Souhrn evropské kvalifikace MS 2014 - pátek 6.9.
Skotsko - Belgie 0:2
Góly: 34. Steven Defour, 89. Kevin Mirallas
'Černý kůň' turnaje, mladý a ambiciózní tým Belgie, potvrdil svou pozici favorita a porazil domácí Skoty. Ještě v rámci prvního poločasu se trefil záložník Steven Defour, na jehož trefu v závěru utkání navázal útočník Kevin Mirallas. Belgičané jsou díky třem bodům výrazně blíže brazilskému snu!Belgický celek udělal radost všem svým příznivcům a příznivcům dobrého fotbalu navrch. Atraktivní pojetí ofenzivně laděného týmu s hvězdami typu Fellainiho, Hazarda, Courtoise či Witsela se projevilo také dnes večer, v Glasgow nestačili domácí hráči odpovědět ani na jeden ze zásahů Belgičanů. 'Rode Duivels', jak se mladému týmu přezdívá, si připisují další důležité tři body a nadále suverénně vedou tabulku skupiny A.
Belgičanům se od začátku osvědčovaly centry Nacera Chadliho na viditelnou hlavu Marouaneho Fellainiho, popřípadě na mladíka Bentekeho, který září v dresu Aston Villy. Ani Skotové se však nenechali zahanbit a postupem času se více a více osmělovali. Ostrovní herní styl ale nedělal Belgičanům až takové překážky a nadále kombinovali. Příkladem může být nadějný záložník londýnské Chelsea, Kevin De Bruyne, jehož rána však našla pouze náruč Davida Marshalla. Zahanbit se nenechal ani kapitán Skotů, Scott Brown. Zkušený záložník Celticu se za hranicí 'šestnáctky' opřel o balonu a jeho rána proletěla těsně vedle tyče.
Po půlhodině se do zakončení dostali belgičtí mladíci a hned šlo o zakončení gólové. Fellaini vybojoval míč, roztáhl hru na nabíhajícího De Bruyneho a ten jej podle ukázkového vzorce posadil na zakončujícího Stevena Defoura. Marshall byl bez šance, Belgie vedla 1:0.
Pět minut po změně stran se do pokutového území chtěl dostat Chadli, ale cesta byla neprostupná, a tak volil střelu. Marschallovy rukavice ale nevystrašil. Thibaut Courtois vlastně žádnou opravdovou překážku v cestě za vychytanou nulou řešit nemusel, Forrestova rána mířila mimo. Nepříjemnou ztrátou byla pro Belgii zdravotní lapálie stopera Lombaertse, který musel střídat. Jeho místo zaujal Sébastien Pocognoli. Když zbývalo do konce zápasu pět minut, De Bruyne se opřel do míče a Marshall měl co dělat, aby neinkasoval podruhé.
Jeho snaha byla ale stejně zbytečná - o tři minuty později se Benteke rozhlédl po volných spoluhráčích a vybral si nabíhajícího Kevina Mirallase. Dobře udělal - Mirallas prostřelil Marshalla a posunul Belgii blíže finálovému turnaji.
Srbsko - Chorvatsko 1:1
Góly: 66. Aleksandar Mitrović - 53. Mario Mandžukić
Ostré balkánské derby mezi Srbskem a Chorvatskem se obešlo bez větších problémů - tedy alespoň co se bezpečnostních opatření týče. Na hřišti to už bylo horší. Oba týmy se rozešly smírně, na Mandžukičův zásah dokázal zareagovat Mitrovič, kaňkou utkání jsou však dvě červené, díky nimž se na obou stranách dohrávalo v deseti.Skupina A tak pomalu a jistě rýsuje svou konečnou podobu. Protože Belgie na půdě Skotska dokázala zvítězit 2:0, navýšila právě na druhé Chorvatsko svůj náskok už na pět bodů - v říjnu však na sebe narazí v Záhřebu. Srbové se jinak vlivem této remízy definitivně připravili o teoretickou naději na postup do Brazílie.
Na Chorvatech byla vidět už zpočátku patrná nervozita. Byli to totiž právě oni, kdo nutně potřeboval získat z nejnepřátelštější půdy na světě všechny body. Srbsko hrálo uvolněně, hnala ho navíc celá Marakana. Ta poprvé smutně zakřičela po Mitrovičově ráně, jenž narazila o Pletikosovu tyčku.
A domácí v útočné aktivitě pokračovali i nadále, soupeře v jednu chvíli jasně přehrávali. Mitrovič, Matič, Tošič, Ivanovič, ti všichni svoje střely nedokázali usměrnit mezi tři tyče. Až po půlhodině hry zahrozil teprve soupeř. Eduardo nacentroval na urostlého Mandžukiče, ten však o kousek na míč nedosáhl.
Do poločasu mohli jít do vedení ještě hosté, nicméně Djuričič i Mitrovič svými šancemi pohrdli. Na začátku druhého dějství vyslal povedenou střelu z dálky Subotič, Vukojevič mu jí ale stačil zablokovat. A i přes mohutnou srbskou převahu se na druhé straně náhle prosadilo z ničeho nic nezaslouženě Chorvatsko.
Srna překvapil domácí obranu perfektním pasem z vlastní poloviny, na který si naběhl Mandžukič a následnou střelou překonal brankáře Stojkoviče. Za 13 minut bylo ovšem srovnáno. Střídající Sulejmani poslal pěkný centr na hlavičku Mitroviče, který konečně našel recept na Pletikosu.
Čím více se blížil konec utkání, tím více se na hřišti začalo přiostřovat. První červenou kartou to odnesl Matič, jenž čtvrthodiny před koncem obdržel druhou žlutou. Avšak i hosté museli oželit jednoho předčasně sprchujícího se hráče, Šimunič se moc nemazal v souboji se Sulejmanim a sudí Brych ho rovněž vyloučil.
Makedonie - Wales 2:1
Góly: 20. Ivan Tričkovski, 80. Aleksandar Trajkovski - 39. Aaron Ramsey (pen.)
Když necháte nejdražšího fotbalistu světa jen na lavičce, bodů se nedočkáte. Trenér velšského národního týmu však neměl jinou možnost, protože Gareth Bale nebyl zřejmě vinou lehčího zranění na zápas stoprocentně připraven. Dlouho to však vypadalo, že si jeho spoluhráči s Makedonci i tak poradí. Jenže výhra domácích v konečném součtu znamená, že ani jeden z dnešních soupeřů si na MS v Brazílii určitě nezahraje.Hosté přiletěli do hlavní města Makedonie se zpožděním, protože jim kvůli ztracenému pasu jednoho z hráčů uletělo letadlo. Další plány to ale velšským fotbalistům evidentně nijak nenarušilo, protože zápas začali velmi aktivně. V úvodu měl blízko ke gólu záložník Crystal Palace Jonathan Williams, který si naběhl za obranu na přihrávku Joe Ledleyho, ale Tomislav Pačovski jeho střelu vyrazil chodidlem.
Makedonci nadále bránili. Ve 21. minutě však David Vaughan fauloval těsně před vápnem Gorana Pandeva, největší hvězdu domácích, kteří tak dostali výhodu volného přímého kopu. K míči se postavil Agim Ibraimi, ale trefil jen zeď. Jenže od ní se balon odrazil přímo k nohám Ivana Tričkovskiho, shodou okolností snad jediného neobsazeného hráče v pokutovém území, a ten už si ze své pozice věděl rady - 1:0.
Hned z prvního protiútoku mohlo být srovnáno. Aaron Ramsey byl faulován, ale spoluhráč Craig Bellamy mířil z přímého kopu těsně vedle Pačovskiho branky. Ramsey však dělal v obraně domácích nadále neplechu. Osmnáct minut po prvním gólu se parádní kličkou zbavil jeho autora a řítíl se do vyložené šance. Tričkovski se ho vydal stíhat, a také ho dostihl. Ovšem jen za cenu faulu v pokutovém území. Záložník Arsenalu se exekuce chopil sám a zvolil jistotu v podobě tvrdé střely doprostřed branky - 1:1.
Těsně před pauzou se na hřišti strhla šarvátka, jíž předcházel faul Sikova na Ramseyho, kterého chtěl okamžitě postavit zpět na nohy Pandev. Bývalý hráč Interu Milán za to inkasoval žlutou kartu, ovšem stejného trestu se dočkal i kapitán Walesu Ashley Williams, jenž díky tomu zmešká příští zápas proti Srbsku.
Arena Philipa II, jak zní název stadionu ve Skopje, viděla tvrdou hru i ve druhém poločase. V zápase celkem padlo osm žlutých karet, po čtyřech na obou stranách. Na velšské straně došlo i na zranění, ale kouč Coleman stejně Balea do hry neposlal.
A neučinil tak ani po 80. minutě, protože právě tehdy Makedonci udeřili. A opět u toho byl obránce Vaughan, který na kraji pokutového území zaváhal a ztratil míč, čím nabídl šanci skórovat střídajícímu Alexandaru Trajkovskimu, který ji využil - 2:1. Nutno dodat, si gólman Boaz Myhill nepočínal zrovna nejjistěji. O první místo v tabulce si to tak v závěrečných třech kolech rozdají ve skupině A Belgie a Chorvatsko, zatímco ostatní týmy se budou rvát alespoň o třetí místo, které jim zaručí lepší pozici do následující kvalifikace o EURO ve Francii.
Itálie - Bulharsko 1:0
Góly: 38. Alberto Gilardino
Prandelliho squadra vítězí nad Bulhary nejtěsnějším možným výsledkem, hosté se ale určitě nemají za co stydět. Navíc, navzdory porážce stále drží druhé místo, ke kterému jim pomohli i čeští reprezentanti. Jedinou branku vstřelil veterán Alberto Gilardino.Stadion Renza Barbery v Palermu hostil ostře sledovaný zápas, který za jistých okolností mohl ovlivnit i Českou republiku. Nicméně, výsledek z Prahy dodal Italům klid a Bulharům motivaci. Azzurri se představili s útočnou trojicí Antonio Candreva - Alberto Gilardino a mladík Lorenzo Insigne. Do první šance se prodral právě zkušený hrot Gilardino, ale brankář Mihajlov si poradil.
Oba celky se soustředily především na pozornou defenzívu, jako by se bály vymýšlet cokoli kreativního. Italové sice drželi míč na svých kopačkách, ale jejich optická převaha zůstala bez výsledku. Bulharský tým často využíval aktivní napadání ofenzivních špiček Azzurri, což domácímu týmu dělalo zpočátku problémy. Stanislav Manolev se rozhodl využít dynamitu ve své noze a jeho rána mířila těsně vedle Buffonovy svatyně.
Bulhaři se snažili hrát účelně a jednoduše, na inteligentní pas si naběhl Tonev a pohotovou ranou nadělal Buffonovi problémy. Svěřenci Cesare Prandelliho dlouho nemohli najít recept na kompaktní obrannou řadu Bulharů, až se do zakončení dostal Daniele De Rossi. Opora římského AS ale mířila těsně vedle. Po delší době bez větších akcí se ale domácí tým konečně dočkal úvodního gólu. Antonio Candreva září v dresu Lazia Řím, nyní svou individuální akcí zařídil centr na Alberta Gilardina, který se zpravidla v podobných pozicích nemýlí - 1:0 pro Prandelliho celek!
Italové si uvědomili, že našli cestu k brankáři Mihajlovi a další šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Do vápna Bulharů pronikl také bek Antonelli, jehož střelu z úhlu bulharský strážce svatyně vyrazil. A naštěstí pro něj jen těsně ne k dobíhajícímu Gilardinovi. Po čas první půle již ale víc akcí italský celek nestihl, přesto se však diváci v Palermu rozhodně nenudili. Druhou půli začali lépe Bulhaři a brankář Gianluigi Buffon musel předvést jeden ze svých skvělých reflexů, aby vyrazil střelu Popova!
Buffon se musel činit také po hodině hry, kdy doslova z brankové čáry odkopl kulatý nesmysl. O pouhou minutu později se stále více odvážnější Bulhaři díky Angelovi mohli prosadit. Ani Nedělev o chvíli později však technickou ranou Buffona nepřekonal. Penevův celek však dal jasně najevo, že stále ještě není konec a že pokud Italové chtějí tři body, bude je to stát ještě mnoho úsilí.
Prapor italské reprezentace pozvedl Andrea Pirlo. Mozek souhry mistrovského Juventusu Turín se postavil ke standardní situaci a jeho ránu musel Mihajlov hasit robinsonádou. Italové se tlačili do zakončení a jednou jim Bulhaři také pomohli - nešťastně řešená ‚malá domů‘ mohla Penevovu týmu srazit vaz, naštěstí byl na brankové čáře připravený Bodurov, takže Gilardinova rána skončila na jeho kopačkách. Janovský střelec se na hrotu italského výběru pral jako lev, ale bulharská obrana se na jeho um pečlivě koncentrovala a příliš toho zkušenému zakončovateli nedovolovala.
Střídající Emanuele Giaccherini působil jako svěží vítr do ustálené italské zálohy, přesto si s rychlíkem ze Sunderlandu obránci Bulharska poradili. V závěrečných fázích zápasu si do pokutového území Itálie naběhl i brankář Mihajlov, ale ani on už skóre nezvrátil. Squadra Azzurra nakonec zvítězila nad Bulhary a postup je pro ni velmi blízko.
Malta - Dánsko 1:2
Góly: 39. Clayton Failla - 2. Leon Andreasen, 52. Ryan Camilleri (vl.)
Povinné tři body, ale opět žádný kdovíjak přesvědčivý výkon. Svěřenci Mortena Olsena se sice výhrou na maltské půdě dostali z nejhoršího, vyhráno ovšem Dánové zdaleka nemají - skupina B zažije o druhé místo ještě pořádnou rvačku.Severský celek přitom začal tím nejlepším možným způsobem a sotva uběhly první dvě minuty, otevřel skóre. Konkrétně Braithwaite odcentroval do vápna a odraženého mičudu následně přízemní ranou poslal Andreasen na místo určení - 0:1! Ještě do pauzy však bylo srovnáno: Failla rozehrál volný přímý kop z dobré pozice a balón nekompromisně zaplul do sítě - 1:1.
Tradičně vidět byl maltský kapitán a obávaný šutér Mifsud, který mohl opakovaně změnit rozložení sil, ovšem úspěch neslavil. Naopak favorit se dočkal krátce po změně stran, když si Eriksen poradil hned se dvěma obránci a jeho následnou střelu si do vlastní sítě srazil Camilleri - 1:2! Ostrovní tým už ve zbývajícím čase hledal odpověď marně a vyrovnat nedokázal.
Česko - Arménie 1:2
Góly: 70. Tomáš Rosický - 30. Karlen Mkrtčjan, 90+2. Gevorg Ghazarjan
Michal Bílek se patrně s reprezentací hned na první pokus mezi světovou smetánku nepodívá. Může za to dnešní šokující prohra s Arménií, kterou zařídil Ghazarjan až ve třetí minutě nastavení. Češi nyní zřejmě budou muset bodovat nejen v Bulharsku, ale i na půdě vicemistrů Evropy z Itálie...Češi přitom do důležitého utkání nevstoupili špatně. Uvedli se pár svižnými výpady a již do první patnáctiminutovky stihli vtěsnat dvě slibné příležitosti. Nejprve Jiráček dobře číhal na malém vápně, Gebre Selassieho přízemní centr už ale lovil zpoza sebe, místo aby jej pustil Kozákovi. A potom Rabušic neuvěřitelně zahodil tutovou šanci - ačkoliv mu ve 14. minutě pod nohy mu lehali hned tři Arméni, pořád měl libereský forvard po Berezovského vyboxování trefit tyčemi vymezený prostor.
Arménie mezitím neodkrývala vůbec nic ze svého potenciálu - vepředu se obávaní hráči jako Mchitarjan či Özbiliz pohybovali těžkopádně a bez sebevědomí. Druhý jmenovaný navíc zřejmě kvůli zdravotním problémům opustil hrací plochu již po 28 minutách. Přesto to pro český nároďák paradoxně neznamenalo méně nebezpečí. Uplynulo totiž jen pár sekund a hosté šli senzačně do vedení. Kadlec těsně za hranou šestnáctky zbytečně míč soupeři a středopolař Mkrtčjan se záhy uvedl patrně životní ranou z dobrých 25 metrů. Čech se po tak precizní střele do pravého horního růžku natahoval marně.
Nezaujatý divák si zřejmě nemohl přát vidět krásnější první inkasovanou branku české reprezentace v Synot Tip Aréně; ovšem ten český by si určitě dovedl představit přinejmenším příhodnější okamžik. Takhle se až do přestávky pokračovalo v docela dobře převráceném rytmu: Arménů bylo rázem plné hřiště, domácí byli očividně zaskočeni a z tohoto srabu se ještě řádnou dobu nevymanili.
Ihned po obrátce to totiž nebylo o moc lepší. Na zadní tyči číhající Movsisjan brzy mohl trestat chvilku české nepozornosti, přičemž Češi - jmenovitě Hušbauer s Rosickým - se soustředili raději na sbírání žlutých kartonků. A když už se k další velké šanci se štěstím dostal Rabušic, naložil s ní podobně bídně jako posledně.
Záhy proto vystřídal ve prospěch Kadlece, s čímž ale razantní změna rovněž nepřišla. Jediným štěstím domácích vlastně bylo, že Ghazarjan v 58. minutě raději takříkajíc "přisvítil", místo aby zachoval chladnou hlavu a nikým neobsazen z levé strany prostě prostřelil Čecha. Čeští fotbalisté se postupně dál a dál nořili do bahna plného frustrace, jako by akorát čekali na zázrak. Ten konečně přišel po 70 minutách, když Rosický z 20 metrů natáhl a za přispění Harojanovy teče odrazil svůj projektil od břevna těsně za čáru.
Posléze navíc záložník Arsenalu jako správný kapitán táhl veškeré úsilí bílých dostat se do takřka povinného vedení, přesto to byli Arméni, kdo se málem opět dostal do výhodnější pozice. Mohlo za to Gebre Selassieho zajančení a metry odkrytého prostoru pro Movsisjana, proti němuž Česko zas a znovu podržel Čech. Z českého soudku to dále byla už jen Rosického slabší střela, se kterou si hravě poradil Kasparov, záskok za zraněného Berezovského; potažmo Gebre Selassieho přizvednutá rána z výhodné pozice.
A když si ani hlavičky Kadlece se Sivokem nenašly cestu pod břevno arménské klece, přišel symbolický úder na druhé straně. Hostující brejk sice Ghazarjan po přistrčení Movsisjana zakončil, ani nevěděl jak, ale na to se historie ptát nebude. Češi jsou takto se značnou pravděpodobností ze hry o vstupenku na MS 2014.
Německo - Rakousko 3:0
Góly: 33. Miroslav Klose, 51. Toni Kroos, 88. Thomas Müller
Další krok k suverénnímu postupu udělalo Německo, když doma v derby s Rakouskem zvítězilo 3:0. Drží si tak i nadále pětibodový náskok na druhé místo. Nejvíce pozornosti se dostalo Miroslavu Klosemu, jenž vítězným gólem utkání vyrovnal legendárního Gerda Müllera.Neporazitelnost Němců ve večerním zápase nikdy pořádně nebyla ani prověřena. Rakousko se sice snažilo favoritovi cestu za vítězstvím znepříjemnit, seč mu síly stačily, ovšem kvalitativní rozdíl byl mezi nimi příliš velký a podcenění ze strany favorita se nekonalo. Po nadějném úvodu, kdy Rakušané dokázali kombinaci domácích likvidovat již v zárodku, se přece jen Německo začalo dostávat do zakončení. Napoprvé ještě po kolmici Özila neuspěl Reus ani dorážející Klose, když se v obou případech vytáhl brankář Almer.
Po půlhodině hry ovšem německý útočník s polskými kořeny přece jen otevřel skóre. Müller poslal do šestnáctky přesný přízemní centr a Klose zblízka ve skluzu usměrnil svou střelu na bližší tyč. Šlo o již jeho osmašedesátý gól v reprezentačním dresu, čímž se dostal na stejné číslo jako jeho slavný předchůdce Gerd Müller. Hosté se pokoušeli ještě do přestávky na nepříznivý stav zareagovat, ale s pokusy Alaby i Dragoviče si Manuel Neuer s přehledem poradil.
Krátce po změně stran se ocitl v šanci Andreas Weimann, ovšem jeho pokus o vyrovnání skončil jen vedle. Jakýkoli další tlak Rakušanů utnul v 51. minutě rázně Toni Kroos, jenž krásnou ranou z pětadvaceti metrů vyčistil horní roh Almerovy branky a zvýšil na 2:0. Německo po zbytek zápasu kontrolovalo hru a přidalo ještě v závěru třetí gól, o který se po povedené týmové akci postaral Thomas Müller. Joachim Löw může být s výkonem svému mužstva spokojen a s předstihem objednat letenky na mistrovství světa v Brazílii. K matematické jistotě již stačí pouze porazit Faerské ostrovy ztráta Švédů v Kazachstánu.
Irsko - Švédsko 1:2
Góly: 22. Robbie Keane - 33. Johan Elmander, 57. Anders Svensson
Irské postupové naděje už visí akorát na vlásku, spíš ani to ne. Ostrované dnes doma nestačili na Švédy, přičemž je ještě čekají dva těžké výjezdy do německy mluvících zemí. Naopak seveřané mají po dnešním obratu doopravdy na čem stavět...Irové začali pěkně zhurta - už po dvou minutách se musel Jonas Olsson vrhat do nebezpečné střely Longa a celkově švédská defenzíva vypadala relativně zranitelně, hlavně ve vzduchu. Po ostrém střetu O'Shey s Ibrahimovićem například pálil Walters a jednu střelu v úvodních pasážích registroval rovněž Whelan.
Celá tato převaha Irů potom vyústila nejprve v McCleanem neúmyslně nastřelené břevno a posléze i v zaslouženou první trefu. Ta se zároveň stala jubilejní 60. reprezentační brankou Robbieho Keanea; a nebyla z nejsnazších. Forvard LA Galaxy byl sice vyzván ke střele slabou zpětnou hlavičkou soupeře, pořád se ale musel doškrábat také k dorážce, neboť původně mířil do tyče.
Po 22 minutách to každopádně bylo 1:0 pro domácí, a tím zhruba skončily pozitivní chvilky Irů. Ti následně kompletně rezignovali na kontrolu hry a Švédové rádi převzali iniciativu. Elmander nejdříve ve snaze srovnat mizerně trefil nadějný balon a dobrou příležitost zahodil také Larsson, nicméně ještě do pauzy bylo srovnáno tak jako tak. To když si Elmander po 33 minutách doskočil pro Lustigův pěkný centr.
Druhé dějství se už odvíjelo zcela pod švédskou, respektive Ibrahimovićovou taktovkou. Hvězda PSG s velkým přehledem dirigovala ofenzívu seveřanů, což ostatně stvrdila také dvěma kolmicemi za obranu. Po jedné z nich nepochodil Larsson, po té druhé si už ale veterán Svensson stylově osladil rekordní 143. start za nároďák.
Ačkoliv vítězná trefa padla v 57. minutě, Irové se už na zvláštní odpor vpravdě nezmohli. Pouze na pár zajímavých, leč nevyužitých/nedoplněných náběhů Shanea Longa, víc nic.
Kazachstán - Faerské ostrovy 2:1
Góly: 49. Kajrat Nurdauletov (pen.), 63. Andrej Finončenko - 23. Fródi Benjaminsen
Kazachstán si v Astaně připsal první kvalifikační vítězství, když porazil Faerské ostrovy 2:1. Hosté přitom zásluhou kapitána Benjaminsena od 23. minuty vedli, svěřenci Miroslava Beránka však po změně stran dokázali skóre otočit.Po předchozích šesti zápasech se Kazachstán nacházel na chvostu tabulky skupiny C s pouhým jedním získaným bodem. Jediný celek, který na tom byl ještě hůře, byl právě jejich nadcházející soupeř. Faerské ostrovy zatím nezískaly ani bod a se skóre 2:20 byly jednoznačně největším otloukáním skupiny, čítající Německo, Rakousko, Švédsko a Irsko.
Po nevýrazném úvodu hry udeřili hosté. Fródi Benjaminsen jako kapitán Faeřanů šel příkladem a poslal svůj tým do vedení. Po přihrávce Holsta bezchybně prostřelil brankáře Sidelnikova Kazachstán se dlouho nedokázal z tohoto šoku vzpamatovat, pomohla mu až penalta na začátku druhé půle. Ujal se jí Nurbol Zhumaskaljev a s přehledem vyrovnal. Střídající Finonchenko poté dokonal obrat a divákům se v Astaně dýchalo hned o něco lépe. Pro Kazašského útočníka šlo o velký návrat na fotbalovou scénu, neboť šlo o jeho první soutěžní utkání od roku 2011.
I ve zbytku zápasu ovládali domácí hru a Faerské ostrovy hrozily jen ze sporadických protiútoků. Hosté prohrou 1:2 ztratili i matematickou šanci na postup a mohou se v poklidu připravovat na úterní zápas doma se Švédskem.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Německo | 7 | 6 | 1 | 0 | 25:7 | 19 | |
2. | Švédsko | 7 | 4 | 2 | 1 | 13:8 | 14 | |
3. | Rakousko | 7 | 3 | 2 | 2 | 15:8 | 11 | |
4. | Irsko | 7 | 3 | 2 | 2 | 13:12 | 11 | |
5. | Kazachstán | 7 | 1 | 1 | 5 | 4:16 | 4 | |
6. | Faerské ostrovy | 7 | 0 | 0 | 7 | 3:22 | 0 |
Estonsko - Nizozemsko 2:2
Góly: 18. Konstantin Vassiljev, 57. Konstantin Vassiljev - 2. Arjen Robben, 90+4. Robin van Persie (pen.)
O Nizozemcích je známo, že umí hrát pěkný fotbal, ale jakmile prohrávají a teče jim do bot, heslo "FAIR PLAY" jim vůbec nic neříká. V takovém případě se totiž klidně dopouštějí surových faulů a rádi nafilmovávají pády. Naprostá většina evropských rozhodčích už si na takovéto jejich výstřelky dává pozor. Ukrajinec Serhij Bojko si to patrně uvědomí až po zápase Estonsko - Nizozemsko.Do utkání vstoupili lépe hosté, když si už ve 2. minutě svým typickým způsobem seběhl z křídla do velkého vápna Robben a přibližně ze vzdálenosti penalty prostřelil levačkou Sergeje Parejka - 0:1. Holanďané nadále útočili, ale jakés takés střely Sneijdera i Van Persieho estonský brankář zneškodnil a Janmaat mířil později mimo.
V A. Le Coq Areně, kde se na konci července v rámci 3. předkola Ligy mistrů představili také plzeňští fotbalisté, hrál opravdu velký zápas domácí záložník Konstantin Vassiljev. V 18. minutě mu Henrik Ojamaa adresoval přihrávku. Po jejím převzetí nasadil parádní housle jednomu z obránců soupeře a z dobrých pětadvaceti metrů se trefil přesně po zemi k levé tyči Vormovy branky - 1:1.
Následně to dvakrát zkoušel Robben a jednou Sneijder, ale jejich střely patřily spíše do kategorie propagačních. A tak přišla minuta šestapadesátá a s ní nejkrásnější moment zápasu. Joel Lindpere poslal výborný balon za obranu, kde si jej levačkou zpracoval Vassiljev. A přestože se jej vydal křižovat Bruno Martins Indi a přestože míč ještě mírně poskakoval, dokázal jím Vassiljev pravačkou, tedy vlastně backhandem, ukázkově a ve stylu velkých střelců přelobovat holandského brankáře - 2:1.
Hráč domácích s číslem čtrnáct byl při chuti, a tak není divu, že pokoušel štěstí z přímého kopu i z nějakých pětatřiceti metrů. Jak se blížila 90. minuta, začala se hra čím dál více kouskovat. Na šestiminutové nastavení to ale rozhodně nebylo. Přesto se naskytla příležitost pro Vassiljeva, resp. střídajícího Zenjova, aby rozhodli, ale jejich pokusy se neujaly. Holanďané pak začali ochotně padat a naneštěstí pro Estonce jim to rozhodčí baštil i s navijákem. Po vypršení devadestáté minuty se na straně domácího týmu kupily karty - celkem tři žluté a jedna červená.
Tu si vysloužil Raio Piiroja za faul/nefaul ve vápně. Dirk Kuijt poslal chytře z jedné balon Van Persiemu, kterému jej na penaltovém puntíku čistě uzmul právě Piiroja. Po vzájemném držení oba zainteresovaní spadli na zem a rozhodčí vzal otěže zápasu do svých rukou. Co na tom, že Estonec hrál nejdřív míč. Co na tom, že Van Persie měl ruku v jeho obličeji. Co na tom, že během zápasů podstoupí útočníci s obránci takovéto souboje uvnitř šestnáctky klidně i desetkrát.
Sám faulovaný se samozřejmě nemýlil, takže zápas skončil remízou. Pro Nizozemce to znamená ztrátu prvních dvou bodů, ale v čele tabulky nadále komfortní šestibodový náskok. Estonci sice zůstávají předposlední, ale pokud by se jim v následujících třech zápasech podařilo takto bojovný výkon proti všem třem největším konkurentům (Maďarsko, Turecko, Estonsko) ve vzájemných zápasech zopakovat, určitě ještě nevypadávají ze hry o baráž, i když samozřejmě musí také spoléhat na zaváhání zmíněných reprezentačních výběrů.
Rumunsko - Maďarsko 3:0
Góly: 2. Ciprian Marica, 31. Mihai Pintilii, 88. Cristian Tănase
Rumuni si na domácí půdě stadionu v Bukurešti zajistili třemi góly stejný počet bodů. Díky nim přeskočili svého soupeře a nyní tráví klidné chvíle na druhém místě tabulky skupiny D.Jen dvě minuty poté, co španělský sudí Alberto Undiano pískl do píšťalky na znamení začátku utkání, veškeré maďarské plány na odvetu vzaly za své. Rumunský celek totiž vstoupil do zápasu tím nejlepším způsobem - vstřelenou brankou. po chybě hostujícího obránce se Ciprian Marica řítil sám na brankáře Bogdána, kterého střelou k tyči překonal a poslal Rumuny do vedení!
Maďarský výběr byl lehce šokován a trvalo mu delší dobu, než se stihl plně koncentrovat na zápas. Rumunský výběr byl nadále při chuti, ale dobře se rozvíjející akci včasným obranným zákrokem přerušil Koman. První maďarský pokus mezi tři tyče si připsal záložník Varga, ale jeho projektil postrádal změnu trajektorie i razanci, takže pro brankáře Tatarusanua nebylo větším problémem střelu zkrotit.
Celek trenéra Victora Piturcy byl velmi blízko navýšení svého náskoku, když po nacvičeném signálu z rohového kopu zamířil míč přímo na kopačky Gabriela Torjeho, jenž si seběhl do blízkosti penaltového puntíku. Střela bývalého hráče Udinese ale mířila o několik metrů nad bránu.
Po dvaceti minutách se do zakončení dostal opět Ciprian Marica, největší to zbraň nynějšího rumunského útoku. Marica se snažil otočit kolem svého strážce, ale klička mu nevyšla. Na druhé straně se o podobný kousek pokoušel Szalai, jemuž sice otočení kolem obránce vyšlo, střela se mu ale nepovedla. Přesto mu trenér Egervári zatleskal.
Maďarsko se možná snažilo o souvislejší akci, ale byli to domácí Rumuni, kterým se podařila lekce z produktivity. Po půlhodině hry se k míči po rychlé akci dostal Mihai Pintilii, který bez větší přípravy napřáhl z pětadvaceti metrů a jeho přesná rána skončila za zády brankáře Bogdána! Výstavní trefou navýšilo domácí mužstvo vedení a krize Maďarska se ještě prohloubila.
Trenér Sándor Egervári se rozhodl jednat a stáhl ze hry Korcsmára. Jeho místo zaujal záložník Tamás Hajnal a o minutu později sledoval, jak se rodí další pozvolný útok rumunského soupeře. Hajnal se mohl stát hrdinou téměř okamžitě, protože jeho ránu ze třiceti metrů brankář Tatarusanu vyrazil jen s velkými obtížemi. Do druhé půle nastoupili lépe Maďaři, rána Dzsudzsáka ale měla mířit o pár centimetrů níž, aby se měnilo skóre zápasu.
Po hodině hry došlo k prvním střídáním, ale k očekávanému výsledku to nevedlo - naopak, hra se ještě více rozkouskovala a ztratila poslední zbytky náboje. Dvacet minut před koncem utkání se málem prosadili Rumuni, kterým vyšel rychlý protiútok. Satancu ale brankáře Bogdána nakonec neprostřelil. O pouhou minutu později se maďarská obrana opět ‚vyznamenala‘ - skrze všechny její hráče pronikl Adrian Popa, který jen díky skvělému Bogdánovi neskóroval.
Rumunsko se však nevzdalo a dál útočilo. Za svou snahu bylo odměněno ještě jednou brankou, kterou si na závěrečné minuty utkání schoval Cristian Tanase, který si elegantně obhodil obránce a nechytatelnou ranou stanovil konečnou podobu výsledku. Rumunsko porazilo Maďary o tři branky a v tabulce jej předskočilo.
Turecko - Andorra 5:0
Góly: 35. Umut Bulut, 39. Umut Bulut, 64. Burak Yilmaz, 67. Umut Bulut, 90. Arda Turan
Chvilku se trápili, pořád ne a ne najít recept na obranu trpaslíka z Andorry. Jakmile však Umut Bulut ve 35. minutě poprvé rozvlnil síť, Turci se uklidnili a podle předpokladů pak následně svého soupeře uzemnili. Především právě Bulut přispěl nejvíce k povinným třem bodům, útočník Galatasaraye zaznamenal hattrick.V prvním poločase se trefil dvakrát v rozmezí čtyř minut, po přestávce zvyšoval už na 4:0. Před ním ještě dokázal skórovat Yilmaz a v nastavení završil pěkný výsledek Turan. Více jak půlhodiny ale měli domácí velký problém prosadit se. Na Andorru vytvořili velký tlak, branka však přišla na řadu až po celkem dlouhé době.
Nejprve se svou střelou z hranice vápna zahrozil Töre, zamířil ovšem pouze mimo. Po Gönülově dobrém autovém vhazování už Yilmaz vyslal solidní pokus na gólmana Pola, ten nakonec stačil míč vyrazit. Ve 30. minutě poprvé vystrčili růžky hosté, Demirel musel boxovat centr z rohového kopu od Pujola. Míč se náhle ještě dostal k nohám Lorenza, jenž o píď přestřelil tureckou branku.
Ve 34. minutě potom kapituloval Pol na druhé straně. Töre poslal míč z pravé strany do vápna, kam si naběhl Bulut a hlavou přesně zakončil. O čtyři minuty později Bulut udeřil znovu, vyslal totiž parádní ránu ze slušné vzdálenosti.
Do přestávky ještě mohl zavěsit Yilmaz, nenapodobil však svého klubového kolegu Buluta a po centru aktivního Töreho hlavou přestřelil. V 64. minutě Andorra inkasovala potřetí, Gönülův pas zužitkoval z blízkosti Yilmaz a o pár chvil později Bulut šikovně přeloboval Pola.
Turecko mělo i nadále ofenzivní apetit, Bulut se hnal za čtvrtým gólem, jenže fantasticky proti němu zakročil Pol. V 82. minutě došlo na souboj Bulut-Pol ještě jednou, i z této situace však vzešel vítězně hostující muž v rukavicích. V nastavení přece jenom přidal pátý zásah hlavou Turan.
Slovinsko - Albánie 1:0
Góly: 19. Kevin Kampl
Fotbalisté Slovinska zvládli velice důležitý souboj s Albánii a díky brance v úvodním poločase zdolali velkého rivala v boji alespoň o baráž 1:0. Slovinci si připsali své třetí vítězství ve skupině ze sedmi zápasů a na druhé Norsko ztrácejí pět bodů, to má ale o jeden odehraný duel více. Albánie si naopak zkomplikovala situaci, a i když zůstala třetí o bod před Slovinskem, tak se její ztráta na Norsko vyšplhala na čtyři body.Slovinci kvůli remíze Švýcarska s Islandem stále okupují páté místo a hodně bude záležet na tom, jak zvládnou úterní duel na Kypru a poté říjnové domácí klání s Norskem. Albánie rozhodně nemusí nic vzdávat, v dalším duelu přivítá doma Island a ještě ho též čeká vystoupení na Kypru. První poločas byl velmi vyrovnaný a k vidění byla v podstatě pouze jediná velká gólová příležitost, kterou proměnil hned v 19. minutě Kevin Kampl.
Ten se stal hrdinou utkání po přenádherné trefě z pětadvaceti metrů. Brankář Etrit Berisha se pouze ohlédl za sebe, jak mu míč zapadl do levého horního růžku. Hosté byli v prvním poločase směrem dopředu téměř neškodní, jenže velký tlak si vytvořili po deseti minutách v tom druhém a jedná obrovská příležitost střídala druhou. Nejprve měl na kopačce vyrovnání Valdet Rama, který se snažil napodobit Kampla.
Napřáhl též ze zhruba pětadvaceti metrů, nicméně míč se držel při zemi a brankář Samir Handanovič ho dokázal vyrazit na rohový kop. Ihned na to po dlouhém centru na zadní tyč střílel zcela volný Lorik Cana, jenže své možnosti se zalekl a Handanovič si s jeho slabým pokusem poradil. Po následné akci pálil velmi tvrdě Migjen Basha, po teči jednoho z obránců míč skončil asi metr vedle pravé tyč.
Nápor Albánie pokračoval do 65. minuty a neproměněné šance jí určitě mohou mrzet. Opět se musel vyznamenat Handanovič, který fantasticky uspěl v tváří tvář proti střídajícímu Hamdimu Salihimu, o pár minut později ho na brankové čáře zastoupil Bojan Jokić po hlavičce Cany. Handnovič dokázal zlikvidovat i nebezpečný pokus Ramy z dvaceti metrů, pak už tlak hostů upadl. Ti si až do samého závěru nevytvořili žádnou gólovku i přes masivní držení míče, a ze Slovinska tak trochu smolně odjíždějí bez bodů.
Švýcarsko - Island 4:4
Góly: 15. Stephan Lichtsteiner, 27. Fabian Schär, 30. Stephan Lichtsteiner, 54. Blerim Džemaili (pen.) - 3. Jóhann Gudmundsson, 56. Kolbeinn Sigthórsson, 68. Jóhann Gudmundsson, 90+1. Jóhann Gudmundsson
Neobvyklý kvalifikační zápas byl k vidění na stadionu Stade de Suisse, kde Švýcaři čtyřmi zásahy otočili skóre na svoji stranu, avšak během druhého dějství bylo nečekaně srovnáno a oba týmy si odnášely bod za bodovou dělbu.Očekávaný favorit měl zpočátku více ze hry, avšak z ničeho nic musel již po třech minutách lovit kulatý nesmysl ze sítě: Sigthórsson svým pasem oslovil nabíhajícího Gudmundssona, jenž nezaváhal - 0:1. Netrvalo však dlouho a bylo znovu srovnáno. Xhaka našel Lichtsteinera a křídelní hráč zkušeně vyrovnal na 1:1! Další branku vzápětí přidal Schär a po Shaqiriho přihrávce zřejmě definitivně rozhodl svým druhým zásahem Lichtsteiner - 3:1. Tou dobou byl Island na odpis...
To se však rázem změnilo. Džemaili sice krátce po začátku druhého dějství z pokutového kopu zvýšil domácí vedení už na tříbrankový náskok, ovšem ani to nevadilo a Sigthórsson za okamžik trestal zaváhání - 4:2. Gilfy Sigurdsson to zkoušel marně, ale přesto se jeho barvy dočkaly bodové odměny, když hned dvakrát udeřil do černého zásluhou Gudmundssona - 4:4.
Norsko - Kypr 2:0
Góly: 43. Tarik Elyounoussi, 66. Joshua King
Norské naděje na postup stále žijí. V duelu s posledním Kyprem družina kouče Olsena neponechala nic náhodě a klíčovou bitvu zvládla s velkým přehledem. Tři body si připsala za vítězství 2:0.Norové dnes začali aktivně, avšak i přes výraznou převahu, především v držení míče, si žádnou výraznější příležitost nevypracovali. A tak to byli nakonec Kypřané, kteří zahrozili jako první. Nebezpečně pálil Aloneftis, ale ke své smůle mířil přesně do míst, kde operoval připravený Jarstein.
Domácí fotbalisté drželi po téměř celý první poločas svého soupeře v šachu, jenže kromě Abdellaoueho střely ze strany, kterou vyrazil Georgallides na rohový kop, toho dlouhou dobu mnoho nepředvedli. Vytoužené branky se nakonec dočkali až před přestávkou, kdy se po rohovém kopu a nešťastném zákroku jednoho z kyperských fotbalistů dostal k hlavičce Tarik Elyounoussi a míč usměrnil za záda bezmocného Georgallidese. Vedení Seveřanů mohl krátce na to pojistit Espen Ruud, ovšem zpoza vápna mířil nad.
Další velká šance Norska přišla hned v úvodu druhého dějství. Po nepřehledné skrumáži před kyperskou bránou se do míče opřel stoper Brede Hangeland, ale jeho tvrdá rána byla zablokována obětavým Merkisem. Poprvé musel Georgallides zasahovat až v 55. minutě, kdy jej střelou z hranice pokutového území prověřil Elyounoussi.
Také ve druhé půli byli Norové o třídu lepší a v 66. minutě se po zásluze dočkali druhé trefy. Braaten odcentroval z pravé strany, Eikrem přistrčil míč Kingovi, který jej poslal nechytatelně přesně ke vzdálenější tyči, čímž stanovil konečný gólový účet zápasu.
Severní Irsko - Portugalsko 2:4
Góly: 36. Gareth McAuley, 52. Jamie Ward - 21. Bruno Alves, 68. Cristiano Ronaldo, 77. Cristiano Ronaldo, 83. Cristiano Ronaldo
Severní Irsko dlouho statečně vzdorovalo favorizovanému Portugalsku. Až hattrick Cristiana Ronalda v závěru zápasu zajistil hostům vítězství 4:2, které se vůbec nerodilo lehce. Ve Windsor Parku navíc k šesti brankám padly i tři červené karty.Jako první se prosadili hosté zásluhou Bruna Alvese, ovšem ještě do poločasu stihnul odpovědět Gareth McAuley. V 43. minutě pak došlo k prvnímu vyloučení, červenou kartu uviděl útočník Portugalců Helder Postiga. Aktivní domácí se pak krátce po změně stran gólem z kopačky Jamieho Warda dokonce dostali do vedení a vše nasvědčovalo velkému překvapení ve skupině F. Pak se ovšem dostal ke slovu Cristiano Ronaldo a naděje domácích rázně utnul.
Nejprve v 68. minutě prudkou hlavičkou vyrovnal po rohu Moutinha, devět minut nato Coentrao centroval a Ronaldo podruhé hlavou poslal Portugalsko opět do vedení. Domácím uškodila i ztráta výhody vyššího počtu hráčů na hřišti, neboť červenou kartu uviděl Chris Brunt, jenž musel kvůli zraněným spoluhráčům zaskakovat na pravém kraji obrany. Závěr zápasu pak neustál Kyle Lafferty, který Brunta s Postigou následoval po zbytečném a přehnaném zákroku na Pereiru. Z nařízeného přímého kopu dokonal Cristiano Ronaldo hattrick a nejlepší možnou cestou tak Laffertyho hloupost pomstil.
Ronaldo díky povedenému pátečnímu večeru dospěl na metu třiačtyřiceti reprezentačních branek a překonal tak Eusébia, historicky druhého nejlepšího střelce Portugalska. To domácí mají jen pramálo důvodů k oslavě, zranění Hughese, Cathcarta, McGiverna spolu s Laffertyho trestem značně omezují možnosti trenéra O’Neilla, jak postavit defenzivu. Zvláště ponížený bude po zápase Steven Davis, jehož Cristiano Ronaldo v průběhu zápasu obehrál parádním trikem zakončeným jesličkami severoirskému hráči. Fanoušci ve Windsor Parku sice při každém dotyku nejlepšího portugalského hráče hlasitě pískali, i oni však museli se zaťatými zuby obdivovat Ronaldův kousek.
Rusko - Lucembursko 4:1
Góly: 1. Aleksandr Kokorin, 36. Aleksandr Kokorin, 59. Aleksandr Keržakov, 90+3. Aleksandr Samedov - 90. Aurélien Joachim
Rusové si na domácím stadionu v Kazani poradili s hosty z Lucemburska vysoko 4:1, jejich hra ale rozhodně nebyla ideální. Lucembursko často napadalo a chvílemi byl výkon Rusů přinejmenším laxní. Přesto úkol splnili a postup do finální fáze se jim přiblížil.Ruský celek prožil na domácím stadionu start jako z říše snů. Sotva domácí rozehráli, dlouhý nákop zpozoroval mladík Aleksandr Kokorin, který nezmatkoval a chytrým obloučkem přehodil hostujícího brankáře! Rusové začali výtečně, což hosty z Lucemburska nečekaně zasáhlo. Od inkasované branky nebyli schopni dlouhodobějšího tlaku.
Útočník Kokorin si po spolupráci se zkušenějším Keržakovem naběhl do vápna přesně mezi malé vápno a penaltu, kam také obdržel přihrávku. Té ale nevyužil dle svých představ a míč napálil mimo Joubertovu bránu! Rusové se chopili iniciativy a suverénně svého soupeře přehrávali. Ofenzivní podívaná z jejich strany byla občas narušována náhodnými pokusy Lucemburska, ale brankář Akinfejev nemusel zasahovat ani jednou.
Domácí tým si byl vědom své převahy a na chvíli přestal hrát, Lucembursko však nedokázalo této výhody využít a na dostřel Akinfejeva se nedostalo. Naopak, Rusové se dostali k rychlému protiútoku a po faulu před velkým vápnem Lucemburska se musela před brankářem Joubertem formovat obranná zeď. Ani ta ale nakonec nestačila, protože na centrovaný míč si naskočil úspěšný střelec Kokorin a oslavil svůj druhý gól v zápase!
Konec první půle odehrála ‚Sborná‘ bez větších problémů uprostřed hřiště a v poklidu ubránila své dvoubrankové vedení. Lucembursko sice v rámci prvního dějství mělo pár světlých momentů, nicméně občasné napadání nestačilo na zformovanou ruskou řadu.
Do druhého poločasu uvítal hosty Bystrov, jehož prudká rána nadělala brankáři Joubertovi nemalé problémy. Lucembursko hrozilo především ze standardních situací, především rohové kopy evidentně měli natrénovány. Jinak si ale Rusové dávali větší pozor a nedovolovali soupeři udeřit ze hry. Naopak, po dalším rychlém útoku se ke střele z hranice vápna prokombinoval Denisov, jehož projektil mířil těsně nad břevno!
Do těch správných míst Rusové míč přece jen dostali, krátce po hodině hry dostali domácí příležitost zahrávat rohový kop a náležitě jej využili - k hlavičce se dostal veterán Aleksandr Keržakov a překonal brankáře Jouberta potřetí!
Svěřenci Fabia Capella naprosto kontrolovali utkání a drželi míč na svých kopačkách. Snahu o čtvrtý zásah projevil Fayzulin, ale jeho rána mířila těsně vedle tyče. V další velké šanci selhal zkušený zakončovatel Keržakov, který nedokázal správně usměrnit kulatý nesmysl. Když už se zdálo, že si Rusové poradí s nulou v kolonce inkasovaných branek, hostům se podařilo skórovat. Závar ve vápně proměnil v kontaktní gól kapitán Aurélien Joachim a Capello zuřil.
Jeho svěřenci mu udělali ještě částečnou radost, když se jim ve třetí nastavené minutě podařilo překonat brankáře Jouberta ještě jednou. Sólo střídajícího Rjazanceva se dostalo k Alexandru Samedovi, který se z blízka nemýlil. Rusové v žádném případě nepřesvědčili, úkol ale splnili.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Portugalsko | 8 | 5 | 2 | 1 | 16:8 | 17 | |
2. | Rusko | 7 | 5 | 0 | 2 | 12:3 | 15 | |
3. | Izrael | 6 | 3 | 2 | 1 | 15:8 | 11 | |
4. | Severní Irsko | 7 | 1 | 3 | 3 | 6:11 | 6 | |
5. | Ázerbájdžán | 7 | 0 | 4 | 3 | 3:9 | 4 | |
6. | Lucembursko | 7 | 0 | 3 | 4 | 4:17 | 3 |
Lichtenštejnsko - Řecko 0:1
Góly: 72. Konstantinos Mitroglou
Fotbalisté Řecka se hodně protrápili na půdě houževnatého Lichtenštejnska a mohou být rádi, že si odvážejí tříbodový zisk. V zápase, kde sudí ukázal hned jedenáct žlutých karet, hráli od 59. minuty v oslabení a vypadalo to s nimi hodně špatně. O pár minut později se počet hráčů na hřišti srovnal a favorit o své výhře rozhodl necelých dvacet minut před koncem. Řecko se tak bodově dotáhlo na Bosnu, která prohrála se Slovenskem.Řecko už má na kontě 16 bodů a pokud dokáže ve zbývajících třech utkáních vybojovat alespoň dvě výhry, tak ho už minimálně baráž nemine. Lichtenštejnsko na svou první výhru stále čeká a se dvěma body na kontě zůstává poslední šesté s tříbodovou ztrátou na Litvu. V úvodní půlhodině se hrál velmi opatrný fotbal z obou stran a velké příležitosti k vidění nebyly, poté ze standardní situace poprvé zahrozili favorizovaní hosté.
Po přímém volném kopu Lazarose Christodoulopoulose hlavičkoval velmi nebezpečně Panagiotis Kone, jenže těsně nad. Po celý zápas se hrálo velmi ostře a sudí do 47. minuty rozdal šest žlutých karet, což nevěstilo nic dobrého. Řekové měli míč častěji na kopačkách a tvořili hru, jenže pečlivou obranu soupeře se jim podařilo překvapit málokdy. V 54. minutě mohl otevřít skóre pozdější hrdina hostů Konstantinos Mitroglou, nicméně po dalším pasu Christodoulopoulose hlavičkoval o pár decimetrů vedle levé tyče.
Hostům se zmrazil dech v 59. minutě, kdy José Holebas přibrousil Mathiase Christena a po druhé žluté kartě se pakoval do kabiny. Favoritovi se mírně ulevilo o sedm minut později, kdy David Hasler příliš tvrdě atakoval Vassiliose Torosidise a taktéž musel předčasně opustit hřiště po druhé žluté kartě. Stále tomu chyběla kýžená branka, která k radosti hostujícího celku přišla v 72. minutě zásluhou Mitrogloua.
Ten si naběhl před branku a dostal přesnou přihrávku, míč pak trochu netradičně nakonec protlačil do sítě - 0:1. Lichtenštejnsko v samém závěru otevřelo okénka v obraně a hosté tlačili, perfektní zákroky však předvedl brankář Peter Jehle. A když pět minut před koncem dokázal zlikvidovat stoprocentní příležitost aktivního Mitrogloua, tak se výsledek zápasu již nezměnil.
Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1
Góly: 77. Viktor Pečovský
Favorit v Zenici padl! Bosna a Hercegovina neudržela nulu na kontě, naopak se radovali Slováci. Těm přinesla tři body branka zkušeného záložníka Viktora Pečovského, který vstřelil premiérový gól za seniorskou reprezentaci. Slovensko se díky němu dotahuje na druhé Řecko.Hvězdami nabité a sebevědomé domácí mužstvo ještě před utkáním vedlo skupinu G s celkem solidním náskokem, který se teď ale povážlivě ztenčil. A postaral se o to tým, který rozhodně nebyl pasován do role favorita. Navíc nedávno změnil lodivoda, takže se od něj nečekaly zázraky. Pokud se ale Kozákovi podaří dovést svůj tým do finálového turnaje, pak se o zázrak jednat bude. A dost možná bude jeho počátek právě v tomto utkání.
V útoku Bosny a Hercegoviny nastoupily hvězdy typu Vedada Ibiševiće nebo Edina Džeka, který se také objevil v první šanci. Pozorná obrana Slovenska jeho pokus ale zablokovala. Do dalších šancí se dostali Miralem Pjanić s Edinem Džekem, oba dva ale ustrážil Martin Škrtěl. Za prvních dvacet minut se Kozákův tým nedostal do žádné vyložené šance, spíše vyčkával na soupeřův tah. Přesto měli i Slováci své šance - v jedné z nich se objevil Adam Nemec, který si ale se zakončením neporadil ideálně.
Pár minut před koncem prvního poločasu se do velké šance dostali domácí hráči, konkrétně se o střelu z velké vzdálenosti pokusil Zvjezdan Misimović a Ján Mucha se musel hodně činit, aby se k dorážce nedostal číhající Edin Džeko. Poslední ránu první půle si připsal Říman Pjanić, ale i s ní si Mucha poradil. druhých pětačtyřicet minut slibovalo zajímavé klání, na jehož konci byl neočekávaný vítěz. Ale postupně...
Do druhé půle uvedl diváky Sejad Salihović, jehož centr ze standardní situace zastihl připraveného Edina Džeka. Na jeho počínání si ale počíhal Ján Mucha a s pomocí tyče odklidil míč do bezpečí. Ke gólu nevedla ani spolupráce Senada Luliće s Edinem Džekem, i když k ní měl kanonýr Manchesteru City velmi blízko. Dres Neapole nyní velmi sluší Marku Hamšíkovi, populární 'Marekiaro' patří k nejcennějším hráčům Serie A. Svůj status chtěl potvrdit také v reprezentaci, k úvodnímu zásahu ale jeho spolupráce s Weissem mladším nevedla.
Po delší 'hluché' pasáži v utkání, kdy se hra kouskovala množstvím nepřesných přihrávek, se Slováci dočkali zásahu. Pro domácí tým to byl spíše těžký knockout, který Sušićovi hráči nečekali. Centr ze standardní situace totiž Džeko posunul jen ke Kuckovi a záložník CFC Janov jej nahrál volnějšímu Viktoru Pečovskému. Záložník Žiliny si s nabízenou šancí poradil skvěle a poslal svůj tým do nečekaného vedení! Následný tlak domácích byl spíše optický, Bosna a Hercegovina si žádnou větší příležitost již nevypracovala a tři body míří na Slovensko.
Lotyšsko - Litva 2:1
Góly: 20. Nauris Bulvītis, 42. Arturs Zjuzins - 44. Deividas Matulevičius
Souboj o Pobaltí dvou odpadlíků skupiny G ovládli nakonec domácí Lotyši, kteří po vedení 2:0 pustili Litvu už jen k brzkému snížení. Vše podstatné se událo hned v prvním poločase - po dvaceti minutách hry načal účet Bulvits a po něm také Zjuzins. Hosté korigovali Matulevičiusem a další branku k jejich smůle nepřidali.První ostrý start novému trenérovi Marianu Paharsovi, jenž v červenci nahradil na lavičce dlouholetého lodivoda Aleksandrse Starkovse, vyšla na výbornou. Vyhrát navíc nad svými rivaly ze sousedství, to se cení ještě výš. Právě díky těmto třem bodům se navíc Lotyšsko v tabulce posunulo na čtvrtou příčku právě před Litvu.
Po hubené dvacetiminutovce se Lotyšsko ujalo vedení ve 20. minutě. Obránce Bulvits si naskočil nejlépe na centr J. Laizanse a z blízkosti překonal brankáře Karčemarskase. Na druhé straně mohl skórovat Stankevičius, který napřáhl z velké vzdálenosti, jeho střela se však odrazila od tyčky.
Ve 42. minutě šli domácí do dvoubrankového vedení. Šabala využil chyby v obraně, ukradl míč soupeři v pokutovém území, přihrál ještě lépe postavenému Zjuzinsovi a Karčemarskas zase kapituloval. Pohodlný náskok ale Lotyšsku dlouho nevydržel, jen o dvě minuty dokázal vykřesat naději Matulevičius.
Forvard rumunského klubu Pandurii se nejlépe zorientoval ve skrumáži ve vápně a přesnou střelou do růžku brány skóroval. Ve druhé půli měla Litva přece jenom o trochu více ze hry, domácí se však pozorně soustředili hlavně na bránění výsledku a svůj misi nakonec dotáhli do úspěšného konce.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Bosna a Hercegovina | 7 | 5 | 1 | 1 | 23:4 | 16 | |
2. | Řecko | 7 | 5 | 1 | 1 | 8:4 | 16 | |
3. | Slovensko | 7 | 3 | 3 | 1 | 8:5 | 12 | |
4. | Lotyšsko | 7 | 2 | 1 | 4 | 8:15 | 7 | |
5. | Litva | 7 | 1 | 2 | 4 | 5:10 | 5 | |
6. | Lichtenštejnsko | 7 | 0 | 2 | 5 | 3:17 | 2 |
Anglie - Moldavsko 4:0
Góly: 12. Steven Gerrard, 26. Rickie Lambert, 45+1. Danny Welbeck, 50. Danny Welbeck
Pohodlné vítězství si na své konto připsala Anglie, když ve Wemble porazila Moldavsko 4:0. Navíc o to cennější, neboť Polsko s Černou Horou mezi sebou remizovali, a tak mají svěřenci Roye Hodgsona k mistrovství světa opět mnohem blíže.Snad jedinou kaňkou je udělená žlutá karta za zdržování střelci dvou branek, Dannymu Welbeckovi, která mladému anglickému kanonýrovi znemožní nastoupit v mnohem náročnějším utkání na Ukrajině. Jak sám hráč Manchesteru United, tak celá lavička byli přísným rozhodnutím rozhodčího Kruzliáka značně rozlícení. Mezi odmáváním ofsajdu a Welbeckovým zakončením totiž uběhla sotva vteřina. Jde o bolestivou ztrátu zvláště kvůli zraněním Rooneyho s Carrollem a Sturridgem. Zdá se, že anglická ofenziva bude záviset na Rickiem Lambertovi, jenž si také ve svém druhém reprezentačním startu připsal branku a ukazuje, že i po třicítce se dá prorazit na mezinárodní scéně.
Jako první se prosadil kapitán Steven Gerrard povedeným zakončením po dvanácti minutách hry. Šestnáct minut nato se k němu přidal i Rickie Lambert, jemuž gól připravil napůl centr Thea Walcotta a napůl velké zaváhání defenzivy Moldavanů v čele s brankářem Namascem. Třetí gól ještě do konce první půle přidal Welbeck po průniku středem obrany soupeře a zakončením do prázdné branky. Pět minut po změně stran přidal útočník Manchesteru United i svou druhou branku v utkání povedenou střelou, na kterou byl Namasco krátký.
Možná nakonec bylo překvapivé, že po brankách Gerrarda, Lamberta a dvakrát Welbecka do prvních padesáti minut nebylo konečné skóre mnohem vyšší ve prospěch Albionu. Blízko pak ke svému prvnímu reprezentačnímu gólu měl debutant Ross Barkley, ale jinak již po změně stran Anglie hrála na půl plynu a skóre si tak na neškodném Moldavsku nevylepšilo.
Polsko - Černá Hora 1:1
Góly: 16. Robert Lewandowski - 11. Dejan Damjanović
Hodně emotivní a napínavé klání bylo k vidění ve Varšavě, kam zavítali horkokrevní Černohorci. Oba celky přispěly k atraktivitě utkání lvím podílem, brankových příležitostí bylo více než dost. V nastaveném čase se navíc extáze domácích fanoušků během minuty změnila ve vztek, jelikož nebyl uznán vedoucí gól.Úvodní minuty patřily jednoznačně polskému výběru, dvakrát se do zakončení dostal 'Kuba' Blaszcykowski, ale ani jednou se opora Borussie Dortmund neprosadila. Už po sedmi minutách se Poláci dostali do další velké šance - mladík Zieliňski se řítil sám na brankáře Božoviće, který výborně vyběhl a zmenšil hráči italského Udinese střelecký úhel. K dorážce se dostal aktivní Kuba, ale ani on nebyl úspěšný.
Nápor Poláků, které hnaly zaplněné tribuny Národního stadionu, sílil. Po dvou šancích Soboty však přišel šok - skórovala Černá Hora! Kat posledních utkání, Demjan Damjanović, si naběhl za obranu na pas a prostřelil vyběhnuvšího Artura Boruće - 1:0 pro Černohorce.
Polský výběr si nachystal ráznou odpověď na nejvhodnější dobu - o pouhé dvě minuty později ztratili hosté balon ve středu hrací plochy, čehož využil Robert Lewandowski, rozběhl se Božovićovým směrem, vlétl do vápna a tvrdou ranou černohorského brankáře propálil!
První patnáctiminutovka tedy nabídla množství šancí a dva góly, zbytek prvního poločasu již tak atraktivní nebyl. Do jeho konce jsme se dočkali jen jediné větší šance. Spolupráce Roberta Lwandowského se Sobotou skončila střelou druhého jmenovaného, nicméně nebyla přesná. Přesto se Sobota dostal ještě k opravě, ani napodruhé však Božoviće nepřekonal a ukončil tak první dějství.
Na počátku toho druhého se na hřiště dostal Vukčević, aby rozhýbal strnulou černohorskou zálohu. Ani jeho schopnosti ale nepomáhaly, naopak útočili Poláci. Hlavní ofenzivní zbraní polského výběru je bezesporu Robert Lewandowski, takže právě na něj se upíraly zraky všech obránců Černé Hory. Ta se dostala do velké šance díky Nikolovi Drinčićovi, který kombinoval se střelcem Damjanovićem. Ten z dobré pozice ale neuvěřitelně přestřelil!
Střídající Simon Vukčević si rozuměl s Damjanovićem, jejich spolupráci zakončila nadějná střela druhého jmenovaného. Ani teď to ale Damjanovićovi nevyšlo. Toho tak o chvíli později mohl nahradit útočník Fatos Bećiraj, který se po minutě pobytu na hřišti mohl stát na pár okamžiků slavným. Jeho rána ale skončila jen v náručí Artura Boruće. Sudí Kuipers se rozhodl nastavit pět minut a právě v páté nastavené minutě se stala neuvěřitelná věc. Neuvěřitelná především pro fanoušky na obou stranách.
V poslední akci utkání prokázal Lewandowski skvělý reflex a napálil míč do špatně střežené brány. Vedoucí gól se rozběhl slavit se spoluhráči i fanoušky, ale opomněl hvizd sudího, který reagoval na signalizovaný ofsajd. Poláci se tedy po chvílích nadšení musí spokojit pouze s bodem.
Ukrajina - San Marino 9:0
Góly: 11. Marko Dević, 26. Jevhen Selezňov, 32. Edmar, 45. Jevhen Chačeridi, 50. Jevhen Konopljanka, 54. Jevhen Chačeridi, 63. Roman Bezus, 74. Artem Fedeckyj, 90+3. Jaroslav Rakickyj
Fotbalisté Ukrajiny si s chutí zastříleli proti trpaslíkovi ze San Marina a v domácím prostředí potvrdili velice dobrou formu. Navíc mu uštědřili vysokou porážku v poměru 9:0, což je doposud největší debakl tohoto celku v této kvalifikaci. San Marino je beznadějně poslední s celkovým skóre 0:39, Ukrajinci i přes vysokou výhru zůstávají třetí o bod za Anglií i Černou Horou. I přes velký počet branek si žádný z domácích hráčů nepřipsal hattrick.Ukrajina šla do vedení v 11. minutě ze své první vážnější akce, kdy Artem Fedeckyj našel ve vápně volného Marka Deviće a ten přízemní střelou rozvlnil síť poprvé. Po dvaceti minutách hry ještě nedokázal Jevhen Selezňov propálit brankáře Federica Valentiniho, avšak ve 26. minutě po centru Jevhena Chačeridiho už nekompromisně hlavou zvýšil vedení favorita. O šest minut později mohli Ukrajinci slavit třetí trefu, když se trefil Edmar.
Ještě předtím napálil pouze břevno Andrij Jarmolenko, následně po hlavičce Selezňova a dobrém zákroku Valentiniho pohodlně dorážel do prázdné branky právě Edmar - 3:0. Domácí přidali svou čtvrtou branku v samém závěru úvodního dějství. V první nastavené minutě skóroval Chačeridi, který po milimetrovém centru Jevhena Konopljanky snadno zakončoval hlavou. Pět minut po přestávce přidal další trefu autor předchozí asistence.
Konopljanka se dobře zorientoval na hranici vápna a jeho bomba zapadla přesně k tyči. O čtyři minuty později se podruhé v utkání zapsal do listiny střelců Chačeridi. Po dalším rohovém kopu se míč ve skrumáži odrazil právě k němu a prázdná branka se nedala minout - 6:0. Po hodině hry se prosadil střídající Roman Bezus, který na do té doby na hřišti strávil pouhé tři minuty. Čtvrthodinu před koncem vylepšil skóre Ukrajiny již na 8:0 Fedeckyj, který využil výborné zpětné přihrávky střídajícího Oleha Husjeva.
Poslední devátý gól zařídil ve čtvrté nastavené minutě Jaroslav Rakyckyj po nádherné střele z přímého volného kopu. San Marino nebylo daleko od potupné desítky a v úterý se pokusí napravit si reputaci doma s Polskem. Ukrajina v důležitém utkání přivítá Anglii a tento zápas výrazně napoví, jestli bude mít šanci přímo postoupit na světový šampionát.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Anglie | 7 | 4 | 3 | 0 | 25:3 | 15 | |
2. | Černá Hora | 8 | 4 | 3 | 1 | 15:8 | 15 | |
3. | Ukrajina | 7 | 4 | 2 | 1 | 19:4 | 14 | |
4. | Polsko | 7 | 2 | 4 | 1 | 13:8 | 10 | |
5. | Moldavsko | 8 | 1 | 2 | 5 | 4:15 | 5 | |
6. | San Marino | 7 | 0 | 0 | 7 | 0:38 | 0 |
Finsko - Španělsko 0:2
Góly: 19. Jordi Alba, 86. Álvaro Negredo
Favorit potvrdil svou úlohu a na stadionu v Helsinkách zvítězil o dvě branky. Španělé se sice museli vyrovnat s množstvím absencí, ale nakonec se jim podařilo zaplnit světlá místa po zraněných a slaví důležité vítězství. K jejich radosti slouží i selhání Francie a tedy uvolněné první místo ve skupině.Odvážné Finy načal brzkou úvodní ranou obránce Jordi Alba, na něj v závěru utkání navázal střídající střelec Álvaro Negredo. Svěřenci Vicente Del Bosqueho tak navýšili svůj náskok nad Francií a dál postupují vstříc brazilskému finálovému kolu. Nutno podotknout, že Finové se nevzdali bez boje a také oni měli své šance. Problém byl, že Španělé vyučovali z produktivity a domácí tým nedokázal krátkých 'okének' v obraně soupeře dostatečně využít.
Po úvodních poznávacích chvílích, kdy se ani jeden z týmů neodvažoval více otevírat hru, se do zakončení poprvé dostal Teemu Pukki. Kompliment ale zaslouží celý finský tým, především Rasmus Schüller, který utekl po straně a našel Romana Eremenka. Ten nesobecky nahrával lépe postavenému Pukkimu, který málem dotlačil Sergia Ramose k vlastnímu gólu.
První zásah sice měli na svědomí domácí, ale první gól si po dvaceti minutách připsali favorizovaní hosté. Cesc Fábregas našel dlouhým pasem nabíhajícího beka Jordiho Albu, který si seběhl ze své strany a střelou mezi nohy překonal brankáře Nikiho Mäenpäu - 1:0.
Složitou renesanci kariéry prožívá exbarcelonský střelec David Villa, který se pokusil najít ztracenou formu v reprezentačním utkání. Po straně si pohrál s Ringem a následně se řítil sám na brankáře, jeho přízemní střela ale nakonec mířila vedle tyče. Španělé pokračovali ve svém typickém představení složeném z krátkých přihrávek, čímž uspali soupeře i nejednoho diváka. Druhá půle se jevila jako mnohem zajímavější.
Již minutu po jejím začátku si totiž na dlouhý pas naběhl Pedro, jehož rychlost dělala obráncům Finska velké problémy. Pedrovo zakončení ale mířili těsně nad bránu! Del Bosque usoudil, že je třeba nahradit zkušenost rychlostí a na trávník poslal výměnou za Villu Jesuse Navase. Kari Arkivuo mohl poslat spoluhráče do začínající šance, ale včasný zákrok Kokeho jej zastavil. Jako blesk z čistého nebe mohlo přijít nečekané srovnání. Centr Eremenka ze strany si vyhlédl Teemu Tainio, ale bohužel pro domácí netrefil.
Situaci dva na jednoho nevyřešili Finové právě nejlépe. Toho mohli litovat při šanci Álvara Negreda. Čerstvá posila Manchesteru City se coby střídající hráč postarala o rozruch, když přesný pas neproměnil v gól. Brankář Mäenpää se opět předvedl coby brilantní pozorovatel a včas útočníkovi zmenšil střelecký úhel. Plno práce měl po dlouhé době také Iker Casillas, jehož vyrušil z klidu Teemu Pukki. Spolupráce Pedra s Iniestou jen těsně neskončila ve finské bráně, domácí tedy stále ještě živili naději na body.
Tu zhatil až Negredo, který po šanci Cazorly unikl spolu s Navasem obraně Finů a situaci dvou útočníků na jednoho brankáře vyřešil ideálně - přihrávka od Navase a rána do prázdné brány od Negreda. Manchesterská spolupráce evidentně funguje, Španělé jsou díky ní první.
Gruzie - Francie 0:0
Góly: -
Tbilisi slaví, hráči Galského kohouta nedokázali za devadesát minut překonat brankáře Giorgiho Loriu a odjíždějí jen s jedním bodem. Útočná fáze se dnes svěřencům Didiera Deschampse vůbec nedařila, přestože jeho hráči měli několik slibných šancí. Ani jednu z nich nedokázali využít a první místo nabídli Španělům.V kádru Francie přitom nechyběly hvězdy formátu Francka Ribéryho, Oliviera Girouda nebo Karima Benzemy, ale i s nimi si obrana Gruzie poradila. Deschampsův výběr se jal udávat tempo hry již od začátku a nepustil soupeře k míči. Série přihrávek vedla k obléhání branky, kterou pro dnešní večer strážil Giorgi Loria. Ten se před vlastními fanoušky chtěl náležitě prezentovat a myslím, že se mu to povedlo náramně.
Franck Ribéry se na marné snažení svých kolegů po deseti minutách již nemohl dívat a jeho projektil jen těsně minul pravou tyč. Možná trochu překvapivě, ale zaslouženě se Gruzie nechtěla pouze bránit a útočila všemi dostupnými prostředky. Zejména nepříjemné napadání rozehrávky dělalo hostům velké problémy.
Do slibné šance se se štěstím probil Benzema, jehož dělovku musel Loria zachraňovat na poslední chvíli. První půle sice moc pohledného fotbalu nepřinesla, ale Francouzi pochopili, že dnes je nečeká nic snadného. To se potvrdilo hned na úvod druhého poločasu, kdy se před Llorisem zjevil Tornike Okriašvili, jehož ránu zastavila tyč! Francie kontrovala Benzemou, jehož hlavičku po hodině hry možná kdekdo viděl v síti. Nakonec však střelec Realu Madrid pálil jen nad břevno.
Dvacet minut před koncem zápasu se do velké šance dostal také ve formě hrající Olivier Giroud, jehož teč skončila nad bránou domácího týmu! A opět kanonýr Arsenalu - Loria ale nakonec zasahovat nemusel. Francie začínala být nervózní, klid jí chtěl dopřát záložník Franck Ribéry, který se protáhl kolem svého strážce a nebezpečně zakončoval. Loria si s jeho ránou poradil a Gruzie mohla dál překvapovat protihráče. Ribéryho chtěl napodobit Laurent Koscielny, jehož hlavička ale mířila jen nad břevno Loriovy brány.
Poslední akci zajímavého zápasu měl na svědomí Olivier Giroud, ale ani teď radost hostujícím fanouškům neudělal - přesný centr na hranici penalty totiž díky skvělému Loriovi neproměnil a odsoudil Francouze ke zkáze. Tedy, stále ještě hájí druhé místo, ale Španělé mají k Brazílii mnohem blíže.
Komentáře (231)
Přidat komentářOT: Nevíte, kdy do fify 13 přidají aktuální soupisky?
Ak máš originál tak musíš jedine čakať, ale neviem vôbec či to EA plánuje, neviem ako to bolo v 12tke
Už asi nebudú dávať, keďže čoskoro výjde FIFA 14.
už nebudou podle mě, musíš si koupit 14
To snad není možné. Podle těch gólů to vypadá, že se každej rusák jmenuje Aleksandr.
Alexandr je v zemích SSSR populární jako tady Honza
Spravodlivé výsledky dnes zatiaľ
ikdyž jsme prohráli tak na druhou stranu můžu říct že to co tam předváděli většinu hry ta kto nebylo zas tak špatné ... ofc že prohrát s armenii je strasné ... co více říci
nic moc výsledek, ale když nejde o život tak nejde o nic. i prohry k životu patří.
Cristiano Ronaldo právě svým gólem v Severním Irsku v historické tabulce reprezentace Portugalska se 41 góly vyrovnal Eusébia a ztráctí 6 gólů na prvního Pedra Pauletu. Viva Cristiano!
Slovensko super
a Albion si to zatim taky dava
Vonku porazíme našlapanú Bosnu ale v Lichtenštajnsku remizujeme aj doma s Litvou ... Ale tak to je stále iba proti silným súperom sa hecnú slabých úplne vypustia a potom to stojí postup.
Pat & Mat faktor
Slavnu Bosnu vyskolil Kozak ako malych ziacikov, o triedu sme boli lepsi. Zhustil stred a domaci nevedeli, co maju robit. Pecovsky fantasticky vykon, v subojoch neprekonatelny, Skrtel tiez, defenziva Sestaka a Weissa perfektna. A potom v 60 minute mozete v pekelnej atmosfere pocut Heja, heja Slovensko
triedu sme boli lepsi
a co je na tom smiesne? sme ich predcili vo vsetkom, to ze maju lepsie drzanie lopty, ved s tym sa ratalo, inak sme ich nepustili ani k tomu, zeby si prdli
Pochybujem, ze ten zapas videl.
Tak už ho překonal, osamostatnil se na druhé příčce a na Pauletu ztráctí jen 5 gólů. Força Portugal! Viva Cristiano!
A jak je to u nich s odehranýma zápasama?Pokud vím,tak za dob Eusebia se hrálo těch kval.zápasů daleko méně.Portugalsko v kval. na MS 1966 odehrálo jen 6 zápasů.V kval.na MS 2010 ovšem už 12 a na takové EURO 2008 dokonce 14!! To je pak sakra rozdíl.
Cristiano má zatím odehraných 106 zápasů, Eusébio jich odehrál za reprezentaci 64, takže má lepší střelecký průměr. Ale já to tak neberu. Třeba nejlepší argentinský střelec v reprezentační historii Batistuta má už teď o 4 odehrané zápasy méně, ale i přesto dokázal dát o 21 gólů více než Messi. To mi připadá až neuvěřitelné. Za Eusébia zas nebyla tak vyrovnaná špička a nebyla taková konkurence jako dneska, takže bylo trochu snažší si vylepšit střelecký účet. Každá doba má svoje plusy a mínusy, Cristiano je prostě zatím 2. nejlepší střelec v portugalské historii a to už mu nikdo nikdy nevezme.
C.Ronaldo je vynikající hráč a je radost na něj koukat.Podle mého názoru je to v součastnosti nejlepší hráč.Ano ta špička je dnes určitě vyrovnanější.Na druhou stranu dříve zase nebyli takové týmy jako dnes Andorra,San Marino atp.
Kozak
Obrana komplet
Pecovsky
Len skoda, ze nehrali len Slovaci. Dalsie nominacie snad bez Guedeho a Depetrisa.
a co ti tak vadi natom ze su tam?
Nie su Slovaci...
Maju obcianstvo, tak su Slovaci, ta kus
Mame tu krasnych bielych ''Slovakov'', ktori by tuto krajinu okradli aj o poslednych 5 eur(a tym nemyslim len nas parlament), ale ty sa budes stazovat na Guedeho? Pre mna je Slovak ten, kto tu zije, miluje tuto krajinu a je ochotny nieco urobit pre jej dobro.
A Depetrisa... BTW: Ta prva veta vobec nie je tym, na co vyzera. :D
Ale potom stracaju reprezentacie zmysel, ale som rad, ze sa nasim dnes zadarilo
Bludy!
sam si stratil zmysel...uz sa konecne oprostite od tychto zastaralych nazorov
holandsko
Krása náhodou jediný zápas čo mi ušiel na tikete.
Estonci spíš. Estonci do finále!
Slovensko Holandsko Švajčiarsko
Ronaldo
Hattrick! Cristianooo Ronaldooo! Força Portugal!
Dvě hlavy a hlavně zase přímák .
Doufám, že si to přenese i na El Madrigal. Tam jeho přínos po té repre pauze proti rozjeté Žluté ponorce budeme hodně potřebovat.
Uvidíme, v jakým bude vůbec stavu. Nějakej dement vymyslel přátelák v USA proti Brazílii.
To jsem taky nepochopil. Nebo vždycky ještě rostu ze zápasů Španělů v Ekvádoru, Portoriku atd. Četl jsem i něco o pohmožděném stehenním svalu, ale snad všechno dobře dopadne a s Ponorkou nás potáhne.
pěkně nacvičenej přímák, úplně stejně jak o víkendu
Cristiano
Bude článek o tom, že překonal Eusebia, nebo takové jsou vyhrazeny jen pro Messiho?
Treba počkať čoskoro bude článok o Klosem už len jeden jediný gólik
až ked prekoná Pauletu
Messi taky nepřekonal toho prvního
Máš to tam.
http://www.eurofotbal.cz/clanky/messi-oslavil-proti-guatemale-hattrick-a-prekonal-maradonu-222528/
Tak to už nechám pracovat četku.
Najlepsiemu hracovi je venovana najvacsia pozornost. A clanok o o tom, ze MEssi prekonal Eusebia, si nepamatam
Tak teď jsi mě teda nachytal ty chytráčku
Netvrdil by som že Maradona je najlepší hráč no ked myslíš.
Ano, vsetci sme videli preco si tento prispevok napisal, dufam, ze ti odlahlo ako si si zapi*oval, gratulujeme ti
Jeho by som moc neriesil v tomto smere, tema Messi je dovod jeho existencie na tomto fore.
Dobře mě znáš
Klasika. Messi si usere a hned tu ma clanek.
Dobrej komplex
Švýcarsko-Island super zápas, teda Island mě překvapil, třeba ten nádhernej ťukec asi v 82 minutě. Myslim že klidně mohli i vyhrát. Gudmundsson a Sigthórsson hráli teda takhle . A Estonci
tí Švajčiari mi pripomenuli toto : http://www.eurofotbal.cz/africky-pohar-narodu-2010/reportaz/angola-mali-211584/ a http://www.eurofotbal.cz/premier-league/2010-2011/reportaz/newcastle-united-arsenal-fc-223160/
skvely vykon islandu a vyrovnavajuci gol na 4:4 doslova lahodka ! island, bez ohladu na to, ze ich je tolko co bratislava bez petrzalku su neuveritelne sportovy narod, futbalovo pojdu hore. mal som ces zit a pracovat na islande, velmi im fandim !
Jojo, myslím že už jsou na úrovni Slovinska třeba a určitě se ještě vyšvihnou.
Peršan vypadá tlustě.
Moyes faktor
PERFEKTNY VECER!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=G5Kt78SvwSI - ještě Cristiano beroucí ubohému Irovi jeho duši
ouch
luxus
Pekny, ale k nicemu. V Tomhle me CR dost casto stve. Kdyby misto ubohe nahravky dozadu objel toho druhyho hrace, tak by to melo mnohem vetsi cenu a mohlo to k necemu byt..
Právě pak musíš hrát na jistotu, aby ten "tríček" platil
Kravina..
Ty ses moc konzervativni. Ja vim taky, ze to je absolutne neefektivni, dyt to byla prdel. Ale co jako.
Achjo..
Štve? Vždyt fotbal se hraje pro lidi,pro radost. A když vedeš 4:2. Nechápu tě.
škoda, že něco takového nepřevede třeba proti dobrým obráncům. Třeba v LM proti Dortmundu si moc nezafintil..
Ten Severní Ir při tom prostrčení míče mezi nohama vypadá, jak nějaký opilec, kterému něco spadlo na zem. Jak se tam dezorientovaně motal...
Rony je kral, uz sa na jeho navrat velmi tesim
Sni dál
njn po jeho predlzeni zmluvy, ktoru ste avizovali uz 1000x je to naproste nerealne
Na druhej strane, ty si avizoval jeho prichod uz toto leto
ako to myslis teraz vazne toto? si sa skennethovatil?
v 30tke vam ho prajem
A ted parafrazujes toho ploda, nebo mluvis za sebe?
mam svoj vlastny nazor
heh, povodil
Polaci hrajou ultra tragicky.
výhra teší, ale bosnu musíme v žiline poraziť opäť
Solidní zářez v tom Polsku
priblíž
Neuznaný gól v 94 minutě pro Polsko. Podle rozhodčího ofsajd ale i slepec by poznal, že o ofsajd nešlo.
ofsajd to bol skôr by si si mal doštudovať pravidlá futbalu predtým, než tu začneš perliť
Máš pravdu. I tak se ale měla předtím kopat penalta pro Poláky.
Klasicky mimo...
Cris 3 fíky, Morata včera 4. No, hlavně si něco nechte proti Ponorce.
Cristiano hattrick, Iker základ s nulou
Inak klobuk dole pred tym Islandom, taky malinky ostrovcek s par obyvatelmi a kolko vybornych futbalistov tam maju
tak v prvom rade oni sa uz takmer vsetci ucia par rockov hrat futbal vo vyspelej Europe lebo na tom ich ostrovceku by sa toho vela nenaucili
Ide o to, ze to titerne nieco vo Waterworlde produkuje kvalitnejsi fotbal i futbalistov nez take Finsko, Bielorusko i Skotsko
to nemozes takto porovnavat
aj Faerske ostrovy dokazali raz za cas uhrat slusny vysledok s velkym favoritom napriek tomu ze je u nich viac oviec ako ludi. futbal sa vyrovnava a v jednom zapase moze outsider nieco uhrat ale v dlhodobom kontexte ako je cela kvalda neverim ze timy typu Island, Sev.Irsko, Luxembursko, Bielorusko atd dokazu postupit na nejaky sampionat. tam uz treba aj kvalitu aby sa zvladlo 8-10 zapasov. A Skotsko je kapitola sama o sebe o tom sa mi uz ani neziada cosi napisat
chlapci, trosku vas dam do obrazu. zhodou okolnosti som na islande a vo finsku dlhe roky zil a pracoval (vo finsku dlhsie) a videl som ako tam je sport a pohyb sucast kultury. nebyhu sa trendovo, ze jogging, zumba a pod, ale vyslovene pohybove aktivity su sucastou ich severskej mentality. a co je najkrasjie - venuju sa mladezi. vsade su ihriska, sportoviska, kopa klubov, vsade vidite decka hrat futbal, hokej, robit plavanie, na islande aj tu hadzanu. velmi do toho investuju, venuju sa im a preto uz dlhodovo patria k ciernym konom. islandania su spicka v hadzanej, fini v hokeji a najnovsie aj vo futbale. maju velky potencial, ktory tkvie najma v ich huzevnatosti a nepoddajnosti. ja by som ich prestal podcenovat.
Bůh z Madeiry
Cristiano Ronaldo has scored 35 competitive goals for Portugal. Messi has scored 15 competitive goals for Argentina.
J A N K O Z A K
česko Slovensko francuzsko holandsko grecko belgicko
Cris
100. pro CR7
100. pro Cristiana Ronalda
zase sa len potvrdilo ze na tie nase primadony treba len tvrdu ruku.
akaze to zmena oproti G+H. Griga sa stazoval ze musi hracom neustale pripominat aby v repre bojovali a hrali so srdcom a Kozak to dokaze z nich dostat hned v prvych zapasoch.
tu sa ukazuje aku silu a respekt ma osobnost trenera. na dnesnom vykone ma Kozak 90% podiel.
http://www.youtube.com/watch?v=PcsRarqtp7I no Srbové se s tím nesrali při Chorvatské hymně. Upřímně si neumím představit kdyby tyto týmy se někdy setkaly ve skupině na ME anebo na MS.
na tej prvej skupine je jasne videt na akej slabej urovni je britsky fotbal vseobecne. kvalitny fotbal nerobi hluk divakov ani zbytocne smykacky za autovou ciarou
Cristianův výkon
http://www.youtube.com/watch?v=ykIRV1LcPgY
Já tyhle jeho videa fakt miluju. Jediný hráč na světě, u kterého se můžu mrknout na takový sestřih z kteréhokoliv zápasu a mám naprostou jistotu, že mě vždycky bude bavit.
jj taky se dívám,jinak Meireles vypadá hrubě
Vypadá fakt hrozně.
http://www.mundodeportivo.com/20130905/futbol/america/...dad-pele_54380054566.html
Tvl, ak by sme mali tých 6 povinných bodov zo zápasov proti Litve a Lichtenštajsku, kde sme teraz mohli byť...
Mandžukić, Müller, Kroos, Robben, (Klose)
Leitner, Hofmann, Bittencourt, Lewa
Tak se dívám na góly Gudmundssona a jeden lepší než druhý. A hlavně ten v 90. minutě
Osem rokov od smrti Cristiho otca, venoval mu hattrick. Keby otec zil, tak je velmi hrdy...
ako hral Marekario?
TOP vykon
nebolo hraca, co by vcera nedal top vykon...ale vycnievali Kucka, Pecovsky a Hamsik
a Weiss , tak hral snáď len raz,v Severnom Írsku.
jj a Weiss no, ale jak sa vracal do obrany, to som od neho snad este nikdy nevidel
pre mňa TOP Nemec, už dlho sme od hroťáka nemali takýto výkon....sledujem ho pravidelne či už keď bol v K"lauterne, kártko v Ingolstadte, alebo teraz keď valcuje v Unione...a je to fantastický klasický hroťák, ale som osobne rád, že sa darilo aj Hamšíkovi aj Kucovi - konečne !
ide mu to aj v Nemecku? no vyzera to tak, ze Kozak nasiel utocnika, ktory mu zapadne do systemu idealne, konecne no
http://tinyurl.com/m8pt3kd
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=i1TGS8ZXGIs
Stevenko, no paráda
ked niekto porovna grigu a hippa s kozakom to je ako nebe a dudy - to by clovek ani nezpoznal ze ide o tie iste tymi - tp nasadenie nasich hracov dneska ako finale champions league cely zapas odjazdili po zatku
Cristiano
Abyste se z něj všeci nepoto
Buffon paradni
http://www.youtube.com/watch?v=DvVA4Deislw
Včerejší neuznaný gól Poláků v 94'...
a aby toho nebylo málo, tak měli ve druhé půli kopat ještě penaltu.
ale to v 94 minúte posúdili správne pretože ak je vybehnutý brankár a je za ním ešte spoluhráč, tak sa berie ako posledný hráč práve brankár
presne tak bol to ofsajd to presne iste sa stalo na MS v JAR ..Mexico uz neviem s kym vtedy hralo a tiez nebol uznany gol s podobnej situacii a tiez po prave velmi dobre reagoval ciarovy aj tento krat..
dobře neuznaný. Rozhodčí vyhodnotil situaci správně. Smekám.
http://www.ultras-tifo.net/news/1872-romania-hungary-06092013.html
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FCNGVd3ql5s
Tomu se říká odjezd pekelného vlaku
z komentárov to moc slávne nevyznelo
Mongolian tactic
you are fighting with nobody, burn some torches on the train, trow some benches, and chairs. After that you make some photos, post them on the internet! Now you are great !
But you still have lost one banner and some several flags !
1918
Viděls sestřih Baníku ze včera ? Zase jednoduchá hra, Pavlenka v bráně (dle mého má ale podíl na té jedné inkasované brance) a zkoušení Krauta na kraji obrany.
Viděl ale je to jen příprava, nedělám si naděje. Kraut ať si tam klidně hhraje když mu to půjde lépe než těm dvoum zawadnejm...
Irsko prvy gol z ukazkoveho ofsajdu. Dolezite vitazstvo pre Portugalsko a uz si prakticky potvrdili ucast v barazi
*druhy
Jó, Božský Cristiano - to je plejer, panečku! Na toho nikdo nemá!
to mas pravdu skoro nikto na nho nema ... okrem jednej osoby ...
Ribery
Odporúčam pozrieť druhý rumunský gol, la fantastica:https://www.youtube.com/watch?v=BYSrLE9dbzk
neviděl někdo zápas bosna-slovensko??? jak to probíhalo., nechápu to prostě- něco mě to stálo
Bosna se na to normálně regulerně vykašlala. Dost to podcenili.
ale hovno sa na to vykaslali
díky všem
Bosna zacala velkym tlakom, ale my sme chodili stale do protiutokov, cim sa domaci vylakali a neutocili s takym mnozstvom hracov, v strede ihriska sme ich dokonca prehravali, hlavne vdaka obrovskemu mnozstvu vyhranych osobnych subojov. Bosna si az na jednu vynimku nevypracovala ziadnu vacsiu sancu, kludne to mohlo byt aj 0:2, ci 0:3. Myslim, ze tam zohrala ulohu aj psychika, podobne ako v kvalde na MS2010 SVK - SLO
http://www.youtube.com/watch?v=1nS--Gq_UhE
1:52 ta Weissova šanca, tak to bola inak krásna akcia
http://www.youtube.com/watch?v=QFbnoH5q0co
ak máš čas...mimochodom perfektný kanál, odporúčam
no to si mi mal co ukazat
200 pre Pavla Demitru
aj pre Mareka,Vasicka a Rachunka a samozrejme pre vsetkych ostatnych
Bosna Snad je to na konci nebude mrzet.
snad bud
e
Slovensko Hungaria Česko bože můj
aj tak na 95% ani my ani madari ani cesi nepostupia nikde
preco rozhodca obral estoncov o tri body? ved ten obranca odkopol jasne loptu a drzali sa vzajomne...
malta-dansko,v 3 minutovom zostrihu 4 sance malty,2 danska a dansko vyhraje
miro klose
Snad Trapattoni na konci kvalifikace konecne odejde
Podľa našich informácií bývalý slovenský futbalový reprezentant Marek Špilár spáchal samovraždu. Vyskočil z okna bratovho bytu na piatom poschodí. Príčina rozhodnutia ukončiť vlastný život zatiaľ nie je známa.
nestastna laska
R.I.P.
Co ti to uplne jebe? Teraz som si to pred chvilou precital. Spoluziak mojho bratranca. Ked sme s nim boli svojho casu sadnut, tak uplne v pohode chalan. Neskutocne...
http://img.topky.sk/900px/1250658.jpg/slovenska-madarska-vlaky-Bukurest.jpg
tak to si robic picu
mali radost madari asi
Gabor Kiraly este chyta?
jj Liptak, Laurencic, Lacko
Slováci hmm zase po dlouhé době překvapili !
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele