Továrny na budoucnost: Velké srovnání francouzských mládežnických akademií
Důraz na výchovu vlastních talentů je ve fotbalové Francii tradičně stavěn velmi vysoko; tamní akademie mají ve světě špičkovou pověst a pravidelně produkují nové a nové hráče s potenciálem zazářit mezi absolutní elitou. Která z nich je ale tou úplně nejlepší? Zcela rozhodnout o této otázce nelze (faktorů je celá řada), EuroFotbal.cz nicméně nabízí jeden z možných úhlů pohledu..
Abychom dokázali smysluplně seřadit všechny v současnosti produktivní akademie francouzských klubů do statisticky relevantního žebříčku, řídili jsme se několika základními pravidly. Rozhodujícím měřítkem zde není celková suma vyplacená za hráče, počet fotbalistů aktuálně nastupujících ve špičkových ligách ani různé dílčí faktory jako kvalita zázemí, objem investovaných financí či výsledky na specializovaných mládežnických turnajích - takových žebříčků ostatně vznikla (a stále vzniká) celá řada. Naším hodnotícím kritériem je pouze počet zápasů, které mladí odchovanci dosud (tedy k 1. září 2015) sehráli na profesionální klubové úrovni.
Neposuzujeme tedy relativní úspěšnost jednotlivých hráčů; něco takového je ostatně prakticky nemožné. Opomíjíme finanční stránku přestupů (abychom neznevýhodňovali kluby, které své mladíky zapojují do vlastního áčka) i počet minut strávených na hřišti (z důvodu zjednodušení výpočtu se každý zápas počítá jako samostatný start, ať už jde o nastoupení v základní sestavě či střídání v poslední minutě). Absolutní relevanci tak zajistit sice nejde - tato metoda například není úplně spravedlivá k těm, kteří strávili delší čas na marodce - jenže podobné detaily budou u takovýchto srovnání překážet vždy, bez ohledu na zvolenou metodu. Cílem našeho přehledu je jednoduše seřadit jednotlivé akademie podle toho, kolik jejich hráčů v současnosti hraje profesionálně seniorský fotbal napříč Evropou, a kolik tito hráči mezi sebou nastřádali startů.
Metodika výpočtu
Do srovnání jsou řazeni pouze hráči narození v roce 1990 a později: jde tedy o zprávu o stavu akademií za posledních zhruba sedm až osm let. Některé z nich sice zažívají skutečný boom až u ročníků 1996 či 1997, jiné zase "vyschly" začátkem tisíciletí, nicméně takto nastavenou výseč považujeme za nejspravedlivější při zkoumání aktuálních podmínek. Podobně jako žebříčky klubových a národních koeficientů bereme v úvahu situaci v přítomnosti a několika předcházejících sezonách.
Počítáme pouze starty v ligových soutěžích, tedy bez domácích i evropských pohárů, reprezentačních utkání a přátelských zápasů. Abychom nějak odstupňovali náročnost a prestiž jednotlivých angažmá, vytvořili jsme seznam dvaceti evropských lig, do nichž mají francouzští hráči tradičně blízko (ať už z geografického, kvalitativního či historického hlediska), a ty následně rozdělili do čtyř skupin.
Skupinu "A" tvoří anglická Premier League, španělská Primera División, italská Serie A a německá Bundesliga - tedy čtyři jasně nejúspěšnější soutěže v posuzovaném časovém období. Každý start v některé z těchto lig je oceněn čtyřmi body.
Skupinu "B" tvoří domovská soutěž, tedy francouzská Ligue 1, a podle aktuálního žebříčku UEFA také portugalská Primeira Liga. Body za starty v těchto ligách se násobí třemi.
Po dvou bodech jsou hodnoceny starty ve skupině "C", která obsahuje ligové soutěže 'druhého sledu': ruskou a ukrajinskou Premier Ligu, tureckou Süper Lig, belgickou Jupiler League a nizozemskou Eredivisie.
Konečně za jeden bod potom počítáme starty ve zbývajících devíti soutěžích, tvořících skupinu "D". Sem spadají tři prvoligové scény - řecká, švýcarská a rumunská - a šest nižších lig. Nejvýraznější vliv má samozřejmě francouzská Ligue 2, svou roli hrají ale i druholigové starty z Anglie, Španělska, Německa a Itálie, plus (díky tradičně živému obchodu přes kanál La Manche) i anglická League One.
Takto vybraná dvacítka soutěží co nejvěrnějším způsobem reflektuje kvalitu napříč kontinentem a zároveň můžeme říci, že drtivá většina francouzských odchovanců míří právě do některé z nich. Ostatní ligy se do tohoto srovnání nezapočítávají.
Jako přídavek k bodům za jednotlivé ligové starty je potom každému klubu připsán i bonus v hodnotě počtu hráčů, kteří akademii v posuzovaném období úspěšně opustili. U čela tabulky tyto bonusy nemají přílišný vliv, mezi druholigovými kluby však už ano - klub, který vyšle do soutěže na úrovni D deset hráčů, z nichž každý získá jeden start, tak získá stejný počet bodů jako jeho konkurent s jediným odchovancem s 19 starty na kontě. Se stoupající kvalitou ligy pak relevance bonusových bodů zákonitě klesá.
Kritéria zařazení do výběru
Vůbec největším metodickým problémem bylo jasně a srozumitelně definovat, co je to vlastně akademie a kdo je to odchovanec. Struktura výchovy mladých fotbalistů ve Francii je totiž poměrně rozvětvená a velkou roli hrají různá regionální centra (to nejslavnější se nachází v lesích Clairefontaine kousek od Paříže), řada klubů má navíc své skauty v Africe, kde jsou hráči často vybíráni už v útlém věku a do Evropy potom přicházejí jako dorostenci.
Bylo proto zapotřebí učinit několik ústupků. Zaprvé, do srovnání se počítají pouze mládežnické akademie současných členů Ligue de Football Professionnel (LFP) - tato organizace sdružuje všech 44 profesionálních klubů v zemi (kompletní peloton Ligue 1 a Ligue 2 a čtyři týmy ze třetí ligy) a je velice složité dostat se k přesným datům mimo její kompetenci. Z hlediska zachování objektivity jsme proto museli ze srovnání vypustit akademie klubů jako Sedan, Le Mans, Strasbourg, Grenoble nebo Boulogne - ne proto, že by odtud nevycházeli zajímaví hráči, ale prostě proto, že vystoupením klubu z LFP do značné míry mizí i jeho 'digitální stopa.'
Zadruhé - a to především - jsme museli určit několik pracovních definic pojmu "odchovanec". U hráčů, kteří v dané akademii skutečně vyrůstají od základních krůčků až po svůj první profesionální kontrakt, je situace jasná; takto komplexními centry však zdaleka nedisponují všichni členové LFP. Vytvořili jsme proto jakousi pružnou věkovou hranici a navrch stanovili zásadu, že aby se hráč počítal jako produkt mládežnického systému, musí před podpisem první 'dospělé' smlouvy strávit v klubu alespoň dva roky.
Pro zahraniční fotbalisty (typicky z Afriky) platí, že se za odchovance považují v případě, že přijdou do klubu nejpozději v patnácti letech, ovšem při zachování minimální dvouleté lhůty následného pobytu v akademii. Jako důležité formativní období jsme určili dobu mezi čtrnáctým a osmnáctým rokem; obecně platí, že hráč je považován za odchovance klubu, dovrší-li plnoletosti v akademii po minimálně dvou letech pobytu, či - v případě dřívějších odchodů - pobyde-li v akademii minimálně polovinu formativního období. Hráče, kteří přijdou do akademie později než v šestnácti letech, počítáme pouze tehdy, pokud předtím nepůsobili v jiné akademii spadající pod LFP a v novém klubu strávili opět minimálně dva roky před podpisem seniorské smlouvy.
Samostatnou kapitolu tvoří hráči vyskautovaní na různých mládežnických turnajích či v regionálních centrech, což je ve Francii zcela běžná praxe. Není výjimkou, že mladý fotbalista například do třinácti let hraje v domovském městečku, poté je přijat do regionálního výukového programu a v šestnácti podepíše juniorský kontrakt s profesionálním klubem. U takových hráčů opět platí dvouleté pravidlo.
Do srovnání pak vůbec nejsou započítáni hráči, kteří celé své dětství a dospívání jednotlivé akademie pravidelněji střídali, případně ti, u nichž potřebná data jednoduše chybí. Na tomto místě musíme opět zdůraznit, že kritéria výběru hráčů nejsou v tomto případě zcela jednotná a do značné míry variují podle individuálních případů; neklademe si za cíl pevně definovat pojem 'odchovanec' a je klidně možné, že někdo jiný by takový výběr prováděl odlišně. Jde ostatně o problematické téma, o němž se často vedou spory, a naším úkolem není je zde vyřešit. Výše nastíněnou metodu výběru však považujeme v rámci možností za objektivní, ačkoliv u konkrétních případů se názory jistě mohou lišit.
Primárním zdrojem veškerých dat je server transfermarkt.com. Odtud pochází 100 % údajů o odehraných zápasech v jednotlivých ligách a také většina údajů o hráčích samotných. Transfermarkt nabízí přímo v systému možnost vysledovat pozdější kariéru odchovanců konkrétních klubů; tato data jsme využili, jsou nicméně do značné míry neúplná, neboť zdaleka ne všichni hráči mají na stránkách vyplněny detaily o své mládežnické kariéře. Zkombinovali jsme je proto s databází debutantů v jednotlivých klubech, s kompletními soupiskami od sezony 2006/07 do současnosti a také s žebříčky nejmladších debutujících Francouzů ve všech sledovaných ligách. Chybějící a nejasné údaje jsme doplňovali ze stránek jednotlivých klubů a z databází LFP.
Takto vzniklá banka, čítající několik stovek hráčů narozených v posledních pětadvaceti letech, je podle našeho názoru z velké části reprezentativním zdrojem. Přirozeně je možné - a u některých menších klubů, které nebyly v posledních devíti letech vždy stabilními členy LFP, snad i pravděpodobné - že nám některá obskurnější jména jednoduše 'utekla'; případné nesrovnalosti by však určitě neměly být natolik výrazné, aby nějak znatelně otřásly výchozím žebříčkem, či aby důkladněji zpochybnily zprávu o poměru sil ve francouzském mládežnickém fotbale, již se v tomto textu snažíme podat.
(...)
Tolik k úvodní, vysvětlovací části - a nyní už se můžeme pustit do zkoumání výsledků. Připomínáme, že vzorec pro výpočet finální bodové hodnoty zní: 4*(starty A) + 3*(starty B) + 2*(starty C) + 1*(starty D) + 1*(celkový počet hráčů). Nejprve si prohlédněme základní tabulku dvaceti nejúspěšnějších klubů; asi nepřekvapí, že na čele se umístila věhlasná akademie z Lyonu, a to s poměrně vysokým náskokem. Konečné pořadí vypadá takto:
Ukazuje se, že tato dvacítka poměrně věrně kopíruje obecně rozšířenou představu o 'tradiční Ligue 1'; v té by totiž podle většiny fanoušků neměly chybět kluby jako Lens, Méty, Sochaux nebo Auxerre. Prvním dvěma jmenovaným ostatně loňská prvoligová anabáze co do počtu získaných bodů výrazně pomohla. Ze současných druholigistů se do první poloviny vešlo i Nancy, které nyní staví rozhodně zajímavý mladý tým (z velké části z vlastních zdrojů), a také Le Havre, klub, který pro velký fotbal vychoval Paula Pogbu.
Kromě vítězného Lyonu se na čele objevují i loga PSG, Rennes a Lille, tradičních prvoligových bašt, jejichž mládežnické programy se těší širokému mezinárodnímu uznání. Trochu překvapující může být nicméně vysoké umístění Montpellieru: tamní akademie možná nemá tak zářnou pověst, statistika však ukazuje, že výsledky produkuje excelentní. Monaco, které se pravidelně umisťuje na čele různých zpráv o provozním stavu a efektivitě francouzských mládežnických center, naopak utrpělo tím, že jeho revitalizační proces je teprve na začátku. Totéž se dá říci i o Nice (které má v tuto chvíli vůbec nejmladší kádr z celé Ligue 1) a do určité míry i o Bordeaux. Pokračujme dále:
Umístění Marseille na 21. příčce okamžitě udeří do očí; zbytek tradiční francouzské špičky skóruje mnohem výše, kdežto pod Les Phoceéns už se rozprostírá pouze zástup druholigistů a menších regionálních klubů. Ukazuje se zkrátka, že na Riviéře leží hlavní mládežnická centra v Nice a Monaku; druhé největší město Francie v tomto ohledu výrazně zaspalo a k životu se - velmi váhavým tempem - probouzí až od začátku Bielsovy proklamované revoluce. Nebýt heroických čísel Jordana Ayewa, bylo by hrdé Olympique co do výchovy talentů na úrovni spodních pater Ligue 2. Poněkud tvrdé zjištění pro fanoušky bleděmodrých dresů.
U zbývajících účastníků letošní prvoligové sezony o taková překvapení nejde: Lorient musí podnikat o lokální talenty sisyfovský boj s gigantickou akademií sousedního Rennes, na Korsice je zase přirozeně řidší základna, a Angers strávilo více než 20 let mimo světla reflektorů (což zde znamená bez finančních zdrojů pro provoz kvalitní akademie). Snad jen u Remeše nízké číslo zarazí, tamní tým ale od posledního postupu do Ligue 1 vždy sázel spíše na zkušenosti.
Tolik tedy absolutní čísla. Shromážděná data nám však mohou poskytnout i vhled do různých dílčích statistik; logickým dalším krokem je pohled na celkový počet odchovanců, kteří si ve sledovaném období připsali alespoň jeden start (bez ohledu na kvalitu dané soutěže). Pro lepší perspektivu uveďme, že průměrná hodnota napříč 39 bodovanými kluby činí 17,307. V tomto žebříčku už Lyon, byť těsně, přepouští vedoucí postavení mocnému PSG:
Pařížská akademie disponuje obrovskými finančními prostředky, zdá se proto logické, že právě odtud bude do Evropy mířit nejvíce hráčů. Zatímco lyonští odchovanci zůstávají většinou doma ve Francii (od začátku nákladné stavby nového stadionu často přímo v kádru Olympique), ti pařížští jsou rozeseti po celém kontinentu: klub z hlavního města si minimálně jeden "zářez" připsal ve čtrnácti z dvaceti monitorovaných soutěží, což je suverénně nejvyšší číslo ze všech.
V poměru k získanému počtu bodů je zajímavý pohled na Valenciennes - normandský klub vyprodukoval pátý nejvyšší počet mladíků, většina z nich se ale dosud neprosadila. (Red Star 93, tradiční klub ze severu Paříže, který měl mimochodem relativně silnou akademii ještě v 80. letech, pak celý peloton uzavírá: jediným jeho odchovancem ve sledovaném období je Adama Diakité, majitel jedenácti startů z druhých lig ve Francii a Německu.)
Pro zajímavost přikládáme i statistiku celkového počtu nasbíraných zápasů. Podle očekávání je první desítka prakticky totožná s úvodní tabulkou, pouze Monaco se posunulo o pět míst nahoru a Montpellier naopak o čtyři místa dolů; u knížecího klubu jde o logický důsledek toho, že jeho akademie v posledních letech vychrlila značné množství mladíků, kteří dosud nepronikli na tu úplně nejvyšší úroveň.
Tyto dvě dílčí statistiky mají čistě kvantitativní charakter - ani celkový počet hráčů, ani cifra nastřádaných zápasů neprozrazuje nic o tom, na jakou reálnou úroveň to vyslanci té které akademie skutečně dotáhli. Ze zdrojových dat však můžeme sestavit i reprezentativní kvalitativní žebříček, který nepojednává pouze o produktivitě jednotlivých akademií - kromě toho, kolik hráčů dokáže klub dodat na trh, zohledňuje i jejich následný úspěch. Stačí vydělit celkový počet získaných bodů počtem odchovanců a zjistit průměrný počet bodů na jednoho hráče. A tady už se, jak vidíme níže, pořadí na čele mění mnohem výrazněji.
Právě tato tabulka je nakonec možná tou vůbec nejzajímavější ze všech: statisticky totiž říká, že zatímco průměrný odchovanec Saint-Étienne nastoupil v přepočtu k padesáti (hypotetickým) zápasům v Ligue 1, u Tours by to byly pouze tři. Les Verts za to vděčí hlavně úspěšným kariérám čtyř mladých hvězdiček Emmanuele Riviereho, Kurta Zoumy, Faouziho Ghoulama a Josuhy Guilavoguiho. Body na nejvyšší úrovni A už získává i teprve osmnáctiletý Allan Saint-Maximin, i když ten se zatím v dresu Hannoveru objevil na hřišti pouze dvakrát. Akademie tohoto klubu pracuje maximálně efektivně: téměř všichni odchovanci z monitorovaných ročníků se ve svých dalších klubech buď prosadili do základu, nebo mají reálnou možnost této mety dosáhnout v nejbližší budoucnosti. Zato zmiňovaná mládežnická 'továrna' Valenciennes je v podstatě přesným opakem.
Vysoce nadprůměrnou efektivitu vykazují i v Montpellieru, kde se mezi devatenáctkou odchovanců skrývají borci jako Belhanda, Cabella, Stambouli nebo El Kaoutari, po boku stabilních mladých opor dosud nastupujících v Ligue 1 (Martin, Deplagne, Dabo). V Lorientu hodně těží z bodů získaných Mariem Leminou, Chateauroux zase 'táhne' Gilles Sunu, a v Caen se o největší podíl dělí M'Baye Niang s Raphaëlem Guerreirem. To jsou všechno kluby, jejichž nevelké akademie si nemohou dovolit chrlit do světa takové množství produktů jako v Paříži, Lyonu či Monaku; zato si ale umí se skutečně talentovanými hráči dát potřebnou práci. Toulouse a Bastii to naopak podle všeho příliš nejde (a to přitom mluvíme o klubech, které měly díky 'stovkařům' Regattinovi s Khazrim velmi slušný potenciál umístit se právě v této statistice nad průměrem).
Podobně zajímavou statistikou je pohled na kluby, které nasbíraly nejvíce 'áčkových' bodů - tedy startů získaných odchovanci v jedné ze čtyř elitních evropských soutěží. Také v tomto kvalitativním měřítku jsou blízko špičky jak Saint-Étienne, tak Rennes (spolu s Hazardovým Lille); všechny ale suverénně válcuje duo loňských sestupujících z Ligue 1. Méty se opírají o impozantních 128 startů, které v Serii A nastřádal Miralem Pjanić (žádný z jiných hráčů nemá v kategorii A na kontě vyšší číslo), leč skutečnými králi této kategorie jsou mladíci z Lens.
Kombo Raphaël Varane - Geoffrey Kondogbia - Gaël Kakuta - Thimothée Kolodziejczak - Thorgan Hazard dohromady nastřádalo skvělých 927 bodů, což je skoro o stovku více než celé Olympique Marseille, napříč všemi soutěžemi. A to ještě nepočítáme starty na nižších úrovních, čili například 52 Kondogbiových zářezů ve francouzské nejvyšší soutěži. Kdyby navíc vyšel plánovaný přestup Serge Auriera do Arsenalu, mohl být náskok Les Sang et Or ještě mohutnější. Věčná škoda, že takto výkonný a efektivně pracující klub tolik trpí nekompetencí svých současných majitelů.
Mimochodem: pokud vás zajímá, co dělá v první desítce Laval, pak vězte, že právě tam začínal se svojí kariérou Francis Coquelin. Příklad defenzivního záložníka Arsenalu ve světle této tabulky krásně doplňuje úspěchy Paula Pogby (Le Havre), Massadia Haïdary (Nancy) a Yayi Sanoga (Auxerre); všichni tito mladíci odešli už jako teenageři z domovských klubů přímo do Anglie, bez přirozené 'mezizastávky' v některém z větších lokálních klubů. Tento aspekt fotbalové kultury nebyl Francii ostatně nikdy tak docela vlastní - i druholigové celky raději prodávají rovnou do zahraničí. Šest z patnácti výše uvedených klubů nastupuje letos v Ligue 2.
(...)
Závěrem už snad zbývá jen podívat se na celkově nejlépe hodnocené hráče. Nastaveným sítem prošlo celkem 675 mladíků, z nichž 48 to dotáhlo až na úroveň A (tedy do některé ze čtyř elitních evropských lig), 315 dosud zažilo svůj vrchol v Ligue 1 (či v Portugalsku), 30 dosáhlo úrovně C a zbývajících 282 zůstalo na úrovni D, převážně v Ligue 2. Nyní se můžeme rozloučit pohledem na to, kdo vlastně získal pro své mateřské kluby vůbec nejvyšší počet bodů. Voilà - patnáctka nejcennějších fotbalových synů Francie:
Abychom dokázali smysluplně seřadit všechny v současnosti produktivní akademie francouzských klubů do statisticky relevantního žebříčku, řídili jsme se několika základními pravidly. Rozhodujícím měřítkem zde není celková suma vyplacená za hráče, počet fotbalistů aktuálně nastupujících ve špičkových ligách ani různé dílčí faktory jako kvalita zázemí, objem investovaných financí či výsledky na specializovaných mládežnických turnajích - takových žebříčků ostatně vznikla (a stále vzniká) celá řada. Naším hodnotícím kritériem je pouze počet zápasů, které mladí odchovanci dosud (tedy k 1. září 2015) sehráli na profesionální klubové úrovni.
Neposuzujeme tedy relativní úspěšnost jednotlivých hráčů; něco takového je ostatně prakticky nemožné. Opomíjíme finanční stránku přestupů (abychom neznevýhodňovali kluby, které své mladíky zapojují do vlastního áčka) i počet minut strávených na hřišti (z důvodu zjednodušení výpočtu se každý zápas počítá jako samostatný start, ať už jde o nastoupení v základní sestavě či střídání v poslední minutě). Absolutní relevanci tak zajistit sice nejde - tato metoda například není úplně spravedlivá k těm, kteří strávili delší čas na marodce - jenže podobné detaily budou u takovýchto srovnání překážet vždy, bez ohledu na zvolenou metodu. Cílem našeho přehledu je jednoduše seřadit jednotlivé akademie podle toho, kolik jejich hráčů v současnosti hraje profesionálně seniorský fotbal napříč Evropou, a kolik tito hráči mezi sebou nastřádali startů.
Metodika výpočtu
Do srovnání jsou řazeni pouze hráči narození v roce 1990 a později: jde tedy o zprávu o stavu akademií za posledních zhruba sedm až osm let. Některé z nich sice zažívají skutečný boom až u ročníků 1996 či 1997, jiné zase "vyschly" začátkem tisíciletí, nicméně takto nastavenou výseč považujeme za nejspravedlivější při zkoumání aktuálních podmínek. Podobně jako žebříčky klubových a národních koeficientů bereme v úvahu situaci v přítomnosti a několika předcházejících sezonách.
Počítáme pouze starty v ligových soutěžích, tedy bez domácích i evropských pohárů, reprezentačních utkání a přátelských zápasů. Abychom nějak odstupňovali náročnost a prestiž jednotlivých angažmá, vytvořili jsme seznam dvaceti evropských lig, do nichž mají francouzští hráči tradičně blízko (ať už z geografického, kvalitativního či historického hlediska), a ty následně rozdělili do čtyř skupin.
Skupinu "A" tvoří anglická Premier League, španělská Primera División, italská Serie A a německá Bundesliga - tedy čtyři jasně nejúspěšnější soutěže v posuzovaném časovém období. Každý start v některé z těchto lig je oceněn čtyřmi body.
Skupinu "B" tvoří domovská soutěž, tedy francouzská Ligue 1, a podle aktuálního žebříčku UEFA také portugalská Primeira Liga. Body za starty v těchto ligách se násobí třemi.
Po dvou bodech jsou hodnoceny starty ve skupině "C", která obsahuje ligové soutěže 'druhého sledu': ruskou a ukrajinskou Premier Ligu, tureckou Süper Lig, belgickou Jupiler League a nizozemskou Eredivisie.
Konečně za jeden bod potom počítáme starty ve zbývajících devíti soutěžích, tvořících skupinu "D". Sem spadají tři prvoligové scény - řecká, švýcarská a rumunská - a šest nižších lig. Nejvýraznější vliv má samozřejmě francouzská Ligue 2, svou roli hrají ale i druholigové starty z Anglie, Španělska, Německa a Itálie, plus (díky tradičně živému obchodu přes kanál La Manche) i anglická League One.
Takto vybraná dvacítka soutěží co nejvěrnějším způsobem reflektuje kvalitu napříč kontinentem a zároveň můžeme říci, že drtivá většina francouzských odchovanců míří právě do některé z nich. Ostatní ligy se do tohoto srovnání nezapočítávají.
Jako přídavek k bodům za jednotlivé ligové starty je potom každému klubu připsán i bonus v hodnotě počtu hráčů, kteří akademii v posuzovaném období úspěšně opustili. U čela tabulky tyto bonusy nemají přílišný vliv, mezi druholigovými kluby však už ano - klub, který vyšle do soutěže na úrovni D deset hráčů, z nichž každý získá jeden start, tak získá stejný počet bodů jako jeho konkurent s jediným odchovancem s 19 starty na kontě. Se stoupající kvalitou ligy pak relevance bonusových bodů zákonitě klesá.
Kritéria zařazení do výběru
Vůbec největším metodickým problémem bylo jasně a srozumitelně definovat, co je to vlastně akademie a kdo je to odchovanec. Struktura výchovy mladých fotbalistů ve Francii je totiž poměrně rozvětvená a velkou roli hrají různá regionální centra (to nejslavnější se nachází v lesích Clairefontaine kousek od Paříže), řada klubů má navíc své skauty v Africe, kde jsou hráči často vybíráni už v útlém věku a do Evropy potom přicházejí jako dorostenci.
Bylo proto zapotřebí učinit několik ústupků. Zaprvé, do srovnání se počítají pouze mládežnické akademie současných členů Ligue de Football Professionnel (LFP) - tato organizace sdružuje všech 44 profesionálních klubů v zemi (kompletní peloton Ligue 1 a Ligue 2 a čtyři týmy ze třetí ligy) a je velice složité dostat se k přesným datům mimo její kompetenci. Z hlediska zachování objektivity jsme proto museli ze srovnání vypustit akademie klubů jako Sedan, Le Mans, Strasbourg, Grenoble nebo Boulogne - ne proto, že by odtud nevycházeli zajímaví hráči, ale prostě proto, že vystoupením klubu z LFP do značné míry mizí i jeho 'digitální stopa.'
Zadruhé - a to především - jsme museli určit několik pracovních definic pojmu "odchovanec". U hráčů, kteří v dané akademii skutečně vyrůstají od základních krůčků až po svůj první profesionální kontrakt, je situace jasná; takto komplexními centry však zdaleka nedisponují všichni členové LFP. Vytvořili jsme proto jakousi pružnou věkovou hranici a navrch stanovili zásadu, že aby se hráč počítal jako produkt mládežnického systému, musí před podpisem první 'dospělé' smlouvy strávit v klubu alespoň dva roky.
Pro zahraniční fotbalisty (typicky z Afriky) platí, že se za odchovance považují v případě, že přijdou do klubu nejpozději v patnácti letech, ovšem při zachování minimální dvouleté lhůty následného pobytu v akademii. Jako důležité formativní období jsme určili dobu mezi čtrnáctým a osmnáctým rokem; obecně platí, že hráč je považován za odchovance klubu, dovrší-li plnoletosti v akademii po minimálně dvou letech pobytu, či - v případě dřívějších odchodů - pobyde-li v akademii minimálně polovinu formativního období. Hráče, kteří přijdou do akademie později než v šestnácti letech, počítáme pouze tehdy, pokud předtím nepůsobili v jiné akademii spadající pod LFP a v novém klubu strávili opět minimálně dva roky před podpisem seniorské smlouvy.
Samostatnou kapitolu tvoří hráči vyskautovaní na různých mládežnických turnajích či v regionálních centrech, což je ve Francii zcela běžná praxe. Není výjimkou, že mladý fotbalista například do třinácti let hraje v domovském městečku, poté je přijat do regionálního výukového programu a v šestnácti podepíše juniorský kontrakt s profesionálním klubem. U takových hráčů opět platí dvouleté pravidlo.
Do srovnání pak vůbec nejsou započítáni hráči, kteří celé své dětství a dospívání jednotlivé akademie pravidelněji střídali, případně ti, u nichž potřebná data jednoduše chybí. Na tomto místě musíme opět zdůraznit, že kritéria výběru hráčů nejsou v tomto případě zcela jednotná a do značné míry variují podle individuálních případů; neklademe si za cíl pevně definovat pojem 'odchovanec' a je klidně možné, že někdo jiný by takový výběr prováděl odlišně. Jde ostatně o problematické téma, o němž se často vedou spory, a naším úkolem není je zde vyřešit. Výše nastíněnou metodu výběru však považujeme v rámci možností za objektivní, ačkoliv u konkrétních případů se názory jistě mohou lišit.
Primárním zdrojem veškerých dat je server transfermarkt.com. Odtud pochází 100 % údajů o odehraných zápasech v jednotlivých ligách a také většina údajů o hráčích samotných. Transfermarkt nabízí přímo v systému možnost vysledovat pozdější kariéru odchovanců konkrétních klubů; tato data jsme využili, jsou nicméně do značné míry neúplná, neboť zdaleka ne všichni hráči mají na stránkách vyplněny detaily o své mládežnické kariéře. Zkombinovali jsme je proto s databází debutantů v jednotlivých klubech, s kompletními soupiskami od sezony 2006/07 do současnosti a také s žebříčky nejmladších debutujících Francouzů ve všech sledovaných ligách. Chybějící a nejasné údaje jsme doplňovali ze stránek jednotlivých klubů a z databází LFP.
Takto vzniklá banka, čítající několik stovek hráčů narozených v posledních pětadvaceti letech, je podle našeho názoru z velké části reprezentativním zdrojem. Přirozeně je možné - a u některých menších klubů, které nebyly v posledních devíti letech vždy stabilními členy LFP, snad i pravděpodobné - že nám některá obskurnější jména jednoduše 'utekla'; případné nesrovnalosti by však určitě neměly být natolik výrazné, aby nějak znatelně otřásly výchozím žebříčkem, či aby důkladněji zpochybnily zprávu o poměru sil ve francouzském mládežnickém fotbale, již se v tomto textu snažíme podat.
(...)
Tolik k úvodní, vysvětlovací části - a nyní už se můžeme pustit do zkoumání výsledků. Připomínáme, že vzorec pro výpočet finální bodové hodnoty zní: 4*(starty A) + 3*(starty B) + 2*(starty C) + 1*(starty D) + 1*(celkový počet hráčů). Nejprve si prohlédněme základní tabulku dvaceti nejúspěšnějších klubů; asi nepřekvapí, že na čele se umístila věhlasná akademie z Lyonu, a to s poměrně vysokým náskokem. Konečné pořadí vypadá takto:
Ukazuje se, že tato dvacítka poměrně věrně kopíruje obecně rozšířenou představu o 'tradiční Ligue 1'; v té by totiž podle většiny fanoušků neměly chybět kluby jako Lens, Méty, Sochaux nebo Auxerre. Prvním dvěma jmenovaným ostatně loňská prvoligová anabáze co do počtu získaných bodů výrazně pomohla. Ze současných druholigistů se do první poloviny vešlo i Nancy, které nyní staví rozhodně zajímavý mladý tým (z velké části z vlastních zdrojů), a také Le Havre, klub, který pro velký fotbal vychoval Paula Pogbu.
Kromě vítězného Lyonu se na čele objevují i loga PSG, Rennes a Lille, tradičních prvoligových bašt, jejichž mládežnické programy se těší širokému mezinárodnímu uznání. Trochu překvapující může být nicméně vysoké umístění Montpellieru: tamní akademie možná nemá tak zářnou pověst, statistika však ukazuje, že výsledky produkuje excelentní. Monaco, které se pravidelně umisťuje na čele různých zpráv o provozním stavu a efektivitě francouzských mládežnických center, naopak utrpělo tím, že jeho revitalizační proces je teprve na začátku. Totéž se dá říci i o Nice (které má v tuto chvíli vůbec nejmladší kádr z celé Ligue 1) a do určité míry i o Bordeaux. Pokračujme dále:
Umístění Marseille na 21. příčce okamžitě udeří do očí; zbytek tradiční francouzské špičky skóruje mnohem výše, kdežto pod Les Phoceéns už se rozprostírá pouze zástup druholigistů a menších regionálních klubů. Ukazuje se zkrátka, že na Riviéře leží hlavní mládežnická centra v Nice a Monaku; druhé největší město Francie v tomto ohledu výrazně zaspalo a k životu se - velmi váhavým tempem - probouzí až od začátku Bielsovy proklamované revoluce. Nebýt heroických čísel Jordana Ayewa, bylo by hrdé Olympique co do výchovy talentů na úrovni spodních pater Ligue 2. Poněkud tvrdé zjištění pro fanoušky bleděmodrých dresů.
U zbývajících účastníků letošní prvoligové sezony o taková překvapení nejde: Lorient musí podnikat o lokální talenty sisyfovský boj s gigantickou akademií sousedního Rennes, na Korsice je zase přirozeně řidší základna, a Angers strávilo více než 20 let mimo světla reflektorů (což zde znamená bez finančních zdrojů pro provoz kvalitní akademie). Snad jen u Remeše nízké číslo zarazí, tamní tým ale od posledního postupu do Ligue 1 vždy sázel spíše na zkušenosti.
Tolik tedy absolutní čísla. Shromážděná data nám však mohou poskytnout i vhled do různých dílčích statistik; logickým dalším krokem je pohled na celkový počet odchovanců, kteří si ve sledovaném období připsali alespoň jeden start (bez ohledu na kvalitu dané soutěže). Pro lepší perspektivu uveďme, že průměrná hodnota napříč 39 bodovanými kluby činí 17,307. V tomto žebříčku už Lyon, byť těsně, přepouští vedoucí postavení mocnému PSG:
Pařížská akademie disponuje obrovskými finančními prostředky, zdá se proto logické, že právě odtud bude do Evropy mířit nejvíce hráčů. Zatímco lyonští odchovanci zůstávají většinou doma ve Francii (od začátku nákladné stavby nového stadionu často přímo v kádru Olympique), ti pařížští jsou rozeseti po celém kontinentu: klub z hlavního města si minimálně jeden "zářez" připsal ve čtrnácti z dvaceti monitorovaných soutěží, což je suverénně nejvyšší číslo ze všech.
V poměru k získanému počtu bodů je zajímavý pohled na Valenciennes - normandský klub vyprodukoval pátý nejvyšší počet mladíků, většina z nich se ale dosud neprosadila. (Red Star 93, tradiční klub ze severu Paříže, který měl mimochodem relativně silnou akademii ještě v 80. letech, pak celý peloton uzavírá: jediným jeho odchovancem ve sledovaném období je Adama Diakité, majitel jedenácti startů z druhých lig ve Francii a Německu.)
Pro zajímavost přikládáme i statistiku celkového počtu nasbíraných zápasů. Podle očekávání je první desítka prakticky totožná s úvodní tabulkou, pouze Monaco se posunulo o pět míst nahoru a Montpellier naopak o čtyři místa dolů; u knížecího klubu jde o logický důsledek toho, že jeho akademie v posledních letech vychrlila značné množství mladíků, kteří dosud nepronikli na tu úplně nejvyšší úroveň.
Tyto dvě dílčí statistiky mají čistě kvantitativní charakter - ani celkový počet hráčů, ani cifra nastřádaných zápasů neprozrazuje nic o tom, na jakou reálnou úroveň to vyslanci té které akademie skutečně dotáhli. Ze zdrojových dat však můžeme sestavit i reprezentativní kvalitativní žebříček, který nepojednává pouze o produktivitě jednotlivých akademií - kromě toho, kolik hráčů dokáže klub dodat na trh, zohledňuje i jejich následný úspěch. Stačí vydělit celkový počet získaných bodů počtem odchovanců a zjistit průměrný počet bodů na jednoho hráče. A tady už se, jak vidíme níže, pořadí na čele mění mnohem výrazněji.
Právě tato tabulka je nakonec možná tou vůbec nejzajímavější ze všech: statisticky totiž říká, že zatímco průměrný odchovanec Saint-Étienne nastoupil v přepočtu k padesáti (hypotetickým) zápasům v Ligue 1, u Tours by to byly pouze tři. Les Verts za to vděčí hlavně úspěšným kariérám čtyř mladých hvězdiček Emmanuele Riviereho, Kurta Zoumy, Faouziho Ghoulama a Josuhy Guilavoguiho. Body na nejvyšší úrovni A už získává i teprve osmnáctiletý Allan Saint-Maximin, i když ten se zatím v dresu Hannoveru objevil na hřišti pouze dvakrát. Akademie tohoto klubu pracuje maximálně efektivně: téměř všichni odchovanci z monitorovaných ročníků se ve svých dalších klubech buď prosadili do základu, nebo mají reálnou možnost této mety dosáhnout v nejbližší budoucnosti. Zato zmiňovaná mládežnická 'továrna' Valenciennes je v podstatě přesným opakem.
Vysoce nadprůměrnou efektivitu vykazují i v Montpellieru, kde se mezi devatenáctkou odchovanců skrývají borci jako Belhanda, Cabella, Stambouli nebo El Kaoutari, po boku stabilních mladých opor dosud nastupujících v Ligue 1 (Martin, Deplagne, Dabo). V Lorientu hodně těží z bodů získaných Mariem Leminou, Chateauroux zase 'táhne' Gilles Sunu, a v Caen se o největší podíl dělí M'Baye Niang s Raphaëlem Guerreirem. To jsou všechno kluby, jejichž nevelké akademie si nemohou dovolit chrlit do světa takové množství produktů jako v Paříži, Lyonu či Monaku; zato si ale umí se skutečně talentovanými hráči dát potřebnou práci. Toulouse a Bastii to naopak podle všeho příliš nejde (a to přitom mluvíme o klubech, které měly díky 'stovkařům' Regattinovi s Khazrim velmi slušný potenciál umístit se právě v této statistice nad průměrem).
Podobně zajímavou statistikou je pohled na kluby, které nasbíraly nejvíce 'áčkových' bodů - tedy startů získaných odchovanci v jedné ze čtyř elitních evropských soutěží. Také v tomto kvalitativním měřítku jsou blízko špičky jak Saint-Étienne, tak Rennes (spolu s Hazardovým Lille); všechny ale suverénně válcuje duo loňských sestupujících z Ligue 1. Méty se opírají o impozantních 128 startů, které v Serii A nastřádal Miralem Pjanić (žádný z jiných hráčů nemá v kategorii A na kontě vyšší číslo), leč skutečnými králi této kategorie jsou mladíci z Lens.
Kombo Raphaël Varane - Geoffrey Kondogbia - Gaël Kakuta - Thimothée Kolodziejczak - Thorgan Hazard dohromady nastřádalo skvělých 927 bodů, což je skoro o stovku více než celé Olympique Marseille, napříč všemi soutěžemi. A to ještě nepočítáme starty na nižších úrovních, čili například 52 Kondogbiových zářezů ve francouzské nejvyšší soutěži. Kdyby navíc vyšel plánovaný přestup Serge Auriera do Arsenalu, mohl být náskok Les Sang et Or ještě mohutnější. Věčná škoda, že takto výkonný a efektivně pracující klub tolik trpí nekompetencí svých současných majitelů.
Mimochodem: pokud vás zajímá, co dělá v první desítce Laval, pak vězte, že právě tam začínal se svojí kariérou Francis Coquelin. Příklad defenzivního záložníka Arsenalu ve světle této tabulky krásně doplňuje úspěchy Paula Pogby (Le Havre), Massadia Haïdary (Nancy) a Yayi Sanoga (Auxerre); všichni tito mladíci odešli už jako teenageři z domovských klubů přímo do Anglie, bez přirozené 'mezizastávky' v některém z větších lokálních klubů. Tento aspekt fotbalové kultury nebyl Francii ostatně nikdy tak docela vlastní - i druholigové celky raději prodávají rovnou do zahraničí. Šest z patnácti výše uvedených klubů nastupuje letos v Ligue 2.
(...)
Závěrem už snad zbývá jen podívat se na celkově nejlépe hodnocené hráče. Nastaveným sítem prošlo celkem 675 mladíků, z nichž 48 to dotáhlo až na úroveň A (tedy do některé ze čtyř elitních evropských lig), 315 dosud zažilo svůj vrchol v Ligue 1 (či v Portugalsku), 30 dosáhlo úrovně C a zbývajících 282 zůstalo na úrovni D, převážně v Ligue 2. Nyní se můžeme rozloučit pohledem na to, kdo vlastně získal pro své mateřské kluby vůbec nejvyšší počet bodů. Voilà - patnáctka nejcennějších fotbalových synů Francie:
Komentáře (116)
Přidat komentářmoc hezký článek který stají i za potlesk, vřím že to muselo dát spoustu práce
mě tu teda chybí zdroj, nebo tos psal s hlavy ?
Je to v textu.
"Primárním zdrojem veškerých dat je server transfermarkt.com. Odtud pochází 100 % údajů o odehraných zápasech v jednotlivých ligách a také většina údajů o hráčích samotných. Transfermarkt nabízí přímo v systému možnost vysledovat pozdější kariéru odchovanců konkrétních klubů; tato data jsme využili, jsou nicméně do značné míry neúplná, neboť zdaleka ne všichni hráči mají na stránkách vyplněny detaily o své mládežnické kariéře. Zkombinovali jsme je proto s databází debutantů v jednotlivých klubech, s kompletními soupiskami od sezony 2006/07 do současnosti a také s žebříčky nejmladších debutujících Francouzů ve všech sledovaných ligách. Chybějící a nejasné údaje jsme doplňovali ze stránek jednotlivých klubů a z databází LFP. "
Skvělá práce
Výborná práca
Parádní začátek pracovního dne se super článkem
Ať žije Lyon!
paradni statistika. je videt, ze dominika to bavi vtipne je, ze dva nejlepsi hraci, ktere vychovaly francouzske kluby nejsou frantici
prof. Zezula
k cemu mladeznicke akademie na urovni,kdyz korupce fotbal do deseti let znici
Nechceš otravovat radši v rakouské sekci?
dovolis mi vyjadrit muj nazor ve svobodne diskusi,nebo s tim mas probkem
Nechal jsem se unést, odpusť.
benzema?
,,Do srovnání jsou řazeni pouze hráči narození v roce 1990 a později" Treba čítať aj článok, nie len pozerať obrázky btw. Karim je 87´...
toto je lepsia analyza nez moja bakalarka a diplomovka dokopy
parádní článek fakt výborná práce tohle jsou nejlepší články tady na EF
Solidní elaborát a dobrá práce. Pokud najde Dominik čas, rád se podívám i na ostatní ligy. Možná se pak nabízí srovnání států :) Samozřejmě pomýšlím na Serii A, PL, PD a Bundesligu, ale určitě by bylo zajímavé (a méně náročné co do počtu zpracovávaných dat) srovnat např. ČR a Chorvatsko.
štatistiku PL radšej asi ani nechcem vidieť. To by bolo solídne fiasko
Navíc v tomhle systému by se nám nepočítala loan army, která dělá 1000 bodů ročně.
Souhlas
To joo, zrovna francouzká liga mě moc nezajímá, o PD, BL či PL bych si něco podobného prohlédl mnohem raději..
Urcite by to slo udelat v kterykoliv z tech tradicnich peti top lig. Problem je, ze tohle srovnani zabere tolik casu, ze te to musi proste uprimne bavit, protoze ta doba stravena nad cislama je naprosto nepomerna tomu, kolik casu pak ten clanek stravi na mainpage.
A pak je taky problem v tom, ze ve Francii si tu hranici klubu nastavis jednoduse podle LFP - to je 44 klubu, z nichz pet zadnou akademii ani nema. To se da zvladnout. V Anglii mas pet profesionalnich soutezi a svoje mladiky ma kazdej, to uz by byla prace na pul roku.
Ty vole to je boží
Tady si někdo hrál
Rozhodně lepší než brát přestupní částky. Každopádně tam vidím pár much, které to "znehodnocují". Asi bych bral v potaz jen hráče s 10 body a více. Protože ve chvíli, kdy má hráč 3 zápasy za Ačko kvůli hromadě zranění ostatních (někdo se určitě najde - náhradní golman atd, někdo, kdo dostane jeden zápas), tak trošku znehodnotí tu tabulku, která je nejvíce vypovídající.
Další věcí je, že by možná nebylo od věci vzít nějaký koeficient, kterým by se násobilo pro mladší ročníky (1997 a mladší násobit *2, 1995-1996 *1,5 a 1993-1995 *1,3), ne kvůli zohlednění věku, ale kvůli tomu, že měli prostě méně času hrát a tudíž těch pár startů či desítek startů představuje dost málo.
A případně jestli někde nemáš sepsáno, kolik kdo nabral v kategoriích 3 a 4. Pro zajímavost.
Za nápady na zlepšení. Ale i bez toho to nějakou tu vypovídající hodnotu má.
Tak rozhodně to má vypovídající hodnotu, tady jde spíš o případné zpřesnění těch "raw" dat do trochu přesnější podoby.
Třeba když golman juniorky se dostane na lavičku a následně kvůli červené/zranění na 15 minut na hřiště neznamená, že se prosadil v profesionálním fotbale. Což je extrémní příklad, ale podobně by se dalo mluvit i o hráčích v poli, kteří mají v League one 2 zápasy. To bude asi dost korespondovat s Valencienes vzhledem k počtu bodů na hráče. Zajímalo by mě, kolik získalo TOP5 hráčů od nich bodů a kolik získalo 10 nejhorších. Nedivil bych se, kdyby to bylo třeba 40 bodů u té spodní desítky.
A ohledně toho "koeficientu", tak tam jde spíš o to, že prostě hráči z ročníků 90-93 měli možnost už pár let po dvacítce odehrát, kdežto třeba hráči z ročníků 95+ měli prostě relativně málo času a i takový Martial získal dohromady nějakých 120 bodů cca, i když se o něm mluví jako o supertalentu.
On ten tvuj prvni priklad je i realnej, ten golman se jmenuje Anthony Mandrea a v L1 ma jeden zapas, kdyz mu bylo sestnact
Hele ale tihle borci ti ty celkovy data moc nezkresli, Mandrea je za ctyri body, Nice jich ma pres tisic. Naopak mi prijde cenny, ze muzes vyfiltrovat kluby, ktery s mladezi pracujou nesystematicky - kdybych tyhle ulety vubec nepocital, to poradi prumernych bodu na hrace by ztratilo smysl.
Tu první tabulku ne, ale pak v průměru bodů na hráče ti jeden takovej vyruší Hazarda.
Ale Hazard samotnej neni jedinou vizitkou ty akademie, tou jsou i (v pripade Lille) borci jako Wade, Alcibiade a Gbakle.
Ja ty vytce rozumim, ale prave v tom je tahle metoda vypoctu imo originalni: ze bere v uvahu fakt sakumprask vsechny, pokud teda nehrajou nekde v Bulharsku. Posles v sedmnacti kluka do treti anglicky a on po dvou zapasech mizi do ctvrty? Nevadi, ve srovnani je zapocitanej taky. Ruznych zebricku nejuspesnejsich odchovancu jsou tuny
Ale tihle hráči mají blíž k těm "nulám", které nikdo nepočítá, ale jsou jich mraky. Zahrají si v akademiích a pak kopou někde v poloprofesionálních soutěžích, amatérech nebo skončí úplně.
O těch nic nepíšeš, pochopitelně, protože taková data by bylo proti zájmu klubů to zveřejňovat, kolika dětem dělali plané naděje, že z nich jednou bude profesionální fotbalista.
Mě by přišlo lepší zařadit ty hráče, kteří náhodou přišli k nějakém startu po jejich bok, než je srovnávat se známými fotbalisty. Ale tvůj pohled s tím, že to odráží koncepčnost práce klubu má taky pointu.
Dokonce obe tyhle moznosti jsem zvazoval, no
Nakonec jsem to nechal co nejjednodussi, aby to bylo co nejvic sjednoceny a snadny na vypocet a pochopeni. Ten vekovej koeficient me zajimal hodne, uz kvuli hracum jako Zouma, kterej takhle ma vic jak 2x min bodu nez Boudebouz. Ale nakonec jsem to vzal proste jako riziko techhle casovych zebricku. Za dva roky to bude vypadat zase jinak. Koeficienty UEFA taky neberou v potaz, ze nekdo po 4 letech hoven najednou dela lepsi vysledky, pocita se cely obdobi.
Ve skutecnosti se obe tyhle vytky casto pomerne nulujou - hraci z mladsich rocniku maji min bodu, ale zase jich je obecne mnohem vic a ty kluby jsou mnohem aktivnejsi. Se zacatkem vystavby stadionu na Euro a uvalenim milionarskych sankci kvuli PSG tam fakt probehla velka strukturalni zmena, spousta fracnouzskych klubu najednou zacala davat sanci vetsimu mnozstvi odchovancu.
Ty dilci data mam v sesitu, kterej ted nemam u sebe, ale ve trojce to bude urcite Belhanda, plus strasne moc Francouzu hlavne ze severu (Lille, Lens, Va'nnes) a pak z Monaka hraje v Belgii.
Tak nejde o výtky, spíš o nějaký návrh na zpřesnění dat.
Jinak UEFA to v repre tuším zohledňuje, tuším u repre, kde se počítají výsledky tuším za 4 roky podle stáří. Nebo něco podobného.
Ale jinak jo, chápu. Ono už tohle musela být psina sestavovat data nějakých 1000 hráčů, natož jim ještě dávat koeficienty, zvažovat, koho starty jsou bezvýznamné a podobně.
Smekám, slušná práce.Rád bych shlédnul podobnou studii napříč více soutěžemi.
Přečtu si to pozdějc, ale jedna věc mě bije do očí. Je to metodika, ne metodologie. Vono to takhle používá spousta lidí, bohužel i vysokejch škol. Ale metodologie je věda o metodách. Metodika práce jsou použitý metody
No jasne, sorry.
za reakci
skvela prace...kloboucek
Jen dotaz,zmenilo by se nejak zasadne poradi,pokud by byla francouzska liga taky za 4 body?
treba u lyonu rozhodne, protoze ty nejuspesnejsi odchovance, ktere jsou rocniky 90+, zatim neprodavali do zahranici (ted cerstve sli do PL martial a n'jie, jinak myslim nikdo neni v top 4 lize)
Urcite, to by sel Lyon do stratosfery A taky by to vyrazne pomohlo Sochaux, naopak Lens, kteri ziskavaji nejvic bodu v top ligach a v L1 ted ani nehrajou, by spadlo dolu, atd.
diky diky
Domingo klobúk dole. Vynikajúci článok. Muselo byť za tým veľa roboty.
El Kaoutari
Neskutečná práce. Klobouček,obdiv a závist na tvou pracovitost
Ryad Boudebouz
paradny clanok...aj ked su to len cisla(mozno o to tazsie to bolo vsetko dat dokopy)...velky Dominikovi....mna by napriklad zaujal aj zoznam vsetkych hracov ktory boli v tejto statistike....uz som zabudol aj na nejake zvucne mena a nie to este na takych hracov druheho sledu....
Ten ani nemam vypsanej, hromada jmen je skrytejch pod poznamkama typu "8 hracu L2 - 50 startu" a podobne.
Nicmene Lyon ti muzu hodit klidne sem: Martial, Bahlouli, Tolisso, Benzia, Umtiti, Plea, Yattara, Sarr, Ferri, Ghezzal, Zeffane, Belfodil, Novillo, Blanc, Lacazette, Grenier, Tafer, Lopes, Tie Bi, Court, Gorgelin, Briancon, Boujedra, Perradin, Chavalerin, Fourtier, Nganioni, Michel, Tapoko, Seguin, Fontaine, Flochon, Fekir, Reale, Carra, Abenzoar, Salamand.
vďaka....zistujem ze by som mohol tomuto juniorskemu futbalu, aspon par hracom venovat viac pozornosti....niektore mena ked len tu citam tak su zaujimave....musim si popozerat kde momentalne hravaju....pamatam ze taky hraci ako Tafer,Reale,Novillo,Belfodil a dalsi mali mat velku buducnost ale pomaly idu zrejme dole a dole....
Tafer byl soucasti toho Casanovova pokusu hrat s Toulouse porad stejne jako za Gignaca, ale bez Gignaca.. tehdy tam byli on a Federico Santander, neprosadil se ani jeden. Reale se neprobojoval do zakladu Lorientu, Belfodil udelal slusnou karieru v Italii.. Podle me je to prirozenej proces, nemuzou se uplne vsichni prosadit jako Fekir s Lacazettem. Hodne talentu proste vyhori, aniz by na tom jejich matersky klub nesl nejakou vinu.
to mi je jasne....toho Belfodila som po ocku sledoval v Interi...tusim ze bol na hostovani v Parme ale teraz neviem ci je spat v Interi alebo kde....Toulouse celkovo od Gignacovej ery robia asi vsetko preto aby raz skoncili v L2....ten Reale sa mi aj zdalo ze skoncil niekde v lige len som nevedel ci v Loriente alebo v Nice....kde po tom ako ich prevzal Puel tak tam skoncilo dost mladasov z Lyonu...no a k tej poslednej vete - to je prirodzeny kolobeh ale u niektorych to proste zamrzi....napriklad u Benziu hodne....ak to ted v Lille este nenastartuje...
Auxerre!
Super počtení, Domingo OM je skutečně do očí bijící. Docela mě to láká k tomu, abych L1 sledoval víc než jen po očku
PS: "Odtud pochází 100% údajů..." bacha na to, mezera mezi číslem a znakem
Kámo nahoď foto toho tvýho sešitu, to by měl fakt zajímalo, z čeho vlastně tohle vychází představuji si takový ten ošoupaný černobílý desky převázaný černým provázkem parádní práce tohle
Kdepak, normalne pouzivam takovy ty sesity do skoly za deset korun
https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t34.0-12/11950812_1241940215819868_883624731_n.jpg?oh=17b7633db98778f5d2edb5e3cc6de1f2&oe=55F3428D
Fakt paráda toto ale
tak to je pecka.....toto posielaj so zivotopisom ked sa budes uchadzat o nejake miesto
Domingo a pracovat
Tak třeba tenhle článek mi přijde jako náročnější job než sedět někde na recepci a podávat klíče a vyžadovat podpisy..
No, akorat, ze ty prace je tam daleko vic.. rezervace, snidane, bar, priprava projezdu, placeni atd atd. To neni jako v CR, kde jsem nic nedelal a tohle neni tadna prace, ale brigadka, az bude nekdy zamestnanej, tak nereknu ani slovo
Ty vole, ty jses fakt zoufalec. Nemas sebemensi poneti cim se zivim, ale pripadas si dulezitej, protoze rezervujes snidane a pripravujes projezdy..
Fakt uz me nech na pokoji, nikdo na tebe neni zvedavej.
Ja jen odpovidal Talkersovi. Ty a prace, to je pekna utopie.
Btw na svoji praci nijak hrdej nejsem, takze o jake dulezitosti to mluvis, to nevim.
kráľ
Doma sa mi valaju stosy podobnych. Najlepsie na hocico
fuu parada
nejlepší článek diky...
Domingo,super práca ani nechcem vedieť kolko to zabralo času.Tvoje články sú vždy super aj vďaka tomu tak rád sledujem L1.
Domingo, ale tímto by ses už měl živit.. to je umění..
a přitom taková blbost, co?
https://www.youtube.com/watch?v=b5EAEDi0LOU
Tak ja sem nepisu zadarmo
Nicmene clanky tohohle typu jsou spis z fanouskovsky vasne, no. Bavi me psat o vecech, ktery me bavi.
Francii moc nesleduju, ale článek zaslouží velkou pochvalu
Super článek
Dominik venujuci sa futbalu = Dominik bez predsudkov
Ol!ver hovořící o předsudcích jiných =
Prosimte, tohle mi pises uz par mesicu pod kazdej clanek. Tady se ale nicemu jinymu nez fotbalu nevenuju. Ty me sledujes na ulici nebo co?
Citam obcas Tvoj FB . A venoval si sa volakedy aj inym temam na EF. Ale fakticky, velmi sa mi paci, ako rozumies futbalu . Si lepsi "novinar" ako fantomas podla mna, ten este musi vyrast a nebyt premotivovany...
Aj ja som si čítal a bol som prekvapený z tých zdieľaných vecí Čakal by som nástenku plnú futbalu
Dom je aktivny clovek, ale okrem futbalu si z neho nerob priklad. Ma prilis emotivne a afektovane nazory na solocnost, taktiez je oikofob .
Ani moje pisnicky se ti nelibi, jo
Tie som si nepustal; mam rad inu hudbu.
Běž na jeho koncert, hlavně musíš tancovat a ne že si z toho něco odneseš
jak vis, ze mas rad jinou hudbu, kdyz sis je nepustil?
Presne, skoda jeho spolecenskych a politickych nazoru, co se tyce fotbalu, tak umi
Vycerpavajuci, ale fantasticky clanok...obdiv za hodiny stravene vypoctami
Ta doba kdy bylo Auxerre společně s Ajaxem a Barcou nejlepší ve výchově talentů
Zwzulko nemůžeš to dělat menší?
Rozhovor s Marťasem Malým, kondičním trenérem Sparty:
http://www.trvalefit.cz/nestaci-chtit-je-potreba-to-udelat-rika-kondicni-trener-tomas-maly/
Domingo fakt klobouk dolu.. neskutecna prace
Metz & Lens
100. pre swaghetti yolognese
Hmm, prijemne zjisteni z clanku pro me je, ze jsem se diky tomu dostal k tomu, ze Red Star FC a Paris FC hrajou od letoska Ligue 2. Jen tak dal, fajn videt na vzestupu sympaticke kluby z Parize. Ted jen aby sel nahoru konecne zas z fotbalovych hlubin i Racing, ale to je asi slusne sci-fi...
a ešte Le Mans mi tam chýba
a Strasbourg
I zvrhlí lidé mají to umění, něco hezky popsat, v mnoha jiných a mnohem důležitějších případech zase jen hezky zaobalit a okecat.
Ahojte, uz si to tu asi nikto po 2 mesiacoch nepozrie ale mal som myslienku v hlave ked som si davnejsie precital clanok a teraz som si tomu spravil tabulku pre seba, tak aspon keby nahodou to tu dam..
Clanok je super, tabulky su vyborne, ale prisla mi na um jedna myslienka a to ta, ze muzstvo by nemalo byt zbytocne precenovane na zaklade toho, ze sa v tom alebo inom muzstve vplyvom priaznivych okolnosti - rozumej nahode, zrodi nejaka hviezda... napr. Madeira urcite nie je vyhlasena futbalova akademia iba preto ze je odtial Ronaldo. (Chapem ze zasluhy za Ronaldo si pripisuje Sporting Lisabon..) Ten bol viac menej nahodne niekde narodeny. Podobne je to pri Hazardovi a inych hviezdach..
Preto ma napadlo urobit poradie pri ktorom by bol tento "efekt hviezdy" zneutralizovany. A to tym sposobom, ze z kazdeho muzstva z uplne prvej tabulky v clanku som odcital body, ktore do tymu priniesol ten najlepsi hrac - pre kazde muzstvo to bol hrac, ktory do muzstva priniesol najviac bodov. Tych hracov som vacsinou nasiel v uplne poslednej tabulke. :) Okrem Monaka a Lens *
Myslim si, ze takto sa lepsie ukaze konzistentnost akademii kedze sa eliminuje "prvok nahodnej hviezdy". Tabulku je mozne pozriet si tu: http://imagizer.imageshack.us/a/img910/6470/0VmcG9.png
Prva tabulka prezentuje Dominikovu prvotnu tabulku, v nej su aj mena a pocet bodov kazdeho "najlepsieho" produktu akademie. Pocet bodov, ktore ziskal kazdy najlepsi hrac akademie som v druhej tabulke odratal, cim vzniklo nove poradie, ktore je v druhej tabulke.
Ta sa celkom podoba na povodnu Dominikovu tabulku - prvy je Lyon a za nim Lens. Ale na tretom mieste je S Rennes namiesto PSG. A, prirodzene, najviac utrpeli Lille a Metz. Lille padlo z 5. miesta na 7. a Metz sa dokonca prepadli zo 7. miesta az na 11te. Je to tym, ze Hazard a Pjanic im samostatne ziskali vela bodov (886 a 887) ktore potom pri odcitani urobili velky rozdiel...
Nechapte ma prosim zle, nemam nic proti Hazardovi ani Pjanicovi, obdivujem ich futbalove schopnosti. Ale je velmi pravdepodobne, ze keby sa Hazard aj Pjanic dostali do akejkolvek futbalovej akademie z tychto prvych 20, tak by to boli aj tak hviezdy ake su teraz. Lille a Metz mali akurat stastie, ze sa dostali do akademi prave k nim...
Myslim si, ze snahou o zneutralizovanie "prvku nahodnej hviezdy" dokazeme lepsie odhalit skutocnu konzistentnost futbalovych akademii a pripisat im zasluzeny kredit. To je moja myslienka. :)
*Monacu a Lens som pribliznym odhadom pridelil pocet bodov na odcitanie 380. Na zaklade toho, ze som cisla ich najlepsieho hraca nepoznal pretoze neboli v tabulke ale zaroven som vedel, ze cislo bude nizsie ako 409 ktore bolo posledne v tabulke. Je dost mozne ze moj tip je nespravny..ale celkovo pri klube Lens tam nebude ziadny rozdiel, vzdy budu na druhom mieste. Akurat presne cislo pri Monackom hracovi by mohlo znamenat zmenu o viacero pozicii kedze pri Monaku v tabulke je to tam dost nahusto.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele