Africký pohár národů - sedmý hrací den
Sedmý den jihoafrického fotbalového svátku byl zatím vůbec nejzábavnějším - kontroverzní penalta, gól brankáře, debakl, vyloučení, naháč na hřišti... Burkina Faso rozstřílela Etiopii 4:0 a vyšvihla se tak do čela skupiny C; favorizované duo Nigérie - Zambie se díky vzájemné remíze 1:1 dělí o druhé místo. O postupu tak i zde budou rozhodovat až poslední zápasy.
Dvě velké, otřepané, leč stále ještě platné fotbalové pravdy stály Nigérii zasloužené vítězství - "nedáš, dostaneš" (případně "neprovokuj fotbalového Boha") a "velké zápasy vyhrávají velké zkušenosti." Zambijci mají skutečně více štěstí než rozumu, chtělo by se říct; vždyť Nigérie působila na hřišti jednoznačně lepším dojmem a opravdu podivně odpískaná vyrovnávací penalta zavání skutečným "zářezem". Skutečnost je však o něco komplikovanější.
Kouč Stephen Keshi musel spolknout už jednu hořkou pilulku, když mu v nastaveném čase takřka vyhraného utkání s Burkinou zkolabovala obrana, a rozhodl se to řešit její částečnou přestavbou: místo vykartovaného Ambroseho postavil na pravý kraj mladíčka Omerua a především posadil na lavičku vyčpělého veterána Yoba. V útoku pak Ideyeho nahradil přímočařejší Moses...
...a konkrétně tento krok vyšel velmi dobře. Keshi totiž správně odhadnul, že na Zambijce bude rychlá křídelní hra dobře platit, a právě díky versatilitě Mosese s Musou Orli perfektně využívali největší slabiny soupeře. Hervé Renard se totiž rozpomenul na začátek svého loňského tažení, kdy soupeře dokonale zaskočil rozestavením 3-4-3, a vytáhl s pohyblivým systémem, který se přeléval z výchozího 4-4-2 do 3-5-2 - tříobrancový systém s důrazem na silnou záložní řadu tak na jednu stranu sice po velkou část zápasu odstřihl nigerijskou kreativní kliku Mikel - Igiebor, jenže zároveň nechával mezery právě na krajích obrany, což zejména aktivní Musa s gustem využíval.
Když se na zápas podíváme s odstupem, nigerijská gloriola jasně lepšího týmu stále více a více upadá. Jistě, Super Eagles byli lepší - hráli aktivněji, hladověji, oproti utkání s Burkinou zpřesnili nacvičené signály a stoperské kamikadze duo Oboabona - Ogude (tedy dva nejhorší hráči z prvního zápasu) fungovalo díky své atletičnosti a pohyblivosti lépe než obrana řízená veteránem Yobem. Jenže ono si neškodí připomenout, co jsou vlastně Zambijci zač - minimální držení míče, vše okamžitě dopředu a brejky, brejky, brejky.
Podívejte se na souhrn šancí - Nigérie tam má neproměněnou penaltu, dva neúspěšné pokusy Emenikeho a gól, Zambijci hned pět protiútoků. To je esence Renardovy hry, se kterou loni vyhrál zlaté medaile a letos zkrátka nemá sebemenší důvod něco měnit. A ještě jedna důležitá poznámka - Nigérie převážila obraz hry na svoji stranu na začátku druhé půle a vydrželo jí to někdy do 70. minuty. Nebyly v tom žádné čáry a kouzla - pokud tedy za kouzelníka nepovažujete Emmanuela Emenikeho, který se právě v této fázi zápasu zdravě naštval a naprosto ovládl celé utkání (za čímž je nutno hledat i probuzeného dispečera Mikela).
Jinak Zambijci pod taktovkou výrazně lepšího Sunzua (pamatujete na jeho hrozivé představení proti Etiopii?) dobře bránili, v prvním poločase byli zejména zásluhou skvělého Lungua výraznějším celkem, a když v závěru nastal čas pro zoufalou taktiku "hlavně udržet Nigérii na uzdě a pokusit se něco vymyslet z brejku," byli opět tím nebezpečnějším týmem. Ne opticky lepším, ne fotbalově zdatnějším, ale nebezpečnějším...
...Keshiho svěřence tak může bolet zejména fakt, že o svoji výhru přišli z penalty, která se podle všeho pískat neměla. Už v prvním zápase si zasloužili vyhrát, a dnes navíc zlepšili obrannou činnost (skutečně, byl jsem až překvapený, že jsme se nedočkali žádných zmatených variací na Pata a Mata, ba právě naopak) a také rozvržení tempa zápasu (pozvolný začátek, na začátku druhé půle tvrdý direkt a poté klidná kontrola hry - to byla správně zvolená taktika, ne že ne). Proč je z toho tedy jen další remíza?
Připadá mi, že Nigerijci zkrátka doplácí na nezkušenost. Jsou tu i další faktory - dvě penalty, Mikelova neproměněná a kontroverzní vyrovnávací (v hlavní roli dvakrát strašák Kennedy Mweene), příšerný stav hřiště, který rozhodně vyhovoval spíše soupeři (Johnu Mikelovi trvalo snad 40 minut, než se vůbec dostal do tempa a míče mu přestaly létat od kopaček bůhvíkam) - ale tohle prostě až příliš okatě smrdí nějakou "nováčkovskou daní." Zkušený tým, který je zvyklý vyhrávat, zkrátka dvakrát po sobě neztratí vedení v závěru zápasu. Zambie měla ke konci několik opravdu nebezpečných brejků - tohle se Orlům prostě nesmí stávat.
Pokud Nigérie zaplatí za tuto "vynervovanost" (snad to takhle můžeme říci) nepostupem, bude to vzhledem k potenciálu a vůbec výkonům, které ukázala, příliš kruté. Zatím ale tento tým bez zkušeného matadora ve svém středu velké zápasy vyhrávat jednoduše neumí.
A mimochodem, největší problém Zambie, který jsme akcentovali už po prvním utkání - totiž totálně vyschlý střelecký prach - platí i nadále. Nebýt Lungua s (tradičně skvělým) Kalabou, Chipolopolo nemají šanci - zejména Katongo jako by na hřišti vůbec nebyl, a špatná forma dvojice forvardů často způsobovala, že nadějné protiútoky končily zbytečnými střelami zpoza útočné třetiny. Co je však třeba stále a znovu obdivovat, je obrovská mentální síla Renardova výběru - tady už, myslím, není nutné dodávat vůbec nic.
Nigérie - Zambie 1:1
16. minuta - Do první (polo)šance se dostávají Zambijci. Chisamba Lungu vynikajícím centrem za obranu našel Rainforda Kalabu, který se z úhlu opřel do míče a možná trochu zbytečně pálil okamžitě nad.
26. minuta - Penalta! Při nigerijské akci zkosil Nkausu ve vápně zcela zbytečně Ahmeda Musu. Naplní Kennedy Mweene svoji pověst penaltového mága?
26. minuta - Neuvěřitelné! Jako by pouhá Mweeneho přítomnost mezi tyčemi znervózňovala střelce k zbláznění. John Obi Mikel míří slaboučkou střelou vedle tyče!
29. minuta - K přímému kopu z nějakých 25 metrů se staví Chisamba Lungu a nepálí vůbec špatně! Vincent Enyeama však jeho střelu k tyči spolehlivě kryje.
34. minuta - Zambie se málem dostala k obrovské šanci! Kalaba posílá z brejku šikovný míč dopředu, kde se uvolnil Christopher Katongo - podle názoru sudího však příliš brzo, jelikož mu byl odmáván ofsajd. Kapitán Chipolopolo však i tak nechává vyniknout pouze výtečný Enyeamův reflex.
45+1. minuta - První poločas se uzavírá symbolicky - brejkem Zambie. Rychlé přenesení hry na pravou stranu ale nakonec nebylo k ničemu, jelikož Chansův míč z ostrého úhlu zpět do mlýnice sebral Enyeama.
50. minuta - Nigérie začala druhou půli dobře a osmělila se k nebezpečné situaci - Musa chytře postrčil míč na Emenikeho, který se na zadní tyči málem dostal ke gólové střele.
56. minuta - Emenike začíná dělat zambijské obraně pořádné problémy! Tentokrát udržel míč proti přesile tří spoluhráčů a v pádu dokázal špičkou kopačky vyslat na Mweeneho lob, který mířil mimo.
57. minuta - GÓL! Nigerijské probuzení se dočkalo zasloužené odměny! Mikel obral o míč váhajícího Nkausu a skvěle našel Emenikeho, který si přehodil míč na pravačku a přesnou ránou propálil Mweeneho!
72. minuta - A zničehonic obrovská šance Zambie! Nigerijci mohou líbat ruce brankáři Enyeamovi. Chipolopolo ukázali, že brejky zkrátka umí za každých okolností, a po jednom z nich se k míči dostal Kalaba, který se ocitl úplně sám před nigerijským gólmanem - přelobovat jej však nedokázal.
82. minuta - Zambie je sice na hřišti tím méně viditelným týmem, ale šance na vyrovnání rozhodně má. Výborný Kalaba se v dalším brejku urval na pravém křídle, počkal si na ideální příležitost a prostrčil míč do vápna úplně volnému Mbesumovi, který nepochopitelně pálí slabě po zemi do Enyeamovy náruče.
84. minuta - Penalta a GÓL! Zambijci srovnávají skóre z pokutového kopu - nutno dodat, že souboj mezi Mayukou a Onazim byl jednak sporný, jednak zřejmě mimo vápno. Extrémně přísné rozhodnutí sudího však vynikajícím způsobem potrestal brankář Kennedy Mweene, který z puntíku s odzbrojujícím klidem překonal svého nigerijského kolegu.
Nigérie (4-3-3): Enyeama - Omeruo, Oboabona, Ogude, Echiejile - Onazi, Mikel, Igiebor (76. Obiora) - Moses (79. Ideye), Emenike, Musa (89. Uche)
Zambie (4-4-2): Mweene - Musonda, Nkausu, Sunzu, Mbola - Lungu (66. M. Mulenga), Chansa (73. Sakuwaha), Sinkala, Kalaba - C. Katongo (66. Mbesuma), Mayuka
Nejlepší hráči zápasu: Emenike, Musa (oba Nigérie), "Chilavert" Mweene (Zambie)
Palec dolů: rozhodčí Ghead Grisha
Devatenáct zápasů. Přesně tak dlouho trvalo fotbalistům Burkiny Faso, než se jim na kontinentálním mistrovství konečně podařilo urvat tři body - a prolomení této nelichotivé série přišlo ve skutečně mimořádném stylu. Hřebci totiž na svých kopytech roznesli outsidera z Etiopie hrozivým skóre 4:0, vyšvihli se tak do čela skupiny C a dvougólový Alain Traoré se osamostatnil v čele tabulky střelců. Byla Etiopie skutečně tak špatná?
Než začneme analyzovat hru obou soupeřů, je třeba podívat se blíže na dvě konkrétní jména. Obě reprezentují duše svého mužstva, defenzivně zodpovědné, metronomicky přesné režiséry záložních řad, bez jejichž příspěvku vypadá hra týmu rozsypaně, chaoticky a bez šance na větší úspěch. Jak Etiopie, tak Burkina už během těch doposud odehraných 180 minut stihly poznat výhody jejich přítomnosti i zrádnost jejich absence.
A tak Burkina bez Charlese Kaborého strádala proti Nigérii, byla soustavně přehrávána ve středu hřiště a neprohrála jen díky "dárečku" soupeřovy defenzivy; dnes, kdy byl Kaboré na hřišti již přítomen, vypadali Hřebci najednou jako tým. Sice taženými výraznými individualitami, pochopitelně, ale pořád tým. Putova mise tak po nepřesvědčivém prvním kroku konečně ukázala své ovoce.
Naopak Etiopie podala velice dobrý výkon proti Zambii, a byla to do značné míry zásluha perfektního režírování hry v podání Asrata Megersy. I dnes byly v první půli Antilopy poměrně důstojným soupeřem, trefily tyč a několikrát zle pozlobily obranu v zelených dresech - po přestávce, kdy již Megersa na hřišti nebyl (snad zdravotní problémy? V okamžiku psaní tohoto článku zatím žádné informace na povrch nepronikly...), se pak jejich hra totálně rozsypala a Burkiňané navyšovali skóre v tréninkovém tempu.
Největší hvězdou Etiopanů je bezesporu Saladin Saïd - jenže to je sice výborný technik a zakončovatel, ale žádný velký myslitel. Bez svých dvorních "mozků" Megersy s Girmou je zkrátka nahraný - a oba opustili hřiště již v první půli (Girma dokonce po pouhých deseti minutách). Ofenzivní síla Etiopie se tím tak dokonale otupila, že jejich jedinou šancí na výsledek zůstala obrana...
...a to je právě ten problém. Bishawovi svěřenci totiž bránit neumí - jejich mimořádně sympatický herní projev vychází z čiré radosti z fotbalu, překvapivé technické vybavenosti, ochoty hrát otevřenou partii i s mnohem silnějšími soupeři... a to jsou zkrátka atributy, mezi nimiž pojmy jako "obranný blok" a "zodpovědné hlídání prostorů" nemají své místo. Etiopané jsou talentovaní, entuziastičtí, nadšení a naivní - klíčovým prvkem úspěchu je pro ně distribuce míčů na produktivní ose Megersa - Girma - Said. Pokud dvě třetiny této osy chybí, rozšíří se všeobecný chaos z obrany i dopředu, a to je zkrátka konec.
A Burkina tento naivismus nekompromisně trestala (a ani Soulamovo hloupé vyloučení jim neuškodilo, spíše naopak - probudilo v ostatních zdravé naštvání). Pro soupeře je snad nejvíc znepokojující fakt, že Alain Traoré vlastně ještě ani pořádně "nezapnul" - proti Nigérii přišel na hřiště na chvíli, zkazil několik míčů a poté nádhernou střelou vyrovnal, dnes se po trávníku dlouhé pasáže zápasu v podstatě jen tak loudal, ale přesto položil základy výhry dalšími dvěma spektakulárními zásahy.
Ne že by se to nedalo očekávat už před zahájením, ale snad žádný hráč na turnaji nemá v noze větší dynamit než právě křídelník Lorientu - a Burkina z toho stoprocentně těží. Přidejte k tomu dnes výborného Pitroipu, který k brance přidal navrch ještě dvě asistence, Putovu práci na defenzivě a týmové práci, a máte instantní recept na úspěch. (A neodpustím si ještě jednu poznámku - bez Dagana to zkrátka funguje lépe. Bancé sice není gólovým hráčem, ale Hřebci od svého hrota góly až tak nepotřebují.)
Burkina toto vítězství nesmí přeceňovat - rodilo se přece jen v bolestech, a bůhví jak by zápas vypadal, kdyby se Etiopie nemusela vypořádat se ztrátou dvou naprosto klíčových postav. Přesto však bylo jejich představení dostatečně impozantní na to, abychom mohli očekávat, že jim vysněný postup už neunikne - i kdyby se v závěrečném utkání měli opřít byť jen o psychickou výhodu. (To je však stále nemístné předbíhání.)
Pro Etiopii je výsledek na jednu stranu zasloužený (Burkina zápas po první vstřelené brance skutečně opanovala), na druhou zároveň až příliš krutý - pohled na zkoprnělé tribuny a slzy fanoušků i trenéra Bishawa musel pohnout snad každým nestranným divákem. Jenže sympatický herní projev a odvaha hrát svoji hru zkrátka zápasy nevyhrávají - alespoň ne na této úrovni...
Etiopie - Burkina Faso 0:4
4. minuta - Etiopii chyběly centimetry ke vstřelení nejrychlejší branky šampionátu! Borci ve žlutých dresech překazili postupný útok Burkiny a šli do rychlého brejku, který skončil u Bekeleho; ten se možná trochu unáhleně rozhodl okamžitě pálit a po obstřelení Soulamy trefil tyč!
11. minuta - Velká rána pro Etiopany, kterým se hned v úvodu utkání zranil Adane Girma; šikovný křídelník zůstal ležet na zemi po střetu s Traorém již ve druhé minutě a nakonec musel brzy střídat. Na hřiště se tak podívá Assefa.
18. minuta - Asrat Megersa se nijak nerozpakoval a z nějakých pětadvaceti metrů vypálil na Soulamu kroucený projektil, který se pod břevno nakonec o metr nevešel.
21. minuta - Burkina dává gól - a praporek sudího letí nahoru! Gólman Tadelle si může opravdu zhluboka vydechnout - jinak by mu to zřejmě fanoušci dali pořádně "sežrat". Etiopská dvojka totiž neudržela v rukavicích Kaborého projektil ze 30 metrů a Sanou dorážel do prázdné, naneštěstí pro Hřebce však stál už v okamžiku první střely v ofsajdu.
23. minuta - Hraje se opravdu nahoru dolů, a tentokrát je na koni opět Etiopie - konkrétně Megersa, který osamocen na zadní tyči naskakoval na pěkný Teshomeho centr a minul jen o několik čísel.
25. minuta - Tak tohle chceme vídat častěji! Pitroipa se po další rychlé akci málem dostal na malém vápně ke gólové střele; situaci nakonec musel obětavým zásahem řešit Tesfaye.
34. minuta - GÓL! Burkina se dostává do vedení a může za to kdo jiný než Alain Traoré! Brankář Tadelle sice nejdřív zastavil v obrovské šanci osamoceného Bancého, ale Hřebci ještě udrželi míč na kopačkách a etiopská obrana se tak dokonale přesvědčila, jak špatný nápad je nechávat hvězdu Lorientu nehlídanou - Traorého výstavní rána zaplula krásně pod břevno.
51. minuta - Burkinský brankář Soulama zřejmě není příliš spokojen s jednostrannou převahou svého týmu a málem nabídl Etiopanům vyrovnání. Jeho nepochopitelné váhání s odkopem se rozhodl využít Bekele a nechybělo mnoho, aby z toho byla nejhloupější branka turnaje...
60. minuta - Tak tohle byla pořádná hloupost od Soulamy! Nejprve zbytečně vyběhl za míčem až na samou hranici vápna, a pak se místo bezpečnější hlavičky rozhodl ukrýt balon do rukavic. Naneštěstí pro Burkinu se tak však stalo už mimo vymezené území, čehož si pomezní všiml a rozhodčí Soulamu správně vyloučil.
74. minuta - GÓL! Ne, Alain Traoré zkrátka neumí dávat jiné branky než ty výstavní. Po jemném přiklepnutí od Pitroipy ležérně napřáhl těsně za šestnáctkou a fantasticky točenou střelou uklidil míč za Tadelleho záda. Záložník Lorientu se tak stává nejlepším střelcem turnaje se třemi brankami.
79. minuta - GÓL! Jestliže si Etiopie dělala ještě nějaké naděje, jsou už definitivně pryč. Další asistenci si připisuje Jonathan Pitroipa, který v brejku nabil Djakaridjovi Konému a sváteční střelec si s vybíhajícím Tadellem poradil úspěšně.
85. minuta - V burkinské síti uvízl první úlovek - nešlo však o úspěšnou etiopskou střelu, nýbrž o obnaženého exhibicionistu. Dnes vidíme skutečně po mnoha stránkách dosud nejzábavnější utkání turnaje.
90+5. minuta - GÓL! Tak tohle je pro Etiopany ale hodně, hodně kruté. Nejlepší muž na hřišti Jonathan Pitroipa tváří v tvář Tadellemu dokonale využívá milimetrový pas Wilfrieda Balimy, který se tak zapisuje do zápasových análů doslova po pár vteřinách na hřišti.
Etiopie (4-3-3): Tadelle - Tesfaye, Debebe, Hailu, Bogale - Hintsa, Megersa (44. Zinabu), Teshome - Said, Girma (11. Assefa), Bekele (55. Kebede)
Burkina Faso (4-2-3-1): Soulama - Panandétiguiri, Koffi, B. Koné, Paul Koulibaly - Kaboré (90+5. Balima), D. Koné - Sanou (63. D. Diakité), A. Traoré, Pitroipa - Bancé (64. Rouamba)
Nejlepší hráči zápasu: Pitroipa, A. Traoré, Kaboré (všichni Burkina Faso)
Palec dolů: Soulama (Burkina Faso)
Co čekat ode dneška?
Když portugalský kouč Carlos Queiroz na Euru 2008 tvrdil, že šest bodů ve skupině automaticky znamená postup, zadělal si tím na slušný trapas - a právě v "déčku" se může potvrdit, že tomu tak skutečně není. Stačí jediné - pokud ani jeden zápas neskončí remízou, budou mít šanci na čtvrtfinále stále všechny čtyři týmy.
Pobřeží Slonoviny a Tunisko mají shodně po třech bodech, Alžírsko a Togo v prvních zápasech padly; to znamená, že pokud - dejme tomu - dnes vyhrají Sloni s Alžířany, bude stále platit, že Lamouchiho tým může vypadnout a ten Sixův naopak postoupit. Jde pochopitelně o nepravděpodobný scénář, ale rozhodně ne nemožný.
Jinak je ale samozřejmé, že eventuální vítěz odpoledního utkání bude mít obrovskou výhodu. A půjde o hodně zajímavé střetnutí - Sloni jsou zdaleka největšími favority šampionátu, nicméně v prvním utkání s Togem byli za výhru hodně rádi. Ani jeden z potenciálních zlatých medailistů zatím nepředvedl adekvátní výkon - a pokud Drogba a spol. dnes proti nebezpečnému soupeři opět nepřesvědčí, bude zaděláno na hodně dramatický zbytek turnaje.
Tunisané sice v prestižním arabském derby porazili Alžírsko, ale celý zápas tahali za kratší konec a rozhodně nezanechali ten správný dojem; momentálně to totiž vypadá, že si je jak Sloni, tak Togo můžou s klidem namazat na chleba, nota bene bez nejlepšího útočníka Issama Jemaa. Jenže Sami Trabelsi se může uklidňovat tím, že s takovým množstvím talentem v kádru může jít jeho hra jenom nahoru - a to už má přitom díky Msakniho záblesku geniality v kapse velecenné tři body. To je v podstatě nejlepší možná situace...
Něco podobného však platí i pro Pobřeží, a z nějakého důvodu věřím daleko víc právě jim. Tým v oranžových dresech by se měl stát pomalu se rozjíždějící mašinou, která se může ideálně chytit právě na Orlech z Kartága.
Jestliže u prvního zápasu platí, že i případný poražený bude mít nadále velmi slušnou šanci na postup, u toho druhého je to naopak - tohle bude pověstná řežba o šest bodů. Alžírskem i Togem zmítá frustrace - kdyby se body rozdělovaly podle výkonu na hřišti, bude tabulková situace zřejmě vypadat přesně obráceně. Alžířané mají lepší tým, ale Togo předvedlo proti arcifavoritovi skutečně úctyhodné představení; otázkou zůstává, jestli na něj dokáže navázat. Teď už neplatí, že by Západoafričané neměli co ztratit - teď už musejí vyhrát, což je pro ně novinka (a všichni víme, jaké stopy podobná situace zanechala na Kongu, které přitom stálo proti mnohem slabšímu soupeři).
Halilhodžićovi Fenci zase mají evidentní problém s produktivitou - jejich záložní řada je sice nesmírně kvalitní, vyvážená a opravdu kreativní, ale k vítězství jsou potřeba především góly. Tuniská defenziva rozhodně neproslula svou pevností, a Alžírsku se ji přesto nepodařilo prolomit - a nebyly v tom ani nějaké zázračné Cherifiovy zákroky či nevídaná smůla. Nedostatek důrazu? Málo pokusů ze střední vzdálenosti? Uvidíme, jak se tým, který jinak působí perfektně fungujícím dojmem, s touto výzvou vypořádá v klíčových 90 minutách, v nichž se bude rozhodovat o jeho bytí a nebytí.
Skupina D byla před turnajem právem překřtěna na skupinu smrti - počítalo se s lítým bojem tří velmi silných týmů, kterým měli Tožané dělat neškodného sparingpartnera. Po prvním kole to však vypadá, že se o postup porvou všichni čtyři - a papírově nejatraktivnější grupa celého turnaje je tak zase o pořádný kus zajímavější.
Stranou pozornosti
- Rychle - co se vám vybaví při vyslovení jména Kwadwo Asamoah? Víme, že je to opora Ghany, záložník turínského Juventusu, který může nastoupit ve středu zálohy, na křídle i na levém beku - a také že se pravděpodobně narodil v pondělí. Akanové, největší ghanský kmen, totiž tradičně pojmenovávají své děti podle dne, kdy přišly na svět - tak třeba jméno známého státníka Kofi Annana prozrazuje, že tomu tak bylo v pátek. Napadlo vás někdy, proč je jméno kouče Black Stars někdy psáno jako Kwesi a jindy jako Akwasi? Je to prosté - jde o různé varianty sdělení, že se narodil v neděli. Akanský systém jmen je však ještě propracovanější a zahrnuje například i "pořadí" dítěte v rodině - tak Mensah znamená třetí narozený, Annan pátý, Essien šestý a Badu desátý. A ještě jedna trochu drastická zajímavost - jména Obimpe a Yempew prozrazují, že jde o nechtěné dítě. Představte si, že vás tento cejch pronásleduje po celý život... Brr.
- Africkým týmům bývá vyčítáno hodně věcí založených na klasickém stereotypu - a ačkoliv některé z těchto předpokladů letos dostávají řádně na frak (například fáma o tom, že žádný subsaharský tým nemá ve svém středu dostatečně kreativní hráče), jindy je tomu přesně naopak. Jako například u statistiky faulů - fyzická hra je Afričanům zkrátka vlastní, a rozhodčí to letos vzali hodně zostra a pískají prakticky úplně všechno. Zeptejte se třeba trenéra Angoly Gustava Ferrína, který se ve svém ošoupaném saku na lavičce rozčiluje prakticky neustále. A čísla? Ve čtvrtečních zápasech skupiny B byla hra zastavena celkem dvaaosmdesátkrát - v utkání Ghany s Mali odpískal sudí neuvěřitelných 44 faulů, večerní remíza Nigeru s Konga byla přerušena "pouze" osmatřicetkrát. To znamená, že průměrně skoro každé dvě minuty byl někomu z hráčů odpískán nedovolený zákrok. Šílené...
- Kapverdy letos zatím velmi příjemně překvapují a navzdory předpokladům se drží ve hře o postup - pokud v závěrečném utkání porazí Angolu, jsou ve čtvrtfinále. Málokdo ovšem ví, že ostrovní zemička je rodištěm celé řady vynikajících hráčů; portugalské koloniální dědictví zanechalo na tamním fotbale výraznou stopu, a kouč Lúcio Antúnes tak může jen litovat, že se slavní rodáci rozprchli všude po Evropě. Gelson Fernandes dnes kope za Švýcarsko, Luc Castaignos si udělal jméno v Nizozemsku, Ricardo Faty se řadí k oporám Ajaccia, Eliseu válčí v barvách Málagy a Silvestre Varela je součástí nezastavitelného útočného trojzubce FC Porto. A největší štiky v rybníce? Nikdo jiný než Nani... a také (otcovská) půlka genů Henrika Larssona.
Dvě velké, otřepané, leč stále ještě platné fotbalové pravdy stály Nigérii zasloužené vítězství - "nedáš, dostaneš" (případně "neprovokuj fotbalového Boha") a "velké zápasy vyhrávají velké zkušenosti." Zambijci mají skutečně více štěstí než rozumu, chtělo by se říct; vždyť Nigérie působila na hřišti jednoznačně lepším dojmem a opravdu podivně odpískaná vyrovnávací penalta zavání skutečným "zářezem". Skutečnost je však o něco komplikovanější.
Kouč Stephen Keshi musel spolknout už jednu hořkou pilulku, když mu v nastaveném čase takřka vyhraného utkání s Burkinou zkolabovala obrana, a rozhodl se to řešit její částečnou přestavbou: místo vykartovaného Ambroseho postavil na pravý kraj mladíčka Omerua a především posadil na lavičku vyčpělého veterána Yoba. V útoku pak Ideyeho nahradil přímočařejší Moses...
...a konkrétně tento krok vyšel velmi dobře. Keshi totiž správně odhadnul, že na Zambijce bude rychlá křídelní hra dobře platit, a právě díky versatilitě Mosese s Musou Orli perfektně využívali největší slabiny soupeře. Hervé Renard se totiž rozpomenul na začátek svého loňského tažení, kdy soupeře dokonale zaskočil rozestavením 3-4-3, a vytáhl s pohyblivým systémem, který se přeléval z výchozího 4-4-2 do 3-5-2 - tříobrancový systém s důrazem na silnou záložní řadu tak na jednu stranu sice po velkou část zápasu odstřihl nigerijskou kreativní kliku Mikel - Igiebor, jenže zároveň nechával mezery právě na krajích obrany, což zejména aktivní Musa s gustem využíval.
Když se na zápas podíváme s odstupem, nigerijská gloriola jasně lepšího týmu stále více a více upadá. Jistě, Super Eagles byli lepší - hráli aktivněji, hladověji, oproti utkání s Burkinou zpřesnili nacvičené signály a stoperské kamikadze duo Oboabona - Ogude (tedy dva nejhorší hráči z prvního zápasu) fungovalo díky své atletičnosti a pohyblivosti lépe než obrana řízená veteránem Yobem. Jenže ono si neškodí připomenout, co jsou vlastně Zambijci zač - minimální držení míče, vše okamžitě dopředu a brejky, brejky, brejky.
Podívejte se na souhrn šancí - Nigérie tam má neproměněnou penaltu, dva neúspěšné pokusy Emenikeho a gól, Zambijci hned pět protiútoků. To je esence Renardovy hry, se kterou loni vyhrál zlaté medaile a letos zkrátka nemá sebemenší důvod něco měnit. A ještě jedna důležitá poznámka - Nigérie převážila obraz hry na svoji stranu na začátku druhé půle a vydrželo jí to někdy do 70. minuty. Nebyly v tom žádné čáry a kouzla - pokud tedy za kouzelníka nepovažujete Emmanuela Emenikeho, který se právě v této fázi zápasu zdravě naštval a naprosto ovládl celé utkání (za čímž je nutno hledat i probuzeného dispečera Mikela).
Jinak Zambijci pod taktovkou výrazně lepšího Sunzua (pamatujete na jeho hrozivé představení proti Etiopii?) dobře bránili, v prvním poločase byli zejména zásluhou skvělého Lungua výraznějším celkem, a když v závěru nastal čas pro zoufalou taktiku "hlavně udržet Nigérii na uzdě a pokusit se něco vymyslet z brejku," byli opět tím nebezpečnějším týmem. Ne opticky lepším, ne fotbalově zdatnějším, ale nebezpečnějším...
...Keshiho svěřence tak může bolet zejména fakt, že o svoji výhru přišli z penalty, která se podle všeho pískat neměla. Už v prvním zápase si zasloužili vyhrát, a dnes navíc zlepšili obrannou činnost (skutečně, byl jsem až překvapený, že jsme se nedočkali žádných zmatených variací na Pata a Mata, ba právě naopak) a také rozvržení tempa zápasu (pozvolný začátek, na začátku druhé půle tvrdý direkt a poté klidná kontrola hry - to byla správně zvolená taktika, ne že ne). Proč je z toho tedy jen další remíza?
Připadá mi, že Nigerijci zkrátka doplácí na nezkušenost. Jsou tu i další faktory - dvě penalty, Mikelova neproměněná a kontroverzní vyrovnávací (v hlavní roli dvakrát strašák Kennedy Mweene), příšerný stav hřiště, který rozhodně vyhovoval spíše soupeři (Johnu Mikelovi trvalo snad 40 minut, než se vůbec dostal do tempa a míče mu přestaly létat od kopaček bůhvíkam) - ale tohle prostě až příliš okatě smrdí nějakou "nováčkovskou daní." Zkušený tým, který je zvyklý vyhrávat, zkrátka dvakrát po sobě neztratí vedení v závěru zápasu. Zambie měla ke konci několik opravdu nebezpečných brejků - tohle se Orlům prostě nesmí stávat.
Pokud Nigérie zaplatí za tuto "vynervovanost" (snad to takhle můžeme říci) nepostupem, bude to vzhledem k potenciálu a vůbec výkonům, které ukázala, příliš kruté. Zatím ale tento tým bez zkušeného matadora ve svém středu velké zápasy vyhrávat jednoduše neumí.
A mimochodem, největší problém Zambie, který jsme akcentovali už po prvním utkání - totiž totálně vyschlý střelecký prach - platí i nadále. Nebýt Lungua s (tradičně skvělým) Kalabou, Chipolopolo nemají šanci - zejména Katongo jako by na hřišti vůbec nebyl, a špatná forma dvojice forvardů často způsobovala, že nadějné protiútoky končily zbytečnými střelami zpoza útočné třetiny. Co je však třeba stále a znovu obdivovat, je obrovská mentální síla Renardova výběru - tady už, myslím, není nutné dodávat vůbec nic.
Nigérie - Zambie 1:1
16. minuta - Do první (polo)šance se dostávají Zambijci. Chisamba Lungu vynikajícím centrem za obranu našel Rainforda Kalabu, který se z úhlu opřel do míče a možná trochu zbytečně pálil okamžitě nad.
26. minuta - Penalta! Při nigerijské akci zkosil Nkausu ve vápně zcela zbytečně Ahmeda Musu. Naplní Kennedy Mweene svoji pověst penaltového mága?
26. minuta - Neuvěřitelné! Jako by pouhá Mweeneho přítomnost mezi tyčemi znervózňovala střelce k zbláznění. John Obi Mikel míří slaboučkou střelou vedle tyče!
29. minuta - K přímému kopu z nějakých 25 metrů se staví Chisamba Lungu a nepálí vůbec špatně! Vincent Enyeama však jeho střelu k tyči spolehlivě kryje.
34. minuta - Zambie se málem dostala k obrovské šanci! Kalaba posílá z brejku šikovný míč dopředu, kde se uvolnil Christopher Katongo - podle názoru sudího však příliš brzo, jelikož mu byl odmáván ofsajd. Kapitán Chipolopolo však i tak nechává vyniknout pouze výtečný Enyeamův reflex.
45+1. minuta - První poločas se uzavírá symbolicky - brejkem Zambie. Rychlé přenesení hry na pravou stranu ale nakonec nebylo k ničemu, jelikož Chansův míč z ostrého úhlu zpět do mlýnice sebral Enyeama.
50. minuta - Nigérie začala druhou půli dobře a osmělila se k nebezpečné situaci - Musa chytře postrčil míč na Emenikeho, který se na zadní tyči málem dostal ke gólové střele.
56. minuta - Emenike začíná dělat zambijské obraně pořádné problémy! Tentokrát udržel míč proti přesile tří spoluhráčů a v pádu dokázal špičkou kopačky vyslat na Mweeneho lob, který mířil mimo.
57. minuta - GÓL! Nigerijské probuzení se dočkalo zasloužené odměny! Mikel obral o míč váhajícího Nkausu a skvěle našel Emenikeho, který si přehodil míč na pravačku a přesnou ránou propálil Mweeneho!
72. minuta - A zničehonic obrovská šance Zambie! Nigerijci mohou líbat ruce brankáři Enyeamovi. Chipolopolo ukázali, že brejky zkrátka umí za každých okolností, a po jednom z nich se k míči dostal Kalaba, který se ocitl úplně sám před nigerijským gólmanem - přelobovat jej však nedokázal.
82. minuta - Zambie je sice na hřišti tím méně viditelným týmem, ale šance na vyrovnání rozhodně má. Výborný Kalaba se v dalším brejku urval na pravém křídle, počkal si na ideální příležitost a prostrčil míč do vápna úplně volnému Mbesumovi, který nepochopitelně pálí slabě po zemi do Enyeamovy náruče.
84. minuta - Penalta a GÓL! Zambijci srovnávají skóre z pokutového kopu - nutno dodat, že souboj mezi Mayukou a Onazim byl jednak sporný, jednak zřejmě mimo vápno. Extrémně přísné rozhodnutí sudího však vynikajícím způsobem potrestal brankář Kennedy Mweene, který z puntíku s odzbrojujícím klidem překonal svého nigerijského kolegu.
Nigérie (4-3-3): Enyeama - Omeruo, Oboabona, Ogude, Echiejile - Onazi, Mikel, Igiebor (76. Obiora) - Moses (79. Ideye), Emenike, Musa (89. Uche)
Zambie (4-4-2): Mweene - Musonda, Nkausu, Sunzu, Mbola - Lungu (66. M. Mulenga), Chansa (73. Sakuwaha), Sinkala, Kalaba - C. Katongo (66. Mbesuma), Mayuka
Nejlepší hráči zápasu: Emenike, Musa (oba Nigérie), "Chilavert" Mweene (Zambie)
Palec dolů: rozhodčí Ghead Grisha
Devatenáct zápasů. Přesně tak dlouho trvalo fotbalistům Burkiny Faso, než se jim na kontinentálním mistrovství konečně podařilo urvat tři body - a prolomení této nelichotivé série přišlo ve skutečně mimořádném stylu. Hřebci totiž na svých kopytech roznesli outsidera z Etiopie hrozivým skóre 4:0, vyšvihli se tak do čela skupiny C a dvougólový Alain Traoré se osamostatnil v čele tabulky střelců. Byla Etiopie skutečně tak špatná?
Než začneme analyzovat hru obou soupeřů, je třeba podívat se blíže na dvě konkrétní jména. Obě reprezentují duše svého mužstva, defenzivně zodpovědné, metronomicky přesné režiséry záložních řad, bez jejichž příspěvku vypadá hra týmu rozsypaně, chaoticky a bez šance na větší úspěch. Jak Etiopie, tak Burkina už během těch doposud odehraných 180 minut stihly poznat výhody jejich přítomnosti i zrádnost jejich absence.
A tak Burkina bez Charlese Kaborého strádala proti Nigérii, byla soustavně přehrávána ve středu hřiště a neprohrála jen díky "dárečku" soupeřovy defenzivy; dnes, kdy byl Kaboré na hřišti již přítomen, vypadali Hřebci najednou jako tým. Sice taženými výraznými individualitami, pochopitelně, ale pořád tým. Putova mise tak po nepřesvědčivém prvním kroku konečně ukázala své ovoce.
Naopak Etiopie podala velice dobrý výkon proti Zambii, a byla to do značné míry zásluha perfektního režírování hry v podání Asrata Megersy. I dnes byly v první půli Antilopy poměrně důstojným soupeřem, trefily tyč a několikrát zle pozlobily obranu v zelených dresech - po přestávce, kdy již Megersa na hřišti nebyl (snad zdravotní problémy? V okamžiku psaní tohoto článku zatím žádné informace na povrch nepronikly...), se pak jejich hra totálně rozsypala a Burkiňané navyšovali skóre v tréninkovém tempu.
Největší hvězdou Etiopanů je bezesporu Saladin Saïd - jenže to je sice výborný technik a zakončovatel, ale žádný velký myslitel. Bez svých dvorních "mozků" Megersy s Girmou je zkrátka nahraný - a oba opustili hřiště již v první půli (Girma dokonce po pouhých deseti minutách). Ofenzivní síla Etiopie se tím tak dokonale otupila, že jejich jedinou šancí na výsledek zůstala obrana...
...a to je právě ten problém. Bishawovi svěřenci totiž bránit neumí - jejich mimořádně sympatický herní projev vychází z čiré radosti z fotbalu, překvapivé technické vybavenosti, ochoty hrát otevřenou partii i s mnohem silnějšími soupeři... a to jsou zkrátka atributy, mezi nimiž pojmy jako "obranný blok" a "zodpovědné hlídání prostorů" nemají své místo. Etiopané jsou talentovaní, entuziastičtí, nadšení a naivní - klíčovým prvkem úspěchu je pro ně distribuce míčů na produktivní ose Megersa - Girma - Said. Pokud dvě třetiny této osy chybí, rozšíří se všeobecný chaos z obrany i dopředu, a to je zkrátka konec.
A Burkina tento naivismus nekompromisně trestala (a ani Soulamovo hloupé vyloučení jim neuškodilo, spíše naopak - probudilo v ostatních zdravé naštvání). Pro soupeře je snad nejvíc znepokojující fakt, že Alain Traoré vlastně ještě ani pořádně "nezapnul" - proti Nigérii přišel na hřiště na chvíli, zkazil několik míčů a poté nádhernou střelou vyrovnal, dnes se po trávníku dlouhé pasáže zápasu v podstatě jen tak loudal, ale přesto položil základy výhry dalšími dvěma spektakulárními zásahy.
Ne že by se to nedalo očekávat už před zahájením, ale snad žádný hráč na turnaji nemá v noze větší dynamit než právě křídelník Lorientu - a Burkina z toho stoprocentně těží. Přidejte k tomu dnes výborného Pitroipu, který k brance přidal navrch ještě dvě asistence, Putovu práci na defenzivě a týmové práci, a máte instantní recept na úspěch. (A neodpustím si ještě jednu poznámku - bez Dagana to zkrátka funguje lépe. Bancé sice není gólovým hráčem, ale Hřebci od svého hrota góly až tak nepotřebují.)
Burkina toto vítězství nesmí přeceňovat - rodilo se přece jen v bolestech, a bůhví jak by zápas vypadal, kdyby se Etiopie nemusela vypořádat se ztrátou dvou naprosto klíčových postav. Přesto však bylo jejich představení dostatečně impozantní na to, abychom mohli očekávat, že jim vysněný postup už neunikne - i kdyby se v závěrečném utkání měli opřít byť jen o psychickou výhodu. (To je však stále nemístné předbíhání.)
Pro Etiopii je výsledek na jednu stranu zasloužený (Burkina zápas po první vstřelené brance skutečně opanovala), na druhou zároveň až příliš krutý - pohled na zkoprnělé tribuny a slzy fanoušků i trenéra Bishawa musel pohnout snad každým nestranným divákem. Jenže sympatický herní projev a odvaha hrát svoji hru zkrátka zápasy nevyhrávají - alespoň ne na této úrovni...
Etiopie - Burkina Faso 0:4
4. minuta - Etiopii chyběly centimetry ke vstřelení nejrychlejší branky šampionátu! Borci ve žlutých dresech překazili postupný útok Burkiny a šli do rychlého brejku, který skončil u Bekeleho; ten se možná trochu unáhleně rozhodl okamžitě pálit a po obstřelení Soulamy trefil tyč!
11. minuta - Velká rána pro Etiopany, kterým se hned v úvodu utkání zranil Adane Girma; šikovný křídelník zůstal ležet na zemi po střetu s Traorém již ve druhé minutě a nakonec musel brzy střídat. Na hřiště se tak podívá Assefa.
18. minuta - Asrat Megersa se nijak nerozpakoval a z nějakých pětadvaceti metrů vypálil na Soulamu kroucený projektil, který se pod břevno nakonec o metr nevešel.
21. minuta - Burkina dává gól - a praporek sudího letí nahoru! Gólman Tadelle si může opravdu zhluboka vydechnout - jinak by mu to zřejmě fanoušci dali pořádně "sežrat". Etiopská dvojka totiž neudržela v rukavicích Kaborého projektil ze 30 metrů a Sanou dorážel do prázdné, naneštěstí pro Hřebce však stál už v okamžiku první střely v ofsajdu.
23. minuta - Hraje se opravdu nahoru dolů, a tentokrát je na koni opět Etiopie - konkrétně Megersa, který osamocen na zadní tyči naskakoval na pěkný Teshomeho centr a minul jen o několik čísel.
25. minuta - Tak tohle chceme vídat častěji! Pitroipa se po další rychlé akci málem dostal na malém vápně ke gólové střele; situaci nakonec musel obětavým zásahem řešit Tesfaye.
34. minuta - GÓL! Burkina se dostává do vedení a může za to kdo jiný než Alain Traoré! Brankář Tadelle sice nejdřív zastavil v obrovské šanci osamoceného Bancého, ale Hřebci ještě udrželi míč na kopačkách a etiopská obrana se tak dokonale přesvědčila, jak špatný nápad je nechávat hvězdu Lorientu nehlídanou - Traorého výstavní rána zaplula krásně pod břevno.
51. minuta - Burkinský brankář Soulama zřejmě není příliš spokojen s jednostrannou převahou svého týmu a málem nabídl Etiopanům vyrovnání. Jeho nepochopitelné váhání s odkopem se rozhodl využít Bekele a nechybělo mnoho, aby z toho byla nejhloupější branka turnaje...
60. minuta - Tak tohle byla pořádná hloupost od Soulamy! Nejprve zbytečně vyběhl za míčem až na samou hranici vápna, a pak se místo bezpečnější hlavičky rozhodl ukrýt balon do rukavic. Naneštěstí pro Burkinu se tak však stalo už mimo vymezené území, čehož si pomezní všiml a rozhodčí Soulamu správně vyloučil.
74. minuta - GÓL! Ne, Alain Traoré zkrátka neumí dávat jiné branky než ty výstavní. Po jemném přiklepnutí od Pitroipy ležérně napřáhl těsně za šestnáctkou a fantasticky točenou střelou uklidil míč za Tadelleho záda. Záložník Lorientu se tak stává nejlepším střelcem turnaje se třemi brankami.
79. minuta - GÓL! Jestliže si Etiopie dělala ještě nějaké naděje, jsou už definitivně pryč. Další asistenci si připisuje Jonathan Pitroipa, který v brejku nabil Djakaridjovi Konému a sváteční střelec si s vybíhajícím Tadellem poradil úspěšně.
85. minuta - V burkinské síti uvízl první úlovek - nešlo však o úspěšnou etiopskou střelu, nýbrž o obnaženého exhibicionistu. Dnes vidíme skutečně po mnoha stránkách dosud nejzábavnější utkání turnaje.
90+5. minuta - GÓL! Tak tohle je pro Etiopany ale hodně, hodně kruté. Nejlepší muž na hřišti Jonathan Pitroipa tváří v tvář Tadellemu dokonale využívá milimetrový pas Wilfrieda Balimy, který se tak zapisuje do zápasových análů doslova po pár vteřinách na hřišti.
Etiopie (4-3-3): Tadelle - Tesfaye, Debebe, Hailu, Bogale - Hintsa, Megersa (44. Zinabu), Teshome - Said, Girma (11. Assefa), Bekele (55. Kebede)
Burkina Faso (4-2-3-1): Soulama - Panandétiguiri, Koffi, B. Koné, Paul Koulibaly - Kaboré (90+5. Balima), D. Koné - Sanou (63. D. Diakité), A. Traoré, Pitroipa - Bancé (64. Rouamba)
Nejlepší hráči zápasu: Pitroipa, A. Traoré, Kaboré (všichni Burkina Faso)
Palec dolů: Soulama (Burkina Faso)
Co čekat ode dneška?
Když portugalský kouč Carlos Queiroz na Euru 2008 tvrdil, že šest bodů ve skupině automaticky znamená postup, zadělal si tím na slušný trapas - a právě v "déčku" se může potvrdit, že tomu tak skutečně není. Stačí jediné - pokud ani jeden zápas neskončí remízou, budou mít šanci na čtvrtfinále stále všechny čtyři týmy.
Pobřeží Slonoviny a Tunisko mají shodně po třech bodech, Alžírsko a Togo v prvních zápasech padly; to znamená, že pokud - dejme tomu - dnes vyhrají Sloni s Alžířany, bude stále platit, že Lamouchiho tým může vypadnout a ten Sixův naopak postoupit. Jde pochopitelně o nepravděpodobný scénář, ale rozhodně ne nemožný.
Jinak je ale samozřejmé, že eventuální vítěz odpoledního utkání bude mít obrovskou výhodu. A půjde o hodně zajímavé střetnutí - Sloni jsou zdaleka největšími favority šampionátu, nicméně v prvním utkání s Togem byli za výhru hodně rádi. Ani jeden z potenciálních zlatých medailistů zatím nepředvedl adekvátní výkon - a pokud Drogba a spol. dnes proti nebezpečnému soupeři opět nepřesvědčí, bude zaděláno na hodně dramatický zbytek turnaje.
Tunisané sice v prestižním arabském derby porazili Alžírsko, ale celý zápas tahali za kratší konec a rozhodně nezanechali ten správný dojem; momentálně to totiž vypadá, že si je jak Sloni, tak Togo můžou s klidem namazat na chleba, nota bene bez nejlepšího útočníka Issama Jemaa. Jenže Sami Trabelsi se může uklidňovat tím, že s takovým množstvím talentem v kádru může jít jeho hra jenom nahoru - a to už má přitom díky Msakniho záblesku geniality v kapse velecenné tři body. To je v podstatě nejlepší možná situace...
Něco podobného však platí i pro Pobřeží, a z nějakého důvodu věřím daleko víc právě jim. Tým v oranžových dresech by se měl stát pomalu se rozjíždějící mašinou, která se může ideálně chytit právě na Orlech z Kartága.
Jestliže u prvního zápasu platí, že i případný poražený bude mít nadále velmi slušnou šanci na postup, u toho druhého je to naopak - tohle bude pověstná řežba o šest bodů. Alžírskem i Togem zmítá frustrace - kdyby se body rozdělovaly podle výkonu na hřišti, bude tabulková situace zřejmě vypadat přesně obráceně. Alžířané mají lepší tým, ale Togo předvedlo proti arcifavoritovi skutečně úctyhodné představení; otázkou zůstává, jestli na něj dokáže navázat. Teď už neplatí, že by Západoafričané neměli co ztratit - teď už musejí vyhrát, což je pro ně novinka (a všichni víme, jaké stopy podobná situace zanechala na Kongu, které přitom stálo proti mnohem slabšímu soupeři).
Halilhodžićovi Fenci zase mají evidentní problém s produktivitou - jejich záložní řada je sice nesmírně kvalitní, vyvážená a opravdu kreativní, ale k vítězství jsou potřeba především góly. Tuniská defenziva rozhodně neproslula svou pevností, a Alžírsku se ji přesto nepodařilo prolomit - a nebyly v tom ani nějaké zázračné Cherifiovy zákroky či nevídaná smůla. Nedostatek důrazu? Málo pokusů ze střední vzdálenosti? Uvidíme, jak se tým, který jinak působí perfektně fungujícím dojmem, s touto výzvou vypořádá v klíčových 90 minutách, v nichž se bude rozhodovat o jeho bytí a nebytí.
Skupina D byla před turnajem právem překřtěna na skupinu smrti - počítalo se s lítým bojem tří velmi silných týmů, kterým měli Tožané dělat neškodného sparingpartnera. Po prvním kole to však vypadá, že se o postup porvou všichni čtyři - a papírově nejatraktivnější grupa celého turnaje je tak zase o pořádný kus zajímavější.
Stranou pozornosti
- Rychle - co se vám vybaví při vyslovení jména Kwadwo Asamoah? Víme, že je to opora Ghany, záložník turínského Juventusu, který může nastoupit ve středu zálohy, na křídle i na levém beku - a také že se pravděpodobně narodil v pondělí. Akanové, největší ghanský kmen, totiž tradičně pojmenovávají své děti podle dne, kdy přišly na svět - tak třeba jméno známého státníka Kofi Annana prozrazuje, že tomu tak bylo v pátek. Napadlo vás někdy, proč je jméno kouče Black Stars někdy psáno jako Kwesi a jindy jako Akwasi? Je to prosté - jde o různé varianty sdělení, že se narodil v neděli. Akanský systém jmen je však ještě propracovanější a zahrnuje například i "pořadí" dítěte v rodině - tak Mensah znamená třetí narozený, Annan pátý, Essien šestý a Badu desátý. A ještě jedna trochu drastická zajímavost - jména Obimpe a Yempew prozrazují, že jde o nechtěné dítě. Představte si, že vás tento cejch pronásleduje po celý život... Brr.
- Africkým týmům bývá vyčítáno hodně věcí založených na klasickém stereotypu - a ačkoliv některé z těchto předpokladů letos dostávají řádně na frak (například fáma o tom, že žádný subsaharský tým nemá ve svém středu dostatečně kreativní hráče), jindy je tomu přesně naopak. Jako například u statistiky faulů - fyzická hra je Afričanům zkrátka vlastní, a rozhodčí to letos vzali hodně zostra a pískají prakticky úplně všechno. Zeptejte se třeba trenéra Angoly Gustava Ferrína, který se ve svém ošoupaném saku na lavičce rozčiluje prakticky neustále. A čísla? Ve čtvrtečních zápasech skupiny B byla hra zastavena celkem dvaaosmdesátkrát - v utkání Ghany s Mali odpískal sudí neuvěřitelných 44 faulů, večerní remíza Nigeru s Konga byla přerušena "pouze" osmatřicetkrát. To znamená, že průměrně skoro každé dvě minuty byl někomu z hráčů odpískán nedovolený zákrok. Šílené...
- Kapverdy letos zatím velmi příjemně překvapují a navzdory předpokladům se drží ve hře o postup - pokud v závěrečném utkání porazí Angolu, jsou ve čtvrtfinále. Málokdo ovšem ví, že ostrovní zemička je rodištěm celé řady vynikajících hráčů; portugalské koloniální dědictví zanechalo na tamním fotbale výraznou stopu, a kouč Lúcio Antúnes tak může jen litovat, že se slavní rodáci rozprchli všude po Evropě. Gelson Fernandes dnes kope za Švýcarsko, Luc Castaignos si udělal jméno v Nizozemsku, Ricardo Faty se řadí k oporám Ajaccia, Eliseu válčí v barvách Málagy a Silvestre Varela je součástí nezastavitelného útočného trojzubce FC Porto. A největší štiky v rybníce? Nikdo jiný než Nani... a také (otcovská) půlka genů Henrika Larssona.
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Ohlédnutí za Africkým pohárem národů 2013
18.02.2013, 05:42
Africký pohár národů - finálový den
11.02.2013, 05:54
Africký pohár národů - šestnáctý hrací den
10.02.2013, 06:37
Africký pohár národů - semifinálový den
07.02.2013, 06:42
Africký pohár národů - druhý čtvrtfinálový den
04.02.2013, 20:14
Africký pohár národů - první čtvrtfinálový den
03.02.2013, 06:31
Africký pohár národů - shrnutí skupin
02.02.2013, 08:30
Africký pohár národů - dvanáctý hrací den
31.01.2013, 06:19
Africký pohár národů - jedenáctý hrací den
30.01.2013, 05:55
Africký pohár národů - desátý hrací den
29.01.2013, 04:35
Africký pohár národů - devátý hrací den
28.01.2013, 05:37
Africký pohár národů - osmý hrací den
27.01.2013, 03:40
Africký pohár národů - šestý hrací den
25.01.2013, 01:03
Africký pohár národů - pátý hrací den
24.01.2013, 02:47
Africký pohár národů - čtvrtý hrací den
23.01.2013, 04:08
Africký pohár národů - třetí hrací den
22.01.2013, 06:01
Africký pohár národů - druhý hrací den
21.01.2013, 04:12
Africký pohár národů - první hrací den
20.01.2013, 05:08
Komentáře (114)
Přidat komentářMweene
fanúšik Nigérie ???
A. Traoré
Pitroipa
Zítra snad Alžírsko zvládne zápas.
ať to máme z krku
EUROfotbal -.-
APN
No, tak ten zápas v 16:00 si nenechám ujít
Burkina. Ale Mweene je prostě hovado, to je neskutečný... I když Nigerijci taky mohli vybrat lepšího exekutora. Každopádně skupina pěkně zamotaná, tak se mi to líbí.
Mweene = zambijskej Chilavert
kapverdy
taky jm fandím
jsem trochu mimo ale vidím správně? Mikel nedal penaltu? proč se mikel vůbec sere k penaltě když má kopací techniku na úrovní postiženého psa?
Tipuji, že nikdo z Nigerijců, co byli v té chvíli na hřišti si na ni netroufl, protože ani jeden z nich není typický penaltový exekutor, tak to tak nějak alibisticky zůstalo na Johnu Obim, který mimochodem nedá gól ani z 1 metru do prázdné brány...
Sakra! Diku autorovi clanku za skvelou praci! Popis, analyza, perlicka na konec... Dneska jsem APN nestihl a tohle jw dustojna nahrada.
Smradlavý svab: No vidíš,že to ide
traore a pitroipa ukazali svoj potencial a ukazali aky su to duoležity haci pre burkynu
chybí mi na APN Gabon
Senegal
*reakce na Wiz Khalifa
nj Senegalu sa už dlho nedarí
útočná síla není všechno
nj
Zimní Tipsport liga, utkání o konečné umístění:
Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 1:3 (0:0).
Branky: 60. Švancara z pen. - 48. Droppa, 74. vlastní Zezula, 85. Frydrych. Rozhodčí: Zelinka. Sestavy: Brno: Petr (46. Hladký) - Avdič (46. Zezula), Hyčka, Šoljič, Buchta (71. Matyska) - Sus (60. Kunc), Frejlach (68. Traoré), Glaser (60. Kršák), Škoda (33. Mezlík) - Schulmeister, Halaška (46. Švancara). Trenér: Čuhel. Ostrava: Bárta (46. Andrejko) - Zawada, Starý (46. Majtan), Kaprálik (46. Šichor), Frydrych - Droppa, Foltýn (46. Stožický), Vašenda (46. Vengřinek), Holzer - Kraut (46. Vomáčka), Soukup (46. Fantiš). Trenér: Pulpit.
To ses teda moc nevytahnul, domingo.
a to ešte prišiel ako striedajúci hráč
Příjde ze střídačky a dá si vlastňáka.. Well done
A neni to treba ten jeho bratranek, jak o nem rikal, ze hraje za Zbrojovku?
Nerikal, ze tam chyta?
Joo, to už si nepamatuju.
Burkina Faso ide na víťazstvo !!!
OT: Neni liga kde by nebol ManU prvy
http://sportky.topky.sk/c/101863/nevera-vo-futbale-na-sexzoznamke-odhalili-44-zenatych-hracov
Gervinho pálí pozdrav do mraků.
Tak Pobrezi dneska konecne pripomina ten tym, ktery by to mel cele vyhrat. Zatim vyborny vykon, Tunisko tam vubec neni
tak tunisko tam nebolo vlastne ani prvy zapas a aha
jak se na to tváří Drogba?
Podle me ma radost, on je fakt kadr, zadna urazena primadona.
Hm, Drogba mi sice definitivně zabil fantu, ale jinak sem rád...aspoň se právě ty týmy, který to možná nejvíc potřebujou, pomalu izolujou od "násilný hvězdnosti" (Belhanda, Drogba) a začínaj to skládat opravdu rozumově, účelově. Jen tak dál...
Jestli to Sloni nevyhrajou, tak by se měl praporkář střelit do hlavy.
sloni jsou zatim jasne lepší
Proč do něj ti komentátoři takhle valej? To muselo bolet jako blázen..
pekna strela....Yaya to trafil
Tak se mi to líbí
a dalsi....Tunisania si to zasluzia za to co predvadzaju na tomto turnaji....dufam ze sa do posledneho kola zpamataju
Barry
To Maroko je strašidelný, zlatá Belgie.
Alžírsko je tímto fotbalem musí zničit.
Doufejme. To meli uz Tunisko...
a je to tu nevyspytatelny APN
ach jej,alžirani snad ani nechtěj vyhrávat. Stačí jim si zahrát hezkej fotbal,nebo já nevím
Spis to neumi.
mě jich začíná bejt líto
a sudí im tiez moc nepomaha
V prvním zápase hrálo Togo dobře, a prohrálo.Neuznali jim regulérní gol.Teď si tedy zaslouží pro změnu taky pořádné štěstí, což zatím má, hlavně v podobě Agassy a neschopných střelců.TOGO!!!!!
Tak pojďme na to hoši!!!!!!!
jej ! cernoskovia hraju futbal. jake zlate....
Doufam teda, ze jestli Togo fakt postoupi, tak ze pujde na Nigerii..
..myslíš, že Nigérie vyhraje skupinu?
Neni to nemozny, pokud porazi Etiopii a Burkina neklepne Zambii (coz je pravdepodobny scenar), pujde o skore..
Škoda těch dvou předchozích zápasů, měli mít 6 bodů.. no viděl bych to na remízu v zápase Burkina - Zambie, jelikož ty výkony Zambijců zatím dost bída..
Hlavne ted proste musi vyhrat, zatim to vypada, ze cim vic se blizi vyhra, tim jsou nervoznejsi. Staci porazit Etiopii a jsou ve ctvrtfinale..
To by neměl být až takový problém. Pokud to fakt vyjde tak, že čtvrtfinále bude Pobřeží Slonoviny - Nigérie, tak bych měl slušné dilema (Drogba, Kalou, Bony vs. Mikel, Moses)
To by znamenalo, ze v semifinale bude pravdepodobne Burkina, Togo nebo Tunisko. ( )
no ja dufam ze postupi Tunisko radsej....aj ked nehraju nic moc ale pre mna sympatickejsi tim
Alzirsko je neskutecny, oni ten gol proste nedaji, kdyby tam hrali do zitra. Togu to staci ubetonovat, vubec nemusi hrat fotbal.
64% possession for Algeria. Doesn't begin to communicate the dominance Algeria have exhibited. Yet they still trail by 1 goal. #Afcon2013
Mel jsem v preview pravdu, hrajou presne tak, jak jsem ocekaval - a dojizdi i na to stejny, neschopnost to proste urvat, malo zkusenosti se situacema, kdy je potreba proste vyhrat. Zajimalo by me, jestli Vahid lituje opomenuti Djebboura..
No málem do zítra hráli.
Gratuluju ti Jelimáne,posral si celý zápas.
Jelimán z Madagaskaru.
Togo hraje největší humpl ze všech týmů a budou mít 4 body po dvou zápasech?To je tak nefér.
3 body a zapas o postup s Tuniskem.
3 body samozřejmě.
Po tom, co dneska oba predvedli, je fakt ze prave tihle dva budou hrat o postup hrozne depresivni.
to si vitaz tej druhej skupiny bude madlit ruky
Jestli to bude Burkina, tak to bude nejvetsi fail v historii ACN
tak to by bolo stvrtfinale ako lusk total epic fail
Nestraš, at si tam Kaboreho nechaj ještě tak rok
Tak banda Tyronů to snad ještě vyhraje..a to hrajou docela bramborajdu
Tak s mou oblíbenou trojkou Maroko-Tunisko-Alžírsko to nevypadá vůbec dobře
Branka nakřivo.... pořád se něco děje
ty vole ako ja mam rad APN toto som este nevidel brana nakrivo
Togo Feghouli se pěkně rychle vrátí, v letadle si přečte knihu o tom, jak může být křídlo prospěšné i v defenzívě a spokojenost bude maximální
ti africky rozhodcovia nevedia asi ani nastavovat cas
Ty vole, co tam zas dělali s tou časomírou. Rustenburg rulezz..
uz to moze rovno odpiskat...je hotovo...alzirsko by aj tak nedalo gol ani do stredy
hra bola prerusena asi v 87 minute ... potom sa podla mna hralo asi 5 minut a potom nahradny ukaze 13 minut?ola afrika :-)
co? 13 minut? ...ako to vypocitali?
v afrike maju zrychleny cas
Jak já mám rád když se papírovej outsider vzepře
A tak se loučíme s týmem,který hrál nejhezčí fotbal na APN a přestou nebodoval.
Aspoň bude Feghouli brzo mezi svýma.
Letos je to strasne nespravedlivej turnaj.
Betonari posrani.
to je ale paci sa mi
Kdybych to bral ciste pragmaticky, tak jo, rozjelo se to moc hezky.. jenze moje dva oblibeny tymy misto 12 bodu, ktery by si zaslouzily, maji 2, to je proste strasne tezky pak.
tak to hej....moj tym je na tom celkom fajn a potom tu mam take timy ktore sa mi zacali pacit az na tomto turnaji ako su Kapverdy....a potom samozrejme este je tu Tunisko ktore mam tiez rad
"Celkom fajn".. JAR, Ghana?
To je komedie. Tak nejprv branka, pak místo +- 5 minut nastaví 13.
Pouštní lišky. V obou zápasech lepší a končí. Ty jsem chtěl minimálně do semifinále,
Hrali nejhezci fotbal ze vsech, no.
Letos to prostě musí vyhrát Sloni.
Jj, nevidim jinou moznost.
Kapverdy
Ghana to je uz taky moj dlhodobejsi tym...ale viac sa mi pacil ked hrali hraci ako Essien,Appiah,Mensah a podobne....este si pamatam v utoku ked hraval s gyanom kladivo Agogo ale aj teraz su tam skveli hraci len bohuzial bud nemaju formu a nie su tu ako ayewovci alebo odmietaju repre-kevin prince....
reakcia domingo
Junior Agogo
I ted maji dobry tym, hlavne Badu a Wakaso jsou skveli, to budou symboly te nastupujici generace. Jsem hodne zvedavy, jak skonci, minimalne do semifinale jim verim urcite..
no badu,wakaso a asamoah su top hraci....lens a bojim zase nejakych penalt....Gyan uz ale slubil matke ze kopat nepojde cize mozno uz vyhraju black stars aj na penalty ....len mna troska udivuje vzdy pozicia playmakera v ghane....na minulom turnaji sa mi zda ze to bol brat brankara (neviem ci adjeja) a teraz je to zrazu wakaso ktoreho som sice poznal ale nie z dresu Ghany
No vsak kdyz kopali tu penaltu ted, tak Gyan okamzite zmizel z vapna
ja som to niekde cital ze slubil matke ze uz nikdy nepojde kopat za ghanu penaltu....ani v rozstrele ani v zapase....ale moze nastat situacia kedy bude musiet ak sa rozstrel dostane do 11 serie
100. pro (lepsi vysledky na) ACN
100. pre Emmanuela Adebayora
Málem bych zapomněl- APN
APN Adebayor Togo
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele