Představení účastníků MS 2018 - Brazílie
Zatímco o Argentině jsme včera psali jako o utlumeném gigantovi, který se bude spoléhat hlavně na Messiho zázraky, Brazílie je v diametrálně odlišné pozici. Nikoliv už životně závislá na Neymarovi, po nejdominantnější kvalifikaci od začátku 90. let, a s trenérem, který je v zemi nevídaným způsobem univerzálně oblíbený...
Když se po domácím šampionátu brazilská fotbalová asociace znovu obrátila na Carlose Dungu, mnozí jenom zoufale hlesli. Muž, který dle leckoho stál za stylistickou vraždou Brazílie v rozmezí let 2006-10, nahrazuje jiného pragmatika jménem Luiz Felipe Scolari, který se před domácím šampionátem sám do čela Seleçãa vracel po více než deseti letech.
Vypadalo to, že svaz trpí na nedostatek kreativity, představivosti, a konečně i kompetence.
Další důkaz poskytuje samotná Titeho sága. O něm se poprvé hovořilo roku 2012 po triumfu v Poháru osvoboditelů; brazilští fotbaloví papalášové sáhli jinam. Následně si Tite vzal na pár měsíců od trenéřiny oddech, trávil čas ve společnosti Ancelottiho či Zidanea, aby se přiučil novým kouskům, a mezitím byl roku 2014 kontroverzně přehlédnut zas a znovu. O dva roky později, když se na kolenou s prosíkem připlazila sama asociace, pro změnu váhal on sám.
Nebylo divu, fotbalová Brazílie se zmítala v příšerném stavu. Během 24 měsíců od fiaska s Německem, kterému se dnes v jihoamerické velmoci říká stroze "7:1", bývalý reprezentační kapitán Dunga dohlédl na dvě trapná vystoupení na Copě Américe, vyhlásil válku místním médiím, nevysvětlitelně se začal škorpit s důležitými hráči jako Marcelem či Thiagem Silvou, a zájem o brazilskou reprezentaci následkem tohoto všeho klesl na historické minimum.
Samotný Tite se nechal přesvědčit teprve ve chvíli, kdy se z korupce obviněný šéf svazu Marco Polo del Nero podruhé vzdal své prezidentské funkce. Jakmile se tak stalo, uvolil se Kanárky převzít — a od té doby působí takřka nepřetržitě jako jejich učiněný mesiáš.
Brazilci pod Titem vyhráli šestnáct z 20 zápasů, čili slavili v 80 % případů, přičemž hned patnáctkrát neinkasovali a ani jednou od koučova nástupu do funkce nedostali více než jeden gól. Tak neotřesitelná je Titeho pozice, že mu svaz ještě před ruským svátkem nabízel další čtyři roky. Selhání i jen vzdáleně podobné tomu zpřed čtyř let si vážně nikdo nepřipouští...
... a třeba zrovna to může být brazilskou Achillovou patou. V tomto tisíciletí ostatně Seleção triumfovalo právě a jedině na tom mundialu (2002), kdy se mu věřilo ze všech nejméně. Vše se nyní najednou zdá snad až příliš dobré, a příliš logicky nalajnované, aby to byla pravda.
Kolébka fotbalu je sice jen jedna, ale nejúspěšnější zemí v historii tohoto sportu je právě Brazílie. Pět titulů mistrů světa nebo pět trofejí z novodobé Copy América je v obou soutěžích maximem. Země, která vychovala Pelého, Ronalda nebo Ronaldinha, se kromě výše zmíněného puncu může chlubit rovněž označením té vůbec nejfotbalovější země světa.
Brazilci nicméně neválcovali svět hned na první dobrou. V letech 1934 a 1938 končili dokonce už v prvním kole — ať už základní skupině na uruguayské půdě nebo při kompletním vyřazovacím systému v Itálii o čtyři roky později. První světový titul se měl patrně zrodit roku 1950 — jen pár měsíců poté, co Brazílie ovládla Copu Amériku skrze 46 vstřelených branek na prostoru osmi duelů. Na závěrečném čtyřčlenném turnaji Brazilci vypráskali Švédsko (7:1) i Španělsko (6:1), až se stalo tzv. Maracanazo, a nevysvětlitelný kolaps s Uruguayí. Pouze jeden hráč z tehdejší jedenáctky "vyvrhelů", Jose Bauer, se ocitl v nominaci pro příští MS.
Až legendární Pelé tedy dotáhl největší jihoamerickou zemi k vysněnému titulu. Švédský triumf z roku 1958 byl následován titulem z Čechoslovákům dobře známého turnaje v Chile, kde Brazílie ve finále (bez zraněného Pelého, zato s geniálním Garrinchou) pokořila právě tým okolo Josefa Masopusta. Pauzu způsobenou historickým titulem pro Anglii v roce 1966 Jihoameričané plnohodnotně napravili na dalším šampionátu, po němž si Zlatou Niké mohli nechat natrvalo.
Následovalo trošku slabší období — na další okamžik slávy si brazilští fanoušci museli počkat dlouhých 24 let. V roce 1974 a 1978 ještě skončili Kanárci těsně před branami finále, další tři šampionáty už bylo jejich maximem mexické čtvrtfinále 1986; na turnaji, kde se stal nesmrtelným především věčný rival Diego Armando Maradona. Brazilci přitom měli čekání protrhnout už v 82. roce, po suverénním vstupu do nové dekády, se svým nejoslnivějším týmem vůbec. Mužstvo Telêho Santany tehdy do puntíku naplňovalo koncept jogo bonito, krásné brazilské hry, respektive samby. Bohužel, široko daleko opěvovaný tým okolo Zica, Sócratese či Falcãa se stal až příliš sebevědomým a ve tříčlenné skupině zaostal za pozdějšími mistry z Itálie, potažmo samotným autorem památného hattricku Paolem Rossim.
V USA si už generace okolo Romária opět fotbalový svět podmanila zcela naplno, byť s určitými problémy a bez hezké hry. Ve finále před 94 tisíci fanoušky zdolala Brazílie Itálii v boji o nejúspěšnější reprezentaci historie. Za čtyři roky sice brala "jen" stříbro za domácí a suverénní Francií v čele se Zinedinem Zidanem, nicméně angažování Luize Felipe Scolariho se už v roce 2002 opět vyplatilo. Kanonýr Ronaldo dotlačil Seleção k pátému a dosud poslednímu titulu.
Šampionáty 2006 a 2010 byly pro ambiciózní Brazílii velkým zklamáním. V Německu ji "utančil" Zidane už ve čtvrtfinále a stejně dopadla i první africká zkušenost, kde Kanárci skončili na kopačkách Nizozemců. Domácí šampionát zpřed čtyř let je pak zklamáním ještě horšího kalibru — na semifinálový debakl od Němců poměrem 1:7 se bude jistě ještě dlouho vzpomínat jako na jeden z nejbizarnějších a svým způsobem nejúchvatnějších zápasů turnajových dějin.
Osmnáct kvalifikačních zápasů, jediná prohra, skóre 41:11. Už čtyři zápasy před koncem celého cyklu si mohli brazilští fandové začít rezervovat letenky do Ruska. Naposledy Kanárci na trase "světový šampionát" působili obdobně suverénně s ohledem na zlaté MS 1994, kdy rovněž padli jen jednou jedinkrát, ovšem na prostoru pouhých osmi kvalifikačních duelů.
Brazilská pouť přitom začala všelijak, jenom ne přesvědčivě: v říjnu 2015 na úvod celého cyklu Seleção v závěrečné dvacetiminutovce zkolabovalo na hřišti Chile. K dokumentaci toho, nakolik se od té doby reprezentace proměnila, a o jak nicotné selhání se v kontextu jedná, ovšem stačí následující informace: z tehdejší zahajovací jedenáctky se teď v základu čekají pouze obránci Marcelo a Miranda. Útok ještě vedl Hulk; Gabriel Jesus byl takřka doslova v plenkách.
Speciálně od nástupu Titeho v létě 2016 už proměněná Brazílie bere dech. Zatímco zkraje kvalifikace pod Dungou Kanárci čtyřikrát ze šesti pokusů váhali, Tite ihned vzápětí na podzim zahájil devítizápasovou kvalifikační šňůru bez ztráty kytičky, na jejímž konci bylo vlastně vymalováno. Téměř půl století starý kvalifikační rekord týmu Joãa Saldanhy o šesti triumfech v řadě rázem oproti Titeho šňůře vypadal dočista maličký, snad ani nehodný další zmínky.
A že to tedy byla jízda: výhry v Montevideu (4:1) i tradičně zakletých městech Lima (2:0) a Quito (3:0), kde konkrétně Brazilci předtím dlouhých 33 let marně hledali recept na houževnatého soka a závratnou nadmořskou výšku, spolu s dokonalým repete památného finále Copy Amériky 2007 proti Argentině (3:0) představovaly zvláště pozoruhodné milníky.
Kdyby bývali Brazilci vyloupili také Bolívii 0:0, vyrovnali by kvalifikační rekord v počtu bodů stanovený Bielsovou Argentinou před mundialem 2002. Ale všechno perfektní být nemusí. A všichni koneckonců víme, jak neslavně tehdy na samotném mistrovství Albiceleste dopadli...
Od roku 2001 se všichni trenéři brazilského národního týmu kromě Carlose Alberta Parreiry rekrutovali z regionálního státu Rio Grande do Sul. Tite v tomto ohledu ve společnosti Dungy, Menezese a Scolariho není žádná výjimka. Výjimkou je teprve svým vystupováním — jak lidským, tak trenérským. Kde Dunga působil nemístně arogantně a úporný boj s novináři považoval snad za regulérní nutnost, tam Tite se žurnalisty i v zákulisí ochotně diskutuje o ledasčem, od počasí po taktické prvky. A kde si Scolari — Titeho středoškolský tělocvikář ze 70. let — tvrdohlavě stál za svým, tam se sofistikovanější Tite nebojí zkoušet nové věci a pružně reagovat na průběh zápasu. Jak sám připouští, je pragmatikem; nikoliv však dogmatikem.
Při zpětném náhledu na Titeho profesní rozvoj se zdá, jako by 57letý kouč k této práci od počátku své kariéry směřoval a dal si přitom pořádně záležet na tom, aby byl v tom pravém okamžiku řádně připraven. Titeho otevřená mysl a chuť polemizovat nad jeho vlastními závěry jsou věru osvěžující. "Takhle daleko jsem to dotáhl jenom proto, že ve mně určití lidé vložili důvěru a najali mě. Často vtipkuju, že mě dosud vyhodili z téměř každé mé práce... chci se rozvíjet, neustále," prohlásil krátce po nástupu do funkce snů věčně sebekritický lodivod.
Titeho taktická evoluce v běhu času je v důsledku patřičně fascinující. Když se roku 2001 položil do své první velké štace v čele Grêmia, a zanedlouho s ním vyhrál brazilský národní pohár, činil tak jako přísný vyznavač reaktivního 3-5-2 s jedním klíčovým liberem v Andersonovi Polgovi. Poněkud pejorativně se mu přezdívalo "retranqueiro" — platil za defenzivně orientovaného kouče s minimálním pochopením pro expanzivní hru. Přesto nyní právě on dává Brazílii nutnou organizaci vzadu i kreativní volnost vpředu; tedy něco, co se dlouho nikomu skloubit nedařilo.
Kudy Tite šel, tam jako by si automaticky pořídil jeden strategický tah do arzenálu. V Internacionalu se kolem roku 2008 od Andrése D’Alessandra ochotně přiučil výhodám evropského rozestavení 4-4-2. S Corinthians roku 2012 poprvé vyhrál Copa Libertadores za užití formace 4-6-0, v níž Timão působilo jako zcela neporazitelný stroj, který obdržel čtyři branky ve 14 duelech a doma soupeře přehrál se souhrnným skóre 15:1. A když potom s Corinthians rekordním způsobem dobyl brazilský titul, činil tak sice za užití obdobného systému 4-5-1, ovšem zato podstatně odvážnějším, atraktivnějším stylem. Timão tehdy v Serii A disponovalo nejlepším útokem, nejpevnější obranou i nejčistším rejstříkem. Kompletní tým.
A Titeho Brazílie si nyní bere z posledního Corinthians vesměs jen to nejlepší. Na rozdíl od minulých Titeho týmů klade větší důraz na držení míče, při presinku se vytahuje dále do hřiště, trestá soupeře pohotovými brejky, a oběma krajním útočníkům dává velkou volnost v pohybu. Kanárci zkrátka vypadají být inteligentnější, za což mohou v první řadě Titeho rozhodnutí. Když například Fernandinho inkasoval žlutou kartu už v šesté minutě derby s Argentinou, předal kouč okamžitě pokyn Paulinhovi, aby se zatáhl hlouběji do pole, a hle, Messi se pro zbytek utkání zcela vytratil, aniž by se zmohl na jedinou střelu mezi tři tyče. Brazílie hladce vyhrála.
Bývalý defenzivní středopolař ovšem aktuálně v Brazílii není populární pouze díky výsledkům. Za skutečnost, že by ho dle jednoho březnového průzkumu až 15 % Brazilců nejraději volilo v nadcházejících prezidentských volbách, může též, ne-li hlavně jeho proměna všeobecné atmosféry kolem národního týmu. Tite je totiž v první řadě vynikajícím komunikátorem; novináři ho pro jeho pronikavý pohled a přesvědčivou rétoriku označují za "zaříkávače hadů", až ho vlastně dočista zapomínají kritizovat, a samotní reprezentanti na něho nedají dopustit.
Brazílii jde nesmírně k duhu fakt, že si Tite vždy cenil týmu nad individualitami. V Corinthians nenacházel příliš pochopení pro předdůchodové selanky Roberta Carlose, Ronalda či Adriana, přičemž neměl nejmenší problém se porafat s Patem po jeho hrozivé panenkovské penaltě v brazilském poháru. Také v reprezentační kabině tudíž Tite trpělivě buduje harmonii např. skrze pravidelnou rotaci kapitánské pásky; Willian se, pro představu, loni v listopadu stal již jeho čtrnáctým kapitánem.
Konečně, co veřejnosti dává další porci naděje, to je rovněž Titeho ochota se učit nejen z vlastních, ale i cizích chyb. Konkrétně těch Scolariho, jenž na domácím MS za každých okolností musel stavět na oslnivém Konfederačním poháru 2013, ačkoliv mu mezitím útočníci Fred s Hulkem a středopolař Paulinho dramatickým způsobem ztratili na formě / sebevědomí. Tite po prvních 18 měsíců vypadal stejně konzervativně, když pod ním své místo na slunci ztratil akorát Willian. Teď je nicméně volné soutěži otevřených nejméně pět postů, a to je spíš dobře než špatně.
Na poslední mistrovství světa zajížděl po poněkud rozpačité první sezoně v Evropě strávené v hustém stínu Lionela Messiho. Ve všech soutěžích vsítil relativně ubohých 15 branek. Ani tentokrát jeho rozpoložení není ideální, byť tentokrát za to nemůže forma (ta byla až do únorového zranění skvostná — 30 soutěžních startů, 28 branek a zásadní podíl na dalších 17 brankách PSG), nýbrž zdraví; Neymar se sice ihned po svém pět dní starém návratu na trávníky nekompromisně prosadil proti Chorvatsku, sám nicméně přiznává, že je po fyzické stránce připraven zhruba z pouhých 80 procent.
Tak jako tak musí mít ovšem z Neymara jakožto tahouna Seleçãa snad každý brazilský fanoušek momentálně lepší pocit než před čtyřmi lety. Odchovanec Santosu už není tížen kapitánskou páskou, tlakem domácího prostředí (kde si navíc odbyl zlatý revanš na olympiádě) ani rapidně zhoršenou formou protihráčů. Naopak, v trojici s Coutinhem a Jesusem si téměř vždy vyhoví.
Zápasy proti Ekvádoru (září) nebo Anglii (listopad) sice poměrně nedávno ukázaly, že Neymar stále má sklony k přehnanému sólování, jako by nevěřil svým velice schopným kolegům, a jeho čerstvá karetní sbírka o šesti žlutých kartách v kvalifikaci nenaznačuje, že by se s odchodem Dungy rázem stal psychicky méně labilním... ovšem co je především důležité: Neymar zůstává nejlepším kanonýrem Titeho éry a zároveň nepřestává být střelcem o neobyčejně důležité konzistenci, který se prostě nevytrácí. Zavěsil přece jen v šesti různých kvalifikačních duelech, včetně těch z nejtěžších (Uruguay a Ekvádor venku, Argentina a Kolumbie doma).
Mistrovství světa 2010 mu vzal bojácný Dunga, domácí šampionát mu pokazilo smolné zranění, následnou Copu pro změnu on pokazil Brazílii svým hloupým vyloučením ve druhém utkání, a tu výroční o rok později rovnou kompletně vynechal. Pokud tohle konečně nebude v první řadě Neymarův turnaj, jeho nevyhnutelné překonání Pelého střeleckého rekordu v národním týmu (které je v případě zachování nastaveného tempa jenom dva roky vzdálené!), bude mít zcela jistě menší význam, než jaký jsme si všichni před lety představovali.
Když velice krátce po svém nástupu do funkce Tite čelil klíčovému dilematu, kterému ze zázračných dětí svěřit klíčový post hrotového útočníka ve svém 4-1-4-1, dle mnohých si vybral nerozumně. Gabriel "Gabigol" Barbosa přeci jen udivoval v barvách Santosu, zatímco jeho vrstevník z Palmeiras se na stejné pozici jen pár dnů zpátky topil na Olympijských hrách.
Dnes, zhruba o dva roky později, se všichni kritici chytají za nos — a chytali se hned zkraje. Gabriel Jesus ve svých prvních čtyřech startech za Seleção nasázel pět branek a kalendářní rok 2016 završil coby nejlepší střelec Kanárků, přestože se ho ze dvou třetin ještě vůbec netýkal. Právě on razantním způsobem změnil obraz hry ve stěžejním duelu v Quitu, kdy se ošklivě trápil Neymar. Právě on rozhodl další venkovní střetnutí s Venezuelou i Peru, a z největší části se zasadil o to, že na letošním srazu světové smetánky chybí kontinentální šampioni z Chile.
Ve věku pouhých 21 let je Gabriel Jesus mimořádně spolehlivým (spolu)lídrem nabitého útoku Brazílie. O lecčems vypovídá i ta skutečnost, že ho Tite před pár dny neváhal začlenit do procesu pravidelného předávání kapitánské pásky. Svou velkou symboliku má rovněž fakt, že mu bylo svěřeno posvátné číslo 9 útočníkova velkého idolu, Ronalda. A leccos samozřejmě znamená také samotné očekávání, že tento mladík zpočátku dostane v základní sestavě přednost před rozjetým, 27gólovým finalistou Ligy mistrů v Robertovi Firminovi.
"Co všechno tenhle kluk nemá?! Jeho zrychlení, desetimetrové sprinty, to vše nesmírně silné. Jediné, co bych mu kladl na srdce: nepolevovat při bránění, nepáchat fauly a nebát se driblinku. (Jinak) je to kůň. Velice silné zvíře," komentoval Tite Jesusův přestup do Manchesteru City. Zrovna brazilský kouč, spolu s forvardovou matkou, která mu dodnes po každém utkání volá, teď patrně zosobňují Jesusovy největší fanoušky a kritiky v jednom (paní Vera Lucia například svému synovi před oním duelem s Ekvádorem vytýkala tuze časté postavení mimo hru), což je pro tohoto nadaného borce v obou směrech skvělá zpráva.
Po taktické stránce se v Brazílii od minulého šampionátu téměř nic nezměnilo; Tite pokračuje v praktikování poněkud "nebrazilsky brazilského"4-3-3, respektive v jeho provedení spíše 4-1-4-1. V naplňování onoho systémového rámce je obecně ten zcela zásadní rozdíl. Zatímco dříve se střed pole vykládal jako pouhý držák a v mezihře se často přeskakoval, teď je brazilské útočení velmi centralizované, což umožňuje právě kompletní trojlístek disciplinovaných, pilných záložníků.
Titeho tým nyní celkově vypadá koherentnější a dokupy funkčnější, sehranější než jakýkoliv nedávný Dungův či Scolariho mančaft, což v březnu, bez Neymara, navýsost přesvědčivě potvrdily výhry nad Německem a Ruskem, obě navíc vybojované mimo brazilskou půdu.
Hned v brance nacházíme jednu tradiční oporu současné reprezentace, která znamená pravděpodobný upgrade oproti minulému mundialu. Leckdo by sice mezi třemi tyčemi automaticky očekával vítěze Premier League Edersona, ale Titeho důvěru si po právu uchovává Alisson. Gólman AS Řím byl nejvytíženějším brankářem uplynulého ročníku Ligy mistrů a v italské Serii A se blýskl hned sedmnácti vychytanými nulami.
Kraje obrany mohou naráz představovat velkou sílu i slabinu Kanárků. O útočných kvalitách Marcela se už ani nemusíme rozepisovat, ovšem že se sem tam vepředu také zapomene, to stejně tak netřeba dvakrát zmiňovat - právě hvězda Realu Madrid byla koneckonců hlavním protagonistou onoho semifinálového trapasu s Německem. Na druhé straně hřiště potom Brazílie utrpěla vůbec nejtěžší předturnajový direkt; nestárnoucí sběratel trofejí Dani Alves kvůli zranění do Ruska necestuje, což Titemu otevírá celou škálu možností. Danilo je zdánlivě nejlogičtější záplatou, ze které však nikdo příliš nadšený nebude. Prostor se tak může otevírat Titeho favoritovi z Corinthians, aktuálně marodícímu Fágnerovi, jenž oproti univerzálovi Danilovi nabízí větší fyzičnost a zodpovědnost směrem dozadu.
V srdci obrany už možná nebudeme vídat znovuzrozeného Thiaga Silvu, nýbrž jeho parťáka z PSG a svým způsobem také jeho nástupce v pozici lídra národního týmu, o bezmála deset let mladšího Marquinhose. Oba tito borci byli spoluhráči a protihráči v Ligue 1 zvoleni do all-stars týmu sezony, a oba nyní svádí lítý souboj o startovní pozici. Miranda se totiž nikam nepakuje; samozvaný nejlepší obránce Serie A, který skutečně parádním způsobem podpíral letošní defenzívu Interu, jež v lize inkasovala pouze 30krát, na svou pořádnou šanci v reprezentaci čekal poměrně dlouho, avšak ihned jakmile přišla, chytil ji jaksepatří za pačesy. Ze všech hráčů, kteří do Ruska odletěli, byl v kvalifikaci tím vůbec nejvytíženějším mužem.
Středová trojka na první ani druhý pohled nenadchne, přesto právě odtamtud Brazílie poprvé za zdánlivé věky čerpá opravdovou sílu. Casemiro se v Realu vyhrál z kritizovaného článku základní sestavy ve velkou oporu pohárového giganta a naprostou špičku mezi defenzivními záložníky, jinými slovy v něm Brazílie našla svého volante, kterým se takový Luiz Gustavo nikdy nestal. Casemiro si vyloženě hluboko v poli vystačí dočista sám, přičemž distribuce balonu je asi tím jedním aspektem jeho hry, který 26letý středopolař za ty dva plodné roky v Madridu nejvíc vybrousil, což Titemu hraje do noty.
Zcela nepostradatelnou úlohu má v týmu Renato Augusto, který stále bojuje s bolestí v levém koleni, a v tuto chvíli pořádně není jisté ani to, zdali bude schopný v Rusku figurovat. Pokud by se vyléčit nestihl, Tite by v něm ztratil svou spojku na hřišti; patrně takticky nejvzdělanějšího, nejbystřejšího středopolaře tohoto kádru, skrz něhož během utkání tradičně ventiluje veškeré změny v herní strategii. Renato Augusto sice hraje v Číně, ale i po přestupu nadále platí, že ty nejlepší nedávné výkony v reprezentaci Neymar odvedl s ním v zádech. Opora Titeho druhého úspěšného týmu Corinthians a Micaleho zlatého olympijského výběru je stěžejním brazilským dispečerem, schopným pružně měnit tempo hry, což třeba Fernandinho, jedna alternativa, v přípravě proti Chorvatsku ani z poloviny tak dobře nezvládal.
Třetí pozici v záloze zastane Paulinho. Po přesunu do Číny odepisovaný, po transferu do Barcelony vysmívaný, a po sezoně opět ceněný - jak v Brazílii, tak v katalánské metropoli. Tite záložníkovy schopnosti dobře zná už z dob, kdy podpíral (jeho) patrně nejlepší mužstvo v dějinách Corinthians, a v reprezentaci je zvládá dokonale umocňovat. Bývalý fotbalista Tottenhamu bude pendlovat mezi oběma vápny a nabíjet brazilské útoky energií i hrubší silou, přičemž může překvapit svou efektivitou; v březnu platilo, že se v posledních 13 startech za reprezentaci podílel na deseti brankách (7+3), přičemž Uruguay skolil famózním hattrickem.
Další varianty do středu zálohy jsou rovněž zajímavé, dokonce i při absenci takového Fabinha. Nová posila Manchesteru United, Fred, je oproti preferovaným borcům typičtější playmaker, s nejlepším citem pro průnikovou přihrávku. Jeho těsná kontrola balonu, občas připomínající strojovou zdatnost aktérů počítačové série FIFA, se bude v závěrech utkání dozajista hodit. Zvláštní variantu potom představuje Philippe Coutinho, za normálních okolností vbíhající doprostřed z pravého křídla, ale v minulosti využívaný také níže v poli. Přesunutí po této trajektorii se například Titemu vyplatilo doma proti Ekvádoru, kdy Coutinho přišel z lavičky tvořit hru mezi Williana s Neymarem, a okamžitě tak napřel vítr do brazilských plachet. Při Renatově pokračujícím marodění a Willianově opětovném návratu do formy by se takový plán B klidně mohl změnit v plán A, s formací morfující do klasičtějšího 4-3-3 až 4-4-2.
Za normálních okolností by každopádně Coutinho měl startovat zprava, což znamená méně výběhů do středu a dělových ran ze střední vzdálenosti známých z Liverpoolu (kde zpravidla operoval na druhé straně), ale zato větší důraz na tvorbu hru. Žolíkem bude pro Titeho Douglas Costa, který v Juventusu sice často naskakoval do hry až za běhu, nicméně pořád se zmohl na sympatických 12 asistencí. Zprava to teoreticky zvládne i Firmino, ačkoliv oporu Liverpoolu chcete vidět spolupracovat hlavně v těsné blízkosti jeho nejlepšího kamaráda, právě Coutinha.
O Neymarovi s Gabrielem Jesusem už byla řeč výše; význam jejich gólů pro Titeho, který Brazilce soustavně štve ignorací Luana, asi největší současné hvězdy působící na jihoamerickém kontinentu, nelze dost dobře přecenit. Zvlášť když jim kryje záda mj. na mezinárodní úrovni nepříliš prověřené největší překvapení celé nominace, ex-šachtarský Taison. Na Jesusovi, potažmo Firminovi, potom stojí definitivní pohřbívání termínu Neymardependencia (závislost na Neymarovi), kterou se dříve během Dungova dvouletého působení u nároďáku nepovedlo odbourat rovnou devíti testovaným hrotovým útočníkům. Ani jeden z nich až do tohoto ruského výletu nepřežil.
Když se po domácím šampionátu brazilská fotbalová asociace znovu obrátila na Carlose Dungu, mnozí jenom zoufale hlesli. Muž, který dle leckoho stál za stylistickou vraždou Brazílie v rozmezí let 2006-10, nahrazuje jiného pragmatika jménem Luiz Felipe Scolari, který se před domácím šampionátem sám do čela Seleçãa vracel po více než deseti letech.
Vypadalo to, že svaz trpí na nedostatek kreativity, představivosti, a konečně i kompetence.
Další důkaz poskytuje samotná Titeho sága. O něm se poprvé hovořilo roku 2012 po triumfu v Poháru osvoboditelů; brazilští fotbaloví papalášové sáhli jinam. Následně si Tite vzal na pár měsíců od trenéřiny oddech, trávil čas ve společnosti Ancelottiho či Zidanea, aby se přiučil novým kouskům, a mezitím byl roku 2014 kontroverzně přehlédnut zas a znovu. O dva roky později, když se na kolenou s prosíkem připlazila sama asociace, pro změnu váhal on sám.
Nebylo divu, fotbalová Brazílie se zmítala v příšerném stavu. Během 24 měsíců od fiaska s Německem, kterému se dnes v jihoamerické velmoci říká stroze "7:1", bývalý reprezentační kapitán Dunga dohlédl na dvě trapná vystoupení na Copě Américe, vyhlásil válku místním médiím, nevysvětlitelně se začal škorpit s důležitými hráči jako Marcelem či Thiagem Silvou, a zájem o brazilskou reprezentaci následkem tohoto všeho klesl na historické minimum.
Samotný Tite se nechal přesvědčit teprve ve chvíli, kdy se z korupce obviněný šéf svazu Marco Polo del Nero podruhé vzdal své prezidentské funkce. Jakmile se tak stalo, uvolil se Kanárky převzít — a od té doby působí takřka nepřetržitě jako jejich učiněný mesiáš.
Brazilci pod Titem vyhráli šestnáct z 20 zápasů, čili slavili v 80 % případů, přičemž hned patnáctkrát neinkasovali a ani jednou od koučova nástupu do funkce nedostali více než jeden gól. Tak neotřesitelná je Titeho pozice, že mu svaz ještě před ruským svátkem nabízel další čtyři roky. Selhání i jen vzdáleně podobné tomu zpřed čtyř let si vážně nikdo nepřipouští...
... a třeba zrovna to může být brazilskou Achillovou patou. V tomto tisíciletí ostatně Seleção triumfovalo právě a jedině na tom mundialu (2002), kdy se mu věřilo ze všech nejméně. Vše se nyní najednou zdá snad až příliš dobré, a příliš logicky nalajnované, aby to byla pravda.
Historie
Kolébka fotbalu je sice jen jedna, ale nejúspěšnější zemí v historii tohoto sportu je právě Brazílie. Pět titulů mistrů světa nebo pět trofejí z novodobé Copy América je v obou soutěžích maximem. Země, která vychovala Pelého, Ronalda nebo Ronaldinha, se kromě výše zmíněného puncu může chlubit rovněž označením té vůbec nejfotbalovější země světa.
Brazilci nicméně neválcovali svět hned na první dobrou. V letech 1934 a 1938 končili dokonce už v prvním kole — ať už základní skupině na uruguayské půdě nebo při kompletním vyřazovacím systému v Itálii o čtyři roky později. První světový titul se měl patrně zrodit roku 1950 — jen pár měsíců poté, co Brazílie ovládla Copu Amériku skrze 46 vstřelených branek na prostoru osmi duelů. Na závěrečném čtyřčlenném turnaji Brazilci vypráskali Švédsko (7:1) i Španělsko (6:1), až se stalo tzv. Maracanazo, a nevysvětlitelný kolaps s Uruguayí. Pouze jeden hráč z tehdejší jedenáctky "vyvrhelů", Jose Bauer, se ocitl v nominaci pro příští MS.
Až legendární Pelé tedy dotáhl největší jihoamerickou zemi k vysněnému titulu. Švédský triumf z roku 1958 byl následován titulem z Čechoslovákům dobře známého turnaje v Chile, kde Brazílie ve finále (bez zraněného Pelého, zato s geniálním Garrinchou) pokořila právě tým okolo Josefa Masopusta. Pauzu způsobenou historickým titulem pro Anglii v roce 1966 Jihoameričané plnohodnotně napravili na dalším šampionátu, po němž si Zlatou Niké mohli nechat natrvalo.
Následovalo trošku slabší období — na další okamžik slávy si brazilští fanoušci museli počkat dlouhých 24 let. V roce 1974 a 1978 ještě skončili Kanárci těsně před branami finále, další tři šampionáty už bylo jejich maximem mexické čtvrtfinále 1986; na turnaji, kde se stal nesmrtelným především věčný rival Diego Armando Maradona. Brazilci přitom měli čekání protrhnout už v 82. roce, po suverénním vstupu do nové dekády, se svým nejoslnivějším týmem vůbec. Mužstvo Telêho Santany tehdy do puntíku naplňovalo koncept jogo bonito, krásné brazilské hry, respektive samby. Bohužel, široko daleko opěvovaný tým okolo Zica, Sócratese či Falcãa se stal až příliš sebevědomým a ve tříčlenné skupině zaostal za pozdějšími mistry z Itálie, potažmo samotným autorem památného hattricku Paolem Rossim.
V USA si už generace okolo Romária opět fotbalový svět podmanila zcela naplno, byť s určitými problémy a bez hezké hry. Ve finále před 94 tisíci fanoušky zdolala Brazílie Itálii v boji o nejúspěšnější reprezentaci historie. Za čtyři roky sice brala "jen" stříbro za domácí a suverénní Francií v čele se Zinedinem Zidanem, nicméně angažování Luize Felipe Scolariho se už v roce 2002 opět vyplatilo. Kanonýr Ronaldo dotlačil Seleção k pátému a dosud poslednímu titulu.
Šampionáty 2006 a 2010 byly pro ambiciózní Brazílii velkým zklamáním. V Německu ji "utančil" Zidane už ve čtvrtfinále a stejně dopadla i první africká zkušenost, kde Kanárci skončili na kopačkách Nizozemců. Domácí šampionát zpřed čtyř let je pak zklamáním ještě horšího kalibru — na semifinálový debakl od Němců poměrem 1:7 se bude jistě ještě dlouho vzpomínat jako na jeden z nejbizarnějších a svým způsobem nejúchvatnějších zápasů turnajových dějin.
Infograficky
autor: Jakub Tymčík
Cesta na šampionát
Osmnáct kvalifikačních zápasů, jediná prohra, skóre 41:11. Už čtyři zápasy před koncem celého cyklu si mohli brazilští fandové začít rezervovat letenky do Ruska. Naposledy Kanárci na trase "světový šampionát" působili obdobně suverénně s ohledem na zlaté MS 1994, kdy rovněž padli jen jednou jedinkrát, ovšem na prostoru pouhých osmi kvalifikačních duelů.
Brazilská pouť přitom začala všelijak, jenom ne přesvědčivě: v říjnu 2015 na úvod celého cyklu Seleção v závěrečné dvacetiminutovce zkolabovalo na hřišti Chile. K dokumentaci toho, nakolik se od té doby reprezentace proměnila, a o jak nicotné selhání se v kontextu jedná, ovšem stačí následující informace: z tehdejší zahajovací jedenáctky se teď v základu čekají pouze obránci Marcelo a Miranda. Útok ještě vedl Hulk; Gabriel Jesus byl takřka doslova v plenkách.
Speciálně od nástupu Titeho v létě 2016 už proměněná Brazílie bere dech. Zatímco zkraje kvalifikace pod Dungou Kanárci čtyřikrát ze šesti pokusů váhali, Tite ihned vzápětí na podzim zahájil devítizápasovou kvalifikační šňůru bez ztráty kytičky, na jejímž konci bylo vlastně vymalováno. Téměř půl století starý kvalifikační rekord týmu Joãa Saldanhy o šesti triumfech v řadě rázem oproti Titeho šňůře vypadal dočista maličký, snad ani nehodný další zmínky.
A že to tedy byla jízda: výhry v Montevideu (4:1) i tradičně zakletých městech Lima (2:0) a Quito (3:0), kde konkrétně Brazilci předtím dlouhých 33 let marně hledali recept na houževnatého soka a závratnou nadmořskou výšku, spolu s dokonalým repete památného finále Copy Amériky 2007 proti Argentině (3:0) představovaly zvláště pozoruhodné milníky.
Kdyby bývali Brazilci vyloupili také Bolívii 0:0, vyrovnali by kvalifikační rekord v počtu bodů stanovený Bielsovou Argentinou před mundialem 2002. Ale všechno perfektní být nemusí. A všichni koneckonců víme, jak neslavně tehdy na samotném mistrovství Albiceleste dopadli...
Trenér — Tite
Od roku 2001 se všichni trenéři brazilského národního týmu kromě Carlose Alberta Parreiry rekrutovali z regionálního státu Rio Grande do Sul. Tite v tomto ohledu ve společnosti Dungy, Menezese a Scolariho není žádná výjimka. Výjimkou je teprve svým vystupováním — jak lidským, tak trenérským. Kde Dunga působil nemístně arogantně a úporný boj s novináři považoval snad za regulérní nutnost, tam Tite se žurnalisty i v zákulisí ochotně diskutuje o ledasčem, od počasí po taktické prvky. A kde si Scolari — Titeho středoškolský tělocvikář ze 70. let — tvrdohlavě stál za svým, tam se sofistikovanější Tite nebojí zkoušet nové věci a pružně reagovat na průběh zápasu. Jak sám připouští, je pragmatikem; nikoliv však dogmatikem.
Při zpětném náhledu na Titeho profesní rozvoj se zdá, jako by 57letý kouč k této práci od počátku své kariéry směřoval a dal si přitom pořádně záležet na tom, aby byl v tom pravém okamžiku řádně připraven. Titeho otevřená mysl a chuť polemizovat nad jeho vlastními závěry jsou věru osvěžující. "Takhle daleko jsem to dotáhl jenom proto, že ve mně určití lidé vložili důvěru a najali mě. Často vtipkuju, že mě dosud vyhodili z téměř každé mé práce... chci se rozvíjet, neustále," prohlásil krátce po nástupu do funkce snů věčně sebekritický lodivod.
Titeho taktická evoluce v běhu času je v důsledku patřičně fascinující. Když se roku 2001 položil do své první velké štace v čele Grêmia, a zanedlouho s ním vyhrál brazilský národní pohár, činil tak jako přísný vyznavač reaktivního 3-5-2 s jedním klíčovým liberem v Andersonovi Polgovi. Poněkud pejorativně se mu přezdívalo "retranqueiro" — platil za defenzivně orientovaného kouče s minimálním pochopením pro expanzivní hru. Přesto nyní právě on dává Brazílii nutnou organizaci vzadu i kreativní volnost vpředu; tedy něco, co se dlouho nikomu skloubit nedařilo.
Kudy Tite šel, tam jako by si automaticky pořídil jeden strategický tah do arzenálu. V Internacionalu se kolem roku 2008 od Andrése D’Alessandra ochotně přiučil výhodám evropského rozestavení 4-4-2. S Corinthians roku 2012 poprvé vyhrál Copa Libertadores za užití formace 4-6-0, v níž Timão působilo jako zcela neporazitelný stroj, který obdržel čtyři branky ve 14 duelech a doma soupeře přehrál se souhrnným skóre 15:1. A když potom s Corinthians rekordním způsobem dobyl brazilský titul, činil tak sice za užití obdobného systému 4-5-1, ovšem zato podstatně odvážnějším, atraktivnějším stylem. Timão tehdy v Serii A disponovalo nejlepším útokem, nejpevnější obranou i nejčistším rejstříkem. Kompletní tým.
A Titeho Brazílie si nyní bere z posledního Corinthians vesměs jen to nejlepší. Na rozdíl od minulých Titeho týmů klade větší důraz na držení míče, při presinku se vytahuje dále do hřiště, trestá soupeře pohotovými brejky, a oběma krajním útočníkům dává velkou volnost v pohybu. Kanárci zkrátka vypadají být inteligentnější, za což mohou v první řadě Titeho rozhodnutí. Když například Fernandinho inkasoval žlutou kartu už v šesté minutě derby s Argentinou, předal kouč okamžitě pokyn Paulinhovi, aby se zatáhl hlouběji do pole, a hle, Messi se pro zbytek utkání zcela vytratil, aniž by se zmohl na jedinou střelu mezi tři tyče. Brazílie hladce vyhrála.
Bývalý defenzivní středopolař ovšem aktuálně v Brazílii není populární pouze díky výsledkům. Za skutečnost, že by ho dle jednoho březnového průzkumu až 15 % Brazilců nejraději volilo v nadcházejících prezidentských volbách, může též, ne-li hlavně jeho proměna všeobecné atmosféry kolem národního týmu. Tite je totiž v první řadě vynikajícím komunikátorem; novináři ho pro jeho pronikavý pohled a přesvědčivou rétoriku označují za "zaříkávače hadů", až ho vlastně dočista zapomínají kritizovat, a samotní reprezentanti na něho nedají dopustit.
Brazílii jde nesmírně k duhu fakt, že si Tite vždy cenil týmu nad individualitami. V Corinthians nenacházel příliš pochopení pro předdůchodové selanky Roberta Carlose, Ronalda či Adriana, přičemž neměl nejmenší problém se porafat s Patem po jeho hrozivé panenkovské penaltě v brazilském poháru. Také v reprezentační kabině tudíž Tite trpělivě buduje harmonii např. skrze pravidelnou rotaci kapitánské pásky; Willian se, pro představu, loni v listopadu stal již jeho čtrnáctým kapitánem.
Konečně, co veřejnosti dává další porci naděje, to je rovněž Titeho ochota se učit nejen z vlastních, ale i cizích chyb. Konkrétně těch Scolariho, jenž na domácím MS za každých okolností musel stavět na oslnivém Konfederačním poháru 2013, ačkoliv mu mezitím útočníci Fred s Hulkem a středopolař Paulinho dramatickým způsobem ztratili na formě / sebevědomí. Tite po prvních 18 měsíců vypadal stejně konzervativně, když pod ním své místo na slunci ztratil akorát Willian. Teď je nicméně volné soutěži otevřených nejméně pět postů, a to je spíš dobře než špatně.
Tahoun týmu — Neymar (PSG)
zdroj: hindustantimes.com
Na poslední mistrovství světa zajížděl po poněkud rozpačité první sezoně v Evropě strávené v hustém stínu Lionela Messiho. Ve všech soutěžích vsítil relativně ubohých 15 branek. Ani tentokrát jeho rozpoložení není ideální, byť tentokrát za to nemůže forma (ta byla až do únorového zranění skvostná — 30 soutěžních startů, 28 branek a zásadní podíl na dalších 17 brankách PSG), nýbrž zdraví; Neymar se sice ihned po svém pět dní starém návratu na trávníky nekompromisně prosadil proti Chorvatsku, sám nicméně přiznává, že je po fyzické stránce připraven zhruba z pouhých 80 procent.
Tak jako tak musí mít ovšem z Neymara jakožto tahouna Seleçãa snad každý brazilský fanoušek momentálně lepší pocit než před čtyřmi lety. Odchovanec Santosu už není tížen kapitánskou páskou, tlakem domácího prostředí (kde si navíc odbyl zlatý revanš na olympiádě) ani rapidně zhoršenou formou protihráčů. Naopak, v trojici s Coutinhem a Jesusem si téměř vždy vyhoví.
Zápasy proti Ekvádoru (září) nebo Anglii (listopad) sice poměrně nedávno ukázaly, že Neymar stále má sklony k přehnanému sólování, jako by nevěřil svým velice schopným kolegům, a jeho čerstvá karetní sbírka o šesti žlutých kartách v kvalifikaci nenaznačuje, že by se s odchodem Dungy rázem stal psychicky méně labilním... ovšem co je především důležité: Neymar zůstává nejlepším kanonýrem Titeho éry a zároveň nepřestává být střelcem o neobyčejně důležité konzistenci, který se prostě nevytrácí. Zavěsil přece jen v šesti různých kvalifikačních duelech, včetně těch z nejtěžších (Uruguay a Ekvádor venku, Argentina a Kolumbie doma).
Mistrovství světa 2010 mu vzal bojácný Dunga, domácí šampionát mu pokazilo smolné zranění, následnou Copu pro změnu on pokazil Brazílii svým hloupým vyloučením ve druhém utkání, a tu výroční o rok později rovnou kompletně vynechal. Pokud tohle konečně nebude v první řadě Neymarův turnaj, jeho nevyhnutelné překonání Pelého střeleckého rekordu v národním týmu (které je v případě zachování nastaveného tempa jenom dva roky vzdálené!), bude mít zcela jistě menší význam, než jaký jsme si všichni před lety představovali.
Na prahu slávy — Gabriel Jesus (Manchester City)
zdroj: deccanchronicle.com
Když velice krátce po svém nástupu do funkce Tite čelil klíčovému dilematu, kterému ze zázračných dětí svěřit klíčový post hrotového útočníka ve svém 4-1-4-1, dle mnohých si vybral nerozumně. Gabriel "Gabigol" Barbosa přeci jen udivoval v barvách Santosu, zatímco jeho vrstevník z Palmeiras se na stejné pozici jen pár dnů zpátky topil na Olympijských hrách.
Dnes, zhruba o dva roky později, se všichni kritici chytají za nos — a chytali se hned zkraje. Gabriel Jesus ve svých prvních čtyřech startech za Seleção nasázel pět branek a kalendářní rok 2016 završil coby nejlepší střelec Kanárků, přestože se ho ze dvou třetin ještě vůbec netýkal. Právě on razantním způsobem změnil obraz hry ve stěžejním duelu v Quitu, kdy se ošklivě trápil Neymar. Právě on rozhodl další venkovní střetnutí s Venezuelou i Peru, a z největší části se zasadil o to, že na letošním srazu světové smetánky chybí kontinentální šampioni z Chile.
Ve věku pouhých 21 let je Gabriel Jesus mimořádně spolehlivým (spolu)lídrem nabitého útoku Brazílie. O lecčems vypovídá i ta skutečnost, že ho Tite před pár dny neváhal začlenit do procesu pravidelného předávání kapitánské pásky. Svou velkou symboliku má rovněž fakt, že mu bylo svěřeno posvátné číslo 9 útočníkova velkého idolu, Ronalda. A leccos samozřejmě znamená také samotné očekávání, že tento mladík zpočátku dostane v základní sestavě přednost před rozjetým, 27gólovým finalistou Ligy mistrů v Robertovi Firminovi.
"Co všechno tenhle kluk nemá?! Jeho zrychlení, desetimetrové sprinty, to vše nesmírně silné. Jediné, co bych mu kladl na srdce: nepolevovat při bránění, nepáchat fauly a nebát se driblinku. (Jinak) je to kůň. Velice silné zvíře," komentoval Tite Jesusův přestup do Manchesteru City. Zrovna brazilský kouč, spolu s forvardovou matkou, která mu dodnes po každém utkání volá, teď patrně zosobňují Jesusovy největší fanoušky a kritiky v jednom (paní Vera Lucia například svému synovi před oním duelem s Ekvádorem vytýkala tuze časté postavení mimo hru), což je pro tohoto nadaného borce v obou směrech skvělá zpráva.
Pravděpodobná sestava a taktický profil týmu
Po taktické stránce se v Brazílii od minulého šampionátu téměř nic nezměnilo; Tite pokračuje v praktikování poněkud "nebrazilsky brazilského"4-3-3, respektive v jeho provedení spíše 4-1-4-1. V naplňování onoho systémového rámce je obecně ten zcela zásadní rozdíl. Zatímco dříve se střed pole vykládal jako pouhý držák a v mezihře se často přeskakoval, teď je brazilské útočení velmi centralizované, což umožňuje právě kompletní trojlístek disciplinovaných, pilných záložníků.
Titeho tým nyní celkově vypadá koherentnější a dokupy funkčnější, sehranější než jakýkoliv nedávný Dungův či Scolariho mančaft, což v březnu, bez Neymara, navýsost přesvědčivě potvrdily výhry nad Německem a Ruskem, obě navíc vybojované mimo brazilskou půdu.
Hned v brance nacházíme jednu tradiční oporu současné reprezentace, která znamená pravděpodobný upgrade oproti minulému mundialu. Leckdo by sice mezi třemi tyčemi automaticky očekával vítěze Premier League Edersona, ale Titeho důvěru si po právu uchovává Alisson. Gólman AS Řím byl nejvytíženějším brankářem uplynulého ročníku Ligy mistrů a v italské Serii A se blýskl hned sedmnácti vychytanými nulami.
Kraje obrany mohou naráz představovat velkou sílu i slabinu Kanárků. O útočných kvalitách Marcela se už ani nemusíme rozepisovat, ovšem že se sem tam vepředu také zapomene, to stejně tak netřeba dvakrát zmiňovat - právě hvězda Realu Madrid byla koneckonců hlavním protagonistou onoho semifinálového trapasu s Německem. Na druhé straně hřiště potom Brazílie utrpěla vůbec nejtěžší předturnajový direkt; nestárnoucí sběratel trofejí Dani Alves kvůli zranění do Ruska necestuje, což Titemu otevírá celou škálu možností. Danilo je zdánlivě nejlogičtější záplatou, ze které však nikdo příliš nadšený nebude. Prostor se tak může otevírat Titeho favoritovi z Corinthians, aktuálně marodícímu Fágnerovi, jenž oproti univerzálovi Danilovi nabízí větší fyzičnost a zodpovědnost směrem dozadu.
V srdci obrany už možná nebudeme vídat znovuzrozeného Thiaga Silvu, nýbrž jeho parťáka z PSG a svým způsobem také jeho nástupce v pozici lídra národního týmu, o bezmála deset let mladšího Marquinhose. Oba tito borci byli spoluhráči a protihráči v Ligue 1 zvoleni do all-stars týmu sezony, a oba nyní svádí lítý souboj o startovní pozici. Miranda se totiž nikam nepakuje; samozvaný nejlepší obránce Serie A, který skutečně parádním způsobem podpíral letošní defenzívu Interu, jež v lize inkasovala pouze 30krát, na svou pořádnou šanci v reprezentaci čekal poměrně dlouho, avšak ihned jakmile přišla, chytil ji jaksepatří za pačesy. Ze všech hráčů, kteří do Ruska odletěli, byl v kvalifikaci tím vůbec nejvytíženějším mužem.
Středová trojka na první ani druhý pohled nenadchne, přesto právě odtamtud Brazílie poprvé za zdánlivé věky čerpá opravdovou sílu. Casemiro se v Realu vyhrál z kritizovaného článku základní sestavy ve velkou oporu pohárového giganta a naprostou špičku mezi defenzivními záložníky, jinými slovy v něm Brazílie našla svého volante, kterým se takový Luiz Gustavo nikdy nestal. Casemiro si vyloženě hluboko v poli vystačí dočista sám, přičemž distribuce balonu je asi tím jedním aspektem jeho hry, který 26letý středopolař za ty dva plodné roky v Madridu nejvíc vybrousil, což Titemu hraje do noty.
Zcela nepostradatelnou úlohu má v týmu Renato Augusto, který stále bojuje s bolestí v levém koleni, a v tuto chvíli pořádně není jisté ani to, zdali bude schopný v Rusku figurovat. Pokud by se vyléčit nestihl, Tite by v něm ztratil svou spojku na hřišti; patrně takticky nejvzdělanějšího, nejbystřejšího středopolaře tohoto kádru, skrz něhož během utkání tradičně ventiluje veškeré změny v herní strategii. Renato Augusto sice hraje v Číně, ale i po přestupu nadále platí, že ty nejlepší nedávné výkony v reprezentaci Neymar odvedl s ním v zádech. Opora Titeho druhého úspěšného týmu Corinthians a Micaleho zlatého olympijského výběru je stěžejním brazilským dispečerem, schopným pružně měnit tempo hry, což třeba Fernandinho, jedna alternativa, v přípravě proti Chorvatsku ani z poloviny tak dobře nezvládal.
Třetí pozici v záloze zastane Paulinho. Po přesunu do Číny odepisovaný, po transferu do Barcelony vysmívaný, a po sezoně opět ceněný - jak v Brazílii, tak v katalánské metropoli. Tite záložníkovy schopnosti dobře zná už z dob, kdy podpíral (jeho) patrně nejlepší mužstvo v dějinách Corinthians, a v reprezentaci je zvládá dokonale umocňovat. Bývalý fotbalista Tottenhamu bude pendlovat mezi oběma vápny a nabíjet brazilské útoky energií i hrubší silou, přičemž může překvapit svou efektivitou; v březnu platilo, že se v posledních 13 startech za reprezentaci podílel na deseti brankách (7+3), přičemž Uruguay skolil famózním hattrickem.
Další varianty do středu zálohy jsou rovněž zajímavé, dokonce i při absenci takového Fabinha. Nová posila Manchesteru United, Fred, je oproti preferovaným borcům typičtější playmaker, s nejlepším citem pro průnikovou přihrávku. Jeho těsná kontrola balonu, občas připomínající strojovou zdatnost aktérů počítačové série FIFA, se bude v závěrech utkání dozajista hodit. Zvláštní variantu potom představuje Philippe Coutinho, za normálních okolností vbíhající doprostřed z pravého křídla, ale v minulosti využívaný také níže v poli. Přesunutí po této trajektorii se například Titemu vyplatilo doma proti Ekvádoru, kdy Coutinho přišel z lavičky tvořit hru mezi Williana s Neymarem, a okamžitě tak napřel vítr do brazilských plachet. Při Renatově pokračujícím marodění a Willianově opětovném návratu do formy by se takový plán B klidně mohl změnit v plán A, s formací morfující do klasičtějšího 4-3-3 až 4-4-2.
Za normálních okolností by každopádně Coutinho měl startovat zprava, což znamená méně výběhů do středu a dělových ran ze střední vzdálenosti známých z Liverpoolu (kde zpravidla operoval na druhé straně), ale zato větší důraz na tvorbu hru. Žolíkem bude pro Titeho Douglas Costa, který v Juventusu sice často naskakoval do hry až za běhu, nicméně pořád se zmohl na sympatických 12 asistencí. Zprava to teoreticky zvládne i Firmino, ačkoliv oporu Liverpoolu chcete vidět spolupracovat hlavně v těsné blízkosti jeho nejlepšího kamaráda, právě Coutinha.
O Neymarovi s Gabrielem Jesusem už byla řeč výše; význam jejich gólů pro Titeho, který Brazilce soustavně štve ignorací Luana, asi největší současné hvězdy působící na jihoamerickém kontinentu, nelze dost dobře přecenit. Zvlášť když jim kryje záda mj. na mezinárodní úrovni nepříliš prověřené největší překvapení celé nominace, ex-šachtarský Taison. Na Jesusovi, potažmo Firminovi, potom stojí definitivní pohřbívání termínu Neymardependencia (závislost na Neymarovi), kterou se dříve během Dungova dvouletého působení u nároďáku nepovedlo odbourat rovnou devíti testovaným hrotovým útočníkům. Ani jeden z nich až do tohoto ruského výletu nepřežil.
Tip redakce na umístění: zlato
Program zápasů - skupina E
17.06.2018
Rostov
22.06.2018
Petrohrad
27.06.2018
Moskva
Konečná nominace
Datum nar.
02.10.1992
06.06.1987
17.08.1993
Datum nar.
15.07.1991
11.06.1989
09.08.1985
21.09.1985
12.05.1988
14.05.1994
07.09.1984
22.09.1984
Datum nar.
23.02.1992
14.09.1990
04.05.1985
05.03.1993
25.07.1988
12.06.1992
08.02.1988
09.08.1988
Datum nar.
02.10.1991
03.04.1997
05.02.1992
13.01.1988
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků MS 2018 - Japonsko
13.06.2018, 17:55
Představení účastníků MS 2018 - Senegal
13.06.2018, 14:04
Představení účastníků MS 2018 - Kolumbie
13.06.2018, 09:15
Představení účastníků MS 2018 - Polsko
12.06.2018, 19:00
Představení účastníků MS 2018 - Anglie
12.06.2018, 15:54
Představení účastníků MS 2018 - Tunisko
12.06.2018, 10:28
Představení účastníků MS 2018 - Panama
11.06.2018, 22:46
Představení účastníků MS 2018 - Belgie
11.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Korejská republika
11.06.2018, 10:27
Představení účastníků MS 2018 - Švédsko
10.06.2018, 21:00
Představení účastníků MS 2018 - Mexiko
10.06.2018, 12:28
Představení účastníků MS 2018 - Německo
10.06.2018, 09:00
Představení účastníků MS 2018 - Srbsko
09.06.2018, 21:30
Představení účastníků MS 2018 - Švýcarsko
09.06.2018, 14:40
Představení účastníků MS 2018 - Kostarika
09.06.2018, 11:04
Představení účastníků MS 2018 - Nigérie
08.06.2018, 12:42
Představení účastníků MS 2018 - Island
08.06.2018, 09:21
Představení účastníků MS 2018 - Argentina
07.06.2018, 17:37
Představení účastníků MS 2018 - Chorvatsko
07.06.2018, 13:58
Představení účastníků MS 2018 - Dánsko
06.06.2018, 20:00
Představení účastníků MS 2018 - Peru
06.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Austrálie
06.06.2018, 12:11
Představení účastníků MS 2018 - Francie
06.06.2018, 07:52
Představení účastníků MS 2018 - Maroko
05.06.2018, 16:28
Představení účastníků MS 2018 - Írán
05.06.2018, 12:00
Představení účastníků MS 2018 - Španělsko
04.06.2018, 22:32
Představení účastníků MS 2018 - Portugalsko
04.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Uruguay
04.06.2018, 12:34
Představení účastníků MS 2018 - Egypt
03.06.2018, 23:52
Představení účastníků MS 2018 - Saúdská Arábie
03.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Rusko
03.06.2018, 12:00
Komentáře (352)
Přidat komentářSemifinále
Vítěz
Ani omylem, nemají na víc než čtvrtfinále, semifinále bude Anglie, Francie, Německo a Kolumbie
Anglie
Cerny kun turnaje
hrál bych klasický 433 a nějaký Augusto by táhl ze sestavy
zaloha Coutinho- Casemiro- Paulinho
útok Neymar-Jesus/Firmino Willian
nějaký Augusto
Očividně jsi trotl co ho nezná, jejich nejlepší záložník, letos ve skvělé formě, už se o něj perou Bayern a Dortmund
No pojmenoval ses sám
Trošku se vzpamatuj a mrkni, co kdo napsal.
I podle nicku jsi čurák no CW s tebou naopak souhlasil, poskoč si.
On citoval Jackse
Očividně jsi trotl.
Nejlepší rozhodně ne.
Kokot
Jà sedím na stadionech a sleduju tyhle hráče pro přestupy. Zatímco vy sedíte u porna a honíte si šulíny. Inu ale kuřata budou orla učit lítat
stále jsi to nepochopil, orle?
já jdu pro zrní, a až se vrátím, doufám že prozřeš.
Je vidět, že sis dneska ještě nevyhonil u porna, tak šup šup koukej to napravit, ať se nám uklidníš
Trosku nosanek hore ne?
a my se máme z toho posrat?
Ty si vymrdanec
Tak proč si se sem přihlašoval?
Haha
co? má pravdu předseda....ještě bych vyndal Paulinha
Paulinho je z hlediska taktiky snad nejdůležitější. Je to dříč a hraje dobře dopředu i dozadu. To může pak být rozhodujícím faktorem.
Nesmysl. Je to dřevák. Dřív by nikdy ani nebyl nominovanej. Máme Casemira, to stačí.
Paulinho > Casemiro
no asi ne
Casemiro umí líp bránit, ve všem ostatním - střelbě, přihrávkách, technice je lepší Paulinho.
Jenže zabírá flek těm, kdo jsou ve střelbě, přihrávkách, technice lepší.
Jako Casemiro?
Ne vole, ten lempl z Barcelony.
No ale komu zabírá to místo?
Willian, Firmino, nacpal bych je tam.
Plus Casemiro je jedne ze základních stavebních kamenů legendárního Realu ZZ, zatímco Paulinho je dřevák z Číny omylem v Barceloně, která je na mezinárodní sceně úplně mimo.
To je samá ofenzivní Brazílie, ale že Paulinho má stejně gólů jako Neymar v kvalifikaci a víc má jen Jesus, místo kterého bys chtěl určitě Firmina nic?
Můžeme bejt ještě ofenzivnější. Paulinho to jenom doklep lempl je to.
Uruguaýský gólman si to nemyslí.
Pravděpodobně si to jako velký fanoušek Brazílie viděl, ale kdyby náhodou, tak je to gól na 1:1.
https://m.youtube.com/watch?v=5qkCl7uDwiY&t=205s
normální střela, prostě mají lepší hráče
A furt to stačí, aby byla Barcelona mnohonásobně lepší a úspěšnější než Real.
A tos vzal kde blázne? NIKDO není úspěšnější než Bílý balet.
17 bodů náskok v lize mluví za vše.
v kvalifikaci na tu opravdu důležitou soutěž
V nejdůležitější soutěži vyžadující konzistentní výkony po celou sezonu a bez podpory rozhodčích.
bez čeho?
Nedivím se ti, že se ptáš na věc, kterou jsi u Realu nikdy neviděl.
LM jste vyhráli za obrovský podpory sudích, ligu to samý
To mluvíš o předminulý sezoně Realu?
ne o 09 a 11
Myslíš tu dominantní éru pod Guardiolou když byla Barcelona neporazitelná?
díky sudím
Nene, Real vyhrál poslední 4 LM 100% zásluhou sudích
Viz. poslední El clasico, kde rozhodčí poškodil především Real.. Na Camp nou se proti Barceloně penalty nepískají, už řádku let.
Udělal spoustu chyb na obou stranách. Bale měl dostat redku a nakonec dal gól, Roberto neměl dostat redku, když už tak Marcelo taky, atd.
Zrovna Real a Barca si nemají v tomhle ohledu moc, co vyčítat. Takže bych to nijak extra nerozváděl.
Už aby tu LM zrušili a hrál se zase PMEZ.
Paulinho je silnej, nepříjemnej hráč, kterej má své místo v sestavě. Letos ukázal, že se neztratí i v Barceloně. Určitě si zaslouží místo v základní sestavě více než Augusto.
Eh
to je bez eh
Renato Augusto ťahal celú kvalifikáciu. Nejaký Willian na jeho úkor je šialenstvo...
Jen aby se Renato nedivil v konfrontaci s evropskou špičkou.
Akože Švajčiarsko alebo Srbsko?
Takže Brazílii tipuješ konec ve skupině?
Zápasy se Švýcarskem a Srbskem to pro ně nekončí, nebo ano?
A kde je napísané, že budú hrať proti európskej špičke v play off? A keby aj, tak Renato Augusto je vynikajúci hráč. Stále nechápem tú tvoju retardovanu logiku hejtu na neho.
S vysokou pravděpodobností je v QF čeká Anglie/Belgie, v SF Francie/Portugalsko/Španělsko, samozřejmě za předpokladu, že postoupí ze skupiny. Zda je někdo vynikající hráč, nerozhoduje jihoamerická kvalifikace, protože nemá dostatečně vypovídající hodnotu. Přiznám se, že jsem měl tu čest shlédnout několik zápasů a v určitých chvílích to ve mně evokovalo pocit, že nesleduji fotbal, nýbrž indiány honící splašené prase. Upřímně soucítím s Willianem, Costou a dalšími lavičkáři.
Mistři Lord Danilo potáhne tým
Tip redakce: Zlato
Tak to jsem zvědav.
Nejsilněší výběr Brazílie za poslední dobu. Tip - zlato, přání - ČF
Konec v semifinále s Francií.
Francie vs Brazílie, to bych safra chtěl vidět snad se poštěstí a narazí na sebe později. |Se vlastně večer podívám, zda už je pavouk (jako vítěz A s vítězem B atd.)
je
hodíš odkaz ?
je to aj tu na ef
http://www.eurofotbal.cz/mistrovstvi-sveta-2018/vysledky-rozlosovani-tabulky/play-off/
nebo https://bracketchallenge.fifa.com/bracket/prediction
to je nějaká hra ne
Tak máš tam ale přehledně vidět pavouk turnaje.
jo tak , , díky
Však fotbal je hra.
Za mě nějak takhle: https://bracketchallenge.fifa.com/bracket/prediction/d314ffb3e34dd53fcd0d
Mám to úplně stejně, akorát Anglie vyletěla s Kolumbií
Je asi půl roku.
Francie vypadne daleko dřív s touhle zálohou.
Vidím to minimálně na bronz a maximálně na zlato
dam ti palec
Maximalne len zlato ?
jakej len ?
cokoliv mene nez finale by bylo zklamani
Nejvíc repre startů Neymar jenom 84
Jenom?
Taky jsem si říkal, kór když je mu 26.
Spíš mě překvapilo, že Marcelo má jenom 52. Ale dostat se do brazilské repre není snadný.
Brazilci obecně dost experimentujou se sestavou a hodně rotujou, nasazujou hráče z domácí ligy apod. A Marcelo taky dost dlouho v reprezentaci nepatřil do základu, protože nebyl tak dobrej..vypracoval se až poslední léta, zhruba od doby, kdy do Realu přišel Mourinho.
Kdo tam byl v te mezidobe po Roberto Carlosovi a Cafu? Naprsvo to byval tusim Maicon a Dani Alves ale nalevo si nikoho nevybavim
Michel Bastos a Andre Santos priznam se, ze na existenci Andre Santose jsem taky zapomnel
peklo
Bastos valel za lyon a Santos? Nejake turecko?
Arsenal
překvapilo mě, že hráč s nejvíce starty za reprezentaci má "jenom" 84
Tak je to repre ktora ma ambicie na kazdom turnaji vyhrat zlato cize tam hraju len hraci top class v top forme a to sa malo komu podari udrzat dlhu dobu...
Cafu ma 144..neymar najviac len zo sucasnych
V pětadvaceti nebo kolik mu je mít 84/54, to je slušnej mazec.
Stejně jako podceňování Argentiny, tak tohle dělání z Brazílie totálního favorita mi přijde trochu přehnaný.
Nemyslím si, že by Argentinu někdo podceňoval.
ked si pozries predstavenie timov z ich skupiny je tam viacero nazorov ze nepostupia ani zo skupiny..
Tyto názory jsou opodstatněné špatnými výkony v kvalifikace a v přátelských utkáních
Jasnej vítěz. Fšechny vymelem.
Odkdy je 4-3-3 nebrazilský? Vždyť to v podstatě vymysleli.
Blbe sem se vyjadril - melo bejt "nebrazilsky brazilsky"
To už je výrazně lepší blbé vyjádření.
Jelikož by se starým lidem nemělo odporovat, tak souhlasím. V podstatě i anakondy jsou jejich práce.
Jak starým? Nějaký punkery si v klidu povodim jak chci.
počkej, jako ve fotbale ? mimochodem, teď mam letní sestřih tak trochu na punk, hehe
Punkery si povodí asi každej.
Brazílie bude mít problém, až proti ním nastoupí tým s rychlýma krajníma bekama. Budou mít smrtící protiútoky, ale postupný útoky budou na úrovni o dost nižší. Vidím to na konec ve čtvrtfinále, maximálně semifinále, ale třeba se jím fakt to zlato podaří.
Skvěle vyvážený tým, který na to zlato opravdu má.. Můžou jim konkurovat snad jen Španělé a Němci.. BRAZIL!!!
kludne aj Francuzi (a mozno aj Belgicania). Silnych timov bude na MS kopec. Vyradit ich moze so stastim hocikto, ale na titul stastie ani v 2-3 zapasoch nestaci. Preto MS este nevyhralo ziadne Grecko ci Dansko.
v přímém zápase je ta Francie samozřejmě může dát.. Ale já letos tipuju Frantíky za největší zklamání turnaje.
Docela nudný tým, ani by nevadilo, kdyby skončili ve skupině.
Renato Augusto
Jinak podle mne si to "nesedne" a skončí ve čtvrtfinále.
odohral celu kvalifikaciu sedi im to
Podla mna maximálne semifinále. Ten tým vôbec neni taký skvelý ako sa z neho robí. S Danilom a Mirandou v obrane a Paulinhom a Renatom Augustom v zálohe toho moc neuhrajú. Ale aj tak takto ta zostava vyzerať asi nebude.
tipuji je na bronz - ve finále Francie s Německem. Myslím si že ty týmy mají ještě o trochu větší kvalitu.
coutinha vpravo je skoda. by som ho postavil namiesto augusta a dopredu k jesusovi hodil firmina, pripadne na kridlo douglasa
Augusto je solidní vtip.
tak konečně jsem se s redakcí EF shodl, můj tip na vítěze je stejný, navíc mají i dobrý los v pavouku kdy vlastně na Španěle a Němce půjdu zřejmě až ve finále
Tak tohle je podle mě vítěz. Bohužel...
to nikdo z těch kritiků tady neviděl ty jejich poslední přáteláky?
přátelaky zase tak velkou váhu nemají
Musí vyhrát. Neymar musí vyhrát.
Mas ho rad ?
Podle posledních zápasů Thiago Silva jasný základ.
Na tom nic jasnyho neni.
Zlato
Island striebro
Když koukám na základní sestavy Brazílie nebo Belgie, tak se čim dál víc směju různejm "odborníkům", který se pohoršovali nad tim, že by měl u nás bejt povolávanej hráč z čínský ligy
tak v cesku a na slovensku sa posudzuje na zaklade klubov, nie vhodnosti hraca
Na druhou stranu Hulk ani Oscar v nominaci nejsou.
Jo loni v lete, skoda komentovat
To, že je povolanej třeba Witsel, je spíš dementnost Martíneze..
Akorát nominace Witsela absolutně nedává smysl...
Přebíjí to už jenom vynechání Naingolana...
Tito odborníci se pohoršují i nad těma v brazilské a belgické nominaci.
Zajímala by mě sestava:
Fernandinho - Casemiro
Willian - Coutinho - Neymar
.................Jesus................
Nejlepší možná sestava podle mě.
Dost dobrá
s Firminem
dam ti palec, ještě tam nějak nacpat Firminha
OT: Jak to vypadá s trenérem pro Real? Rýsuje se to spíš na Gutiho, nebo na Wengera?
Guti, vraj, berie St Mirren...
Dobrý, stejně jsem fandil Arsénovi.
Sarri nebo Conte
Miesto Mirandu určite Thiago Silva
Brasil navždy. Vždy favorit.
Tome kde máš Freda? Už si ho odpísal?
Ten Renato Augusto mi uplne sesel z mysli a jak to clovek vubec nesleduje, tak je to pro nej docela prekvapujici, ze je Renato jednim z tahounu nynejsi Brazilie
Bývaly doby, kdy byla Brazílie sympatická.
Dost slaboučký tým, ale mají tak lehkou skupinu, že musí postoupit i kdyby hráli bez kopaček. Tip: osmifinále konec s Mexikem.
OT: Ako to bude teda s tým Fantasy Manager? Je už nejaka eurofotbalová liga?
Jasny ZLATO
Sestava zhora je jenom dukaz, ze Brazilie ma mnoho stejne silnou variantu proti kazdeho soupere. Podle pavouku bude mozna podobne stret jako na MS06 a proti Francie to bude sakra tezke. Ale jde se pro ZLATO ...
Me vzdycky hrozne bavi, kdyz se tu nekdo na zaklade buhviceho pohorsuje nad par jmeny, aniz by si prvne overil, jak duleziti jsou ti hraci pro dany reprezentace.
Fakt doufam, ze Renato bude zdravej a spolu s Paulinhem vsem vytrou zrak
a mna vzdy hrozne bavi ze o inej alternative nez o tej tvojej nie si schopny ani premyslat. je pochopitelne ze vela ludi ma vela nazorov a sami by to postavili inak. od toho tu ta diskusia je. nie od toho ze sa len budu palcovat clanky
Hrozně mu ta sláva stoupla do hlavy.
Naprostej klasik
Me to taky vysira, zvlast u tymu, ktery sleduju.. protoze reprezentace neni jen vyber jedenacti nejlepsich hracu z dany zeme, pripadne jedenacti nejlepsich hracu podle nejaky hypoteticky idealni formy.
Presne. Pozoruhodny kolik lidi to nechape
s tym nemam problem suhlasit, ale pride mi doveci takto tu ,,vyplakavat'' preto lebo by to niekto postavil inak, pripadne rozmyslat ci by to v inom zlozeni nemohlo byt este lepsie. pri vsetkej ucte k fantomasovi nezozral mudrost sveta. nehovoriac o tom, ze brazlia tam ma skvelych hracov aj mimo zakladnu jedenastku takze je namieste uvazovat o zostave, ktora by mohla byt silnejsia alebo o roznych moznostiach ako to postavit
Ja to vnimam tak, ze je pomerne bezne, ze lidi maji o reprezentacich tu predstavu, jakou jsem napsal. A konkretne v tehle diskuzi neni zadny argument, proc by se to melo postavit jinak, ale nekolik ohrnovani nosu nad hracema, kteri jsou v clanku napsani..
aky argument? vacsina ludi sa cuduje renatovi. pretoze ho nepovazuje za dostatocne dobreho. ked je v clanku napisane ze je klucovy fajn moze byt ale osobne za seba by som na jeho mieste videl coutinha a ako by som to postavil a preco som uviedol. inak sa tu uz riesi iba thiago s mirandou a neviem aky arguemtn potrebujes na to ked niektori stale povazuju thiaga za lepsieho
Jde o to, ze Renato Augusto je skutecne klicovy hrac pro rerezentaci, a nezaznel zadnej argument, proc neni A troufam si tipovat, ze to vlastne nikdo tady ani rict nedovede, proste neni dostatecne dobry...a proc? Protoze hraje v Cine, nema dost velky jmeno, nehraje v nejaky vyhajpovany lize? Tohle jsou vsechno pocity, ne argumenty. A o to presne jde.
ze to je odpad alebo cosi tu pise jeden clovek dokopy v dvoch komentaroch. zvysok je proste prekvapeny co sa da cakat a nevidim na tom nic zle. Za seba naprikald nesuhlasim s jeho popsiom pretoze viem, ze podobne atributy ma aj coutinho a na tej pozicii hraval. a najma je tam stokrat lepsi nez vpravo. je pochopitelne ze by som ich vymenil, najma ked napravo maju dve super kridla. a ako pisem, okrem toho sa uz len riesi ci je lepsi miranda alebo thiago
Ono to celé okolo Renata sa tu rozvírilo lebo na čínsky futbal a ich ligu sa hľadí z dešpektom. Hrať tam idú poväčšine vyslúžilci, čo už rezignovali na kariéru a idú tam iba za prachy.
Ehm, nazor je jedna vec. Napr. Couts misto Renata je legitimni nazor a i pravdepodobna varianta. Ja mluvim hlavne o dolarovinach typu "nejakej Renato". Ono totiz i po precteni toho absolutniho minima zde o Renatove roli v tymu, je proste nemozny cpat ve vsi vaznosti na jeho misto takovyho Williana, pac by proste totez neodved. To uz neni o "nazoru"...
Spis tady vetsinu lidi sere tvoje naprosto bezduvodna arogance, sebejistota a nulova sebereflexe ve vetsine tvych prispevcich / reakcich.
Asi tak
Boom
Ja som si ziadnu jeho aroganciu nevsimol. Argumentacia != arogancia.
Zato tato tvoja rekacia mi prijde arogantna dost. A argumenty ziadne. Akurat posmech, kritika a emotikony.
Ja ale pisu obecne o jeho prispevcich. Malokdy se s nim da diskutovat.
Ze sis ji nevsiml nezname ze neni.
Nesouhlasím. Za těma preview týmů stojí obrovský pemzum času a úsilí a za to si zaslouží absolutní uznání. A výsledek je vždycky autorsky subjektivní. Já si taky myslím, že Brazílie by touto sestavou nenaplnila útočný potenciál, ale já jsem ten článek nepsal. Fantomasovi bychom měli být vděční a ne ho tu trapně shazovat, protože nenapsal to nějaký sestavy tvyho koně a pak si dovolil si za tím stát.
ale nikto mu zasluhy neberie alebo cosi. ale to ze si niekto da s niecim vela prace neznaman ze zvysok musi suhlasit uplne s kazdym slovom alebo nazorom. a ako pises, ty si tiez myslis nieco ine. kedze si clanok nepisal tak svoj nazor mozes napisat do diskusie co si spravil. tak ako ostatni tu. ja mu nevycitam ez stoji za svojmi konmi. ale komentar v style ja som ich nasledoval, ja tomu rozumiem len moj nazor je spravny, a kto si mysli cosi ine proste netusi nehovoriac o tej arogancii okolo je fakt mimo. okej, chapem podobne vybuchy ked ludia hejtuju len preto lebo ,,pretlaca'' africanov azijcov a tak (co si za seba teda nemyslim). od toho je ta diskusiaa preview ku timom, suhlasit alwbo nesuhlasit s niektorymi menami v zsotave alebo nominacii. alebo tu maju byt prispevky bud tomu a tomu timu prajem/neprajem, tipy na postup a gratulacie autorovi ze tu spravil analyzu?
Ja vubec neshazuju jeho tvorbu, nikdy jsem nenapsal nic negativniho vuci previewu MS nebo jinym clankum. Kritizuju jeho obvykly vystupovani v diskuzi.
O jaký sebereflexi proboha mluvíš? Dyt k ní žádnej ze zdejších příspěvků nevybízí.
yup, kvoli tomu ze tu nejaky kripel trolluje s renatom tak sa treba urazit? zvlast ked sam pises ze nie je iste ci bude fit. co tak pozeram ta nikto neche na renatovu poziciu pchat williana, ale preskupit to a postavit namiesto renata williana co je celkom rozdiel
Ehm, nazor je jedna vec. Napr. Couts misto Renata je legitimni nazor a i pravdepodobna varianta. Ja mluvim hlavne o dolarovinach typu "nejakej Renato". Ono totiz i po precteni toho absolutniho minima zde o Renatove roli v tymu, je proste nemozny cpat ve vsi vaznosti na jeho misto takovyho Williana, pac by proste totez neodved. To uz neni o "nazoru"...
pokud by to byla konstruktivní kritika, tak ok, ale drtivá většina jsou sracky...
Ahoj, vítej na EF ...
Zrovna jemu, který byl předplatitel C.K. Eurofotbal, to adresovat nemusíš.
Tak dřív to tak nebývalo..
..jako bych slyšel svojeho dědu
nezvládáš
Ako je na tom vlastne Neymar? Bude to na základ, alebo tam budeme musieť trpieť otravného Williana?
Willian místo Augusta.
Willian do základu nepatří, leda by dobře načasoval tu svoji klasickou jednoměsíční super formu..
Mě by se to líbilo takhle.
Casemiro Paulinho
Willian - Coutinho - Neymar
.................Jesus................
Willian
Souhlas, jen Firmino místo Jesuse
Kez by znova dostali Nemce, to by bylo zase ztrapneni
Pokud jsem se dobře díval tak je dostanou nejdřív ve finále
Né, stačí, když jeden z nich nevyhraje skupinu a potkají se už osmifinále
stačí kdyby skončili druzí ve skupině a mají je hned v osmifinále
To by Němci nejdřív museli postoupit ze skupiny.
Díval ses? Otřes co? Jako toho nepostoupu bych se naobaval, ale jinak to bude fakt trápení.
Nejvetsi obavy mám z toho, ze mi přijde, ze tam na lavičce fakt není žádná kvalita do ofenzívy, která by to oživila nebo by přinesla nějaké zlepšení, když základ nebude ideál.
No... bude tam asi akorát Draxler/Reus, podle toho, kdo uhne Mesutovi, který na to zase ale podle mne nemá (v téhle situaci) psychiku...
Jediné plus je, že Löw bude moci střídat jen 3x, takže to zas dodatečně nerozesere během poločasu... každopádně jako velké minus beru, že nevzal Saného, Brandt mi přišel takový vyčpělý...
Jinak si myslím, že se Švédskem i Mexikem to budou dost ubojované zápasy a nepostup mi tak nereálný už nepřijde.
Taky mám z Němců dojem, že se jim to může celý pořádně posrat. Naopak tenhle brazilský tým vypadá galakticky. Vedle nich je pak třeba Belgie obrovskej outsider.
To si ja zas myslím o tejto Brazílii.
ak budú hrať takto, tak ten jeden hráč na lavičke aj tak veľa nezmôže..
Keď si vezmeš, že pred 4 rokmi hral na krídle ozil napríklad, dá sa to vselijako poskladať..na druhej strane na eure Nemecku zranenie Gomeza a žiadna alternatíva zaňho na lavici zlomili väz..
Ale cez to všetko, Reus
Aspoň teda v prvom polčase, druhý som nevidel..
Vyzerá to tak, že Reus sa nakoniec nezraní (ťuk, ťuk, ťuk) a po dlhej dobe absolvuje záverečný turnaj, čo je strašne moc fajn a dúfam, že mu to vydrží a že si tie presošlé dva turnaje vynahradí.
Čisto podľa výkonnosti by som tiež zobral Saneho miesto Brandta, ale tie nominácie proste nikdy nie su čisto podľa výkonnosti, tam hrá rolu veľa faktorov...
V poslednej dobe všade čítam, že Nemecko absolutne vyhorí a po vzore Talianska a Španielska vypadne už v skupine, čo mi najmä v kombinácii s tými prípravnými zápasmi robí starosti, ale snažím sa byť stále optimista a dúfam, že sa tie výkony budú postupne zlepšovať.
Tak aj tá štatistika posledných rokov- 2006 taliani majstri sveta, 2010 pád v skupine, 2010 Španieli, 2014 pád v skupine je celkom zaujímavá..v oboch prípadoch sa tréneri až príliš spoliehali na hráčov čo im to pred 4 rokmi vyhrali..Nemecku by to hroziť nemalo- predsa len je ten káder celkom okysliceny (aj keď teda..čo som tu čítal diskusie o serie a tak na khediru sa dosť nadáva, ozil je kapitola sama o sebe)..
Aj keď na druhej strane, koľko toho odohrala tá jedenástka nemcov spolu? Veľmi často sa experimenrovalo- v kvalifikácii sa vystriedalo nespocetne veľa hráčov, nemci nemali žiadnu ideálnu zostavu, uvidíme či sa to neukáže ako slabina..
Čo sa týka brandta, rudyho a saneho tak tam je to podľa mňa jasné- neviem, ja keď sa pozriem rudymu do tváre tak vidím stelesnenie dobra, asi treba aj takých v kabíne aby to fungovalo.. to, že tam sane chyba určite nie je zo športových dôvodov (i keď jeho výkony v repre to lowovi dosť uľahčili)..
Suma sumárum- nejaky výbuch to nebude podľa mňa, tá kvalita je obrovská, avšak niečo mi to v tom kádri chyba- taká osobnosť ako schweinsteiger možno, neviem, píšem iba pocitovo..
Nevidel som toho pavúka a ani sa mi to nechce nejak dopredu lúštiť, ale ak by som si mal takto bez znalosti pavúka tipnúť, tak by som povedal 3.-4. miesto
Najviac by som asi veril Francúzom, ten káder je neskutočne naslapany a aj ten hlad po úspechu môže byť väčší ako u nemcov, na druhej strane taká Brazília to podľa mňa nezvládne..
Uvidím, kazdopadne sa máme na čo tešiť, zbožňujem toto obdobie okolo turnajov
Taliani ani Španieli to nezvládli a práve to je asi jeden z hlavných dôvodov, prečo sa to teraz predpovedá i Nemcom... To expreimentovanie a nestálosť v zostave môže vysvetlovať, prečo to teraz zo začiatku neklape úplne na 100 %, každopádne som presvedčený, že časom sa to bude zlepšovať.
Jj, jasné, že tie nominácie sa robia i s ohľadom na kabínu a na systém, nie len na výkonnosť a na to, či si to ten hráč “zaslúží”... Rudy nie je ojedinelý, na WM 2006 Jürgen zobral Odonkora, na WM 2014 bol zasa Großkreutz, pred dvoma rokmi sa zasa hovorilo, že Poldi na to už nemá a už je tam iba ako burcovač kabíny, čo sa fotí s klobúčikom Kölnu.
Celkom by ma zaujímalo, čo by nastalo, keby Nemci naozaj nejak vybuchli... Osobne Jogiho uznávam, je to pre mňa pár tréner a rozhodne ho nebudem kritizovať za to, že sa na verejnosti špára v nose, ale už je pri reprezentácii celkom dlho a možno by v prípade väčšieho neúspechu a následného nového začiatku stálo za to, zvážiť jeho ďalšie pokračovanie.
To áno, ja som taktiež rád... A je skvelé, že nám Eurofotbal vďaka tomuto servisu umožňuje prežívať to ešte intenzívnejšie.
Jaký je rozdíl mezi Augustem a Červenkou? Červenka byl kdysi dobrej.
Byl, ale ted netrefí bránu ani kdyby ji navlékli do reflexní vesty
A jakej je teda ten rozdíl?
Máš na mysli Karla Augustu?
Červenka je odjakživa Dřevák.
Z domácej súťaže 3 hráči v nominácii. Gro tvoria hráči z európskych veľkoklubov. V minulosti, v tej dávnejšej, ťažila Brazília aj z neokukanosti svojich hráčov... No však uvidíme.
Prohra ve finále tipuju.
Nejvetsi prekvapko asi Geromel nebo ne?
Legenda Danilo
lepší tým jak před 4 rokama, takže letos už od němců jenom 5-1...
Najsilnejší tím na MS. tiež tipujem zlato
Mam radost, ze se konecne dostal do reprezentace Miranda. Psal jsem to pred ctyrma rokama, ze mel tehdy hrat zaklad misto Davida Luize, tak konecne dostane moznost ukazat, ze na to ma.
Tak to prrr ja s paulinhom spokojny nie som a tymi jeho siedmymi golmi na jeden som sa sakra uchlacholit nenechal
v repre hra super. Do brazilskej hry padne ako rit na serbel. Nie su to len tie goly, ale aj. 7 golov za kvaldu je super vizitka aj pre hrot, nieto pre zaloznika.
To je ale ja sa pozeram na hru nie na to ze sa nejak niekto prismudli k zakonceniu a vyjde mu to. Samozrejme do repre sa hodi ale u nas mi nesedi
ale tu nikto neriesil Barcelonu! Toto je clanok k brazilskej repre, kde hra super. Tak ake prrr ??
,,po sezoně opět ceněný - jak v Brazílii, tak v katalánské metropoli"
To jako hraje Renato Augusto místo Fernandinha..?
Nechávat Firmina na lavičce je šílený hřích bez ohledu na to, jak moc je Jesus golovej. Je to vcelku zajímavý paradox, když v útoku Brazílie hraje útočník, který jen ve svém klubu většinou střídá.
tak 19x byl v základu v lize
protože byl Kun zraněnej
To je vlastně pravda, já bych tam taky radši dal Firmina, ale zase jsem neviděl žádný přípravný zápas, kde by nastoupil takže těžko soudit. Snad se dostane do základu proti nějakému slabšímu soupeři aspoň.
Hlavně na Jesusovi nevidím nic závratného, protože jsem ho sledoval v PL a City s ním byli o dost slabší než s Kunem. Tohle je sice něco jinýho, statistiky, souhra a kvalifikace mluví pro Jesuse nepopírám. Nevidím nic v čem by Jesus byl lepší než Firmino.
Brazilie měla vždy v útoku o koho se prala Barcelona / Real.......Romario, Bebeto,Ronaldo a teď je tam v podstatě náhradník ve svém klubu.
Navíc za repre mají dost podobné stats v počtu golů na minuty, ale Firmino týmu více pomůže v zakládání útoků a přijde mi lepší na míči
Maj defenzivní zálohu, tak nepotřebuji defenzivní útočníka
ten defenzivní útočník letos dal 27 golů a zavřel hubu všem pochybovačům v tomhle směru včetně mě
Brazíile a defenzivní záloha to mrdam
Tak dúfam, že si si zamrdal dobre. Lebo asi posledných desať rokov inú nemajú. Ani táto mi nepríde odlišná.
Já takovou ale nechci, tradice se pošlapává, chci ofenzivní válec.
Arogantní ubrecenec opět neunasi.
Neboj, to zvládneš .
To by mohl být silný tým, ale uvidíme.
Vypadá to, že po dlouhé době mají výborného trenéra.
Čo na nich až tak vidíte. Dvaja priemerný stopéri. Defenzívna a nekreatívna záloha. Bez lídra a psychicky labilný. No možno sa mýlim.
Německo - Brazílie v semifinále 8:0
Včera byla souhra Draxler - Reus - Werner moc pěkná. Máme se na co těšit.
Druhé semifinále Francie - Argentina 1:0
Brazilce jsem vzdycky mel rad a budu, ale co si budeme povidat, uz hodne dlouho to nejsou ti hracickove za ktere je porad povazujeme.
Evropa je kazí.
To kazdopadne.
Podľa mňa nemajú šancu na zlato. Každý ich favorizuje, ale na základe čoho? Dlhodobej kvalifikácie. Z hľadiska turnajov nič moc. Podľa mňa budú mať roblem prejsť vôbec cez štvrťfinále.
Tak tak
Čo pissoire? Uz si dopapal všetky múdrosť sveta?
dávno troubo
Nevím, posledně udělali semifinále, a to měli hůř poskládaný tým, byli pod nepředstavitelným tlakem a měli a horšího trenéra..
No ktovie ako by to dopadlo nebyť sporných verdiktov rozhodcov a hrateľných súperov v play off. Pre mňa si nezaslúžili ani to štvrté miesto, čo sa koniec koncov potvrdilo v dueloch s Nemeckom a Holandskom. Tak nejak verím, že ak dostanú súpera z Európy, zlyhajú.
Mohu vědět, na kdy se cca. plánuje představení německé repre? (dnes... v horizontu pár dní... nebo ke konci? )
Stačí si to spočítat. Dneska se dojede skupina E, takže zítra budou 3 týmy skupiny F, kde je Německo. Tzn očekávej zítra, nejspíše kolem té 12.
Dík. Já si nevšiml, že to jde podle skupin...
Žádný učený z nebe nespadl. Ale přesto... Nemohl jsem si to odpustit, promiň
to bude.. na prahu slávy: Leroy Sané
Ja myslim, ze tam moze byt Süle. Ak teda nie je podmienka, ze ten hrac musi byt v zakladnej zostave. No a druhy tip je Werner.
jj.. jasný Werner podle mě
100% Werner..
Podle mne Werner... Süle se na plac dostane max. ve třetím zápase skupiny (ha, ha... to podle mne budou ještě bojovat o postup) nebo v případě zranění Boatenga.
Taky čekám Wernera.
No, tomu na tom prahu ale zabouchli dveře před nosem.
Proc porad v zakladu Casemiro?
protože někdo bránit musí
Proc by tam bejt nemel?
Lepší defenzivní záložník tam není.
Proč by neměl být v základu vítěz LM
Koukám na sestavu Brazili a spousta otazníků :) Myslel jsem, že Thiago Silva je uplně jistý základ. Co mě překvapilo, že nehraje William, kterého když já pokaždé vidím, hraje výborně. A pak dále bych čekal v základu Fernandinha
je to Willian a podle toho, co píšeš, ho vidíš jen sporadicky..
Sterling he vyřadí
Opravdu překvapivý tip na zlato stříbro pak samozřejmě Němci
Fantomas v aroganci uspesne navazuje na toho idiota Kyslika
sebereflexe 0 no .
Moc me mrzí,ze se nevešeli Talisca s Willianem navíc nehlede na to mi tam porad chybí určitá soudržnost.Cesta skončí opět v semifinále.
Willian tam je.
Coutinho je napravo poloviční.
To je ta vaše slavná Bolívie Srbsko - Bolívie 5:1 (4., 23. a 68. A. Mitrović, 19. Ljajić, 42. Ivanović - 48. Campos)
Nechápu, proč by měl hrát Gabriel Jesus na úkor Firmina.
Vidím slabinu Brazilíe v postech středních ofenzivních záložníků, kteří mají tvořit hru. Hráče typu Iniesty, Ozila či Andrea Pirly.
Dle mých vnitřností budou letos mistři!
samozvaný nejlepší obránce Serie A, který skutečně parádním způsobem podpíral letošní defenzívu Interu
Miranda mel suverenne nejhorsi sezonu, ten, kdo drzel jeho i cely Inter byl Skrinka.
Svine (*závistlivo*)
Dľa umelej inteligencie vo finále porazia Španielov a vyhrajú svoj piaty titul.. (NEVERÍM)
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele