po centru z levé strany hřiště se k zakončení z nebezpečné pozice dostal Gyökeres, ale Souza poprvé perfektně zasáhl. Vzápětí brazilský brankář zlikvidoval také gólovou příležitost Trincãa, který se ligové základní sestavě objevil poprvé od úvodního kola.

V utkání, které doprovázelo a komplikovalo pro leden tak typické deštivé počasí, měl navrch Sporting, ale domácím se v náročném terénu dařilo kouskoval hru. I proto se ve 20. minutě odhodlal k dalekonosnému pokusu Gonçalves a míč jen těsně prosvištěl vedle tyče. To však nebylo nic proti šanci, která se pětadvacetiletému záložníkovi naskytla ve 27. minutě. Náročný terén nehrál ve prospěch domácího debutanta po přestupu z Casa Pia Vasca Fernandese, jehož zpětná přihrávka brankáři neměla dostatečnou razanci a Gonçalves se hnal do samostatného nájezdu. Situaci proti dobře vyběhnuvšímu Souzovi ale vyřešil špatně a trefil jen připraveného brankáře.

Favorité měli jasnou převahu, ale nakonec se prvního gólu dočkali až těsně před koncem úvodního dějství. Centr z rohového kopu propadl přes Ináciovu hlavu a ruku bránícího Fernandese do prostoru malého vápna, kde byl nejpohotovější Paulinho a překonal skvěle chytajícího Souzu. Sudí Godinho sice pak dlouho čekal na potvrzení regulérnosti gólu od VARu, ale to nakonec přišlo a hosté šli oficiálně do vedení.

Hřiště se kvůli intenzivnímu dešti postupně měnilo v brouzdaliště a po změně stran byly terénní podmínky ještě náročnější, ale Sporting navzdory tomu nečekal na druhý gól dlouho. V 52. minutě našel Nuno Santos přízemním centrem volného Trincãa a ten krásnou střelou napravil své zaváhání z úvodu zápasu - 0:2.

No a úvod druhého poločasu ukázal, že se spolu střetly dva týmy, které se nachází ve zcela rozdílném rozpoložení. Jen čtyři minuty po druhém gólu si Gonçalves zpracoval na hranici pokutového území míč a klouzavou přízemní střelou k tyči přidal už třetí gól svého týmu.

Třígólové manko bylo bohužel pro domácí neřešitelný problém, neboť si za celý průběh zápasu nedokázali vypracovat ani jednu střelu na bránu. Sporting tak v Chavesu pohodlně vyhrál a do druhé poloviny ligy vstoupí jako její lídr.

Boavista FC
Góly: 87. Samuel Essende - 24. Vincent Sasso, 40. Tiago Morais, 52. Rodrigo Abascal, 65. Róbert Boženík