Představení měst Euro 2020 - Glasgow, Skotsko
Jedná se největší skotské město a po Londýnu, Birminghamu a Leedsu čtvrté ve Spojeném království. Nachází se v nejrozvinutější průmyslové části země, mezi zálivy Firth of Clyde a Firth of Forth. V Glasgow žije 620 tisíc obyvatel, protéká jím řeka Clyde a také jedna menší jménem Kelvin. Směrem na východ, ve vzdálenosti 60 km, je pak hlavní město Skotska, Edinburgh. A reprezentace Česka na stadionu Hampden Park odehraje dva zápasy tohoto turnaje. Se Skotskem a Chorvatskem.
Historie
Až přibližně do 6. století našeho letopočtu se nacházejí pouze velice skromné nálezy, informace. Původní obyvatelé se živili rybolovem, postupně také zemědělstvím, obchodem a výrobou. Celá oblast Skotska měla méně než 400 tisíc obyvatel, ale v čem již tehdy byli přeborníky, to byla jízda na koni a nezměrné pití alkoholu...
Založení města má na svědomí Svatý Kentigerm též zvaný Munga - skotský světec. První postavil, jak jinak, kostel, na jehož místě dnes stojí gotická katedrála ze třináctého století a má originální, tedy svým tématem, skotskou výzdobu. Rok 1451 je výrazným mezníkem pro vzdělání, je slavnostně otevřena Glasgowská univerzita. Ze stejné doby je rovněž nejstarší zachovaná stavba, dům stojící naproti katedrále, zachráněný před demolicí začátkem 20. století.
Pomalý rozvoj města nabírá na obrátkách od 18. století, především díky vzkvétajícímu zámořskému obchodu. Hlavní komoditou je cukr, následuje tabák, hlavními partnery jsou země Severní Ameriky a Západní Indie. Byl postaven nový velký přístav, objevují se nové artikly - textil, barvy, látky. V 18. století podél řeky vyrostly výstavní domy v klasickém viktoriánském stylu.
Následující tři století, až do naší současnosti, začíná Glasgow ovládat těžký průmysl. Těžba uhlí, železné rudy, stavba lodí, lokomotiv, zařízení pro cukrovary. Díky tomuto rozvoji se objevují první početné skupiny imigrantů, zejména z chudé Itálie, židovské rodiny z východní Evropy, část města obsazují Irové. Dochází k rozdělení města, staví se chudinské čtvrti, bez kulturního a sociálního zázemí, roste kriminalita, vyskytují se zdravotnické problémy, epidemie. Bohatší občané mají své domy v okolí univerzity, řeky Kelvin, nově vzniklé Glasgowské botanické zahrady založené roku 1817. Město dosáhne více než jednoho milionu obyvatel v roce 1931. Staví se kanál Clyde, budova Muzea moderního umění, moderní styl architektury je prací místního rodáka Charlese Macintoshe. A nelze zapomenout na Kulturní a konferenční centrum, glasgowské letiště a další.
Glasgow je dnes kosmopolitním místem mnoha kultur a náboženství. Před současnou pandemií se zde konaly desítky kulturních akcí, kongresů, sportovních zápolení. Zmizel starý a špinavý přístav, na jeho místě se objevila moderní zástavba. Bohužel stoupá kriminalita, zejména v okrajových čtvrtích a na východě města.
Podnebí
Počasí je v Glasgow typicky skotské. A to znamená nepředpověditelné... Místní obyvatelé často říkají: Máme zde čtyři roční období v jednom dni! Klima ovlivňuje Golfský proud od západu, ten přináší časté a vydatné srážky. Ráno mlhy, přes den vítr, slunečno na konci jara a v létě. Největší množství srážek mají měsíce leden a únor. A při zápasech EURO 2021 se doporučuje teplé prádlo a nepromokavá bunda. Teploty v červnu se pohybují jen od 9 do 17 stupňů Celsia...
Politika
Hlavní politickou silou ve městě je Labour Party - strana Labouristů, která dělá především sociální politiku. Ta má kořeny už v dobách průmyslové revoluce, přívrženci jsou z řad prostých dělníků. Dopad Velké říjnové revoluce byl znát v podobě různých manifestací, k největším patřily nepokoje v letech 1919 a 1931. Jednalo se o rozepře mezi nájemníky a majiteli domů ohledně výše nájemného. Zasahovat musela armáda... Labouristé stáli v čele města 30 let, v roce 2017 ale místo přenechali menšinové vládě Skotské národní strany.
Ekonomika
Průmysl již zdaleka není tak těžký, jako tomu bylo dříve. Dnes převládá elektronika, strojírenství, speciální oděvní výroba, technologie, potravinářství a chemický průmysl.
