Představení účastníků ME 2012 - Chorvatsko
Zaujalo nás
Přestože dostali do skupiny C dva poslední fotbalové mistry světa, dávají se jim nemalé šance na postup. Chorvaté jedou na Euro plni optimismu a jsou připraveni, právem jsou považováni za černého koně celého turnaje.
Historie
Fotbal se v Chorvatsku začal hrát v roce 1873, kdy ho do města Rijeka přinesli Angličané. Ačkoliv kluby hrály regulérní zápasy již na konci 19. století, samotný chorvatský fotbalový svaz (HNS) byl založen až v roce 1912. Chorvatsko se však vyvíjelo v rámci Jugoslávie, která na tom po fotbalové stránce hodně vydělala. V roce 1930 ale odjel tým na první mistrovství světa bez Chorvatů, kteří účast na turnaji bojkotovali. A Jugoslávci hned získali bronz. První mezinárodní zápas pod vlastním jménem sehrál účastník letošního Eura až v roce 1940, kdy v Budapešti porazil domácí Maďarsko 1:0. V poválečné Jugoslávii ale svou reprezentaci opět ztratil.
Klíčovým rokem pro vývoj chorvatského národního týmu byl rok 1987. Tehdy Jugoslávie uspěla na mistrovství světa mladých hráčů v Chile a spousta tehdejších reprezentantů pocházela z Chorvatska. K takovým fotbalistům patřili například Zvonimir Boban, Robert Prosinečki, Davor Šuker nebo Robert Jarni. Poté následoval mír v Jugoslávii a HNS se téměř 80 let po svém založení konečně stal členem FIFA a UEFA. A národní tým začal sklízet sladké plody své práce. Prvního velkého úspěchu dosáhl v roce 1996 na evropském šampionátu v Anglii, kde se pod vedením trenéra Blaževiče a kanonýra Šukera dostal až do čtvrtfinále, v němž ho zastavili Němci. O dva roky později se ale Chorvatům podařila dokonalá odplata. Na MS ve Francii totiž zostudili Německo ve čtvrtfinále po výsledku 3:0. V cestě do finále pak sice mužstvo zastavila domácí Francie, přesto Chorvaté dotáhli své snažení do úspěšného konce, protože v boji o třetí místo porazili Nizozemsko 2:1. Umístění navíc podtrhl cenou pro nejlepšího střelce šampionátu Davor Šuker.
Na MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku sice nepostoupili Chorvaté ze základní skupiny, přesto o sobě dali hlasitě vědět - dokázali totiž porazit silnou Itálii. Ve skupině skončily chorvatské naděje i na následném evropském šampionátu a stejně dopadla i sešlost nejlepších celků světa o dva roky později. V Portugalsku (2004) a Německu (2006) dokonce nevyhráli ani jeden zápas, před čtyřmi roky se pak na Euru protlačili do čtvrtfinále, tam ale po penaltovém rozstřelu nestačili na Turky. Před dvěma lety v Jižní Africe Chorvatsko chybělo, a tak je po čtyřleté odmlce znovu hladové po úspěchu. Minimálně v podobě dalšího čtvrtfinále.
Trenér: Slaven Bilić
Na svou poslední velkou akci v roli trenéra chorvatské reprezentace se chystá Slaven Bilić. Třiačtyřicetiletý trenér už doma jednu medaili má, byl totiž u toho, když Chorvaté v roce 1998 šokovali třetím místem na mistrovství světa. Bilić se tímto úspěchem prakticky rozloučil se svou aktivní hráčskou kariérou. Teď se s reprezentací loučí coby kouč - bude z toho další nečekaná "placka"?
Rodák ze Splitu vzhledem ke svému talentu nemohl začít hrát jinde než v tamním Hajduku, kde nakonec také celou kariéru ukončil. Ještě než se ale prosadil v A-týmu šestinásobného chorvatského mistra, odbyl si hostování v Primoraci a Šibeniku. Ve druhém jmenovaném týmu se mohl chlubit na stopera velice dobrou střeleckou bilancí, ve třiatřiceti odehraných duelech se trefil sedmkrát.
Na závěr svého prvního působení v Hajduku, které si okořenil ziskem ligového titulu, chorvatského poháru a jugoslávského poháru, také Bilić poprvé nakoukl do národního týmu, to už se ale pomalu stěhoval do německého Karlsruhe. Tam si okamžitě vydobyl pevnou pozici ve středu obrany a velmi brzy se také stal kapitánem. Bez zajímavosti rozhodně není, že Bilić se stal vůbec prvním zahraničním vůdcem mužstva v historii Bundesligy.
V Karlsruhe vydržel tři sezony a následoval přestup do Anglie, kde si zahrál za West Ham a pak i Everton. V té době reprezentoval Chorvatsko na Euru 1996 (čtvrtfinále) a MS 1998, kde Bilić odehrál všechny minuty a podílel se na zisku senzačního bronzu. Na sklonku kariéry se vrátil do Hajduku Split, jenže ho limitovala zranění, odehrál za dvě sezony jen šest duelů a skončil.
V pouhých třiatřiceti letech se Bilić dohodl na spolupráci s Hajdukem, který měl převzít coby kouč do doby, než vedení najde trvalého lodivoda. Tento záskok trval jeden ročník, učenlivý a poctivý trenér se však velice rychle zlepšoval, a to po boku například Wengera nebo Lippiho. Bilić pak dotáhl chorvatskou jednadvacítku na mistrovství Evropy, tam ale neuspěl. Přesto bylo jasné, že posun o patro výš je blízko.
A skutečně byl. Dvacátého pátého července roku 2006 byl, krátce po skončení neúspěšného světového šampionátu, jmenován novým trenérem seniorského národního týmu. Bilić si s tebou do týmu okamžitě přivedl například Modriće, Eduarda či Ćorluku, které předtím vedl v mládežnickém výběru. Nezkušený trenér uspěl okamžitě. S Chorvaty šokoval fotbalovou Evropu, když v rozhodujícím utkání kvalifikace zdolal ve Wembley Anglii a kromě faktu, že byl vůbec první, komu se podařilo na nově otevřeném svatostánku vyhrát, se z prvního místa probojoval na Euro.
A ani na samotném turnaji Chorvaté rozhodně nezklamali. Ve skupině přehráli Německo, Rakousko i Polsko a s přehledem postoupili do čtvrtfinále, v něm ale nezvládli penalty a vypadli. Další kvalifikaci Chorvatsko nezvládlo, tentokrát za Anglií zaostalo a favorizovaný tým byl nakonec předčen také Ukrajinou. Bilić přesto prodloužil smlouvu o další dva roky a tentokrát se mu dostat na velký turnaj povedlo. V létě ale v této funkci končí a ujme se moskevského Lokomotivu.
Hvězda: Luka Modrić
Ve svých šestadvaceti letech je klíčovou postavou předního klubu Premier League, hlavním tahounem reprezentace a v neposlední řadě nadějí celého Chorvatska. Jenže Luka Modrić má před sebou extrémně těžký úkol - pokud se chce definitivně zařadit mezi nejlepší hráče na svém postu, musí se na Euru předvést. Spoléhat na něj bude celá země, to on je největší hvězdou a zároveň mužem, který se má největší měrou podílet na úspěchu.
Modrić má ovšem co napravovat. Už před čtyřmi lety, byť mu bylo jen dvaadvacet, byl považován za obrovský talent a přestože společně s celým týmem nepodával špatné výkony a byl dokonce vybrán do ideální jedenáctky turnaje, v rozhodujícím čtvrtfinálovém penaltovém rozstřelu hned v první sérii selhal a Chorvaté i kvůli tomu nakonec jeli domů. Vlna kritiky se pak na Modriće snesla také o dva roky později, to už byl totiž dávno na dovolené místo toho, aby bojoval na mistrovství světa, kam se Chorvaté nekvalifikovali.
Modrić ani v kvalifikaci nehrál špatně, dal tři góly, jenže právě hlavně jeho úkolem bylo dostat svůj tým do Jižní Afriky. Mise nesplněna - automaticky Luka Modrić pod palbou. A i v současné době platí, že na klubové úrovni podává lepší výkony. V době, kdy se v dresu Tottenhamu prosadil mezi největší hvězdy Premier League, se v další kvalifikaci o Euro 2012 spíše trápil - Chorvatsko může za svou účast na ME děkovat spíše jiným.
Geniálního středopolaře sice jen tak něco nerozhodí, hráč, jehož největším úspěchem je trojnásobný chorvatský titul s Dinamem Záhřeb, už ale jednoduše potřebuje prorazit na mezinárodní scéně. Sám se cítí být ve formě a připraven. Přichází jeho čas?
Předpokládaná sestava
Stipe Pletikosa - Domagoj Vida, Vedran Ćorluka, Josip Šimunić, Danijel Pranjić - Tomislav Dujmović - Darijo Srna, Luka Modrić, Niko Kranjčar - Nikica Jelavić, Mario Mandžukić
Dvě velice silné linie, dvě dosti problematické. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat sestava Chorvatska, které má hlavně značné problémy se složením defenzivy. Z té vypadl talentovaný stoper Lovren, na jeho místo se tak nejspíš bude muset přesunout Ćorluka. Pravý okraj obrany zajistí Vida, u levé postranní čáry pak bude pobíhat jeden z dvojice Pranjić - Strinić. Upřímně řečeno, žádné jméno, ze kterého by měli soupeři při přečtení základní jedenáctky dostat strach. Ani obsazení brankáře není ideální, Stipe Pletikosa má sice dostatek zkušeností, ovšem jeho výkonnost každým rokem klesá. To záložní řada je nabitá zvučnými jmény, přičemž prim budou hrát Luka Modrić a kapitán Darijo Srna. Krýt záda jim bude pravděpodobně Dujmović a poslední volné místo by měl zaujmout Kranjčar. Ani v útoku nemají Chorvaté problémy, přestože jim pro zranění vypadl Ivica Olić. Jelavić prokazoval na jaře vynikající formu a společně s Mandžukićem dá dohromady nebezpečné duo. A to na lavičce zůstanou hráči jako Rakitić, Vukojević, Perišić, Kalinić, Eduardo a Iličević.
Kvalifikace a příprava
Jak už bylo řečeno, postup Chorvatska na mistrovství Evropy se neobešel bez značných potíží. Kvalifikační skupina s Řeckem, Izraelem, Lotyšskem, Gruzií a Maltou přitom nevyhlížela na první pohled nikterak nebezpečně a právě Chorvaté byli právem považováni za jasné adepty na první místo. Deset bodů z dvanácti možných, to byl více než slušný start, jenže do konce cyklu Chorvatsko podlehlo Gruzii i Řecku a byla z toho až druhá příčka.
To znamenalo nucenou účast v baráži, proti Turecku se přitom očekával tuhý boj. Ovšem všechno bylo jinak, Chorvaté už na půdě soupeře zvítězili o tři branky a odvetná poklidná remíza je poslala na Euro. Příprava na něj ale neproběhla úplně podle představ, počítáme do ní prohru se Švédskem, vítězství nad Estonskem a nakonec remízu v Norsku.
Historie
Fotbal se v Chorvatsku začal hrát v roce 1873, kdy ho do města Rijeka přinesli Angličané. Ačkoliv kluby hrály regulérní zápasy již na konci 19. století, samotný chorvatský fotbalový svaz (HNS) byl založen až v roce 1912. Chorvatsko se však vyvíjelo v rámci Jugoslávie, která na tom po fotbalové stránce hodně vydělala. V roce 1930 ale odjel tým na první mistrovství světa bez Chorvatů, kteří účast na turnaji bojkotovali. A Jugoslávci hned získali bronz. První mezinárodní zápas pod vlastním jménem sehrál účastník letošního Eura až v roce 1940, kdy v Budapešti porazil domácí Maďarsko 1:0. V poválečné Jugoslávii ale svou reprezentaci opět ztratil.
Klíčovým rokem pro vývoj chorvatského národního týmu byl rok 1987. Tehdy Jugoslávie uspěla na mistrovství světa mladých hráčů v Chile a spousta tehdejších reprezentantů pocházela z Chorvatska. K takovým fotbalistům patřili například Zvonimir Boban, Robert Prosinečki, Davor Šuker nebo Robert Jarni. Poté následoval mír v Jugoslávii a HNS se téměř 80 let po svém založení konečně stal členem FIFA a UEFA. A národní tým začal sklízet sladké plody své práce. Prvního velkého úspěchu dosáhl v roce 1996 na evropském šampionátu v Anglii, kde se pod vedením trenéra Blaževiče a kanonýra Šukera dostal až do čtvrtfinále, v němž ho zastavili Němci. O dva roky později se ale Chorvatům podařila dokonalá odplata. Na MS ve Francii totiž zostudili Německo ve čtvrtfinále po výsledku 3:0. V cestě do finále pak sice mužstvo zastavila domácí Francie, přesto Chorvaté dotáhli své snažení do úspěšného konce, protože v boji o třetí místo porazili Nizozemsko 2:1. Umístění navíc podtrhl cenou pro nejlepšího střelce šampionátu Davor Šuker.
Na MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku sice nepostoupili Chorvaté ze základní skupiny, přesto o sobě dali hlasitě vědět - dokázali totiž porazit silnou Itálii. Ve skupině skončily chorvatské naděje i na následném evropském šampionátu a stejně dopadla i sešlost nejlepších celků světa o dva roky později. V Portugalsku (2004) a Německu (2006) dokonce nevyhráli ani jeden zápas, před čtyřmi roky se pak na Euru protlačili do čtvrtfinále, tam ale po penaltovém rozstřelu nestačili na Turky. Před dvěma lety v Jižní Africe Chorvatsko chybělo, a tak je po čtyřleté odmlce znovu hladové po úspěchu. Minimálně v podobě dalšího čtvrtfinále.
Trenér: Slaven Bilić
Na svou poslední velkou akci v roli trenéra chorvatské reprezentace se chystá Slaven Bilić. Třiačtyřicetiletý trenér už doma jednu medaili má, byl totiž u toho, když Chorvaté v roce 1998 šokovali třetím místem na mistrovství světa. Bilić se tímto úspěchem prakticky rozloučil se svou aktivní hráčskou kariérou. Teď se s reprezentací loučí coby kouč - bude z toho další nečekaná "placka"?
Rodák ze Splitu vzhledem ke svému talentu nemohl začít hrát jinde než v tamním Hajduku, kde nakonec také celou kariéru ukončil. Ještě než se ale prosadil v A-týmu šestinásobného chorvatského mistra, odbyl si hostování v Primoraci a Šibeniku. Ve druhém jmenovaném týmu se mohl chlubit na stopera velice dobrou střeleckou bilancí, ve třiatřiceti odehraných duelech se trefil sedmkrát.
Na závěr svého prvního působení v Hajduku, které si okořenil ziskem ligového titulu, chorvatského poháru a jugoslávského poháru, také Bilić poprvé nakoukl do národního týmu, to už se ale pomalu stěhoval do německého Karlsruhe. Tam si okamžitě vydobyl pevnou pozici ve středu obrany a velmi brzy se také stal kapitánem. Bez zajímavosti rozhodně není, že Bilić se stal vůbec prvním zahraničním vůdcem mužstva v historii Bundesligy.
V Karlsruhe vydržel tři sezony a následoval přestup do Anglie, kde si zahrál za West Ham a pak i Everton. V té době reprezentoval Chorvatsko na Euru 1996 (čtvrtfinále) a MS 1998, kde Bilić odehrál všechny minuty a podílel se na zisku senzačního bronzu. Na sklonku kariéry se vrátil do Hajduku Split, jenže ho limitovala zranění, odehrál za dvě sezony jen šest duelů a skončil.
V pouhých třiatřiceti letech se Bilić dohodl na spolupráci s Hajdukem, který měl převzít coby kouč do doby, než vedení najde trvalého lodivoda. Tento záskok trval jeden ročník, učenlivý a poctivý trenér se však velice rychle zlepšoval, a to po boku například Wengera nebo Lippiho. Bilić pak dotáhl chorvatskou jednadvacítku na mistrovství Evropy, tam ale neuspěl. Přesto bylo jasné, že posun o patro výš je blízko.
A skutečně byl. Dvacátého pátého července roku 2006 byl, krátce po skončení neúspěšného světového šampionátu, jmenován novým trenérem seniorského národního týmu. Bilić si s tebou do týmu okamžitě přivedl například Modriće, Eduarda či Ćorluku, které předtím vedl v mládežnickém výběru. Nezkušený trenér uspěl okamžitě. S Chorvaty šokoval fotbalovou Evropu, když v rozhodujícím utkání kvalifikace zdolal ve Wembley Anglii a kromě faktu, že byl vůbec první, komu se podařilo na nově otevřeném svatostánku vyhrát, se z prvního místa probojoval na Euro.
A ani na samotném turnaji Chorvaté rozhodně nezklamali. Ve skupině přehráli Německo, Rakousko i Polsko a s přehledem postoupili do čtvrtfinále, v něm ale nezvládli penalty a vypadli. Další kvalifikaci Chorvatsko nezvládlo, tentokrát za Anglií zaostalo a favorizovaný tým byl nakonec předčen také Ukrajinou. Bilić přesto prodloužil smlouvu o další dva roky a tentokrát se mu dostat na velký turnaj povedlo. V létě ale v této funkci končí a ujme se moskevského Lokomotivu.
Hvězda: Luka Modrić
Ve svých šestadvaceti letech je klíčovou postavou předního klubu Premier League, hlavním tahounem reprezentace a v neposlední řadě nadějí celého Chorvatska. Jenže Luka Modrić má před sebou extrémně těžký úkol - pokud se chce definitivně zařadit mezi nejlepší hráče na svém postu, musí se na Euru předvést. Spoléhat na něj bude celá země, to on je největší hvězdou a zároveň mužem, který se má největší měrou podílet na úspěchu.
Modrić má ovšem co napravovat. Už před čtyřmi lety, byť mu bylo jen dvaadvacet, byl považován za obrovský talent a přestože společně s celým týmem nepodával špatné výkony a byl dokonce vybrán do ideální jedenáctky turnaje, v rozhodujícím čtvrtfinálovém penaltovém rozstřelu hned v první sérii selhal a Chorvaté i kvůli tomu nakonec jeli domů. Vlna kritiky se pak na Modriće snesla také o dva roky později, to už byl totiž dávno na dovolené místo toho, aby bojoval na mistrovství světa, kam se Chorvaté nekvalifikovali.
Modrić ani v kvalifikaci nehrál špatně, dal tři góly, jenže právě hlavně jeho úkolem bylo dostat svůj tým do Jižní Afriky. Mise nesplněna - automaticky Luka Modrić pod palbou. A i v současné době platí, že na klubové úrovni podává lepší výkony. V době, kdy se v dresu Tottenhamu prosadil mezi největší hvězdy Premier League, se v další kvalifikaci o Euro 2012 spíše trápil - Chorvatsko může za svou účast na ME děkovat spíše jiným.
Geniálního středopolaře sice jen tak něco nerozhodí, hráč, jehož největším úspěchem je trojnásobný chorvatský titul s Dinamem Záhřeb, už ale jednoduše potřebuje prorazit na mezinárodní scéně. Sám se cítí být ve formě a připraven. Přichází jeho čas?
Předpokládaná sestava
Stipe Pletikosa - Domagoj Vida, Vedran Ćorluka, Josip Šimunić, Danijel Pranjić - Tomislav Dujmović - Darijo Srna, Luka Modrić, Niko Kranjčar - Nikica Jelavić, Mario Mandžukić
Dvě velice silné linie, dvě dosti problematické. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat sestava Chorvatska, které má hlavně značné problémy se složením defenzivy. Z té vypadl talentovaný stoper Lovren, na jeho místo se tak nejspíš bude muset přesunout Ćorluka. Pravý okraj obrany zajistí Vida, u levé postranní čáry pak bude pobíhat jeden z dvojice Pranjić - Strinić. Upřímně řečeno, žádné jméno, ze kterého by měli soupeři při přečtení základní jedenáctky dostat strach. Ani obsazení brankáře není ideální, Stipe Pletikosa má sice dostatek zkušeností, ovšem jeho výkonnost každým rokem klesá. To záložní řada je nabitá zvučnými jmény, přičemž prim budou hrát Luka Modrić a kapitán Darijo Srna. Krýt záda jim bude pravděpodobně Dujmović a poslední volné místo by měl zaujmout Kranjčar. Ani v útoku nemají Chorvaté problémy, přestože jim pro zranění vypadl Ivica Olić. Jelavić prokazoval na jaře vynikající formu a společně s Mandžukićem dá dohromady nebezpečné duo. A to na lavičce zůstanou hráči jako Rakitić, Vukojević, Perišić, Kalinić, Eduardo a Iličević.
Kvalifikace a příprava
Jak už bylo řečeno, postup Chorvatska na mistrovství Evropy se neobešel bez značných potíží. Kvalifikační skupina s Řeckem, Izraelem, Lotyšskem, Gruzií a Maltou přitom nevyhlížela na první pohled nikterak nebezpečně a právě Chorvaté byli právem považováni za jasné adepty na první místo. Deset bodů z dvanácti možných, to byl více než slušný start, jenže do konce cyklu Chorvatsko podlehlo Gruzii i Řecku a byla z toho až druhá příčka.
To znamenalo nucenou účast v baráži, proti Turecku se přitom očekával tuhý boj. Ovšem všechno bylo jinak, Chorvaté už na půdě soupeře zvítězili o tři branky a odvetná poklidná remíza je poslala na Euro. Příprava na něj ale neproběhla úplně podle představ, počítáme do ní prohru se Švédskem, vítězství nad Estonskem a nakonec remízu v Norsku.
Program zápasů - skupina C
10.06.2012
Poznań
14.06.2012
Poznań
18.06.2012
Gdańsk
Konečná nominace
Datum nar.
20.02.1988
08.01.1979
27.10.1984
Datum nar.
12.09.1986
05.02.1986
02.12.1981
18.03.1985
01.05.1982
17.07.1987
18.02.1978
29.04.1989
10.01.1992
Datum nar.
25.02.1989
26.02.1981
13.08.1984
09.09.1985
02.02.1989
10.03.1988
20.12.1983
Datum nar.
25.02.1983
27.08.1985
05.01.1988
21.05.1986
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků ME 2012 - Ukrajina
07.06.2012, 20:14
Představení účastníků ME 2012 - Švédsko
07.06.2012, 10:39
Představení účastníků ME 2012 - Francie
06.06.2012, 20:31
Představení účastníků ME 2012 - Anglie
06.06.2012, 09:27
Představení účastníků ME 2012 - Itálie
05.06.2012, 22:14
Představení účastníků ME 2012 - Španělsko
04.06.2012, 21:16
Představení účastníků ME 2012 - Irsko
04.06.2012, 08:41
Představení účastníků ME 2012 - Dánsko
03.06.2012, 21:39
Představení účastníků ME 2012 - Portugalsko
03.06.2012, 13:14
Představení účastníků ME 2012 - Nizozemsko
02.06.2012, 21:02
Představení účastníků ME 2012 - Německo
02.06.2012, 13:33
Představení účastníků ME 2012 - Česko
01.06.2012, 18:59
Představení účastníků ME 2012 - Rusko
01.06.2012, 08:15
Představení účastníků ME 2012 - Řecko
31.05.2012, 20:35
Představení účastníků ME 2012 - Polsko
31.05.2012, 08:52
Komentáře (104)
Přidat komentářOT: Byl by tu někdo tak ochotnej a s chutí mi pomohl s prezentací. Mám udělat prezentaci (Jednoduchou a tak aby zaujala i nefanoušky fotbalu) a potřebuji pomoct s části "Historické Momenty" prosím o 5 velkých fotbalových momentů od počátku fotbalu až po současnost. Klidně přihoďte i video v rozumné kvalitě. Pokud možno aby to bylo nějak vzestupně podle roku ve kterém se daná událost udála. Díky pokud mi někdo pomůže.
mna napadol jeden velky moment v historii anglickeho futbalu
http://digs.by/L4oJve
"Jednoduchou a tak aby zaujala i nefanoušky fotbalu"
Počky, ty potřebuješ pět velkých fotbalových událostí? Zkus tam dát takové příběhy, které majou význam aji pro obyčejné lidi. Jako třeba smrt fotbalistů AC Turín při havárii Superga, nebo jak Maďaři vyprášili pyšnou Anglii v 1953. Vždycky předtím na pár řádcích napiš úvod do situace - "neporazitelné mužstvo, svět se před ním třásl, tým tvořil kostru celé italské reprezantace, státní smutek a italové jedou do Brazílie lodí, dodneška má AC Turín mrtě fanoušků, blablabla". Jestli tam budou jenom velké zápasy v důležitých turnajích, tak tím nikoho komu fotbal nic neříká nezaujmeš. Spíš hledej velké emocionální příběhy s překvapivým zvratem.
k tomu by sa dal pridat Mnichov 1958 a Busby Babes, to je celkom zaujimavy pribeh aj pre nefanusikov futbalu
To bych spíš jenom letmo zmínil při tom povídání o AC Turín, a Man United bych tam dal až finále LM s Bayernem. To je perfektní příběh.
Aby pak ti nefanoušci neměli z fotbalu deprese.
preco depresie...je to sice smutny pribeh, ale v konecnom dosledku so stastnym koncom
a co ušlapání na Liverpoolu?
co s tym?
môže tam byť aj božia ruka a dáni ako víťaz eura
1999 - Finále LM - Manchester United 2:1 Bayern (Nou Camp)
-> Manchester otočil až v nastaveném čase, luxusní zápas.
1934 - ČSR 1:2 Itálie (Itálie)
-> Itálové hráli velmi surově a zákeřně celý turnaj, ale rozhodčí nic proti nim nepískali, bylo to i tim, že B.Mussolini se dostával v Itálli k moci (fašismus). Německo (fašismus) nečekaně na 3. místě.
real vs. barca, gen. Franco
*reakce na hlavicze
Určitě vzájemný dvojzápas Maďarsko - Anglie 53, pak MS 58 a zrod hvězdy jménem Pelé, rok 30 a 1. MS, pak letecké neštěstí . vyber si MU nebo AC Torino a pak, prootže jsi vlastenec, dloubák.
Dloubák zná každý, aji můj fotbalově analfabetický kámoš. Spíš to finále Man United - Bayern, tam se dá napsat pár citací a udělat z toho thriller. Mně se třeba líbilo jak říkal šéf UEFA, teďka nevím kdo to byl, že počkal na devadesátou minutu a za stavu 1:0 odešel z tribuny, sjel výtahem dolů pro pohár ozdobený stužkama Bayernu, a když vylezl na hřiště tak mu řekli že vyhrál Man United.
Beckenbauer
teda neviem ci bol sef UEFA, ale toto na sto percent hovoril on
No tak jestli tohle udělal, tak to musí být totální blbec.
prezi.com ... zaujmeš
MS 2002 - pomoc rozhodcov J. Kórei.
Z jednoho zápasu(1/4 finále proti Španělům) dělat historickou událost?Jsou nesrovnatelně horší případy ovlivňování,např.ono již zmíněné finále MS 1934,MS 1966 a mnoho dalších.Chyby se dějí na každém mistrovství,o Koreji se začlo hodně mluvit proto,že tam šlo o chyby v neprospěch některé vlivné evropské země,nikoliv v její prospěch,jak to bývalo do té doby obvyklé,viz předchozí MS 98´...(v zápase Korea-Itálie byl Totti mimochodem vyloučen poprávu,dostal druhou žlutou za protesty,když žádal penaltu,co správně nebyla).
a co 1/8 proti Talianom ?? .... celkovo rozhodcovia boli najslabsim clankom tych majstrovstiev a robili tam len hanbu .. Talianom zobrali vyhru aj v skupine proti Chorvatom napr.
a Zidane vs.Materazzi?
ja by som tam mozno dal aj MS 66 a Hurstov gol/negol vo finale
Porážka Anglie na jejich prvním MS 1950 od amatérů z USA, porážka neporazitelných Maďarů ve finále MS 1954 od NSR (ve skupině jim dali 8-3), havárie MU v Mnichově 1958, Pelé a jeho představení na MS 1970 - 3.titul mistra světa, boží ruka Maradony 1986 na pozadí války o Falklandy, vítězství náhradníků z Dánska na ME 1992 na hranolky. Je jich 6,tak si vyber...
Díky všem za pomoc.
finále LM 2005.
a glory night for Liverpool
A odveta za dva roky.
Doufám že postoupí ze skupiny, na čtvrfinále budu akorát v Chorvatsku a doufám v opakování skvělé atmosféry z MS 2010. Neskutečně žilo celé město fotbalem
Myslíš 2008?
Nene myslím 2010. Chorvati na tom MS nehráli a přesto ho super proživali. Proto chci zažít co se tam bude dít kdyby hráli vyřazovačku EURA
Aha.
já zažil výhru itálie na MS 2006, a moc příjemný to teda nebylo
prajeme postup na ukot spagetakov
já bych chtěl aby postoupili oni a Irsko..ale to je asi je zbožné přání
jasně !!!!
i kvoli madarskej menšine
A nebo bys mohl morálně podpořit Itálii na oplátku za rok 1956.
http://www.youtube.com/watch?v=JSwUHQnqrfM
Když jsme u toho 56. - takhle si ten svůj připomínají polští fans http://www.youtube.com/watch?v=tEonOYqPrrk
Už zase? Nééééé....čabajka je tu.
Komplex, no
, ale po tom, co vypadlo spousta dost klicovych hracu (Barza, Criscito, Rossi) je to urcite vic nez realny
Zase Pletikosa?
obrovska chyba: prvni MS 1930 Chorvati bojkotovali a proto pro Jugoslavii hrali pouze srbsti hraci
By bylo super, kdyby postoupili Irové s Chorvatama
100%
chorvatům věřím že postoupí spolu ze Španělskem
OT: Shinij Kagawa oficiálně v MU.
Szeszny-Ramos,Pique,J.Olsson,Terry-Ribery,Bastian,Kuba,Shirokov-Van Persie,Ibrahimovič.
Tým snů
Tvoje fanta?
No uvidíme,snad jsem jasnovědec a nějaký bodíky příjdou
a kde je Cesc? nebo máš nick za trest?
toho použiju na jiný kola
Nevíte někdo co je s Modricem že nehraje, je zraněnej?
Pletikosa- Srna, Šimunić, Pranjić , Strinič - Dujmović - Rakitič, Modrić, Kranjčar - Eduardo, Mandžukić
Pranjic na stoperu?
ved v Bayerne hral aj stopera , ci nie ?
odpoved na urovni tvojho IQ ... aale neprekvapil si ...
Porážka Anglie na jejich prvním MS 1950 od amatérů z USA, porážka neporazitelných Maďarů ve finále MS 1954 od NSR (ve skupině jim dali 8-3), havárie MU v Mnichově 1958, Pelé a jeho představení na MS 1970 - 3.titul mistra světa, boží ruka Maradony 1986 na pozadí války o Falklandy, vítězství náhradníků z Dánska na ME 1992 na hranolky. Je jich 6,tak si vyber...
patří výše...
Vůbec jim nevěřim, skončej i za Irama.
,,Vlna kritiky se pak na Modriće snesla také o dva roky později, to už byl totiž dávno na dovolené místo toho, aby bojoval na mistrovství světa, kam se Chorvaté nekvalifikovali. ,,
tohle moc nechapu. vysvetli mi to nekdo? kdyz se nekvalifikovali tak proc by nemohl byt na dovolene?
Samozřejmě nebyl kritizován pro výběr destinace ale pro to, že je jako největší hvězda nedostal na to MS..
*proto
aha.diky
mrtě se mi líbili vždycky jejich dresy..
kvoli tym dresom som im aj fandil
tým, kterému na Euru budu držet nejvíc palce, postoupí do semifinále
mozte mi niekto priblizit rakitica, prednosti, chyby a nakolko mu tato sezona vysla a tak?
Obranu a brankáře mají docela slabou. Ale záloha a útok jsou nadprůměrný.
Kerič, Pamič, Kelič, Bošančič a Kukec
moc se o nich nemluví,ale pozor na ně!!!!!!
Srna
osobně jsme zvědavý na Jelaviče, v Pl se mu střelecky dařilo tak snad to přenese i do repre
Hrubasi http://www.uefa.com/uefaeuro/news/newsid=1807389.html
100. pro Vrsaljka v základu
Reakce samozřejmě...
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele