Zlatá éra polského fotbalu
V souvislosti s losem skupin ME se zároveň s celkem oprávněným optimismem začalo nemálo fandů domnívat, že v Polsku hážou auty vidlemi a zápasy končí, až když není pro tmu vidět. Vůbec asi netuší, že kdysi se směrem k Visle klaněl celý fotbalový svět. To vzlétli do výšin "Orly Gorskiego" a zastínili svými perutěmi téměř celou zeměkouli.
Dlouho neměl polský fotbal ve světě žádný zvuk. Tu a tam se vyskytl kvalitní hráč, jako např. střelec čtyř gólů do sítě Brazilců Ernest "Ezi" Willimowski nebo polské hvězdy let 50. - Ernest Pohl a Gerard Cieślik. Nezapomínejme ani na Raymonda Kopaszewského, syna polských emigrantů, jenž se proslavil jako Raymond Kopa, držitel Zlatého míče a jedna z hvězd Realu a reprezentace Francie. A přestože se i v 60. letech našel na polských hřištích občas nějaký šikovný hráč, např. u nás nechvalně známý Stanisław Oślizlo, který zapříčinil konec kariéry nesmírně talentovaného Rudy Kučery, neznamenal polský fotbal ve světovém měřítku nic moc. Spíš nic než moc. Na přelomu 60. a 70. let se ovšem u našich severních sousedů začaly dít velké věci.
V r. 1970 přišly výrazné úspěchy na klubové scéně - Legia Varšava skončila v PMEZ až v semifinále na kopačkách pozdějšího vítěze Feyenordu a Górnik Zabrze podlehl dokonce až ve finále PVP Manchesteru City. O rok později převzal kormidlo reprezentace po Ryszardu Koncewiczovi polský trenér století Kazimierz Górski.
V týmu se kromě celé řady nových hráčů výrazně změnilo i klima. K. Deyna vzpomínal, jak naráz byla na srazech nároďáku pohodová atmosféra, dřívější napětí a nervozita, které bývalý kouč mezi hráče zasel, byly tytam. Hráči se najednou začali na srazy těšit a začalo se jim dařit.
Górski hrával dlouhá léta ligu, jednou dokonce i reprezentoval, ovšem nestát se reprezentačním trenérem, skončil by v zapomenutí a znalo by jej možná jen pár nadšenců. Takto se ale stal doslova nesmrtelným, je po něm pojmenováno několik ulic a škol, je čestným občanem několika měst, držitelem nejvyšších polských vyznamenání a jeho smrt byla uctěna minutou ticha při zápase MS. K ruce si vzal perspektivního Jacka Gmocha, nedávno ještě ligového fotbalistu a nyní vědeckého pracovníka. Ten se postaral o zřízení jakési infobanky, kdy s úzkým okruhem spolupracovníků shromažďoval informace o hráčích a mužstvech dvou nejvyšších soutěží celé Evropy. Měl takřka dokonalý přehled o všem, co se kde šustlo, precizní databázi o každém, kdo kopal na nejvyšší úrovni, dávno před dnešní vyvinutou technikou měl zpracované všecky možné i nemožné herní styly, takže dokázal svému nadřízenému dodat vždy ucelené informace o soupeři. Górski byl Gmochův pravý opak, nedělal z fotbalu příliš velkou vědu, sázel na svou intuici, dokázal přesně vycítit, koho postavit a co hrát, přitom však poznatky svého "infobankéře" hojně využíval. Dohromady fungovali skvěle, trvalo jen pár měsíců a "białoczerwoni" se dostali do nejužší světové špičky.
Styl, který Poláci produkovali, si získal srdce fanoušků napříč fotbalovým světem. Když řádili na MS v r. 1974, přirovnávali je experti k Brazilcům, resp. hovořili o tom, že právě Poláci převzali štafetu od "Kanárků" v líbivosti předváděné hry. "Polský fotbal, to je život," konstatoval Angličan E. Batty. Svižný kombinační fotbal se zapojením bleskurychlých křídel a ofenzivně laděných beků, vířivý pohyb, technická vytříbenost prakticky na všech postech, vtipné akce střídané přesnými pasy, proměnlivé tempo hry, skvělý pohyb bez míče, disciplinovanost... to vše a další jiné přednosti byly poznávacími rysy hry mužstva, jemuž se v jeho domovině začalo říkat "Orly Górskiego". Jak už to v Polsku bývá zvykem, rázem se stali miláčky národa a se svými "chłopaky" se ztotožňovala celá země. Dodnes na ně "kibice" vzpomínají s pravým polským romantismem a srovnávají s nimi každý tým, co přišel po nich. Třebaže úspěchy přišly i později, to nejslavnější období se dá datovat zhruba do pětiletky 1972-1976.
Už r. 1972 vyhráli Poláci silně obsazenou olympiádu. Kromě Španělů přešli např. přes NDR, Bulharsko či SSSR, jejichž sestavy byly prakticky totožné s A-týmy těchto zemí. Hráli přitom dosti líbivě a ve finále v pohledném zápase otočili nepříznivý stav s Maďary z 0:1 na 2:1 díky dvěma gólům Deyny, jenž se stal s devíti přesnými zásahy nejlepším střelcem turnaje. Bylo to poprvé, co Poláci hlasitě promluvili v celosvětové debatě. Podobných dílčích výpovědí bylo, je a bude ve fotbalové historii vždy dost, proto to přes všechen nesporný um Poláků bylo bráno jen jako ojedinělý výkřik do tmy. Navíc šlo "jen" o olympijský turnaj. V kvalifikaci na MS 1974 v NSR jim nikdo nedával velké šance, Anglie je prostě Anglie, říkal kdekdo. A když prohráli úvodní zápas kvalifikace ve Walesu, zdálo se, že je všem nadějím konec. Jenže pak se zvedli a padli až těsně před branami finále MS.
Vše začalo senzační výhrou v poměru 2:0 nad Angličany v Chorzově. Svaz evidoval přes půl milionu žádostí o lístky. Nešlo ani tak o soupeře, lidi v Polsku cítili, že se rodí nejlepší mančaft jejich historie, a ten báječný výkon je v tom jen utvrdil. Následovalo povinné vítězství nad Walesem a pak veleslavný, pro Poláky vpravdě historický zápas na Wembley. Angličané si na generálku pozvali Rakušany a s výpraskem 7:0 je poslali zpět ke krásnému modrému Dunaji. Na Ostrovech se řešila jen otázka skóre, Poláky častovali výrazy jako "Zvířata" a brankáře Tomaszewského označil známý trenér B. Clough za "kašpara". Ačkoli na trávník vstupovali Poláci se staženými půlkami, na hřišti hráli přímo excelentně, rychlou kombinační hrou byli domácím více než důstojným soupeřem a po zásluze se ujali vedení gólem Domarskeho. Angličané vyrovnali až z penalty, ale to bylo vše. "Kašpar" v bráně Poláků udělal z hráčů Albionu šašky, pochytal i nemožné, v anglickém tisku se následující den objevila jeho obří fotka s nápisem "Tento muž zastavil Anglii." Polsko postoupilo po 36 letech na MS.
Citelnou ztrátou pro "Orly Górskiego" však bylo zranění Włodzimierza Lubańského. Vynikající střední útočník patřící mezi trio nejlepších polských hráčů všech dob byl sedminásobným mistrem Polska, šestinásobným vítězem Polského poháru, čtyřnásobným králem ligových střelců a dvojnásobným fotbalistou roku. Tento rychlý, gólový a technicky mimořádně vybavený střední útočník skončil v domácím zápase s Anglií na nosítkách a mimo hru byl dva roky. Byla to obrovská ztráta, populární Włodek byl kapitánem a největší osobností mužstva. I tak měli Poláci v útoku obrovskou sílu.
Ve středu ho nahrazoval buď Jan Domarski, autor onoho slavného gólu z Wembley, který později The Times zařadil mezi 50 nejdůležitějších branek historie, nebo výtečný Andrzej Szarmach, zvaný Ďábel. Důrazný, technický a rychlý blonďák, vskutku hodně platný hráč, byl ještě po třicítce dvakrát vyhlášen nejlepším cizincem francouzské ligy. Na levém křídle jezdil po lajně neúnavný a neméně rychlý Robert Gadocha alias Pilát. Opravdu skvělý útočník, mnohem fotbalovější než jeho souputník na druhém křídle Lato. Gadochu chtěl i Real, a Bayern, tehdy nejlepší tým světa, za něj nabízel 2,5 mil. marek, ovšem šéf polského svazu Gierek ho nepustil a vybral mu sám klub, za který měl hrát - FC Nantes. Napravo pak nastupoval Grzegorz Lato. Odmala sirotek, pohříchu spíše jednoduchý fotbalista, technikou moc neoplýval, hrál veskrze stylem "kopni a běž". Rychlost byla jeho nejsilnější stránkou, stovku uměl za 10,8s. Kolikrát předběhl protihráče, míč i sama sebe, nicméně se dokázal zorientovat ve vápně a střílet branky. Na MS jich dal 7 a stal se králem střelců. Že by měl ale davy fanoušků, to se říct nedá, oblibě se více těšili jiní, Lato byl navíc často zbrklý a množství šancí, ba i jednoduchých přihrávek zazdil. Jednou to už legendární komentátor Ćiszewski nevydržel a celý bez sebe zakřičel: "Ještě jednou to Lato zkazí a já už vážně přestávám komentovat." Dnes je Lato prezidentem Polského fotbalového svazu a podle mnohých dělá vše pro to, aby šel polský fotbal do kytek.
Ve středu pole kraloval Kazimierz "Kaka" Deyna. Geniální tvůrce hry, který byl vyhlášen polským fotbalistou století, dostal na tomto serveru prostor v samostatném článku, takže jen jedna věta kvůli doplnění mozaiky - byl mozkem veškerého dění na hřišti a mimořádnou osobností uznávanou po celém světě. V záloze mu zdatně sekundovali pracovití Lesław Ćmilkiewicz, Zygmund "Zyga" Maszczyk či Henryk "Kasper" Kasperczak, dnes v Polsku asi nejrespektovanější trenér, jenž působil hned u několika předních francouzských klubů či reprezentací Afriky. Jednak plnili černou práci, jednak dokázali díky své pohyblivosti a výdrže hravě přečíslovat soupeře a zapojovat se do nebezpečných protiakcí.
Na krajích obrany nastupovali nejčastěji vynikající Antoni Szymanowski a poněkud cholerický, ale neprostupný a nesmlouvavý Adam Musiał. Oba, nebo třeba i nedávno zesnulý Zbigniew Gut zvaný Vinnetou, byli prototypy moderních krajních beků, rychlých, schopných kombinovat, naběhnout, přesně nacentrovat, útočit i bránit.
Na stoperu vévodila téměř nepropustná dvojice, tvořená Władysławem Żmudou a obrovitým blonďákem Jerzym Gorgoněm, zvaným "Bílá hora". Přes ty dva se šlo opravdu těžko dostat, dokázali vytvořit pevnou hráz, na pohled elegantnější Żmuda, účastník čtyř MS, s hromotlukem Gorgoněm skvěle spolupracovali a perfektně se doplňovali.
S "Hrdinou z Wembley", Janem Tomaszewskim, pak vytvořili obávaný defenzivní trojúhelník, jehož všecky tři vrcholy se u protivníků těšily velkému respektu. Tomaszewski je považován za nejlepšího gólmana polské historie. Vysoký chlap poutající pozornost dlouhými vlasy a čelenkou vynikal perfektním vybíháním a reflexem, znamenitě ovládal celé pokutové území a dávno před dnešními brankáři uměl dost dobře s balónem. Dokonce i kopal penalty - kromě toho, že jich hned několik dokázal chytit. Dnes je poslancem za PiS a nelítostným kritikem vedení svazu i reprezentace. Nebere si servítky, ministry sportu obviňuje z legalizace korupce a patologie, Lato pro něj není "jeho" prezident a trenéra nároďáku Śmudu podle něj není třeba "wypierdolić", což raději ani nebudu překládat.
S patřičným sebevědomím dorazili "Orly Górskiego" do dějiště šampionátu. Ještě furt je nikdo nebral vážně, ani vysoce favorizovaní Argentinci, kteří se jim postavili v úvodním střetnutí šampionátu. Jenže když tito předchůdci Messiho po osmi minutách prohrávali 0:2 a do kabin po 45 minutách odcházeli s velkou úlevou, že to není debakl již po prvním poločase, byli nakonec rádi za výsledek 2:3 ve svůj neprospěch. Haiti vyřídili Poláci jak žádost (7:0) a na řadě byla Squadra azzura. Burgnich, Facchetti, Zoff nebo Mazzola, to byli nějací hráči, ale teď se nestačili divit, co s nimi Poláci provádějí. "Úplně nás zesměšnili!"; "Odjíždíme rozcupováni na kousky!" psaly italské noviny po velice milosrdném výsledku 2:1. Poláci hru Italů doslova rozleptali, dařilo se jim eliminovat všecky jejich zbraně, do šancí chodili, kdy se jim zachtělo, a přečíslovali je jedna dvě. "Máme se od nich co učit," napsal Tuttosport.
Díky ne příliš šťastnému systému turnaje se nyní vytvořily dvě semifinálové skupiny, jejichž vítězové měli mezi sebou sehrát finále, celky na druhých místech pak zápas o třetí příčku. Nejprve nastoupili Poláci proti Švédům a v opatrném duelu je porazili Latovou brankou 1:0. Nato čekali na "białoczerwone" "Plavi" s Branko Oblakem, Ačimovičem či Jerkovičem. Diváci se těšili na útočné žně, ovšem zase zafungovala "infobanka" Jacka Gmocha a Poláci na rozmoklém terénu bravurně zvládli maturitu z taktiky. Po penaltě kapitána Deyny a hlavičce Lata porazili Jugoslávce 2:1. Před nimi byl rozhodující mač o postup - s domácími Němci.
Ještě před šampionátem by o výsledku nikdo vůbec nediskutoval, jenže naráz se hodně odborníků přiklánělo na stranu Poláků. V dresu NSR hrály takové veličiny jako Beckenbauer, Vogts, Breitner nebo Gerd Müller, ovšem samotní Němci, jindy tak sebevědomí, ztráceli úsměv na rtech. Z Poláků šel regulérně strach, svým herním pojetím se stali vedle Nizozemců miláčky fanoušků, předváděli opravdu moderní rychlý fotbal, nesmírně účelný, plný krásných akcí, jimiž rozvrátili i proslulé italské catenaccio jak nic.
Zápas vešel do dějin jako "Vodní bitva ve Frankfurtu". Před jejím zahájením se přehnala nad městem málokdy vídaná průtrž mračen, která hrací plochu proměnila v jedno velké jezero. Na m² padlo 14 litrů vody během pár desítek minut! Hodně reálně se uvažovalo o odložení zápasu na další den, poněvadž podmínky hraničily s regulérností. Nakonec se však hrálo. Techničtí Poláci přišli o možnost využít svou velkou zbraň, terén hrál do karet především Němcům, jenže Poláci je zmáčkli takovým způsobem, že ti nevěděli, kde jim hlava stojí. Za první poločas měli jen jednu střelu na branku, a to ještě z přímáku. Zato "Orly Górskiego" si vytvořili mraky šancí, které však všecky do jedné pochytal ve fantastickém stylu chytající Sepp Maier. V druhé půlce lapil Tomaszewski Ulimu Hönessovi penaltu, Poláci zahodili další velké šance, Němci přestáli další fázi obrovského tlaku "białoczerwonych", poměr střel na branku byl 20:5 pro Poláky, když se v pokutovém území dostal poprvé nikým nehlídán Gerd Müller a jediným gólem utkání rozhodl. Do finále šli domácí, Polákům zbyly oči pro pláč a utkání o třetí místo. Sice vyčerpaní, ale přesto o poznání nažhavenější než Brazilci Poláci tento zápas vyhráli po trefě G. Lata.
Domů se vraceli jako králové. Deyna, Lato a Gadocha jako členové nejlepší jedenáctky turnaje, Tomaszewski ústy Pelého i jiných jako neoficiální nejlepší gólman světa, všichni pak s nabídkami k přestupu do renomovaných evr. klubů.
V kvalifikaci na ME 1976 jim los přisoudil Finy, Italy a Holanďany. Finy dvakrát bez problémů zdolali, v historickém klání v Chorzově rozdupali "Tulipány" v poměru 4 ku 1, ale protože s Italy jen dvakrát remizovali, díky porážce v Nizozemsku do Jugoslávie nejeli. Bylo by zajímavé pozorovat, jak by se naši kluci s Poláky vypořádali a jestli vůbec.
Sílu naši severní sousedé ukázali o pár týdnů později na LOH v Montrealu, kde přešli třeba i přes Brazilce, jakousi jejich neoficiální reprezentaci, do finále, tam však podlehli NDR 3:1. Szarmach se stal nejlepším střelcem turnaje, Poláci přiváželi domů stříbro, ovšem bylo to chápáno jako neúspěch! Takovéto vnímání si možná mohou dovolovat Brazilci nebo Italové, ale ještě donedávna v suterénu se pohybující Poláci? I to je pro ně typické. Buď jak buď, Górski odstoupil a jeho místo zaujal Gmoch. Na MS v Argentině pak jeli s velkým očekáváním, ovšem vraceli se s velkým zklamáním. Tým se nepodařilo přebudovat, dva kohouti na jednom smetišti - Deyna a vycházející superstar Boniek - bojující o vůdčí postavení tomu taky nepřidali, takže po postupu ze skupiny přišly dvě porážky od Argentinců, resp. Brazilců ve skupině finálové a jen jedna umolousaná výhra s Peru. Žádná sláva pro Poláky, kteří tajně mysleli na triumf.
Čtyři roky nato jeli na Mundial do Španělska poněkud zkrotlí. Situace v zemi po známých událostech ohledně Solidarity a Jaruzelského výjimečného stavu, následná půlroční pauza na mezistátní zápasy nevěstily nic dobrého. Ale Poláci opět překvapili. Jen díky Rossiho hattricku se nedostali až do finále a celková třetí příčka byla dozajista obrovským překvapením. Zdálo se, že na Wisle se opět rodí velký tým, rok na to tyto domněnky potvrdil Widziew Lodź svou semifinálovou účastí v PMEZ, ale to byla labutí píseň polského orla. Ve svých řadách měl celosvětově uznávané hráče, jako byli kupř. brankář Józef Młynarczyk, pozdější opora vítěze PMEZ FC Porta, teď v březnu zemřelý Włodimerz "Karino" Smolarek, otec Ebiho, bojovník a dříč k pohledání, který mimo jiné uměl jak málokdo zaběhnout na poslední minuty k rohovému praporku a tam si i několik desítek sekund krýt míč a šetřit drahocenný čas, potažmo hvězda Juventusu Zbigniew "Zibi" Boniek, lídr týmu, avšak na rozdíl od Deyny spíše sebestředný a ne tak pro kolektiv hrající borec. Přesto to s nimi šlo pomalu, ale jistě z kopce. Účast na MS v Mexiku skončila blamáží, po postupu ze skupiny s pořádně prodřenýma ušima přišel debakl od Brazilců 4:0 a na pár let byl na světové scéně od Poláků klid. Pár výborných hráčů (Warzycha, Kosecki, Iwan nebo Rudy) ještě netvoří dobrý mančaft, a když se poté na nějaký závěrečný turnaj dostali, hodně brzy se pakovali.
Letos hrají doma. Kdo ví, co to je podpora polských "kibolů", co to je polské národní povědomí, polská národní hrdost, kdo ví, co to je sebevědomí Poláků, přesvědčení o své výjimečnosti, svých schopnostech, ať už skutečných, nebo domnělých, nebude je brát na lehkou váhu. Málokdo v Evropě se umí vzedmout k tak zapáleným výkonům, pokud jde o svou "ojczyznu", jako právě Poláci. Tak bacha na ně!
Bilance let 1972-1986: Účast na čtyřech MS - 2x 3. místo, účast na dvou LOH - 1x 1. místo, 1x 2. Místo
Dlouho neměl polský fotbal ve světě žádný zvuk. Tu a tam se vyskytl kvalitní hráč, jako např. střelec čtyř gólů do sítě Brazilců Ernest "Ezi" Willimowski nebo polské hvězdy let 50. - Ernest Pohl a Gerard Cieślik. Nezapomínejme ani na Raymonda Kopaszewského, syna polských emigrantů, jenž se proslavil jako Raymond Kopa, držitel Zlatého míče a jedna z hvězd Realu a reprezentace Francie. A přestože se i v 60. letech našel na polských hřištích občas nějaký šikovný hráč, např. u nás nechvalně známý Stanisław Oślizlo, který zapříčinil konec kariéry nesmírně talentovaného Rudy Kučery, neznamenal polský fotbal ve světovém měřítku nic moc. Spíš nic než moc. Na přelomu 60. a 70. let se ovšem u našich severních sousedů začaly dít velké věci.
V r. 1970 přišly výrazné úspěchy na klubové scéně - Legia Varšava skončila v PMEZ až v semifinále na kopačkách pozdějšího vítěze Feyenordu a Górnik Zabrze podlehl dokonce až ve finále PVP Manchesteru City. O rok později převzal kormidlo reprezentace po Ryszardu Koncewiczovi polský trenér století Kazimierz Górski.
V týmu se kromě celé řady nových hráčů výrazně změnilo i klima. K. Deyna vzpomínal, jak naráz byla na srazech nároďáku pohodová atmosféra, dřívější napětí a nervozita, které bývalý kouč mezi hráče zasel, byly tytam. Hráči se najednou začali na srazy těšit a začalo se jim dařit.
Górski hrával dlouhá léta ligu, jednou dokonce i reprezentoval, ovšem nestát se reprezentačním trenérem, skončil by v zapomenutí a znalo by jej možná jen pár nadšenců. Takto se ale stal doslova nesmrtelným, je po něm pojmenováno několik ulic a škol, je čestným občanem několika měst, držitelem nejvyšších polských vyznamenání a jeho smrt byla uctěna minutou ticha při zápase MS. K ruce si vzal perspektivního Jacka Gmocha, nedávno ještě ligového fotbalistu a nyní vědeckého pracovníka. Ten se postaral o zřízení jakési infobanky, kdy s úzkým okruhem spolupracovníků shromažďoval informace o hráčích a mužstvech dvou nejvyšších soutěží celé Evropy. Měl takřka dokonalý přehled o všem, co se kde šustlo, precizní databázi o každém, kdo kopal na nejvyšší úrovni, dávno před dnešní vyvinutou technikou měl zpracované všecky možné i nemožné herní styly, takže dokázal svému nadřízenému dodat vždy ucelené informace o soupeři. Górski byl Gmochův pravý opak, nedělal z fotbalu příliš velkou vědu, sázel na svou intuici, dokázal přesně vycítit, koho postavit a co hrát, přitom však poznatky svého "infobankéře" hojně využíval. Dohromady fungovali skvěle, trvalo jen pár měsíců a "białoczerwoni" se dostali do nejužší světové špičky.
Styl, který Poláci produkovali, si získal srdce fanoušků napříč fotbalovým světem. Když řádili na MS v r. 1974, přirovnávali je experti k Brazilcům, resp. hovořili o tom, že právě Poláci převzali štafetu od "Kanárků" v líbivosti předváděné hry. "Polský fotbal, to je život," konstatoval Angličan E. Batty. Svižný kombinační fotbal se zapojením bleskurychlých křídel a ofenzivně laděných beků, vířivý pohyb, technická vytříbenost prakticky na všech postech, vtipné akce střídané přesnými pasy, proměnlivé tempo hry, skvělý pohyb bez míče, disciplinovanost... to vše a další jiné přednosti byly poznávacími rysy hry mužstva, jemuž se v jeho domovině začalo říkat "Orly Górskiego". Jak už to v Polsku bývá zvykem, rázem se stali miláčky národa a se svými "chłopaky" se ztotožňovala celá země. Dodnes na ně "kibice" vzpomínají s pravým polským romantismem a srovnávají s nimi každý tým, co přišel po nich. Třebaže úspěchy přišly i později, to nejslavnější období se dá datovat zhruba do pětiletky 1972-1976.
Už r. 1972 vyhráli Poláci silně obsazenou olympiádu. Kromě Španělů přešli např. přes NDR, Bulharsko či SSSR, jejichž sestavy byly prakticky totožné s A-týmy těchto zemí. Hráli přitom dosti líbivě a ve finále v pohledném zápase otočili nepříznivý stav s Maďary z 0:1 na 2:1 díky dvěma gólům Deyny, jenž se stal s devíti přesnými zásahy nejlepším střelcem turnaje. Bylo to poprvé, co Poláci hlasitě promluvili v celosvětové debatě. Podobných dílčích výpovědí bylo, je a bude ve fotbalové historii vždy dost, proto to přes všechen nesporný um Poláků bylo bráno jen jako ojedinělý výkřik do tmy. Navíc šlo "jen" o olympijský turnaj. V kvalifikaci na MS 1974 v NSR jim nikdo nedával velké šance, Anglie je prostě Anglie, říkal kdekdo. A když prohráli úvodní zápas kvalifikace ve Walesu, zdálo se, že je všem nadějím konec. Jenže pak se zvedli a padli až těsně před branami finále MS.
Vše začalo senzační výhrou v poměru 2:0 nad Angličany v Chorzově. Svaz evidoval přes půl milionu žádostí o lístky. Nešlo ani tak o soupeře, lidi v Polsku cítili, že se rodí nejlepší mančaft jejich historie, a ten báječný výkon je v tom jen utvrdil. Následovalo povinné vítězství nad Walesem a pak veleslavný, pro Poláky vpravdě historický zápas na Wembley. Angličané si na generálku pozvali Rakušany a s výpraskem 7:0 je poslali zpět ke krásnému modrému Dunaji. Na Ostrovech se řešila jen otázka skóre, Poláky častovali výrazy jako "Zvířata" a brankáře Tomaszewského označil známý trenér B. Clough za "kašpara". Ačkoli na trávník vstupovali Poláci se staženými půlkami, na hřišti hráli přímo excelentně, rychlou kombinační hrou byli domácím více než důstojným soupeřem a po zásluze se ujali vedení gólem Domarskeho. Angličané vyrovnali až z penalty, ale to bylo vše. "Kašpar" v bráně Poláků udělal z hráčů Albionu šašky, pochytal i nemožné, v anglickém tisku se následující den objevila jeho obří fotka s nápisem "Tento muž zastavil Anglii." Polsko postoupilo po 36 letech na MS.
Citelnou ztrátou pro "Orly Górskiego" však bylo zranění Włodzimierza Lubańského. Vynikající střední útočník patřící mezi trio nejlepších polských hráčů všech dob byl sedminásobným mistrem Polska, šestinásobným vítězem Polského poháru, čtyřnásobným králem ligových střelců a dvojnásobným fotbalistou roku. Tento rychlý, gólový a technicky mimořádně vybavený střední útočník skončil v domácím zápase s Anglií na nosítkách a mimo hru byl dva roky. Byla to obrovská ztráta, populární Włodek byl kapitánem a největší osobností mužstva. I tak měli Poláci v útoku obrovskou sílu.
Ve středu ho nahrazoval buď Jan Domarski, autor onoho slavného gólu z Wembley, který později The Times zařadil mezi 50 nejdůležitějších branek historie, nebo výtečný Andrzej Szarmach, zvaný Ďábel. Důrazný, technický a rychlý blonďák, vskutku hodně platný hráč, byl ještě po třicítce dvakrát vyhlášen nejlepším cizincem francouzské ligy. Na levém křídle jezdil po lajně neúnavný a neméně rychlý Robert Gadocha alias Pilát. Opravdu skvělý útočník, mnohem fotbalovější než jeho souputník na druhém křídle Lato. Gadochu chtěl i Real, a Bayern, tehdy nejlepší tým světa, za něj nabízel 2,5 mil. marek, ovšem šéf polského svazu Gierek ho nepustil a vybral mu sám klub, za který měl hrát - FC Nantes. Napravo pak nastupoval Grzegorz Lato. Odmala sirotek, pohříchu spíše jednoduchý fotbalista, technikou moc neoplýval, hrál veskrze stylem "kopni a běž". Rychlost byla jeho nejsilnější stránkou, stovku uměl za 10,8s. Kolikrát předběhl protihráče, míč i sama sebe, nicméně se dokázal zorientovat ve vápně a střílet branky. Na MS jich dal 7 a stal se králem střelců. Že by měl ale davy fanoušků, to se říct nedá, oblibě se více těšili jiní, Lato byl navíc často zbrklý a množství šancí, ba i jednoduchých přihrávek zazdil. Jednou to už legendární komentátor Ćiszewski nevydržel a celý bez sebe zakřičel: "Ještě jednou to Lato zkazí a já už vážně přestávám komentovat." Dnes je Lato prezidentem Polského fotbalového svazu a podle mnohých dělá vše pro to, aby šel polský fotbal do kytek.
Ve středu pole kraloval Kazimierz "Kaka" Deyna. Geniální tvůrce hry, který byl vyhlášen polským fotbalistou století, dostal na tomto serveru prostor v samostatném článku, takže jen jedna věta kvůli doplnění mozaiky - byl mozkem veškerého dění na hřišti a mimořádnou osobností uznávanou po celém světě. V záloze mu zdatně sekundovali pracovití Lesław Ćmilkiewicz, Zygmund "Zyga" Maszczyk či Henryk "Kasper" Kasperczak, dnes v Polsku asi nejrespektovanější trenér, jenž působil hned u několika předních francouzských klubů či reprezentací Afriky. Jednak plnili černou práci, jednak dokázali díky své pohyblivosti a výdrže hravě přečíslovat soupeře a zapojovat se do nebezpečných protiakcí.
Na krajích obrany nastupovali nejčastěji vynikající Antoni Szymanowski a poněkud cholerický, ale neprostupný a nesmlouvavý Adam Musiał. Oba, nebo třeba i nedávno zesnulý Zbigniew Gut zvaný Vinnetou, byli prototypy moderních krajních beků, rychlých, schopných kombinovat, naběhnout, přesně nacentrovat, útočit i bránit.
Na stoperu vévodila téměř nepropustná dvojice, tvořená Władysławem Żmudou a obrovitým blonďákem Jerzym Gorgoněm, zvaným "Bílá hora". Přes ty dva se šlo opravdu těžko dostat, dokázali vytvořit pevnou hráz, na pohled elegantnější Żmuda, účastník čtyř MS, s hromotlukem Gorgoněm skvěle spolupracovali a perfektně se doplňovali.
S "Hrdinou z Wembley", Janem Tomaszewskim, pak vytvořili obávaný defenzivní trojúhelník, jehož všecky tři vrcholy se u protivníků těšily velkému respektu. Tomaszewski je považován za nejlepšího gólmana polské historie. Vysoký chlap poutající pozornost dlouhými vlasy a čelenkou vynikal perfektním vybíháním a reflexem, znamenitě ovládal celé pokutové území a dávno před dnešními brankáři uměl dost dobře s balónem. Dokonce i kopal penalty - kromě toho, že jich hned několik dokázal chytit. Dnes je poslancem za PiS a nelítostným kritikem vedení svazu i reprezentace. Nebere si servítky, ministry sportu obviňuje z legalizace korupce a patologie, Lato pro něj není "jeho" prezident a trenéra nároďáku Śmudu podle něj není třeba "wypierdolić", což raději ani nebudu překládat.
S patřičným sebevědomím dorazili "Orly Górskiego" do dějiště šampionátu. Ještě furt je nikdo nebral vážně, ani vysoce favorizovaní Argentinci, kteří se jim postavili v úvodním střetnutí šampionátu. Jenže když tito předchůdci Messiho po osmi minutách prohrávali 0:2 a do kabin po 45 minutách odcházeli s velkou úlevou, že to není debakl již po prvním poločase, byli nakonec rádi za výsledek 2:3 ve svůj neprospěch. Haiti vyřídili Poláci jak žádost (7:0) a na řadě byla Squadra azzura. Burgnich, Facchetti, Zoff nebo Mazzola, to byli nějací hráči, ale teď se nestačili divit, co s nimi Poláci provádějí. "Úplně nás zesměšnili!"; "Odjíždíme rozcupováni na kousky!" psaly italské noviny po velice milosrdném výsledku 2:1. Poláci hru Italů doslova rozleptali, dařilo se jim eliminovat všecky jejich zbraně, do šancí chodili, kdy se jim zachtělo, a přečíslovali je jedna dvě. "Máme se od nich co učit," napsal Tuttosport.
Díky ne příliš šťastnému systému turnaje se nyní vytvořily dvě semifinálové skupiny, jejichž vítězové měli mezi sebou sehrát finále, celky na druhých místech pak zápas o třetí příčku. Nejprve nastoupili Poláci proti Švédům a v opatrném duelu je porazili Latovou brankou 1:0. Nato čekali na "białoczerwone" "Plavi" s Branko Oblakem, Ačimovičem či Jerkovičem. Diváci se těšili na útočné žně, ovšem zase zafungovala "infobanka" Jacka Gmocha a Poláci na rozmoklém terénu bravurně zvládli maturitu z taktiky. Po penaltě kapitána Deyny a hlavičce Lata porazili Jugoslávce 2:1. Před nimi byl rozhodující mač o postup - s domácími Němci.
Ještě před šampionátem by o výsledku nikdo vůbec nediskutoval, jenže naráz se hodně odborníků přiklánělo na stranu Poláků. V dresu NSR hrály takové veličiny jako Beckenbauer, Vogts, Breitner nebo Gerd Müller, ovšem samotní Němci, jindy tak sebevědomí, ztráceli úsměv na rtech. Z Poláků šel regulérně strach, svým herním pojetím se stali vedle Nizozemců miláčky fanoušků, předváděli opravdu moderní rychlý fotbal, nesmírně účelný, plný krásných akcí, jimiž rozvrátili i proslulé italské catenaccio jak nic.
Zápas vešel do dějin jako "Vodní bitva ve Frankfurtu". Před jejím zahájením se přehnala nad městem málokdy vídaná průtrž mračen, která hrací plochu proměnila v jedno velké jezero. Na m² padlo 14 litrů vody během pár desítek minut! Hodně reálně se uvažovalo o odložení zápasu na další den, poněvadž podmínky hraničily s regulérností. Nakonec se však hrálo. Techničtí Poláci přišli o možnost využít svou velkou zbraň, terén hrál do karet především Němcům, jenže Poláci je zmáčkli takovým způsobem, že ti nevěděli, kde jim hlava stojí. Za první poločas měli jen jednu střelu na branku, a to ještě z přímáku. Zato "Orly Górskiego" si vytvořili mraky šancí, které však všecky do jedné pochytal ve fantastickém stylu chytající Sepp Maier. V druhé půlce lapil Tomaszewski Ulimu Hönessovi penaltu, Poláci zahodili další velké šance, Němci přestáli další fázi obrovského tlaku "białoczerwonych", poměr střel na branku byl 20:5 pro Poláky, když se v pokutovém území dostal poprvé nikým nehlídán Gerd Müller a jediným gólem utkání rozhodl. Do finále šli domácí, Polákům zbyly oči pro pláč a utkání o třetí místo. Sice vyčerpaní, ale přesto o poznání nažhavenější než Brazilci Poláci tento zápas vyhráli po trefě G. Lata.
Domů se vraceli jako králové. Deyna, Lato a Gadocha jako členové nejlepší jedenáctky turnaje, Tomaszewski ústy Pelého i jiných jako neoficiální nejlepší gólman světa, všichni pak s nabídkami k přestupu do renomovaných evr. klubů.
V kvalifikaci na ME 1976 jim los přisoudil Finy, Italy a Holanďany. Finy dvakrát bez problémů zdolali, v historickém klání v Chorzově rozdupali "Tulipány" v poměru 4 ku 1, ale protože s Italy jen dvakrát remizovali, díky porážce v Nizozemsku do Jugoslávie nejeli. Bylo by zajímavé pozorovat, jak by se naši kluci s Poláky vypořádali a jestli vůbec.
Sílu naši severní sousedé ukázali o pár týdnů později na LOH v Montrealu, kde přešli třeba i přes Brazilce, jakousi jejich neoficiální reprezentaci, do finále, tam však podlehli NDR 3:1. Szarmach se stal nejlepším střelcem turnaje, Poláci přiváželi domů stříbro, ovšem bylo to chápáno jako neúspěch! Takovéto vnímání si možná mohou dovolovat Brazilci nebo Italové, ale ještě donedávna v suterénu se pohybující Poláci? I to je pro ně typické. Buď jak buď, Górski odstoupil a jeho místo zaujal Gmoch. Na MS v Argentině pak jeli s velkým očekáváním, ovšem vraceli se s velkým zklamáním. Tým se nepodařilo přebudovat, dva kohouti na jednom smetišti - Deyna a vycházející superstar Boniek - bojující o vůdčí postavení tomu taky nepřidali, takže po postupu ze skupiny přišly dvě porážky od Argentinců, resp. Brazilců ve skupině finálové a jen jedna umolousaná výhra s Peru. Žádná sláva pro Poláky, kteří tajně mysleli na triumf.
Čtyři roky nato jeli na Mundial do Španělska poněkud zkrotlí. Situace v zemi po známých událostech ohledně Solidarity a Jaruzelského výjimečného stavu, následná půlroční pauza na mezistátní zápasy nevěstily nic dobrého. Ale Poláci opět překvapili. Jen díky Rossiho hattricku se nedostali až do finále a celková třetí příčka byla dozajista obrovským překvapením. Zdálo se, že na Wisle se opět rodí velký tým, rok na to tyto domněnky potvrdil Widziew Lodź svou semifinálovou účastí v PMEZ, ale to byla labutí píseň polského orla. Ve svých řadách měl celosvětově uznávané hráče, jako byli kupř. brankář Józef Młynarczyk, pozdější opora vítěze PMEZ FC Porta, teď v březnu zemřelý Włodimerz "Karino" Smolarek, otec Ebiho, bojovník a dříč k pohledání, který mimo jiné uměl jak málokdo zaběhnout na poslední minuty k rohovému praporku a tam si i několik desítek sekund krýt míč a šetřit drahocenný čas, potažmo hvězda Juventusu Zbigniew "Zibi" Boniek, lídr týmu, avšak na rozdíl od Deyny spíše sebestředný a ne tak pro kolektiv hrající borec. Přesto to s nimi šlo pomalu, ale jistě z kopce. Účast na MS v Mexiku skončila blamáží, po postupu ze skupiny s pořádně prodřenýma ušima přišel debakl od Brazilců 4:0 a na pár let byl na světové scéně od Poláků klid. Pár výborných hráčů (Warzycha, Kosecki, Iwan nebo Rudy) ještě netvoří dobrý mančaft, a když se poté na nějaký závěrečný turnaj dostali, hodně brzy se pakovali.
Letos hrají doma. Kdo ví, co to je podpora polských "kibolů", co to je polské národní povědomí, polská národní hrdost, kdo ví, co to je sebevědomí Poláků, přesvědčení o své výjimečnosti, svých schopnostech, ať už skutečných, nebo domnělých, nebude je brát na lehkou váhu. Málokdo v Evropě se umí vzedmout k tak zapáleným výkonům, pokud jde o svou "ojczyznu", jako právě Poláci. Tak bacha na ně!
Bilance let 1972-1986: Účast na čtyřech MS - 2x 3. místo, účast na dvou LOH - 1x 1. místo, 1x 2. Místo
Komentáře (90)
Přidat komentářzlote czasy
Hm i přes to,že pšonky nemám rád tak smekám. To byla éra.
"...začalo nemálo fandů domnívat, že v Polsku hážou auty vidlemi a zápasy končí, až když není pro tmu vidět..."
Stejně je to zvláštní, že takové někdejší fotbalové velmoci jako Polsko (kolem Deyny, Lata, Bonieka...) nebo Maďarsko (kolem Puskáse, Kocsise, Hidegkutiho...) nedokázali navázat na odkazy svých "zlatých" generací.
to stejný si budem říkat my, proč tu nemáme tu zlatou generaci z let 1996 až 2004 Hold, každý stát má svoje gold generace, bohužel nám již skončila...
Jenže my jsme těch relativně úspěšných generací měli povícero, pokud tedy počítám i éru Československa. Dvakrát finále MS (1934 a 1962), Euro 1976, Euro 1996 atd. Kdežto Poláci zářili jen mezi lety 1972-1976, na MS 1978 už ta jejich zlatá generace víceméně dohasínala. V případě Maďarů se sice jednalo o relativně delší období - 2x finále MS 1938 a 1954, bronz z Eura 1964 a 3x zlato z Olympiády (1952, 1964 a 1968 plus bronz 1972) - byť úrovně olympijských fotbalových turnajů nejspíš nedosahovaly MS nebo Eura, ale od roku 1966 už na MS (ev. od r.1972 na Euro) nikdy ani nepostoupili a propadli se kamsi do šedi průměru. A to je mnozí považovali v padesátých letech za světovou velmoc číslo 1...
hm,tak ale madarsko je relativne velke ako cesko a u nich bol potom problem ze mali silnu generaciu ale dalej slabe az sa prepadali hlbsie a hlbsie..k polsku-ta krajina po pade komunismu bola dost drasticky v riti,neexistujuca mena,inlacia,obrovska nezamestnanost a v tedy poliakov futbal(obycajnych)moc nebral,a ked uz ano tak chulganov,clovek mal vtedy ine starosti,za komunismu boli dva velke strajky,ludia boli nespokojny...toto ceskoslovensko nezazilo,priblizil sa tomu len rok 68 a okupacia,inak si tu ludia zili v relativnom blahobyte,to polsko to schytalo o dost viacej a ten zaujem o sport tomu nasvedcoval
k olympiade-rozhodne to nebol tuctovy turnaj,v podstate tam jazdili az na vynimky spickovy hraci repre a olympiada este mala prestiz ktoru momentalne rozhodne nema
To, co píšeš má samozřejmě logiku a bude na tom kus pravdy, ale těch příčin bude asi víc. Životní úroveň a ekonomická situace například v latinskoamerických zemích také vždy značně zaostávala za vyspělou Evropou, přitom nejlepší fotbalisté se rekrutovali právě z těchto zemí (mnohdy i z chudinských poměrů) a jejich reprezentační výběry dosahovali nemalé úspěchy. Dalším příkladem v rámci samotné Evropy může být třeba Portugalsko nebo koneckonců i Španělsko. Pro kluky z chudých rodin či z ulice byl fotbal jednak únikem před smutnými starostmi, jednak šancí na lepší život. V bývalém východním bloku to bylo trochu podobné - sport byla jedna z možností, jak se relativně svobodně realizovat a pokud byl člověk dobrý, mohl se i podívat do světa atd. S pádem totality bylo najednou spousty jiných lákadel a zájem o sport všeobecně opadl. Výsledky bývalých "socialistických" zemí v čele s Ruskem dnes zdaleka nedosahují takových rozměrů jako tehdy. Aspoň já mám ten dojem, časem se to může zase změnit.
A k těm olympijským fotbalovým turnajům - nikde jsem nepsal ani si to nemyslím, že byly tuctové - Olympiáda byla vždy velkým sportovním svátkem, ale přeci jen si myslím, že neměly takovou prestiž a ani úroveň třeba MS nebo Eura - na rozdíl třeba od atletiky, gymnastiky, veslování a spousty dalších sportů, kde je olympijská medaile absolutním vrcholem.
Podobně jako Rakousku, to taky skončii s velkým fotbalem v 50. letech, byť pak měli ještě solidní generaci s Kranklem, Prohaskou, později další s Polsterem, Herzogem Zsakem, ale už to nebyla úplná špička. Jakoby v době, kdy je třeba už pracovat mnohem systematičtěji, už nezvládali...
Ano, Rakousko je dalším podobným příkladem, přestože si neprošlo změnami společenského systému jako Polsko nebo Maďarsko a ekonomicky bylo vždy po válce relativně stabilní s vyšší životní úrovní než zmiňované příklady. Možná je to tím, že je to lyžařská velmoc a fotbal tam není takovým lákadlem, ale nevím, nechci se pouštět do nějakých analýz, natolik poměry v rakouském sportu neznám. Každopádně je to zajímavé.
No, jde o země bývalého C. a K. mocnářství, které tvrdily po 1. svět. válce muziku - spolu s námi a Italy.A jen Italové se udrželi na špici pořád.
Hezké - spojitost s Rakousko-Uherskem mne nenapadla.
Ono by se v tom reprezentačním fotbale v rámci Evropy našlo víc paradoxů a zajímavých otázek - např. proč kolébka fotbalu Anglie (s podle mnohých nejlepší a nejatraktivnější ligou) nezískala žádný větší úspěch s výjimkou zlata z domácího MS1966. A vlastně podobně je na tom Španělsko, když si odmyslíme ty dva poslední velké turnaje. Vzpomínám si, že před každým MS nebo Eurem byly právě Anglie a Španělsko považováni za největší favority a většinou pak skončili kdesi ve čtvrtfinále... V tomto kontextu jsou Itálie nebo Německo mnohem úspěšnější.
U Španělů si trouám tvrdit, že je to jasné - Barca kontra Real. Vždy skvělí hráči, ale nikdy celek, skupinky a individuality. Třeba ta 90. léta - Hierro, Vazquet, Sanchiz x Sergi, Amor, Guardilola atd.
A Anglie? je to tím style, který se píská na kontinentu přísněji? Nevím. Oni byli vždy zahleděni do sebe, to bude asi problém - asi.
U španělů máš 100% pravdu,ale u anglánů to je těžké. Neshrané mužstvo a pod.
To též, ale roli tam bude hráti i ta neochota učit se od druhých, ostrovní izolovanost zalezlá pod kůži, sebestřednost...
To jsou silná slova, já si spíš myslím, že to může být v tom anglickém smyslu pro klubismus a lokální patriotismus, které tam jsou silnější než nacionalismus a integrita v rámci Království jako takového. Jinými slovy - pro anglického fotbalistu je víc vyhrát titul se svým klubem než s národním mužstvem MS. A je v tom i jistá podobnost právě se Španělskem (Kastilec x Katalánec x Bask). Tyto dvě země to mají to mají trochu jinak než je zvykem třeba u nás - rivalita mezi Spartou, Baníkem, Slávií jde před Eurem stranou - všichni se spojí a fandí národnímu týmu.
Tak to si opravdu nemyslím, že by byla Anglie takto klubově rozdělená, až by jí to škodilo. A už vůbec bych to nesrovnával s nevraživostí ve Španělsku. Třeba angličtí fanoušci se při velkých fotbalových akcích sjednotí a podporují svou zemi na turnaji.
Tady se nikdo nebaví o fans... trdlo.
Ne? Tak proč na konci uvádí příklad z ČR, kde se všichni spojí a fandí našemu nároďáku?
Však taky jeho poslední věta je už tzv O ničem. Chytl ses toho nejhoršího. Pointa je ve hře angličanů a jeho systému a tím pádem neúspěchu.
Ale zase vyhrát turnaj bez podopry fanoušků, nevím.
To ale není můj problém, že promíchal jablka s hruškami. Krom toho, myslím si, že můj příklad by se dal použít jak na fanoušky, tak na hráče. Taky si nemyslím, že problém Angličanů by byl v příliš velkém klubismu, který by narušoval souhru. Problém bych viděl spíš jinde - málo invence, nedostatek kreativních hráčů, respektive klasických tvůrců hry a pak taky labilita. A jen tak pro zajímavost, já osobně nepovažuji Anglii za fotbalovou velmoc. Mají jenom jeden opravdu velký úspěch, jinak skoro nic. A bronz z ME 96 nevím, jestli se dá vůbec považovat za úspěch. Od té doby nemají nic a ani letos to asi nenapraví.
Albion velmoc jednoznačně není !!! Tu z něj dělají jen noviny. A hlavně ty anglické. O systému hry atd nemá smysl polemizovat.
Svého času se říkalo, že Anglii nejvíc pálí bota na levém kraji zálohy (lamentovali, že by chtěli levonohého Beckhama, či Welšana Giggse) a na místě tvůrce hry, kde posledním kvalitním hráčem byl tupon Gascoine.
No, jak se to vezme - jablka s hruškami. Ta mentalita se samozřejmě promítá jak u hráčů tak i u fans. Jasně, že na každou velkou reprezentační akci vždy vyjíždí tisíce anglických fans. Ale spíš mi připadá, že jedou na oslavu fotbalu jako takového, že si to tam jedou užít se vším všudy - víc než jenom podpořit svůj tým. A oni se tak na zápasech i většinou chovají - baví se bez velkého ohledu na to jestli jejich tým vyhrává či prohrává. Na rozdíl třeba od většiny fans ostatních národů - ti většinou při nepříznivém vývoji jen tiše skrývají hlavy do dlaní a brečí. Neber to doslova, je to samozřejmě i hodně individuální, ale ten trend a rozdíly tam jsou pozorovatelné. Jako příklad uvedu ohromnou podporu fans LFC o poločase v Istanbulu 2005 - za stavu 0:3 v neprospěch jejich klubu - to bylo něco třeba u našich nebo Němců atd. absolutně nepředstavitelného...
Co se týká samotných fotbalových kvalit - tam máš do určité míry pravdu, ale to jej jiná kapitola.
Počkej, ale teď srovnáváš klubové a reprezentační fanoušky, a to je dost velký rozdíl. Evropští ultras moc na reprezentační akce nejezdí, zatímco angličtí kluboví fanoušci na zápasy Albionu jezdí. Pokud jde o kvalitu fans, tak poli reprezentačním patří Angličané mezi ty lepší, na klubovém poli rozhodně ne.
Souhlas, samotné srovnávání klubového a reprezentačního fotbalu je právě míchání jablek s hruškama. Ten příklad jsem uvedl jako ilustraci té mentality (byť zrovna z klubového zápasu protože mne ta asociace naskočila). A ten vývoj anglických fanoušků, ať už klubových nebo těch co jezdí na repre akce, je hodně ovlivněný tím dlouholetým bojem proti excesům a násilnostem a s tím spojenými bezpečnostními opatřeními (sezení na stadionech, kamery, kontroly, tresty, zákazy vstupu atd.). Mimochodem i tzv. ultras jezdí na repre akce (pár jich znám), ale tam se logicky chovají trochu jinak než na výjezdech s klubem, to je dané charakterem akce.
Naproti tomu třeba Italové nebo zejména Němci to "národní uvědomění" mají silně rozvinuté (nejen ve Sportu - viz historie), proto jsou pravděpodobně historicky mnohem úspěšnější i ve fotbale než Anglie nebo Španělsko. Ale na druhou stranu si myslím, že poslední generace už to mají trochu jinak a rozdíly se pomalu smazávají.
To ano, bude to tím, jak otevřeli ligu světu - a učí se a nese to ovoce.
Silná slova, ale mohou platit - mylsel jsem to tak, že nové trendy nechávali plynout kolem sebe a nic, furt mysleli, že jsou nejlepší, že udávají svým skvělým stylem muziku, přitom svět byl jinde, kick and rush hráli přece ještě nedávno.
Tak ta izolace byla tak trochu vynucená po "Heyselu 1985", kdy anglické kluby měli zákaz na 5 let (Liverpool dokonce na 6) hrát evropské poháry. Tím pádem se tam ani nehrnuly hvězdy z jiných zemí, ti se orientovali spíš na zbytek Evropy v čele s Itálií. Máš pravdu v tom, že dnes je Premier League otevřenější vůči cizincům než kdy jindy, mladí angličtí hráči jsou už v akademiích konfrontováni s odlišnými styly a pojetím fotbalu a to v minulosti chybělo.
Já myslel dobrovolnou izolaci, kdy se zavírali evr. vlivům. a ano, cizinci chodili třeba do Itálie, ale max. dva na klub, což moc velký vliv nemělo.
Tak podle mne ta izolace od evropských vlivů nebyla programově dána nějakým opovrhováním nebo cíleným ignorováním všeho cizího, ale spíš zaníceným zahleděním se do toho svého. Mě třeba fascinuje kolik lidí tam chodí i na zápasy i těch nejnižších soutěží a jak si to užívají. To je třeba u nás něco nemyslitelného. A logicky se to projevuje posléze i na té nejvyšší úrovni.
K tomu prvnímu - to jsou ale spojité nádoby.
K druhému - to je obdivuhodné, opravdu.
To slovo sebestřednost sedí....jinak to je těžké soudit. To je na dlouhou debatu. Toto ME´ jim zase nevěřím,i když bych jim už konečně přál aspoň finále. Hlavně ať to nevyhrajou španělé.
Maďari boli na MS aj v roku 1982 aj 1986 (Nyilasiho resp. Detariho partička), ale veľa vody tam nenamútili. Až po roku 1986 sa Maďari dostali na futbalové dno, na úroveň vtedajšieho Islandu či Malty. Odvtedy idú veľmi mierne nahor. Ale len veľmi mierne. Poliaci na záverečných turnajoch boli v poslednej dobe viackrát, takmer pravidelne, ale viacmenej tam bývali len do počtu.
Máš pravdu, na MS 1978, 1982 a 1986 opravdu byli - "nepostoupili ze skupiny" mi splynulo s "nepostoupili z kvalifikace", omlouvám se. V tom 86´ si je dokonce vybavuju - Nyilasi, Déteri, Nagy a spol. - vyhráli kvalifikační skupinu před Holandskem, ale na samotném MS vyhořeli, dostali 0:6 od Rusů, 0:3 od Francie a jeli domů. Nyilasi jako největší hvězda se tuším zranil a do Mexika nejel.
Na MS '86 bol najväčšou hviezdou Détári, pamätám si len, že po famóznom postupe na MS , po výhre nad Brazíliou v priateľskom zápase mali Maďari obrovské očakávania a videli sa už ako majstri sveta. O to ťažší bol šok na záverečnom turnaji, z ktorého sa spamätávajú dodnes.
U nich to může mít souvislost i s rozpadem vých. bloku, stát už nepumpuje tolik peněz do sportu a oni se s tím nedokážou vyrovnat.
Od té doby je vlastně jediným zábleskem na lepší časy bronz maďarské 20´ z roku 2009 - ta generace by mohla ještě něco předvést.
hmm letos začne nová éra Polsko má sílu Lewandowski / Čech tam se rozhodne kdo pujde dál no už na MS 2002 nás díky účasti na MS předčily Olisadebe ♥ to byl tehdy zabiják i když ,,polák'' jak noha
puskas,naozaj velke diky!!! aj si trefne reagoval na sucasnu situaciu v polskom futbale tomaszewski kritiozvat zvaz bude lebo on predstavuje to uspesne a hrde polsko,nie je to nejaky nymand a cim dalej viac ludi sa ztotoznuje s jeho nazorom na vedenie zvazu a smudu...
pamatas si smolareka?mozes mi ho trosku priblizit?
šikovný hráč, technický, hlavně si pamatuji tu jeho až neuvěřitelnou schopnost držet i desítky sekund míč u lajny nebo praporku, i proti třem hráčům. byl takový menší, co si aspoň pamatuji, ale silný a se stabilitou
ty si ho pamatuješ?
S takovým jménem si ho jako malý kluk zapamtuješ chtě nechtě, zvláště když ho slyšíš v jedné minutě tak 10x.
diky,takze ebi ani nemal sancu byt niekedy lepsi ako jeho tatko,pamatujes is polsko na nejakom vrcholnom turnaji?je skoda ze polsko s velkou pravdepodobnostou uz nikdy tak silny tim nepostavi nie vsetci poliaci eurom budu zit,dost fanusikov ho bude bojkovat
Dívej - http://www.youtube.com/watch?v=UFRSE5aE-PY
vyborne,sledujes aj aktualne ekstraklasu alebo sa zameiravas na starsie zapasy polska ci polskych klubov?
Současnou ligu nesleduji, nechytáme už polskou Tv a přes internet se mi to sledovat nechce, to si raději přečtu knihu.
S tým Latom sa mi to zdá byť trochu prehnané a možno i tendenčné. Čo si pamätám, mnohí ho obdivovali a po Boniekovi bol koncom 70tych a začiatkom 80tych rokov hlavná hviezda mužstva.
Inak pekný a výživný článok. Dík.
skoda ze nie je tak schopny funkcionar aky bol hrac skandovanie jebac PZPN sa rozmohlo hodne za dobu jeho posobenia v cele zvazu
No, neřekl bych, je to přesně hráč, na něhož jsou opačné názory, třeba taťka, když jsem mu to dával přečíst, tak s tím souhlasil, že byl takový rychlík, ale plašan. Já ho srašně matně pamatuji z 82., takže osobně nemůžu sloužit, ale čerpal jsem z polských pramenů, je pravda, že venku byl uznávanější. Možná proto, že ho znali spíš z turnajů, kde se mu celkem dařilo, ale ten výrok toho komentátora je autentický.
Nazdar Puskasi, túto knihu mám doma,môžeš si ju objednať za 56 Kč:
http://cz.olejar.eu/isbn/8070960965/
Dík ta tip, zkusím spíš štěstí v nějakém antikvariátu, občas tam najdeš skvosty.
je lewandowski naozaj utocnik svetoveho rangu?
další polská éra fotbalu pomalu nastupuje si myslím..
Perfektní článek, díky Puskasi
OT:uz je znamy rozpis ekstraklasy
tu je:http://www.90minut.pl/news/189/news1899772-Terminarz-T-Mobile-Ekstraklasy-2012-13.html
zaujalo ma 3.kolo a zapas slaska s ruchom,chcel by niekto ist?
Clanek precten, kazdopadne pro me zustanou asi vzdy nejmin oblibenym narodem v Evrope, takze ani ve sportu jim prat nebudu. Doufam, ze postoupime my a Recko.
co ta k tomu vedie?spatna skusenost z ludmi z polska?
Tak nejak no. Mozna to trochu prehanim, ale vzdy mi vadilo jak se chovali, kdyz jsem byl na dovolene. Navic tata pracoval 20 let na hranicich jako cizinecky policista a kazdou druhou smenu jezdil tusim do Katowic. Vzdy kdyz prisel z prace, tak na Polaky nadaval jak jsou to strasne namysleni a vychcani lide, tak to na me i prenesl. Navic mi strasne vadi ta jejich rec. Samozrejme, je to jen muj nazor, nikomu ho nenutim
Namyšlení a vychcaní?
Tak nemysleni urcite ne vsichni, ale ty ktere poznal on v praci byli a i co jsem mel moznost videt ja na dovolenych byli taky tim jak se chovali. Vychcani? Tak polsky zidi se jim rika z vice duvodu ze jo ale vic bych to nechtel komentovat, kazdy clovek na ne ma svuj nazor...
Ale nen každý z osobního zážitku, často jen na dálku.
v pohode,ja som sa prvy krat stretol s poliakom v krcme,on bol opity ja nie,sedeli sme proti sebe u stolu a on zrazu na mna vystartoval a chytil ma pod krkom bezdovodne,absolutne....potom sa sice ospravedlnil ale polsko som vdaka tomuto zazitku nezavrhol,naopak,on ma dostal do sveta ustawek,kibicovania,ukazal mi jeden casopis s rankingom naj bitkarskych ekip v polsku v pohode,kazdy ma na nich iny nazor,cesi obecne nemaju radi polsko aj nemecko,mne tieto krajiny vobec nevadi
Tak treba jestli nekdy poznam nejakeho Polaka nebo Polku osobne a bude to mezi nama ok, tak treba zmenim nazor. Nemecko mam rad
Namyšlení ani tak ne, je tam obrovská hrdost a navíc spíš na celek, což se u nás nevidí.
Přesně tak
znám snad desítky lidí, který nesnáší Poláky na prvním místě...
sem mezi nima Je to lůza.Nechaj nás žrát technickou sůl,shazujou letadlo s prezidentem a v praci mam nad hlavou zarovku philips a bliká a odkud?made in poland
Určitě byste mohli napsat i o Jugoslávském fotbalu a jeho historii, která je podle mně také hodně zajímavá, protože kluby jako Partizan Bělehrad, Crvena Zvezda Bělehrad, Hajduk Split a další byly mezi nejlepšími na světě
Pekný článok no je tam chyba , Poliaci prehrali s Talianmi v Španielsku 0:2, takže Rossi nemohol dať hattrick , dal ho Brazílii dodnes si to pamätám, pretože vtedajšia Brazília bol najlepší tím aký som za svoj život videl kde sa na ních hrabe Barca, to už bol od nej lepší Ajax na začiatku 70 - tych rokov.
jo, mea culpa, nevím, jak jsem to mohl tak splést.
kôň má 4 nohy a aj tak sa potkne
a přitom ten hattrick jsem mnohokrát viděl - sice ze záznamu, ale i tak...
Ešte k zápasu Poľsko - Nemecko v 74- tom, tak tam cez polčas Nemci nejako čiastočne odvodnili cez polčas polovicu ihriska na ktorú útočili. Od WM 74 nemôžem prísť nemeckému futbalu na chuť
Měli takové ty válce, jsem to viděl v té slov. knize o MS 74.
Tolik Čechů nemá rádo Poláky. Pro mě je to nejoblíbenější země, mám na ně jenom dobré vzpomínky.
U baníkovců by mě docela překvapilo, kdyby neměli kladný vztah k Polákům. Já osobně proti nim nic moc nemám. Setkal jsem se jednou s pár Polkama a na ty mám dobré vzpomínky, ale podle toho nejde soudit celý národ. Pokud jde o polské fanoušky, tak ti mi do oka moc nepadli.
Znám poměrně dost lidí, kteří nemají rádi všechny sousedy České republiky. A já k nim z části taky patřím. Němce ani Rakušany rád nemám a Poláky taky zrovna nemusím. Jen ke Slovákům mám neutrální vztah, ale že by oni byli můj oblíbený národ, to se taky říct nedá.
Němci fajn, Rakušani ok, Slováci jde to, Poláci nebrat.
Díky za super článek!!!
Moc pěkné.
Pěkné...Za tento článek by autor měl nárok i na Polské občanství Nicméně dnes a v budoucnu od nich nic extra nečekám.
Kto vie ako to bude o 100 rokov
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele