Tragédii v Indonésii vyšetří speciální komise, liga byla přerušena

03.10.2022 12:05, aktualizováno 03.10.2022 18:54 - Aktuality
Javier Roca, trenér Aremy (© aremafc.com)
 
Tragédii, při které bylo po zápase indonéské ligy ušlapáno 125 lidí, vyšetří nezávislá komise expertů. Výsledky by podle agentury AFP měla vládě předložit do tří týdnů. Kvůli události už byl mimo službu postaven policejní náčelník a dalších devět vysoce postavených policistů.

Neštěstí se stalo v sobotu v Malangu, kde po skončení zápasu Arema - Persebaya Surabaya vběhli na trávník po porážce 2:3 fanoušci domácího týmu. Policie zakročila slzným plynem a v následném chaosu a tlačenici zemřelo 125 lidí včetně 32 dětí ve věku od tří do 17 let. Další tři stovky osob byly zraněny.

Rodinám obětí vyplatí vláda odškodné ve výši 50 milionů rupií (82.000 korun). Peníze by podle agentury Reuters měly rodiny obdržet během dvou dnů.

Indonésie kvůli vyšetřování jedné z největších tragédií na stadionech v historii sportu sestavila speciální komisi složenou z představitelů vlády, fotbalového svazu i médií a také bezpečnostních a dalších odborníků.

"Vyšetřování začne v nejbližších dnech a uzavřeno bude do dvou až tří týdnů," uvedl ministr bezpečnosti Mohammad Mahfud, který také vyzval policii, aby nekompromisně zakročila proti těm, co tragédii způsobili.

S postupem nesouhlasí řada lidskoprávních organizací, které požadují, aby vyšetřování bylo nezávislé na vládě. Policie by se navíc podle nich měla zodpovídat za použití slzného plynu.

"Vyzýváme úřady, aby použití slzného plynu na stadionu bylo rychle, důkladně a nezávisle vyšetřeno a aby zodpovědní lidé stanuli před veřejným soudem," uvedla Amnesty International v prohlášení.

Zásah policie zkritizoval také trenér Aremy Javier Roca. "Někteří fanoušci zemřeli hráčům v náručí. Myslím, že policie zašla příliš daleko," řekl chilský kouč v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena Ser.

Mluvčí státní policie uvedl, že byl mimo službu postaven šéf policie v Malangu Ferli Hidajat a dalších devět členů elitní mobilní brigády. Všechny čeká disciplinární řízení. Dalších 18 policejních důstojníků, kteří jsou zodpovědní za použití slzného plynu, je vyšetřováno.

Ve stínu tragédie byla do odvolání pozastavena indonéská soutěž, ve které v celku Persije Jakarta nastupují i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou. Podle policie je potřeba nastavit nová bezpečnostní opatření.

Na tiskové konferenci dnes rovněž vystoupil předseda Aremy Gilang Widya Pramana a prohlásil, že je připraven nést za neštěstí plnou zodpovědnost. "Životy jsou důležitější než fotbal," uvedl.

Autor: ČTK
Komentáře (2 / 0 nových)
kilobyte
03.10.2022 12:42
#
Svedou to na neukázněné fanoušky a trochu na pořadatelskou službu.
smetos
03.10.2022 14:48
#
Clenove sirsi reprezentace
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.