Niké liga - souhrn 11. kola: Žilina se vrací do čela

19.10., 19:57, aktualizováno 20.10., 17:29
Oslavy hráčů Žiliny (© MŠK Žilina)

Slovan vyhrál na půdě Trnavy a vrátil se na první místo tabulky. Ale jen do neděle, protože si Žilina poradila před vlastními fanoušky s Banskou Bystricou. Oba celky tak v tabulce dělí stále jeden bod. Na samém chvostu je Komárno, to doma nezvládlo duel s Podbrezovou.

MŠK Žilina - Dukla Banská Bystrica 2:0

20.10.2024 15:30

Góly: 62. Erick Bile, 69. Kristián Bari

Žilina mohla vyhrávať už po niekoľkých desiatkach sekúnd, avšak strelu Ďuriša z osi pokutového územia bravúrne vytesnil Trnovský. Na druhej strane vyskúšal ranu z diaľky Rymarenko, loptu smerujúcu po brvno skvele vyškriabal Belko. V 24. minúte Pekarík objavil osamoteného Sauera, ten vo výbornej pozícii netrafil priestor brány.

Dôležitý moment prišiel tesne pred prestávkou, nakoľko unikajúceho Bileho fauloval skúsený obranca Boris Godál a po preskúmaní situácie cez VAR videl červenú kartu. Šošoni využili presilovku prvý raz v 62. minúte. Práve Eric Bille sa dostal k odrazenej lopte v pokutovom území a poslal ju do siete.

Banská Bystrica definitívne prišla o šancu na zisk aspoň bodu po druhom inkasovanom góle. Ďuriš po rohovom kope vystrelil z diaľky, tečovaný pokus si našiel Kristián Bari a zblízka ho usmernil za čiaru. Žilinčania doviedli duel do úspešného konca a vrátili sa na prvé miesto tabuľky pred Slovan.

KFC Komárno - Železiarne Podbrezová 1:2

Góly: 79. Dominik Žák - 27. Alasana Yirajang, 85. Roland Galčík

Stretnutie dlho neprinášalo žiadne zaujímavejšie situácie na jednej či druhej strane. K dispozícii bolo iba niekoľko nedotiahnutých náznakov. Gól padol v podstate z prvej vážnejšej šance. Smékal poslal loptu do pokutového územia, kde si ju prebral Alasana Yirajang, uvoľnil sa cez Diviša a krížnou strelou otvoril skóre.

Jeho zásah síce pôvodne čiarový arbiter pre údajný ofsajd nepochopiteľne neuznal, ale systém VAR jasne ukázal, že africký krídelník mimo hry nestál. Komárno takmer okamžite vyrovnalo, no Sliacky z hranice malého vápna prestrelil brvno brány Danka.

Po zmene strán pokračoval podobný obraz hry s nízkym počtom zakončení. Zmenila to prihrávka Ďatka za obranu, lenže tú Sanusi zblízka nasmeroval do Trefila a z dorážky nepochodil ani Smékal. Domáci tak dokázali vyrovnať. Po priamom kope nadvihol center Ganbold, loptu následne na zadnej žrdi poslal z prvej do siete Dominik Žák.

Podbrezová nakoniec odchádzala zo Zlatých Moraviec s tromi bodmi a šiestym miestom v tabuľke, pretože o skvelý oblúčik do šestnástky sa postaral Paraj, videl to Roland Galčík a prehodil Trefila. Pillár z čiary nedokázal loptu odkopnúť.

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 0:1

19.10.2024 18:00

Góly: 69. Tigran Barseghjan

Už v druhej minúte videl za faul v strede poľa žltú kartu Procházka. Brankár Takáč začínal pod kotlom trnavských ultras a tí mu to hneď na úvod dali "vyžrať", keďže jeho bránu zahádzali umelými potkanmi. Domáci sa mohli dostať do vedenia, avšak Ofori vo výbornej pozícii nevystrelil ideálne a Takáč nemal náročný zákrok.

V 21. minúte potiahol akciu po krídle Daniel, jeho center gólman Slovana vyrazil pred seba, lenže Ofori sa nedostal k strele, výborne zareagoval pozorný Kašia. Trnava bola prvých 25 minút aktívnejším tímom, ale mohla inkasovať. Marcelli si urobil priestor pred šestnástkou, prihral do nej a strelu Barseghjana výborne nohou vykopol Frelih.

Krátko pred koncom prvého polčasu pas Procházku znova Takáč iba poslal pred seba a Ďuriš netrafil prázdnu bránu, no nakoniec sa mával aj pískal ofsajd. Skúsený útočník v úvodnom dejstve, ktoré neprinieslo gól, prehral všetkých štrnásť osobných súbojov, ktorých sa zúčastnil.

Po zmene strán sa obraz hry veľmi nezmenil. Tréner Weiss reagoval prvými striedaniami, keď do hry za nevýrazných Gajdoša a Marcelliho poslal Toliča s Metsokom. V 69. minúte sa Slovan dostal do vedenia. Zuberu poslal zľava presnú prihrávku na os pokutového územia, kde ostal voľný Tigran Barseghjan a z prvej skóroval - 0:1.

Arménsky ofenzívny futbalista sa presadil ôsmy raz v tejto sezóne, celkovo sa podieľal už na desiatich góloch (8+2). Pri oslave ho ale musel upokojiť aj čiarový rozhodca, keďže gestami oslavoval pod tribúnou s fanúšikmi Trnavy. Na zápas prišlo 13 583 divákov, čo je nový rekord tejto sezóny.

Trnava sa pokúsila rozohrať signálom z priameho kopu, no zakončujúceho Daniela prečítal Takáč. Definitívne mohol o troch bodoch pre belasých rozhodnúť Blackman. Panamský obranca sa dostal za chrbát obrany, zakončil ale iba do Freliha. V 88. minúte síce Daniel osamotený rozvlnil sieť, nachádzal sa v jasnom ofsajde.

Slovan po víťazstve priebežne poskočil na prvé miesto tabuľky pred Žilinu, tá ale má nedeľný zápas proti Banskej Bystrici k dobru. Trnava zaznamenala prvú prehru v tejto sezóne.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 1:1

19.10.2024 15:30

Góly: 19. Samuel Lavrinčík (pen.) - 12. Fortune Bassey

Dunajská Streda sa dostala do vedenia po rohovom kope. Ten síce priamo nebezpečný nebol, avšak Herc loptu centrom vrátil a Fortune Bassey ju využil na svoj prvý gól v Niké lige. Ružomberok rýchlo vyrovnal, nakoľko po ruke v šestnástke premenil nariadený pokutový kop Samuel Lavrinčík.

Po hodine hry vyskúšal z diaľky pozornosť Popoviča ofenzívny futbalista Tučný, tá bola v poriadku. Na druhej strane pálil Yapi tesne vedľa, situáciu si o niekoľko sekúnd neskôr zopakoval, tentoraz mieril nad. Krajný hráč hostí neuspel ani do tretice, z obdobnej pozície mu opätovne chýbali centimetre.

V druhom dejstve chcel Bassey vrátiť Dunajskej Strede vedenie, hlavou nemieril presne. Selecký pálil pod brvno, pripravený bol Popovič. V záverečnej štvrťhodine sa Ružomberok snažil strhnúť vedenie na svoju stranu, lenže hlavičku Chriena zblízka vytesnil Popovič, rovnako tak si poradil s ranou Hladíka či pokusom z diaľky od Lavrinčíka.

AS Trenčín - MFK Skalica 2:1

Góly: 49. Rahim Ibrahim, 57. Chinonso Emeka - 67. Martin Černek

Leginus síce mohol otvoriť skóre, ale jeho tečovanú strelu po individuálnej akcii s námahou zastavil Katič. Na druhej strane hlavičkoval Emeka, reflexívne reagoval Junas. Skalický gólman sa blysol takisto proti prudkému zakončeniu Rahima Ibrahima.

Ghanský stredopoliar však na začiatku druhého polčasu vyšiel z mikrosúboja lepšie. Strela z hranice pokutového územia bola jemne tečovaná, čo znemožnilo Junasovi zákrok. Zakrátko naservíroval Uchegbu loptu pred bránu pre Chinonsa Emeku, ten sa zblízka nemohol pomýliť.

Skaličania dokázali zdramatizovať duel v závere. Katič síce zastavil hlavičku Leginusa, avšak na dorážku Martina Černeka už bol prikrátky. V 84. minúte mu pomohol aj Holúbek, ktorý z čiary odkopol loptu smerujúcu do siete. Ranu Černeka vyškriabal Katič. Hostia tlak nevyužili na vyrovnanie a po dvoch výhrach neuspeli.

Zemplín Michalovce - FC Košice 3:2

Góly: 3. Matúš Marcin, 67. Stanislav Danko, 73. Polydefkis Volanakis - 36. Franck Bahi (vl.), 59. Karlo Miljanič

Michalovce mali výborný vstup do zápasu, pretože po centri Kyziridisa sa na dvakrát presadil Matúš Marcin. Prvú strelu mu síce Šípoš vytesnil, ale na dorážku už tento brankár nemal nárok. Následne prišiel nešťastný moment pre Bokrosa, ktorého v súboji zbúral Volanakis. Maďarský obranca hrajúci ako útočník si zranil ruku a musel striedať.

Vedenie domácich mohol zvýšiť Ikoba, jeho zakončenie opečiatkovalo brvno. Košice vyrovnali kuriózne zásluhou veľkého šťastia, Franck Bahi poslal jednoduchú malú domov, tú chcel brankár Sahinovič z prvej odkopnúť, lenže tesne pred nohou mu lopta poskočila na trávniku a doskákala až za čiaru.

Pred prestávkou odkopol loptu z čiary Dzotsenidze a Sahinovič sa blysol pri rane Galloviča z diaľky. Hostia v druhom polčase otočili skóre. Karlo Miljanič síce vo veľkej možnosti nemieril najskôr presne, no v 59. minúte Niarchos vyhral súboj s Volanakisom, pred gólmanom prihral a chorvátsky útočník nemohol netrafiť prázdnu bránu.

Bol to jeho prvý gól v Niké lige. Zemplínčania dokázali takmer okamžite vyrovnať. Striedajúci Stanislav Danko sa do lopty oprel poriadne tvrdo a z diaľky nedal ranou do rohu brány Šípošovi žiadnu šancu. Gólové hody na Zemplíne sa stále nekončili, nakoľko domácim sa podarilo znova zmeniť výsledok.

Po rohovom kope lopta spadla a pohotový stopér Polydefkis Volanakis ju upratal s prispením žrde za čiaru. Grécky obranca skóroval len druhý raz v seniorskej kariére, premiérovo sa mu to podarilo v máji 2022 proti Trenčínu. Po záverečnom hvizde zaznamenal hosťujúci tréner Roman Skuhravý prvú prehru na lavičke Košíc.