TipLiga - co je TipLiga?

TipLiga je originální tipovací soutěž, úplně jiná, než jiné soutěže, které znáte. Nejde v ní totiž pouze o to, vybrat si několik zápasů a ty správně tipnout, případně "uhrát" co nejvyšší kurz. Hlavní je tipovat lépe, než váš aktuální soupeř. Přečtěte si následující informace - dovíte se podrobnosti a snad se vám TipLiga zalíbí.

Určitě víte, jakým způsobem probíhají fotbalové ligové soutěže po celém světě. Několik týmů, za sezónu hrají několikrát (většinou dvakrát) každý z každým, počítají se body, skóre, dělá se tabulka, podle které se na konci určí vítěz - kdo má nejvíce bodů. V podstatě úplně stejně funguje EuroFotbal.cz TipLiga. Hráči soupeří každý s každým, získávají body, dělá se tabulka, při rovnosti bodů rozhoduje skóre... Na rozdíl od fotbalu se ale soutěžící neutkávají na hřišti, ale soupeří v tom, kdo nasbírá více bodů za správně tipnuté zápasy (dalo by se říci "dá víc gólů").

Zde je pro přiblížení systému soutěže malý příklad: V prvním kole TipLigy, která má čtyři účastníky, se utkají hráč A s hráčem B a hráč C s hráčem D. První kolo se uskuteční o jednom víkendu a bude vybráno několik zápasů z celé Evropy. Všichni soutěžící si tipnou výsledky všech zápasů. Po odehrání zápasů se tipy vyhodnotí a všichni soutěžící dostanou za své tipy nějaké body. Tyto body si lze představit jako vstřelené góly. Například - hráč A získá 5 bodů, hráč B získá 7 bodů, hráč C získá 15 bodů, hráč D získá 10 bodů. A jaké jsou výsledky duelů prvního kola TipLigy? První duel - hráč A proti hráči B - skončil výsledkem 5:7 - hráč B tedy vyhrál a připíše si do tabulky 3 body (jako za výhru ve fotbale) a ke skóre si připočte 7 (počet bodů z duelu, jako ve fotbale počet vstřelených gólů). Druhá část běžného fotbalového skóre - tedy počet gólů soupeřů - se v TipLize nepočítá. Hráč A má smůlu, duel prohrál, nepřipíše si žádný bod a ke skóre si připočte 5. V druhém duelu - C proti D - je výsledek 15:10. Stejně jako v prvním případě - hráč C má víc - vyhrál - do tabulky si připíše 3 body a ke skóre 15, hráč D žádný bod a ke skóre 10. Jak vypadá tabulka TipLigy po prvním kole? Hráči B a C mají tři body, takže rozhodne skóre - první tedy bude hráč C, má skóre 15, druhý bude hráč B, má skóre 7. Na třetím a čtvrtém místě tabulky to bude podobné - oba hráči (A a D) nemají žádný bod, rozhodne skóre. Třetí je tedy hráč D (skóre 10) a poslední hráč A (skóre 5). Zdánlivě tady vzniká sporná situace - hráč D tipoval lépe, za své tipy získal 10 bodů, přesto je na tom v tabulce hůře než hráč A, který za své tipy dostal jen 7 bodů. Je to ale stejné jako ve fotbale, v tabulce je na tom také lépe ten, kdo vyhrál 1:0, než ten, kdo prohrál třeba 4:5 (dal sice víc gólů, ale prohrál, nezískal žádný bod). Tím skončilo první kolo. Je na řadě další kolo - utkají se hráč A s hráčem C a hráč B s hráčem D. Hrát se bude třeba o dalším víkendu a opět bude vybráno několik zápasů z celé Evropy...

TipLigy se účastní velké množství hráčů, není tedy možné, aby všichni hráli v jedné velké skupině. Také tady, stejně jako ve skutečnosti, je v každé zemi první liga, druhá liga, atd. Nejlepší z nižších lig postupují do vyšších a naopak nejhorší sestupují. Přesně jako to funguje ve skutečném fotbale. Zmínil jsem "v každé zemi". TipLiga totiž není jen jedna, je jich více, Tak jako je v Evropě více zemí a ligových soutěží, je více zemí i zde. Vždy se tipují zápasy z té země - například v Anglii se tipují vždy všechny zápasy Premier League a několik vybraných zápasů druhé ligy. Navíc je tu Euroliga, ve které se tipují zápasy z celé Evropy - o víkendech výběr ligových zápasů, mimo to zápasy evropských pohárů a reprezentace. Hráči si pochopitelně mohou vybrat, ve kterých z těchto zemí budou chtít tipovat - mohou hrát všechny nebo třeba jen jednu.

Stejně jako ve skutečnosti se hraje na sezóny, hraje se na ně i TipLiga. Ve skutečnosti se většina lig hraje systémem podzim - jaro, tedy jedna sezóna za rok, TipLiga je ale rychlejší. Za jednu skutečnou fotbalovou sezónu (tedy za jeden rok) se uskuteční čtyři sezóny TipLigy, dvě na podzim a dvě na jaře. Vzhledem k systému, kterým se hraje, je pochopitelné, že zapojit se do soutěže není možné kdydoli. Jde to vždy jen před začátkem sezóny TipLigy. Když už sezóna začne, musí noví zájemci počkat až na začátek další sezóny.

Líbí se vám soutěž TipLiga? Chcete se jí zůčastnit? Pokud ano, pokračujte k pravidlům soutěže.