Souhrn kvalifikace o postup na MS 2022 - čtvrtek 25.3.
Španělsko - Řecko 1:1
Góly: 33. Álvaro Morata - 57. Anastasios Bakasetas (pen.)
Španělsko si připisuje první zaváhání v kvalifikaci, protože domácí utkání s Řeckem mu rozhodně nevyšlo podle představ. Sice díky trefě Moraty vedlo, jenže po změně stran proti němu byla odpískána a následně proměněna penalta.Španělsko vstoupilo do domácího utkání s Řeky velmi svědomitě a aktivně. Jako první se pokusil vypálit Ferrán Torres už po sedmi minutách hry, jenže neměl úplně srovnanou mušku. Obrana Řeků naopak v prvních momentech utkání působila dojmem týmu, který má ze soupeře až přílišný respekt a snaží se jen odehrávat míče.
K jednomu takovému odraženému balonu se dostal Koke, který se díky tomu ocitl ve velmi solidní šanci, jenže pálil mimo! Taktika odkopávaných míčů se Řecku vyplácela jen chvíli. Po třiceti minutách totiž i přesto inkasovali. Koke poslal krásný pas do vápna, kam si na něj nabíhal Álvaro Morata. Zkušený kanonýr Juventusu si balon zpracoval a hbitě jej levačkou poslal pod břevno!
Řekové občas vystrčili růžky, ale byly to spíš takové nedotažené, nenápadné pokusy. Jako když pár minut před koncem Andreas Bouchalakis mohl střílet sám, jenže místo toho přihrával vpravo. Tam si naběhl Dimitris Limnios a míč si zpracoval, jenže o něj před rozhodující střelou přišel.
Oba týmy po přestávce několikrát prostřídaly své hráče a dalo by se určitě říct, že s předváděnou hrou nemohl být spokojený ani jeden lodivod. Španělsko nepředvádělo nic oslnivého a bezradně se tvářící Řecko v podstatě jen bránilo a odkopávalo míče daleko od vlastní brány v domnění, že jim to bude stačit.
A vlastně stačilo. Protože deset minut po změně stran se Iñigo Martínez ve vlastním vápně sklouzl za míčem a vzal s sebou i útočícího Georgiose Masourase. Sudí jeho spíše neobratný až nešťastný zákrok posoudil jako penaltový. Nařízeného pokutového kopu se ujal Tasos Bakasetas a dělovkou pod břevno nedal Unaiovi Simónovi v brance Španělska žádnou šanci!
A to byla pro favorita utkání pořádná komplikace. Trenér Luis Enrique poslal na trávník čerstvé síly v podobě Pedriho s Gilem, ale ani tito mladíci nedokázali zvráti nepříjemný stav utkání. Po centru Gayi sice měl možnost vypálit Mikel Oyarzabal, který si před bránou soupeře zpravidla ví rady, jenže scházel mu krok! Ke konci utkání se ke střele dvakrát po sobě odhodlal Marcos Llorente, ale ani on neměl dnes štěstí.
Švédsko - Gruzie 1:0
Góly: 35. Victor Claesson
Jestli Švédové hodlají v podobných výkonech jako proti Gruzii pokračovat, tak ať se do Kataru ani nechystají. Proti outsiderovi ze Zakavkazska ještě chabé představení stačilo na úspěch, ovšem v dalších utkáních už by měli žluto-modří zabrat. Kvalifikaci zahájili "Blågult" vítězně jen díky jedinému gólu Victora Claessona, jemuž asistoval ostře sledovaný navrátilec Zlatan Ibrahimović.Očekávalo se, že kouč Švédska Andersson nechá Ibrahimoviće proti Gruzii odpočívat. Opak byl však pravdou a hvězdný útočník se ihned po návratu do reprezentace zařadil do základní sestavy. V úvodu duelu ale společně s dalšími kolegy v útoku jen sledoval, jak hosté na druhé straně hřiště ohrožují obranu Blågult. V 11. minutě si ještě brankář Nordfeldt připsal proti hlavičce Kvilitaji snadný zákrok, tři minuty poté se však strážce domácí svatyně musel pořádně činit a po chybě zadáků zlikvidovat tutovku, kterou měl na kopačkách opět Kvilitaja.
Až poté se konečně probrali i domácí. Jmenovitě to nedlouho po Kvitalajově gólovce zkusil Kulusevski, na gólman Gruzie Loriu si však nepřišel. Podobně dopadl ve 25. minutě Isak, jemuž palebnou pozici připravil Claeson. Za další tři minuty na sebe konečně upozornil Ibrahimović, jenž ale pálil nepřesně. Ve 35. minutě už však vytáhlý forvard nechyběl u branky Švédska. Ibrahimović si na prsa snadno zpracoval centr z pravé strany, následně za sebou našel Claessona, který si postrážil míč, jenž napálil za záda Lorii.
Nešlo však říct, že by Blågult svého protivníka v první půli převálcovali. A ani zkraje druhého poločasu se nezdálo, že by Gruzínci měli být zcela bez šance. Odpor hostů ostatně demonstroval v 48. minutě sympatickou, leč nepřesnou střelou Aburžania. Na straně Švédska stojí za zmínku jen zcela zbytečná žlutá karta pro Ibrahimoviće, jenž si dovolil slovně nesouhlasit se soudcováním arbitra. Hosté naopak pokračovali v ostřelování, avšak také Kvilitaja se v 66. minutě nepotkal s přesností.
Až v 81. minutě dostal nevytížený Loria opět zaměstnání, když jej z úhlu prověřil Isak. Mnohem víc práce měl vzápětí na druhé straně Nordfeldt, který zastavil Šengeliu, jenž nebyl daleko od toho, aby zařídil překvapivou remízu. Gruzínci předvedli v Solně bojovný výkon, za který by si od potenciálně přítomných diváků pravděpodobně vysloužili potlesk. Uznání je sice hezká věc, body ale do tabulky brali pouze nečekaně vyčerpaní Švédové.
Itálie - Severní Irsko 2:0
Góly: 14. Domenico Berardi, 39. Ciro Immobile
Italové si bez větších potíží poradili se Severním Irskem a v kvalifikaci na mistrovství světa mají první tři body. O ty se svými trefami zasloužili útočníci Berardi a Immobile.Italové začali proti Severním Irům velmi dobře a sebevědomě. Hosté naopak jejich útočné výpady nestíhali bránit a udržet čisté konto se jim dařilo jen 14 minut. Pak totiž zkušený bek PSG Alessandro Florenzi krásným obloučkem vyslal do sprintu Domenica Berardiho, který si ukázkově zpracoval míč a posunul si jej do vápna. V něm z úhlu překvapil brankáře Peacock-Farrella a Italové vedli!
Krátce poté se snažil hostující Magennis vymodlit penaltu po pádu ve vápně, ale sudí byl opačného názoru a faul nepozoroval. Magennis o chvíli později zkusil fotbalovější ukázku, jenže jeho rána na přední tyč Donnarummu z klidu nevyvedla. Prim hráli Italové. Pellegrini krásně uvolnil Insigneho, který si míč zasekl a zkusil vypálit, jenže mířil jen do míst, kde se pohyboval Peaccok-Farrell.
Ještě než skončil první poločas, Italové se dočkali další trefy. Pět minut před změnou stran si Donnarumma nejprve stáhl vysoký míč a rychle rozehrál. Pellegerini s míčem neotálel a vysunul Insigneho. Souhra dvou Lorenzů a kapitánů svých klubů vedla k asistenci Cira Immobileho. Římský forvard utekl svému strážci, dostal se do vápna a tvrdou střelou překvapil pozdě reagujícího Peacocka-Farrella - 2:0.
Po změně stran to chvíli vypadalo, že se Severní Irsko přeci jen zmátoží a dostane se zase do hry, protože razantně zrychlilo svou hru a několikrát se dostalo na dostřel Donnarummy. Jenže šance měla Itálie. Sedm minut po změně stran si naběhl na centr ze strany Ciro Immobile a hlavičkoval na zadní tyči těsně vedle.
Přesto mohli hosté aspoň snížit. Jmenovitě to byl Whyte, který dostal balon od Locatelliho, který absolutně nezvládl malou domů a vlastně jen namazal míč soupeřů. Naštěstí pro Italy ale byl v bráně jistý Donnarumma, který skvěle přečetl celou situaci, včas vyběhl a efektním zákrokem vyrazil Whyteův pokus o střelu.
Oba týmy vystřídaly několik svých opor a utkání už se ke svému konci jen dohrávalo. Dvě minuty před koncem zápasu málem Donnarumma přišel o čisté konto. Další chyba v rozehrávce z italské strany vedla k rychlému ataku Severního Irska, který po nahrávce od Davise zakončoval McNair. Jenže ten z ideální pozice přestřelil italskou bránu!
Bulharsko - Švýcarsko 1:3
Góly: 46. Kiril Despodov - 7. Breel Embolo, 10. Haris Seferović, 13. Steven Zuber
Premiéra trenérovi Jasenovi Petrovovi nevyšla vůbec dle jeho vlastních představ. Bulharsko pod velením nového stratéga, který nahradil svého předchůdce Georgiho Dermendžieva, totiž přišlo proti Švýcarsku o možnost bojovat o nějaký úspěch prakticky již po třinácti minutách. Konečnou porážku zmírnilo až ve druhém poločase, v němž už alespoň uchovalo čisté konto.Co nejvíce stabilizovat kádr, ustálit nominační výběry, najít též správný balanc mezi zdravým mládím a potřebnou zkušeností. Asi takto hovořil dvaapadesátiletý Petrov před svým debutem na bulharské lavičce. Ovšem do kvalifikačního cyklu na světový šampionát v roce 2022 jeho družstvo nevstoupilo vůbec dobře. Především totálně zpackalo úvodní chvíle tohoto utkání.
Svěřenci kouče Vladimira Petkoviče utnuli veškeré snahy soupeře o zisk pozitivního výsledku už v samém zárodku. Hostující šéf lavičky na tiskové konferenci avizoval, že bude připravený nastavit taktiku vůči bulharskému rozestavení 4-1-4-1, a ačkoli nakonec domácí vyrukovali na plac s jiným systémem, konkrétně s 3-4-2-1, dokázali se Švýcaři se situací rychle popasovat.
Hostům za celých devadesát minut stačilo vystřelit napřímo na bránu pětkrát, aby vytěžili tři vstřelené branky. Jejich sok ohrozil brankáře Sommera pouze ve dvou případech, jednou se mu zdařilo připsat si úspěšný zákrok, v tom v pořadí prvním každopádně ne. Ve všech herních činnostech jinak působilo Švýcarsko zkrátka lépe, jasně třeba ovládlo statistiku držení míče.
Skóre utkání se nejprve pohnulo směrem kupředu v 7. minutě. Rodríguez zleva vyslal centr na hranici brankového území, kde bránící Zanev neudržel na uzdě Embola, ten ho lehce přetlačil v hlavičkovém souboji, a inkasování už nestačil zabránit ani gólman P. Iliev. Uběhly následně pouze tři minuty a Bulhaři lovili míč ze své sítě také podruhé. Tentokráte skóroval Seferovic.
Ten vykazoval u svého zaměstnavatele z lisabonské Benficy po celý březen hodně solidní formu a tu si evidentně přinesl s sebou i na mezinárodní scénu. Po rychlém brejku ho uvolnil svou přihrávkou Shaqiri, ve vlastním vápně si opět nepočínal nejlépe bek Zanev, jenž špatně reagoval na pohyb protivníkova útočníka, který tak po zemi zamířil přesně ke vzdálenější tyči.
A ve 13. minutě bylo o vítězi zápasu definitivně rozhodnuto. Shaqiri si narazil s Freulerem, z těžkého úhlu orazítkoval bližší tyčku, balón poté propadl k volnému Zuberovi, jemuž jenom stačilo merunu doklepnout za brankovou čáru snad z jednoho decimetru. Bulharsko se svého čestného zdaru dočkalo zkraje druhé půle, mizernou rozehrávku Freulera ztrestal Despodov.
Tým | Z | V | R | P | S | B | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Švýcarsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 3:1 | 3 | |
2. | Itálie | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 3 | |
3. | Litva | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | |
4. | Bulharsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 1:3 | 0 | |
5. | Severní Irsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:2 | 0 |
Moldavsko - Faerské ostrovy 1:1
Góly: 9. Ion Nicolaescu - 83. Meinhard Olsen
Moldavské čekání na výhru na mezinárodní scéně stále nekončí, domácí i přes nadějný vstup do zápasu přeci jen neudrželi těsný náskok a s konkurenčními Faerskými ostrovy se rozešli smírně v poměru 1:1. Z tříbodového zisku se naposledy radovali začátkem června roku 2019, od té doby zažívají spíše trápení. Od hostů se možná očekávalo o něco více, nicméně vzhledem k průběhu jsou alespoň částečně spokojeni i s nerozhodným výsledkem.Reprezentační výběr Moldavska poprvé vedl nový italský kouč Roberto Bordin a bylo vidět, že hráčům přeci jen vlil novou krev do žil. Tento duel byl ve všech statistických údajích velmi vyrovnaný a z tohoto pohledu je remíza naprosto zasloužená. Domácí začali přeci jen o něco lépe a hned svou úvodní větší možnost z 9. minuty přetavili ve vedoucí branku, jelikož se prosadil dvaadvacetiletý útočník Ion Nicolaescu.
Kmenový hráč slovenské Dunajské Stredy předvedl parádní průnik po pravém křídle, chytře se zbavil hned dvou protihráčů a pak levačkou usměrnil balón do bližšího spodního rohu kolem bezmocného brankáře Nielsena. Od tohoto okamžiku byl k vidění opatrný průběh bez jakýchkoli vyložených možností, teprve v závěrečné půlhodině se tempo postupně zvyšovalo. Hosté byli blízko k vyrovnání v 59. minutě.
Před brankovým územím Moldavska vznikl obrovský závar, nicméně finální střela Edmundssona byla na poslední chvíli zablokována. Moldavsko chtělo pojistit svůj náskok o dvě minuty později, kdy podruhé v tomto utkání mohl skórovat Nicolaescu, avšak jeho křižná rána z hranice pokutového území pouze orazítkovala vzdálenější konstrukci.
Faerské ostrovy z ničeho nic prorazily zhruba deset minut před závěrečným hvizdem. O vyrovnání se postaral Meinhard Olsen, jenž po parádní přízemní kombinaci svých spoluhráčů vystřelil z deseti metrů a jeho tečovaný pokus zaplachtil k levé tyči za marně se natahujícího gólmana Namaşca. Poté se už ani jeden ze soupeřů nikam netlačil a výsledek se proto nezměnil.
Skotsko - Rakousko 2:2
Góly: 71. Grant Hanley, 85. John McGinn - 55. Saša Kalajdžić, 80. Saša Kalajdžić
Až v druhé půli duelu mezi Skotskem a Rakouskem začaly padat branky. Na každé straně se střelci prosadili rovnocenně dvakrát a obě mužstva se tedy rozešla smírně. z výsledku budou více nešťastní asi hosté z alpské země, neboť v glasgowském Hampden Parku dvakrát vedli. Domácí ale pokaždé našli odpověď.Vynikající formu potvrdil Saša Kalajdžić. Útočník Stuttgartu sázi v německé soutěži jeden gól za druhým a fazonu si očividně přenesl i do národního mužstva. Ani dva zásahy mladého forvarda však nezajistily Rakousku tři body. Za Skotsko totiž odpověděli Grant Hanley s Johnem McGinnem, přičemž především druhý jmenovaný se parádně trefil nůžkami.
Nebylo příliš překvapením, že v základní jedenáctce hostů dominovali legionáři z německé Bundesligy. Přesto některé známé tváře zůstaly trochu nečekaně na lavičce. Z tradičních opor odpočívali například obránce Ulmer či středopolař Sabitzer. Mezi třemi tyčemi dostal šanci gólman LASKu Alexander Schlager. Skoti naopak nasadili od úvodního výkopu v podstatě to nejlepší, co měli k dispozici.
Zpočátku však "Tartanová armáda" pouze sledovala útočnou snahu soupeře. Již ve druhé minutě střílel po úniku Baumgartnera jen těsně vedle tyče Kalajdžić, o čtyři minuty později zase hlavičkoval po rohovém kopu Alaby nepřesně Ilsanker. V sedmnácté minutě už musel do pohotovosti brankář Skotska Marshall, jehož střelou po zemi protáhl Baumgartner. Mezi tři tyče pálil za dalších pět minut také Alaba, ovšem tentokrát měl Marshall snadnou práci.
Až poté se domácí začali častěji dívat na polovinu soupeře, jenže pokusy Armstronga z 29. a 31. minuty měly k úspěchu daleko. A tak nemohoucím Skotům musel těsně před přestávkou pomoct k vyložené šanci rakouský gólman Schlager, který mizerně rozehrál. Následně ale svou chybu napravil, když vychytal Christieho.
Také vstup do druhého poločasu vyšel lépe Rakousku, které se tentokrát dočkalo i gólového vyústění. Grillitschovu ránu z dálky dorazil po zákroku Marshalla do sítě Kalajdžić. Skotové sice reklamovali ofsajd, rozhodčí ale branku posvětil. Domácím tak nezbývalo nic jiného než se pokusit o vyrovnání. Ke zteči zavelel hned dvě minuty po inkasování Armstrong, jemuž po přízemní křižné střele z úhlu scházel ke štěstí opravdu kousek.
V 71. minutě už se však svěřenci trenéra Stevena Clarka dočkali vyrovnání. O'Donnell rozehrál standardní situaci na Hanleyho, kterého nezastihli Ilsanker s Lainerem a obránce domácích tak hlavičkou překonal Schlagera. Jenže Rakušané si o devět minut později vzali ztracený náskok zpátky. Lainer napravil předchozí zaváhání a přesným pasem nalezl Kalajdžiće, jenž tak měl po druhém gólu náběh na to, aby se stal hrdinou zápasu...
To by ale hostující zadáci museli lépe bránit. V 85. minutě totiž Rakušané neuhasili nebezpečí před vlastní svatyní, čehož využil McGinn, který se parádně položil do nůžek a akrobatickým zakončením opět srovnal na již definitivných 2:2. Poslední nebezpečná střela Lainera z 89. minuty totiž letěla o značný kus vedle.
Izrael - Dánsko 0:2
Góly: 13. Martin Braithwaite, 67. Jonas Wind
Reprezentace Dánska navázala na vynikající výkony z elitní skupiny Ligy národů a nyní bez větších potíží přehrála nevyzpytatelný Izrael, jelikož v Tel-Avivu zvítězila po výsledku 2:0. Do vedení se dostala po necelé čtvrthodině hry a svůj náskok pojistila přesně v polovině druhého dějství, navíc ve zbývajícím průběhu klidně mohla přidat i další góly. Největší favorit skupiny F tak začal očekávaným způsobem a opět se prezentoval vynikající defenzívou.Hosté začali napadat na útočné polovině od samého začátku a již po necelých třech minutách si vytvořili úvodní příležitost, když se ke střele z první dostal Wass a pravou konstrukci vskutku minul jen o několik centimetrů. Neuběhlo ani dalších deset minut a severský celek se dostal do vedení, neboť se po prodloužené hlavičce od Jonase Winda zjevil za defenzívou protivníka zkušený devětadvacetiletý útočník španělské Barcelony Martin Braithwaite.
Ten zakončil svůj samostatný únik jako správný kanonýr a bez potíží přehodil naprosto bezmocného brankáře Marciana. První poločas dále probíhal v úspornějším tempu, hosté vůbec nikam nespěchali a Izrael se naopak nemohl vůbec k ničemu dostat. Po změně stran se hrálo přeci jen o něco aktivněji. V 52. minutě chtěl srovnat stav Dabbur, jenž se díky dostatečnému důrazu nakonec protlačil do zakončení, nicméně gólman Schmeichel si s jeho přízemním pokusem bez potíží poradil.
Domácí se poté stále častěji tlačili do zakončení, avšak jejich snaha vyzněla do ztracena, protože v 67. minutě inkasovali podruhé. Uklidňující trefu hostujícího výběru vsítil teprve dvaadvacetiletý záložník Wind. Ten po několika hlavičkových soubojích přechytračil bránícího Elhameda a velmi překvapivým pokusem z deseti metrů se trefil do bližšího spodního rohu, Marciano ani v tomto případě neměl sebemenší naději na úspěšný zákrok.
V závěrečné čtvrthodině začali hrát svěřenci rakouského trenéra Willibalda Ruttensteinera na velké riziko a měli štěstí, že přečkali další dvě obrovské příležitosti Dánska. V 79. minutě se Kjaer propracoval k prudké hlavičce z osmi metrů a Marciano zkrotil balón ve svých rukavicích. Za další čtyři minuty byl blízko k druhému střeleckému zápisu v tomto střetnutí Braithwaite, jehož rána z deseti metrů orazítkovala vzdálenější spojnici.
Andorra - Albánie 0:1
Góly: 41. Ermir Lenjani
Albánie by se ve skupině I v konkurenci silné Anglie, Polska i Maďarska ráda proprala o svůj historicky první postup na mistrovství světa, avšak nyní proti trpaslíkovi z Andorry nepředvedla nijak úchvatný výkon a může být ráda, že doslova ubojovala netěsnější vítězství v poměru 1:0. Svého čtvrtečního protivníka nijak výrazně nepřestřílela a nevytvořila si ani mnoho gólových možností, v dalších zápasech se tak určitě potřebuje výrazně zlepšit.Hostům se na půdě jednoho z největších outsiderů celé evropské části jednoduše nedaří, neboť v uplynulém kvalifikačním cyklu o EURO 2020 dosáhli pouze na nerozhodný výsledek 2:2. Nyní sice tvořili hru a balón měli ve svém držení téměř ze sedmdesáti procent, jenomže na dobře organizovanou defenzívu svého houževnatého soupeře jen těžko nacházeli recept. Svou první nadějnější možnost si vytvořili krátce po dvaceti odehraných minutách.
Po rohovém kopu rozehraném nakrátko propadl prudký centr až ke vzdálenější tyči, kde stanul zcela zapomenutý Kumbulla, ale z hodně ostrého úhlu se mu nepovedlo usměrnit míč mezi tři tyče. Favorit tohoto střetnutí vsítil rozdílovou trefu necelých pět minut před přestávkou. Velkou zásluhu na tomto gólu měl třiadvacetiletý záložník španělského Espanyolu Bare, který vymyslel naprosto geniální lob za obranu.
Balón si vzápětí zpracoval elegantně na prsa rozběhnutý Ermir Lenjani a z dvanácti metrů nechytatelně zavěsil do pravé šibenice. Hosté se ve druhém poločase soustředili hlavně na to, aby neudělali nějakou chybu, domácí byli v ofenzívě naprosto bezzubí. Už tuto neděli zavítají do Polska a moc šancí na úspěch se jim nedává, Albánie se pokusí šokovat vysoce favorizovanou Anglii.
Anglie - San Marino 5:0
Góly: 14. James Ward-Prowse, 21. Dominic Calvert-Lewin, 31. Raheem Sterling, 53. Dominic Calvert-Lewin, 83. Ollie Watkins
Vítězný vstup do kvalifikace na MS 2022 má za sebou Anglie, která si dle očekávání hravě poradila se San Marinem. O vítězi nebylo před zápasem pochyb, otázkou bylo jen, v jaké sestavě Anglie nastoupí a s jakým rozdílem maličkého soupeře smete. Dvě branky vstřelil Calvert-Lewis, po jedné přidali Ward-Prowse, Raheem Sterling a Ollie Watkins.San Marino se v historii utkalo s Anglií několikrát a pokaždé z toho byl velký debakl. Ono se ani není čemu divit, hosté patří k nejmenším zemím na světě, jejíž fotbalovou reprezentaci tvoří z větší části amatéři. Pro San Marino byl i přes výši konečného skóre zápas ve Wembley velkým svátkem.
Gareth Southgate nakonec úplně zamíchal sestavou a v ofenzívě vsadil na složení Lingard, Mount, Sterling a Calvert-Levin. Překvapivá byla také barva dresů, kterou domácí zvolili, místo bílé to byla tmavě modrá. Od začátku to byla hra na jednu branku a hosté nakonec zvládli Albionu vzdorovat jen patnáct minut. Pokus Lingarda ještě vyrazil na rohový kop Benedettini a chvíli na to Stones sám na malém vápně trestuhodně přestřelil, ovšem Anglii to vůbec nemuselo mrzet. V 15. minutě zakončil zblízka pohlednou kombinaci James Ward-Prowse a bylo to 1:0. Tím samozřejmě odstartovala ofenzivní lavina, kterou San Marino mohlo jen těžko brzdit. Ve 22. minutě odcentroval na hlavu Calverta-Lewina Reece James a prvně jmenovaný hlavou zvýšil na 2:0.
Anglie chyby hostů nemilosrdně trestala a po půlhodině už vedla o tři góly. Svojí typickou akcí se prosadil křídelník Manchesteru City Raheem Sterling. Tým Garteha Southgatea se s tříbrankovým rozdílem spokojil a o přestávce dle očekávání výrazně prostřídal. Důvod byl jasný, šetřit hráče na důležitější zápasy v Albánii a především doma proti Polsku.
Na hrací plochu se na ráz dostali Foden, Trippier, Mings a Bellingham a i s nimi v sestavě ofenzivní hody pokračovaly. V 53. minutě si připsal svůj druhý zásah v utkání Dominic Calvert-Lewin, když mu nezištně přihrál před prázdnou branku Lingard. Mimochodem ofenzivní záložník West Hamu Lingard si na reprezentační sraz přivezl dobrou formu.
San Marino se na dostřel brankáře Popa vůbec nedostávalo. Jeho protějšek Benedettini měl mnohem více práce. Čtvrthodinu před koncem se vytáhl s fantastickým zákrokem po přímáku Warda-Prowse, ale dalšímu gólu ve vlastní síti stejně nezabránil. Šest minut před koncem zvyšoval už na 5:0 další střídající muž Ollie Watkins, u něhož se předpokládalo, že nastoupí od začátku. Watkins si převzal balón na vápně a křižnou přízemní střelou nedal Benedettinimu žádnou šanci.
Anglie se nakonec rozhodla výši skóre dále nešponovat a spokojila se s kulatou výhrou 5:0. Ta byla koneckonců před zápasem očekávaná. V neděli cestuje Albion do Albánie, zatímco San Marino přivítá Maďary.
Maďarsko - Polsko 3:3
Góly: 6. Roland Sallai, 53. Ádám Szalai, 78. Willi Orbán - 60. Krzysztof Piątek, 61. Kamil Jóźwiak, 83. Robert Lewandowski
Jeden z nejzajímavějších zápasů dosavadního průběhu evropské kvalifikace o Mistrovství světa 2022 se odehrál ve čtvrtek večer v Budapešti mezi Maďarskem a Polskem. V zápase padlo šest gólů a jedna červená karta a soupeři se nakonec sešli smírně.Do současné kvalifikace o světový šampionát vstoupily oba celky s novým trenérem z Jižní Evropy - Maďarsko trénuje Ital Rossi, Polsko zase Portugalec Sousa. Kromě těchto dvou soupeřů je ve skupině I ještě Anglie, Andorra a San Marino.
Mírným favoritem zápasu byli hosté, kteří mají v týmu více hvězdných jmen, v čele s útočníkem Bayernu Mnichov Robertem Lewandowskim. To Maďarsko mohlo počítat spíše se sehraností a týmovou soudružností, žádného hráče, který by svou kvalitou skutečně vybočoval, totiž ve svém výběru momentálně nemá.
A hned v úvodu schytali Poláci studenou sprchu, již v 6. minutě se totiž po perfektní přihrávce do běhu od Fioly dostal do brejku domácí Sallai, který s míčem došel až do pokutového území hostů, po zemi vystřelil k bližší tyči a poslal tak Maďarsko do vedení.
Hráčům Polska se nedařilo příliš se dostat do zápasu a další velkou šanci si tak vypracovalo ve 34. minutě znovu Maďarsko. Tentokrát se dostal ke střele ve skluzu po prudkém centru z pravé strany Szalai. Míč však skončil pouze těsně vedle levé tyče Szczesnyho brány.
Do kabin se šlo k poločasové přestávce za stavu 1:0 a hráči Polska se nad sebou museli hodně zamýšlet. Další rána pro svěřence trenéra Sousy však přišla hned po začátku druhé půle. V 52. minutě střílel nadějně na bránu hostů Sallai, míč byl zblokován a z následné dorážky se dokázal mezi tři tyče trefit Szalai.
Odpověď Polska na sebe však nenechala dlouho čekat a jeho hráči začali na hřišti dominovat. V 61. minutě se podařilo snížit Piatekovi, který uklidil míč ke vzdálenější tyči střelou z první po centru Krychowiaka z pravé strany.
Ani ne o minutu později se podařilo Polsku dvougólové manko dohonit úplně. Ziolinski vyslal do pokutového území Maďarska přihrávku na střídajícího Jozwiaka, který po solidním zpracování vystřelil po zemi ke vzdálenější tyči a vyrovnal tak na 2:2.
Maďaři se však nevzdali a v 78. minutě udeřili znovu. Centr Szalaie tečoval hlavou Lang a do prázdné brány ho uklidil na zadní tyči kmenový hráč Lipska Orban. Všechny góly Maďarska tedy vstřelili hráči, kteří aktivně působí v bundeslize.
V 83. minutě Polsko naposledy odpovědělo a tentokrát to vzal na sebe rovnou jeho kapitán, Robert Lewandowski. Největší hvězdě polského výběru přihrával přibližně na úroveň penalty z pravé strany Bereszynski a Lewandowski míč po zkušeném zpracování uklidil přímo do odkryté části brány.
Absolutním hrdinou utkání se mohl Lewandowski stát v 88. minutě, kdy měl na noze nádherný vítězný gól. Jeho střele z voleje ve výskoku z hranice pokutového území však skončila pouze těsně vedle Orbánovy brány. Ve 4. minutě prodloužení druhé půle zbytečně fauloval za druhou žlutou kartu domácí Fiola a sudí Brych ho nekompromisně vyloučil chvíli před samotným koncem zápasu.
Fiola tedy bude chybět Maďarsku v nedělním zápase v San Marinu, příští středu pak budou Maďaři zajíždět do Andorry. Polsko se v neděli utká s Andorrou, opravdu těžký zápas ho však čeká příští středu, kde se ve Wembley utká s Anglií.
Německo - Island 3:0
Góly: 3. Leon Goretzka, 7. Kai Havertz, 56. Ilkay Gündogan
Jubilejní pětistý zápas v historii nedopadl výsledkově pro islandský nároďák dle jeho představ a nálad. V součtu s nezdařenou podzimní Ligou národů a neúspěšnou baráží o postup na letní evropský šampionát si připsal na své konto již osmou porážku z posledních devíti střetnutí. Německo bylo prostě lepším týmem a díky třem přesným zásahům získalo po právu tři body.Nový trenérský štáb výběru ze severu Evropy se v tomto měření sil moc nepředvedl. Arnar Vidarsson spolu s asistentem Eidurem Gudjohnsenem, bývalým reprezentačním útočníkem, a technickým poradcem Larsem Lagerbäckem však měli ztíženou situaci hlavně kvůli několika absencím, včetně zřejmě nejzásadnější, a to té v podobě velezkušeného Gylfiho Sigurdssona.
Domácímu kouči Joachimovi Löwovi, jenž nyní prožívá jako šéf lavičky své poslední období během kvalifikačních bojů, neboť po červnovém turnaji nejlepších evropských mužstev se s Nationalelf rozloučí, rozhodně hodně pomohl dobrý start do tohoto duelu. A to i přesto, že nakonec nemohl využít služeb Toniho Kroose, jenž mu vypadl z nominace vlivem zranění.
Němci maximálně ovládli především statistiku držení míče, Islanďané vykazovali v tomto ohledu pouze čtyřiadvacet procent. Ačkoli hosté už po sedmi minutách inkasovali dvě branky, pořád jako by přenechávali prostor pro Die Mannschaft, nebo lépe řečeno ho vlastně neuměli dostat pod nějaký permanentní tlak. Třetí gól pak obdrželi chvilku po začátku druhého dějství.
Německo se jednoduše muselo revanšovat za listopadový šestibrankový debakl ve Španělsku a evidentně si chtělo udobřit své fanoušky od úvodních chvil. Sotva rozhodčí Jovanovič foukl do píšťalky na znamení zahájení hry, už se třepotala branková síť. Naplno se přitom projevila spolupráce tří hráčů Bayernu, kteří jasně potvrdili, proč se loni stali šampióny Ligy mistrů.
Kimmich obloučkem ve 2. minutě našel ve vápně na hranici ofsajdu balancujícího Gnabryho, ten merunu sklepl dozadu pro Goretzku, který okamžitě vypálil a bez obtíží přelstil brankáře Halldórssona. A v 7. minutě založil Kimmich další povedenou akci, na levé straně uvolnil Saného, ten balón poslal do druhé vlny sbíhajícímu si Havertzovi, jenž poté též přesně zacílil.
Island se snažil reagovat na nepříznivý stav ve 27. minutě, to když Bödvarsson velmi snadno přetlačil v souboji bránícího Klostermanna, přihrál na Sigurjónssona, jehož pokus zablokoval až stoper Rüdiger. Další šance přicházely na řadu sporadicky, a to na obou stranách. A změnu skóre přinesla až ta z 56. minuty, kdy Gündogan zamířil tvrdě po zemi do dolního rohu brány.
Lichtenštejnsko - Arménie 0:1
Góly: 84. Noah Frommelt (vl.)
Už to vypadalo, že Arménie bude potřetí v Lichtenštejnku remizovat, když v 83. minutě rozhodl o jejím vítězství vlastní gól Frommelta. Hosté byli ve Vaduzu výrazně lepší, ale dlouho nemohli najít recept na pozornou obranu v čele s brankářem Büchelem.Arménie v Lichtenštejnsku dvakrát remizovala a do třetice už chtěla uspět. Obejít se přitom musela bez své největší opory záložníka AS Řím Henrika Mchitarjana.
Hosté byli od úvodní minuty lepší a po čtvrthodině hry si vypracovali dvě vyložené příležitosti. Nejprve po centru z pravé strany hlavičkoval trestuhodně vedle Calisir a o minutu později obrana Lichtenštejnska na poslední chvíli zablokovala přihrávku Briasca před prázdnou branku. Převaha Arménů postupně ještě narůstala, ale gól ne a ne padnout. Ve 36. minutě byl v tutovce opět Briasco, ale balón v ideální pozici napálil mimo branku. Arménie vystřelila za poločas celkem jedenáctkrát, domácí Lichtenštejnci ani jednou.
Ve druhém poločase se vůbec nic nezměnilo. Hosté vytrvávali ve svém tlaku a dál si vytvářeli gólové příležitosti. Aktivní byl po svém příchodu Karapetjan, který hned dvě gólovky zazdil. V prvním případě neuspěl s hlavičkou, ve druhém z otočky minul zařízení. Do třetice hlavičkoval opět mimo.
S přibývajícím časem se do hry Arménů přeci jenom vkrádala nejistota. Gólem neskončila ani střela Barseghjana, proti které se výborně vytasil brankář Büchel. Snaživí Arméni se dočkali až v 83. minutě, kdy si kuriózní vlastní gól vstřelil Noah Frommelt. Po rohovém kopu byl Frommelt na přední tyči a když k němu dolétl centr, hlavou ho poslal do vlastní sítě.
Arménie chtěla zvítězit ještě vyšším rozdílem, ale Büchel byl proti a po akci Adamjana se zaskvěl dalším zákrokem. Další branka už v zápase nepadla, a tak si Arménie připisuje vydřené, ale zasloužené tři body.
Rumunsko - Severní Makedonie 3:2
Góly: 28. Florin Tănase, 50. Valentin Mihăilă, 86. Ianis Hagi - 82. Arijan Ademi, 83. Aleksandar Trajkovski
V docela zajímavou přestřelku se změnil souboj mezi Rumunskem a Severní Makedonií. Byť se zdálo, že domácí bez větších obtíží dokráčejí k pohodlnému zisku tří bodů, neboť ještě do 82. minuty vedli o dvě branky, velmi záhy o svůj náskok přišli. Hosté se vzchopili, vyrovnali, ale nakonec z Bukureště odjeli s prázdnou. Rozhodující gól totiž stačil zaznamenat Ianis Hagi.Oba mančafty se před svým prvním kvalifikačním soubojem o světový šampionát v roce 2022 potýkaly s potížemi kolem nemoci COVID-19. Hosté ve finále museli vyřadit ze soupisky dva hráče, a to Ďoka Zajkova a Tihomir Kostadinova, domácí se strachovali, že by nemuseli mít na lavičce kouče Mirela Radoie, tomu však nakonec přesně v den utkání vyšel negativní test.
Rumunské mužstvo musel připravovat vlastně po celou dobu Radoiův trenérský štáb a odvedl určitě solidní práci. První půle mu, aspoň po stránce výsledkové, vyšla lépe než jeho soupeři a ve 28. minutě se radovalo z přesného zásahu. Chiriches svou přihrávku ze středu hřiště poslal na hraně ofsajdu pohybujícího se Tanaseho, který z vápna překonal brankáře Dimitrievského.
Hostující stratég Igor Angelovski mohl litovat, že jeho svěřenci nebyli během prvního dějství přece o něco produktivnější. Třeba v 8. minutě se objevil ve velmi dobré pozici Nestorovski, jenže svoje mířidla neseřídil nejlépe, ve 32. minutě se v koncovce nedařilo jeho spoluhráči Elmasovi a o pár chvil později rovněž Pandevovi, jehož zakončení zablokoval bránící Burca.
Těsně před obrátkou přišel na řadu jeden ze zajímavých momentů, jenž nebyl pro tým Severní Makedonie vyloženě pozitivní vizitkou. Pandev pronikl výpad směrem do pokutového území, proběhl kolem stopera Chirichese, chtěl si po svém pádu na trávník vymodlit nařízení penalty, sudí Fábio Veríssimo ovšem přečetl jeho záměr a udělil mu pouze žlutou kartu za simulování.
Ačkoli hosté mohli působit směrem dopředu nebezpečněji, více efektivnější byl zkrátka jejich protivník. A v 50. minutě se po asistenci Keserüho prosadil střelecky Mihaila, který ze střední vzdálenosti zamířil ukázkově ke vzdálenější tyčce. Crveni Risovi se každopádně nevzdávali a udělali moc dobře. Během jedné jediné minuty se jim podařilo rozvlnit síť hned nadvakrát.
Nejprve skóroval hlavou Ademi, u nějž se mimochodem nevědělo, zda bude vůbec připravený k tomuto duelu, a jako náhradník využil centru Alioského. A následně přesně zacílil též jeho kolega z lavičky Trajkovski, jenž se po uvolnění od Bardhiho ocitl zcela sám před gólmanem Nitou. Poslední slovo si ale vzal další ze střídajících hráčů Hagi, jenž propálil Dimitrievského.
Tým | Z | V | R | P | S | B | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Německo | 1 | 1 | 0 | 0 | 3:0 | 3 | |
2. | Rumunsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 3:2 | 3 | |
3. | Arménie | 1 | 1 | 0 | 0 | 1:0 | 3 | |
4. | Severní Makedonie | 1 | 0 | 0 | 1 | 2:3 | 0 | |
5. | Lichtenštejnsko | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:1 | 0 | |
6. | Island | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:3 | 0 |
Komentáře (69)
Přidat komentářTa fotka Emboly je taková tématická asi náhodička.
Škoda, že Rakúšania a Maďari dvakrát pustili výhru, ale Grécko
NA to že celý zápas jen koukali jak si Španělé nahrávají tak dobré.
Španělsko To byl příšerný zápas.
Měla se ta penalta vůbec kopat?
Já bych řekl, že jo. Sice odehrál balón, ale pak jednoznačně ostře dojel Řeka.
Jako když se podívám na tu zálohu, tak z toho už prostě nejde vůbec žádnej strach... Ta kreativita tam zoufale chybí
já sem si při pohledu říkal tohle je jako jejich áčko? to je fakt slabota, když si vzpomenu na hráče jako xavi, iniesta, fabregas
Tak som si skusil podat po roku repre kvalifikaciu. Stavka bez remizy na Polsko, Rakusko, jednotka Rusko proti Islandu v U21 a vahal som medzi Svedskom a Spanielskom. Samozrejme som vybral Spanielsko za 1,24. Tutovka Spanielsko...s najmensim kurzom a nkdy sa nepoucim.
Však HUN - POL a SCO - AUT byly úplně jasný křížkový zápasy.
Na repre fotbal se vsází mnohem lépe než na klubový.
Jj 5tis výhra a to ještě jsem cashoutoval páč to Švédsko né a né dát druhej gól. Ale nutno dodat, že čistý zisk je jen 2500,- včera mě zajebali Slováci a Chorvati a to jsem chytil naše v kurzu 4.96 už ve 47min.
Včera to chodilo krásně. Neprohra Turka doma s kurzem 2,05, výhra Černý Hory a Srbska a neprohra Bosny, to bylo za barák.
Bez Szoboszlaia som madarom neveril, poliaci v minulej kvalifikacii myslim na euro odrezali konkurentov hned na starte vyhrami vonku. A vlastne v kvalifikacii na Mundial rozstrielali rumunov v Bukuresti 3-0.A Rakusko>Skotsko snad jasna vec, tych kopacov musi Rakusko porazit doma aj vonku. Toto skratka mali byt dvojky.
Maďaři odehráli v Lize národů bez Szoboszlaie 4 zápasy - dvakrát vyhráli a dvakrát remizovali. Jim se daří i bez něho.
Ale kvalita je na strane Polska, Lewa do coho aktualne kopne, tak je gol. Aj ked madari uz nie su do poctu a dvihli sa, tak stale je to mancaft, ktory by poliaci mali porazit. Nie o tri goly ale 1-0 ci 2-1 urcite.
Podle mě můžou Maďaři klidně skončit před Polskem. V LN za sebou nechali Rusko, Srbsko a Turecko, což už něco znamená.
tak to teda vubec, repre fotbal radsi neprodavam nekdy od 2014 nebo kdy.
Škoda Rakousko
Škoda že pak ČT nedává v tv ty sestřihy... Když jsou schopny to dávat, když hraje naše repre, tak nechápu proč né i jinak. Však je to zajímavé. Takové Maďarsko, Rumunsko, Rakousko vypadali dle vývoje gólů dramaticky.
tak tak... nevím, jestli něco takového nedávají aspoň na Eurosportu nebo Sportu, ale tam hlavně dávají celé zápasy.
Jojo vzdycky od 23:00 jsou sestřihy zapasu toho dne na jednom z tech sportu.
Si to pust na YouTube jezis
Tam neříkají pumlíč
FORZA ITALIA
23 zápas za sebou bez prehry. Že by sa črtalo ,,double,,? Tento rok majstri Európy a o rok majstri sveta
pokiaľ sa nezmení nič z trénerského hľadiska, myslím, že majú slušný potenciál dokráčať ďaleko. Na ďalších MS by ma vôbec neprekvapilo semifinále.
Však jsou to jen posraný kvalifikace, kde v každý máte max jednoho silného soupeře vždy. Na Euru poletí Italové brzy, řekl bych.
To víš že jo...
Jooo, Italove urcite
Proč by ne? Mají dobrý tým, pokud vyhrají skupinu (což je pravděpodobné), tak mají dobrý los pro vyřazovací boje.
Nemyslim si, ze maji tak dobry kadr, jak tu nekteri prezentuji. Neumim si predstavit, ze by italsky klub nebo narodak v nejblizsich letech dokazal vyhrat neco vyznamnyho, natoz ME i MS. Skupinu maji ale ferovou, tipuju ze Wales i Svycarsko porazi, do ctvrtfinale se dostanou.
Tebe nestačilo, ako si sa zhodil naposledy?
Vsak to byla z tvoji strany naprosta demagogie a fabulace, chytnul ses neceho, co jsem vubec nenapsal.
Napísal si vlastnú mylnú domnienku, založenú na subjektívnom pocite a nevedel si argumentovať.
Napsal jsem sest tymu, ktery favorizuji vice nez Italii. Strucne jsem napsal duvody, proc si myslim, ze Italove neuspeji. Napsal jsem, proc si myslim, ze jsou Nemci vetsi favoriti. Ty ses akorat chytnul jednoho bodu z peti. Pripominas mi Babise. A jako mylnou domnenku na subjektivnich pocitech muzu klidne oznacit tvuj komentar pod Johnem Obi Mikelem.
Ak nevieš pochopiť základné veci, môj problém to nie je. Choď si to po sebe ešte raz prečítať ak chceš, viac ti pomôcť neviem.
Stát se to samozřejmě může, ale nevěřím tomu, ten tým mi nepřijde moc silný.
Ale který jo? Jasně, Francie, ale ta doplatí na svou aroganci a podcenění soupeře
Silnějších týmů než Itálie tam vidím docela dost (Španělsko, Německo, Anglie, Francie, Portugalsko a Belgie). Ale stát se může cokoliv. Portugalsku jsem naopak třeba před 5 lety vůbec nevěřil.
Já bych si tipnul, že se konečně dočkají Belgičani. Ale celkově to vypadá dost vyrovnaně.
Nemecko má dosť problémov, Španieli tiež nebudia hrôzu, Francúzi sú top, Portugalci sú zaujímaví, Belgicko večný favorit posledných rokov a hovno z toho, Anglicko je vtip.
Ťažko to odhadovať ale Taliani idú ako píla. Uvidíme na EURE, už sa teším.
může mi někdo osvětlit, kdo je Ilija Zabarnyj? frajer se teprve letos dostal do áčka Dynama Kyjev, okamžitě tam začal hrát pomalu základ a hned nastupuje taky v repre... ročník 2002
Co tak koukám, tak Dynamo dává zatraceně velkou šanci dosti mladíkům.
Ten pocit, když koukneš na soupisko a tam už žádná osmdesátka. Letí to no.
Nedávno jsem si pomlaskával, jak máme mladíky Čecha, Rosické, Plašila (ročníky 80-82)
na vesnických fotbalech klidně ročníky 60-70... tam si ještě můžeš přece připadat mladě... nebo už ani to ne?
Já jsem mladej kluk, Součkova generace. Ale už na ten fotbal nějakou dobu koukám a je hrozivé, že ligu hrajou ročníky 2002.
jooo, ten proces omlazování v Dynamu už nějakou druhou sezónu trvá, jde úplně jiným směrem než třeba Šachtar (kterej má ale teda většinu svejch mladíků na hosťák v Mariupolu, mám za to)... spíš mě ale zarazilo, kde vyhrabali tohohle frajera... a jestli se nám nerodí obránce třeba světovejch parametrů
Kdo ví Ale my tu máme aspoň taky potenciál. Zima, Ladík Krejčí ml. a Vitík
určitě jedině dobře
Samozřejmě že rodí. Vidím to že už v létě ho koupí nějaký velkoklub a nechá ho v Dynamu ještě hostovat.
něco konkrétního?
Dynamo ma dost dobru mladez, prestali brat cudzincov ako bol Mbokani a podobne. A vzdy mi prisli oproti Sachtaru, ze domaci hraci su viac preferovani. Snad uz ale opusti to, ze ich zbytocne drzaju v klube a nepusti ich von. Je celkom smutne, ze okrem hracov z domacej ligy maju legionarov len v Belgicku, Malinovskieho v Atalante, Zincenka v City, dvojicu z Ferencvarosa..a Jarmolenka z West Hamu. Väcsinou to staci, aby postupili na zaverecny turnaj. Ale rad by som videl, ak by mali hracov v L1, BL ci PD. Futbal tam robi dost dobre, aj vekovo je to dobry mix.
Komu Spanieli pokazili tiket?
https://www.ifortuna.sk/ticketdetail?id=Mjk5MDExMDg0NDA0MjkwMDogJobaxMLYJAQBaP4%3D
ale mas zarobene
To hej inak som v +,viac ma dostalo https://www.ifortuna.sk/ticketdetail?id=Mjk5MDEwMzI4NjgyNTUwMDo5_HlYwycpcddwzpA%3D
zamrzi
Řecko 1 střela v zápase a to z penalty
Mrdky jako vždycky
Tomu sa hovori vytazit maximum z minima
Efektivita
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele