Fortuna liga - souhrn 8. kola nadstavby: Slovan upevnil vedení

05.05.2023, 19:22, aktualizováno 07.05.2023, 19:34

Po Dunajské Stredě pomohl český ofenzivní záložník Christophe Kabongo skolit také Žilinu a Podbrezová tak rázem může myslet na Evropu - s dvoubodovým odstupem tlačí na průběžně třetí Trnavu, která opět nevyhrála. V nedělním šlágru druhého s prvním uspěl bratislavský Slovan, který tak rázně vykročil za titulem...

O titul

DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava 2:3

07.05.2023 17:30

Góly: 5. Nikola Krstović, 80. Ammar Ramadan - 42. Lucas Lovat, 74. Andre Green, 90+5. Vladimír Weiss (pen.)

DAC Dunajská Streda neuspel v priamom súboji o prvé miesto v tabuľke a vo ôsmom nadstavbovom kole Fortunaligy prehral doma s ŠK Slovan Bratislava 2:3 (1:1).

Domáce mužstvo odolalo úvodnému náporu Slovana a svoj prvý pobyt na útočnej polovici Bratislavčanov premenilo na gól. Kalmár našiel spätnou prihrávkou úplne voľného Krstovića, ktorý s prispením brvna rozvlnil sieť - 1:0. V 14. minúte nebol uznaný gól belasých z kopačky Abubakariho. Podľa VAR-u a hlavného rozhodcu De Marco posunul loptu rukou. Spomalený záber ale ukázal, že ju mal pri tele. V 17. minúte Čakvetadze odcentroval na opačnú stranu šestnástky. Green z ostrého uhla minul Petrášovu bránu. V 35. minúte Lovat zľava odcentroval na Kucku. Slovenský reprezentant hlavičkoval do pravej časti brány, a Petráš úspešne zasiahol. V 37. minúte sa kanonier Krstović uvoľnil cez dvojicu brániacich hráčov a postupoval na bránu. Dobre však zasiahol De Marco a zabránil najhoršiemu. V 42. minúte Lovat prešiel cez Pinta a z ľavej strany vonkajškom trafil k vzdialenejšej ľavej žrdi Petrášovej brány. Mužstvá bojujúce o titul tak po štyroch nadstavených minútach schádzali na polčasovú prestávku za nerozhodného stavu 1:1.

V 51. minúte to po rohovom kope domáceho DAC-u pred bránou Slovana poriadne horelo. Trnovský pred Krstovićom vytiahol veľmi dobrý zákrok. V 56. minúte Kružliak v páde center od Medveděva nechtiac pristavil Greenovi, ktorý vo veľkej šanci neuspel. Strieľal do miest, kde bol Petráš. V 58. minúte Lovat centroval na zadnú žrď a Nebyla si takmer strelil vlastný gól. Zavlnila sa bočná sieť. V 59. minúte celkom osamotený Čavrič z piatich metrov trafil hlavou ľavú tyč. V 60. minúte Davisov center hľadal Kalmára a Lovatovu možnú ruku v pokutovom území preskúmaval VAR. Penalta sa nepískala. V 74. minúte Čakvetadze prihral Greenovi, ktorý z piatich metrov trafil Petráša na bránkovej čiare. Od brankára sa lopta odrazila do Brunettiho a vzápätí mimo brány. Krátko nato Čakvetadze z rohu odcentroval na zadnú žrď. Petráš podbehol loptu a zrazil sa s Brunettim, čo využil Green. Zblízka ľavačkou strhol vedenie na stranu hostí - 1:2. V 80. minúte sa po rohu presadila i Dunajská Streda. Kalmár našiel Ramadana, ktorý prudkou hlavičkou z bieleho bodu trafil ľavý horný roh brány - 2:2. V nadstavenom čase Káčer rukou zblokoval strelu Kucku a belasí kopali pokutový kop. V piatej nadstavenej minúte penaltu premenil Weiss, ktorý skóroval prudko po zemi k pravej žrdi - 2:3. Strelec hneď po góle po druhej žltej karte musel z ihriska dole. Po dvanástich nadstavených minútach zápas skončil. Slovan Bratislava vyhral v Dunajskej Strede 3:2 a o titul môže prísť už iba vo veľmi teoretickej rovine.

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 0:1

06.05.2023 18:00

Góly: 62. Martin Rymarenko

Trnavský Spartak po víťazstve vo finále Slovnaft Cupu nestačil na Duklu Banská Bystrica, s ktorou na Štadióne Antona Malatinského prehral 0:1 (0:0).

Úvodná päťminútovka gólové šance nepriniesla. Hra sa odvíjala najmä v strede poľa. Vo ôsmej minúte Ľuptákova ďalekonosná strela skóre nezmenila a bola tečovaná na roh. V 15. minúte sa do príležitosti dostával Bukata, no v strele mu dobrým vybehnutím zabránil brankár Hruška. V 20. minúte Procházkov center našiel pred bránkou voľného Taiwa, ktorý mieril vysoko nad. V 23. minúte sa Taiwo ocitol vo veľkej šanci. Z otočky zakončil spomedzi dvojice brániacich protihráčov a úspešný zákrok si pripísal Hruška. V 26. minúte vystrelil z hranice 16-ky ľavačkou Faško. Lopta preletela tesne vedľa Vantrubovej bránky. V 33. minúte Uhrinčať tvrdo fauloval Štetinu, a ten potreboval ošetrenie. Stopér hostí bol za zákrok ocenený žltou kartou. Prvý polčas arbiter nadstavil o dve minúty.

V 52. minúte mieril do veľkej príležitosti Ofori. Nedovolene ho zastavil Migaľa a vyslúžil si žltú kartu. V 55. minúte dostal kartu Gorosito. V 60. minúte loptu po centri nedokázal pokryť Štetina. Odrazila sa od neho k voľnému Rymarenkovi, ktorý otvoril skóre - 0:1. V 69. minúte dostal za nešportové správanie kartové napomenutie Savvidis. V 72. minúte hlavičkoval Ristovski, no proti gólu bola tyčka Hruškovej bránky. Hlavný arbiter nadstavil zápas o päť minút. Spartak Trnava podľahol Banskej Bystrici 0:1.

MŠK Žilina - Železiarne Podbrezová 0:1

05.05.2023 17:30

Góly: 27. Christophe Kabongo

V predohrávke ôsmeho nadstavbového kola Fortunaligy MŠK Žilina nestačil doma na Železiarne Podbrezová pomerom 0:1 (0:1).

Už v druhej minúte Ďuriš z prvej trafil brvno Rehákovej bránky. Vo ôsmej minúte strieľal Bariš a Belko predviedol veľmi dobrý zákrok. V 27. minúte sa Kabongo zbavil Stojčevskeho a po zemi obstrelil Belka - 0:1.

V 28. minúte Sangareho zakončenie Belko poslal nad. V 32. minúte Belko vyrazil na roh Kováčikov pokus pod brvno. V 33. minúte hlavičkoval Bakaľa a dorážal Bariš; opäť zahviezdil Belko. V 35. minúte vyhral gólman minisúboj s Kabongom. V 39. minúte bol Jambor sám pred Rehákom, no loptu zastavil vracajúci sa Bakaľa. V 43. minúte Belko prekazil gólovú radosť Barišovi, ktorý pálil spoza 16-ky.

V 55. minúte netrafil vo veľkej šanci bránu Kováčik. V 72. minúte Kaprálikovu strelu obetavo zblokoval Bakaľa. V 74. minúte neprešla pätička Kabonga a v dorážke neuspel ďalší Podbrezovčan. V 80. minúte Kaprálik preloboval vybiehajúceho Reháka, a loptu pred bránkovou čiarou zastavil Bartoš. V ďalšej minúte mohol ešte skórovať Kaprálik.

Žilina prekvapujúco podľahla v piatkovej predohrávke na domácom štadióne Podbrezovej 0:1.

Góly: 46. Samuel Šefčík - 8. Martin Mášik, 48. Jakub Kousal

MFK Ružomberok nedokázal zvíťaziť nad Skalicou a vo ôsmom nadstavbovom kole prehral pod Čebraťom 1:2 (0:1).

V tretej minúte Chrien posunul loptu Tučnému, ktorý trafil iba do múra. Vo ôsmej minúte rozvlnil sieť pokusom spoza veľkého vápna Mášik - 0:1. V 22. minúte Skaličania hľadali centrom z pravej strany pri vzdialenejšej žrdi Kousala, ktorý bol tiesnený domácim obrancom a tesne minul loptu. V 30. minúte zakončil spoza 16-ky Tučný, no jeho snahu zblokoval obranca. V 31. minúte došlo na hracej ploche k výmene názorov medzi hráčmi, čoho výsledkom boli žlté karty pre domáceho Luterána a Skaličana Fábryho. V 41. minúte Zsigmund spoza veľkého vápna minul bližšiu žrď. V 42. minúte videl za faul v strede ihriska žltú kartu hosťujúci Mášik. V 44. minúte ho napodobnil Selecký.

Krátko po obrátke sa na 1:1 podarilo vyrovnať Šefčíkovi. V 48. minúte Záhorákov vrátil do vedenia Kousal - 1:2. V 52. minúte strelu Skalice vyrazil Frühwald pred Moronga, ktorý sa ocitol pred odkrytou bránou. Obetavý zákrok vytiahol Selecký. V 56. minúte naopak nebezpečnú strelu Liptákov vyrazil Šemrinec. V 70. minúte dostal kartu Maslo, v 73. minúte jeho spoluhráč Fabiš a v 75. minúte Skaličan Rudzan. V 83. minúte sa vo veľkej šanci ocitol Vlasko, no pred brankárom mu v poslednej chvíli odskočila lopta, o ktorú ho Frühwald pripravil. V 84. minúte Černek pálil nad brvno. V 86. minúte sa v momente, keď chcel zakončiť pošmykol Švec a nedokázal loptu nasmerovať medzi žrde. Ružomberok prehral so Skalicou 1:2.

Zemplín Michalovce - AS Trenčín 0:2

Góly: 30. Samuel Bagín, 42. Lazar Stojsavljevic

MFK Zemplín Michalovce nevyužil vo ôsmom nadstavbovom kole šancu zabezpečiť si fortunaligovú definitívu pre ďalšiu sezónu a na domácej tráve prehral s AS Trenčín 0:2 (0:2).

Hneď v prvej minúte mal gól na kopačke Marcin. Čaroval gólman Vozinha a následne sa domáci dopustili ofsajdu. V 19. minúte Jánošík zahral krátky rohový kop. Loptu vzápätí poslal Marcinovi, a ten v dobrej pozícii vystrelil vysoko nad. V 30. minúte Bainović po zemi nabíjal do vápna. Zasiahol Kozlovský, ale vzápätí rozvlnil sieť Bagin a hostia z Považia sa ujali vedenia 1:0. V 40. minúte si pozíciu ešte vylepšoval Jánošík, a v kľúčovom okamihu sa pošmykol. V 41. minúte Dos Santos nechal vyniknúť Száraza a skóre sa nemenilo. V 42. minúte hlavičkoval Stojsavljevič a AS zvýšil náskok pred Michalovcami na 2:0.

V 69. minúte bol v správnom čase na správnom mieste Jánošík. Loptu sa snažil poslať do protipohybu Vozinhu. Po veľmi dobrom zákroku brankára hostí prišiel kontakt s Adekunlem a hra bola prerušená. V 75. minúte z voleja tvrdo pálil Azango. Nekopol to však ideálne a brankár Száraz šancu eliminoval. V 80. minúte trafil do bočnej siete Marcin. V tretej nadstavenej minúte vystrelil Adekunle, no Vozinha veľmi dobrým zákrokom zachránil. V piatej nadstavenej minúte musel ešte konať Vozinha, potom zápas skončil. Michalovce prehrali s Trenčínom 0:2.

Tatran Liptovský Mikuláš - FC Zlaté Moravce 1:1

Góly: 45. Rastislav Václavik - 16. Stephano Almeida

Vypadávajúci Tatran Liptovský Mikuláš ukradol bod Zlatým Moravciam, s ktorými vo ôsmom nadstavbovom kole remizoval 1:1 (1:1).

V 16. minúte dostal vpravo do 16-ky prihrávku Almeida. Zasekol si brániaceho hráča a obaľovačkou prekonal Sváčka - 0:1. Žlté karty v prvom polčase obdržali postupne domáci Václavik a hosťujúci Sloboda, Bednár, Pinte a Suľa. V poslednej minúte úvodného dejstva sa Liptovskému Mikulášu podaril gól do šatne. ViOn zle bránil rohový kop a z dorážky zblízka sa presadil Václavik - 1:1. Do kabín na prestávku tak celky schádzali za nerozhodného stavu.

V 51. minúte zakončoval Diviš a hostia mali šťastie, že neinkasovali. V 52. minúte sa zažltilo Nečasovi. V 53. minúte bol Laura z uhla, no zakončil dobre a Lukáč musel zasiahnuť nohou. V 61. minúte videl kartové napomenutie hráč Tatrana Popović. V 71. minúte po odrazenej lopte pálil z hranice pokutového územia Almeida, a Sváček loptu chytil pri ľavej žrdi. V 75. minúte bol Voško pri lopte skôr ako Bednár, a ViOn od inkasovaného gólu zachránil veľmi dobrý zákrok Lukáča. Liptovský Mikuláš remizoval so Zlatými Moravcami 1:1.