Švarcsystém ve sportu. Pokud nezakročí instituce jako FIFA nebo UEFA, nic se nezmění

Česko je v mnoha ohledech sportovním unikátem, občas ovšem v negativním smyslu slova. Jedním z takových případů je legislativní ukotvení profesionálních sportovců a fakt, že v týmových sportech nejsou hráči zaměstnanci klubů, nýbrž osobami samostatně výdělečně činnými.
Jaké jsou pro to důvody a komu to vyhovuje? Jak v tomto ohledu vypadá srovnání se zahraničím? A je tzv. švarcsystém velkým tuzemským problémem? To jsme v podcastu Livesport Daily probrali s Pavlem Šnoblem, který se zabývá daňovým poradenstvím a jehož služeb využívají přední čeští sportovci.
Postavení sportovce z pohledu daní, příjmů a právních vztahů se sportovními kluby je v Česku téma, které žije svým životem dlouhé roky. Tu a tam se objeví náznak volání po změně, nicméně dodnes k žádné výrazné úpravě nedošlo. Oproti zahraničí je to velký rozdíl, Česko je totiž jednou z posledních zemí v Evropě, v níž nejsou sportovci v kolektivních sportech zaměstnanci klubů, ale osobami výdělečně činnými. Jak v dnešní epizodě popisuje poradce Šnobl, který se stará o daně například fotbalistovi Tomáši Součkovi nebo tenistce Markétě Vondroušové, tento stav je výhodný především pro kluby a jejich majitele.
"Bude se muset zvýšit tlak institucí jako je FIFA nebo UEFA tak, aby se tyhle nejasnosti v problematice zaměstnanců, zaměstnavatelů, OSVČ a tak dále u kolektivních sportů vyjasnily. Podle mě se do té doby, než přijde nějaký razantní krok, třeba zákaz startu českých klubů v evropských pohárech, postavení sportovce z pohledu daní v českém právním systému řešit nebude," říká Šnobl.
Ve čtvrteční epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:
- porovnání (ne)výhod pro zaměstnance a OSVČ
- vliv kolektivních dohod v zahraničí
- konkrétní příklady z praxe
Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách - Spotify a Apple Podcasts.
Komentáře (27)
Přidat komentářSpecificke ceske prostredi
Jestli je tady autor, zajímalo by mě, jak to sportovci dělají s nepeneznim plněním. Předpokládám, že například letenky na pohárové zápasy platí klub. Nicméně hrac jako OSVČ by měl tento prijem zdanit. Děje se to? Nebo na to všichni z vysoka serou? Navíc pokud to platí klub, z mého pohledu je problematická i daňová uznatelnost na straně klubu.
účetnictví fotbalového klubu to je pěkná šedá zona
vlastní zkušenost
Účetnictví každý větší a častokrát i menší firmy je šedá zóna. To by jeden nevěřil, co se tam dá vyzkoumat.
Prečo by mala letenka podliehať dani?
To predsa nie je benefit zamestnanca, on tam ide svojím spôsobom na služobnú cestu, výkon práce.
Zaměstnance ano, ale ne svého dodavatele, čím je fotbalista jakožto OSVČ. V tom je právě zásadní rozdíl. Když jako firma budu chtít udělat servis mašiny ve Španělsku, tak přece nebudu servisní firmě já platit letenky ne? Je mi úplně u prdele, jak se místo dostane. Fotbalista je v úplně stejné pozici.
Je to možné. Sice to pak způsobí zase jiné problémy, ale ty jsou rozhodně menší, než kdyby to nechali plavat.
To není pravda, všechno je o smluvním ujednání. Oprava může být za fix (bez ohledu, kolik hodin bude trvat, kolik náhradních dílů a materiálu, cestovné). Anebo se mohou domluvit na hodinové sazbě za práci+oprávněné další výdaje. A taky to může být mix, prostě smluvní svoboda:)
je to celé točení se dokola.... osvč, ne zamestnanec.
Záleží, jak je nastavena smlouva a jestli je uvedeno, že klub má povinnost buď proplácet či přímo zajistit některé další záležitosti, aby fotbalista mohl poskytnout nasmlouvanou sluzbu. A kluby určitě mají dobře ošetřené, aby daňově bylo v pořádku.
Když tě bude zastupovat právník, budeš mu platit honorář, ale taky proplácet vedlejší výdaje, které vzniknou.
PS: A samozřejmě fotbalisti si mohou vybrat, v jakém režimu pojedou (min tedy u pražských S)
Asi spíš nemusí, protože předpokládám, že začátek pracovního výkonu není zápas, ale sraz před zápasem, kdy se všichni sejdou a až odtud pokračují dále.
Podobně to bude s ubytováním. Když si najmeš modelku na vícedenní focení, taky si sama neplatí hotel v lokalitě.
Každopádně pr oprofi sportovce existuje nějaký prováděcí předpis, na základě kterého je ten švarc opakovaně uznán jako ok. Hlavně to klubům i hráčům vyhovuje, protože je to pro ně výhodné. D9ky pravidlům UEFA/FIFA mají ochranu podobnou jako zaměstnanci i s osvč smlouvou. Bitý je na tom "jenom" stát.
jojo, pak opět pořád dokola ten problém, že "jednorázové" najmutí modelky je OK.. Fotbalista prostě dělá závislou činnosti...
Docela by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby opravdu začla povinnost mít hráče jako zaměstnance.. to by byly zajímavé náklady navíc
Ale taky by se tím mohli vyřešit problémy se zahraničními hráči. Protože ti musejí dost koukat, co je tady čeká.
Nejdřív koukají, pak zjistí, kolik z hrubé částky ve smlouvě dostanou v čistém na účet a jsou spoko.
To jo. Ale pocitově je to úplně jiný, když za tebe daně platí zaměstnavatel a nebo když si je máš zaplatit sám.
Spousta fotbalistů moc rozumu nepobrala a navíc jsem přicházejí mladí. Takže to pro ně může být dost zvláštní. Třeba Afričani si prej většinou myslí, že je chtějí okrást, když jim klub nabídne pomoc s daněmi.
Tak ty si myslej ze je chce nekdo okrast kdyz po nich chces zapisny
Kdybychom měli aplikovat veškeré odvody i na zaměstnance fotbalisty, tak to klubům obrovsky zvedne náklady nebo hráčům sníží čisté příjmy, tak těžko říct co je lepší
Ve skutečnosti je podobných povolání víc, podobně fungují třeba smlouvy hudebníků s nahrávacími společnostmi, spisovatelů s nakladetlstvími apod.
V česku taky asistenti v poslanecké sněmovně, což je hlavní důvod, proč "švarc" funguje.
vždyt dneska je na ičo každej druhej člověk ve firmě pomalu mi přijde...
To by potom kluby jako Pardubice okamžitě skončili s profesionálním sportem.
Klíčový problém je, že vykon činnosti profesionálního sportovce v týmových sportech není ani čisté zaměstnání, ani čisté podnikání. Pokud se použije jedna, nebo druhá varianta, vždycky tam něco drhne. Vyřešil by to jedině speciální zákon, ale proč plevelit právní řád dalším zákonem, navíc jen pro úzký okruh subjektů.
Je to švarc jako prase. Několikrát jsme měli kontrolu z finančáku a rozhodující kritérium bylo, zda má "dodavatel" jednoho nebo více zákazníků, kterým fakturuje. Ale zase nemají dovolenou a budou mít nižší důchod, ubožátka
*jedno z rozhodujících kritérií to bývá..
A jak jim proplácí třeba "nemocenskou"?
Nebo si to hráč platí sám, případně pokud je zraněný, nic nebere?
Operace v zahraničí, a podobně?
Protože to OSVČ taky nikdo nezaplatí. A pokud si to platí ze své pojistky, tak musí platit pojišťovně pojistku jak mega zlatý prase.
Konkrétně fotbalisti to mají řešeno prostřednictvím regulí fifa, kde je řečeno, že když jsi zraněný, tak ti nesmí krátit peníze. takže nemáš bonusy za odehrané zápasy apod, ale zákald dostáváš pořád. Proto to v česku nevadí ani fotbalistům, protože ta práva hráčů jsou hlídaná uefa/fifa (viz teď Budějovice, které nezapaltily, tak jim stopli přestupy, kdyby to musel řešit přes soudy jako klasický osvč, tak by to trvalo násobně dlouho)
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele