Liga Portugal - souhrn 9. kola: Sporting udržel neporazitelnost

27.10.2023, 23:16, aktualizováno 30.10.2023, 23:19
Geny Catamo (© AFP)

Sporting zvítězil na půdě Boavisty a posunul se do čela tabulky před městského rivala Benficu, která zaváhala s Casa Pia. Na "Orly" se bodově dotáhlo Porto, které naplnilo pozici favorita proti Vizele. Braga proti Gil Vicente otočila nepříznivý stav, v početním oslabení ale nakonec brala jenom bod za výsledek 3:3...

Gil Vicente FC - SC Braga 3:3

28.10.2023 21:30

Góly: 21. Roko Baturina, 58. Maxime Dominguez (pen.), 89. Roan Wilson - 71. Simon Banza, 78. André Horta, 82. André Horta

Braga má za sebou velmi náročný program, jelikož v úterý přivítala v Lize mistrů slovutný Real Madrid (kterému přes sympatický výkon podlehla nejtěsnějším poměrem 1:2), nyní sehrála nesmírně napínavou přestřelku v Barcelosu s místním Gil Vicente a po netradičním průběhu vybojovala nerozhodný výsledek 3:3. V tabulce portugalské ligy je tak až pátá se sedmnácti body, domácímu celku patří jedenácté místo s deseti body.

Hosté prohrávali v tomto střetnutí 0:2 a od 55. minuty navíc museli dohrávat bez vyloučeného Sikoua Niakatého, i přesto však v rozmezí 71 - 82. minuty vývoj otočili a chvíli vedli 3:2. Jenomže těsný náskok přeci jen neudrželi a zaznamenali tedy nečekanou ztrátu. Úvodní dvacetiminutovka nic zásadního nepřinesla, ihned na to se však svěřenci trenéra Vítora Campelose dostali do nečekaného vedení.

Prosadit se dokázal Roko Baturina, k němuž na značně podmáčeném terénu propadlo přistrčení Fujimota, a závěrečná střela z dvanácti metrů zapadla přímo do protějšího spodního růžku. Za další čtyři minuty mohl být rozdíl ve skóre dokonce dvoubrankový, když Saatçı nechtěně tečoval balón směrem do vlastní branky, nicméně v důležitý okamžik zachoval chladnou hlavu a pár centimetrů před brankovou čarou odkopával do bezpečí.

Hosté chtěli srovnat krok pět minut před přestávkou, ale nejprve skvěle zasáhl nohou brankář Vinícius Dias a pak Simon Banza zamířil šajtlí pouze do bližší boční sítě. Hosté si výrazně zkomplikovali situaci v 55. minutě, když Niakaté ve vlastní šestnáctce stáhl k zemi unikajícího Baturinu, a rozhodčí Hélder Malheiro kromě nařízené penalty vytáhl i přímou červenou kartu za zmaření vyložené brankové možnosti.

Nabídnutou možností vzápětí nepohrdl Maxime Dominguez a s přehledem zavěsil k levé konstrukci do protipohybu bezmocného gólmana Matheuse. Avšak Braga to ani v deseti nevzdala a v 71. minutě se dočkala kýženého snížení. Gól naděje vsítil agilní Banza, protože na levé straně šestnáctky usměrnil odražený balón mezi nohy přesouvajícího se Viníciuse Diase. Neuběhlo ani dalších sedm minut a o vyrovnání se postaral André Horta.

Šestadvacetiletý záložník se postavil k přímému volnému kopu z více jak pětadvaceti metrů a jeho nezištný přízemní projektil překvapivě zapadl k pravé tyči. Stejný hráč se prosadil podruhé v tomto střetnutí za další čtyři minuty - jeho nadýchaný centr totiž propadl mezi rukama domácího gólmana přesně pod břevno. Braga však nakonec na tříbodový zisk nedosáhla, neboť v 89. minutě zařídil konečnou remízu střídající Kostaričan Roan Wilson pohotovou dorážkou z hranice brankového území do zcela odkryté branky.

SL Benfica - Casa Pia AC 1:1

28.10.2023 19:00

Góly: 44. João Mário - 81. Gaizka Larrazábal

Obhájce mistrovského titulu z Lisabonu se v tuto chvíli poměrně trápí, jelikož po úterním neúspěchu v Lize mistrů se španělským Realem Sociedad (0:1) nezískal ve skupině D jediný bod a k tomu ani jednou neskóroval, teď navíc selhal i na ligové scéně. S podceňovaným Casa Pia totiž neudržel těsný náskok a remíza 1:1 je pro něj velkým zklamáním - v tabulce se sice dostal do vedení s dvaadvaceti body, ale jeho městský rival Sporting má na kontě stejný počet bodů a disponuje jedním duelem k dobru.

Hostující výběr si naopak připsal na konto nečekanou remízu a s deseti body mu momentálně patří třinácté místo. Hosté vstoupili do tohoto sobotního střetnutí o něco lépe a po necelých dvaceti odehraných minutách mohli vést, jenže Leonardo Lelo hlavičkoval z dobré pozice příliš vysoko. Od tohoto momentu měl navrch domácí favorit, nicméně brankář Ricardo Batista hned dvakrát brilantně zasáhl proti střelám Davida Nerese a stejný hráč následně pálil v 35. minutě o centimetry vedle pravé konstrukce.

Benfica však přeci jen skórovala ještě do přestávky, ve 44. minutě měl totiž přesnou mušku João Mário. Zkušený třicetiletý záložník si posunul finální přihrávku Aursnese do pokutového území soupeře a pak z dvanácti metrů ukázkově napálil balón přímo do levé šibenice. Hosté měli blízko k vyrovnání necelých deset minut po změně stran, když rozhodčí Cláudio Pereira nařídil v jejich prospěch pokutový kop za evidentní podražení Florentina na unikajícího Jajáu.

Ovšem nabídnutou možností pohrdl Felippe Cardoso, protože ukrajinský gólman Trubin vystihl směr jeho bomby a famózně ji vyrazil do strany. Benfica pak i přes mírný tlak nedokázala navýšit vedení a soupeř ji za to potrestal vyrovnávací trefou v 81. minutě. Prosadit se dokázal španělský obránce Gaizka Larrazábal, jenž se opřel do míče z hodně ostrého úhlu a ten k překvapení všech propadl do sítě mezi nohama chybujícího Trubina.

Benfica v závěrečné desetiminutovce hodlala převrhnout misky vah na svou stranu, avšak když Florentino orazítkoval svou dělovkou břevno a v samém závěru nerozhodli ani Rafa Silva, Joao Neves či Antonio Silva, tak se výsledek již nezměnil.

SC Farense
Góly: 33. Artur Jorge (vl.), 42. André Pereira, 62. Costinha (pen.) - 4. Mohamed Belloumi, 45+2. Bruno, 89. Claudio Falcão, 90+3. Rui Costa
28.10. 19:00
Vitória SC
5:0
GD Chaves
Góly: 3. João Mendes, 43. Tomás Händel, 45+2. Jota Silva, 52. André Silva, 90+1. Manuel Silva