Souhrn Ligy národů - neděle 8.9.

08.09., 17:00, aktualizováno 08.09., 22:53
Fabián Ruiz proti Švýcarsku dvakrát skóroval. (© AFP)

Portugalsko nakonec přece jen udolalo Skotsko a po dvou kolech má na kontě šest bodů. Stejně je na tom rovněž Dánsko, které si poradilo se Srbskem. Španělé, navzdory dlouhému početnímu oslabení, zvítězili ve Švýcarsku. Slovensko si po Estonsku poradilo i s Ázerbájdžánem. Švédsko vyhrálo 3:0 nad Estonskem a dosud nezaváhalo.

Liga A - skupina 1

Chorvatsko - Polsko 1:0

08.09.2024 20:45

Góly: 52. Luka Modrić

Chorvatsko si připsalo velmi důležitou výhru v Lize národů, svůj druhý zápas zvládlo a na domácí půdě obralo o všechny tři body hosty z Polska. Domácí byli po většinu utkání lepším týmem, k výhře je nasměrovala ikona Luka Modrić.

Ten vyběhl na trávník s kapitánskou páskou na ruce a doufal, že povede své méně zkušené kolegy za třemi body. V Osijeku diváci na první větší šanci čekali do 21. minuty a měl ji na svědomí právě Modrić. Rychlý brejk dostal míč k jeho nohám, Modrić udělal jednu kratší kličkou a utaženou ranou mířil na brankáře Skorupského. Přestřelil jen o pár čísel. Chorvatsko bylo i nadále aktivnějším týmem, zato Poláci se směrem dopředu tak úplně nechytali.

Další centrovaný míč v pokutovém území Poláků si našel Igor Matanović a krásně se pověsil do vzduchu. Jeho volej ale moc radosti Chorvatům neudělal, protože letěl hodně vysoko nad bránu. Stejný hráč dostal skvělý pas o pár minut později, odstavil si tělem obránce a zamířil, mířil však příliš razantně a mimo bránu. Polsko ožilo až po změně stran. Nicola Zalewski udělal pár rychlých kroků s míčem směrem do vápna a vypálil hodně štiplavou ránu. Brankář Livaković s ní měl velké potíže, ale nakonec mu pomohli jeho obránci.

Právě ve chvíli, kdy se Polsko evidentně dostalo do zápasu a nadechovalo k nějaké větší aktivitě, inkasovalo. Po faulu u vápna si vzal míč na starosti jeden z nejlepších technických hráčů v Evropě a z pozice kapitána vstřelil úžasný gól přímo přes zeď mimo dosah brankáře Skorupského - 1:0. O chvíli později mohl zvýšit na 2:0 Matanović, jenže jeho pokus tentokrát zastavilo břevno.

Portugalsko - Skotsko 2:1

Góly: 54. Bruno Fernandes, 88. Cristiano Ronaldo - 7. Scott McTominay

Stoprocentní zůstává na startu nového ročníku Ligy národů Portugalsko. To začalo výhrou 2:1 nad Chorvatskem a stejný výsledek zopakovalo i v souboji se Skotskem, důležitou roli opět sehrál Cristiano Ronaldo.

Portugalci svého soupeře přehrávali a připsali si očekávanou výhru, vypořádali se i s nečekanou komplikací v podobě rychle inkasované branky. Už v sedmé minutě centroval z levé strany Kenny McLean, defenzíva zcela zapomněla na Scotta McTominaye a Diogo Costa proti hlavičce záložníka neměl nárok - 0:1.

Domácí ofenzívu táhl Rafael Leão, s jehož výpady si Skotové pravidelně nevěděli rady. Ve dvacáté minutě jeho ránu vyškrábl brankář Angus Gunn, o tři minuty později křídelník připravil pozici pro Jotu a ten zakončoval nad. Po půlhodině hry se Jota dostal do zakončení ještě jednou a Gunn musel předvést další parádní zákrok.

Tečku za prvním poločasem nakonec udělal Rafael Leão, když si krátce před odchodem do kabin navedl míč na šestnáctku a mířil těsně mimo.

Portugalci se tak zaslouženého vyrovnání dočkali až po změně stran a nešťastnou roli sehrál brankář Gunn. Střela Bruna Fernandese ze dvaceti metrů rozhodně nebyla nechytatelná, Gunn si s ní ale poradit nedokázal a bylo to 1:1.

Vyrovnání favoritovi nestačilo, Portugalci pokračovali v tlaku a v 67. minutě spálil další šanci Diogo Jota. Podobně dopadl i João Félix, jemuž tutovku připravil Ronaldo a Gunn si napravil reputaci.

Ronaldo nastoupil až na druhý poločas a byl hodně vidět. V 82. minutě orazítkoval tyč a aby toho nebylo málo, o několik minut později rozezvučel brankovou konstrukci ještě jednou. Přesto se dočkal odměny, jelikož Skotové místy až drtivý tlak neustáli. Dvě minuty před koncem centroval z levé strany Nuno Mendes a Diego Jota na míč těsně nedosáhl, za ním ovšem číhal připravený Ronaldo a načal desátou stovku svých soutěžních gólů - 2:1.

Skotové se na závěrečný tlak nezmohli a prohráli i druhý zápas, Portugalci naopak mají plný počet bodů.

Švýcarsko - Španělsko 1:4

Góly: 41. Zeki Amdouni - 4. Joselu, 13. Fabián Ruiz, 77. Fabián Ruiz, 80. Ferrán Torres

Španělsko zahájilo nový ročník Ligy národů rozpačitou remízou v Srbsku, na druhý pokus to v jeho případě bylo mnohem lepší a vyhrálo vysoko ve Švýcarsku. Úřadující evropští šampioni si poradili i přesto, že většinu duelu odehráli v oslabení.

Domácí vůbec nezachytili úvod a rychle museli dohánět manko. Už ve čtvrté minutě pronikl po pravé straně Yamal, svým centrem našel hlavu Joselua a gólman Gregor Kobel nestihl zabránit míči v cestě za brankovou čáru. Definitivně se Španělé mohli radovat o několik desítek vteřin později, kdy regulérnost trefy potvrdil VAR - 0:1.

VAR byl v akci i v sedmé minutě a znovu rozhodl v neprospěch Švýcarska. Po úniku Embola zakončoval do odkryté brány Omeragić, celá akce ovšem začala rukou Freulera, což neušlo pozornosti sudích. A aby toho nebylo málo, přidali hosté druhou branku. Důležitou roli opět sehrál Lamine Yamal, po levé straně pláchl obráncům, zasekl si míč a Kobel stihl zakročit, na dorážku Fabiána Ruize ovšem už byl krátký - 0:2.

Úvodní pasáž byla plná důležitých momentů a další přišel ve dvacáté minutě. Breel Embolo se vyhnul ofsajdové pasti, postupoval sám na brankáře a zakončení mu svým faulem znemožnil Robin Le Normand. Ke slovu se ještě jednou dostal VAR, potvrdil nedovolený zákrok a obránce putoval předčasně do sprchy.

Druhou porci čerstvé krve do domácích žil mohl okamžitě vlít Zeki Amdouni, jeho rána z následného trestného kopu ale orazítkovala jen břevno. Po půlhodině hry se Yamal podruhé obsadil do role zakončovatele a skvělý zákrok musel předvést Kobel, na druhé straně si Raya vedl obdobně při technickém pokusu Vargase.

V početní převaze hrající domácí se dostávali do tlaku a před odchodem do kabin ho vyjádřili i gólově. Vargas ve 41. minutě rozehrál rohový kop, Embolo hlavou posunul na Amdouniho a ten už měl hodně snadnou úlohu - 1:2.

Krátce po změně stran dokonce Švýcarsko slavilo vyrovnání, po dalším rohovém kopu se podruhé prosadil Amdouni, jenomže Vargasův centr od praporku už předtím opustil prostor hrací plochy.

Španělé se koncentrovali především na brejky, domácí nepouštěli do velkých šancí a jejich taktika slavila úspěch. V 77. minutě brankář Raya neotálel s rozehrávkou, na pravé straně oslovil Ferrána Torrese a jeho přihrávku do vápna uklidil do sítě Fabián Ruiz - 1:3.

Hra vabank se domácím vymstila ještě jednou a v 80. minutě přišlo definitivní rozhodnutí. Joselu se po obranné akci neuchýlil k jednoduchému odkopu, parádní kolmicí znovu nastartoval Ferrána Torrese a ten své sólo zakončil s přehledem - 1:4.

Španělsko tak porazilo Švýcarsko 4:1 a pod vedením Luise de la Fuenteho neprohrálo 16. po sobě jdoucí utkání ve všech soutěžích (14-2-0). To je pro La Roju nejdelší série bez porážky pod jedním trenérem od června 2013 s Vicentem del Bosquem (24-5-0).

Gibraltar - Lichtenštejnsko 2:2

Góly: 8. Liam Walker, 90+7. James Robert Scanlon - 53. Ferhat Saglam, 90+14. Nicolas Hasler (pen.)