Glasgow patří mezi 16 nejdůležitějších finančních center Evropy, svá sídla zde mají největší skotské instituce a mnoho zahraničních firem. Známý "čtvereční kilometr" je místem sídel firem a jejich poboček podnikajících ve finančnictví. Z deseti největších pojišťoven Velké Británie má osm svá ústředí právě zde.
Doprava
Letecká - je zde mezinárodní letiště Glasgow Airport, další, nesoucí název Glasgow Prestwick, je od města asi 50 kilometrů směrem na jih. Stejně daleko je i Edinburgh Airport, směrem na východ. Důležitá je železniční doprava - v samém centru je historické nádraží Glasgow Central Station, s ním spojená hustá síť železnic.
Městská doprava, zajímavá zejména pro návštěvníky zápasů Eura. SPT - Strathclyde Partnership for transport - je institucí starající se ve městě o jakoukoliv hromadnou přepravu, autobusy, lodě, vlaky, metro. Největší je ta autobusová, centrem je Buchanan bus station. Železniční síť je v Glasgow druhá největší v celé Británii, hned po Londýnu. Jsou zde dvě velká nádraží, Central Station a Queen Street Station, na ně navazují další menší zastávky. Metro má velice jednoduchý systém a poměrně rychlou dopravu v centru města.
Obyvatelstvo
Od roku 1891, kdy zde žilo 783 tisíc obyvatel, jejich počet stále stoupal až do období kolem druhé světové války. To populace města dosáhla miliónu a téměř 100 tisíc k tomu. Ale od této doby klesá, dnes má Glasgow méně než 700 tisíc lidí. Proč? Postavila se satelitní města a lidé z nich do práce dojíždějí.
Stálým tématem je ve městě imigrace. V 19. století se jednalo o skupiny Židů, Italů a Irů, ve druhé polovině dvacátého století pak přicházejí Asiaté, např. Pákistánci, Indové, Číňané. Zatímco první skupina se víceméně dokonale asimilovala, ta druhá stále žije v jakési uzavřené komunitě. Mluví svým mateřským jazykem, dodržuje zvyky a obyčeje. Vlastní celou řadu specializovaných obchodů a restaurací. Po roce 2004 se objevují početné skupiny z tzv. Východního bloku, zejména z Polska, Slovenska, Česka, pobaltských států, později také z Rumunska.
Členy minorit je asi 15% obyvatel, více než polovina z nich jsou Asiaté.
Kultura
Město je doslova a do písmene multikulturní. Desítky divadel, kin, koncertních sálů, speciálních kulturních kaváren. Mnoho slavných zpěváků a zpěvaček, kapel. Největší koncerty se konají v Kulturním a konferenčním centru a na stadionu Hampden Park. Zde se jednalo o U2 a Rolling Stones, mimo jiných.
Významným kulturním místem je třeba muzeum a galerie Kelvingrove, jde o druhou nejnavštěvovanější atrakci ve Skotsku a nejnavštěvovanější britské muzeum mimo Londýn.
Do všech muzeí, a jejich požehnaně, je vstup zcela zdarma. Když jsme již zmínili hudbu a kulturu, tak nesmíme zapomenout na známé festivaly, jako je ten za účasti světových dudáckých kapel, Jazzový, Filmový, Keltský...
Vzdělání
Tři univerzity, celá řada soukromých středních škol, výměnné studijní programy, které využívají zejména zájemci z Francie, Německa, Španělska, Japonska. Celková úroveň vzdělanosti je dobrá, ale netýká se to většiny obyvatel ze sociálně slabších skupin. Někdy nejen těchto...
Významní rodáci
Patří mezi ně nám všem dobře známý sir Alex Ferguson, dále třeba herec Billy Conolly, kolega v branži Robert Carlyle, kytaristé a spoluzakladetelé kapely AC/DC Angus a Malcolm Youngové, malíř Charles Rennie Mackintosh...
Sport
Pokud jde v Glasgow o fotbal, pak jde samozřejmě o dva největší kluby, dva úhlavní rivaly, Celtic a Rangers, takzvané Old Firm. Vzájemné souboje, v lize čtyřikrát do roka, jsou často svátkem pro celé rodiny. Rivalita není jen sportovní, ale i náboženská - Celtic je klubem katolické minority, k Rangers se pak hlásí protestantská většina.
Tyto dva kluby hrají prim nejen v Glasgow, ale i v celém Skotsku. Z ligového titulu se nikdo jiný neradoval už 36 let! Celtic vznikl v roce 1887, od roku 1890, tedy už 130 let, hraje nepřetržitě nejvyšší soutěž, má 51 titulů, v sezóně 1966/67 se radoval z výhry v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí. Rangers jsou ještě o 15 let starší, patří k nejstarším klubům na světě. Nejvyšší soutěž hráli od jejího vzniku až do roku 2012, kdy kvůli finančním problémům spadli až do čtvrté ligy. Nicméně už jsou zpět mezi nejlepšími a letos, po deseti letech, přidali svůj 55. titul, což je světový rekord.
Třetím profesionálním klubem ve městě je Partick Thistle. Ten má na svém kontě dva řádně vousaté pohárové úspěchy (Skotský pohár 1921 a Ligový pohár 1971), v letošní sezóně postoupil ze třetí ligy do druhé, tu nejvyšší opustil před třemi lety. Mezi jeho fanoušky je řada těch, kterým je ukradená náboženská rivalita, kvůli které nechtějí přát těm dvěma největším...
Za zmínku pak stojí ještě klub Queen's Park FC. Nejstarší klub ve Skotsku, založený v roce 1867, jenž se až do listopadu 2019 pyšnil tím, že je jediným čistě amatérským klubem ve skotském profesionálním ligovém systému. Úspěchy? Pokud ty na kontě Thistle jsou vousaté, tak v tomto případě už budou zarostlé mechem. Deset triumfů ve skotském poháru, poslední ale v roce 1893...
Největší stadiony? Národní Hampden Park pro 51.866 diváků, Celtic Park má kapacitu 60.832, Ibrox, patří Rangers, 51.082 míst. A ještě jedna zajímavost: Hampden Park drží od roku 1937 evropský rekord v počtu diváků přítomných na fotbalovém utkání. Na souboj Skotsko - Anglie, skončilo to 3:1, se v hledišti tísnilo 149.415 fandů fotbalu. Tedy oficiálně, dalších asi 20 tisíc lidí se prý na stadión dostalo bez lístků... Je nutno podotknout, že v té době byla většina míst k stání.
Není to samozřejmě jen fotbal. Rozšířené jsou i ragby, bowling a golf. Nebo "bowls", venkovní obdoba bowlingu, hra, která je v zemích spojených pod britskou královskou korunou populární. A nesmíme zapomenout na atletiku, plavání, bojové sporty, badminton. V roce 2003 obdrželo město titul "Hlavní město sportu Evropy".
EURO 2021 - skupina D
Již zmíněný Hampden Park byl poprvé postaven už v roce 1873. Několikrát přestavěný, v první polovině 20. století byl největší na světě, než ho v roce 1950 překonal brazilský svatostánek Maracaná. S postupem času a vyššími nároky na bezpečnost se kapacita snižovala, poslední velkou rekonstrukcí stadión prošel na konci 90. let minulého století. Hrát se tu budou celkem čtyři zápasy.
Skotsko - Česko, 14. června, k tomu není třeba cokoliv dodávat
Chorvatsko - Česko, 18. června, tady se může rozhodovat o postupu
Chorvatsko - Skotsko, 22. června, my věříme, že souboj o to nebýt poslední ve skupině...
V Hampden Parku se bude ještě hrát osmifinále, 29. června, první tým ze skupiny E, kde je hlavním favoritem Španělsko, proti někomu ze třetího místa ve skupinách A, B, C, D... No a v Déčku hrajeme právě my.
A nezapomenout: Fotbal je tou nejkrásnější hrou na světě!
Až přibližně do 6. století našeho letopočtu se nacházejí pouze velice skromné nálezy, informace. Původní obyvatelé se živili rybolovem, postupně také zemědělstvím, obchodem a výrobou. Celá oblast Skotska měla méně než 400 tisíc obyvatel, ale v čem již tehdy byli přeborníky, to byla jízda na koni a nezměrné pití alkoholu...
Založení města má na svědomí Svatý Kentigerm též zvaný Munga - skotský světec. První postavil, jak jinak, kostel, na jehož místě dnes stojí gotická katedrála ze třináctého století a má originální, tedy svým tématem, skotskou výzdobu. Rok 1451 je výrazným mezníkem pro vzdělání, je slavnostně otevřena Glasgowská univerzita. Ze stejné doby je rovněž nejstarší zachovaná stavba, dům stojící naproti katedrále, zachráněný před demolicí začátkem 20. století.
Pomalý rozvoj města nabírá na obrátkách od 18. století, především díky vzkvétajícímu zámořskému obchodu. Hlavní komoditou je cukr, následuje tabák, hlavními partnery jsou země Severní Ameriky a Západní Indie. Byl postaven nový velký přístav, objevují se nové artikly - textil, barvy, látky. V 18. století podél řeky vyrostly výstavní domy v klasickém viktoriánském stylu.
Následující tři století, až do naší současnosti, začíná Glasgow ovládat těžký průmysl. Těžba uhlí, železné rudy, stavba lodí, lokomotiv, zařízení pro cukrovary. Díky tomuto rozvoji se objevují první početné skupiny imigrantů, zejména z chudé Itálie, židovské rodiny z východní Evropy, část města obsazují Irové. Dochází k rozdělení města, staví se chudinské čtvrti, bez kulturního a sociálního zázemí, roste kriminalita, vyskytují se zdravotnické problémy, epidemie. Bohatší občané mají své domy v okolí univerzity, řeky Kelvin, nově vzniklé Glasgowské botanické zahrady založené roku 1817. Město dosáhne více než jednoho milionu obyvatel v roce 1931. Staví se kanál Clyde, budova Muzea moderního umění, moderní styl architektury je prací místního rodáka Charlese Macintoshe. A nelze zapomenout na Kulturní a konferenční centrum, glasgowské letiště a další.
Glasgow je dnes kosmopolitním místem mnoha kultur a náboženství. Před současnou pandemií se zde konaly desítky kulturních akcí, kongresů, sportovních zápolení. Zmizel starý a špinavý přístav, na jeho místě se objevila moderní zástavba. Bohužel stoupá kriminalita, zejména v okrajových čtvrtích a na východě města.
Podnebí
Počasí je v Glasgow typicky skotské. A to znamená nepředpověditelné... Místní obyvatelé často říkají: Máme zde čtyři roční období v jednom dni! Klima ovlivňuje Golfský proud od západu, ten přináší časté a vydatné srážky. Ráno mlhy, přes den vítr, slunečno na konci jara a v létě. Největší množství srážek mají měsíce leden a únor. A při zápasech EURO 2021 se doporučuje teplé prádlo a nepromokavá bunda. Teploty v červnu se pohybují jen od 9 do 17 stupňů Celsia...
Politika
Hlavní politickou silou ve městě je Labour Party - strana Labouristů, která dělá především sociální politiku. Ta má kořeny už v dobách průmyslové revoluce, přívrženci jsou z řad prostých dělníků. Dopad Velké říjnové revoluce byl znát v podobě různých manifestací, k největším patřily nepokoje v letech 1919 a 1931. Jednalo se o rozepře mezi nájemníky a majiteli domů ohledně výše nájemného. Zasahovat musela armáda... Labouristé stáli v čele města 30 let, v roce 2017 ale místo přenechali menšinové vládě Skotské národní strany.
Univerzita, © tripadvisor.cz
Ekonomika
Průmysl již zdaleka není tak těžký, jako tomu bylo dříve. Dnes převládá elektronika, strojírenství, speciální oděvní výroba, technologie, potravinářství a chemický průmysl.
Glasgow patří mezi 16 nejdůležitějších finančních center Evropy, svá sídla zde mají největší skotské instituce a mnoho zahraničních firem. Známý "čtvereční kilometr" je místem sídel firem a jejich poboček podnikajících ve finančnictví. Z deseti největších pojišťoven Velké Británie má osm svá ústředí právě zde.
Doprava
Letecká - je zde mezinárodní letiště Glasgow Airport, další, nesoucí název Glasgow Prestwick, je od města asi 50 kilometrů směrem na jih. Stejně daleko je i Edinburgh Airport, směrem na východ. Důležitá je železniční doprava - v samém centru je historické nádraží Glasgow Central Station, s ním spojená hustá síť železnic.
Městská doprava, zajímavá zejména pro návštěvníky zápasů Eura. SPT - Strathclyde Partnership for transport - je institucí starající se ve městě o jakoukoliv hromadnou přepravu, autobusy, lodě, vlaky, metro. Největší je ta autobusová, centrem je Buchanan bus station. Železniční síť je v Glasgow druhá největší v celé Británii, hned po Londýnu. Jsou zde dvě velká nádraží, Central Station a Queen Street Station, na ně navazují další menší zastávky. Metro má velice jednoduchý systém a poměrně rychlou dopravu v centru města.
Obyvatelstvo
Od roku 1891, kdy zde žilo 783 tisíc obyvatel, jejich počet stále stoupal až do období kolem druhé světové války. To populace města dosáhla miliónu a téměř 100 tisíc k tomu. Ale od této doby klesá, dnes má Glasgow méně než 700 tisíc lidí. Proč? Postavila se satelitní města a lidé z nich do práce dojíždějí.
Stálým tématem je ve městě imigrace. V 19. století se jednalo o skupiny Židů, Italů a Irů, ve druhé polovině dvacátého století pak přicházejí Asiaté, např. Pákistánci, Indové, Číňané. Zatímco první skupina se víceméně dokonale asimilovala, ta druhá stále žije v jakési uzavřené komunitě. Mluví svým mateřským jazykem, dodržuje zvyky a obyčeje. Vlastní celou řadu specializovaných obchodů a restaurací. Po roce 2004 se objevují početné skupiny z tzv. Východního bloku, zejména z Polska, Slovenska, Česka, pobaltských států, později také z Rumunska.
Členy minorit je asi 15% obyvatel, více než polovina z nich jsou Asiaté.
Kelvingrove Art Museum, © Lin ChangChih (moi), Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons
Kultura
Město je doslova a do písmene multikulturní. Desítky divadel, kin, koncertních sálů, speciálních kulturních kaváren. Mnoho slavných zpěváků a zpěvaček, kapel. Největší koncerty se konají v Kulturním a konferenčním centru a na stadionu Hampden Park. Zde se jednalo o U2 a Rolling Stones, mimo jiných.
Významným kulturním místem je třeba muzeum a galerie Kelvingrove, jde o druhou nejnavštěvovanější atrakci ve Skotsku a nejnavštěvovanější britské muzeum mimo Londýn.
Do všech muzeí, a jejich požehnaně, je vstup zcela zdarma. Když jsme již zmínili hudbu a kulturu, tak nesmíme zapomenout na známé festivaly, jako je ten za účasti světových dudáckých kapel, Jazzový, Filmový, Keltský...
Vzdělání
Tři univerzity, celá řada soukromých středních škol, výměnné studijní programy, které využívají zejména zájemci z Francie, Německa, Španělska, Japonska. Celková úroveň vzdělanosti je dobrá, ale netýká se to většiny obyvatel ze sociálně slabších skupin. Někdy nejen těchto...
Významní rodáci
Patří mezi ně nám všem dobře známý sir Alex Ferguson, dále třeba herec Billy Conolly, kolega v branži Robert Carlyle, kytaristé a spoluzakladetelé kapely AC/DC Angus a Malcolm Youngové, malíř Charles Rennie Mackintosh...
Hampden park, © Jmorrison230582, Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons
Sport
Pokud jde v Glasgow o fotbal, pak jde samozřejmě o dva největší kluby, dva úhlavní rivaly, Celtic a Rangers, takzvané Old Firm. Vzájemné souboje, v lize čtyřikrát do roka, jsou často svátkem pro celé rodiny. Rivalita není jen sportovní, ale i náboženská - Celtic je klubem katolické minority, k Rangers se pak hlásí protestantská většina.
Tyto dva kluby hrají prim nejen v Glasgow, ale i v celém Skotsku. Z ligového titulu se nikdo jiný neradoval už 36 let! Celtic vznikl v roce 1887, od roku 1890, tedy už 130 let, hraje nepřetržitě nejvyšší soutěž, má 51 titulů, v sezóně 1966/67 se radoval z výhry v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí. Rangers jsou ještě o 15 let starší, patří k nejstarším klubům na světě. Nejvyšší soutěž hráli od jejího vzniku až do roku 2012, kdy kvůli finančním problémům spadli až do čtvrté ligy. Nicméně už jsou zpět mezi nejlepšími a letos, po deseti letech, přidali svůj 55. titul, což je světový rekord.
Třetím profesionálním klubem ve městě je Partick Thistle. Ten má na svém kontě dva řádně vousaté pohárové úspěchy (Skotský pohár 1921 a Ligový pohár 1971), v letošní sezóně postoupil ze třetí ligy do druhé, tu nejvyšší opustil před třemi lety. Mezi jeho fanoušky je řada těch, kterým je ukradená náboženská rivalita, kvůli které nechtějí přát těm dvěma největším...
Za zmínku pak stojí ještě klub Queen's Park FC. Nejstarší klub ve Skotsku, založený v roce 1867, jenž se až do listopadu 2019 pyšnil tím, že je jediným čistě amatérským klubem ve skotském profesionálním ligovém systému. Úspěchy? Pokud ty na kontě Thistle jsou vousaté, tak v tomto případě už budou zarostlé mechem. Deset triumfů ve skotském poháru, poslední ale v roce 1893...
Největší stadiony? Národní Hampden Park pro 51.866 diváků, Celtic Park má kapacitu 60.832, Ibrox, patří Rangers, 51.082 míst. A ještě jedna zajímavost: Hampden Park drží od roku 1937 evropský rekord v počtu diváků přítomných na fotbalovém utkání. Na souboj Skotsko - Anglie, skončilo to 3:1, se v hledišti tísnilo 149.415 fandů fotbalu. Tedy oficiálně, dalších asi 20 tisíc lidí se prý na stadión dostalo bez lístků... Je nutno podotknout, že v té době byla většina míst k stání.
Není to samozřejmě jen fotbal. Rozšířené jsou i ragby, bowling a golf. Nebo "bowls", venkovní obdoba bowlingu, hra, která je v zemích spojených pod britskou královskou korunou populární. A nesmíme zapomenout na atletiku, plavání, bojové sporty, badminton. V roce 2003 obdrželo město titul "Hlavní město sportu Evropy".
EURO 2021 - skupina D
Již zmíněný Hampden Park byl poprvé postaven už v roce 1873. Několikrát přestavěný, v první polovině 20. století byl největší na světě, než ho v roce 1950 překonal brazilský svatostánek Maracaná. S postupem času a vyššími nároky na bezpečnost se kapacita snižovala, poslední velkou rekonstrukcí stadión prošel na konci 90. let minulého století. Hrát se tu budou celkem čtyři zápasy.
Skotsko - Česko, 14. června, k tomu není třeba cokoliv dodávat
Chorvatsko - Česko, 18. června, tady se může rozhodovat o postupu
Chorvatsko - Skotsko, 22. června, my věříme, že souboj o to nebýt poslední ve skupině...
V Hampden Parku se bude ještě hrát osmifinále, 29. června, první tým ze skupiny E, kde je hlavním favoritem Španělsko, proti někomu ze třetího místa ve skupinách A, B, C, D... No a v Déčku hrajeme právě my.
A nezapomenout: Fotbal je tou nejkrásnější hrou na světě!
Komentáře (181)
Přidat komentářzkušeně začínáme tím nejšťavnatějším
Je to tady
hnus, Edinburg je samozrejme mnohem hezci
Je to ta zase tady, nejhezčí období života, léto s mistrovstvím
Na tohle jsem se těšil, bude i představení jednotlivých týmů?
Bude, startuje zítra.
Paráda, díky!
Paráda
LETS GO!!!
I kdyz pochybuju že někdo rozviri diskuse tak jako odhad umístění afrických tymu na MS.
Na toto jsem se tesil
Oceňuji poslední větu u vzdělání
Skotsko
Skotsko
Drobná technická:
V Glasgow vládne na radnici od r. 2017 menšinově Skotská národní strana.Česká wikipedie v tomto ohledu není tolik aktualizována.
díky, upraveno
Dekuji za tuto informaci.
Edinburgh je smerom na východ
Ano, dekuji za upozorneni opravu.
Skotsko
tvl jak zastancovia toho rasistu nezvladaju rovno celu krajinu
On má Kamara nějaké zastánce?
jj, nejjednoduššího slovenského uživatele místní komunity, který je i přes hromadu trusu přesvědčen o své důležitosti
keby si radsej banoval rasisticke urazky namiesto moralizovania
To je vtipný, když tady o moralizování píše člověk, kterej popravuje bez důkazů.
tie dokazy proti kudelovi ale su. to ze pre vas nedostatocne je irelevantne. a nepopravujem ho, len odmietam popierat jeho vinu ako na vsetkych ceskych serveroch
To je furt že jsou důkazy... Kde jsou? Je nejaka nahrávka svědectví někoho objektivního? Prosím ukaž mi je.
tych dokazov, aj ked nepriamych je cela rada. nie je to sud aby museli byt priame. potvrdil to kudela aj ked odmieta fomrulaciu (podobne ako feri), reakcia kamary hovori za seba atd
Byl by z tebe dobrý inkvizitor. Máš k tomu veškeré předpoklady. Další debata je zcela zbytečná.
to nie, ja to nevysetrujem. len odmietam prevziat tvrdenie ze to je cele spiknutie skotov proti slavii alebo kudelovi. trest dostal, takze fakt nie je co riesit
kasli na to, vidis ze tam s logickymi argumentami nemas sancu uspiet
Tak mi je vypiš, napsal si jenom ze jich je řada. Kudela potvrdil Fucking guy. Bral bych reakci Kamary pokud by řekl, ze to mu zasranymu rasistovi rozbil hubu a je to pro něj vyřešený. On ze sebe ale po vylevu svych zvířecích pudů dělá nebohou traumatizovanou chudinku.
nedal si ani jeden. Čo keby si držal piču?
*ovci
banuju
jinak jsem zvyklý, že uživatelé na odstřel rádi používají tuhle argumentaci, takže si sepiš epitaf, pošli ho sem a půjdeš si hledat jiné doupě, kde budeš diskuze hnojit svými hovny
tak mi povedz cim toto porusuje nejake pravidla? tym ze o niekom kto je usvedceny pisem ze je usvedceny? alebo tym ze tu niekto bez dovodu grca na super krajinu?
klasický oblouk směrem mimo, kdy svoje dlouhodobé provokace, hovna a urážky schováš za něco, co je ok, máš tam ještě něco?
nemam problem dostat ban ked jednoznacne porusim prvidla, co sa ale nestalo. to ze nieco niekoho provokuje nie je dovod na ban, to tu mozes banovat celu diskusiu. z poslednych 7 prispevkov preomdnou boli 4 utoky na skotsko, takze v com je moje tvrdenie provokacia?
okleštění kliček na několik posledních příspěvků taky znám, pošli epitaf
Porušuješ je, jsou proti Tobě nepřímé důkazy.
já jsem svědek, viděl jsem ho psát příspěvek Kily je, pak zakryl monitor, ale muselo to být, zk....ny diktátorské hov...
Fakt nelžu jsem důvěryhodný.
Prosim ban, fenixLFC o mě prohlásil, že jsem fucking monkey... Ať dokáže, že to není pravda
Já jsem to taky slyšel, úplně jasně ti řekl, že jsi černá dylyna. Teď ban pls
Ty seš to samé, Masopuste.
Pozvi ho na schůzku do tunelu, tam už si to všechno vyříkáte
přijdu taky, zakryju kamery
jo bodejt by jsi nadaval na skotsko.Cigosu ze slovenska co tam pobiraji davky jsou mraky a tipnul bych si ,ze jsi jednim z nich.
Konečně potahneš do prdele.
pořád je tu ještě Wendigo...
pod jakým nickem?
On už má zase ban? Docela dlouho jsem tu nebyl.. tak v tom případě je Svět v pořádku, pardon a dobrá práce
ale Wendiga je skoda, on to umel napsat tak, jako by tomu skutecne veril
jojo kamara je rasista
No, je o tom stejně důkazů jako o rasismu Kúdely
jojo to urcite proti kamarovi je to len vas nazor bez jedineho aspon nepriameho dokazu...
Takže přesně jak říkám - to samé jako proti Kúdelovi.
kludne si tomu ver
To je přesně ten problém - ty to vidíš jako problém víry, my ostatni chceme důkazy. Je jedno jak moc jednomu nebo druhému věříš, bez důkazů nemáš vůbec nic.
lenze tie dokazy su. nie je to trestny sud aby museli byt priame
Takže nejsou
Jsi masový vrah. Tak už proti tobě máme důkaz.
som za to odsudeny?
To není ani Kúdela. A sám přiznáváš že na jeho odsouzení nejsou důkazy.
za masovu vrazdu ta musi odsudit sud, kudelu "odsudila" uefa. a nevravim ze nei su dokazy ale ze su nepriame.
Je pěkné žes to dal do uvozovek, protože sám víš že to odsouzení není. Je to jen trest. A pokud vím, bude se ten případ ještě řešit, není to u konce.
Ano. Dle sazebníku trestů UEFA na 3 zápasy.
A on je? Ty jsi fakt kripl.
Kamara není hlavně Skot.
Skokot
jasnej fin od pohledu
Doupě rasistů a demence
Příroda a památky krásné, jen ty lidi jsou trochu na hlavu.
Chtěl bych jen upozornit, že v sestavě Skotska pro dnešní přátelský zápas, není ani jeden fotbalista tmavé pleti.
Ale to přece odporuje kvótám
taky je třeba upozornit, že málem porazili tulipány. To bude zase trapička, snad to na úvod zvládneme
Tohle EURO bude totalni sracka bez ty nadherny atmosfery, kdy se to konalo vzdy v jednom ci max dvou statech. Takhle roztahany po vsech ruznych statech, jez nic nespojuje, to je fakt total o nicem. Pocitove jak kdyby se hrala kvalda nebo pratelaky.
dojebali ME, dojebali MS... UEFA aj FIFA musia mat vypisanu nejaku internu sutaz o najvacsiu kktinu, inak si toto cele neviem vysvetlit
YOU ARE A FUCKING CITY
monkey glasgow
Celtic
18:54 Obi Mikel pokračuje ve Stoke
Zkušený záložník John Obi Mikel bude i v příští sezoně hájit barvy druholigového anglického Stoke City. Vedení klubu prodloužilo 24letému Nigerijci smlouvu o další rok. (goal.com)
Nooooo
24? to podstupil nejaku omladzovaciu kuru na JOJke
Jj
To je tim, ze hraju jak kdyby mi bylo 24.
Vidím ten stadion a vidím toho Rezka ve vápně
OT: Neučil se tu někdo sám francouzsky? Případně doporučíte nějakou učebnici pro samouky - začátečníky? A chci fakt fyzicky knihu, ne žádný online kurz. Merci ♥
https://youtu.be/DqwzvtjeYBQ
https://m.kosmas.cz/knihy/127637/francouzstina-nejen-pro-samouky/
Sakrblé
zabozrouti
francouzština
Jeden z nejkrásnějších jazyků
v lidlu ted je franc. tyden. Bile praporky a slovník nemeckeho jazyka k tomu.
Borci, kupuje někdo nějaký magazíny speciální k ME?
Kupujete DNES zítřejší, nebo páteční Sporty (příště a přespříště)?
To DNES mi podle popisku přijde celkem jako mrdka.
https://www.idnes.cz/premium/sluzby/predplatne-premium-darek-zdarma-magazin-euro.A210602_032313_premium-sluzby_malu?zdroj=top
Lol, to DNES zní hrozně. Ve Sportu zítra vychází jen Gól a normální magazín se soupiskami příští týden?
Na fb píšou:
Už v pátek nový GÓÓÓL! První ze dvou nabušených magazínů k EURO - ten druhý vyjde příští týden.
Těšíte se na EURO? Už zítra se můžete vydatně začíst a udělat si základní přehled v tom, na koho - kromě českého týmu - se těšit nejvíc
Asi kupuju.
https://www.facebook.com/prilohaSportMagazin/photos/a.1559242297733990/2979320305726175/
Tak za těch 25 kč to vezmu taky. Něco se vždy v Gólu dá číst, akorát Veselý vždycky píše neskutečný sračky.
https://www.hattrick.cz/nejvetsi-pruvodce-k-euro-2020-hattrick-s-darkem-kartickami-fl-uz-ve-ctvrtek-3-cervna/
Dík, koupil jsem to a na první dobrou nic-moc...
Si na jedné stránce najali fabece a natipovali celý ME.
Ve čtvrtfinále nás vymete Francie 2:0, ale není to ostuda, protože to celý vyhrajou.
Tak sis to mel prolistovat nejprve, jinak v mem vidlakove to ani na pulty zatim nedostali
Oni to vychcaně prodávali zabalený v igelitu, aby to prolistovat nešlo
Jsou u toho zatavený totiž ty kartičky v Fortuna lize.
Pernica, Ledecký a Janetzký
To můžu leda někdy zajít nechat si od Pernici podepsat, ale moc dobrý kartičky to jako nejsou...
Nic bych za to nedal, kdyby si Skoti ty restrikce vymysleli kvůli tomu, aby znevýhodnili své soupeře ve skupině. Je to neskutečná banda ubožáků, snad jim dáme trojku, Chorvati taky a odtáhnou pást ovce.
odpornej národ
SHITHOLE !!
tady je Kamarovo
Pokud jde o Skotsko, je třeba na první místě zmínit vysoce kvalitní hudební skupinu Alestorm, hrající jemné, téměř až lidové písně nejen k poslechu, ale i k tanci.
Radši Saor.
Mrknu na ně, vypadá to zajímavě.
OT:
Holzer na stálo přestup do Slovácka.
Šašinka na zapůjčku
A máme prý zájem krmě Puškáče a Ladry i o Lischku...
Lischka asi kvůli odchodu Zia, tak snad bude aspoň zdravý. Ladra mi taky nepřišel letos špatný, ale toho Puškáče nechápu.
Doufám že Potočný ještě dostane šanci a nebudeme se ho zbavovat, pořád věřím že kvalitu má. Chvěja na Slovensku 5 gólů v 15 zápasech, toho bych taky aspoň zkusil v áčku. Co dělat např. s Denisem fakt nevím
Ještě se možná vrátí hrubý z hostovačky, ale kdosi tu psal, že v Jablonci spíše zůstane. Potočný by pod Smetanou mohl nabrat druhou mízu a u Puškáče půjde o provar, ale rád bych se mýlil.
Fillo prý do Zlína. Spekulace?
Denise bych minimálně vyzkoušel. Za mě jako backup na křídlo to prostě není úplně špatná volba.
třeba půjde do sebe
tak Ladra je lákán i do Jablek
Skotsko Skoti
Problémem Skotska jsou samotní Skotové.
Centrum rasismu
OT: Co EURO fanta? Bude? Budou clanky? Nebo aspon nejaka diskuze stranou?
dobrá otázka
Tak tahle odpoved me teda moc nadejema nenaplnuje..
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele