Souhrn kvalifikace MS - 10.9.
Švédsko - Maďarsko 2:1
Góly: 55. Kim Källström, 64. Samuel Holmén - 90+3. Gergely Rudolf
Švédsko dokázalo doma ve Stockholmu porazit maďarský národní tým 2:1. Branky padaly pouze v druhém poločase. Domácím zajistili dvoubrankové vedení Kim Kallstrom a Samuel Holman. Maďaři odpověděli až příliš pozdě, když v 90. minutě skóroval Gergely Rudolf.Utkání začalo opatrně, ovšem domácí celek si pomalu začal budovat převahu. Po dvou minutách hry musel Babos zasahovat proti dělovce Kallstroma. Maďaři začali napadat švédskou rozehrávku ve středu pole, což se jim vcelku dařilo. Ovšem bojovné pojetí hry si kazili spoustou nepřesných přihrávek. Domácí byli tedy nebezpečnější, ale také jim dělala problém přesnost ať v přihrávce, či v zakončení. Do kabin se tedy odcházelo za stavu 0:0 a diváci na stadionu Rasunda rozhodně nebyli z první půle nikterak unešeni.
Lars Lagerback musel svým svěřencům o přestávce pořádně vyčinit, neboť do druhé poloviny nastoupili Švédové jako vyměnění. Načež se po deseti minutách od startu druhé půle radovali z první vstřelené branky. Mozkem celé akce byl Henrik Larsson, jenž ve finále našel svým centrem Kallstroma. Záložník Lyonu poté dokázal prostřelit brankáře hostí – 1:0. Maďaři se po inkasované brance nesesypali, naopak je branka "nakopla". O chvíli později měl Isaksson co dělat, aby zneškodnil Gerův pokus.
Ovšem byli to domácí, kteří se radovali z další vstřelené branky. Vynikající Larsson našel kolmou přihrávkou Holmena, jenž akci bez problémů dotáhl do radostného konce. Domácí stále měli útočné choutky, ze hřiště byl stažen velmi nevýrazný Ibrahimovič a přišel mladík Rosenberg. Domácí již branku vstřelit nedokázali, ale hosté se dočkali alespoň čestného zásahu. V samém závěru nastaveného času zkorigoval na konečných 2:1 Rudolf.
Albánie - Malta 3:0
Góly: 45+1. Erjon Bogdani, 84. Klodian Duro, 90. Armend Dallku
Albánie splnila povinnost a porazila Maltu. Góly domácí dávali v úvodu a na konci druhého poločasu.Domácí byli podle očekávání od úvodního hvizdu lepším týmem a měli více ze hry, jenomže jejich útoky se rozbíjely o maltskou obranu. Hosté dokonce mohli jít do vedení, Beqaj však tutovku Mifsuda zlikvidoval.
Hostující tvrz padla až v úvodu druhého poločasu. To poslal Duro přihrávku Bogdanimu a ten otevřel skóre. Duro pak sedm minut před koncem přidal pojistku, v samém závěru ještě domácí výhru pečetil Dallku.
Portugalsko - Dánsko 2:3
Góly: 42. Nani, 86. Deco (pen.) - 83. Nicklas Bendtner, 88. Christian Poulsen, 90+2. Daniel Jensen
Neuvěřitelné věci se děly v Lisabonu, kde to dlouho vypadalo na výhru Portugalska. Jenomže domácí podcenili závěr, v divokém závěru hned třikrát inkasovali a tři body nakonec získalo Dánsko.V úvodu utkání zahrozil domácí Ferreira, na druhé straně ohrozil bránu Agger. Portugalci podle očekávání kontrolovali hru a vypracovali si několik rohových kopů. Dánové spoléhali na rychlé brejky a jeden takový jim málem vyšel ve 40. minutě. Loevenkrands přešel přes Bosingwu a postupoval sám na brankáře Quima. Souboj s ním sice vyhrál, jenomže nezamířil přesně. A tak zahřmělo na druhé straně. O dvě minuty později si s obránci poradil Almeida a poslal centr do šestnáctky, kde se prosadil Nani - 1:0.
Další ránu pro hosty znamenalo zranění Larse Jacobsena, jehož o poločasové přestávce nahradil Michael Silberbauer. Domácí vstoupili do druhé půle s cílem rychle pojistit vedení a velmi blízko ke jeho splnění měli Nani a Simao. Domácí ze své převahy branku nevytěžili, až přišla závěrečná desetiminutovka. V 82. minutě se k zakončení dostal Bendtner a vyrovnal na 1:1.
Portugalská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. V pokutovém území byl faulován střídající Nuno Gomes a Deco z nařízené penalty vrátil domácím vedení - 2:1.
Nový trenér Carlos Queiroz se chystal na oslavu vítězství, jenomže předčasně, Dánové totiž předvedli nevídaný závěr. Minutu před koncem měli hosté výhodu rohového kopu, Quim míč nezachytil a Poulsen hlavou rovnal na 2:2. Ani to ovšem nebylo všechno. V nastaveném čase se do míče opřel Jensen, jeho ránu ještě tečoval Pepe a míč zapadl do portugalské sítě - 2:3.
Moldavsko - Izrael 1:2
Góly: 1. Igor Picuşceac - 39. Omer Golan, 45. Klemi Saban
Izrael by se rád konečně podíval na nějaký velký turnaj a možná se mu to podaří již za dva roky. Izraelci dobře zvládli vstup do kvalifikace o postup na MS a po remíze se Švýcarskem vyhráli v Moldavsku.Start do zápasu přitom vyšel daleko lépe domácím. Už v první minutě pustila hostující obrana do šance Picusiaca a ten poslal domácí do vedení - 1:0.
Izraelci brzy prohrávali a mohlo být ještě hůře, Frunza a především pak Picusciac však své šance neproměnili, a tak přišel trest. Ve 39. minutě zakončil kombinaci hostujícího týmu Golan a aby toho na domácí nebylo málo, v poslední minutě první půle jejich síť rozvlnil ještě Saban - 1:2. Tou dobou přitom již nebyl na hřišti zraněný Sahar, který o víkendu zajistil remízu se Švýcarskem.
Moldavané po změně stran nedokázali zopakovat raketový nástup z prvního poločasu, navíc přišli o jednoho hráče. Proti pravidlům se provinil Golovatenco a rozhodčí mu ukázal přímo červenou kartu. Izrael zvládl závěr zápasu na jedničku, oslabeného soupeře již do žádné šance nepustil a ukázal, že i v této kvalifikaci hodlá míchat postupovými kartami.
Lotyšsko - Řecko 0:2
Góly: 10. Theofanis Gekas, 49. Theofanis Gekas
Na jedničku vstoupilo Řecko do kvalifikace o postup na MS 2010. O víkendu vyhrálo v Lucembursku, nyní si tři body veze z Lotyšska.Řekům se vydařil start. Již v desáté minutě se do šance dostal útočník Leverkusenu Gekas a poslal hosty do vedení - 0:1.
Svěřenci trenéra Rehhagela byli jasně lepší a vypracovali si několik dalších šancí. V 18. minutě hlavičkoval Katsouranis a Vanins poprvé ukázal své kvality. Lotyšský brankář musel znovu zasahovat o deset minut později, tentokráte vytáhl skvělý zákrok proti hlavičce Charistease.
Gólové pojistky se Řekové dočkali až na začátku druhé půle. Ve 49. minutě centroval Torosidis a Gekas přidal svou druhou branku večera - 0:2.
Až po druhé inkasované brance se domácí osmělili a začali ohrožovat Chalkiase. Toho z trestného kopu zaměstnal Solonicins, dvacet minut před koncem pak propásl obrovskou příležitost Laizans. Ten se ocitl sám v pokutovém území, jenomže Chalkias ho vychytal. V závěru zápasu si oba týmy připsaly po jedné šanci, správně seřízená mířidla neměli hostující Charisteas a domácí Verpakovskis.
Švýcarsko - Lucembursko 1:2
Góly: 43. Blaise N'Kufo - 27. Jeff Strasser, 87. Alphonse Leweck
Obrovská senzace se zrodila v Curychu, kde domácí Švýcarsko prohrálo s trpaslíkem z Lucemburska. Tomu výhru zajistil pět minut před koncem Leweck.Zápas měl být původně oslavou návratu Alexandera Freie, který se na hřiště vrátil po zranění kolena a v prvních minutách to na nějaké komplikace nevypadalo. Již v první minutě hlavičkoval po trestném kopu Barnetty nad Djourou, Nkufo pak po pasu od Inlera v obrovské šanci nastřelil jenom brankáře Jouberta.
Domácí své šance nevyužili, a tak přišel trest. Ve 28. minutě se do trestného kopu opřel Strasser a jeho rána skončila v horním rohu domácí svatyně - 0:1.
Náladu domácím fanouškům vrátil dvě minuty před koncem prvního poločasu kanonýr Nkufo. Ten se trefil hlavou a diváci si od jeho trefy slibovali, že ze Švýcarů spadne psychický balvan a začnou gólové hody.
Švýcaři po změně stran svého soupeře zatlačili před jeho pokutové území, branku však nedali. Postupně své šance neproměnili Hakan Yakin, Mario Mutsch a Almen Abdi, prvně jmenovaný pak nedokázal složit reparát a mířil těsně mimo.
Švýcaři o víkendu v samém závěru přišli o výhru nad Izraelem a ani v tomto utkání si nepohlídali konec. V 86. minutě šokoval celý stadion Leweck, který si naběhl na pas od Strassera a prostřelil Benaglia. Na výhře Lucemburska již nic nezměnila ani hlavička Lustrinelliho, Joubert jí vyškrábl na břevno.
San Marino - Polsko 0:2
Góly: 36. Ebi Smolarek, 66. Robert Lewandowski
Po remíze se Slovinskem si Polsko připsalo první kvalifikační výhru, podle očekávání si svěřenci Lea Beenhakkera poradili se San Marinem, které přehráli v poměru 2:0. O branky se postarali Euzebiusz Smolarek a Robert Lewandowski.Polští fotbalisté předvedli v dnešním zápase daleko lepší výkon než v sobotním utkání se Slovinskem a zaslouženě zvítězili. Nicméně trochu překvapivě se do první veliké příležitosti probojovalo San Marino, když rozhodčí po osmi minutách hry nařídil po faulu na Andyho Selvu, jenž hraje v italské sérii B za S.S. Sassuolo, pokutový kop. Brankář hostů Łukasz Fabiański ale nechtěl připustit šok v podobě vedení San Marina a penaltu lapil.
O dvanáct minut později se už skóre měnilo, hostující útočník Ebi Smolarek hlavičkou překonal domácího brankáře. Poté se připomněl zase outsider zápasu, ale Manuel Marani byl chycen do ofsajdové pasti a jeho zakončení tak bylo zbytečné.
Na druhé straně pak proti domácímu brankáři neuspěli Łukasz Piszczek a z dorážky ani Smolarek. Úspěšný už byl ale v 68. minutě Robert Lewandowski, který po přihrávce Smolereka dopravil míč do prázdné brány.
Polsko se po tomto vítězství dostalo spolu se Slovinskem, se kterým v sobotu remizovalo 1:1, do čela skupiny 3, kde čtvrté místo hájí Česká republika. San Marino se podle očekávání krčí na poslední příčce.
Slovinsko - Slovensko 2:1
Góly: 22. Milivoje Novakovič, 81. Milivoje Novakovič - 83. Martin Jakubko
Velice dobře začalo kvalifikaci o postup na MS 2010 Slovinsko, po remíze v Polsku tentokráte doma porazilo Slovensko.Slovinci začali dobře a v úvodní desetiminutovce dvakrát ohrozili slovenskou svatyni. Mimo nejprve hlavičkoval Novakovic, nad poté pálil Sisic. Hosté se poprvé osmělili ažve dvacáté minutě a za hlavu se mohl chytat Škrtel, který z dobré pozice přestřelil.
O dvě minuty později šli do vedení domácí, když protiútok zakončil úspěšně Novakovic - 1:0.
Slovensko odpovědělo šancemi Vitteka a Hološka, Handanovic si s oběma poradil. Na druhé straně pak propásl příležitost na zvýšení Novakovic. Hosté se snažili o vyrovnání, v úvodu druhé půle pálil dvakrát nepřesně Vittek, proti ráně Šventa se pak zaskvěl Handanovic.
Na druhé straně zachránil Slováky od druhé pohromy Senecký, který si poradil se střelou Korena. Jenomže ten se nenechal odradit, v 81. minutě našel Novakovice a ten zvýšil na 2:0.
Náboj zápasu vrátil o dvě minuty později po centru Hamšíka střídající Jakubko, více už ale Slováci nestihli a na jejich kontě tak zůstávají tři body.
Severní Irsko - Česko 0:0
Góly: -
Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace mistrovství světa remízou 0:0 v Severním Irsku. V nepříznivém počasí si dnes připravili několik slibných šancí, ale žádná z nich se neujala a příležitost domácího Feeneyho zneškodnil brankář Čech.Vytrvalý déšť bičoval Belfast během celého odpoledne a večer před výkopem ještě zesílil. Hřiště se však zdálo být přes nepřízeň počasí poměrně v pořádku a ostrý vítr foukal do zad českého mužstva, které se v očekávané sestavě pustilo hned zkraje do ofenzivy. Plán byl jasný: dokud není hrací plocha příliš rozbitá, využít kombinační akce a utnout tak domácí agresivitu a případný nápor.
Už do desáté minuty si hosté stačili vypracovat dvě slibné příležitosti. K první se dostali poměrně nečekaně, když Jankulovski z třiceti metrů zatočil míč z trestného kopu pod břevno a brankář Taylor měl plné ruce práce, aby ho vytlačil na roh. Stejným směrem mířil hlavou po rohu také Kováč, ale ani tomu se nepodařilo míč dostat do branky.
Domácí po počátečním tápání ožili až na konci první čtvrthodiny, kdy se poprvé dostali na dostřel české branky. A Čech se pořádně zapotil, když vyrážel míč sražený Rozehnalem.
Hosté se na chvíli ocitli v defenzivě, ale v 19. minutě předvedli nebezpečný brejk, který však Sionko místo další přihrávky na Baroše zakončil jen chabou střelou.
Severoirský tým dokazoval, že každá jeho akce uvnitř šestnáctky bude nebezpečná. Nejblíže byl k vedení v 32. minutě, kdy se po nepřehledné situaci dostal k zakončení Gillespie, jenže jeho pokus mířící podél branky měl Rozehnal pod kontrolou.
Největší šance prvního poločasu přišla až v nastaveném čase, kdy se na pravé straně výtečně uvolnil Grygera a na bližší tyčce hledal Baroše. Ten sice míč v pádu trefil, ale ke své škodě mířil jen těsně odkrytého koutu domácí branky.
Domácí však do druhého poločasu vstoupili hodně nažhaveni a několikrát způsobili v soupeřově šestnáctce nebezpečné okamžiky. Ta největší šance přišla v 51. minutě, kdy se po špatné rozehrávce na levé straně uvolnil obávaný Feeney a postupoval sám na Čecha, který ale jeho střelu včasným vyběhnutím a zákrokem nohou zastavil.
V druhém poločase ustal déšť a oba týmy to nastartovalo k většímu nasazení; najednou se hrálo častěji před oběma brankami a také souboje nabývaly na tvrdosti. Na jeden z nich doplatil Ujfaluši, který se ohradil proti verdiktu rozhodčího a byl napomínán.
Češi pak sice ovládli hru ve středu hřiště, ale dlouho kombinovali a jejich akce končily v uctivé vzdálenosti od branky. I proto trenér Rada poslal na trávník čerstvého Slepičku, který měl oživit a zefektivnit ofenzivu místo Baroše. Jenže nepovedlo se mu to a oba týmy si tak připsaly první kvalifikační bod.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Polsko | 2 | 1 | 1 | 0 | 3:1 | 4 | |
2. | Slovinsko | 2 | 1 | 1 | 0 | 3:2 | 4 | |
3. | Slovensko | 2 | 1 | 0 | 1 | 3:3 | 3 | |
4. | Česko | 1 | 0 | 1 | 0 | 0:0 | 1 | |
5. | Severní Irsko | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:2 | 1 | |
6. | San Marino | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:2 | 0 |
Rusko - Wales 2:1
Góly: 22. Roman Pavljučenko (pen.), 81. Pavel Pogrebnjak - 67. Joe Ledley
Semifinalisté mistrovství Evropy se v prvním kvalifikačním duelu na výhru pořádně nadřeli, tři body nad Walsem vyválčili až 9 minut před koncem zápasu. Hrdinou se stal tradiční zabiják, dnes náhradník Pavel Pogrebňak.Všechno se ale mohlo vyvíjet jinak, kdyby v první půli proměnil pokutový kop Gareth Bale. Ovšem minul a z penalty skórovali domácí. Wales ještě našel v druhé části na penaltu Pavljučenka odpověď, pak se snažil za každou cenu ubránit drahocenný bod, nicméně na Pogrebňakovu trefu z 81. minuty už zareagovat nestihl.
Trenér Walesu Toshack viděl na svém mladém týmu samá pozitiva, předvedený výkon byl totiž hodně působivý, chybělo jen více štěstí. Navíc hosté hráli i proti oběma největším hvězdám Ruska, Aršavinovi a Pavljučenkovi. Toshack naopak postavil do kádru samé mladíky, dokonce i osmnáctiletého Sama Vokese, který rozhodl utkání s Ázerbájdžánem. Jeho hlavním úkolem bylo hlídat Aršavina, přes velkou snahu se mu to ovšem příliš nevedlo. Wales se snažil v začátku duelu bránit s využitím rychlých protiútoků.
První ránu vyslal Pavljučenko, dobrý zákrok si ale připsal gólman Hennessey. Wales následně okamžitě spěchal dopředu. Ve 14. minutě zakopl Bale o kapitána ruského výběru Sergeje Semaka a rozhodčí foukl do píšťalky. Sám postižený neudržel nervy na uzdě a z nařízené penalty minul. V další šanci Walesu byl na správném místě ruský strážce Igor Akinfejev. Pro hosty byl velmi krutý zákrok Carla Robinsona na Jurije Žirkova. Ten navíc pád trochu přifilmoval. Pavljučenko se chyby nedopustil a z penalty nabídnutou šanci chladnokrevně využil.
Wales se nadále snažil útočit, bohužel neujala se střela Balea ani pak dělovka Simona Daviese. Hosté stále tlačili a dokázali v 67. minutě srovnat. Po pravé straně se uvolnil smutný hrdina ze 14. minuty Bale, poslal centr na Joea Ledleyho, který prostřelil Akinfejeva. Hiddink však udělal mistrovský tah hodný generála a za Semaka poslal na hřiště Pogrebňaka, jenž mu jeho důvěru do puntíku splatil. Po překrásném sólu nacentroval z levé strany Aršavin na Konstantina Zyrjanova, jeho střelu dokázal sice Hennessey vyrazit, avšak na hlavičku ruského forvarda již nestačil. Rusko tak připisuje první body, Wales se stává černým koňem čtvrté skupiny.
Ázerbájdžán - Lichtenštejnsko 0:0
Góly: -
Duel mezi outsidery čtvrté skupiny skončil bezbrankovou remízou. Ázerbájdžán může litovat neproměněných šancí, protože byl v utkání o trochu lepší než Lichtenštejnsko.Hosujícího brankáře Jehleho, který v minulém střetnutí s Německem obdržel šest branek, zaměstnávali v Baku nejvíce Branimir Subashic a Elvin Mammadov. Jenže jejich nemohoucnost v koncovce nakonec rozhodla o konečné dělbě bodů.
Hosté měli největší šanci v 71. minutě. Mario Frick zakroutil svou střelu kolem brankáře Agayeva, míč směřoval do sítě, na brankové čáře ho ale na poslední chvíli odhlavičkoval obránce Yunisoglu. Oba týmy tak mohou být spokojeny s faktem, že získávají své první body v kvalifikaci.
Finsko - Německo 3:3
Góly: 33. Jonatan Johansson, 43. Mika Väyrynen, 53. Daniel Sjölund - 38. Miroslav Klose, 48. Miroslav Klose, 83. Miroslav Klose
Německo v prvním vystoupení rozstřílelo Lichtenštejnsko, tentokráte získává jenom bod. Ten zachránil Miroslav Klose, který do sítě Finska poslal hned tři míče.První šanci si na své konto připsali domácí, s Vayrynenovým zakončením si bez problémů poradil Enke. Němci se do zápasu dostávali o něco pomaleji, v jejich největší šanci hlavičkoval nepřesně Klose, jemuž nechal dostatek prostoru Hyypia. Skóre zápasu se poprvé měnilo ve 33. minutě a radovali se domácí. Do akce se zapojili Eremenko, Vayrynen a Johansson a posledně jmenovaný z hranice pokutového území překonal Enkeho - 1:0.
Vedení Finům příliš dlouho nevydrželo, konkrétně pouze pět minut. Poté našel Trochovski v pokutovém území Kloseho, jehož opět neuhlídal Hyypia a Jaaskelainen poprvé kapituloval - 1:1.
Závěr první půle byl na branky hodně bohatý a ještě do přestávky padlo po jedné brance na obou stranách. Ve 43. minutě po centru neúspěšně zakončoval střelou přes hlavu Johansson a Westermann mohl uklidit míč do bezpečí, jenomže se mu do cesty postavil Vayrynen a ten vrátil domácím vedení. V 45. minutě se pak podruhé v zápase prosadil Klose. Jeho hlavičku po rohovém kopu Hitzlspergera ještě dokázal Jaaskelainen zneškodnit, na dorážku ale už byl krátký - 2:2.
Rovněž začátek druhé půle přinesl gól a potřetí v utkání šli Finové do vedení. V 53. minutě obešel Johansson svého strážce a zaměstnal Enkeho, který vzájemný souboj tentokráte vyhrál. Jenomže akci nebyl konec, Vayrynen našel Sjolunda a ten mířil přesně - 3:2.
Finové se poté stáhli do obrany a soupeř se dostal do několka šancí. Své reprezentační trápení v 68. minutě neukončil ostrostřelec Gomez, tentýž hráč pak o deset minut pzději nedosáhl na přihrávku od Kloseho. Vyrovnání se tak hosté dočkali v 83. minutě po velkém závaru v pokutovém území. Na začátku všeho byla střela Trochowsého a zákrok Jaaskelainena. Míč se následně odrazil od hlavy Pasanena ke Gomezovi, jehož střelu Pasanen srazil ke Klosemu, který konečně dopravil kulatý nesmysl do sítě - 3:3.
Německo se s jedním bodem nechtělo spokojit a v závěru mohlo strhnout výhru na svou stranu. Šance k tomu měli Westermann a Gomez, ani jeden ale neproměnil.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Německo | 2 | 1 | 1 | 0 | 9:3 | 4 | |
2. | Rusko | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:1 | 3 | |
3. | Wales | 2 | 1 | 0 | 1 | 2:2 | 3 | |
4. | Finsko | 1 | 0 | 1 | 0 | 3:3 | 1 | |
5. | Ázerbájdžán | 2 | 0 | 1 | 1 | 0:1 | 1 | |
6. | Lichtenštejnsko | 2 | 0 | 1 | 1 | 0:6 | 1 |
Turecko - Belgie 1:1
Góly: 74. Emre Belözoğlu (pen.) - 32. Wesley Sonck
Turecko nepotvrdilo roli favorita a doma jenom remizovalo s Belgií. Bod bronzovým medailistům z nedávného evropského šampionátu zajistil až proměněnou penaltou Emre.Belgie začala lépe a v první půli byla mírně lepším týmem. Ve 29. minutě pálil z dobré pozice nad Vertonghen. Ten se příliš jako zakončovatel neosvědčil, a tak se o dvě minuty později proměnil v nahrávače, když svým centrem našel Soncka a ten otevřel gólový účet - 0:1.
Do konce poločasu se dvakrát zapotil belgický brankář Stijnen. Nejprve zneškodnil hlavičku Semiha Senturka a poté si poradil i se střelou Ardy Turana po přihrávce od Emreho.
Turecko šlo do druhé půle s cílem co nejrychleji vyrovnat a blízko k tomu měl znovu Semih, tentokráte pálil nad. V 69. minutě se už radoval Halil Altintop, jenomže radost mu zdviženým praporkem zkazil pomezní rozhodčí. Vyrovnání se tak Turci dočkali až v 75. minutě. Axel Witsel zahrál ve vlastním pokutovém území rukou a nařízenou penaltu proměnil Emre.
Bosna a Hercegovina - Estonsko 7:0
Góly: 25. Zvjezdan Misimović, 30. Zvjezdan Misimović (pen.), 56. Zvjezdan Misimović, 59. Zlatan Muslimović, 60. Edin Džeko, 72. Edin Džeko, 88. Senijad Ibričić
Estonci určitě ani v tom nejhorším snu nečekali, že si z hřiště Bosny přivezou sedmigólový příděl. Zatím nejvyšší rozdíl skóre v této kvalifikaci je také rekordním vítězstvím Bosny.Začátek zápasu vůbec nenapovídal, co by mohlo následovat, první dvě šance totiž patřily Estoncům. Pak ale začal koncert domácích, ve 25. minutě se poprvé trefil Zvjezdan Misimovič. Druhý gól přišel hned za pět minut, po faulu Rähna na Muratoviče se z penalty trefil znovu útočník německého Wolfsburgu Misimovič.
Po přestávce, v 56.minutě, pak Misimovič završil svůj čistý hattrick a ihned předal střelecké kopačky dál - dvě minuty po něm zvýšil na 4:0 Zlatan Muslimovič a za další dvě minuty přidal už pátý gól Misimovičův spoluhráč z klubu Edin Džeko. Ex-teplický kanonýr přidal šestou trefu v 73. minutě, krátce před koncem pak na konečných 7:0 pro Bosnu zvýšil Senijad Ibričič.
Španělsko - Arménie 4:0
Góly: 7. Joan Capdevila, 16. David Villa, 79. David Villa, 83. Marcos Senna
Španělsko je po úvodních dvou zápasech jedním z týmů, které se mohou pyšnit stoprocentní bilancí. Mistři Evropy o víkendu těsně udolali Bosnu a Hercegovinu, proti Arménii podali lepší výkon a odměnou je výhra 4:0.Domácí skvěle začali. Již v sedmé minutě rozehráli Xavi s Iniestou rohový kop a po centru do šestnáctky skóroval Capdevila - 1:0.
V jedenácté minutě se proti střele Villy vyznamenal Roman Berezovsky, o pět minut později si pak oba vzájemný souboj zopakovali a vítězně z něho tentokráte vyšel domácí útočník. Šanci mu připravil Iniesta a kanonýr Valencie dal svou dvacátou reprezentační branku - 2:0.
Arménie dokázala brzy zastavit španělský nápor a následující minuty patřily hostujícímu týmu. Levon Pachajyan a Artur Voskanyan mířili z dálky nepřesně, ve 26. minutě pak proti další střele Pachajyana musel zasahovat Casillas. Španělé kontrolovali hru a sám Villa mohl v první půli zaznamenat hattrick. Šance měli i hosté, velice blízko ke korekci byl Voskanyan, na druhé straně pak Berezovsky skvěle zneškodnil příležitost Guizy.
Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil a domácí měli i nadále navrch. V 65. minutě ke svému prvnímu seniorskému startu nastoupil Bojan, který nahradil Cazorlu. Španělé neproměňovali šance a rozdíl ve skóre tak dlouho nenarůstal. V 74. minutě se Villovi sice podařilo obejít brankáře, jenomže následně trefil jenom tyč.
O chvíli později se již nejlepší střelec nedávného evropského šampionátu nemýlil, když v branku proměnil přihrávku od Xabiho Alonsa. Konečnou podobu výsledku poté dal v 82. minutě Senna. Záložník Villarrealu se trefil parádně z 25 metrů.
Kazachstán - Ukrajina 1:3
Góly: 68. Sergej Ostapenko - 45. Serhij Nazarenko, 54. Andrij Ševčenko, 80. Serhij Nazarenko
Ukrajina na půdě Kazachstánu nezaváhala a zvítězila 3:1. Skvělým výkonem se prezentoval ukrajinský útočník Šachtaru Doněck Šeleznov, který byl u všech gólů hostů. Svůj třetí kvalifikační gól vstřelil Kazach Sergej Ostapenko.Andrej Ševčenko, který proměněnou penaltou zařídil Ukrajině vítězství v předchozím zápase s Běloruskem, se ocitl už po patnácti minutách v dobré příležitosti. Dokázal projít kolem dvou obránců, tváří v tvář gólmanovi Loriyovi, jenž si hodně zachytal v minulém utkání proti Chorvatsku, však neuspěl.
Sergej Ostapenko, ostrostřelec kazašského mužstva, svou střelou z levé strany prověřil ukrajinského brankáře Pjatova, předtím byl opět v akci Ševčenko, jenže po přihrávce Šeleznova znovu ztroskotal na Loriyovi, který včas vyběhl. Ukrajina do poločasu přece dokázala skórovat. Šeleznovova střela se odrazila od břevna přímo na hlavu Nazarenka a ten už neměl problém branku trefit.
A v 53. minutě hosté zvýšili náskok. Aktivní Šeleznov přihrál Ševčenkovi, který jako zkušený kanonýr neminul. Drama přišlo za patnáct minut, Ostapenko přebral přihrávku od Skorycha a parádní ránou z pravé strany ke vzdálenější tyči snížil. I když se Kazachstán pokoušel o zvrat, dnes prostě na hřišti neměl být Šeleznov. Deset minut před koncem totiž přihrál na druhou branku Nazarenkovi. Ukrajina tak má po dvou kvalifikačních utkáních plný počet bodů.
Andorra - Bělorusko 1:3
Góly: 67. Marc Pujol (pen.) - 37. Dzmitryj Verchawcow, 79. Vital Radzivonaw, 90. Vjačaslaw Hleb
Bělorusové v Andoře nepřipustili překvapení, i když to jednu chvíli na nečekaný výsledek vypadalo. Domácí ve druhé půli z penalty srovnali na 1:1, ale hostům pak tři body zajistili dvěma góly střídající hráči.Zápas začal podle předpokládaného scénáře, už po 20 vteřinách pálil na domácí branku Omeljančuk. Andorra však, jak je jejím zvykem, bránila ze všech sil a Bělorusové s prosazovali velmi těžko. Bezbrankový stav vydržel do 37. minuty, kdy Kulčiho centr tečoval Filipenko a Verchovstov otevřel skóre.
Druhý gól mohl z dálky přidat Kulči, ale trefil břevno. I v další brance měl prsty Verchovstov, tentokrát ale na druhé straně - fauloval Silvu a domácí kapitán Marc Pujol z penalty v 66. minutě vyrovnal.
Dlouho se ale domácí z vidiny bodu netěšili, v dresu Běloruska začali úřadovat střídající hráči, především Vitalij Radionov, jenž se v dresu BATE Borisov představí v Lize mistrů. V 78. minutě se po přihrávce Alexandra Hleba trefil sám, minutu před koncem pak po jeho pěkné akci pojistil výhru Vjačeslav Hleb.
Chorvatsko - Anglie 1:4
Góly: 78. Mario Mandžukić - 26. Theo Walcott, 59. Theo Walcott, 63. Wayne Rooney, 82. Theo Walcott
Anglii se vydařila perfektní pomsta, na hřišti Chorvatska, které jí před rokem vystavilo stopku v cestě na Euro, vyhrála 4:1. Hattrickem se blýskl teprve 19letý křídelník Arsenalu Theo Walcott.Chorvatsko ve své krátké historii doma neprohrálo žádný zápas, v poslední kvalifikaci Anglii dvakrát porazilo a věřilo si tak i tentokrát. Výrazně proti však byl Theo Walcott, pro nějž to byl teprve čtvrtý zápas v reprezentaci.
Mladík z Arsenalu však nezačal nejlépe, ve třetí minutě ztratil míč a byla z toho šance Pranjiče, jenž naštěstí pro hosty vypálil přímo na Jamese. Domácí pak neuspěli z rohu ani ze dvou dorážek, a tak začal koncert Theo Walcotta. Ve 26. minutě se nepodařil odkop Pranjičovi, trefil jen spoluhráče, míč se dostal právě k Walcottovi a ten prostřelil Platikosu - 0:1.
Chorvati měli ve zbytku poločasu mírně navrch, vyrovnat však neokázali a osm minut po přestávce přišel zřejmě rozhodující moment.zápasu. Robert Kovač si v souboji s Joe Colem nepočínal zrovna čistě a trefil jej loktem tak, že musel záložník Chelsea střídat. Skončil ale také Kovač, uviděl červenou kartu a poslal domácí do deseti.
Angličané přesilovku využili už za šest minut. Výborný Rooney krásně našel Walcotta a ten dal druhý gól nejen v zápase, ale i ve své reprezentační kariéře celkem. A ještě než se diváci na stadiónu Maksimir v Záhřebu vzpamatovali, dostali další ránu - po akci Jenase se krásně prosadil Wayne Rooney a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto.
Svěřenci trenéra Capella zápasu dominovali a mohli vést i o čtyři branky, kdyby při Lampardově přesné střele nezazněla píšťalka značící předchozí faul Heskeyho. Chorvati dali v 78. minutě výsledku alespoň trochu přijatelnou podobu, když po akci Srny na 1:3 snížil Mandzukič, ale dlouho tento stav netrval. Znovu přihrával Rooney, znovu střílel Walcott a završil tak svůj hattrick a skóre na konečných 1:4.
Anglie zaslouženě vyloupila chorvatskou pevnost a nejen že odčinila loňský nezdar, ale po dlouhé době dala fanouškům důvod k radosti ze hry i z výsledku. Po dvou zápasech vede šestou skupinu, o skóre před Ukrajinou.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Anglie | 2 | 2 | 0 | 0 | 6:1 | 6 | |
2. | Ukrajina | 2 | 2 | 0 | 0 | 4:1 | 6 | |
3. | Bělorusko | 2 | 1 | 0 | 1 | 3:2 | 3 | |
4. | Chorvatsko | 2 | 1 | 0 | 1 | 4:4 | 3 | |
5. | Kazachstán | 3 | 1 | 0 | 2 | 4:6 | 3 | |
6. | Andorra | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:8 | 0 |
Faerské ostrovy - Rumunsko 0:1
Góly: 59. Răzvan Cociş
Rumunská reprezentace si po tvrdé bitvě odváží z Faerských ostrovů všechny tři body. Výhru tím nejtěsnějším možným rozdílem hostům zajistil ve druhém poločase Razvan Vasilič, přitom v tu chvíli již hráli Rumuni několik minut o deseti.Hosté sice postrádali několik zraněných hráčů, ale ani to je nezastavilo v útočení. Hned v 1. minutě pálil Marian Aliuta, ale nepřesně. O chvilku později se ve výborné pozici ocitl Florin Costea, jenomže jeho slabá střela nemohla brankáře Jakupa Mikkelsena překonat. Rumunští hráči do utkání vlétli jako opravdový uragán a během prvních čtyřech minut vystřelili hned třikrát, dvě pozice byly gólové. Tu poslední zahodil Mirel Radoi. Vasiličova šance byla po půl hodině hry zastavena zdviženým praporkem signalizujícím ofsajd, ale zdálo se, že je jen otázkou času, kdy domácí tlaku podlehnou.
Plány Rumunům krátce po přestávce trochu zkomplikoval Ghionea, jenž se nechal po faulu loktem vyloučit, ale jeho spoluhráče to naštěstí nezastavilo, spíše naopak. O pět minut později se totiž poprvé za brankářem Mikkelsenem rozvlnila síť. V 54. minutě mířil přesně Cocis. Domácí útočili jen sporadicky a branku soupeře ohrozili v podstatě jen v nastaveném čase druhého dějství. Proti pokusu Christiana Jacobsena se ale vytáhl gólman Lobont a udržel pro svou stranu důležité vítězství.
Litva - Rakousko 2:0
Góly: 52. Tomas Danilevičius, 58. Tomas Danilevičius
Rakušané nedokázali navázat na úspěšné utkání s Francií a v Litvě podlehli 0:2. Litva má tak po dvou zápasech na svém kontě šest bodů a žádný inkasovaný gól! Přičemž vstřelených jich má již pět. V utkání s výběrem Karla Brücknera domácí rozhodli až ve druhém poločase.První šance spadla do klína domácím poté, co Danilevičiusův pas prošel až na Ksanavičiuse, jenž se sice ocitl před brankářem Manningerem, ale překonat ho nedokázal. Rakušanům příliš nevycházela kombinace, a proto se většinou odhodlali pouze ke střelám z větší vzdálenosti.
Po první pětačtyřicetiminutovce tedy na světelné tabuli svítilo skóre 0:0. To ale po sedmi minutách druhého dějství změnil litevský Danilevičius, jehož branka byla sice trochu šťastná, ale z celkového pohledu určitě ne nezasloužená. O šest minut později se stav měnil znovu, opět ve prospěch domácích. Tečovaný míč se dostal až k Danilevičiusovi, jenž se ani podruhé nemýlil a Litvě pojistil překvapivé tři body.
Francie - Srbsko 2:1
Góly: 53. Thierry Henry, 63. Nicolas Anelka - 75. Branislav Ivanović
Francie odčinila porážku z Rakouska a doma si poradila se Srbskem. Zásluhou tref Henryho a Anelky domácí vedli již 2:0, za hosty pak pouze korigoval Ivanovič.Raymond Domenech podle očekávání udělal v základní sestavě oproti duelu s Rakouskem několik změn, k jedné pak hned na začátku zápasu musel sáhnout také jeho protějšek na srbské lavičce Antič. Hned v první minutě si koleno poranil kapitán Dejan Stankovič a na hřišti ho nahradil Kačar.
Kapitánskou pásku převzal Vidič, jeho spoluhráči pak v následujících minutách pozlobili obránce Clichyho a Abidala. Domácí však měli větší šance. S pokusy Diarry a Benzemy si Stojkovič poradil snadno, proti hlavičce Henryho již musel vytáhnout vynikající zákrok. Důležitou roli v ofenzivě Francie hrál mladíček Gourcuff, po straně pak útok často podporoval Clichy.
V domácí svatyni stál Mandanda a ten se předvedl při velké šanci Panteliče, z dorážky pak mířil nepřesně Vidič. Tečku za prvním poločasem pak udělal Stojkovičův zákrok proti střele Gourcuffa.
Francie byla jasně lepším týmem a zasloužené odměny se dočkala devět minut po změně stran. Govou unikl dvěma protihráčům a poslal míč Henrymu, který si již věděl rady - 1:0.
Vstřelená branka úřadující vicemistry světa uklidnila a o deset minut později to bylo již o dva góly. Tentokráte si asistenci připsal Gourcuff, Anelka po jeho přihrávce vyhrál souboj s Vidičem a střelou z dvaceti metrů překonal Stojkoviče - 2:0.
Další hřebíček do srbské rakve se marně snažil zatlouci Henry. Gourcuff byl o něco blíže, jeho rána se zastavila o břevno. Srbové byli v útoku bezzubí, přesto se jim v 78. minutě podařilo po Jankovičově rohovém kopu snížit. Úspěšným střelcem byl Ivanovič.
Na vyrovnání už ovšem hosté neměli síly, Francie tak dala zapomenout na výkon z Rakouska a připsala si první tři body.
Černá Hora - Irsko 0:0
Góly: -
V Černé Hoře se dělily body. Především díky skvělému výkonu brankáře Shaye Givena si odvezli Irové z Balkánu alespoň bod. Irové tak mají po dvou utkáních čtyři body. Černohorci si budou muset na své historicky první soutěžní vítězství počkat.Černá Hora nastoupila s velkou útočnou silou. Na hrotu osamoceného Vučiniče doplnil florentský Stevan Jovetič a Elsad Zverotič. Hned ze začátku se tak Trapattoniho tým ocitl pod tlakem. Given si však s kombinací Vučiniče a Jovetiče poradil. Irům se těžko dostávalo do hry. Postupem času však hosté narušovali dobrou kombinaci domácích, což vyústilo v sérii střel ze střední vzdálenosti. Nic, s čím by si Shay Given neporadil. S blížícím se poločasem se hra značně oživila. Kevin Kilbane si málem pokazil svůj 50. reprezentační start hrubou chybou. Chtěl odkopnout míč ze své poloviny, avšak náhle uklouzl, čehož využil Zverotič. Ten okamžitě vyslal Jovetiče. Talentovaný mladík se již řítil na Givena, ovšem celé akci vystavil stopku zákrokem na poslední chvíli John O’Shea.
Druhý poločas začali Irové v mahonem vyšším tempu než ten první. Obzvláště Stephena Hunta bylo plné hřiště. První vážnější šance Irů přišla v 56. minutě z přímého kopu. Steve Finnan poslal míč do vápna, načež Kevin Doyle přistrčil pro Robbieho Keana. Útočník Liverpoolu se nerozpakoval a levačkou míč napálil z halfvoleje přímo na bránu. Nicméně Vukasin Poleksič si připsal výtečný zákrok a Keanovu ráno zneškodnil. Poleksič začal mít najednou o poznání více práce. O chvíli později musel zasahovat proti voleji Doyla.
Zatímco Irové bušili na černohorská vrátka, tak na druhém konci čekali na svou příležitost domácí forvardi. Dočkali se a Shay Given opět ukázal svůj přínos jak pro národní tým, tak pro Newcastle. Nejprve skvěle vyrazil ránu Mirka Vučiniče a následně jakýmsi záhadným způsobem zneškodnil i Jovetičovu točenou střelu. Tlak Irů ustal, naopak poslední slovo měli domácí. Střídající Vukčevič ještě naposledy protáhl Givena, v jehož rukavicích zůstaly pohřbené veškeré černohorské naděje na první vítězství.
Itálie - Gruzie 2:0
Góly: 17. Daniele De Rossi, 89. Daniele De Rossi
Squadra Azzurra díky dvou trefám římského legionáře Daniele De Rossiho porazila Gruzii 2:0. Obzvláště krásný byl první gól, kdy De Rossi napřáhl zhruba ze 27 metrů a ránou jako z děla vymetl šibenici.Italové začali velmi zostra. Gianluca Zambrotta velmi chytrým pasem vyslal Camoranesiho, jenž zakončoval vedle tyčky. Chvíli poté zkoušel Loriovu pozornost střelou z dálky Aquilani. Po sedmi minutách se Luca Toni obtočil kolem Kaladzeho a následně se svalil ve vápně chtíc penaltu. Rozhodčí však byl ledově klidný, i přes četné protesty mnichovského útočníka. O několik minut později měl na kopačce první branku Antonio Di Natale. Luca Toni jej skvěle vyslal za obranu, ale než se domácí útočník zorientoval, tak k němu přispěchal Ucha Lobjanidze a míč mu ukopl. Jak vidno, tak Italové měli tlak, který vyústil brankou v 17. minutě. Daniele De Rossi obešel Levana Kobiashviliho, načež vypustil nechytatelnou bombu ze sedmadvaceti metrů.
Italové si svůj výkon z Kypru vzali k srdci a nyní hráli excelentní fotbal. Marcello Lippi zářil na lavičce spokojeností. Nicméně ve 25. minutě přišla první vážnější příležitost hostí. Levan Mchelidze našel na druhé straně hřiště volného Levana Keniu, který měl již volnou cestu na Buffona. Něco jej však rozhodilo, na okamžik spustil míč z očí a jeho střela byla pouze vroucným pozdravem brankáři turínského Juventusu. Poslední desetiminutovku prvního poločasu se Italové lehce zatáhli a míč na kopačkách měli převážně svěřenci Hectora Cupera. Ovšem nedokázali nic kloudného vymyslet, a tak se odcházelo do kabin za stavu 1:0.
Oba trenéři udělali o přestávce jednu změnu. Marcello Lippi poslal do boje záložníka Sampdorie Angela Palomba a stáhl Anderu Pirla. Na druhé straně se měnili krajní beci. Za Eliavu přišel Kvaskvhvadze. Gruzínci začali druhý poločas lépe a Nicola Legrottaglie musel zastavovat hned dva protiútoky zkraje poločasu. Poté se pokoušel vystřelit z dálky Kobiashvili, ale mířil nepřesně. Italové značně polevili, hráli jako profesoři a místy byl na ně slyšet i pískot. V 66. minutě se konečně Azzurri dostali dopředu. Toni našel Aquilaniho, kterého však dobře vychytal Loria.
Tato nepatrná akce probudila Squadru Azzurru k životu. Dossena provedl sprint po lajně a našel volného Del Piera, ten se pokoušel zakončit, ale míč točil nad branku. V 70. minutě přišel na hřiště Vincenzo Iaquinta, jenž byl v tuto chvíli pátým hráčem Juventusu na hřišti. Iaquinta o sobě dal okamžitě vědět, když obdržel Aquilaniho přesný pas a střílel jen těsně vedle. Hra začala být opět "koukatelná" z pohledu diváka. Iaquinta dostal šanci na reparát, ale ani podruhé netrefil branku. Na druhé straně pouze zahrozil Kenia, což byla poslední vážnější šance Gruzínců.
Poslední slovo měl Daniele De Rossi. V 90. minutě jej vyslal na zteč Alex Del Piero a De Rossi si se situací poradil jako rozený kanonýr. Míč napálil na zadní tyč podél Lorii, čímž zatloukl hřebíček do gruzínské rakve. Italové tedy vládnou skupině 8 s plným počtem bodů po dvou odehraných zápasech.
Makedonie - Nizozemsko 1:2
Góly: 77. Goran Pandev - 46. John Heitinga, 60. Rafael van der Vaart
Nizozemci sice herně nikterak nepřesvědčili, výsledkově si ale nemohli vést lépe - v Makedonii vyhráli díky brankám Heitingy a Van der Vaarta 2:1 a odstartovali tak svou kvalifikační pouť tříbodovým ziskem.Úvod byl opatrný a bez nápadu, první zajímavější akce přišla až po čtvrthodině. Van der Vaart našel uličkou svého spoluhráče z Realu Madrid Arjena Robbena, ten se zbavil obránce, ale pak vypálil do boční sítě. Hru zpomalovala řada faulů, další šance přišla ve 30. minutě na druhé straně. Na centr zprava si nejlépe naskočil útočník Lazia Goran Panděv a dal gól, ale byl v těsném ofsajdu a rozhodčí jej tak neuznal.
Nizozemci se v závěru poločasu trochu více chopili iniciativy a do dvou šancí se dostal Huntelaar. Nejprve byla jeho střela z výborné pozice sražena na roh, po něm pak hlavičkoval znovu kanonýr Ajaxu a přinutil k reflexnímu zákroku na brankové čáře gólmana Milosevskiho.
Do kabin se šlo za bezbrankového stavu, po přestávce už to ale trvalo jen minutu, než se poprvé změnilo skóre. Van der Vaart rozehrál rychlý přímý kop na Robbena, jeho tečovaný centr se dostal k Johnu Heitingovi a stoper Atlétika Madrid hlavou poslal Oranje do vedení. Hosté byli na koni a Heitinga mohl brzy přidat druhý gól, po rohu pálil mimo. Po hodině hry už to ale bylo o dva góly. Tentokrát pálil sám aktivní Van der Vaart a nedal Milosevskimu šanci - 0:2.
Domácí se nevzdávali, další gól nebyl uznán Panděvovi, jehož první ránu vychytal Stekelenburg a druhá, která už skončila v síti, byla z ofsajdu. V další šanci pálil kanonýr Lazia nad, v 78. minutě už se ale dočkal. Huntelaar ve vápně fauloval Naumoskiho a Panděv penaltu proměnil s přehledem - 1:2.
Makedonci se tak vrátili do zápasu, vyrovnat ale nedokázali, a to ani když hráli chvilku proti deseti při ošetřování Johna Heitingy. Naopak ještě Nizozemci mohli zvýšit rozdíl skóre, v nastavení ale několikrát zklamal Huntelaar
Svěřenci Berta van Marwijka mohou být s výsledkem spokojeni, ale ani Makedonci se nemají za co stydět, neodehráli špatný zápas a hlavně v sobotu proti Skotsku ukázali, že se s nimi musí počítat.
Island - Skotsko 1:2
Góly: 77. Eidur Gudjohnsen - 19. Kirk Broadfoot, 59. Barry Robson
Skotsko odčinilo zaváhání v Makedonii a dnes si poradilo v Reykjavíku s Islandem, který porazilo 2:1. Do dvoubrankového vedení poslali hosty Kirk Broadfoot a James McFadden, z penalty pak korigoval Eidur Gudjohnsen.Skotové se nemohli v úvodu utkání dostat do správného tempa, hráčům vůbec nevycházely žádné centry a museli odolávat nájezdům domácí ofenzívy. První střelu Islandu, kterou na Craiga Gordona vyslal Birkir Saevarsson, hostující brankář vyrazil. V další příležitosti se ocitl Heidar Helguson, jenž po povedeném centru Gunnarsonona, nehlavičkoval přesně.
I když si Skotsko vybojovalo velký počet přímých kopů, nedokázalo je přetavit v gól. Nicméně se nakonec ostrovní fotbalisté branky přece jenom dočkali. Kirk Broadfoot si v osmnácté minutě naskočil na roh Barryho Robsona a hlavičkou otevřel skóre zápasu. S blížícím se koncem první půle si Skotové vytvářeli čím dál větší tlak, Maloney našel přihrávkou volného McFaddena, jehož střelu ale zablokoval Kristjan Orn Sigurdsson.
Těsně před hvizdem oznamujícím poločasovou přestávku se postavil do střely Hermanna Hreidarssona Stephen McManus a balón odrazil do bezpečí, Craig Gordon měl však dobrý výhled a míč by pravděpodobně bez problému skryl ve svých rukavicích.
Po čtvrt hodině druhého dějství nařídil rozhodčí po faulu Sigurdssona pokutový kop. K balonu se postavil útočník anglického Birminghamu James McFadden, brankář Sturluson jeho pokus chytil, skotský útočník ale spolu s Barrym Robsonem nesložil zbraně a druhý jmenovaný zvýšili vedení na 2:0.
Třináct minut před koncem zápasu stáhl na druhé straně hřiště v velkém vápně k zemi domácího hráče kapitán Skotů Stephen McManus a rozhodčí už podruhé v utkání ukázal na značku pokutového kopu. Na rozdíl od McFaddena islandský exekutor penalty Eidur Gudjohnsen pokutový kop bez problému proměnil a snížil tak na rozdíl jediné branky. Vyrovnat se už ale Islandu do konce zápasu nepodařilo.
Skotsko si po dnešním vítězství pořádně oddychlo, jelikož si veze z Islandu plný počet bodů a je zpátky ve hře o dvě postupová místa. Island vybojoval v prvních dvou kvalifikačních duelech jeden bod.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nizozemsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:1 | 3 | |
2. | Skotsko | 2 | 1 | 0 | 1 | 2:2 | 3 | |
Makedonie | 2 | 1 | 0 | 1 | 2:2 | 3 | ||
4. | Norsko | 1 | 0 | 1 | 0 | 2:2 | 1 | |
5. | Island | 2 | 0 | 1 | 1 | 3:4 | 1 |
Komentáře (152)
Přidat komentářRumuni si moc nezpravili reputaci po úvodním debaklu, hubená výhra nad Fearskými Ostrovy to teda není moc dobrá vizitka, i když trpaslík už doma několikrát překvapil.
ti rumuni mě teda nemile překvapují. jejich výkony jsou dosti slabé a proti francii to vypadá na velký debakl. tak 4 nebo 5:0. jinak favoriti zatim celkově nic moc. bída a velká překvapení po dvou zápasech.
Theo.
Theo odehrál trošku lepší zápas
Keby nato nemali, nic nepoviem.
Kdo zas?
nasi.nechcem sa vyhovarat na toho kkta norskeho,ale odoprel na penaltu a neuznal; uplne regulerny gol chuj sprosty
Moj prispevok vyssie o rozhodcovi nebol...
Tak o kom? O Slovincích?
Slovácích?
jasne, ze o slovakoch pise
Hergot fagot, já četl "mali".
ten rozhodca neuznany regularny gol a jasne 11 a mi dostaneme gol po nasom teci
Njn, je to des.
ale dnes hrame celkom dobre, ale ten rozhodca a Holosko, tak to uz je iny sebec ne aby nahral Hamsikovi do prazdnej branky, sak on radsej vystreli z ciary
Jak to s váma vypadá jinak?
inak je to vyrovnany zapas so sancami na obidvoch stranach, len ten rozhodca to kazi
Aha. Tak to snad ještě dáte. Naše vystoupení je zatím celkem bez šancí
narozdiel od nas, aspon neprehravate
Už to nejdem ani pozerat...... máme tlak a zrazu nám dajú z ničoho gol, potom ten neuznaný gol, zákrok na Vitteka
Bruckner je génius, kritici na kolenou. Litva je pěkně školí.
Ty na to koukáš?
Jo na Live ORF, jejich druhý gól, to byla lahůdka.
Už druhý? Proboha...
finsko německo 3:3
Litva mě docela překvapuje,2 zápasy a již 5 gólů vstřelených účastníkům posledního ME a k tomu žádný inkasovaný.
Trefil uz Vittek niekedy branu ?
bohuzial, uz davno ju netrafil
trefil ale len tie jeho z dialky
Trefil, pri rozcvicke pred zapasom.
A zas.
ale toto bola dalšia tutovka + mu tam išiel Hamšík
Konečne tam je Šventman
Ejá.
Rozhodca
Docela tych Slovincov tlaci.
Tí Slovinci nič len štandartky
Jinak Anglie hrála mnohem hůře než Severní Irové dneska. Věřím, že naši tři body s nějakou haluzí urvou.
hlavne aby je neurvali S.Irove
Neskutočný výkon rozhodcu
Skor budu padat pecene holuby do huby, nez mi zo stopercentnej sance trefime aspon priestor brany.
jeste mate cas
milionové šance nechápem čo to Svento neskúsi on musí všetko prihrávat na do prázdnej?
Kebyže máme v utoku Van Nistelrooya vyhrávame 5:1
Finálna fáza nulová
Slováci zasa prehrali Neviem či skončíme 4. alebo 5., ak bude trocha štastia možno aj 4.
3 v poho ked pozerám na tých Slovincov
Pred nami budú Sev. Iri, Češi a Poliaci....
no ak Poliaci remizovali s týmito Slovincami
Další gol sme dostali...
LUCEMBURSKO
Wow
Anglicko
A Chorvátsko
Sme loseri, treba to priznat.
a je po nás
Proste nemáme útočníka
A čo Jakubko?
dal gol
jak sleduji tak ty vysledky tak dobry bod z ostrovu
Aspon 1-2
Za Albánii se trefil Erjon Bogdani! Comeback to SIENA Erjon pls
Takto prehrať
zapasu Slo-Svk by svedcala remiza ,ten ..... rozhodca nam neuznal gol na konci 1.polcasu a piskal jak rozhodcovia v corgon lige...
ked nemám útočníka
No to je katastrofa. Druhý poločas byla tragédie. Ani jedna pohledná šance. Vím, že podmínky byly těžké, ale snad nějakou šanci si vytvořit mohli .Jediný pozitivní fakt zápasu je Polákova tvrdost. Československý fotbal dnes nemá dobrý den.
Nejlepší hráč zápasu je hráč United . Evanse vidím opravdu po dlouhé době a jsem rád, že se takto vypracovává. Jednou z něj doufám bude základní kamen United.
Nejlepší hráč podle koho? Jenom si dovolím upozornit, že v na stadionu v Belfastu byl vyhlášen nejlepším hráčem někdo jiný a to sice hráč číslo 7 hrající za trochu jiné United ....
Jinak to byla hrůza, i když Irové mě celkem překvapili, hráli až podivuhodně často po zemi....nejsmutnější na tom celé je, že Slepička byl tím lepším útočníkem
Nejlepší hráč podle mě To jsem dodat zapoměl .
No právě, Slepička
Nejlepší chlap byl Csaplár ve studiu..
Já se na studio nedíval, co vykládal zas?
tak klasika :poďme rozebrat zápas že počasí to ovlivnilo a pak jen výmluvy...ale že se už těší na Polsko to bude mít prej určitě pořadnej náboj
Gillespie nám opravdu pěkně zatápěl. Klobouk dolu před nim, opravdu se mi líbil nejvíc z Irů.
Tak přece jen, je to výkvět akademie ManU, to je nutno dodat, je faktem že si to v juniorce dával se Scholesem, Giggsem apod. a i když se tam nechytil, tak se asi opravdu něco naučil, navíc už má svá léta a zkušenosti zúročuje....je to hráč, který měl dnes na hřišti jednoznačně největší přehled, o tom to celé bylo....Nejhorší na tom je (pro dnešek podruhé) že si už u Blades moc nezakope, Blackie s ním už moc nepočítá, což dokázal přivedením dvou hráčů na jeho post ...on vůbec začíná systematicky vytlačovat moje oblíbené hráče, snad to aspoň ten postup přinese...
Gillespie, Healy, Evans... Všichni z akademie United
A Taylor podle Bosáka zase sbíral zkušenosti v Arsenalu. Opravdu nechápu, co tim "Taylor v sezoně 2003/04 dokonce oblékal dres nejlepšího týmu PL" chtěl říct.
Ale byl tam ne? Se mi zdá teda... Ale spíš v béčku teda...
V té sezoně odchytal 34 zápasu za Brums, takže těžko zvládl ještě chytat za rezervu Gunners.
pokud se pamatuju tak říkal že byl v all star premier league, ne že oblékal dres nejlepšího týmu...
No, je to asi pravděpodobnější.
Tak Walcott si řekl o základ, to je jen dobře. Naši nepodali stoprocentní výkon. Otázkou je, zda se na tomto terénu dalo hrát lépe kupředu, každopádně naopak faktem je, že přechod přes pulku byl povětšinou k pláči. Nicméně dobrý bod ze Severního Irska, neni to takové zklamání. Čekal jsem, že nevyhrajem. Ted se soustředit na Poláky - zdá se, že budou pro nás největším konkurentem v boji o první místo.
Čekal jsem, že nevyhrajem, ale čekal jsem, že budou šance aspoň. Plašil má tvořit, no namísto toho hrál třetího defenzivního halva . Druhá půlka byla k pláči
Tak šance tam nějaké byly, ta Barošova hodně mrzela a i Kováč měl na hlavě góla. Každopádně přechod do utoku opravdu mizerný.
Nojo, ale to byla první půle, ta se ještě dala. Ale potom.
Podmínky byly asi opravdu strašné pro ně, ale stejně to měli uhrát daleko líp
dneska měl vynikající momenty Kováč a Slepička a jeho přechod přes 3 hráče byl taky dobrej.. jinak nejlepší hráč asi Šírl
Ne, já bych to spíš viděl na Poláka. Ten se mi líbil. Ale na hřišti byl nejlepší Evans
jo ten Evans byl hodně jistej.. Polák hrál taky super, ale spíš tvrdě. Kováč se nebál riskantní přihrávky to se mi na něm moc líbilo
Kováč nevim, nevim. Poměrně dost fatálků na tak stěžejní post, ale to se nák vystříbří snad. Slepička to hodně oživil. A dle mě si na naší straně za svou bojovnost a snahu zaslouží titul hráč zápasu Šírl, potažmo Polák. Naopak fotbal šmejd putuje Sionkovi - čekal sem daleko víc, už to zase byl jen běhavý hráč, kterého absolutně neposlouchá balon. Navic to jak zazdil ten supr brejk mě hodně dopálilo. Celkově muž zápasu dle mě Gillespie.
moc se mi líbilo, že se nebál přihrát riskantně to se u našich moc nevidí... v takovejch podmínkách si ani moc nedovedu představit od našich lepší výkon, bylo to celkem rychlý perfektně zpracovávaný balony, nebojácnost akorát tam chyběla nějaká myšlenka... Baroš vedle sebe potřebuje ještě jednoho útočníka, aby mu odebral stopera
Walcott
Každopádne keby bolo keby tak vyhráme 5:1 inak Slovinci nič moc
Zas neprehanaj.
ok tak len 3:1
Na sance to bolo vyrovnane.
hej ked sme už hrali vabank a nevracali sa že pán Sapara, Hamšík a spol.
A tie sance v prvom polcase, ktore zachranoval Senecky ?
No jo 2-3
Wallcot se zbláznil?!
tak jak dopadli ti SLováci????
2>1 sme prehrali, neodpiskana cista 11 pre nas a este nam ani regulasrny gol neuznali sice ani sme sance nepremenili....
De Rossi
strasne nervy mam na oho rozhodcu ten co tam stvaral na konci to uz len kompenzocval faulami, ktore by nam inac ani neodpiskal....strasny ko*ot to bol, sice aj mi sme zahodili sance, ale nehorazne nas poskodil
Ja som naštvaný neni, ja sa väčšinou po zápasoch smejem nad tými našimi tragickými hráčmi a smejem sa zasa...
Naša repre. je tragická a ja nevidím dôvod sa nad tým niak trápiť, a dnes sme neprehrali kvôli rozhodcovi ale kvôli neefektivite
aj aj
Ještě bych dodal, že když vidím Rozehnala u míče, tak mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. To snad ani není možné, aby hráč předvedl parádní obranné zákroky a pak se totálně znejistil tím, že nedokáže rozehrát. On není špatný bek, holt když ho u toho balonu vidím, mám strašně divný pocit
Njn, neboj, onedlho vypadajú a nebude ti mať čo stáť....
No počky ona to není sranda, já mám dlouhé vlásky v culíku
To niak prežiješ, čo mám hovoriť ja keby mi vypadajú moje každodenne nagelované vlásky?!
Šampón
Možno troška....
Moc si to komplikuje.
Nechci naše hráče omlouvat, ale byly to tak trochu specifické podmínky a věřím, že v normálních podmínkách to bude lepší. Remízu beru, sice trochu s rozpaky, ale beru.
Taky ji beru, ale omlouvat neni nač. Irové jsou taky navyklý na kombinační fotbal a byla to pro ně stejná čára přes rozpočet jako pro nás. Prostě vypořádat se s tím musely oba týmy a po právu se nakonec rozešly smírně.
100. pro Čechy
Dneska bych to dal radši tomu Lucembursku
To bylo do budoucna Asi jsem to měl dát spíš pro Rosu. Ten nám tam chybí
Slovinsko
Litva
Španělsko
Jakub19
Ale vyšlo mi to pěkně. To musíš uznat.
bohužiaľ áno
Dokonce i Francie vyhraje, tudíž Domenech zůstane, z toho mám taky radost Ale jinak nejsem zlomyslnej...
aspoň že dal Anelka gól....ale England
...bohužel se trefil Henry. A tak to já doufal, že Chorvati zamakaj
Ja Chorvátov neznášam, takže mňa to potešilo dvojnásob
švýcasko
Aspon že Česi zamakali
ntj..táta mi tedkom povídá že oba mančafty by měli dostat do tabulky mínus jeden bod za ten výkon tož nevím co si mám o tom myslet
THEO
Ty kráso co dělali ty Švýcaři? To museli hrát snad s Z-týmem Jinak Litva to je překvapení jak řemen,po dvouch zápasech maj tři body,cože se teda rozhodně nečekalo Hodně zajímavej byl zápas Finsko-Německo,škoda že to seveřani nedotáhli dokonce,ale Němci maj zkrátka kanonýra Kloseho. Překvapila i Belgie remízou v Turecku a taky Bosna,od který se rozhodně takovej příděl nečekal Jinak co se týká našich,tak remíza neni sice žádnej zázrak,ale zase ani žádná katastrofa. Kvalifikace je dlouhá a těch zápasů je ještě hodně. Doufam,že v říjnu to bude přece jenom lepší...
Ked pozrám na tú tabulku tak je to stále len rozdiel bodu
Jeden good koment
Ja sa domnievam, že nie je korektné kritizovať našich chlapcov za to, že prehrali. toto mužstvo je mimoriadne talentované a má obrovský potenciál byť v budúcnosti úspešné. Mladý talentovaný tvorca hry Miro Karhan sa ukázal vo fantastickom svetle a dokázal, že bude pre Slovensko ešte užitočný, rýchlonohý a dravý tvorca hry Janko Kozák taktiež presvedčil, taktiež aj ostrostrelec Robo Vittek, nesebeckým prejavom hry zaujal aj Filip Hološko, veľmi isto pôsobil v obrane Janko Ďurica. Preto ja nezúfam a nelámem si hlavu nad dnešnom prehrou, pretože viem, že Slovensko zaplatilo svoju daň, ale všetko sa mu vráti dvojnásobne a bude mimoriadne úspešné. Budujeme mužstvo snov, ktoré určite prerazí v Európe a budeme na úrovni San Marína! Dnes naši chlapci ukázali, že vedia hrať futbal na vysokej úrovni! Musíme byť trpezliví a nakoniec sa budeme radovať z obrovského úspechu na ME či MS!
Portugalsko-Dánsko 2:3 ! To je teda síla! Navíc 4 góly v posl. deseti minutách...
Bojaaaaan
Portugal
Koukal někdo na Chorvatsko anglie?? Jak to vypadalo na hřišti? Taky tak jednoznačné jako skore?
portugaaaaaaaaaaaaaaal silaaaaaaaaaaa
Svycarsko Portugalsko Villa CR Bosna
*bye*
Lucembursko bombicka.Uz ke konci te minule kvalifikace tam meli slusne vysledky.Nejake tesne porazky se superfavority atd.Jde videt a jsem rad ze fotbal na reprezentacni urovni nedelaji jen penize nybrz srdce a k uspechu i potrebne stesti.
Tak portugalci dostali 3 goly v posledni 10 minutovce Wallcot ,Slovenska je škoda i švýcarů,ale Rakušani si mysleli že Litvu smetou jak nic,GO LITVA A češi sklamali ale na takovém terénu se moc nedá vymýšlet
Já fakt nevim, jestli si mám někdy sázet ještě. Chorvatům se věřil že udělají lepší výsledek, čekal jsem výhru Portugalska o Švýcarsku ani nemluvim
GRAZIE DANI
nevíte prosím kde bych sehnal obrázek nebo fotku toho kříže jak mají portugalci na dresu nad jménem a i toho jejich svazu?Díky
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele