Od satelitu k letošní elektronické lásce. Příběh míčů z fotbalového Eura
Každé mistrovství Evropy ve fotbale je něčím specifické. Společně s výsledky, samotnými výkony nebo parádními góly fanouškům utkví v paměti také stadiony nebo celková atmosféra, která v dané pořadatelské zemi během turnaje panovala. Totéž platí o oficiálních míčích turnaje. Ohlédnutí za jejich historií vyvolává nostalgické vzpomínky.
1968 až 1976: Telstar
První Euro hostila v roce 1960 Francie, ale až od šampionátu o osm let později se hraje s jednotnými oficiálními míči. Od té doby dodává balony pro každý turnaj výhradně německá firma Adidas. Prvním modelem, se kterým se hrálo v Itálii 1968, byl Telstar. Ten zůstal i na dvou příštích mistrovstvích světa (1970 a 1974) i Evropy (1972 a 1976).
Desde Italia 1968, Adidas empezó a proveer el balón oficial de la EURO. Aquel año fue Adidas Telstar. #ElAmorEsRedondo pic.twitter.com/hncuHJic
— El Amor Es Redondo (@ElAmorEsRedondo) May 28, 2012
Název dostal podle stejnojmenného komunikačního satelitu. Ten byl přibližně kulového tvaru a posetý byl tmavými solárními panely, takže skutečně připomínal fotbalový míč. Dalším důvodem byl fakt, že tyto šampionáty se staly prvními, které díky satelitům mohl v televizi sledovat celý svět.
1980 až 1988: Tango
Poprvé bylo oficiálním balonem pro mistrovství světa 1978 v Argentině. Název získalo podle typického argentinského tance téhož jména. Vydrželo i na Euro 1980 v Itálii a používáno bylo řadu dalších let v rámci mnoha turnajů včetně olympijských her 1984 a 1988.
Adidas Tango Riverplate 1980 European Championship #tango #adidastango #omb pic.twitter.com/az0ssjLdIO
— Rob Filby (@Bobso1902) July 20, 2019
Míč se postupně vyvíjel i technologicky. Už se nevyráběl z kůže, což vedlo mimo jiné k tomu, že se ne tak snadno nasákl vodou v případě deštivého počasí, a díky vylepšenému povrchovému materiálu se i lépe odrážel.
1992: Etrusco
Také bylo poprvé použito na světovém šampionátu, a to v roce 1990 v Itálii. Jeho název byl odvozen od starověkého národa Etrusků, který obýval Etrurii, oblast v dnešním Toskánsku. Z jejich dávného umění vychází i podoba balonu, který je redesignem předchozího Tanga (původ v něm má i vzhled míče pro mistrovství světa v Mexiku 1986, jenž se jmenoval Azteca).
New to the collection, Adidas Etrusco - European Championships 1992 Official Match Ball. pic.twitter.com/JwJ3ptIshx
— Rob Filby (@Bobso1902) February 11, 2017
1996: Questra
I míč pro Euro 1996 byl převzatý z předešlého mistrovství světa, které se dva roky předtím konalo v USA. Byl znovu adaptací klasického balonu Tango. Stejně jako Azteca nebo Etrusco měl vystihnout pořadatelskou zemi a obsahoval dekorace s vesmírnou tematikou. Rok 1994 byl totiž 25. výročím úspěšné mise Apollo 11, kdy se Američanům podařilo přistát na Měsíci.
Euro 96 Official Match Ball - Adidas Questra Europa #it'scominghome pic.twitter.com/apsICRRZKW
— Rob Filby (@Bobso1902) July 15, 2016
Míč byl pojmenován Questra, což vychází z anglického "quest for the stars", tedy pátrání po hvězdách. Ve verzi pro Euro 1996 byly podle dějiště turnaje zobrazeny typické anglické heraldické symboly - lvi ve skoku a tudorovské růže.
2000: Terrestra Silverstream
Další přírůstek z "rodiny" Tango. Hrálo se s ním Euro v Belgii a Nizozemsku. Název míče odkazoval k významným vodním cestám a kanálům, které jsou typické pro obě pořadatelské země. Terrestra Silverstream přinesl i technologický pokrok - díky lepším materiálům byl balon lépe kontrolovatelný a fotbalistům umožňoval střílet s větší razancí i přesností.
Euro 2000 Adidas Terrestra Official Match Ball - unused ball from the tournament #adidasterrestra #terrestra #omb #euro2000 pic.twitter.com/oTEJWv1C5Q
— Rob Filby (@Bobso1902) November 5, 2020
2004: Roteiro
Evropský šampionát v Portugalsku je spojen s ikonickým stříbrným Roteirem, což je v portugalštině termín pro cestovní nebo navigační mapu. Odkazuje tak na portugalské zámořské objevy v 15. a 16. století, které vedl například světoznámý mořeplavec Vasco da Gama.
Roteiro byl prvním míčem, který neměl bílý podklad. Přelomový byl také v tom, že pro každý zápas na turnaji byla vyrobena unikátní sada balonů s vyznačením obou soupeřů, data, stadionu a zeměpisných souřadnic středového kruhu hřiště.
2008: Europass
Turnaj hostily společně Švýcarsko a Rakousko. Jméno oficiálního míče symbolizovalo propojení mezi oběma alpskými zeměmi (horský průsmyk je v angličtině označován jako "pass") i všemi státy Evropy. Výraz "pass" je v angličtině navíc termínem také pro fotbalovou přihrávku. Balon byl sešitý ze 14 panelů namísto obvyklých 32. Byl bílý, nicméně finále mezi Španělskem a Německem se hrálo se speciálním stříbrným Europassem Gloria.
2012: Tango 12
V roce 2012 se na scénu vrátil slavný míč Tango. Byl oficiálním balonem Eura i následných olympijských her v Londýně. Evropský šampionát pořádaly opět dvě země, Ukrajina a Polsko, jejichž vlajky se vepsaly do designu míče. I Tango 12 mělo speciální edici pro finálový zápas.
The Tango 12 Finale Official Match Ball for the UEFA Euro 2012 Final has been unveiled by Iker Casillas: pic.twitter.com/Ce4jeq1K
— adidas Football (@adidasfootball) May 9, 2012
2016: Beau Jeu a Fracas
Míč pro šampionát ve Francii měl kombinaci bílé, modré a červené barvy na počest tamní trikolóry a jmenoval se Beau Jeu (francouzsky krásná hra). Hrály se s ním všechny zápasy základních skupin. Ve vyřazovací části turnaje se používala varianta s mírně odlišným designem, které vévodila červená barva, a vyostřenou atmosféru play off zápasů evokoval i název balonu - Fracas (francouzsky rachot nebo rámus).
2020: Uniforia
Euro 2020, které bylo kvůli pandemii covidu-19 odloženo na rok 2021, se konalo na celkem 11 stadionech napříč celým kontinentem. I proto název oficiálního míče odkazoval k jednotě evropských národů. Vedle toho měl symbolizovat i euforii, kterou fotbal přináší. Spojením anglických slov unity (jednota) a euforia tak vznikla Uniforia. Měla na bílém podkladu černé tahy s modrými, neonovými a růžovými pruhy, a byly na něm souřadnice a jména všech pořadatelských měst.
2024: Fussballliebe
Balon pro nadcházející turnaj se jmenuje Fussballliebe (německy láska k fotbalu). Podobně jako na míči pro minulé Euro i v případě tohoto poukazuje použití mnoha výrazných barev na pestrost evropských národů. Dalším grafickým prvkem na míči jsou názvy všech pořadatelských německých měst a piktogramy stadionů.
Fussballliebe je vyroben z udržitelných, organických materiálů a je prvním balonem, který obsahuje elektronický senzor. Ten (video)rozhodčím pomůže rozpoznat, kdy a kde došlo k doteku s míčem, což se hodí například při posuzování ofsajdového postavení.
Komentáře (11)
Přidat komentářOT.: zítra budu mít autorské čtení v knihovně a bude tam i Lida
Roteiro prostě legendární.
OT: Tipovačka - nefunguje odkaz přes menu ME2024, hází to: https://www.eurofotbal.cz/404/
vim, soutěž ještě neni spuštěná, bude doufám během zítřka
super, díky za info, těším se
Rok 1994 byl totiž 25. výročím úspěšné mise Apollo 11, kdy se Stanleymu Kubrickovi podařilo zinscenovat přistání na Měsíci.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele