Představení účastníků MS 2018 - Maroko
O Maroku se vlastně v žádném bodě historie nehovořilo jako o nejlepším africkém týmu, v těchto dnech by se to nicméně mělo přinejmenším zvažovat. Lvi z Atlasu se na velkou scénu vrací po dlouhých 20 letech, a přitom mají na pohled téměř vše, co úspěšný tým potřebuje...
Kvalitní, sehraná stoperská dvojice; ještě sehranější dvojice středopolařů, schopná rozrážet i kontrolovat hru; jeden z nejlepších tvůrců hry napříč elitními šesti evropskými ligami; a konečně dvěma zlaty ověnčený trenér, který snad na mezinárodním turnaji ani neumí selhat — ať už zrovna trénuje favorita, nebo medailového outsidera.
Právě Renardova osobnost byla zjevně to poslední, co zvedající se Maroko začátkem roku 2016 potřebovalo. Severoafrická země už delší dobu disponuje patrně nejlepší infrastrukturou na kontinentě (pročež teď s nadějí kandiduje na pořadatelství Afrického poháru 2019 i MS 2026, přičemž v nedávné době hostilo např. francouzský superpohár či MS klubů), z níž poslední dobou těží i Wydad Casablanca; předloni semifinalista Ligy mistrů, nyní úřadující šampion.
Hervé Renard se zároveň ukazuje být tím potřebným jazýčkem na vahách také v otázce lanaření evropských talentů. Zatímco v minulosti se Maroku zvláště nadané evropské rodáky zrovna přetahovat nedařilo (např. Zakaria Bakkali, Ibrahim Afellay), od svého nástupu Renard přesvědčil Sofianeho Boufala, Youssefa Aït Bennassera, Sofyana Amrabata, a nakonec i vítěze Eura do 19 let s Francií, Amineho Harita. Všichni až na Boufala cestují do Ruska; a celkem Renard bere až sedm borců do 23 let, což vedle světlých dnešků nasvědčuje i krásným zítřkům.
Tenhle hladový, leč vyvážený mančaft skutečně neradno podceňovat. Hladový nejen kvůli ramadánu. A vůbec, pro poslední porážku Renardova výběru bychom se museli vydat právě až do minulého měsíce půstu. Delší sérii neporazitelnosti (17 utkání) ze všech účastníků MS živí akorát Španělé (19), kuriózně zrovna poslední soupeři Maročanů v nabušené skupině B...
V afrických fotbalových dějinách máme řadu úspěšnějších nebo významnějších reprezentací. Od arabského Egypta, přes prvního pořadatele mistrovství světa Jihoafrickou republiku, až po velké hráče z té patrně nejfotbalovější, západní části kontinentu — Pobřeží slonoviny, Kamerun, Senegal nebo Nigérii. Přesto je teď Maroko z mnoha důvodů možná nejžhavějším africkým želízkem v ohni.
Začněme úplně na začátku. Když se v roce 1956 Maročané dočkali nezávislosti vůči tehdejšímu francouzskému protektorátu, jednou z důležitých politických akcí bylo samozřejmě vytvoření svazu nejoblíbenějšího sportu v zemi. A tak se o rok později fotbalový národní tým postavil k prvnímu reprezentačnímu utkání proti Iráku a zahájil honbu za lepšími zítřky.
Mezi světovou elitou se do roku 1970 africké týmy prakticky neobjevovaly. Výjimkou byla ojedinělá účast Egypta v roce 1934. Pak ale FIFA upravila své zkostnatělé stanovy, a i CAF se od té doby dočkával minimálně jednoho garantovaného místa na celosvětové scéně. Tu první vybojovalo právě Maroko, které o šest let později oslavilo také svůj jediný triumf na Africkém poháru národů.
Největšího úspěchu na MS se Lvi z Atlasu dočkali v roce 1986, který patřil Maradonovi a jeho božské ruce. Maroko tehdy postoupilo do osmifinále šampionátu (jako vůbec první africký tým) z prvního místa, přestože tehdy v základní skupině stanulo proti ohromně silné konkurenci. Polsko mělo ve svém kádru legendárního Zbigniewa Bonieka, Angličani přijeli s Peterem Shiltonem, Garym Linekerem nebo Bryanem Robsonem. Snad jen Portugalci zažívali trochu sušší období. To však nic nemění na mimořádném počinu marockého týmu, jehož zastavili až pozdější finalisté ze Západního Německa.
Jedním ze strůjců úspěchu byl i nepřehlédnutelný záložník Abdelmajid Dolmy, dost možná největší osobnost historie marocké kopané. Dolmy odehrál během 19 let v reprezentačním dresu 140 zápasů a zprostředka pole táhl svoji zemi za úspěchem i ve zmíněném roce 1986. Dlužno dodat, že sváteční střelec nebyl veleben jen pro své kvality, ale i smysl pro fair-play. Během své kariéry třeba nikdy nedostal červenou kartu.
Dnes se v Maroku pokouší něco vytěžit z další velmi silné generace, která navazuje pro změnu na slavný copánek Mustaphy Hadjiho, poměrně významné to tváře posledního marockého mundialu (1998), a ta k tomu zároveň dostává asi poslední příležitost. Benatia, Amrabat, El Ahmadi, Boussoufa — těm všem už je přes třicet a další šampionát se jich nemusí týkat. Na MS ostatně dotáhli svůj nároďák po dlouhých 20 letech, a kdo ví, kdy se na něj dostanou příště.
Způsob, jakým se Maroko probojovalo na svůj první světový šampionát po dvou zdánlivě nekonečných dekádách, nemá obdoby. Ještě nikdy v historii africké části propracovaného pavouka se nestalo, aby si jakýkoli tým v hlavní fázi kvalifikace vybojoval letenku na závěrečný turnaj, aniž by při tom inkasoval branku. Maroku se to loni podařilo s impozantní grácií.
Ve skupině proti němu totiž stálo jedno z nejútočnějších mužstev kontinentu, totiž Pobřeží slonoviny. Avšak ouha — nejen, že se Gervinho, Zaha a spol. proti Maročanům gólově neprosadili, oni se ve dvou zápasech zmohli dohromady na pouhé tři střely na branku! A to se jim postavili mimo jiné v rozhodujícím šestém utkání na domácí půdě, kdy v případě vítězství mohli postoupit na šampionát. Výsledek? Hosté si pohodlně pohlídali cenné vítězství 2:0...
Zase se ale vraťme na začátek, kdy Hervé Renard mužstvo přebíral a teprve mu vštěpoval propracované taktické strategie, pro něž nyní Maroko působí tak nějak... neafricky. V první kvalifikační fázi totiž v souboji s Rovníkovou Guineou neměli Lvi z Atlasu postup servírovaný zrovna na stříbrném podnose. Po domácí výhře 2:0 v odvetě prohrávali už od 14. minuty a o úspěch se museli strachovat až do samotného závěru.
Hlavní, tedy třetí, fázi africké kvalifikace už ale provázela ona zmíněná defenzivní dominance Maroka. Naprázdno vyšel dvakrát Aubameyang i s celým Gabonem, šanci nedostalo ani Mali, které Maroko v Rabatu zostudilo dokonce šestigólovým nářezem. No, a proti Slonům si Renardova parta nejdřív doma pohlídala bezbrankovou remízu, aby pak ve zmíněném velkolepém "finále" zvítězila a oslavila postup na mistrovství světa.
Po Africe brouzdají zhruba tři typy evropských trenérů: neustále zaměstnávaní dinosauři jako Henryk Kasperczak, kteří dosud stále nic nevyhráli (polský veterán loni u ambiciózního týmu selhal už na pátý pokus); bůhvíproč nadále zaměstnávaní mladší koučové jako Tom Saintfiet nebo Bobby Williamson; a jeden unikátní Hervé Renard, hrající si svou vlastní ligu.
Pro Zambii roku 2012 urval první kontinentální titul v historii. S Pobřeží Slonoviny protrhl dlouhé čekání roku 2015, jako jeho první zlatý cizinec na lavičce, a to ve chvíli, kdy už bratři Touré dávno byli za zenitem. Na čtyřech ze svých pěti afrických šampionátů postoupil do vyřazovacích bojů, z toho dvakrát z Popelkou ze Zambie. Vedle Claudea Le Roye (Kamerun 1985-88) a Clemense Westerhofa (Nigérie 1989-94) dodnes zůstává jediným koučem, který na svou první finálovou účast na africkém mistrovství zvládl navázat účastí druhou, úspěšnou.
Akorát, že Renard na rozdíl od nich triumfoval v obou finále. A se dvěma rozdílnými týmy.
Hervé Renard se ještě před dovršením padesátky stal nezpochybnitelnou legendou cizího kontinentu, který se čím dál víc zdá být jeho světadílem domovským. Elegantní švihák, který jako by vypadl z filmové adaptace Vzpomínek na Afriku, zatím každému svému národnímu týmu vnukl neobyčejný týmový duch a na reprezentační úrovni málokdy vídanou organizaci. Proto na turnajích vyhrává, respektive neprohrává (mezi lety 2010 a 2017 v normální hrací době neprohrál neuvěřitelných 17 zápasů kontinentálního svátku v řadě) a činí tak přitom s rozdílnými formacemi; ty se sice skutečně mění, ale reakce celé jedenáctky zůstávají synchronizované, pohyb s míčem i bez něho (včetně aktivního presinku) zůstává uniformní napříč každou linií, za každých okolností. Jiní reprezentační trenéři se mohou vymlouvat na nedostatek prostoru pro nutný drill všech těchto aspektů; Renard si, zdá se, vždy vystačí.
Přitom se také Renard nebojí chodit přes mrtvoly. Jeho rozhořčené reakce v bílé košili u postranní čáry už nyní představují ikonu mezinárodních turnajů, ale to je jenom špička ledovce. Pro příklad nemusíme chodit daleko: stačí přeci vzpomenout, jak dramaticky zbrzdily Ziyechovu reprezentační kariéru jeho výrazné rezervy v defenzivní činnosti. (Nebo jak stranou Renardova dohledu dopadl hlavní tahoun zlaté Zambie Emmanuel Mayuka?)
Právě pro tyto Renardovy výtky hvězda Eredivisie proseděla úvodní zápas rozhodující fáze kvalifikace v Gabonu, načež se na kouče rozeřvala, nezahrála si ani záhy v listopadu 2016, a poté, co Renarda Ziyech v ústraní nazval "slepým a hloupým", necestoval ani na loňský Pohár. Záhy slíbil, že dokud je Francouz u kormidla, za Maroko jakživ nenastoupí. Teprve společná promluva trenéra, záložníka, jeho agenta a prezidenta marockého svazu v Amsterdamu vše vyřešila.
Renard by sám od sebe neustoupil. A ačkoliv ho v případě Ziyecha jeho tvrdohlavost loni v lednu dost možná stála lepší výsledek na kontinentálním mistrovství, Renardův enormní cit pro detail (letos ještě vytříbenější, vždyť na rozdíl od loňska vypracoval i zvláštní plán výživy během ramadánu) mu zároveň vynesl dvě zlata z jiných dvou ročníků. A teď co je víc vypovídající?
Maroko má stoprocentně na pohled zajímavější hráče v Ziyechovi, Belhandovi či Haritovi, ale jeho skutečným tahounem je tenhle 33letý veterán, který se po evropských začátcích v Gentu a Anderlechtu postupně stáhl hlouběji doprostřed pole, odkud nyní jako ten správný nestárnoucí maestro pirlovského střihu řídí celou hru Lvů z Atlasu. Ač měří pouhých 167 centimetrů, Boussoufa není žádným neškodným pidižvíkem; naopak se osobních soubojů vůbec neštítí, stejně jako průběhů středem pole, typicky za rozjezdu série rychlých narážeček.
Rodák z nizozemského Amsterdamu má za sebou v Kristových letech "pouhých" 58 startů za národní tým, a první opravdu významný rok si v reprezentaci prožil teprve loni — poté, co ho maročtí pozorovatelé označili za jednoho z viníků selhání v kvalifikaci na MS 2010, resp. poté, co se jenom z poloviny podílel na rovněž neúspěšném Africkém poháru národů 2012. Nyní ovšem Boussoufa spolu s Medhim Benatiou a Karimem El Ahmadim platí za tři jediné opravdu nenahraditelné členy sestavy, pročež si fanoušci museli vyloženě protrpět květnové utkání s Ukrajinou, kdy marocký metronom schytal nespočet ostrých, po zranění volajících zákroků.
Pro Mbarka Boussoufu bude letošní šampionát nesmírně speciální události. V Rusku totiž strávil dvě parádní sezony plus čtyři další roky vrchem, které sám označil za "osamělé" a strávené ve "zlatém vězení". Zlatém proto, že v Anži, respektive záhy v Lokomotivu Moskva, pobíral snový plat; vězení proto, že byl v několika bodech své anabáze nucen trénovat s béčkem. V Belgii za "krále asistencí" a trojnásobného hráče sezony (nadále platný rekord), který v Bruselu dodnes dohlíží na nadaci pro znevýhodněné děti; v Rusku pomalu za vyvrhele.
Bývalý učeň Gianfranka Zoly v Chelsea, od něhož odkoukal minimálně vytříbenou techniku zahrávání standardních situací, tedy za pár dnů bude mít o motivaci vážně postaráno. Tím spíš, že spolu s kolegou El Ahmadim dopředu oznámili konec v reprezentaci. Po loňské premiéře na mistrovství světa klubů s Al Jazirou si nyní Mbark Boussoufa kráčí splnit další fotbalový sen...
Na loňský Africký pohár ještě kvůli neshodám s Hervém Renardem necestoval, což v kombinaci s výpadky dalších ofenzivních hvězd útočnou vozbu Maroka do jisté míry paralyzovalo, takřka ihned po jeho skončení se však zařadil mezi stálice a hlavní opory sestavy. Teď ho čeká první velký test na mezinárodní scéně, což je vlastně ten jediný legitimní důvod, proč lze tohoto již 25letého špílmachra stále ještě situovat teprve na takzvaný "práh" slávy.
Na klubové úrovni už Hakim Ziyech nemá nikomu příliš co dokazovat. V Nizozemsku se o jeho rozdílových kvalitách vědělo už dávno před přestupem do Ajaxu (v barvách převážně tápajícího Twente se na prostoru 68 ligových startů podílel na úchvatných 57 brankách), loni se o daných kvalitách přesvědčili i bedliví pozorovatelé Evropské ligy (amsterdamskou pouť do finále podpíraly mimo jiné čtyři Ziyechovy asistence napříč čtvrt- a semifinále), no a nyní se vše toto promítá do pravděpodobného záložníkova přesunu za lepším. Píše se o AS Řím, přičemž si Ajax po další produktivní sezoně může dovolit neslevovat ze svého požadavku na 33 milionů eur.
Pro pravidelné diváky Eredivisie nejspíš dlouhodobě není hráče, který by se zdál být zapojen do takového množství nebezpečných akcí svého týmu jako právě Hakim Ziyech, který letos opět ovládl tabulku nahrávačů (15). A totéž nyní mohou prohlásit rovněž maročtí fotbaloví nadšenci. Lvi z Atlasu s heerenveenským odchovancem v sestavě stále neprohráli ani zápas a bez jeho hbitých nohou i prostorového vnímání si už jen stěží dovedou jakýkoliv zápas také představit.
V těchto dnech, po turbulentních začátcích, vážně Hervé Renard nemá žádný problém ze své největší hvězdy pravidelně dostávat to nejlepší, a to je do značné míry i zásluha samotného ofenzivního záložníka, který v reprezentaci vždy zahrál taktéž z levé strany, zatímco v Ajaxu hrává výhradně zprostředka. Tohle tedy klidně může být Ziyechův turnaj; jen necelé tři roky poté, co se konečně uvolil Maroko reprezentovat, a ani ne dva roky po ošklivé hádce s temperamentním francouzským lodivodem. Jak vrtkavé je reprezentační prostředí!
Maroko se od loňského Afrického poháru takticky posunulo do jiných sfér; po organizační stránce to bylo skvělé už před rokem a půl, ovšem zatímco tehdy Renard na nedostatek útočných zbraní (vypadli mu Belhanda, Boufal, Tannane a Amrabat, do toho Aféra Ziyech...) reagoval poměrně narychlo spíchnutým 3-4-3, tentokrát se Maročané na hrací ploše seskupují v tradičnějším rozestavení 4-2-3-1. V přípravě proti Ukrajině sice Renard zase testoval 3-5-2, ale ihned vzápětí, po bezbrankové remíze s Východoevropany, z předběžné nominace vyškrtl stopera Benouna, aby ho nahradil útočníkem En-Nesyrim z listu náhradníků, což vysílá jasný signál. S pouhými šesti obránci na soupisce se na pět zadáků hrát téměř určitě nebude.
A maročtí fanoušci takovou volbu převážně vítají. Nejen, že to proti Ukrajině skřípalo, speciálně v křídelních prostorách, ono to také znamená, že se v základu neobjeví stoper Manuel Da Costa, který působil jako nejslabší článek už na APN. Tentokrát se Renard dozajista omezí na Medhiho Benatiu a Romaina Saïsse, kteří spolu od listopadu 2016 odehráli v kvalifikaci úplně vše, a neomylně tak pokládali základy stoprocentní defenzívy. Benatiu samozřejmě všichni fanoušci evropské kopané dobře znají a mohou si být právem jisti, že se vedle Koulibalyho ze Senegalu jedná o jediného dalšího elitního afrického stopera na turnaji, jenž zrovna letos utnul delší alžírskou dominanci v anketě o nejlepšího hráče Maghrebu. Saïsse ovšem nepodceňovat: ve Wolverhamptonu platil za takzvaného unsung hero postupu do Premier League, byť tam (i dříve v repre) operoval výhradně v záloze a za svůj vzor označuje Busquetse. Benatia kope především pravačkou, Saïss hlavně levačkou — a to je jenom jeden z mnoha aspektů, v nichž se oba maročtí stopeři perfektně doplňují.
Otázka, kdo stoperům kryje záda, po delší době rozděluje marockou fotbalovou společnost. Munir se po léta řadil k těm spolehlivějším, leč nenápadným brankářům na africkém kontinentu. Tradičně nijak nehvězdí ani nedělá donebevolající chyby, prostě zlatá střední cesta. Ne snad že by se dnes na tomto standardu něco měnilo, ovšem v konkurenci jedničky španělské prvoligové Girony holt dvojka španělského druholigové Numancie musí čelit určité debatě v duchu kdo s koho. A vskutku, leckdo by letos v Rusku raději vsadil na Yassinea Bounoua.
Kromě brankářského postu se pak nejistě tváří také oba kraje obrany. Hamza Mendyl byl sice učiněnou kometou loňského Afconu, ovšem v Lille začal v áčku hrát teprve letos v dubnu a zdá se být stvořený spíše pro pozici křídelního beka. Nalevo se tudíž navzdory své profesi v Realu obvykle přesouvá teenager Achraf Hakimi, jenž tam strávil už poslední čtyři kvalifikační duely a umně spolupracuje především se Ziyechem. Napravo má své místo jasné zkušený Nabil Dirar, to však jedině v případě, že se stihne zotavit tak akorát včas pro start turnaje (dosud v přípravě neúčinkoval).
Maroko se pyšní navýsost sehraným, konzistentním double pivotem, který mu v Africe snad každý vyjma Tuniska může otevřeně závidět. O Mbarkovi Boussoufovi už byla řeč, přičemž Karim El Ahmadi je takovým tím klasickým, zodpovědným čističem, který nedávno podpíral i feyenoordskou jízdu za nizozemským titulem. U Boussoufy s El Ahmadim je klíčové, že jim oběma není cizí Renardem požadovaná rychlá cirkulace balonu, a že k sobě po kratším vakuu v Hakimu Ziyechovi našli rovnocenného nástupce Houssinea Kharji, který se vytratil krátce po individuálně zvládnutém a kolektivně zpackaném APN 2012.
Právě Ziyecha si na hřišti zprvu dost možná budete plést s Younèsem Belhandou, jak pružně si budou vyměňovat pozice. Výše sice máme Belhandu zakresleného pod útočníkem, ale tam se bude velice často bezesporu pohybovat také hvězda Ajaxu. Uprostřed to má sice nejradši také Belhanda, jeho výkony v národním týmu však dlouhodobě nejsou to pravé ořechové. Ligový mistr ze tří různých zemí zdánlivě v reprezentaci neustále operuje beze špetky sebevědomí a invence, což ho klidně hned zkraje turnaje může stát místo v základu.
V závěsu totiž číhá nejlepší nováček Bundesligy a tahoun druhého Schalke, 20letý Amine Harit, který na prostoru dvou zápasů, jež načínal, předvedl snad víc než Belhanda za celou svou repre kariéru dokupy. V březnu s Jižní Koreou zaznamenal dvě asistence, proti Uzbekistánu byl vyhlášen hráčem zápasu, a už teď to vypadá, že si lépe porozumí s Boussoufou, což je pro efektivní výkon této role na hřišti naprosto zásadní.
Zatímco levou stranu ofenzivního čtyřlístku bude obydlovat spíše středový ofenzivní záložník, napravo už bude poletovat ostré křídlo klasického střihu v Nordinovi Amrabatovi, který po přesunu do anglického Watfordu chvíli příjemně překvapoval, nyní má za sebou solidní ročník v Leganésu, a vzhledem ke své nezměrné energii a schopnosti pokrýt si za jakýchkoliv okolností balon se právem těší velké Renardově důvěře. Tento kultovní hrdina marockých fandů případně nemá vzhledem ke zvyklostem z Anglie problém zastat rovněž pozici křídelního beka.
Alternativy pro všechny záložní posty (vyjma Harita) jsou o poznání slabší, ale nikoliv slabé. Fajr odehrál uprostřed zálohy celý Africký pohár a vytasil se s několika štiplavými centry ze standardek i ze hry; pravý křídelník Carcela-González za sebou má úžasné jaro v Lutychu; 21letý Aït Bennasser z Caenu případně zaskočí za El Ahmadiho, potažmo na stoperu; a Sofyan Amrabat, mladší bratr Nordina, do Ruska též cestuje pro svou univerzálnost (CM, RM, RB).
Co je potom pro Amrabata, Ziyecha a Belhandu zvláště důležité, to je o poznání kvalitnější výběr útočníků oproti tomu, jaký měl Hervé Renard k dispozici loni v lednu na APN. Nemastný neslaný palič Bohaddouz, a nakonec i arabský Francimor, Youssef En-Nesyri (spíše levé křídlo), sice přežili, ovšem další dvě varianty už ve fanoušcích vzbuzují alespoň opatrný optimismus. Turnaj téměř určitě načne kvalifikační jednička Khalid Boutaïb, jakási marocká odpověď Islamovi Slimanimu — autor klíčového hattricku proti Gabonu je vysoký hubeňour, kterého občas může zradit technika, ovšem ne tak jeho instinkt zabijáka v pokutovém území.
Potenciálním žolíkem par excellence se potom může ukázat být Ayoub El Kaabi, kterého Renard objevil teprve letos na Africkém mistrovství (pro borce působící na domácím kontinentu), kde kanonýr marockého RS Berkane obdržel cenu pro nejužitečnějšího hráče. Čtyřiadvacetiletý útočník ještě před pár měsíci nastupoval ve druhé marocké lize, zatímco aktuálně platí za nejlepšího střelce probíhajícího ročníku CAF Konfederačního poháru (africké obdoby Evropské ligy) a specialistu přes střihání nůžkami. Pokud Boutaïb je marockým Slimanim, pak El Kaabi může aspirovat na marockého Raúla — leváka s perfektním timingem a inteligentním pohybem před vápnem i uvnitř něj, schopného smysluplné mezihry. Boutaïb je rozhodně silovější, ale ne nutně lepší variantou; oba by se nakonec mohli i zdatně doplňovat.
Kvalitní, sehraná stoperská dvojice; ještě sehranější dvojice středopolařů, schopná rozrážet i kontrolovat hru; jeden z nejlepších tvůrců hry napříč elitními šesti evropskými ligami; a konečně dvěma zlaty ověnčený trenér, který snad na mezinárodním turnaji ani neumí selhat — ať už zrovna trénuje favorita, nebo medailového outsidera.
Právě Renardova osobnost byla zjevně to poslední, co zvedající se Maroko začátkem roku 2016 potřebovalo. Severoafrická země už delší dobu disponuje patrně nejlepší infrastrukturou na kontinentě (pročež teď s nadějí kandiduje na pořadatelství Afrického poháru 2019 i MS 2026, přičemž v nedávné době hostilo např. francouzský superpohár či MS klubů), z níž poslední dobou těží i Wydad Casablanca; předloni semifinalista Ligy mistrů, nyní úřadující šampion.
Hervé Renard se zároveň ukazuje být tím potřebným jazýčkem na vahách také v otázce lanaření evropských talentů. Zatímco v minulosti se Maroku zvláště nadané evropské rodáky zrovna přetahovat nedařilo (např. Zakaria Bakkali, Ibrahim Afellay), od svého nástupu Renard přesvědčil Sofianeho Boufala, Youssefa Aït Bennassera, Sofyana Amrabata, a nakonec i vítěze Eura do 19 let s Francií, Amineho Harita. Všichni až na Boufala cestují do Ruska; a celkem Renard bere až sedm borců do 23 let, což vedle světlých dnešků nasvědčuje i krásným zítřkům.
Tenhle hladový, leč vyvážený mančaft skutečně neradno podceňovat. Hladový nejen kvůli ramadánu. A vůbec, pro poslední porážku Renardova výběru bychom se museli vydat právě až do minulého měsíce půstu. Delší sérii neporazitelnosti (17 utkání) ze všech účastníků MS živí akorát Španělé (19), kuriózně zrovna poslední soupeři Maročanů v nabušené skupině B...
Historie
V afrických fotbalových dějinách máme řadu úspěšnějších nebo významnějších reprezentací. Od arabského Egypta, přes prvního pořadatele mistrovství světa Jihoafrickou republiku, až po velké hráče z té patrně nejfotbalovější, západní části kontinentu — Pobřeží slonoviny, Kamerun, Senegal nebo Nigérii. Přesto je teď Maroko z mnoha důvodů možná nejžhavějším africkým želízkem v ohni.
Začněme úplně na začátku. Když se v roce 1956 Maročané dočkali nezávislosti vůči tehdejšímu francouzskému protektorátu, jednou z důležitých politických akcí bylo samozřejmě vytvoření svazu nejoblíbenějšího sportu v zemi. A tak se o rok později fotbalový národní tým postavil k prvnímu reprezentačnímu utkání proti Iráku a zahájil honbu za lepšími zítřky.
Mezi světovou elitou se do roku 1970 africké týmy prakticky neobjevovaly. Výjimkou byla ojedinělá účast Egypta v roce 1934. Pak ale FIFA upravila své zkostnatělé stanovy, a i CAF se od té doby dočkával minimálně jednoho garantovaného místa na celosvětové scéně. Tu první vybojovalo právě Maroko, které o šest let později oslavilo také svůj jediný triumf na Africkém poháru národů.
Největšího úspěchu na MS se Lvi z Atlasu dočkali v roce 1986, který patřil Maradonovi a jeho božské ruce. Maroko tehdy postoupilo do osmifinále šampionátu (jako vůbec první africký tým) z prvního místa, přestože tehdy v základní skupině stanulo proti ohromně silné konkurenci. Polsko mělo ve svém kádru legendárního Zbigniewa Bonieka, Angličani přijeli s Peterem Shiltonem, Garym Linekerem nebo Bryanem Robsonem. Snad jen Portugalci zažívali trochu sušší období. To však nic nemění na mimořádném počinu marockého týmu, jehož zastavili až pozdější finalisté ze Západního Německa.
Jedním ze strůjců úspěchu byl i nepřehlédnutelný záložník Abdelmajid Dolmy, dost možná největší osobnost historie marocké kopané. Dolmy odehrál během 19 let v reprezentačním dresu 140 zápasů a zprostředka pole táhl svoji zemi za úspěchem i ve zmíněném roce 1986. Dlužno dodat, že sváteční střelec nebyl veleben jen pro své kvality, ale i smysl pro fair-play. Během své kariéry třeba nikdy nedostal červenou kartu.
Dnes se v Maroku pokouší něco vytěžit z další velmi silné generace, která navazuje pro změnu na slavný copánek Mustaphy Hadjiho, poměrně významné to tváře posledního marockého mundialu (1998), a ta k tomu zároveň dostává asi poslední příležitost. Benatia, Amrabat, El Ahmadi, Boussoufa — těm všem už je přes třicet a další šampionát se jich nemusí týkat. Na MS ostatně dotáhli svůj nároďák po dlouhých 20 letech, a kdo ví, kdy se na něj dostanou příště.
Infograficky
autor: Jakub Tymčík
Cesta na šampionát
Způsob, jakým se Maroko probojovalo na svůj první světový šampionát po dvou zdánlivě nekonečných dekádách, nemá obdoby. Ještě nikdy v historii africké části propracovaného pavouka se nestalo, aby si jakýkoli tým v hlavní fázi kvalifikace vybojoval letenku na závěrečný turnaj, aniž by při tom inkasoval branku. Maroku se to loni podařilo s impozantní grácií.
Ve skupině proti němu totiž stálo jedno z nejútočnějších mužstev kontinentu, totiž Pobřeží slonoviny. Avšak ouha — nejen, že se Gervinho, Zaha a spol. proti Maročanům gólově neprosadili, oni se ve dvou zápasech zmohli dohromady na pouhé tři střely na branku! A to se jim postavili mimo jiné v rozhodujícím šestém utkání na domácí půdě, kdy v případě vítězství mohli postoupit na šampionát. Výsledek? Hosté si pohodlně pohlídali cenné vítězství 2:0...
Zase se ale vraťme na začátek, kdy Hervé Renard mužstvo přebíral a teprve mu vštěpoval propracované taktické strategie, pro něž nyní Maroko působí tak nějak... neafricky. V první kvalifikační fázi totiž v souboji s Rovníkovou Guineou neměli Lvi z Atlasu postup servírovaný zrovna na stříbrném podnose. Po domácí výhře 2:0 v odvetě prohrávali už od 14. minuty a o úspěch se museli strachovat až do samotného závěru.
Hlavní, tedy třetí, fázi africké kvalifikace už ale provázela ona zmíněná defenzivní dominance Maroka. Naprázdno vyšel dvakrát Aubameyang i s celým Gabonem, šanci nedostalo ani Mali, které Maroko v Rabatu zostudilo dokonce šestigólovým nářezem. No, a proti Slonům si Renardova parta nejdřív doma pohlídala bezbrankovou remízu, aby pak ve zmíněném velkolepém "finále" zvítězila a oslavila postup na mistrovství světa.
Trenér — Hervé Renard
Po Africe brouzdají zhruba tři typy evropských trenérů: neustále zaměstnávaní dinosauři jako Henryk Kasperczak, kteří dosud stále nic nevyhráli (polský veterán loni u ambiciózního týmu selhal už na pátý pokus); bůhvíproč nadále zaměstnávaní mladší koučové jako Tom Saintfiet nebo Bobby Williamson; a jeden unikátní Hervé Renard, hrající si svou vlastní ligu.
Pro Zambii roku 2012 urval první kontinentální titul v historii. S Pobřeží Slonoviny protrhl dlouhé čekání roku 2015, jako jeho první zlatý cizinec na lavičce, a to ve chvíli, kdy už bratři Touré dávno byli za zenitem. Na čtyřech ze svých pěti afrických šampionátů postoupil do vyřazovacích bojů, z toho dvakrát z Popelkou ze Zambie. Vedle Claudea Le Roye (Kamerun 1985-88) a Clemense Westerhofa (Nigérie 1989-94) dodnes zůstává jediným koučem, který na svou první finálovou účast na africkém mistrovství zvládl navázat účastí druhou, úspěšnou.
Akorát, že Renard na rozdíl od nich triumfoval v obou finále. A se dvěma rozdílnými týmy.
Hervé Renard se ještě před dovršením padesátky stal nezpochybnitelnou legendou cizího kontinentu, který se čím dál víc zdá být jeho světadílem domovským. Elegantní švihák, který jako by vypadl z filmové adaptace Vzpomínek na Afriku, zatím každému svému národnímu týmu vnukl neobyčejný týmový duch a na reprezentační úrovni málokdy vídanou organizaci. Proto na turnajích vyhrává, respektive neprohrává (mezi lety 2010 a 2017 v normální hrací době neprohrál neuvěřitelných 17 zápasů kontinentálního svátku v řadě) a činí tak přitom s rozdílnými formacemi; ty se sice skutečně mění, ale reakce celé jedenáctky zůstávají synchronizované, pohyb s míčem i bez něho (včetně aktivního presinku) zůstává uniformní napříč každou linií, za každých okolností. Jiní reprezentační trenéři se mohou vymlouvat na nedostatek prostoru pro nutný drill všech těchto aspektů; Renard si, zdá se, vždy vystačí.
Přitom se také Renard nebojí chodit přes mrtvoly. Jeho rozhořčené reakce v bílé košili u postranní čáry už nyní představují ikonu mezinárodních turnajů, ale to je jenom špička ledovce. Pro příklad nemusíme chodit daleko: stačí přeci vzpomenout, jak dramaticky zbrzdily Ziyechovu reprezentační kariéru jeho výrazné rezervy v defenzivní činnosti. (Nebo jak stranou Renardova dohledu dopadl hlavní tahoun zlaté Zambie Emmanuel Mayuka?)
Právě pro tyto Renardovy výtky hvězda Eredivisie proseděla úvodní zápas rozhodující fáze kvalifikace v Gabonu, načež se na kouče rozeřvala, nezahrála si ani záhy v listopadu 2016, a poté, co Renarda Ziyech v ústraní nazval "slepým a hloupým", necestoval ani na loňský Pohár. Záhy slíbil, že dokud je Francouz u kormidla, za Maroko jakživ nenastoupí. Teprve společná promluva trenéra, záložníka, jeho agenta a prezidenta marockého svazu v Amsterdamu vše vyřešila.
Renard by sám od sebe neustoupil. A ačkoliv ho v případě Ziyecha jeho tvrdohlavost loni v lednu dost možná stála lepší výsledek na kontinentálním mistrovství, Renardův enormní cit pro detail (letos ještě vytříbenější, vždyť na rozdíl od loňska vypracoval i zvláštní plán výživy během ramadánu) mu zároveň vynesl dvě zlata z jiných dvou ročníků. A teď co je víc vypovídající?
Tahoun týmu — Mbark Boussoufa (Al Jazira)
zdroj: moroccoworldnews.com
Maroko má stoprocentně na pohled zajímavější hráče v Ziyechovi, Belhandovi či Haritovi, ale jeho skutečným tahounem je tenhle 33letý veterán, který se po evropských začátcích v Gentu a Anderlechtu postupně stáhl hlouběji doprostřed pole, odkud nyní jako ten správný nestárnoucí maestro pirlovského střihu řídí celou hru Lvů z Atlasu. Ač měří pouhých 167 centimetrů, Boussoufa není žádným neškodným pidižvíkem; naopak se osobních soubojů vůbec neštítí, stejně jako průběhů středem pole, typicky za rozjezdu série rychlých narážeček.
Rodák z nizozemského Amsterdamu má za sebou v Kristových letech "pouhých" 58 startů za národní tým, a první opravdu významný rok si v reprezentaci prožil teprve loni — poté, co ho maročtí pozorovatelé označili za jednoho z viníků selhání v kvalifikaci na MS 2010, resp. poté, co se jenom z poloviny podílel na rovněž neúspěšném Africkém poháru národů 2012. Nyní ovšem Boussoufa spolu s Medhim Benatiou a Karimem El Ahmadim platí za tři jediné opravdu nenahraditelné členy sestavy, pročež si fanoušci museli vyloženě protrpět květnové utkání s Ukrajinou, kdy marocký metronom schytal nespočet ostrých, po zranění volajících zákroků.
Pro Mbarka Boussoufu bude letošní šampionát nesmírně speciální události. V Rusku totiž strávil dvě parádní sezony plus čtyři další roky vrchem, které sám označil za "osamělé" a strávené ve "zlatém vězení". Zlatém proto, že v Anži, respektive záhy v Lokomotivu Moskva, pobíral snový plat; vězení proto, že byl v několika bodech své anabáze nucen trénovat s béčkem. V Belgii za "krále asistencí" a trojnásobného hráče sezony (nadále platný rekord), který v Bruselu dodnes dohlíží na nadaci pro znevýhodněné děti; v Rusku pomalu za vyvrhele.
Bývalý učeň Gianfranka Zoly v Chelsea, od něhož odkoukal minimálně vytříbenou techniku zahrávání standardních situací, tedy za pár dnů bude mít o motivaci vážně postaráno. Tím spíš, že spolu s kolegou El Ahmadim dopředu oznámili konec v reprezentaci. Po loňské premiéře na mistrovství světa klubů s Al Jazirou si nyní Mbark Boussoufa kráčí splnit další fotbalový sen...
Na prahu slávy — Hakim Ziyech (Ajax)
zdroj: moroccoworldnews.com
Na loňský Africký pohár ještě kvůli neshodám s Hervém Renardem necestoval, což v kombinaci s výpadky dalších ofenzivních hvězd útočnou vozbu Maroka do jisté míry paralyzovalo, takřka ihned po jeho skončení se však zařadil mezi stálice a hlavní opory sestavy. Teď ho čeká první velký test na mezinárodní scéně, což je vlastně ten jediný legitimní důvod, proč lze tohoto již 25letého špílmachra stále ještě situovat teprve na takzvaný "práh" slávy.
Na klubové úrovni už Hakim Ziyech nemá nikomu příliš co dokazovat. V Nizozemsku se o jeho rozdílových kvalitách vědělo už dávno před přestupem do Ajaxu (v barvách převážně tápajícího Twente se na prostoru 68 ligových startů podílel na úchvatných 57 brankách), loni se o daných kvalitách přesvědčili i bedliví pozorovatelé Evropské ligy (amsterdamskou pouť do finále podpíraly mimo jiné čtyři Ziyechovy asistence napříč čtvrt- a semifinále), no a nyní se vše toto promítá do pravděpodobného záložníkova přesunu za lepším. Píše se o AS Řím, přičemž si Ajax po další produktivní sezoně může dovolit neslevovat ze svého požadavku na 33 milionů eur.
Pro pravidelné diváky Eredivisie nejspíš dlouhodobě není hráče, který by se zdál být zapojen do takového množství nebezpečných akcí svého týmu jako právě Hakim Ziyech, který letos opět ovládl tabulku nahrávačů (15). A totéž nyní mohou prohlásit rovněž maročtí fotbaloví nadšenci. Lvi z Atlasu s heerenveenským odchovancem v sestavě stále neprohráli ani zápas a bez jeho hbitých nohou i prostorového vnímání si už jen stěží dovedou jakýkoliv zápas také představit.
V těchto dnech, po turbulentních začátcích, vážně Hervé Renard nemá žádný problém ze své největší hvězdy pravidelně dostávat to nejlepší, a to je do značné míry i zásluha samotného ofenzivního záložníka, který v reprezentaci vždy zahrál taktéž z levé strany, zatímco v Ajaxu hrává výhradně zprostředka. Tohle tedy klidně může být Ziyechův turnaj; jen necelé tři roky poté, co se konečně uvolil Maroko reprezentovat, a ani ne dva roky po ošklivé hádce s temperamentním francouzským lodivodem. Jak vrtkavé je reprezentační prostředí!
Pravděpodobná sestava a taktický profil týmu
Maroko se od loňského Afrického poháru takticky posunulo do jiných sfér; po organizační stránce to bylo skvělé už před rokem a půl, ovšem zatímco tehdy Renard na nedostatek útočných zbraní (vypadli mu Belhanda, Boufal, Tannane a Amrabat, do toho Aféra Ziyech...) reagoval poměrně narychlo spíchnutým 3-4-3, tentokrát se Maročané na hrací ploše seskupují v tradičnějším rozestavení 4-2-3-1. V přípravě proti Ukrajině sice Renard zase testoval 3-5-2, ale ihned vzápětí, po bezbrankové remíze s Východoevropany, z předběžné nominace vyškrtl stopera Benouna, aby ho nahradil útočníkem En-Nesyrim z listu náhradníků, což vysílá jasný signál. S pouhými šesti obránci na soupisce se na pět zadáků hrát téměř určitě nebude.
A maročtí fanoušci takovou volbu převážně vítají. Nejen, že to proti Ukrajině skřípalo, speciálně v křídelních prostorách, ono to také znamená, že se v základu neobjeví stoper Manuel Da Costa, který působil jako nejslabší článek už na APN. Tentokrát se Renard dozajista omezí na Medhiho Benatiu a Romaina Saïsse, kteří spolu od listopadu 2016 odehráli v kvalifikaci úplně vše, a neomylně tak pokládali základy stoprocentní defenzívy. Benatiu samozřejmě všichni fanoušci evropské kopané dobře znají a mohou si být právem jisti, že se vedle Koulibalyho ze Senegalu jedná o jediného dalšího elitního afrického stopera na turnaji, jenž zrovna letos utnul delší alžírskou dominanci v anketě o nejlepšího hráče Maghrebu. Saïsse ovšem nepodceňovat: ve Wolverhamptonu platil za takzvaného unsung hero postupu do Premier League, byť tam (i dříve v repre) operoval výhradně v záloze a za svůj vzor označuje Busquetse. Benatia kope především pravačkou, Saïss hlavně levačkou — a to je jenom jeden z mnoha aspektů, v nichž se oba maročtí stopeři perfektně doplňují.
Otázka, kdo stoperům kryje záda, po delší době rozděluje marockou fotbalovou společnost. Munir se po léta řadil k těm spolehlivějším, leč nenápadným brankářům na africkém kontinentu. Tradičně nijak nehvězdí ani nedělá donebevolající chyby, prostě zlatá střední cesta. Ne snad že by se dnes na tomto standardu něco měnilo, ovšem v konkurenci jedničky španělské prvoligové Girony holt dvojka španělského druholigové Numancie musí čelit určité debatě v duchu kdo s koho. A vskutku, leckdo by letos v Rusku raději vsadil na Yassinea Bounoua.
Kromě brankářského postu se pak nejistě tváří také oba kraje obrany. Hamza Mendyl byl sice učiněnou kometou loňského Afconu, ovšem v Lille začal v áčku hrát teprve letos v dubnu a zdá se být stvořený spíše pro pozici křídelního beka. Nalevo se tudíž navzdory své profesi v Realu obvykle přesouvá teenager Achraf Hakimi, jenž tam strávil už poslední čtyři kvalifikační duely a umně spolupracuje především se Ziyechem. Napravo má své místo jasné zkušený Nabil Dirar, to však jedině v případě, že se stihne zotavit tak akorát včas pro start turnaje (dosud v přípravě neúčinkoval).
Maroko se pyšní navýsost sehraným, konzistentním double pivotem, který mu v Africe snad každý vyjma Tuniska může otevřeně závidět. O Mbarkovi Boussoufovi už byla řeč, přičemž Karim El Ahmadi je takovým tím klasickým, zodpovědným čističem, který nedávno podpíral i feyenoordskou jízdu za nizozemským titulem. U Boussoufy s El Ahmadim je klíčové, že jim oběma není cizí Renardem požadovaná rychlá cirkulace balonu, a že k sobě po kratším vakuu v Hakimu Ziyechovi našli rovnocenného nástupce Houssinea Kharji, který se vytratil krátce po individuálně zvládnutém a kolektivně zpackaném APN 2012.
Právě Ziyecha si na hřišti zprvu dost možná budete plést s Younèsem Belhandou, jak pružně si budou vyměňovat pozice. Výše sice máme Belhandu zakresleného pod útočníkem, ale tam se bude velice často bezesporu pohybovat také hvězda Ajaxu. Uprostřed to má sice nejradši také Belhanda, jeho výkony v národním týmu však dlouhodobě nejsou to pravé ořechové. Ligový mistr ze tří různých zemí zdánlivě v reprezentaci neustále operuje beze špetky sebevědomí a invence, což ho klidně hned zkraje turnaje může stát místo v základu.
V závěsu totiž číhá nejlepší nováček Bundesligy a tahoun druhého Schalke, 20letý Amine Harit, který na prostoru dvou zápasů, jež načínal, předvedl snad víc než Belhanda za celou svou repre kariéru dokupy. V březnu s Jižní Koreou zaznamenal dvě asistence, proti Uzbekistánu byl vyhlášen hráčem zápasu, a už teď to vypadá, že si lépe porozumí s Boussoufou, což je pro efektivní výkon této role na hřišti naprosto zásadní.
Zatímco levou stranu ofenzivního čtyřlístku bude obydlovat spíše středový ofenzivní záložník, napravo už bude poletovat ostré křídlo klasického střihu v Nordinovi Amrabatovi, který po přesunu do anglického Watfordu chvíli příjemně překvapoval, nyní má za sebou solidní ročník v Leganésu, a vzhledem ke své nezměrné energii a schopnosti pokrýt si za jakýchkoliv okolností balon se právem těší velké Renardově důvěře. Tento kultovní hrdina marockých fandů případně nemá vzhledem ke zvyklostem z Anglie problém zastat rovněž pozici křídelního beka.
Alternativy pro všechny záložní posty (vyjma Harita) jsou o poznání slabší, ale nikoliv slabé. Fajr odehrál uprostřed zálohy celý Africký pohár a vytasil se s několika štiplavými centry ze standardek i ze hry; pravý křídelník Carcela-González za sebou má úžasné jaro v Lutychu; 21letý Aït Bennasser z Caenu případně zaskočí za El Ahmadiho, potažmo na stoperu; a Sofyan Amrabat, mladší bratr Nordina, do Ruska též cestuje pro svou univerzálnost (CM, RM, RB).
Co je potom pro Amrabata, Ziyecha a Belhandu zvláště důležité, to je o poznání kvalitnější výběr útočníků oproti tomu, jaký měl Hervé Renard k dispozici loni v lednu na APN. Nemastný neslaný palič Bohaddouz, a nakonec i arabský Francimor, Youssef En-Nesyri (spíše levé křídlo), sice přežili, ovšem další dvě varianty už ve fanoušcích vzbuzují alespoň opatrný optimismus. Turnaj téměř určitě načne kvalifikační jednička Khalid Boutaïb, jakási marocká odpověď Islamovi Slimanimu — autor klíčového hattricku proti Gabonu je vysoký hubeňour, kterého občas může zradit technika, ovšem ne tak jeho instinkt zabijáka v pokutovém území.
Potenciálním žolíkem par excellence se potom může ukázat být Ayoub El Kaabi, kterého Renard objevil teprve letos na Africkém mistrovství (pro borce působící na domácím kontinentu), kde kanonýr marockého RS Berkane obdržel cenu pro nejužitečnějšího hráče. Čtyřiadvacetiletý útočník ještě před pár měsíci nastupoval ve druhé marocké lize, zatímco aktuálně platí za nejlepšího střelce probíhajícího ročníku CAF Konfederačního poháru (africké obdoby Evropské ligy) a specialistu přes střihání nůžkami. Pokud Boutaïb je marockým Slimanim, pak El Kaabi může aspirovat na marockého Raúla — leváka s perfektním timingem a inteligentním pohybem před vápnem i uvnitř něj, schopného smysluplné mezihry. Boutaïb je rozhodně silovější, ale ne nutně lepší variantou; oba by se nakonec mohli i zdatně doplňovat.
Tip redakce na umístění: čtvrtfinále
Program zápasů - skupina B
15.06.2018
Petrohrad
20.06.2018
Moskva
25.06.2018
Kaliningrad
Konečná nominace
Datum nar.
05.04.1991
10.05.1989
05.04.1996
Datum nar.
17.04.1987
06.05.1986
25.02.1986
04.11.1998
21.10.1997
26.03.1990
Datum nar.
07.07.1996
31.03.1987
21.08.1996
25.02.1990
15.08.1984
01.07.1989
27.01.1985
01.08.1988
18.06.1997
19.03.1993
Datum nar.
30.03.1987
24.04.1987
25.06.1993
01.06.1997
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků MS 2018 - Japonsko
13.06.2018, 17:55
Představení účastníků MS 2018 - Senegal
13.06.2018, 14:04
Představení účastníků MS 2018 - Kolumbie
13.06.2018, 09:15
Představení účastníků MS 2018 - Polsko
12.06.2018, 19:00
Představení účastníků MS 2018 - Anglie
12.06.2018, 15:54
Představení účastníků MS 2018 - Tunisko
12.06.2018, 10:28
Představení účastníků MS 2018 - Panama
11.06.2018, 22:46
Představení účastníků MS 2018 - Belgie
11.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Korejská republika
11.06.2018, 10:27
Představení účastníků MS 2018 - Švédsko
10.06.2018, 21:00
Představení účastníků MS 2018 - Mexiko
10.06.2018, 12:28
Představení účastníků MS 2018 - Německo
10.06.2018, 09:00
Představení účastníků MS 2018 - Srbsko
09.06.2018, 21:30
Představení účastníků MS 2018 - Švýcarsko
09.06.2018, 14:40
Představení účastníků MS 2018 - Kostarika
09.06.2018, 11:04
Představení účastníků MS 2018 - Brazílie
08.06.2018, 18:20
Představení účastníků MS 2018 - Nigérie
08.06.2018, 12:42
Představení účastníků MS 2018 - Island
08.06.2018, 09:21
Představení účastníků MS 2018 - Argentina
07.06.2018, 17:37
Představení účastníků MS 2018 - Chorvatsko
07.06.2018, 13:58
Představení účastníků MS 2018 - Dánsko
06.06.2018, 20:00
Představení účastníků MS 2018 - Peru
06.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Austrálie
06.06.2018, 12:11
Představení účastníků MS 2018 - Francie
06.06.2018, 07:52
Představení účastníků MS 2018 - Írán
05.06.2018, 12:00
Představení účastníků MS 2018 - Španělsko
04.06.2018, 22:32
Představení účastníků MS 2018 - Portugalsko
04.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Uruguay
04.06.2018, 12:34
Představení účastníků MS 2018 - Egypt
03.06.2018, 23:52
Představení účastníků MS 2018 - Saúdská Arábie
03.06.2018, 16:00
Představení účastníků MS 2018 - Rusko
03.06.2018, 12:00
Komentáře (247)
Přidat komentářJako ty jejich výsledky nejsou vůbec špatné
Jenže proti samejm srandistům jako třeba Slovensko
Slováci mají velice slušný tým..
mozno ked hrame v plnej polnej. Proti Maroku to bola vzdy len cast kostry s potencialnymi hracmi do buducna a potom z takymi, ktorych som snad videl posledny krat. Najhorsia nasa hra za velmi dlhe obdobie.
*s takymi
Ze Škriniara a Lobotky vám rostou hvězdy, především z prvně jmenovaného.
Zdolali aj Portugalsko v r. 1986, rovnako ako ich na hlavu zložili aj na bojovom poli v r. 1578!
Inak osobne sa domnievam, že zo skupiny postúpi Maroko a jeden z dvojice Portugalsko/Španielsko. Irán vidím bez reálnej šance.
S Európanmi by malo Maroko získať 2 body za dve remízy, a porazia Peržanov, výsledných 5 bodov musí na postup stačiť.
otevřete oči, Maroko ani Írán nemají šanci a proti Portugalsku a Španělsku neuhrají ani bod.
nějaký protinázor, když už mi posíláš citron?
ty vole sa pozri co vam beha po ihrisku
Jenže to bylo derby, tam je to vždycky pade na pade...
Tak si chceli zahrat s poriadnym timom, ktory ich preveri pred MS. Kebyze si chcu zastrielat, tak si vyberu nejakeho nedôstojne supera ako to urobila Australia s Ceskom.
Ještě neměli pořádnýho soupeře, no.
Zas jedna nafouklá bublina, kterou se jistí místní mocipáni budou snažit protlačovat ve svých článcích a pak splaskne při prvním zápase
Pravda, Írán je taky silnej.
Na ten zápas se těšim asi nejvíc z těch základních skupin
Vždycky se najde něco
zasranej brusel
to bol fantomas v afrike na cernosky a priniesol sem trochu hype no...
jj fantomas to tlaci totalne
Munir
proč ne
Jsem velice zvědavý na Hakimiho, jak si pořadí na levém obránci, přes nohu..
Pár zápasů kvalifikace jsem viděl, ale že by měli na čtvrfinále to se mi tedy nezdá.. Španělé i Portugalci by si s nimi měli poradit.
Portugalci neviem, neviem...to je veľká neznáma, ako zahrajú.
Na ME v skupine nič moc teda.
Klíčem k úspěchu bude v zadních řadách zkušená obrana v čele s Pepém a v ofenzivní části Bernardo Silva. Z jeho kvalit bude těžit celý tým. Samozřejmě se projeví i velikost Cristiana! Portugalci překvapí již v úvodním zápase se Španělskem. Postup v suchém triku..
Aby to velikost Cristiana nezazdila spíš. Ale jo postup ze skupiny to bude úplně v pohodě.
Cristiano ví moc dobře, jak je tento šampionát důležitý v boji o Zlatý míč. Musí se předvést, v co možná nejlepším světle, aby mohl reálně přemýšlet o 6 zlaťáku.
A věř mi, že ten 6 zlatý míč chce víc než cokoliv jiného..
Tak defense je skusena + mldy Dias a mlade kvalitne kraje a spolahlivy brankar.. Ronaldo a silvoci + Guedes.. potom pre doplnenie Mario, William alebo mlady Fernandes ako neviem ale mne sa zda ze tento vyber je dost kvalitny na to aby porazil kohokolvek.. a nemozno zabudnut na Santosa ktory je najlepsi strateg zo vsetkych trenerov na mundiale..
Pokud se bude dařit Ronaldovi, tak bych se nebál říct, že můžou dojít až do finále!
Vyhrat.. to jeciel.. tak ako hovoria hraci a realizacny tim.. "neradime sa medzi favoritov ale ideme krok po kroku k cielu ktorym je zlato"
Po Euru 2016 jsem vybuchl radostí. Kdyby se povedla MS, tak bych dostal nejspíš infarkt..
To by byla jiná balada. Ale asi bych zůstal nohama na zemi. Aspoň ČF a Argentina s Egyptem propadák, ať zůstane GB tomu, kdo si ho letos zaslouží nejvíc
Za mě je to mezi Salahem a Ronaldem. Fanoušek Messiho bude říkat opak.
Salah má našlápnuto. Ve finále LM se zranil po 20ti minutách a na MS možná ani nestihne dva zapasy. Pokud Ronaldo vyloženě nezazáří a neudělá finále, tak šampionat karty míchat nebude. A chlapci nezapomínejte, že se dává speciální zlatej míč za MS.
nejvíc startů 57 a nejlepší střelec 11 golů - to mi připomíná naši současnou repre.
"jeden z nejlepších tvůrců hry napříč elitními pěti evropskými ligami" --- to má byť akože kto?
každopádne Maroko spolu s Iránom Portugalsku a Španielsku narobia poriadne problémy, sú to kvalitné tímy, i keď... vzhľadom na kvalitu by si to POR, aj ESP mali postrážiť
Ziyech.
Ale ten hraje v Ajaxu. Takže nikoliv "napříč", ale spíše "mimo" elitní pětku.
Nizozemská liga patří do top5 v Evropě ?
Ok, upsal sem se, top6. Ale že se co se týče tvorby hry už teď řadí ke špičce, za tim si stojim. Potvrzuje to celá řada skautů i pokročilý jednání s AS Řím.
Tak to potom patri aj Moutinho a Bruno Fernandes..
Eh, cože?
No isto ten marocan neni lepsi ako oni 2..
Než Moutinho? to si ho s někym pleteš ne?
Tak hlavně hraje výš ve hřišti. A už jen to, že ho nazýváš "tim Maročanem", mi napovídá dost.
Tak nepoznam ho.. prvy krat o nom pocujem.. preto mi pride divne ze je oznaceny ako elitny hrac.. a mozno hej ale v iba v nizozemsku..
Je to skvělý hráč, který se ted může posunout do daleko lepšího týmu...bral bych ho do Lyonu po odchodu Fekira ale pokud má zájem AS ...
Tak to jméno Ziyech se celkem blbě pamatuje.
Už vidím děti v indonésii, jak to šijou na dresy a nezkomolí to...
Nič proti gustu, len si pod tým pojmom spomeniem na KDB, Eriksena, Coutinha, Silvu, atď... a nie zrovna Ziyecha
Fantomas trošku předbíhá, ale nemusíš být vizionář, abys viděl, že za 1/2 sezóny se mezi tyto borce zařadí
Tak to sa hovorilo už aj o iných borcoch... ktorým sa to naopak nepodarilo. Radšej si počkám.
Ehm. Monchiho (!) klub za něho jde vysolit 30 mega.
Tak ciste statisticky to ale muze bejt i pravda. Staci si na whoscored vyjet statistiku key passes a napric vsema tema top ligama se na toho Ziyecha nikdo nechyta (ma jich 142). Nejbliz mu je Payet se 121 a KdB se 106.
Tak ale Holandská liga.... koľko hráčov tam už malo bombové stats a po príchode do tých skutočne TOP líg vyhoreli alebo na to nenadviazali?
Dost, ale byli to většinou samí CF, tohle je AM a když se nebudeš čumět jen na stats ale i na hru tak zjistíš, že Ziyech je žhavý exportní zboží podobně jako byl třeba Eriksen
Hlavně to jsou většinou domácí hráči co zhoří...LDJ, SDJ, Janssen, Depay...takový Toby, Verth, Sanchez, Eriksen se prosadili v pohodě
Tak čistě statisticky jsou (podle WhoScored) nejlepší stopeři letošního ročníku PL Mustafi s Tomkinsem
Asi proto, že tyhle stránky jsou většinou čistá píčovina..
Tak ale pozice stopera je trochu něco jinýho. A Ziyech prochází i eye testem v EL.
Čistě statisticky je nizozemská liga 12. v koeficientu.
Reálně tak 9. 10.
Ale on nehraje v top 6 lige..
Haha... Eredivisie je obvykle řazená hned za Ligue 1. Nehledě na kvalitu, tohle je už léta konsenzus.
Tak ale neni ta sutaz lepsia ako Portugalska alebo Ruska.. ich koeficienty hovoria za vsetko..
Mě vždycky baví, jak se na koeficienty obecně nadává, ale jakmile se to hodí, tasí se bez meškání. Mně sou koeficienty ukradený, tohle je ustálená společnost + Ziyech hrál za poslední dva roky víc finále evropských soutěží než ruský nebo portugalský kluby. A to je tu teprv relevantní.
Jeden
A to bola skor vinimka.. sak uvidis ked nas ajax vyfasuje v LM v kvalifikacii, ale neviem ci to je mozne..
Posledních x let je nizozemská liga možná tak v ustálený společnosti Ukrajinců, Belgičanů a Turků.
A este jedna vec k tomu.. Benfica kupila z eredivisie ako miestu hviezdu Ola Johna, nepresadil sa, potom to bol ako velky talent Djuricic on zlyhal uplne.. no dufam ze teraz do tretice to Ebuehi zvladne lebo celkom sympatak..
to si ale jen ty žiješ v iluzi, že z eredivisie nakupujete top kvalitu, pravda je taková, že tebou jmenovaní týpci byli naprostí průměráci, takže dle očekávání v lepší POR lize byli za tragédy
Je to mozne ze bol okolo nich len hype v mediach ono to sa stava.. fakt len dufam ze Ebuehi nesklame a chyti sa..
to myslíš to černý křídlo ze Zwolle?
Pravy bek z Den Haag, cieny, ide na WC za Nigeriu
U neho media nespravili humbuk a paradoxne takym sa najviac darí..
myslel jsem, žes zkomolil jméno Ehizibue, křídlo ze Zwolle, který umí jen rychle běhat, toho beka neznám, ale souhlasim, není tam hype, taky bych mu věřil víc než těm hypovaným
No potrebujeme teraz aby sa posili presadili to je fakt.. lebo posledna sezona bola katastrofa..
No uvidime mozno sa predstavi na mundiale v dobrom svetle..
Čím je napřed?
Bez urazky, clanky skvely, prehled o hracich a ligach, o ktery ani nejsme ochotny se zajimat, ALE..
V diskuzich teda perlis..
A nejvic me rozseka, jak si sam urcis, co je teprv relevantni
Koeficient nekoeficient, ze ted Ajax ustrelil, no a, dlouhodobe se Holandsko na Portugalsko treba nechyta, i Rusko a Turecko jsou na tom snad lip, Ukrajina podobne. ..
A ty tu vytahnes nejakej vseobecnej konsenzus, asi mezi tebou a tebou, protoze jinak nevim, odkud to mas...
Eredivisie se uplne bezne uvadi jako sesta liga v poradi, na to staci cist clanky na zpravodajskych webech. A ze je jizda do finale predni evropsky souteze, kterou on prokazatelne podpiral, relevantnejsi meritko kvality, nez nejaky marny porovnavani Maritim a Groningenu, to mi prijde jasny na prvni pohled. Ale co uz...
A ty sis vybral poslední dva roky, protože se ti to hodilo víc než posledních třeba 5 let, kde by to vyznělo opačně ve prospěch Portugalska.
Tak kazdy vydi realitu inak a vybera si z nej to co najviac vyhovuje.. hlavne ked chce presvedcit o svojej pravde.. to som tiez uz par krat spravil..
Ja mu jeho podil na ceste do finale preci neberu.
Ale to nema nic spolecnyho s tim, ze ho musim titulovat jako nekoho z top 5 lig a pak teda top 6..
Ikdyby se to uvadelo na zahranicnich webech, ikdyz si to neumim predstavit, tak jestli na ten fotbal koukas a trochu mu rozumis nebo jen vidis vysledky, souhlasis s tim?
A zase, nikdo tu neporovnava maritimo a groningen, ale ze jsou portugalci uspesnejsi (a k tomu i v repre a produkuji lepsi hrace treba), o tom se snad ani neni treba do krve hadat, to je realita..
Kecy. To bylo v dobe, kdy Ajax a Eindhoven hrali pravidelne v LM a postupovali ze skupiny. To uz ale par let neplati. Podivej se jak je na tom nizozemska repre a taky jak se chytaji hraci z holandske ligy v top ligach. Ano Ajax ma porad nej akademii, ale uz neprodukuje hrace jako Sniijder, Van der Vaart nebo Van Persie.
Tvl fakt bych chtěl občas pochopit Tvůj pohled ba svět
no to asi ne kamo Turecká, Ruská, Portugalská liga je lepší. Minimálně podle top předních klubů
+ belgická, ta je regulérně taky předběhla
Dobře ale kolik hráčů šlo z Belgie za velký prachy rovnou do top klubů ? Youri a pak ? PAk mrkni na to kam a za kolik chodí hráči z Ajaxu.
tenhle argument beru, ale je otázka o čem se teda bavíme, jestli o kvalitě lig - a podle jakého klíče (koeficient nebo vyrovnanost = počet těžkých zápasů za sezónu) anebo o schopnosti vychovávat individuality pro nejlepší ligy - v tomhle je Ajax samozřejmě jinde, vždyť má asi nejlepší mládežnickou akademii na světě
Cisto subjektivny pohlad su pre mna osobne najatraktivnejsie ligy pre mna 1. Portugalska 2. Francuzska a 3. Talianska ale to su fakt cisto subjektivne zaujmy ako vyrovnanost, sympatickost klubov, lahky pristup v TV, dobre hracie casi, ultras nech je to zaujimavejsie..
Co to kurva meles?
To je trošku úlet no
Tiez som sa chcel pytat..
Ľudia vy ste sa normálne pojebali stymato Arabmi... Ved naj výsledok ukope Egypt v 8finále a konec
Maj tam vůbec nějaký rodilý Maročany?
Když se dívám na ten tým, vypadá fakt zajímavě.. Možná by mohli postoupit ze skupiny.. Ale pokud dostanou v osmifinále Uruquay, tak dle mého končí..
Na Maroko se těším, snad postoupí ze skupiny se Španělskem. Jinak jak to vidí osobně autor článku s brankářem? Munir nechytá pokud vím ani za Numancii. Nenasazení Bona by mě zklamalo.
Jak to vidí autor článku, je popsáno v témže článku.
Takže osobně na post jedničky to vidíš tak, že to rozděluje Marockou fotbalovou společnost?
Já bych stavěl Bounoua, zvlášť když se mu poslední přátelák poved o poznání víc než Munirovi Ukrajina, ale nemyslim si, že na to pro první zápas. Potom bůhví...
Snad bude chytat Bonou
Munir je dvojka i v Numancii, v lize má jeden zápas a něco málo v CdR.
Na MS 98 hráli super fotbal a Mustafa Haji v červených kopačkách byl dost cool
Presne, na ne se neda zapomenout. A jeste ta haluz, po ktery nakonec nepostoupili ze skupiny...
Kurva to je let co uteklo, že už si to úplně nepamatuju, ale myslím Brazilci už neměli o co hrát a pustili poslední zápas Norům, ne?
Junior Baiano a tuším bahamskej sudí úřadovali. To byl hnus.
jj tam jsem je žral, škoda že Norové porazili ty Brazilce, protože jináč by Maroko postoupilo, ten jejich trenér Henri Michel nedávno zemřel, pamatuji si, jak praštil do lavičky když mu oznámili, že Norové porazili Brazilce
Myslim, ze rozkopal ten plast, jak je kolem lavicky . A vubec se mu nedivim..
Jo Mustafa a ještě měl partaka v útoku...jméno podobné kakau nebo kafe si matně vzpomínám... Tehdy dal Hadji nějaký parádní gól tuším...
Basír, Chippo nebo tak nějak, mám někde stažený v dobrý kvalitě všechny góly z toho MS
https://video.info.cz/strunc/politicka-korektnost-mi-bere-radost-ze-zivota-mam-z-ni-husi-kuzi-rika-jaromir-bosak-31560.html
Rozhovor s Bosákem
"Guus Hiddink se tváří jako Václav Klaus, když mluví o globálním oteplování"
dobře se poslouchá
No, ale moderátor už tak dobře ne :D
toho jsem moc neřešil
"Autor: Tomáš Daníček"
Nejzbytečnější informace v celým článku.
Nerozumiem tomu hejtu na Toma. Ano, jeho styl pisania je dost svojrázny a osobitý, avšak články su parádne napísané, človeku sa veľmi dobre a rýchlo čítajú. Nenudí sa pri nich.
Já nenarážel na kvalitu nebo obsah jako takový. Ale na ty jakože odvážný tipy. On je fotbalovej vegan. Já chápu, že se mu líbí repre Japonců, Korejců, Afričanů..ale není třeba to takhle cpát všude
fotbalovej vegan
Fotbalovej vegan
https://imgur.com/a/TTYpkTt
Ak je niekto o niečom presvedčený, má tvrdiť opak len preto, lebo si to myslí väčšina sveta? Aby to nebol práve Fantomas, ktorý sa bude na začiatku júla usmievať od uška k ušku...
Jn, moc nerozumim tomu "všude". Napsal sem jeden článek, udal sem jeden tip. Nenapsal sem další dva články otitulkovaný "Maroko postoupí ze skupiny" a "Maroko postoupí ze skupiny. FAKT, VĚŘTE MI, STANE SE TO".
Je to spíš někdo jinej, kdo tu něco někomu "cpe"...
Nezer to tak
Potrefená husa?
ano
* osobitný
Nechápeš hejt na veganov?
Všichni Asiati mi vypadávaj ve skupině, Maroko je jedinej "úlet", pro kterej prostě mám svý důvody, dost podrobně popsaný výše, na základě důsledný rešerše i odsledovanýho celýho APN, a žvanil jako ty mi to vážně těžko vyvrátí. Počkal bych si bejt tebou radši na to, co předvedou (tobě, tušim, vůbec poprvý za poslední dobu).
Jinými slovy, jo, Asiatum budu fandit naprosto všem, ale nemyslim si, že bych nebyl vůči nim střízlivej; naopak kdokoliv mě sleduje na Twitteru, ví, že sem spíš kritickej, páč je prostě znám.
Maroko je jiný kafe. I Senegal a Tunisko jsou vlastně u mě před všema Asiatama vyjma Íránu.
APN je měřítko
Ty vole. Měřítko to je zhruba takový, že Renardovy dvě zlata odtamtud sou furt víc než Lopeteguiho kariéra, ale dobrá... já každopádně mluvil hlavně o tom faktoru, že já Maroko znám a vim, co od něho čekat, zatimco ty maximálně vidíš Afriku a vytváříš si soudy na základě ničeho. Ale to je jedno, tyhle predikce sou stejně o ničem... uvidíme za pár týdnů.
Uvidíte se před Edenem .
Kdo trochu sleduje reprezentaci Maroka tak ví, čeho jsou schopní...a ostatní tady zbytečně přesvědčovat o svém názoru takhle na sílu nemá podle mého smysl...kdo si myslí že postoupí z každé skupiny ti největší favoriti bude hodně na omylu. Maroko je jedná se zemí, které taky věřím.
Vegan.
Ale je to zábavné, musíš uznať
Co je?
Čtvrtfinále? Co si autor šňupnul?
Nás prehrali celkom suverénne teda. Samozrejme s priemernými až podpriemernými borcamk ako Sulla, Sekulic, Hrosovsky, Gregus, Duda, Duris, Pacinda. Bohužiaľ ten širší káder je podpriemerný.
Každopádne sa mi zda, ze Kozák slabo reaguje na vývoj zápasu.Stále sa snaží hrať to iste, nehľadiac na zostavu a stav.
Nemôže predsa chcieť hrať rovnaký spôsob hry, ked je v zálohe Gregus, Pacinda a pod. ako ked tam je Lobotka Weiss a Mak, napr.
Od toho je príprava, aby si tý chlapci zvykli na systém, a v prípade ostrého štartu vedeli bez problému naskočiť a vedeli, kde sa majú pohybovať.
Aj v plnej sile by sme sa proti nim ledva ubránili.Takú kvalitu ako oni nemáme. V zálohe jedine Hamšík s Lobotkom im boli rovnocenní. Sú ohromne rýchly a technický, vysoko napádajú a velmi dôrazní v osobných súbojoch, ked začali aj naši tak sa im to nepáčilo. Jedna vec ma vždy u nás rozčuluje, prečo nedokážeme aj my vysoko napádať, ked napádame tak maximálne dvoma hráčmi, čo nie je pre súpera problém.Oni napádali v 4 , behali a nemali žiadne kondičné problémy. Velmi silný tím, lepší ako Portugalsko. Len nepochopím, prečo takto hrajú v prípave, vôbec sa magori nebáli zranenia.
Sympaťáci, moc se na ně těším
Ja tomu nerozumiem. Citujem Vás: "S pouhými šesti obránci na soupisce se na pět zadáků hrát téměř určitě nebude." Ale v časti "konečná nominace" - uvádzate iba 5 mien obrancov. Prečo?
Dirar je pisany medzi zaloznikmi, ale pocita sa s nim jednoznacne do obrany.
Stále je otázka, nakolik bude faktor Renard fungovat mimo APN. Pokud bude fungovat, klidně můžeme mít africký mistry světa. I kdyby ale nefungoval tak silně, pořád musí být všichni z pyrenejského poloostrova obezřetní.
Alebo aspoň bronzové 3. miesto
Totiž rozhodne to nevyzerá na o nič slabší celok ako malo pred MS 2002 Turecko.. :
Utok brutalne slaby. Zbytek dobry.
lidi, probuďte se. Maročani a Íránci si rozdělí bod za remízu ze vzájemného zápasu a mohou jet domů.
No, ja by som európsky futbal tak Nepreceňoval. Špička je dosť úzka. Tvorí ju Nemecký nároďák, a 5-6 svetových veľkoklubov, ktoré skupujú hráčov z celej planéty.
Je to len o peniazoch, takže rovnako keby bol kapitál nie v Madride či v Manchestri, ale v Alexandrii či v Singapure, išli by hore aj ich herné reprezentácie.
Dufam ze sa podari dvojici Portugalsko - Maroko vysupnut Spanielov z hry.. to combo ladi po politickej stranke tak snad aj po sportovej..
najprv by mohli zabrat Melillu a Ceutu
To bolo.. po rokoch vojen v minulosti je Maroko pre Portugalsko strategicky partner a naopak to plati tiez..
Kdy naposled hráli s někým, kdo není rozvojová země?
Jak mám odhadnout jejich sílu podle těch výsledků...
4.6.2018
Ne...
Žádnej zápas s týmy prvního sledu kalibru Anglie, Francie, Německo, Uruguay...
Ani týmy druhýho sledu...
Jejich výsledek se Slovákama je dost k ničemu
Slováci tým druhého jsou. Ať se ti to líbí nebo ne.
Fakt? Že je nějak nevidím na MS... Ať se ti to líbí, nebo ne.
Měli neskutečnou smůlu v kvalifikaci, co se 2.míst. Ale s tou zálohou, obranou o nich nejde říct, že by to byla fotbalově "rozvojová země". To je jako kdybys tohle tvrdil o Itálii či Nizozemsku.
Pamatám si na MS 1998,posledné kvalitné MS, ako Maroko vypadlo, aj kvôli príšernému brankárovi, ale údajne rovnakí boli všetci marockí brankári.Slovenský komentátor sa vtedy rozčuloval stačilo ked letel center do šestnástky a komentátor rozčúlene:" A kde je brankár? Učupený a schovaný!".
Kde je Taarabt?
Doma zere..
a Chamakh?
Ten hraje kde?Se mě v Bordeaux líbil...arsenal byl už horší...
Za repre hrál naposledy v roce 2014...
ten ještě žije
výborný výsledky, bohužel zcela nesmyslně si nepřipravily tým, který by se podobal těm 2 Pyrenejským, takže sice fajn, že porazili těsně Slováky i Srby, ale měli si dát přátelák s Mexikem, Uruguayí, Paraguyí či třeba Francií, takto se obávám, že po úvodní remíze s Íránem na tom 1 bodu zůstanou
bol som nedavno v maroku, a pri cestovani busom ma dostali vsade plne ihriska futbalistov...prislo mi ze vsetky decka su vonku a kopu do lopty, toto sa u nas v europe asi trochu vytraca a myslim si ze tieto krajiny budu buducnostou futbalou..minimalne po technickej stranke budu produkovat fantastickych hracov
to, že by mohli postupit nejak cez Portgalsko, ktoré v skupinách nie je extra oslnivé sa dá nejak veriť...ale v prípadnom osemfinále proti URU im vôbec neverím
Si tiež myslím. Ale 0:0 by s URU uhrali a penaltoví rozstrel je vždy lotéria o nervoch a šťastí.
top6 fantomasovi radne odjebalo uz
Na klubové úrovni už Hakim Ziyech nemá nikomu příliš co dokazovat. Zářit v průměrné lize, frajer
škoda, že maj tak těžkou skupinu - vítěz Eura, momentálně nejsilnější evropskej tým (pravděpodobně) a k tomu možná nejlepší tým Asie
ako fakt je tu iran s marokom dost vyhypovane od autora/autorov clankov, ale to neva, snad postupia na ukor portugalcov
Harit nehra v zaklade? Za Schalke podava dost dobre vykony. Navyse je konzistentny a nema obrovske vykyvy. Len by niekedy mohol aj prihrat a tolko nesolovat, pretoze to viedlo ku stratam a niektori hraci to slovne ocenili. Ak tie mena na supiske tvori dobre organizovany a sebavedomy celok, nevidim dovod preco by nemohli porazit Portugalsko. Spanielsko je kvalitou najvyssie, ale o druhe miesto sa mozu bit do poslednej minuty. Len aby ale porazili Iran...s Quirezom na lavicke si oni mozu vylamat zuby na obrane irancov a svoj sen o postupu mozu rapidne znizit. A ist do zapasu s Portugalskom s tym, ze musi vyhrat...to prave nemusi v hlave ustat. Celkom sympaticky mancaft pre mna, tak uvidime ci ten tip na stvrfinale je ulet alebo naopak realne zhodnotenie ich kvalit.
Taky mne Haritova nepřítomnost v základu překvapila. Je to super hráč a pod správným koučem by se z něho mohl stát WC player.
Však on tam dřív nebo později bude, Belhanda začne jen ze setrvačnosti. Pokud ne, bude to příjemný překvapení.
Robim s marocanmi a ti velebia El Kaabiho... je neskutocny, hoci hra v narockej lige coskoro odide uz to ukazal aj v repre... velmu dobry eqip... 17 zapasov bez prehry hovori za vsetko
marockej*
Aj ja som robil s marocanom, ale len dva mesiace. On pri prvej vyplate nadaval kolko ze to zarobil. A tak sa to rozhodol vyriesit pozickou u Homecreditu. Potom ho uz nikdy nikto nevidel.
Su to fenomeni
Já též dělám s Marocanem a spolu s kolegou z Íránu nejlepší lidi...
Yaya Touré v roce 2015 nebyl za zenitem.
V repre byl, bylo to jeho nejslabší APN individuálně.
Ty máš na všechno argument. Zjeb z Ajaxu je jeden z top playmakerů a pak v sestavě je znázorněb na křídle ještě ke všemu, když pominu gloriolování holandské ligy a bratři Touré byli dávno za zenitem v době, kdy keden z nich vyhrával africký zlatý míč.
No argument je to takovej, ze by ho podporil snad kdokoliv, kdo Yayi karieru v repre cely roky nasledoval. Ale jiste...
Osobne by som si vedel predstaviť podobný scenár ako v Brazílii predviedli Alžírčania.
Ale majú skončiť v základnej skupine.
To čtvrtfinále bude náramně pohádková jízda
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele