Ochoa vyhlíží účast na šestém MS. Doma v Mexiku by to pro mě bylo speciální, hlásí brankářský veterán

16.12., 19:48
Rozhovory
Guillermo Ochoa hraje za portugalský AVS. (© AVS)

Guillermo Ochoa (39). V Mexiku, ale i ve světě nepřehlédnutelné jméno. Brankářská ikona posledních dvaceti let. Jeho kariéra je výrazně spojená se světovými šampionáty a v roce 2026 by si rád zahrál MS doma v Mexiku. Aby měl šanci pokračovat v národním týmu přijal výzvu portugalského klubu AVS. Doufá, že právě tudy vede cesta k rekordní šesté účasti na závěrečném turnaji. Nejen o tom se velezkušený brankář rozpovídal v exkluzivním rozhovoru pro portugalskou redakci Livesport Zpráv.

Začínal jako útočník, a ofenzivní sklony v něm zůstaly i přesto, že se kanonýry snaží krotit. I z pozice brankáře dokázal během své bohaté kariéry vstřelit dva góly. Ochoa debutoval v útlém věku v mateřském týmu América, a i když na klubové úrovni dres několikrát vyměnil, reprezentaci zůstal vždy věrný. Právě v dresu mexického národního týmu se proslavil nejvíc.

Velezkušený gólman si zahrál na pěti světových šampionátech, stále ale nemá dost. Rád by se zúčastnil ještě jednoho mundialu. A motivace, která ho k tomu vede, je jasná. V roce 2026 bude jedním z pořadatelů Mexiko, uzavřít reprezentační kariéru doma by tak bylo symbolické. O nominaci se Ochoa rozhodl bojovat ve skromném portugalském celku AVS.

Proč jste se rozhodl právě pro Portugalsko?

"Portugalsko mi dává příležitost pokračovat v kariéře a hraní, což je to, co mě v životě baví nejvíc. Je to kvalitní soutěž, jedna z nejlepších v Evropě, a to mi umožňuje hrát na takové úrovni, abych mohl pokračovat v reprezentační kariéře a dál hrát za Mexiko."

Čeká nás mistrovství světa, které spolupořádá Mexiko. Je Vaší velkou motivací si zahrát před domácími fanoušky?

"Ano. Hrál jsem už na pěti světových šampionátech a musím řict, že je to vždycky něco výjimečného. Hrát za Mexiko je nejvíc, čeho jsem mohl v kariéře dosáhnout. Teď bych se mohl stát prvním hráčem v historii, který by se objevil na šestém mistrovství. Aktuálně jsou jen tři fotbalisté, kteří toho mohou dosáhnout - Messi, Ronaldo a já. Kdyby se mi to podařilo doma v Mexiku, bylo by to pro mě velmi speciální. Vím, že jsem na konci kariéry, není to jednoduché. Přibývá zranění, bolesti, ale to je normální, takový je život. Uvidíme, jestli to zvládnu."

Ochoa přišel do AVS v této sezoně (©AVS)

Debutoval jste již před více než 20 lety.

"Je to tak, mexickou ligu jsem začal chytat už jako velmi mladý. V osmnácti jsem debutoval za Club América, což rozhodně nebylo snadné. Je to jako kdyby portugalský brankář začal v 18 letech chytat za Benfiku, nebo Sporting. Docela rychle jsem se pak dostal do národního týmu do 23 let a jel jsem na olympijské hry do Atén. Sice jsem nehrál žádný zápas, ale získal jsem zkušenosti."

V mládežnických reprezentacích jste se ale moc nezdržel. Hned rok po olympijských hrách, jste si poprvé vyzkoušel atmosféru v seniorském národním týmu. Jak na to vzpomínáte?

"Můj první zápas za reprezentační áčko jsem odehrál už před 19 lety, bylo to přátelské utkání ve Spojených státech proti Maďarsku. Chytal jsem ve druhém poločase a podařilo se mi vychytat čisté konto. Ten zápas se hrál půl roku před MS v Německu a myslím si, že mi pomohl k nominaci. Měl jsem dobrou sezonu i v klubu a nakonec jsem jel jako trojka."

Největšího úspěchu s národním týmem jste dosáhl na OH v Pekingu, kde jste pomohl k bronzu. Jak na turnaj vzpomínáte?

"Nikdy na něj nezapomenu. Jako fotbalisté nemáme mnoho příležitostí hrát na olympijských hrách. Jiní sportovci se jich mohou účastnit mnohokrát, ale ve fotbale se turnaje mohou účastnit jen tři hráči starší 23 let. To, že jsem se do týmu v roce 2021 vešel, pro mě byla velká čest. Trenér Jaime Lozano mi říkal, že mi opravdu věří, že mám zkušenosti na to být kapitán a nakonec jsme získali olympijskou medaili. Byli jsme velmi blízko postupu do finále, ale i třetí místo je velký úspěch. V historii jsme totiž získali jen dvě medaile, jednu zlatou a jednu bronzovou. Na poslední olympijské hry se Mexiko ani nekvalifikovalo. Tato medaile navždy zůstane v mém srdci."

Ochoa a jeho statistiky v národním týmu. (©Livesport / Profimedia)

Několikrát jste mluvil jste o Américe. Je to pro Vás srdeční klub?

"Ano. Z hlediska mé kariéry je América velmi důležitá. Byl to tým, který mi dal všechno na začátku mé kariéry, dal mi příležitost hrát fotbal. Přišel jsem jako dítě, bylo mi devět nebo deset let, a začal jsem hrát jako útočník. V každém týmu byl jen jeden brankář a ten už tam byl. Přišel jsem trochu pozdě a mohl jsem hrát jen vepředu, ale šlo mi to. Hned v prvním zápase jsem dal dva góly. Pak si náš brankář zranil rameno a trenér se zeptal, kdo chce jít do branky a já zvedl ruku. Chytil jsem penaltu a za měsíc se vrátil druhý brankář, já jsem si řekl: Dobře, tahle brankářská záležitost skončila a já budu zase hrát útočníka. Trenér ale řekl, že zůstanu v brance a budeme se střídat. Do konce sezony zbývalo šest utkání. Pak jsem se posunul do týmu do 12 let, kde mě také chtěli jako gólmana. Tak začala moje kariéra. Věřil jsem si a trenéři to měli stejně. Začal jsem si říkat, že bych mohl mít důležitou kariéru."

Často se Vám říká Memo Ochoa. Je "Memo" přezdívka, nebo zdrobnělina pro Guillerma?

"V Mexiku se všichni Guillermové jmenují Memo. Pro Španěly je jednodušší říkat Guille, ale v Mexiku je to Memo."

Ve Španělsku Vám pak přezdívali "El Muro de Andalucía", tedy andaluská zeď.

"Ano. Bylo to, když jsem chytal v Málaze a Granadě. Byl jsem první mexický brankář, který hrál v Evropě. Který odešel z Mexika za dobrodružstvím, aby se něco naučil a poznal. Mít možnost hrát ve Španělsku pro mě byla velká věc. Vyrůstal jsem při sledování Huga Sáncheze, který dlouhá léta hrál za Real Madrid. V Mexiku je LaLiga velmi sledovaná, společně s Premier League jsou to pro nás dvě nejdůležitější evropské soutěže. Když vám zavolá španělský tým, musíte jít."

Ochoa je dlouhodobou oporou mexické reprezentace. (©EYEPIX/NurPhoto/NurPhoto via AFP)

Jak se Vám tam líbilo?

"Málaga je opravdu krásné město. Má pláž, dobré počasí, jídlo i lidi a já tam zůstal dva roky. Pak jsem šel na rok do Granady, která je velmi blízko a je to také moc hezká. Hraní ve Španělsku ale mělo ještě jednu výhodu. Nepotřeboval jsem vízum, což byl jinde v Evropě problém."

Když jste se rozhodoval o přestupu do AVS, mluvil jste s nějakými Mexičany, kteří v Portugalsku působili?

"O portugalské lize jsem se s nikým bavit nemusel. Hodně jsme ji sledoval v době, kdy tam hráli Herrera, Corona, Diego Reyes, Layun, Raúl Jiménez nebo Omar Govea. Mnoho z nich hrálo za Porto. Když přijeli na reprezentační sraz tak jsme o tom občas pár slov prohodili a už tehdy o Portugalsku všichni mluvili nadšeně. Říkali, že je tu kvalitní soutěž, výborné jídlo a skvélé podmínky k životu. Navíc Portugalci jsou vždycky nablízku a pomáhají. Když mi z AVS v posledních dnech přestupového období zavolali, uvědomil jsem si, že Aves je blízko od Porta a neváhal jsem."

Odešel jste i s rodinou?

"To bohužel ne, rodina zůstala v Madridu, bylo by těžké zařizovat nové bydlení, školu pro děti a další věci. Už jsme si to vyzkoušeli, když jsem hrál v Itálii, tam jsem byl také sám. Nebylo to jednoduché, ale na druhou stranu, není to daleko. Letadlem jsem tam za 50 minut, autem za pět hodin. I proto jsem se rozhodl to tady zkusit. Jsem blízko rodině a mám možnost hrát fotbal na nejvyšší úrovni."

Ochoa o účasti na MS. (©Opta by StatsPerform/Profimedia)

Byl jste už někdy v minulosti v kontaktu s portugalským klubem?

"Po mistrovství světa v Brazílii v roce 2014 jsem jednal s Benfikou. Pak v roce 2018, nebo 2019 také s Portem. Bylo to v době, kdy podepsali Marchesína. Byl jsem na seznamu čtyř brankářů, ale vybrali si jeho. Před několika lety jsem byl v kontaktu také s Bragou, ale nedohodli jsme se."

Jak se Vám zatím v Portugalsku líbí?

"Zatím moc. Nikdy předtím jsem tu nebyl. Třikrát jsem hrál proti portugalské reprezentaci, ani jednou to ale nebylo tady. Bydlím v Portu kousek od pláže, na trénink to mám 30 minut, což je paráda. Místní tvrdí, že je to hodně, ale z Mexika jsem zvyklý na mnohem delší cesty. Jsem tu opravdu šťastný, jen mi chybí rodina. Po ní se mi někdy stýská."

Jaké to je hrát v malém městě jako je Aves? Znají Vás fanoušci po celém světě a najednou se objevíte ve městečku, kde žije necelých 9 tisíc obyvatel.

"Je to součást mojí práce, mého příběhu. Jsem zvyklý, že se se mnou lidé chtějí fotit, žádají mě o autogramy. Stejné to ale je i v Itálii, Španělsku nebo Japonsku. Tak to je, kdybych s tím neuměl žít, nebo kdyby mi to vadilo, nemohl bych hrát fotbal. Cením si toho, že si tu lidé mojí práce váží. Je za ní totiž spoustu práce a odříkání. Není to jen o úspěších, ale hlavně o tvrdé práci, která za tím vším stojí."

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Autor: Livesport.cz / Manuel Chaves

Komentáře (30)

Přidat komentář
fabec1222

Bez Guardada to nemá smysl

Reagovat
C-M@ster

OT:

Kdo má děti, přemýšleli jste o tom, jak je učit jazyky, aby uměly třeba dřív/líp?

Jeden influencer to dělá tak, že on na dítě mluví jenom anglicky (i když je Čech) a manželka česky - a tomu dítěti to asi dá hodně do života.

Na druhou stranu když se učí dítě jen česky a umí třeba 10 000 slovíček česky, tak pokud ho učíte i anglicky, tak umí místo toho třeba 7000 česky a 3000 anglicky, takže ten primární jazyk má pak asi horší, ale i tak je asi lepší umět oba, ne? Řešil to někdo náhodou? Někdo, kdo se chce pochlubit, že má děti?

Reagovat
Moshe Dajan

cikáni umí taky odmalička dva primární jazyky a moc jim to do života nedává

Reagovat
fabec1222

Za mě by se to dítě mělo první pořádně naučit rodnej jazyk. Až pak začít přidávat nějaký další. Jinak jestli se narodilo někdy teď, tak až dospěje, tak ty znalosti ani nebude potřebovat, protože AI už bude vše překládat v reálném čase v podstatě kdekoliv.

Reagovat
mistr129

za tu první větu. Fakt nutně nepotřebujeme, abychom tu mluvili jako rodilí Angličani, a pro normální potřebu stačí začít v první třídě. Když máš tedy normální důsledné rodiče, což asi ti, kteří řeší jestli nezačít dřív, budou

Reagovat
Neutron

Tu druhu vetu ako myslis?

Reagovat
mistr129

No že pokud má člověk solidní rodinné zázemí, které se mu věnuje a nemůže si tak dovolit srát na školu, tak se angličtinu na pomezí B2/C1 v pohodě naučí i od 1. nebo 3. třídy. A tohle 99 % lidem bohatě stačí pro cestování, zaměstnání, business, kulturu atd.

Když na tebe rodiče serou a ty pak školu flákáš (nebo prostě jen nedávají takový důraz na tvůj jazykový vývoj), tak se na takovou úroveň pochopitelně nedostaneš. Ale pokud někdo řeší, kdy a jak by se mělo dítě začít učit anglicky, tak na něj hádám nesere a dohlédne na něj v tom "standardním učícím věku"

Reagovat
Neutron

Ale ak chce svoje dieta rozvijat uz skor tak naco by mal cakat? Vsak, ze to decko bude jazykovo zdatne skor a viac ako spoluziaci mu na skodu nebude.

Reagovat
mistr129

Jo, já rozhodně neříkám, že je to na škodu, každá znalost dobrá, jen to nevidím jako nějaké klíčové téma a ten čas bych věnoval spíš právě tomu rozvoji rodného jazyka jen teda to mluvení anglicky od jednoho rodiče mi přijde trochu přehnané

Reagovat
Neutron

Ako neviem, mne pride, ze ten rodny jazyk sa prave naucis v skole ak ide o gramaticku spravnost atd. Poznam pripad, kedy obaja rodicia rozpravali na dieta anglicky proste striedavo, resp. aspon zo zaciatku ten cudzi jazyk brali formou hier a teda neskor uz aj hovorili na to dieta anglicky, samozrejme obcas. Ja tu trochu vidim riziko, aby dieta nenabralo chyby od rodicov

Reagovat
Neutron

Ako toto naco sa pyta mi nepride vobec ako nieco, ze wtf ako ked jeden byvaly spoluziak 5 mesacnemu synovi pustal Beethovena alebo Mozarta lebo kdesi cital, ze vaznu hudbu pocuvaju inteligentni ludia

Reagovat
mistr129

viz předchozí komentář, určitě neberu vůbec jako wtf

Reagovat
Nieuwendyk

Dětem by se už od mala měla pouštět klasika: Mozart, Mendelssohn nebo Motörhead

Reagovat
pobody's nerfect

Já teda zvolil primárně zeppeliny, ale Lemmyho tak občas taky zařadím.

Reagovat
C-M@ster

S tím AI máš možná pravdu

Reagovat
Neutron

Ani do skoly nech ho neda

Reagovat
AhojSvěte!

Já třeba tak velikým uctívačem AI (nejen) v jazycích nejsem. Jsou věci, který prostě bez znalosti kulturních nuancí přeložit nejdou a význam se pak ztrácí a nebo silně mění. Spoléhat se na AI jako na universální řešení pro vlastní lenosti je cesta do pekel. Tenhle přístup (po)vede jen k degeneraci. AI určitě pomůže s jazyky, ale nikdy nenahradí vlastní znalost – a jestli se mýlím a nahradí, tak v době transhumanismu žít fakt nechci a odstěhuju se do indický části Pandžábu.

Aby to nevyznělo, že jsem universálně proti. K práci jí už používám na pravidelný bázi jako výpomoc. Je to skvělý sluha, ale špatný pán. Vidět okolo sebe tolik lidí, kteří se čistě spoléhají na AI bez vlastní přidány hodnoty nebo i bez pitomý kontroly je šílený. Ti se jako první budou divit, proč jejich pracovní místa právě AI nahrazuje.

Reagovat
Kucka

Reagovat
kattos

Čím víc jazyků umí od mala tím lépe.

Ale je zase pravda že rodný jazyk a AJ na život bohatě stačí

Reagovat
pobody's nerfect

Manželka dělala diplomku na vývoj bilingvnich dětí a výsledky byly takové, že přirozeně bilingvni dětí se opravdu vyvíjejí rychleji, ale ty nepřirozeně bilingvni nikoliv. Takže buď si udělat dítě s cizinkou nebo holt na tohle rezignovat. Ale je pravda, že výzkum byl na rychlost vývoje dětí, nikoliv na jejich budoucí znalosti cizích jazyků.

Reagovat
C-M@ster

Máš někde odkaz na diplomku? Nebo to nechceš sdílet, protože tam je její jméno?

Reagovat
pobody's nerfect

Měla by to být tahle. Nějak to téma rozpracovala i během doktorandskeho studia, ale už si v žádném případě nevzpomenu, co z toho vylezlo a jestli o tom psala disertaci nebo ne. https://is.muni.cz/th/ugf7p/diplomova_prace_-Veronika_Hanackova_Archive.pdf

Reagovat
pobody's nerfect

Aha už to vidím. Ona zkoumala něco malinko jiného. Ale ten závěr, co jsem psal výše byl z nějaké jiné práce, kterou má uvedenu ve zdrojích, ale vůbec netuším, ze které to bylo. Ale vím, že jsme se o tomhle tématu bavili a tohle mi uvízlo v paměti.

Reagovat
AhojSvěte!

Fagany nemám, ani už neplánuju, ale hodně blízká kamarádka má soukromou jazykovou školu a několik dětí (všichni nad 18). Každý ovládá angličtinu, na úrovni že v ní studují/srudovali, a další alespoň 2 jazyky na minimálně C1 úrovni se složenými zkouškami a papírem.

Sám mám jazyky rád a několika dokážu na různých úrovních komunikovat a často na tohle téma debatíme. Ona sama vyučuje angličtinu.

Nejvíc nadává na rodiče, který nemají perfektní(rodilí mluvčí) angličtinu a na děti žvaní různými úrovni čengliše, říká že mají pak v hlavě maglajz a těžko se s nima pracuje. Já osobně mám trochu problém s každým jejím dítětem, protože se špatně vyjadřují a zasekávájí v češtině a každý z nich se v něčem společensy zaseknulo. Já pořád zastávám, že se musí u každýho Čecha vybrousit čeština a ideálně ať je dítě bilinguální, každý jazyk navíc rozvíjí mozek a to i když nebudou plně bilinguální. Ta bilkngualia se dnes trochu nadhodnocuje, týhle úrovně můžeš dosáhnout v podstatě jen tím že v tom vyrůstáš a nasáváš to dětskou metrikou.

Jen faganům nedělej to, že budou paka, který nebudou ovládat rodný jazyk a budou ho mít zmatelný s angličtinou. Každej jazyk se formuje v mozku trochu jinak a proto pokud nemáš možnost mu v rodině poskytnout bilingualitu, tak to musíš striktně rozdělit. A hlavně si v první řadě musíš připustit, že se taky tvoje dítě mohlo narodit s povahou, že mu jsou cizí jazyky u prdele, to je celkově ta náročná část rodičovství (a důvod proč je nechci), máš v nich univerzální osobnosti, který se rozvinou až když je "pozdě" na to začínat a beztak ti nejpozději v 16 letech stejně všechno vyčtou jen proto, aby si za 10-20 let uvědomili, že si všechno dělal pro ně. Buď je budeš dřít a vychováš z nich kvalitní lidi (možná trochu psychicky narušený), který tě budou určitou část života nesnášet a nebo tě budou mít rádi, ale s největší pravděpodobností budou prostě lehce nadprůmětní (maximálně + čest těm pár výjimkám) a pro ně není potřeba, aby byli čistě bilinguální.

Jednoduše, dítě uč česky, jestli nejsi sám bilinguální, tak to je kontraproduktivní, hlavně je uč jen tvým rodným jazykem. Pokud nejsi a přesto chceš, udělej to jako Vietnamci, oni si taky pořídí český "tety" a děti jsou pak zvyklý na rozdíl a nemíchá se to. Pokud chceš mít výhody bilonguality, sežeň někoho kdo je rodilí mluvčí, nevím jaký máš budget a jestli si to můžeš dovoli, ale musí to být někdo kdo na něj bude neustále a pravidelně od útlýho věku do nějakých 10-13 šprechtit rodile! anglicky a bude ho zahrnovat celou tou kulturou. Vystavuj ho angličtině jak jen můžeš, ale ty na něj mluv česky a dbej silně na českou kulturu a jeho český uvědomění, nebo nebude vědět kým sám je a to je pak strašně špatně a úplně se tom otočí proti tobě a hlavně němu. Pokud ho od útlýho věku nemůžeš vystavovat situacím kdy se bude muset spolehnout jen na angličtinu, tak vše bude jen polovičatý řešení a prostě ho nech učit učitele, profesionály, který se specializují na danej věk. Výsledky budou taky slušný.

Hlavně fagana nevystavuj čenglišu a nebo jakýmkoliv jiným situacím kdyby si sám byl nekonzistentní, je to jen kontraproduktivní.

Tvrdím. Máš-li si jako rodič vybrat češtinu nebo angličtinu, tak vol nejdřív češtinu, náš jazyk je bohatší, rozvíjí mozek a přemýšlení způsobem, který se víc než jen hodí.

Nechci startovat žádnou flame -war a trochu se obávám pár zdejších ementálů jak mě budou roastit. Je to čistě můj názor a je už nerad dávám do éteru, ale děti jsou budoucnost nás všech a byl bych rád, aby jich bylo co nejvíc kvalitních.

Studii na to vypracovanou nemám, ale opirám se o určitý názory (sem tam čtu odbornou literaturu a někdy i dokonce debatuju). Já, u všech na celým světě, jsem nejdřív pro rodný jazyk, pak pro potřebný jazyk ke každodenní komunikaci a pak pro linguu francu + jeden volitelný jazyk navíc z úplně cizí jazykový rodiny. Např. Bask – v první řadě baskičtinu, na stejný úrovni, ale jako druhou španělštinu a pak angličtinu + random jazyk třeba Korejštinu

Nicméně, jestli bereš směrodatně influencera, tak můžeš brát směrodatně i diskuzi na eurofotbalu, ale ani jedno bych ti nedoporučoval...

Třeba si tohle všechno tahám jen z klobouku, abych byl zajímavej

Reagovat
Kiss Me Polka!

to co popisujes mi přijde jako naprostá blbost, dva jazyky, pokud je to přirozené pro ty dva rodiče (tzn. kdyby toho chlapa byl rodný jazyk aj)

Reagovat
raduinho

My to máme úplně v klidu, žádný pushing, nehledě na to, že dělám z domu a angličtinu stejně slyší. Ale ještě nešel ani do školky, ve kterých už taky bývají základy angličtiny a pak ve škole mi jde jenom o to, aby měli na jazyky solidního učitele a ne nějakého flákače co jim místo AJ/NJ bude pouštět filmy a pohádky. Ale já třeba začínal ve 3.třídě s němčinou a angličtinu jako takovou jsem se začal učit až v prváku na gymplu. A nepřijde mi, že bych měl problém.

Reagovat
C-M@ster

Já třeba moc na jazyky nejsem.

Angličtinu jsem se učil od školky a pořádně jsem se ji (pocitově) naučil až z YouTube o 20 let později.

Měl jsem ji na základce, střední, několika vejškách, ale ta délka učení nebyla znát.

Reagovat
Nikikrew

Klasika, pocujeme raz o nom za 4 roky

Reagovat
C-M@ster

Reagovat
Nieuwendyk

Rozhodně bych mu přál, aby si tam zachytal

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele