Ruský zápisník XIII. aneb Postup s tRojou štěstí
Zaujalo nás
Ačkoliv si tentokrát už snad všichni byli jistí, že přihlížíme brzkému pádu jednoho z tradičních velikánů velké světové scény, Argentina nakonec skrze jeden precizní centr a jeden mazaný náběh stopera Marcose Roja přeci jen napodobila Španělsko s Portugalskem a zuby nehty se prodrala do osmifinále. Nigérie argentinské prokletí z MS opět zlomit nedokázala...
Ještě, než se pustíme do rozboru všech čtyř utkání, dovolte mi připomenout podstatu jednoho z pilířů tohoto formátu Ruského zápisníku: tabulek se třemi výraznými postavami každého utkání.
Uvnitř hned zkraje najdete nejlepšího hráče daného zápasu dle statistického serveru WhoScored.com. Důvod zrovna jeho využití je nasnadě: tamější databázi považujeme za nejkomplexnější, a tedy i zpravidla nejlépe vypovídající o reálných výkonech.
Abyste potom nemuseli na onu stránku sami chodit, vypíchli jsme pro vás právě ty statistické kolonky, které k fotbalistovu ocenění symbolickou hvězdičkou patrně nejvíce přispěly.
Dále už následují čistě naše volby hrdinů i odpadlíků, přičemž jsme si soukromě dali za úkol nikdy se s WhoScored nekřížit a vybrat pro vás tím pádem co možná nejvíce aktérů.
1) Peru předvedlo další vyspělý výkon, tentokrát takřka po všech směrech, a pevně se zařadilo k zástupu nezasloužených vypadnuvších. Osvěžující byla v případě Peruánců hnedle ta skutečnost, že skórovali z první střely včerejšího duelu - poté, co v prvních dvou utkáních nastřádali neuvěřitelných 27 bezúspěšných pokusů, včetně jednoho penaltového. Zatímco dříve si to přitom Peru ve finální třetině až zbytečně komplikovalo, tentokrát to bylo vpravdě jednoduché - jeden dlouhý míč za obranu, po němž se tentokrát marně natahoval jinak spolehlivý Sainsbury, plác pěkná horizontální příhra, a ještě jednou plác, krásný volej.
Peru zkrátka do utkání nastoupilo s výtečným plánem a tentokrát ho vykonalo na jedničku. Trenér Gareca je inteligentním stratégem, což už několikrát dokázal na kontinentální scéně, a zde se ani nemusel tolik snažit. Oba góly šly zcela předvídatelně skrz pravou australskou stranu, kde operuje stabilně nejslabší zadák Risdon, a kterou zároveň pokrývá pomalejší člen double pivotu Jedinak (jehož "pokus" o zalepení mezery před druhým gólem byl věru k popukání).
Přitom zároveň Peruánci šikovně odstavili také Trenta Sainsburyho jakožto vrchního rozehrávače z hloubky pole. Stoperovy kolmice jsou pro Socceroos naprosto zásadním nástrojem k postupu vpřed, přičemž včera by se jich člověk pomalu nedohledal. Sainsbury nebyl nutně napadán nějakým zběsilým, hyperaktivním způsobem, to vůbec ne, Jihoameričanům stačilo přizpůsobit formaci; upomenout zodpovědného Guerrera, aby blokoval veškeré nebezpečné dráhy, ideálně ho spárovat s dalším kolegou a vynalézavý Sainsbury rázem působil krotce až nervózně, což Austrálii spolu s nebývale ustrašeným Mooyem (který snad ani jednou nehledal Rogiće, nýbrž většinu pasů rozdal dozadu či Jedinakovi) zcela fatálním způsobem limitovalo a limitovat nepřestalo vlastně po celé utkání.
2) Rovněž Van Marwijka nakonec zachvátila sílící, dočista šílená Cahillmánie. Tim Cahill, záložník (!) Millwallu, je bezesporu nejrozeznatelnější postavou tohoto australského mančaftu a jeho dva góly ještě loni na podzim Socceroos plnohodnotně zachraňovaly od barážového propadáku se Sýrií, takže do jisté míry fair enough. Jenže na jaře tenhle veterán téměř nic neodehrál (přesně 73 minut) a před šampionátem se prezentoval už vesměs výhradně jako marketingová figurka, ne tak jako hráč. Přesto na Van Marwijkovi před utkáním s Peru ležel až nemístný tlak mu dát konečně šanci. Stůj, co stůj. A on mu ochotně podlehl.
Jedny z nejprodávanějších australských novin, Daily Telegraph, vpředvečer klíčového zápasu otiskly titulní stranu zcela explicitně požadující start, nikoliv pouze střídání 38leté ikony; výmluvně za užití Cahillovy gólové oslavy zpřed dávných devíti let. A když potom Cahill včera do hry zkraje druhé půle skutečně naskočil a okamžitě se ve vápně prosadil ke zblokované střele, australský komentátor s jakýmsi povděkem, určitou dávnou satisfakce, vyhrkl "tohle je to, co (Cahill) přináší". Opakuji: po zblokované střele. Pravda, Cahill později ještě jednou promptní kolmicí vysílal na zteč Leckieho, ale to byl celý jeho přínos za 38 minut hry.
Nic závratného. A nic neočekávaného. Cahill měl na plac přijít před pár dny, kdy se Australané - výlučně skrze Mata Leckieho (!), který se k hlavičce ze zajímavé pozice prodral hned třikrát - výjimečně prosazovali ze vzduchu, po centrech. Tam tkví Cahillova síla. Včera jeho čas úplně nebyl, a volání po jeho nasazení bylo z většiny iracionální, nostalgické. Australané ve zraněném Nabboutovi na hrotu přišli o skvělého běžce, který roztahoval obranu soupeře, vytvářel kapsy pro spoluhráče a sám se zdatně rval v osobních soubojích. Jurić tohohle nebyl schopen, když se za první poločas potkal s míčem všehovšudy 13krát, z toho třikrát ve vzduchu, a stažení si plně zasloužil. Ale jak měl jeho nedostatky kompenzovat Cahill, to jen čert ví. Dynamičtější a prokazatelně gólovější Jamie Maclaren mezitím celému mistrovství přihlížel pouze z lavičky...
3) Pouze o nevyužití Maclarena to však nebylo ani náhodou. Ať už máme jakékoliv pochybnosti o kvalitě materiálu, jaký měl Bert van Marwijk k dispozici, o jeho neadekvátním využití už pochyb být nemůže. Massimo Luongo - zcela zjevně nejvšestrannější australský záložník schopný přispět na obou koncích hřiště - si nyní může dát za rámeček už dva mundialy, na něž cestoval coby velký příslib, aby si nakonec nekopl ani minutu, a dá se tak směle pasovat na nositele odkazu jiného středopolaře se sídlem v Anglii, Josipa Skoka, nepochopitelně potlačeného Guusem Hiddinkem roku 2006, když si o něho třeba zrovna oslabená Itálie v osmifinále přímo nahlas koledovala.
Ba co (pouhý) příslib; letos Luongo na mistrovství světa cestoval dokonce též coby nejužitečnější hráč posledního Asijského poháru, který Austrálie vyhrála. Neomluvitelné. Tím spíš, když Socceroos měli jít jak proti matným Dánům, tak proti Peruáncům za vítězstvím, a přesto po celou dobu měli na hřišti Jedinaka, jenž v reprezentaci na balonu i bez něj dlouhodobě působí, jako by ho permanentně soužil otřes mozku. Přitom to v přípravě proti Čechům vypadalo, že si ofenzivnější variantu s Luongem trenér snad i chystal, ale... ne.
A potom další věc: Tom Rogić na desítce a Daniel Arzani coby neukotvené levé křídlo společně na hřišti dostali dokupy k dispozici pouhých 28 minut, rozdělených na polovic mezi poslední dva duely, které - znovu se sluší zdůraznit - Austrálie nutně potřebovala získat na svou stranu. Proč? Arzani je sice nejmladším účastníkem MS, ovšem v útočné třetině i na svém malém prostoru předvedl vyspělejší tahy než daleko zkušenější Robbie Kruse, jehož (pozitivní) přínos je tradičně omezen pouze na zbylé dvě třetiny hrací plochy.
Bert van Marwijk měl Austrálii na místě Angeho Postecogloua přinést pevnější defenzívu, potřebnou dávku pragmatismu, a hlavně výsledky na velké scéně, které se nedávno nedostavovaly. Tu první věc si odškrtnout může. Druhý aspekt by se slušelo spíše nahradit "přebytečným konzervatismem, zatuhlostí" (však, hergot, nebýt zranění Nabbouta, střídal by Van Marwijk pořád stejně - nejprve Arzani za Kruseho, potom Irvine za Rogiće, a basta). A konečně třetí, nejdůležitější aspekt se dostavil v té nejmenší míře - jeden bod v téhle skupině je zoufale málo, přičemž "ocenění hodných porážek" jako té s Francií coby polehčujících okolností neúspěchů si už v Austrálii užili ažaž (Brazílie, Itálie 2006; Chile, Nizozemsko 2014)...
(td)
1) Někdo to věděl, někdo tušil, někdo se toho obával. A taktika nakonec fotbal přemohla. Zkušení tipéři nakládali životní úspory na remízu ihned po skončení zápasu Francouzů s Peru. Tehdy totiž začalo být jisté, že právě dělba bodů posune svěřence Didiera Deschampse do osmifinále z prvního místa, a že dál půjde zároveň i druhý aktér utkání - Dánsko. Takovou pragmatickou odpornost nicméně očekával málokdo.
Dokonce i ti naši kluci ve fotbalových luzích a hájích, kde pevnou rukou vládnou Berbr, Pelta, Starka a spol., mají tu slušnost domluvené výsledky aspoň tak nějak zaonačit. Remíza? 1:1, ideálně s gólem v poslední desetiminutovce - přece nejsme blbí. No, Francouzi s Dány evidentně tak pod čepicí nemají. Ve druhém poločase na ně bučeli nezaujatí diváci, vlastní fanoušci, Macron i dánská královna Margrethe II.
Ani jeden tým se netlačil do ofenzivy víc, než bylo nutné. V závěrečných minutách především Dánové rezignovali úplně, a to i v momentu, kdy už vlastně mohli hrát uvolněně. Kjaer se Zankou si vyměňovali míč na vlastní půlce, a když se hvízdot z ochozů začal stupňovat do neúnosné míry, prostě merunu odpálili do zámezí na stranu Francie. "Přece jsme se domluvili na remíze, tak co máme dělat?!" Absurdní podívaná.
2) Hrálo se na půl plynu, ale Francie bude mít v příštích zápasech velké problémy. Opakuju, tempo hry bylo nedůstojné a není možné na základě jen tohohle utkání vynášet soudy. V případě Les Bleus však nejde jen o včerejší duel. Nenadchli proti Austrálii, s Peru to bylo takové "chvíli jo, chvíli ne", no a teď v zápase s Dánskem... Faktem prostě je, že jeden z favoritů na boj o medaile odehrál za celou skupinovou fázi jeden dobrý poločas. A to je všechno.
Obavy musí mít fanoušci vicemistrů Evropy z (ne)formy Antoina Griezmanna, který působí takovým znuděným, otráveným dojmem á la Messi - přitom stačilo, aby spolu s Mbappém na chvíli zapnul jako ve zmíněné první půli proti Peru, a hle! Okulahodící fotbal byl na světě. Doufejme tak, že si hvězdy schovávají své trumfy do opravdu důležitých zápasů a to nejlepší z Francie ještě uvidíme.
Kde se ale nedá schovávat vůbec za nic, je post levého záložníka. Předpokládejme, že jakž takž osvědčená formace s Griezmannem a Giroudem v útoku nastoupí i do osmifinále. Střed pole je taky jasný, no a Kylian Mbappé o pozici natuty taky nepřijde. Vlevo ovšem postupně selhali Dembélé, Matuidi a naposledy i Lemar a Deschampsovi začínají docházet alternativy.
Nejnadějněji to tak vypadá s Nabilem Fekirem, který z té včerejší bídy spolu s Mbappém docela vykukoval a ukázal něco z fotbalového umu i tolik postrádané iniciativy. Zkrátka vzít míč a něco s výsledkem udělat. Jak moc teď mrzí zranění geniálního špílmachra Dimitriho Payeta...
3) Dánsko bude muset před osmifinále taky zodpovědět řadu otázek, protože jejich hra má od ideálu pořád hodně daleko. Největší otazník visí nad pozicí jediného útočníka, odkud ke smutku celého světa ještě před turnajem vypadl Lord Nicklas Bendtner. Nicolai Jørgensen ve dvou zápasech nijak nenadchnul a včerejší jednička Andreas Cornelius taky dvakrát nezářil. Měl jeden skvělý moment v krásném pasu na Eriksena a po zbytek zápasu se hrdinně rval se stopery Francie. Z jednadvaceti vzdušných soubojů však vyhrál necelou polovinu (9).
Ve hře Hareideho družiny včera chyběla přesnost i nějaká snaha o postupný útok. Eriksen je po hříchu jediný muž s tvůrčí schopností, čemuž odpovídá i bilance klíčových přihrávek Dánů v dosavadním průběhu turnaje. Ve třech zápasech si Skandinávci vytvořili ubohých 15 šancí a rovnou třetinu má na svědomí právě záložník Tottenhamu. Ten navíc vstřelil i jeden ze dvou gólů svého týmu.
(mu)
1) Chorvatsko v sestavě udělalo několik změn a na výkonu se to pořádně podepsalo. První půlhodinku ještě tedy měli hráči v kostkovaných dresech plně pod kontrolou, drželi míč a s vědomím, že bod jim zajišťuje jistotu prvního místa, se také nikam nehnali.
Především na hru Luky Modriče byla radost pohledět. Záložník Realu Madrid si do Ruska přivezl fenomenální formu, a i proti Islandu mohli fanoušci obdivovat nebývalý přehled, technickou vytříbenost a ledový klid v podání tohoto hráče.
Před koncem poločasu se však do týmu Zlatka Deliće vkradla jakási laxnost - doposud spolehlivá záložní řada začala hloupě chybovat, ztrácet míče a svými lapsy dostala svůj tým pod pořádný tlak. Kdyby se Islandu podařilo vsítit úvodní branku (a že k tomu před poločasem měli několik parádních šancí), mohlo být složení postupujících docela jiné.
V druhé části sice Chorvaté již nikdy nezískali plnou kontrolu nad děním na hřišti, svého soka však alespoň předčili v koncovce. Dalo by se směle tvrdit, že Island měl dokonce i lepší šance, jenže jeho hráči s nimi naložili prachbídně, a proto se nakonec z vítězství radovalo Chorvatsko.
2) Island sice domů odjíždí už po základních skupinách, za své vystoupení se však nemusí vůbec stydět. S výjimkou nepovedeného druhého poločasu s Nigérií si ostrovní hoši sáhli na dno svých sil a na šampionátu nechali opravdu všechno, i když na postup jim to nakonec nestačilo.
Úterní večer nám navíc ukázal, že Island umí krom kladení velkého důrazu na defenzivu i kvalitně útočit. Ačkoliv uznávám, že herní styl Sigurdssona a spol. jistě není každému po chuti, nedá se těmto hochům upřít, že jsou skutečně velmi dobře připraveni. Přesně totiž vědí, co chtějí hrát a jak toho eventuálně hodlají dosáhnout. V jejich podání sice neuvidíte žádné oslnivé přízemní kombinace na jeden dotek, přesto ale soupeři umí vnutit vlastní hru, která je sakra nepříjemná.
Na vlastní kůži to pocítili i Chorvaté, kteří se krátce před koncem první půle opravdu měli co dohánět - po laciné ztrátě ve středu pole měl tutovku Finnbogason, jenže branku minul. V následujících minutách pak před branku kostkovaných létal jeden centr za druhým, při nichž se defenziva otřásala v základech.
V části druhé už sice onen tlak nebyl tak markantní, ale šancí na skórování měl Island i tak dostatek. Nebyly to tak taktické nedostatky, kvůli kterým tento evropský celek na turnaji končí - vinit z tohoto relativního nezdaru můžeme hlavně koncovku. Kdyby měl Heimir Hallgrímsson k dispozici spolehlivého střelce, mohlo být konečný resultát úplně jiný.
3) V posledních duelech se také ukazuje, že projekt videorozhodčího má jisté slabiny. Respektive existují šedé zóny, ve kterých se fotbaloví rozhodčí stále nejsou schopni dohodnout na nějakém objektivním řešení a rozhoduje tak subjektivní pocit hlavního sudího na hřišti.
Jedná se především o hraní rukou a držení v pokutovém území. U hraní rukou stále neexistuje žádná konzistence v posuzování jednotlivých situací - občas je za určitou věc penalta nařízena, v příštím případě už nikoliv, vše ale závisí od pocitu sudího na hřišti, jelikož ani videorozhodčí jej obvykle není schopen opravit.
U držení ve vápně je to podobné - pokud se totiž nejedná o stoprocentní chybu, kolegové u videa verdikt prostě a jednoduše neopraví. Občas tak obráncům přijde pořádné zatažení za dres, v dalším případě je zase potrestáno pouhé položení ruky na rameno soupeře. Pro fotbal by bylo jedině dobře, kdyby pravidla tuto šedou zónu odstranila a přesně identifikovala, jaké přestupky se trestají a jaké ne.
(vs)
1) "Udělal jsem dneska nějakou chybu, pane Banega?!" Na pomyslnou otázku argentinského trenéra (akorát, kdo to teď vlastně je, hergot) by sevillský záložník jistě musel odpovědět: Neudělal, protože jste mě nasadil. A měl by pravdu.
Zařazení Banegy do základní jedenáctky bylo vynikajícím tahem. Najednou totiž k milovanému i nenáviděnému LM10 přibyl druhý hráč, který si tyká s kreativitou a nápaditým řešením ofenzivních situací. A na hřišti to bylo znát.
Banega argentinský střed pole rozsvítil, Messimu trochu rozvázal ruce (už se neopakovala situace z prvního zápasu, kdy jediný plán Sampaoliho celku na vstřelení gól zněl přihraj Messimu a on něco vymyslí a nejlépe i sám dá gól) a úloha staženějšího playmakera mu sedla jako ulitá.
Ostatně, jeho famózní pas na první branku Argentiny, který pak ve vedení 1:0 zkušeně proměnil Lionel Messi, hovoří sám za sebe. Pokud jde o malého génia z Barcelony jako takového, i ten může být se svým výkonem spokojen.
Hráč s desítkou na zádech působil na hřišti coby second striker z pravé strany a počínal si poměrně flexibilně. Tu se pohyboval u lajny, tu zaběhl do vápna, a na jeho počínání velmi dobře reagoval Enzo Pérez, který plnil roli jakéhosi Messiho dubléra - vždy byl tam, kde zrovna nebyla největší hvězda Argentinců a vytvářel ji tak "klid na práci".
2) Jestliže Messi zaslouží za své představení pochvalu, druhé výrazné postavy repre se to rozhodně netýká. Druhá národní ikona se jménem na "M" a zřejmě také druhý hrající trenér odehrál bezpochyby jeden ze svých nejhorších zápasů v reprezentačním dresu.
Je to až s podivem - zatímco před čtyřmi lety plnil Javier Mascherano úlohu generála ve středu pole znamenitě a jestli měl někdy z týmu poraženého finalisty dostat cenu pro nejlepšího hráče turnaje, měl to být rozhodně on a ne chodec bez zájmu Messi, v utkání proti Nigérii to byl právě 34letý hráč Barcelony, který mohl Sampaoliho celek stát postup.
Ano, Mascherano bojuje, dře, nevypustí jediný souboj. To vám řeknou jeho fanoušci. Zároveň je ale třeba dodat, jak si přitom na hřišti počíná. A odpověď na tuhle otázku zněla včera jednoduše: hloupě. Kupil jednu chybu za druhou, jeho přihrávky byly nepřesné a zápas dost možná vůbec neměl dohrát.
Na internetu se pak objevil vtip, že středopolař Argentiny hraje tak příšerně, že si hráči Nigérie vlastně ani nestěžují, že hraje podstatnou část druhé půle s krvavým šrámem v obličeji. Mascherano už zkrátka na vrcholový fotbal nemá a i když může působit dojmem "bojovníka", ve skutečnosti svou hloupou a netaktickou hrou svému týmu více škodí, než prospívá.
3) Nakonec Argentince zachránil až Rojo. A bylo to symbolické. Ne jen proto, že stejně jako na šampionátu v Brazílii znovu vítězný gól Argentiny v zápase Nigérií vstřelil tento hráč, který jinak góly moc nedává, ale tak nějak celkově to hezky shrnuje tenhle argentinský postup ze skupiny.
Když o vašem postupu parádním volejem rozhodne nepříliš technický vybavený stoper ze staré školy, je to úsměvné. Až absurdní. A to platí i o argentinské hře na turnaji. Ano, postoupili, získali více bodů než Island a Nigérie, budiž jim přáno. Medailové ambice však tenhle tým mít nemůže.
Na to je totiž příliš málo kvalitní. Ano, zní to vtipně, když v nominaci Argentinců vidíme Dybalu, Agüera či Otamendiho, ale je to tak. Argentina přes houževnaté, leč občas trochu zbrklé Nigerijce postoupilia především zásluhou Messiho a Banegy. A to bude proti silnějším soupeřům málo.
Ángel Di Mária kromě toho, že na něj byl spáchán faul a z následného přímáku následně Messi trefil tyčku, nepředvedl nic. Gonzalo Higuaín víceméně navázal na své obvyklé výkony v důležitých zápasech a daleko lepší dojem tak zanechali náhradníci, kteří přišli hru rozsvítit ve druhém poločase v rámci snahy vstřelit rozhodující branku - ať už Pavón či Meza.
Hře Argentiny ale schází propracovanější herní systém, spoléhá se nyní na kreativní um jednoho hráče ve středu pole (kde ho doplňuje potrhlý chybující stařík), a nadstandardní schopnosti jednoho hráče v útoku. Argentina má jediné štěstí v tom, že ji čeká Francie, která dosud také nepředvádí zrovna oslnivé výkony.
Pokud ale Deschampsův tým v osmifinále zařadí alespoň dvojku, neměl by mít problém si s podivnou letošní Argentinou poradit. Nicméně, zázraky se dějí, a třeba Diego Maradona dostane příležitost si ještě jednou dát do nosu na oslavu vítězství.
(jp)
Ještě, než se pustíme do rozboru všech čtyř utkání, dovolte mi připomenout podstatu jednoho z pilířů tohoto formátu Ruského zápisníku: tabulek se třemi výraznými postavami každého utkání.
Uvnitř hned zkraje najdete nejlepšího hráče daného zápasu dle statistického serveru WhoScored.com. Důvod zrovna jeho využití je nasnadě: tamější databázi považujeme za nejkomplexnější, a tedy i zpravidla nejlépe vypovídající o reálných výkonech.
Abyste potom nemuseli na onu stránku sami chodit, vypíchli jsme pro vás právě ty statistické kolonky, které k fotbalistovu ocenění symbolickou hvězdičkou patrně nejvíce přispěly.
Dále už následují čistě naše volby hrdinů i odpadlíků, přičemž jsme si soukromě dali za úkol nikdy se s WhoScored nekřížit a vybrat pro vás tím pádem co možná nejvíce aktérů.
1) Peru předvedlo další vyspělý výkon, tentokrát takřka po všech směrech, a pevně se zařadilo k zástupu nezasloužených vypadnuvších. Osvěžující byla v případě Peruánců hnedle ta skutečnost, že skórovali z první střely včerejšího duelu - poté, co v prvních dvou utkáních nastřádali neuvěřitelných 27 bezúspěšných pokusů, včetně jednoho penaltového. Zatímco dříve si to přitom Peru ve finální třetině až zbytečně komplikovalo, tentokrát to bylo vpravdě jednoduché - jeden dlouhý míč za obranu, po němž se tentokrát marně natahoval jinak spolehlivý Sainsbury, plác pěkná horizontální příhra, a ještě jednou plác, krásný volej.
Peru zkrátka do utkání nastoupilo s výtečným plánem a tentokrát ho vykonalo na jedničku. Trenér Gareca je inteligentním stratégem, což už několikrát dokázal na kontinentální scéně, a zde se ani nemusel tolik snažit. Oba góly šly zcela předvídatelně skrz pravou australskou stranu, kde operuje stabilně nejslabší zadák Risdon, a kterou zároveň pokrývá pomalejší člen double pivotu Jedinak (jehož "pokus" o zalepení mezery před druhým gólem byl věru k popukání).
Přitom zároveň Peruánci šikovně odstavili také Trenta Sainsburyho jakožto vrchního rozehrávače z hloubky pole. Stoperovy kolmice jsou pro Socceroos naprosto zásadním nástrojem k postupu vpřed, přičemž včera by se jich člověk pomalu nedohledal. Sainsbury nebyl nutně napadán nějakým zběsilým, hyperaktivním způsobem, to vůbec ne, Jihoameričanům stačilo přizpůsobit formaci; upomenout zodpovědného Guerrera, aby blokoval veškeré nebezpečné dráhy, ideálně ho spárovat s dalším kolegou a vynalézavý Sainsbury rázem působil krotce až nervózně, což Austrálii spolu s nebývale ustrašeným Mooyem (který snad ani jednou nehledal Rogiće, nýbrž většinu pasů rozdal dozadu či Jedinakovi) zcela fatálním způsobem limitovalo a limitovat nepřestalo vlastně po celé utkání.
2) Rovněž Van Marwijka nakonec zachvátila sílící, dočista šílená Cahillmánie. Tim Cahill, záložník (!) Millwallu, je bezesporu nejrozeznatelnější postavou tohoto australského mančaftu a jeho dva góly ještě loni na podzim Socceroos plnohodnotně zachraňovaly od barážového propadáku se Sýrií, takže do jisté míry fair enough. Jenže na jaře tenhle veterán téměř nic neodehrál (přesně 73 minut) a před šampionátem se prezentoval už vesměs výhradně jako marketingová figurka, ne tak jako hráč. Přesto na Van Marwijkovi před utkáním s Peru ležel až nemístný tlak mu dát konečně šanci. Stůj, co stůj. A on mu ochotně podlehl.
Jedny z nejprodávanějších australských novin, Daily Telegraph, vpředvečer klíčového zápasu otiskly titulní stranu zcela explicitně požadující start, nikoliv pouze střídání 38leté ikony; výmluvně za užití Cahillovy gólové oslavy zpřed dávných devíti let. A když potom Cahill včera do hry zkraje druhé půle skutečně naskočil a okamžitě se ve vápně prosadil ke zblokované střele, australský komentátor s jakýmsi povděkem, určitou dávnou satisfakce, vyhrkl "tohle je to, co (Cahill) přináší". Opakuji: po zblokované střele. Pravda, Cahill později ještě jednou promptní kolmicí vysílal na zteč Leckieho, ale to byl celý jeho přínos za 38 minut hry.
Nic závratného. A nic neočekávaného. Cahill měl na plac přijít před pár dny, kdy se Australané - výlučně skrze Mata Leckieho (!), který se k hlavičce ze zajímavé pozice prodral hned třikrát - výjimečně prosazovali ze vzduchu, po centrech. Tam tkví Cahillova síla. Včera jeho čas úplně nebyl, a volání po jeho nasazení bylo z většiny iracionální, nostalgické. Australané ve zraněném Nabboutovi na hrotu přišli o skvělého běžce, který roztahoval obranu soupeře, vytvářel kapsy pro spoluhráče a sám se zdatně rval v osobních soubojích. Jurić tohohle nebyl schopen, když se za první poločas potkal s míčem všehovšudy 13krát, z toho třikrát ve vzduchu, a stažení si plně zasloužil. Ale jak měl jeho nedostatky kompenzovat Cahill, to jen čert ví. Dynamičtější a prokazatelně gólovější Jamie Maclaren mezitím celému mistrovství přihlížel pouze z lavičky...
3) Pouze o nevyužití Maclarena to však nebylo ani náhodou. Ať už máme jakékoliv pochybnosti o kvalitě materiálu, jaký měl Bert van Marwijk k dispozici, o jeho neadekvátním využití už pochyb být nemůže. Massimo Luongo - zcela zjevně nejvšestrannější australský záložník schopný přispět na obou koncích hřiště - si nyní může dát za rámeček už dva mundialy, na něž cestoval coby velký příslib, aby si nakonec nekopl ani minutu, a dá se tak směle pasovat na nositele odkazu jiného středopolaře se sídlem v Anglii, Josipa Skoka, nepochopitelně potlačeného Guusem Hiddinkem roku 2006, když si o něho třeba zrovna oslabená Itálie v osmifinále přímo nahlas koledovala.
Ba co (pouhý) příslib; letos Luongo na mistrovství světa cestoval dokonce též coby nejužitečnější hráč posledního Asijského poháru, který Austrálie vyhrála. Neomluvitelné. Tím spíš, když Socceroos měli jít jak proti matným Dánům, tak proti Peruáncům za vítězstvím, a přesto po celou dobu měli na hřišti Jedinaka, jenž v reprezentaci na balonu i bez něj dlouhodobě působí, jako by ho permanentně soužil otřes mozku. Přitom to v přípravě proti Čechům vypadalo, že si ofenzivnější variantu s Luongem trenér snad i chystal, ale... ne.
A potom další věc: Tom Rogić na desítce a Daniel Arzani coby neukotvené levé křídlo společně na hřišti dostali dokupy k dispozici pouhých 28 minut, rozdělených na polovic mezi poslední dva duely, které - znovu se sluší zdůraznit - Austrálie nutně potřebovala získat na svou stranu. Proč? Arzani je sice nejmladším účastníkem MS, ovšem v útočné třetině i na svém malém prostoru předvedl vyspělejší tahy než daleko zkušenější Robbie Kruse, jehož (pozitivní) přínos je tradičně omezen pouze na zbylé dvě třetiny hrací plochy.
Bert van Marwijk měl Austrálii na místě Angeho Postecogloua přinést pevnější defenzívu, potřebnou dávku pragmatismu, a hlavně výsledky na velké scéně, které se nedávno nedostavovaly. Tu první věc si odškrtnout může. Druhý aspekt by se slušelo spíše nahradit "přebytečným konzervatismem, zatuhlostí" (však, hergot, nebýt zranění Nabbouta, střídal by Van Marwijk pořád stejně - nejprve Arzani za Kruseho, potom Irvine za Rogiće, a basta). A konečně třetí, nejdůležitější aspekt se dostavil v té nejmenší míře - jeden bod v téhle skupině je zoufale málo, přičemž "ocenění hodných porážek" jako té s Francií coby polehčujících okolností neúspěchů si už v Austrálii užili ažaž (Brazílie, Itálie 2006; Chile, Nizozemsko 2014)...
(td)
1) Někdo to věděl, někdo tušil, někdo se toho obával. A taktika nakonec fotbal přemohla. Zkušení tipéři nakládali životní úspory na remízu ihned po skončení zápasu Francouzů s Peru. Tehdy totiž začalo být jisté, že právě dělba bodů posune svěřence Didiera Deschampse do osmifinále z prvního místa, a že dál půjde zároveň i druhý aktér utkání - Dánsko. Takovou pragmatickou odpornost nicméně očekával málokdo.
Dokonce i ti naši kluci ve fotbalových luzích a hájích, kde pevnou rukou vládnou Berbr, Pelta, Starka a spol., mají tu slušnost domluvené výsledky aspoň tak nějak zaonačit. Remíza? 1:1, ideálně s gólem v poslední desetiminutovce - přece nejsme blbí. No, Francouzi s Dány evidentně tak pod čepicí nemají. Ve druhém poločase na ně bučeli nezaujatí diváci, vlastní fanoušci, Macron i dánská královna Margrethe II.
Ani jeden tým se netlačil do ofenzivy víc, než bylo nutné. V závěrečných minutách především Dánové rezignovali úplně, a to i v momentu, kdy už vlastně mohli hrát uvolněně. Kjaer se Zankou si vyměňovali míč na vlastní půlce, a když se hvízdot z ochozů začal stupňovat do neúnosné míry, prostě merunu odpálili do zámezí na stranu Francie. "Přece jsme se domluvili na remíze, tak co máme dělat?!" Absurdní podívaná.
2) Hrálo se na půl plynu, ale Francie bude mít v příštích zápasech velké problémy. Opakuju, tempo hry bylo nedůstojné a není možné na základě jen tohohle utkání vynášet soudy. V případě Les Bleus však nejde jen o včerejší duel. Nenadchli proti Austrálii, s Peru to bylo takové "chvíli jo, chvíli ne", no a teď v zápase s Dánskem... Faktem prostě je, že jeden z favoritů na boj o medaile odehrál za celou skupinovou fázi jeden dobrý poločas. A to je všechno.
Obavy musí mít fanoušci vicemistrů Evropy z (ne)formy Antoina Griezmanna, který působí takovým znuděným, otráveným dojmem á la Messi - přitom stačilo, aby spolu s Mbappém na chvíli zapnul jako ve zmíněné první půli proti Peru, a hle! Okulahodící fotbal byl na světě. Doufejme tak, že si hvězdy schovávají své trumfy do opravdu důležitých zápasů a to nejlepší z Francie ještě uvidíme.
Kde se ale nedá schovávat vůbec za nic, je post levého záložníka. Předpokládejme, že jakž takž osvědčená formace s Griezmannem a Giroudem v útoku nastoupí i do osmifinále. Střed pole je taky jasný, no a Kylian Mbappé o pozici natuty taky nepřijde. Vlevo ovšem postupně selhali Dembélé, Matuidi a naposledy i Lemar a Deschampsovi začínají docházet alternativy.
Nejnadějněji to tak vypadá s Nabilem Fekirem, který z té včerejší bídy spolu s Mbappém docela vykukoval a ukázal něco z fotbalového umu i tolik postrádané iniciativy. Zkrátka vzít míč a něco s výsledkem udělat. Jak moc teď mrzí zranění geniálního špílmachra Dimitriho Payeta...
3) Dánsko bude muset před osmifinále taky zodpovědět řadu otázek, protože jejich hra má od ideálu pořád hodně daleko. Největší otazník visí nad pozicí jediného útočníka, odkud ke smutku celého světa ještě před turnajem vypadl Lord Nicklas Bendtner. Nicolai Jørgensen ve dvou zápasech nijak nenadchnul a včerejší jednička Andreas Cornelius taky dvakrát nezářil. Měl jeden skvělý moment v krásném pasu na Eriksena a po zbytek zápasu se hrdinně rval se stopery Francie. Z jednadvaceti vzdušných soubojů však vyhrál necelou polovinu (9).
Ve hře Hareideho družiny včera chyběla přesnost i nějaká snaha o postupný útok. Eriksen je po hříchu jediný muž s tvůrčí schopností, čemuž odpovídá i bilance klíčových přihrávek Dánů v dosavadním průběhu turnaje. Ve třech zápasech si Skandinávci vytvořili ubohých 15 šancí a rovnou třetinu má na svědomí právě záložník Tottenhamu. Ten navíc vstřelil i jeden ze dvou gólů svého týmu.
(mu)
1) Chorvatsko v sestavě udělalo několik změn a na výkonu se to pořádně podepsalo. První půlhodinku ještě tedy měli hráči v kostkovaných dresech plně pod kontrolou, drželi míč a s vědomím, že bod jim zajišťuje jistotu prvního místa, se také nikam nehnali.
Především na hru Luky Modriče byla radost pohledět. Záložník Realu Madrid si do Ruska přivezl fenomenální formu, a i proti Islandu mohli fanoušci obdivovat nebývalý přehled, technickou vytříbenost a ledový klid v podání tohoto hráče.
Před koncem poločasu se však do týmu Zlatka Deliće vkradla jakási laxnost - doposud spolehlivá záložní řada začala hloupě chybovat, ztrácet míče a svými lapsy dostala svůj tým pod pořádný tlak. Kdyby se Islandu podařilo vsítit úvodní branku (a že k tomu před poločasem měli několik parádních šancí), mohlo být složení postupujících docela jiné.
V druhé části sice Chorvaté již nikdy nezískali plnou kontrolu nad děním na hřišti, svého soka však alespoň předčili v koncovce. Dalo by se směle tvrdit, že Island měl dokonce i lepší šance, jenže jeho hráči s nimi naložili prachbídně, a proto se nakonec z vítězství radovalo Chorvatsko.
2) Island sice domů odjíždí už po základních skupinách, za své vystoupení se však nemusí vůbec stydět. S výjimkou nepovedeného druhého poločasu s Nigérií si ostrovní hoši sáhli na dno svých sil a na šampionátu nechali opravdu všechno, i když na postup jim to nakonec nestačilo.
Úterní večer nám navíc ukázal, že Island umí krom kladení velkého důrazu na defenzivu i kvalitně útočit. Ačkoliv uznávám, že herní styl Sigurdssona a spol. jistě není každému po chuti, nedá se těmto hochům upřít, že jsou skutečně velmi dobře připraveni. Přesně totiž vědí, co chtějí hrát a jak toho eventuálně hodlají dosáhnout. V jejich podání sice neuvidíte žádné oslnivé přízemní kombinace na jeden dotek, přesto ale soupeři umí vnutit vlastní hru, která je sakra nepříjemná.
Na vlastní kůži to pocítili i Chorvaté, kteří se krátce před koncem první půle opravdu měli co dohánět - po laciné ztrátě ve středu pole měl tutovku Finnbogason, jenže branku minul. V následujících minutách pak před branku kostkovaných létal jeden centr za druhým, při nichž se defenziva otřásala v základech.
V části druhé už sice onen tlak nebyl tak markantní, ale šancí na skórování měl Island i tak dostatek. Nebyly to tak taktické nedostatky, kvůli kterým tento evropský celek na turnaji končí - vinit z tohoto relativního nezdaru můžeme hlavně koncovku. Kdyby měl Heimir Hallgrímsson k dispozici spolehlivého střelce, mohlo být konečný resultát úplně jiný.
3) V posledních duelech se také ukazuje, že projekt videorozhodčího má jisté slabiny. Respektive existují šedé zóny, ve kterých se fotbaloví rozhodčí stále nejsou schopni dohodnout na nějakém objektivním řešení a rozhoduje tak subjektivní pocit hlavního sudího na hřišti.
Jedná se především o hraní rukou a držení v pokutovém území. U hraní rukou stále neexistuje žádná konzistence v posuzování jednotlivých situací - občas je za určitou věc penalta nařízena, v příštím případě už nikoliv, vše ale závisí od pocitu sudího na hřišti, jelikož ani videorozhodčí jej obvykle není schopen opravit.
U držení ve vápně je to podobné - pokud se totiž nejedná o stoprocentní chybu, kolegové u videa verdikt prostě a jednoduše neopraví. Občas tak obráncům přijde pořádné zatažení za dres, v dalším případě je zase potrestáno pouhé položení ruky na rameno soupeře. Pro fotbal by bylo jedině dobře, kdyby pravidla tuto šedou zónu odstranila a přesně identifikovala, jaké přestupky se trestají a jaké ne.
(vs)
1) "Udělal jsem dneska nějakou chybu, pane Banega?!" Na pomyslnou otázku argentinského trenéra (akorát, kdo to teď vlastně je, hergot) by sevillský záložník jistě musel odpovědět: Neudělal, protože jste mě nasadil. A měl by pravdu.
Zařazení Banegy do základní jedenáctky bylo vynikajícím tahem. Najednou totiž k milovanému i nenáviděnému LM10 přibyl druhý hráč, který si tyká s kreativitou a nápaditým řešením ofenzivních situací. A na hřišti to bylo znát.
Banega argentinský střed pole rozsvítil, Messimu trochu rozvázal ruce (už se neopakovala situace z prvního zápasu, kdy jediný plán Sampaoliho celku na vstřelení gól zněl přihraj Messimu a on něco vymyslí a nejlépe i sám dá gól) a úloha staženějšího playmakera mu sedla jako ulitá.
Ostatně, jeho famózní pas na první branku Argentiny, který pak ve vedení 1:0 zkušeně proměnil Lionel Messi, hovoří sám za sebe. Pokud jde o malého génia z Barcelony jako takového, i ten může být se svým výkonem spokojen.
Hráč s desítkou na zádech působil na hřišti coby second striker z pravé strany a počínal si poměrně flexibilně. Tu se pohyboval u lajny, tu zaběhl do vápna, a na jeho počínání velmi dobře reagoval Enzo Pérez, který plnil roli jakéhosi Messiho dubléra - vždy byl tam, kde zrovna nebyla největší hvězda Argentinců a vytvářel ji tak "klid na práci".
2) Jestliže Messi zaslouží za své představení pochvalu, druhé výrazné postavy repre se to rozhodně netýká. Druhá národní ikona se jménem na "M" a zřejmě také druhý hrající trenér odehrál bezpochyby jeden ze svých nejhorších zápasů v reprezentačním dresu.
Je to až s podivem - zatímco před čtyřmi lety plnil Javier Mascherano úlohu generála ve středu pole znamenitě a jestli měl někdy z týmu poraženého finalisty dostat cenu pro nejlepšího hráče turnaje, měl to být rozhodně on a ne chodec bez zájmu Messi, v utkání proti Nigérii to byl právě 34letý hráč Barcelony, který mohl Sampaoliho celek stát postup.
Ano, Mascherano bojuje, dře, nevypustí jediný souboj. To vám řeknou jeho fanoušci. Zároveň je ale třeba dodat, jak si přitom na hřišti počíná. A odpověď na tuhle otázku zněla včera jednoduše: hloupě. Kupil jednu chybu za druhou, jeho přihrávky byly nepřesné a zápas dost možná vůbec neměl dohrát.
Na internetu se pak objevil vtip, že středopolař Argentiny hraje tak příšerně, že si hráči Nigérie vlastně ani nestěžují, že hraje podstatnou část druhé půle s krvavým šrámem v obličeji. Mascherano už zkrátka na vrcholový fotbal nemá a i když může působit dojmem "bojovníka", ve skutečnosti svou hloupou a netaktickou hrou svému týmu více škodí, než prospívá.
3) Nakonec Argentince zachránil až Rojo. A bylo to symbolické. Ne jen proto, že stejně jako na šampionátu v Brazílii znovu vítězný gól Argentiny v zápase Nigérií vstřelil tento hráč, který jinak góly moc nedává, ale tak nějak celkově to hezky shrnuje tenhle argentinský postup ze skupiny.
Když o vašem postupu parádním volejem rozhodne nepříliš technický vybavený stoper ze staré školy, je to úsměvné. Až absurdní. A to platí i o argentinské hře na turnaji. Ano, postoupili, získali více bodů než Island a Nigérie, budiž jim přáno. Medailové ambice však tenhle tým mít nemůže.
Na to je totiž příliš málo kvalitní. Ano, zní to vtipně, když v nominaci Argentinců vidíme Dybalu, Agüera či Otamendiho, ale je to tak. Argentina přes houževnaté, leč občas trochu zbrklé Nigerijce postoupilia především zásluhou Messiho a Banegy. A to bude proti silnějším soupeřům málo.
Ángel Di Mária kromě toho, že na něj byl spáchán faul a z následného přímáku následně Messi trefil tyčku, nepředvedl nic. Gonzalo Higuaín víceméně navázal na své obvyklé výkony v důležitých zápasech a daleko lepší dojem tak zanechali náhradníci, kteří přišli hru rozsvítit ve druhém poločase v rámci snahy vstřelit rozhodující branku - ať už Pavón či Meza.
Hře Argentiny ale schází propracovanější herní systém, spoléhá se nyní na kreativní um jednoho hráče ve středu pole (kde ho doplňuje potrhlý chybující stařík), a nadstandardní schopnosti jednoho hráče v útoku. Argentina má jediné štěstí v tom, že ji čeká Francie, která dosud také nepředvádí zrovna oslnivé výkony.
Pokud ale Deschampsův tým v osmifinále zařadí alespoň dvojku, neměl by mít problém si s podivnou letošní Argentinou poradit. Nicméně, zázraky se dějí, a třeba Diego Maradona dostane příležitost si ještě jednou dát do nosu na oslavu vítězství.
(jp)
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Ruský zápisník XXV. aneb Oslavy na Avenue des Champs-Élysées
16.07.2018, 08:46
Ruský zápisník XXIV. aneb Harry, jdem do baráku
15.07.2018, 09:19
Ruský zápisník XXIII. aneb Mandža si čvachtá
12.07.2018, 14:22
Ruský zápisník XXII. aneb Ani umTitiho Belgii do finále neprotlačil
11.07.2018, 12:51
Ruský zápisník XXI. aneb Livin‘ la Vida Luka
08.07.2018, 14:24
Ruský zápisník XX. aneb Brazilci zapomněli na Kevina
07.07.2018, 13:09
Mundial v cílové rovince: O co se čtvrtfinalisté opírají, a co je může zradit? (2/2)
05.07.2018, 18:02
Mundial v cílové rovince: O co se čtvrtfinalisté opírají, a co je může zradit? (1/2)
04.07.2018, 20:23
Ruský zápisník XIX. aneb Penalty? Yes, we Kane
04.07.2018, 13:53
Ruský zápisník XVIII. aneb Chybami se člověk Yamaguchi
03.07.2018, 13:05
Ruský zápisník XVII. aneb Tiki takajedeme domů
02.07.2018, 11:37
Ruský zápisník XVI. aneb Nemusí pršet, stačí, když Mbappe
01.07.2018, 12:30
Ruský zápisník XV. aneb Senegal při rohu nevěděl, která Kolumbie
29.06.2018, 14:30
Ruský zápisník XIV. aneb Nablýskaný Rolls Reus předjela i Löwná Kia
28.06.2018, 12:36
Ruský zápisník XII. aneb Sklíčené Ta Re Mi Fa Sol La Si Do
26.06.2018, 13:09
Ruský zápisník XI. aneb Jejda Mané, Poláci to Sabalyli
25.06.2018, 10:59
Ruský zápisník X. aneb Sudí se chyb nevyVARoval, má jich plnou Kroosnu
24.06.2018, 11:56
Ruský zápisník IX. aneb Fágní Brazilci a švýcarský X faktor
23.06.2018, 13:05
Ruský zápisník VIII. aneb VýLuka na trase Argentinců do osmifinále
22.06.2018, 11:39
Ruský zápisník VII. aneb Španělé jednou íránou vycostili houževnatého soka
21.06.2018, 10:26
Ruský zápisník VI. aneb Sama hvězda naději nevykřeSalah
20.06.2018, 11:20
Ruský zápisník V. aneb Princ Harry do toho praštil
19.06.2018, 11:34
Ruský zápisník IV. aneb Khedíra v plánech neyvětších favoritů
18.06.2018, 10:20
Ruský zápisník III. aneb Menší tahouni, než jsMessi mysleli
17.06.2018, 14:24
Ruský zápisník II. aneb Nacho obrana, na krize máte Crise
16.06.2018, 12:55
Ruský zápisník I. aneb Saúdská Al-Ergie na Golovina
15.06.2018, 09:01
Komentáře (255)
Přidat komentářCo má Trója společného s postupem? Však MS je v Rusku...
Hezkej trolling
* Trójing
trolling nebo mimoň?
Jak se čte Rojo ?
rožo
Já myslim, že s CH
https://cs.forvo.com/word/marcos_rojo/
chrožo asi nie
Rocho
To je skoro Hrošo.
Červený
Ty vole to je už slušná křeč
taky přihodim citron
lemon for you
Tenhle nadpis se zaradil k odpadu tohoto webu.
Tam už zabíráš všechno místo ty.
no tak jsem zvědavý co řekneš zítra a co pozítří.. O kolik ten nadpis přece jen zase klesl.
U tebe je každý den nové dno - už je to trapné
Jen aby ten vztek do zítřka přÖzil.
Aha,přÖžil
Musí na sebe pořád upozorňovat, jinak by jeho život evidentně neměl moc smysl.
přivítej ho vedle svého boku, ty peseto
Ty jseš slušná attention whore.
Názory na hovno, komentáře na hovno, existence na hovno. Už tu nesmoruj pozornost.
Mne se libi, jak jste s ownym konzistentni a zdissite to jeden nebo druhej pod kazdym clankem. Takova vytrvalost se mi libi
Dobře ty účty střídá.
Ke každýmu souhrnu nářeky, jak je titulek (nadpis) trapnej, jak je dosáhnuto nový dno. Že vám to za to furt stojí, takový problémy bych chtěl opravdu mít
Trochu mi chybí zmínka o rozhodčích v zápase ARG - NIG a i když Masch hrál tuhu, tak odpadlík je pro mě spíš Ighalo, který byl celou druhou půli na kartu a pak trestuhodně spálil dvě velmi dobré šance. To tam Rohr fakt mohl radši nechat Iheanacha.
Troju
"Ve druhém poločase na ně bučeli nezaujatí diváci, vlastní fanoušci, Macron i dánská královna Margrethe II."
Nevím nevím, ale kdyby šlo o Anglii, tak bych spíš řekl, že měli z prDelle kliku...
*Dele
Už se poprAlli?
Prečo tam je j miesto ch? To vôbec nedáva zmysel.
http://www.eurofotbal.cz/hraci/marcos-rojo-13413/
http://www.eurofotbal.cz/clanky/rusky-zapisnik-xii-aneb-sklicene-ta-re-mi-fa-sol-la-si-do-402230/#post10391403
Ty si kúzelný, zase za kokota, to snáď ani nie je možné už
Promin no, ale nebudu kvuli tobe prolejzat vsechny clanky na ef, kokotko :-*
Tak aspoň kvôli sebe
V debate s tebou je vzdycky nekdo za kokota.. jestli neni chyba na druhy strane
No hej, pretože keď debatujeme my dvaja, tak ťažko môže byť za kokota niekto tretí.
A čo takto obaja?
Třetí se našel.
Vitaj do party
To by už možné bolo
Protože je to jméno. P.S: doufám, že víš že Roja se čte jako Rocha.
Nehovor
a já doufám, že víš že se jmenuje Rojo a ne Roja
jo to jsem se sekl. To nic nemění na tom, že ten nadpis dává smysl.
Jamesone, Jamesone.
Tullamorku na tebe!
hlupáčik
Ty si na tom istom ako bbbbbbbbabuch
takže si chcel byť vtipný? och, hlupáčik
Takže si zase za kokota
Že by teda Meza rozsvítil hru Argentiny..
Pavon jo, ten je dobrej
Meza je uplně příšernej celej turnaj, fakt by mě zajímalo, kde ho vyhrabali a co má bejt jeho silná stránka
Psychika.
Doufám, že to není ten Tvrdíkův Slávista, toho člověka už nechci nikdy vidět
Mesa - Trezequet - Anzani, to by byla síla.
To neví nikdo, asi jen snaha a sympatie trenéra
Tu se z něj dělá středobod kritiky Argentiny, zas tak špatný není
Ale je.
V tom výběru je prostě jak pěst na oko, ikdyž ostatní taky nehrajou nic.
A středobod kritiky se z něj nedělá, spíš se všichni podivujou, jak tam prostě může vůbec být.
Tak v té hromadě útočníků je prostě každý pracující záložník potřeba. A v prvním zápase hrál dobře
Zařídil penaltu, kterou ale jeho kolega jmenující se na M neproměnil.
Nekontroloval jsem to, ale včera komentátor tvrdil, že včera hrál pátej zápas za repre. Nechápu, kde ho vzali
Od roku 2016 hraje v Independiente - před jeho příchodem byli 3. v lize, poté dvakrát obsadili 6 příčku. Odehrál 44 zápasů a dal 5 gólů - na jejich ligu bída (přihlédneme-li k faktu, že poslední sezónu hraje většinou coby desítka v základu). Dle logiky naší ligy by se dal považovat za "kanonýra", když se tímto výrazem označoval např. Pavel Vyhnal nebo Drulák mladší.
Dle mého názoru by na jeho postu měl hrát Di María - ten je coby desítka nebo podhrot skvělý, na křídle mě nikdy moc nebavil.
taky mě to lisklo na první pohled.. Šílenost. Co dotyk, to ztráta.
"Udělal jsem dneska nějakou chybu, pane Banega"
Nadpis / titulek
... navíc radost z těch kolegů tady, co to nejsou sto pobrat
v zaveru hral masch praveze pomerne dobre, v podstate sam brzdil mozne protiutoky a to i se zlutou kartou zvladl skvele. nigerijci pres stred neprochazeli. nejakych zkazenych prihravek si take nejsem vedom a pokud se nepletu, prave on byl u zrodu 2. golu argentiny
a to ze nejaky dobry dojem zanechal Meza, je uplna blbost
Člověk by řekl, že největší křeč týkající se tohoto zápasu předvedla včera Argentina, ale EF překonal
Nadpis nedává vubec smysl
Ani (některé) komentáře
Málokdo si to uvědomí, ale Peru mohli úplně v klidu postoupit. Měli amůlu s Dánskem. Stačilo proměnit penaltu.
To nejde říct tak jednoznačně takhle po skončení skupiny. Kdyby to s Dánskem uhráli, všechny následné zápasy by se hráli s jiným psychickým rozpoložením hráčů. Tyhle teorie jsou šílené
Ale jde. Dánové nepředvedli skoro nic. Peru je přehrávali, bohužel neproměňování šancí je stálo postup. Jiné psychické rozpoložení Peruance by to jedině víc nakoplo, těžko by to něco změnilo na jejich výhře nad Austrálií. No je to škoda, protože na jejich fotbal se hetky dívalo.
Postoupit mohl úplně v klidu každý, kdo nepostoupil
oni mali tu skupinu vyhrat
Dánsko postoupilo zaslouženě. To, že byli herně horší než Peruánci a postoupili bez pomoci nějaké vyšší moci, je pořád lepší, než kdyby byli herně lepší a postoupili by s pomocí rozhodčího. Navíc co se týče Peru, i proměňování šancí patří do celkového obrazu hry.
Já vím. Tam prostě chyběly zkušenosti s takovýmto turnajem.
Tradiční slovní humor
https://www.sport.cz/fotbal/ms2018/clanek/1001221-parada-belgicanu-pred-bitvou-s-anglii-vystrihli-skvely-kousek.html#hp-sez
Francie podruhé za sebou na šampionátu potřebovala k postupu stejně jako soupeř remízu, a podruhé zakončila skupinu výsledkem 0:0. Věřím tomu, že kdyby měli jasný postup i po výsledku 0:1 a Dánům by to zajistilo druhé místo, bylo by to 0:1.
Chudáci fanoušci, měli by se jim všichni složit na vrácení vstupného..
https://miliussport.blogspot.com/2018/06/world-cup-blog-den-13.html
Tyhle teorie jsou zbytečně hysterický. Pokud by to muselo skončit 3:3, přišlo by mi to už podezřelý. Ale 0:0 je normální a celkem očekávaný výsledek. Francie neoplývá žádnou skvostnou hrou a Dánové dali za první 2 zápasy 2 góly a to slabším soupeřům, než je Francie.
Za mě v pořádku, nic podezřelýho
Jak Francie potřebovala remízu? Kdyby prohrála 0:27, stejně by postoupila. Postup měla zajištěný už po dvou zápasech.
Stačila jí remíza k výhře ve skupině, to mam na mysli. Stejně jako na Euru. Jí stačila plichta k výhře ve skupině, soupeři k druhýmu místu. Krásná sázka za 1000,- s kurzem 2,65 :)
Rádoby ftipný nadpisy
Co tu všichni řešíte?
to co někteří nejraději - pičoviny..
redakce
Lemar je tragéd. Jednosezonní záležitost.
OT: Házejte sem memes se včerejším sjetým Maradonou.
Zatím mám
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/36087931_1711634248956024_5337391687356383232_n.jpg?_nc_cat=0&oh=d2c73f387399cc8b657c9a763427060f&oe=5BECAA0E
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/36223831_2120487154646240_3769262392731500544_n.jpg?_nc_cat=0&oh=6d2eea309fcf3ec3d400c722054be1bc&oe=5BB3A936
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/36231259_1986285618050662_2024796631584473088_n.jpg?_nc_cat=0&oh=182bcafaab092f5857b543cbe5f73046&oe=5BE3D18F
Ta Wakanda.
http://bit.ly/2yLoMP3 Přímo od nás z EF
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTeyp4rsRyFmFANetZGok9q-yO0E7X76b2HPdbj8OpKR817r5BG
https://pbs.twimg.com/media/Dgrw2jlXUAAYeNI.jpg
To video
OT: Co říkáte na vládu a chování prezidenta? Mně je z toho strašně na blití. Je fakt smutný, že to tady pár let po revoluci vypadá takhle.
S politikou běž někam...
Prestan tRojcit.
Klid tady nebo z vás nadělám Musaku
Nebud Neuervalý
Nejsem. Takto mě vychovali Rogiče
Od: redakce@eurofotbal.cz
Dobrý den, pane C-M@ster,
měli bychom pro Vás nabídku na místo stálého redaktora našeho webu.
To si strcte Messi pulky, pane Paule.
Od: redakce@eurofotbal.cz
Dobrý den, pane C-M@ster,
rádi bychom, abyste naši nabídku ještě důkladně zvážil.
Podle Vaší předešlé psané tvorby vypadáte jako perfektní posila do našeho týmu kreativců.
je to hnus velebnosti.
Bez revoluce bychom nevěděli, co znamená Hokaido
Dnešní den je celkem hodný zapamatování. Prezident ovar, který by byl republice prospěšný pouze v případě, že by se mezinárodní konflikty řešily prostřednictvím soutěží v chlastání, jmenoval v rozporu s Ústavou ČR vládu plnou nekompetentních ministrů, v jejíž čele stojí trestně stíhaný stbák, a která může přežít pouze na základě hlasů komoušské verbeže, přičemž k tomu všemu došlo v Den památky obětí komunismu. Takhle nějak asi vypadá náraz hlavou na dno.
V rozporu s ústavou?
Nejmenování Pocheho a jmenování Hamáčka tím způsobem, jakým k tomu došlo rozhodně není v souladu s článkem 68 Ústavy.
Já myslím, že Pocheho mu Babiš ani nanavrhnul.
Navrhnul, sám to potvrdil.
Máš odkaz nebo citaci? Já právě myslel, že to Babiš vzal na sebe a Pocheho se zbavil, aby nikdo nemohl říct, že to bylo protiústavní.
https://www.novinky.cz/domaci/476310-navrhl-jste-na-zahranici-pocheho-nebo-hamacka-ptali-se-babise-neodpovedel.html
Myslím, že je to asi celkem jasné.
Já si naopak myslím, že je jasný, že ho Babiš nenavrhl.
Vždyť v tom článku sám říká, že zaslal prezidentovi v pondělí seznam ministrů, kde figuroval i Poche
Vše co si popsal, že se dnešního dne stalo, je jen plán, jak odvést pozornost od prvostupňového konce politického procesu mučedníka Davida Ratha, který se stal obětí prezidentem ovládané justice. Kam to všechno došlo, že se musí odvolání podávat ještě před vyhlášením rozsudku?
Proces Rath je kapitola sama pro sebe, osobně jsem se na něm podílel, takže vím, jak moc to celé smrdí.
Jak to myslis? Rath rozdeloval dotace asi jako Berbr. Za me at shnije v kriminale.
Je to trochu složitější, ale v podstatě jde o to, že jim kladou za vinu věci, které neprovedli a technicky ani provést nemohli (viz poškození finančních zájmů EU). Ty věci, které možná opravdu provedli (sjednání výhody ve veřejných zakázkách a podplácení) vydají tak na podmínku, možná krátký nepodmíněný trest, ale potřebovali je pořádně napálit, tak si vymysleli poškození finančních zájmů EU a výše těch trestů je prostě výsměch, zvláště pak v porovnání s tresty, které padají za násilnou trestnou činnost.
A co to bylo za prachy, se kterejma ho chytli.
Možná úplatek, což ale vůbec nic nemění na tom, co jsem psal výš
Jo,8 let,to je šílený trest,kdyby byl z TOP 09 nebo KDU-ČSL,tak se to zamete pod koberec a nedostal by žádný trest
Věřím. Když zná člověk spis mediální kauzi, tak to vnímá jinak než osoby v diskuzi.
Je to tak, navíc u téhle kauzy je ta mediální masáž plná polopravd (někdy i nepravd) opravdu brutální.
No Rath má mediálního prostoru víc než dost, ale využívá jej jak kluk - víno, sponzoring ČSSD.
Lidi si to tak zvolili. A jestli (až) budou předčasné volby,dostane ještě víc hlasů. Řeči "inteligence" o hlouposti jeho voličů mu ke všemu zlému přihrají další hlasy.
Že já se nedám na politologii, umím hovno a jen moudře kecám
Skvělý, dlouho to tu nebylo
Dejte s tím už pokoj, ježiš, je mistrovství světa a vůbec jsou důležitější věci
jo, zavírat oči, nejlepsi reseni...
Pravda a láska zvítězí, čuráci.
Já asi poprvý v životě začínám mít pochopení pro lidi, který jsou vůči politice apatický a nezajímá je. Je to takovej hnus, že už to ani nechci sledovat. Stačí už jenom nadpisy o nejnovějším dění a už ani nemám chuť to otvírat, natož to nějak řešit.
Začínám Zemana a Babiše podezřívat z toho, že to je snad i jejich plán. Znechutit politiku i tomu zbytku populace, kterýmu na tom ještě záleží. Kromě jejich stáda nekritických dementů, samozřejmě.
Nadpis
nadpis
nadpis se opravdu hodně povedl
Nadpis totální sranec
Argentina si to nezaslouží. Za tu beztvarou hru bez nápadu. Islandu by to i slušelo víc. Bojovali by za svou zem do posledního muže.
Ako som sa na tieto MS tesil, tak som teraz z nich sklamany. Ten futbal az na nejake 2-3 zapas za vela nestal. Snad to bude vo vyradovackach o niecom inom.
VAR este nie je dotiadhnuty a uprimne neviem ci je podujatie ako MS vhodne na testovanie. Tam by mali byt jasne pravidla. Nepaci sa mi napr. ze hned ako ide rozhodca od tej obrazovky, tak na neho vsetci vyletia. Malo by to byt tak, ze rozhodca napr. ostane pri ciare, zavola si oboch kapitanov, vysvetli im situaciu a hra sa dalej. Dalej je treba uplne presne vymedzi situacie kedy sa ma pouzivat. Ja som cakal, ze sa to bude pouzivat len v par zapasoch, ze bude najviac aj napriek VAR zalezat na rozhodcovi, ale ako vidime tak nie. V niektorych zapasoch bol VAR pouzity aj 5 krat...
Ked uz je tu teda ale VAR je, tak jednoznacne treba zacat trestat aj simulacie, lebo toto co sa teraz deje na MS, je absolutne nechutne. Snad v kazdom zapase je niekolko simulacii...
Dufam ze kvalita zapasov vo vyradovacke stupne a ze bude menej simulacii a menej situaci, ktore vyzaduju VAR. Chcel len futbal, nic viac.
Jinak ta atmosféra a ovzduší v argentinském týmu musí být zničující, přeci není možné, aby se ze Sampaoliho, po úspěšných štacích v Chile a Seville stala ze dne na den taková trenérská sračka
Hele, taky to moc nechápu. I když jsem dycky říkal, že ty úspěchy, co měl s Chile, mu tam parádně připravil Bielsa před ním. Tohle je ale úplný dno, co teďka předvádí. Ten člověk ztratil jakoukoliv kontrolu nad kabinou a všechen respekt všech lidí okolo.
Teďka už ani nevystřídá, aniž by předem nepoprosil Messiho o požehnání tvl https://www.youtube.com/watch?v=P0J9wXHC2tA
Mascherano měl první poločas fakt šílenej to je pravda. Ale je třeba na druhou stranu uznat, že závěrečná půlhodina byla od něj hodně dobrá, především co se týká odebírání balonu a takové té záchranné brzdy před vznikajícími protiútoky.
Odpadlík zápasu - Diego Maradona
Best moments of Maradona during the match:
http://beta.ems.ladbiblegroup.com/s3/content/808x455/93c213f75b322dbb99628964abba652c.png
https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/galleries/x701/379858.jpg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVpp5R_rMWHRWBqCxZ1X_FrkPxPGTpwp57wFnceIhHy8LeXth8
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRHsRTLBYMREALp_rsVWHgzLOHkcSMln53cOqKs1ahA2S3EKlLn
Odfetlík
Býval dobrým fotbalistou, ale spáchal ten nejhorší hřích, protože šňupal proti nadopovaným hráčům. Snažili se ho porazit. Místo toho porazili tým, který miloval.
Před MS nás strašila protiruská propaganda, že nebudou schopni zajistit bezpečnost a že se obávají šampionátu v Rusku. A realita? Letošní MS je jedno z nejbezpečnějších v celé historii, v Rusku je dokonce bezpečnější než v Anglii. To zase kavárně, USA a Britům protiruské předpovědi moc nevyšly.
https://www.sport.cz/fotbal/ms2018/clanek/1001474-kde-jsou-ti-chuligani-je-tu-bezpecneji-nez-v-londyne-zasnou-anglicane-na-ms-v-rusku.html?source=FBS
Máš tu k tomu článek, tak nevím, proč to cpeš i sem.
Zdroj na to "jedno z nejbezpecnejsich MS v historii"?
"kavárna", "protiruská propaganda" ...bože můj
Kdo tě konkterne strašil, ty retarde? Vždyť je úplně jasný, že Rusové tohle MS organizačně zvládnou skvěle. Kde bys radši vbehnul na hřiště? V Londýně nebo v Moskvě?
tak evidentne sa putinov ciel pouzit MS na propagandu podaril
To samé Soči
Nerad tě zklamu, ale ve srovnání s tím co bylo v tisku před MS v JAR a v Brazílii. Tak tentokrát před MS v tebou milované soudružské zemi nikdo tolik nestrašil. Samozřejmě se nějaký šťoural vždycky najde, ale ve srovnání s těmi posledními šampionáty a strachem o bezpečnost tam to bylo jako prdnutí ve výřivce.
dement proste
O Maradonovi už se nemůže říkat "má to furt v noze" ale "má to furt v nose"
Breaking: AC Milan “excluded from participating in the next UEFA club competition for which it would otherwise qualify in the next two (2) seasons (i.e. one competition in 2018/19 or 2019/20, subject to qualification).”
Related to financial fair play investigation.
Včera mi bylo jedno, kdo postoupí, Nigérii jsem to nepřál, protože jsou z Afriky, z Argentiny jsem to přál jenom Kunovi, jinak to jsou šlompáci, takže pro mě byb bylo ideální kdyby postoupil Island. Snad vypadne Argentina co nejdřív, takový nudný fotbal na náhodu s kapitánem, který není schopný táhnout svůj tým a ani nedá najevo žádné emoce, na MS nechceme.
Dajte rovno zlatu nike penaldovi, ten ma emocii na rozdavanie.
PeNe
Tak on spíš se projevuje mimo hřiště než na hřišti. Rojo: "Messi k nám prišiel a povedal nám, aby sme sa upokojili a nestresovali sa. Cítili sme sa nervózne a ten odkaz nám veľmi pomohol. Pre mňa osobne to bola obrovská dávka sebavedomia. Messi je náš kapitán a je to ten najlepší kapitán na svete, bolo úžasné streliť ten gól. Messi každému povedal, že to bude na život, alebo na smrť. Mohlo sa to vyvinúť veľmi zle. Mohli sme vypadnúť, ale Leo bol tvrdohlavý. Povedal mi, aby som bežal do útoku. Ešte aj Mascheranovi. Každému povedal, aby útočil bez ohľadu na okolnosti. Naozaj čítal hru a riskoval. Je to líder. Ten najlepší."
Pravý lídr se projevuje na hřišti, už jen tím, že jeví zájem o hru.
ten pocit, ked sa po 100 rokoch zas vracias z Ruska smutny ...
Ruský zápisník XIII, aneb Nigerijci se ZlObi na rozhodčího, Argentina postupuje
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele