Španělsko těží z práce Flicka v Barce. Jak továrna na talenty La Masia ovlivňuje mistry Evropy?

Od španělského triumfu na mistrovství světa v červenci uplyne už 15 let. Osu týmu v Jihoafrické republice tvořili hráči Barcelony, která tehdy se svou tiki-takou dobývala fotbalovou Evropu. Nyní, půl roku po triumfu na Euru, se v reprezentaci znovu začíná projevovat katalánská nadvláda. Naváží Španělé s Laminem Yamalem, Pedrim nebo Gavim na úspěchy zlaté generace?
Španělský triumf na světovém šampionátu byl lemovaný dvěma výhrami na Euru. Současná generace tak má první krok k úspěšnému navázání na Xaviho, Andrése Iniestu a spol. odškrtnutý. Další kapitola na španělské mladíky čeká příští rok ve Spojených státech, Mexiku a Kanadě.
Vraťme se ale na chvíli ještě o 15 let nazpět. Barcelona pod vedením Pepa Guardioly byla na vrcholu slávy a španělský národní tým vedený Vicentem del Bosquem z toho náležitě těžil.
Andres Iniesta's historic goal and a first #FIFAWorldCup for ????????
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) December 18, 2022
???? Like Argentina at #Qatar2022, Spain had lost their first game in 2010. pic.twitter.com/389b9HavaV
V památném finále světového šampionátu s Nizozemskem v základní sestavě naskočilo Španělska naskočilo hned šest fotbalistů Barcy. Kromě Xaviho a Iniesty se v ní objevili také Carles Puyol, Gerard Pique, Sergio Busquets a Pedro.
To aby měl jeden klub takový vliv na elitní reprezentaci je neobvyklé, současný vývoj ale naznačuje, že se ve Španělsku schyluje k podobnému scénáři.
"Barcelona se bezpochyby opět stává základnou národního týmu. Stejně jako tomu bylo ve zlatém období mezi lety 2008 a 2012," myslí si Miguel Baeza ze španělské redakce Livesport Zpráv.
Flickův rukopis
Co za oživením výrazné barcelonské kliky v reprezentaci stojí? "Jedním z klíčových faktorů je příchod mladých talentů, jako jsou Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsí a Gavi. Po Euru Barcelona přivedla Daniho Olma a reprezentace teď těží z toho, že všichni hrají za jeden klub," říká Baeza.
V nominaci na uplynulý sraz měl katalánský velkoklub čtyřčlenné zastoupení. Nebýt zranění Iňiga Martíneze, Marca Casada a plánovaného volna pro Gaviho, mohlo se v reprezentaci objevit hned sedm barcelonských fotbalistů.

"V Barceloně navíc hrají další hráči, kteří klepou na dveře národního týmu. Velmi blízko k němu má levý bek Alejandro Baldé. V Barceloně patří mezi jistoty a v reprezentaci už se několikrát objevil. Je jen otázkou času, kdy mu dá trenér De la Fuente další šanci," zmiňuje Baezův kolega z redakce David Oliveiras.
Ve frontě navíc čekají další nadějní mladíci. O místo si pomalu říká teprve sedmnáctiletý Marc Bernal, který se na začátku ročníku ukázal ve skvělé formě. Jeho rozlet ale přibrzdilo zranění vazů v koleni.
Na otázku, co stojí za rostoucím vlivem Barcelony v reprezentaci je podle španělských kolegů snadná odpověď. "Je jasné, že architektem toho všeho je Hansi Flick, který naučil Barcu být konkurenceschopnou na nejvyšší úrovni. Xavi ze svých hráčů nikdy nedokázal dostat to nejlepší," myslí si Baeza.
Chybí góly
Herní přínos barcelonských mladíků je neoddiskutovatelný, v reprezentaci jim ale zatím chybí čísla. V aktuálním ročníku Ligy národů se střelecky prosadili jen Ferrran Torres s Laminem Yamalem.
Pohled na kolonku gólových nahrávek je pro katalánskou ekipu v reprezentaci trochu lichotivější. Zároveň ukazuje, kde je jejich hlavní síla. Právě v předfinální fázi jsou fotbalisté Barcelony velmi platní. Asistenci si v dosavadních osmi zápasech připsali Torres, Yamal, Olmo a Pedri.

Kvalitu barcelonských hráčů v kombinaci dokládá i úspěšnost přihrávek v Lize národů. Před čtvrtfinálovým dvojzápasem s Nizozemskem se téměř všichni fotbalisté katalánského velkoklubu dostali nad 80 procent. Stoper Cubarsí se dokonce pyšnil skvělou úspěšnost sahající k 98 procentům.
Nejvýraznějším hráčem z barcelonské líhně je jednoznačně Yamal. Stále teprve sedmnáctiletý generační talent neustále hrozí na pravém křídle a patří ke klíčovým hráčům trenéra Luise de la Fuenteho.
Obránci soupeřů ho často zdvojují, mladý ofenzivní klenot proto musí častěji než jeho spoluhráči chodit do soubojů jeden či dva na jednoho. I přes častou přesilu soupeřů si v nich drží skvělou 60procentní bilanci.
Hráči pro klíčové chvíle
Žádný z hráčů Barcelony v šesti zápasech ve skupině neodehrál více než 224 minut. Ve čtvrtfinálovém dvojzápase ale kouč De la Fuente ukázal, že "Flickovým dětem” věří. Yamal odehrál přes 180 minut, Pedri s Olmem si mezi sebe rozdělili minutáž rovným dílem a Cubarsí ze sestavy vypadl jen kvůli zranění z prvního poločasu úvodního zápasu.
Barcelonský otisk v nabitém španělském kádru zatím není tak silný jako před 15 lety, žádný jiný klub ale aktuálně nemá v národním týmu tak silné zastoupení jako právě Barca. Pohled na současný kádr Katalánců navíc naznačuje, že mladíků z východního pobřeží Španělska bude v národním týmu přibývat.
Světový šampionát startuje za necelý rok a půl. Vytáhne na něm trenér de la Fuente barcelonský trumf?
Související články




Komentáře (20)
Přidat komentářKed si predstavim Pereza a jeho vybornu pracu pre klub,tak je pre mna az nepochopitelne ako moze mat real tak slabu akademiu.
Tak ona ta akademie slabá není, když máš různé srovnání, tak v top 5ti ligach poslední roky bylo nejvíc hráčů z akademie Realu, jen uplne ti top top chybí. Pak je tady faktor, že Real nedává moc příležitostí svým vlastním hráčům a často se musí prosadit jinde, aby se pak vrátili a dostali šanci.
nebo se vracet nechtějí např. Hakimi
Hakimi, Reguilon a Llorente mě štvou ještě dnes.
Reguilon?
Jo, ono to sice teď zní vtipně, ale u nás hrál fakt dobře i třeba Miguel. A nebaví mě se koukat třeba na Mendyho, on sice dobře brání, ale s míčem to často vypadá jak parodie. Garcia mě taky moc nezaujal. Po letech Carlose a Marcela je tohle fakt strašný.
ok
u nás právě ne takm jak jsem si maloval
Vôbec nemajú slabú akadémiu, ale vačšinou tí hráči dozrejú v iných kluboch lebo nedostanú poriadnu šancu v Ačku. Ale rozhodne nie je tá akadémia slabá.
Súhlasím. Nedávno tu niekto poštová článok , kde bolo evidentne , že Real ma v mužskom futbale najviac odchovancov. Ale zväčša sú to hraci pre kluby nižšieho sledu alebo druhu ligu. Vyslovene Top hráčov si výchova jedného za 10 rokov. V Barcelone im dávajú šance , nie všetko je zlato ale dosť veľa chlapcov sa presadiť dokáže. Druha vec a podľa mňa základná je, že zatiaľ čo v Barce hrajú chalani rovnaký futbal ako muži už od alevinu a ten futbal už majú vžitý v DNA , Real nemá jasne definovaný štýl. Muži hraju podľa toho, kto momentálne sedí na lavičke . A preto sa aj ťažko presadzujú odchovanci.
Nám hrají mladíci, protože jsme na top star neměli fifňáry
Akademie není slabá a nám jen pomohly finanční problémy...
pozdravujem fanuskov revalu
Pozdrav od Filcka?
Takže se zase zapomíná, že dlouhá léta La Masia nebyla nic moc a Barça nakupovala z venku v jednom kuse?
Nic moc nebyla nikdy, ale ne každý rok se ti urodí takové klenoty, jako je Iniesta, Messi, Pedri nebo Yamal. A o tom, ten článek je.
Mimochodem - dle jakých měřítek La Masíi hodnotíš, když píšeš, že byla dlouhá léta nic moc?
Ze z tama nechodili hraci jako Xamal nebo Pedri?
Pedri neni z La Masie... Hrál někde na Kanárech a pak přišel z Las Palmas
Pravda. Vyměň ho v tom výčtu za Gaviho, Olma, Baldeho
To já vím, že jich je hodně. Jen jsem chtěl opravit
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele