Představení účastníků ME 2012 - Švédsko
Zaujalo nás
Švédsko vyjíždí na toto Euro poprvé po pěti velkých turnajových zkušenostech bez trenéra Lagerbäcka a pod Erikem Hamrénem doufá ve šťastné načnutí nové éry. My nyní přicházíme s předposledním medailonkem naší skládačky...
Historie:
Ve Švédsku má kopaná podobnou tradici jako zimní sporty. Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, minimálně z časového hlediska to zhruba odpovídá. Dle dochovaných záznamů se tu fotbal hrál poprvé už roku 1870, ačkoliv oficiálního ligového zápasu se Švédové dočkali teprve o 26 let později. Dále je Švédsko pochopitelně spoluzakladatelem FIFA, svůj první mezistátní zápas sehrálo osm let po startu 20. století.
Stejně jako třeba o tom, že je Švédsko tradičně nejsilnějším vyslancem Skandinávského poloostrova (kupříkladu s Finskem má historickou bilanci 65 výher, 11 remíz a ubohých devět proher!), nemůže být pochyb také o nejslavnější generaci tohoto severského státu. Její kostra, čistě ofenzivně orientovaná, vešla ve známost pod zkratkou Grenoli. Ta v sobě ukrývá jména Gren, Nordahl a Liedholm, všechna pevně spjatá s milánským AC, za které do kupy nastřílela neskutečných 329 branek. Pokud potom tenhle památný trojlístek nemohl pro svou profesionalitu řádit na MS 1950 i 1954 (přesto z Brazílie potomci vikingů vezli bronz), bohatě si to vynahradil doma, o další čtyři roky později.
Tehdy se již nikdo nebavil o tom, zda je ten či onen profesionál nebo amatér - za domácí nastoupili opravdu ti nejlepší. A stálo to za podívanou. Ve čtvrtfinále Švédové poslali domů reprezentanty Sovětského svazu a v semifinále si poradili se Spolkovou republikou Německo. Teprve finále proti Brazílii bylo nad jejich síly; drtivá porážka 2:5 ale překvapila málokoho. Nikdy předtím nicméně nepřišlo na zápasy MS tolik diváků jako ve Švédsku - což ostatně můžeme pojmout jako stvrzenku oné pevné fotbalové tradice, jejíž kořeny jsem poodhalil v začátku medailonku.
Téhle partě kolem milánského tria se zároveň povedlo uspět i na britských Olympijských hrách roku 1948, kde Grenoli nechybělo při předávání zlatých medailí - o čtyři roky později už seveřané brali jen bronz. Zároveň pochopitelně i v těchto letech v poklidu pokračovala švédská nadvláda na Nordickém fotbalovém mistrovství, jehož se dlouho účastnilo jen osvědčené skandinávské kvarteto mimo Islandu a Faerských ostrovů. Mezi lety 1933 a 1977 Švédsko triumfovalo v každém z devíti uskutečněných ročníků; hůře než druhé finišovalo až u příležitosti zániku téhle tradice.
A opravdu ne že by pátá příčka (i za druhým Islandem) z let 2000-2001 nebyla symbolická. Docela dobře totiž vypovídala o postupném úpadku švédské kopané, ne nepodobném tomu maďarskému či polskému. Na Euro se Švédové prvně kvalifikovali až na osmý pokus, roku 1992 - a hned při své inauguraci tu postupem do semifinále uhráli svůj nejlepší výsledek. Na světovém šampionátu pak od památného domácího turnaje sice chyběli jen šestkrát, do závěrečných bojů ale začali opět pronikat až s příchodem Brolina, Ravelliho a spol. Tenhle ansámbl ještě zvládl šokovat krásným fotbalem na MS 1994, pak už ale modrožlutí definitivně zapadli do evropského průměru.
Hvězda: Zlatan Ibrahimović (AC Milán)
Mohl být obviňován z ledačeho - z toho, že sóluje, nedokáže potlačit gigantické ego, prostě si nevyhoví se spoluhráči -, stále to ale bude hvězda švédského týmu. Letošek není výjimkou a Zlatan Ibrahimović je podle všeho dobře připraven předvést na svém možná posledním Euru, že dokáže být doopravdickým lídrem národního výběru. V přípravě hrál na staženější pozici a proti Islandu například otevřel skóre po dvou minutách, aby pak ještě přesným centrem asistoval u gólu Toivonena. Někdejší švédský lodivod Lars Lagerbäck, nyní kouč protivníka z Islandu, záhy musel poznamenat, že je vytáhlý driblér "v extrémně dobré formě". Před velkým turnajem z něj možná nikdy nešel větší strach než letos...
Jen si to vezměte: 28 gólů v Serii A letos značí maximum a Zlatan Ibrahimović jím nefalšovaně vešel do historie. Ačkoliv Di Natale jej v předchozích dvou ročnících vyrovnal, respektive předčil (28, 29), nikdy se mu jako Zlatanovi nepovedlo opanovat tabulku střelců ve dvou různých klubových barvách. Ibrahimović už přitom neměl konkurenci v Interu před třemi roky, a teď na stejném domácím stánku ani v AC. Letos se také švédský dlouhán definitivně stal specialistou na italskou ligu - pokud se o tom dřív dalo pochybovat. Nad hranici 23 gólů se vyšplhal již ve třech různých mužstvech; a nyní bude chtít své zkušenosti v co možná největším množství rozprodat, neboť není zcela nereálné, že by Švédové na propagátory italského calcia narazili hned ve čtvrtfinále.
Další pikantní souboj by pak mohl nastat i při jinačích postupových scénářích seveřanů, respektive potenciálních soupeřů ze skupiny C. Tam máme Španělsko: Ibrahimović se uvedl mimo jiné v Barceloně, jeho tamější angažmá je ale mnohými považováno za nepovedené a Kataláncům je kdekým podsouváno coby zásadní obchodní nezdar. Nebo Chorvatsko: Zlatanova matka Jurka odtamtud pochází a rodák z Malmö byl do únorového přáteláku jediným Švédem, jehož projektil si kdy našel cestu do sítě tohoto balkánského nároďáku (roku 2003). Až letos jej při demolici Bilićova výběru doprovodil ještě Sebastian Larsson.
Právě únorový zásah mimochodem Ibrahimoviće katapultoval na dělenou šestou příčku mezi reprezentačními střelci. Dorovnal takto Allbäcka (současného asistenta trenéra) i Dahlina; dnes už jeho gólový účet v Blågult, jak se švédskému týmu přezdívá, odpovídá číslici 31. Aby Zlatan dohnal také největšího kanonýra moderních dějin severského státu, Henrika Larssona, stačí mu správně seřídit mušku už jen osmkrát. Absolutní rekord je při jeho reprezentační potenci i věku (již 30 let) zřejmě až příliš vzdálen; z oněch osmnácti kroků každopádně bude třeba leccos ukrojit, aby Švédsko na tomto turnaji prorazilo.
Trenér: Erik Hamrén
Předloni si Švédsko prošlo šokovou terapií. Tedy ne že by to severský nároďák vysloveně potřeboval - za 13 let Lagerbäckovy éry se nedostal na jediný ze šesti velkých turnajů; ten poslední, po němž právě přišel usednout na významnou skandinávskou sesel Erik Hamrén. V mnoha ohledech skutečný Lagerbäckův protiklad, který by čistě teoreticky - když si vše kolem sedne - mohl vyléčit známé švédské bolístky a s týmem, jenž čítá 12 nováčků na velkém turnaji, postoupit i v konkurenci Anglie a Francie.
Fatální rozdíl číslo jedna: Švédové se projevem pod Hamrénem konečně mohou bavit. Zatímco Lagerbäckovo stádo postrádalo entuziasmus, kreativitu, chtíč kontrolovat zápasy; ovečky 54letého rodáka z Ljusdalu provádějí ambiciózní expanze na soupeřovu polovinu, operují na velkém prostoru, hrají s balonem, jsou zkrátka pozitivní a v pohodě. Proto se do národního týmu vrátil Anders Svensson, druhý nejzkušenější veterán letošního Eura, a po osmi měsících i Ibrahimović. Tomu byla Hamrénem slíbena kapitánská páska, volná role na hřišti a nakonec i medaile přivezená z letošního šampionátu.
Fatální rozdíl číslo dva: Lagerbäck je možná velký odborník přes taktiku, hráče podle všeho hodně cepoval, dbal na fyzickou přípravu a právě nabytý fond pak ostatně hojně využíval v ostrých střetnutích. Tým pod ním ale mnohdy působil spíš jako soubor dirigentů, ne muzikantů - jinými slovy netahal za jeden provaz. To lze odečíst i z řádků výše; koneckonců prozatím vše nasvědčuje tomu, že teprve Hamrén coby vůbec první kouč nároďáku dokáže plně vytěžit Ibrahimovićův potenciál. Navíc jde ale o velmi rodinný typ kouče, ne nepodobný tomu Marwijkovu.
V rámci přípravy ostatně dostali fotbalisté štědrých pár dní volna, aby jej strávili s rodinou či svými drahými polovičkami - a to, prosím, na výslovnou žádost trenéra. Hamrén věří, že také milované osoby zvnějšku fotbalového prostředí napomáhají harmonii uvnitř kabiny; zároveň tuhle vstřícnost chápe jako cestu uznání vlastních svěřenců, že to dotáhli takhle daleko. Utužit kolektiv se pak úspěšně pokusil i přizváním někdejšího výtečného střelce Marcuse Allbäcka do role asistenta.
Další věc, jež může švédským příznivcům znít jako rajská hudba, pak bezesporu představuje fakt, že za Hamrénem zůstávají naprosto konkrétní úspěchy. Jestliže Lagerbäckova strategie dokonale pasovala ke kvalifikačním cyklům, na velkých turnajích přicházel konec nejpozději s prvním vyřazovacím duelem. Naproti tomu muž - který aktivně čutal do balonu jen do útlého věku, aby se hned jako junior vrhnul na trénování - třeba nemá zkušenosti s vedením reprezentace, na klubové úrovni ale okamžitě sklízel, co zasel.
S AIK Stockholm ještě v polovině devadesátých let dokráčel třikrát po sobě (!) do finále domácího poháru, jehož charakter se Euru blíží přeci jen spíše než liga, a z toho dva takové vrcholy zvládl. Švédský pohár pak ovládl i roku 2000 s Örgryte (paradoxně ve finále přemohl "své" AIK). V Dánsku dále šokoval triumfem s AaB, jemuž roku 2008 přinesl teprve třetí mistrovský titul v dějinách klubu; v Norsku stanul na piedestalu hned po svém nástupu do čela Rosenborgu.
Předpokládaná sestava:
Isaksson - Lustig, Mellberg, Majstorović (Granqvist), Olsson - Källström, Svensson - Larsson, Ibrahimović, Elm - Toivonen
Kvalifikace a příprava na ME:
De facto nechybělo mnoho a Švédy jsme na tomto turnaji mohli postrádat. Ještě do posledního klání totiž dost možná nešli z lepší pozice než hůře postavení Maďaři. Ty čekalo doma Finsko; seveřané hostili s jistotou první Nizozemce. Oba souboje ale vyústily v poměrně překvapivé výsledky. Zatímco Maďaři s finskými soupeři akorát remizovali, Hamrénův výběr favorita rovnou přemohl, když během dvou minut krátce po přestávce udeřili Larsson s Toivonenem. Že by to nicméně toto vyústění bylo k Maďarům nějak nespravedlivé, to se ani říct nedá. Oba kohouti zvládli konfrontace hrané na jim spřízněných půdách, přičemž potomci Uhrů vůbec nezvládli oba duely s hegemonem z Nizozemí. Doma s ním bouchli 0:4, venku 3:5. To nakonec rozhodlo, Skandinávci totiž vedle jednoho klání s Maďary a Holanďany už neztratili ani jeden korálek.
Příprava se pak seveřanům zdařila nad očekávání. Především byla dokonána transformace Zlatana Ibrahimoviće v doopravdového lídra reprezentace. V kvalifikaci totiž zamířil přesně jen ve dvou zápasech (leč dohromady pětkrát) a do její úplné, kruciální koncovky dokonce vůbec nezasáhl. Ovšem od listopadových přáteláků to zase bylo ono; a i díky jeho přičiněním pak všechny čtyři duely roku 2012 seveřané opanovali; a to s výsledným skóre 10:4. Sám "Ibra" rozvlnil síť alespoň třikrát.
Historie:
Ve Švédsku má kopaná podobnou tradici jako zimní sporty. Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, minimálně z časového hlediska to zhruba odpovídá. Dle dochovaných záznamů se tu fotbal hrál poprvé už roku 1870, ačkoliv oficiálního ligového zápasu se Švédové dočkali teprve o 26 let později. Dále je Švédsko pochopitelně spoluzakladatelem FIFA, svůj první mezistátní zápas sehrálo osm let po startu 20. století.
Stejně jako třeba o tom, že je Švédsko tradičně nejsilnějším vyslancem Skandinávského poloostrova (kupříkladu s Finskem má historickou bilanci 65 výher, 11 remíz a ubohých devět proher!), nemůže být pochyb také o nejslavnější generaci tohoto severského státu. Její kostra, čistě ofenzivně orientovaná, vešla ve známost pod zkratkou Grenoli. Ta v sobě ukrývá jména Gren, Nordahl a Liedholm, všechna pevně spjatá s milánským AC, za které do kupy nastřílela neskutečných 329 branek. Pokud potom tenhle památný trojlístek nemohl pro svou profesionalitu řádit na MS 1950 i 1954 (přesto z Brazílie potomci vikingů vezli bronz), bohatě si to vynahradil doma, o další čtyři roky později.
Tehdy se již nikdo nebavil o tom, zda je ten či onen profesionál nebo amatér - za domácí nastoupili opravdu ti nejlepší. A stálo to za podívanou. Ve čtvrtfinále Švédové poslali domů reprezentanty Sovětského svazu a v semifinále si poradili se Spolkovou republikou Německo. Teprve finále proti Brazílii bylo nad jejich síly; drtivá porážka 2:5 ale překvapila málokoho. Nikdy předtím nicméně nepřišlo na zápasy MS tolik diváků jako ve Švédsku - což ostatně můžeme pojmout jako stvrzenku oné pevné fotbalové tradice, jejíž kořeny jsem poodhalil v začátku medailonku.
Téhle partě kolem milánského tria se zároveň povedlo uspět i na britských Olympijských hrách roku 1948, kde Grenoli nechybělo při předávání zlatých medailí - o čtyři roky později už seveřané brali jen bronz. Zároveň pochopitelně i v těchto letech v poklidu pokračovala švédská nadvláda na Nordickém fotbalovém mistrovství, jehož se dlouho účastnilo jen osvědčené skandinávské kvarteto mimo Islandu a Faerských ostrovů. Mezi lety 1933 a 1977 Švédsko triumfovalo v každém z devíti uskutečněných ročníků; hůře než druhé finišovalo až u příležitosti zániku téhle tradice.
A opravdu ne že by pátá příčka (i za druhým Islandem) z let 2000-2001 nebyla symbolická. Docela dobře totiž vypovídala o postupném úpadku švédské kopané, ne nepodobném tomu maďarskému či polskému. Na Euro se Švédové prvně kvalifikovali až na osmý pokus, roku 1992 - a hned při své inauguraci tu postupem do semifinále uhráli svůj nejlepší výsledek. Na světovém šampionátu pak od památného domácího turnaje sice chyběli jen šestkrát, do závěrečných bojů ale začali opět pronikat až s příchodem Brolina, Ravelliho a spol. Tenhle ansámbl ještě zvládl šokovat krásným fotbalem na MS 1994, pak už ale modrožlutí definitivně zapadli do evropského průměru.
Hvězda: Zlatan Ibrahimović (AC Milán)
Mohl být obviňován z ledačeho - z toho, že sóluje, nedokáže potlačit gigantické ego, prostě si nevyhoví se spoluhráči -, stále to ale bude hvězda švédského týmu. Letošek není výjimkou a Zlatan Ibrahimović je podle všeho dobře připraven předvést na svém možná posledním Euru, že dokáže být doopravdickým lídrem národního výběru. V přípravě hrál na staženější pozici a proti Islandu například otevřel skóre po dvou minutách, aby pak ještě přesným centrem asistoval u gólu Toivonena. Někdejší švédský lodivod Lars Lagerbäck, nyní kouč protivníka z Islandu, záhy musel poznamenat, že je vytáhlý driblér "v extrémně dobré formě". Před velkým turnajem z něj možná nikdy nešel větší strach než letos...
Jen si to vezměte: 28 gólů v Serii A letos značí maximum a Zlatan Ibrahimović jím nefalšovaně vešel do historie. Ačkoliv Di Natale jej v předchozích dvou ročnících vyrovnal, respektive předčil (28, 29), nikdy se mu jako Zlatanovi nepovedlo opanovat tabulku střelců ve dvou různých klubových barvách. Ibrahimović už přitom neměl konkurenci v Interu před třemi roky, a teď na stejném domácím stánku ani v AC. Letos se také švédský dlouhán definitivně stal specialistou na italskou ligu - pokud se o tom dřív dalo pochybovat. Nad hranici 23 gólů se vyšplhal již ve třech různých mužstvech; a nyní bude chtít své zkušenosti v co možná největším množství rozprodat, neboť není zcela nereálné, že by Švédové na propagátory italského calcia narazili hned ve čtvrtfinále.
Další pikantní souboj by pak mohl nastat i při jinačích postupových scénářích seveřanů, respektive potenciálních soupeřů ze skupiny C. Tam máme Španělsko: Ibrahimović se uvedl mimo jiné v Barceloně, jeho tamější angažmá je ale mnohými považováno za nepovedené a Kataláncům je kdekým podsouváno coby zásadní obchodní nezdar. Nebo Chorvatsko: Zlatanova matka Jurka odtamtud pochází a rodák z Malmö byl do únorového přáteláku jediným Švédem, jehož projektil si kdy našel cestu do sítě tohoto balkánského nároďáku (roku 2003). Až letos jej při demolici Bilićova výběru doprovodil ještě Sebastian Larsson.
Právě únorový zásah mimochodem Ibrahimoviće katapultoval na dělenou šestou příčku mezi reprezentačními střelci. Dorovnal takto Allbäcka (současného asistenta trenéra) i Dahlina; dnes už jeho gólový účet v Blågult, jak se švédskému týmu přezdívá, odpovídá číslici 31. Aby Zlatan dohnal také největšího kanonýra moderních dějin severského státu, Henrika Larssona, stačí mu správně seřídit mušku už jen osmkrát. Absolutní rekord je při jeho reprezentační potenci i věku (již 30 let) zřejmě až příliš vzdálen; z oněch osmnácti kroků každopádně bude třeba leccos ukrojit, aby Švédsko na tomto turnaji prorazilo.
Trenér: Erik Hamrén
Předloni si Švédsko prošlo šokovou terapií. Tedy ne že by to severský nároďák vysloveně potřeboval - za 13 let Lagerbäckovy éry se nedostal na jediný ze šesti velkých turnajů; ten poslední, po němž právě přišel usednout na významnou skandinávskou sesel Erik Hamrén. V mnoha ohledech skutečný Lagerbäckův protiklad, který by čistě teoreticky - když si vše kolem sedne - mohl vyléčit známé švédské bolístky a s týmem, jenž čítá 12 nováčků na velkém turnaji, postoupit i v konkurenci Anglie a Francie.
Fatální rozdíl číslo jedna: Švédové se projevem pod Hamrénem konečně mohou bavit. Zatímco Lagerbäckovo stádo postrádalo entuziasmus, kreativitu, chtíč kontrolovat zápasy; ovečky 54letého rodáka z Ljusdalu provádějí ambiciózní expanze na soupeřovu polovinu, operují na velkém prostoru, hrají s balonem, jsou zkrátka pozitivní a v pohodě. Proto se do národního týmu vrátil Anders Svensson, druhý nejzkušenější veterán letošního Eura, a po osmi měsících i Ibrahimović. Tomu byla Hamrénem slíbena kapitánská páska, volná role na hřišti a nakonec i medaile přivezená z letošního šampionátu.
Fatální rozdíl číslo dva: Lagerbäck je možná velký odborník přes taktiku, hráče podle všeho hodně cepoval, dbal na fyzickou přípravu a právě nabytý fond pak ostatně hojně využíval v ostrých střetnutích. Tým pod ním ale mnohdy působil spíš jako soubor dirigentů, ne muzikantů - jinými slovy netahal za jeden provaz. To lze odečíst i z řádků výše; koneckonců prozatím vše nasvědčuje tomu, že teprve Hamrén coby vůbec první kouč nároďáku dokáže plně vytěžit Ibrahimovićův potenciál. Navíc jde ale o velmi rodinný typ kouče, ne nepodobný tomu Marwijkovu.
V rámci přípravy ostatně dostali fotbalisté štědrých pár dní volna, aby jej strávili s rodinou či svými drahými polovičkami - a to, prosím, na výslovnou žádost trenéra. Hamrén věří, že také milované osoby zvnějšku fotbalového prostředí napomáhají harmonii uvnitř kabiny; zároveň tuhle vstřícnost chápe jako cestu uznání vlastních svěřenců, že to dotáhli takhle daleko. Utužit kolektiv se pak úspěšně pokusil i přizváním někdejšího výtečného střelce Marcuse Allbäcka do role asistenta.
Další věc, jež může švédským příznivcům znít jako rajská hudba, pak bezesporu představuje fakt, že za Hamrénem zůstávají naprosto konkrétní úspěchy. Jestliže Lagerbäckova strategie dokonale pasovala ke kvalifikačním cyklům, na velkých turnajích přicházel konec nejpozději s prvním vyřazovacím duelem. Naproti tomu muž - který aktivně čutal do balonu jen do útlého věku, aby se hned jako junior vrhnul na trénování - třeba nemá zkušenosti s vedením reprezentace, na klubové úrovni ale okamžitě sklízel, co zasel.
S AIK Stockholm ještě v polovině devadesátých let dokráčel třikrát po sobě (!) do finále domácího poháru, jehož charakter se Euru blíží přeci jen spíše než liga, a z toho dva takové vrcholy zvládl. Švédský pohár pak ovládl i roku 2000 s Örgryte (paradoxně ve finále přemohl "své" AIK). V Dánsku dále šokoval triumfem s AaB, jemuž roku 2008 přinesl teprve třetí mistrovský titul v dějinách klubu; v Norsku stanul na piedestalu hned po svém nástupu do čela Rosenborgu.
Předpokládaná sestava:
Isaksson - Lustig, Mellberg, Majstorović (Granqvist), Olsson - Källström, Svensson - Larsson, Ibrahimović, Elm - Toivonen
Kvalifikace a příprava na ME:
De facto nechybělo mnoho a Švédy jsme na tomto turnaji mohli postrádat. Ještě do posledního klání totiž dost možná nešli z lepší pozice než hůře postavení Maďaři. Ty čekalo doma Finsko; seveřané hostili s jistotou první Nizozemce. Oba souboje ale vyústily v poměrně překvapivé výsledky. Zatímco Maďaři s finskými soupeři akorát remizovali, Hamrénův výběr favorita rovnou přemohl, když během dvou minut krátce po přestávce udeřili Larsson s Toivonenem. Že by to nicméně toto vyústění bylo k Maďarům nějak nespravedlivé, to se ani říct nedá. Oba kohouti zvládli konfrontace hrané na jim spřízněných půdách, přičemž potomci Uhrů vůbec nezvládli oba duely s hegemonem z Nizozemí. Doma s ním bouchli 0:4, venku 3:5. To nakonec rozhodlo, Skandinávci totiž vedle jednoho klání s Maďary a Holanďany už neztratili ani jeden korálek.
Příprava se pak seveřanům zdařila nad očekávání. Především byla dokonána transformace Zlatana Ibrahimoviće v doopravdového lídra reprezentace. V kvalifikaci totiž zamířil přesně jen ve dvou zápasech (leč dohromady pětkrát) a do její úplné, kruciální koncovky dokonce vůbec nezasáhl. Ovšem od listopadových přáteláků to zase bylo ono; a i díky jeho přičiněním pak všechny čtyři duely roku 2012 seveřané opanovali; a to s výsledným skóre 10:4. Sám "Ibra" rozvlnil síť alespoň třikrát.
Program zápasů - skupina D
11.06.2012
Kyjev
15.06.2012
Kyjev
19.06.2012
Kyjev
Konečná nominace
Datum nar.
22.06.1986
03.10.1981
24.01.1981
Datum nar.
31.05.1981
16.04.1985
13.12.1986
03.09.1977
10.03.1983
17.05.1988
09.02.1985
Datum nar.
07.03.1988
17.03.1988
28.06.1984
24.08.1982
06.06.1985
17.07.1976
25.06.1986
08.12.1979
Datum nar.
27.05.1981
09.03.1982
03.10.1981
27.09.1982
03.07.1986
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků ME 2012 - Ukrajina
07.06.2012, 20:14
Představení účastníků ME 2012 - Francie
06.06.2012, 20:31
Představení účastníků ME 2012 - Anglie
06.06.2012, 09:27
Představení účastníků ME 2012 - Itálie
05.06.2012, 22:14
Představení účastníků ME 2012 - Chorvatsko
05.06.2012, 06:56
Představení účastníků ME 2012 - Španělsko
04.06.2012, 21:16
Představení účastníků ME 2012 - Irsko
04.06.2012, 08:41
Představení účastníků ME 2012 - Dánsko
03.06.2012, 21:39
Představení účastníků ME 2012 - Portugalsko
03.06.2012, 13:14
Představení účastníků ME 2012 - Nizozemsko
02.06.2012, 21:02
Představení účastníků ME 2012 - Německo
02.06.2012, 13:33
Představení účastníků ME 2012 - Česko
01.06.2012, 18:59
Představení účastníků ME 2012 - Rusko
01.06.2012, 08:15
Představení účastníků ME 2012 - Řecko
31.05.2012, 20:35
Představení účastníků ME 2012 - Polsko
31.05.2012, 08:52
Komentáře (160)
Přidat komentářty šerpy jsou teda ujeté
Ale ta první varianta je parádní. Umbro dresy pro Švédsko byly vždy pěkný.
mas pls odkaz na ty dresy..na vsechny...dik
http://footballfashion.org/wordpress/2012/02/25/sweden-umbro-euro-2012-home-kit/
třeba to má spojitost, že Švédsko je království
http://nd03.jxs.cz/287/142/992a2d131f_66571188_o2.jpg
ked uz, tak potom mladsia svedska princezna madeleine... http://images.tribe.net/tribe/upload/photo/cd2/084/cd2084a1-2cbd-4f9a-b0b2-05dda95dc209
Zlatane fandim Ti, snad zabojujete o postup zo skupiny aj ked to bude mrte tazke, verim Vam Ibra
Krásné dresy. Doufám, že Zlatan dotáhne svůj tým hodně daleko!
takze ola v zaklade? mam ho vo fante tak snad mi nieco uhra
Černý kůň turnaje
Těžká grupa. Přeju jim postup na úkor Frantíků.
Podle mě vyhoří Anglie..
No to by bylo hóódně smutné pro Albion.
Když jsem se koukal na nominaci, tak si popravdě ani nic jinýho představit nedokážu.. ofenziva je špatná
Jakmile se proti nim někdo zatáhne, tak gola nedají.
To trápenie bolo vidno uz na MS 2010.
Jojo no. Na první zápas s Francií sem si tipnul 0-2 góly za litr. Tip: ENG-FRA 0:1
Švédsko je můj kandidát na celkového vítěze Mistrovství Evropy.
tak ja im fandim viac v hokeji myslim si ze je realne ze by mohli prejst cez taliansko do semifinale,proti spanielsku by som im neveril
Já měl Švédsko vždy mezi oblíbenými reprezentačními výběry. V tom hokeji už tolik ne, protože tam byli příliš často našimi konkurenty. Ale měl jsem rád jednotlivé švédské hokejisty. Peter Forsberg, Tommy Salo, Nicklas Lidstrom...atd.
z tych starych-lobb,tumba,salming,norstrom,sandstrom,sundstrom,renberg,samuelsson,ragnarsson,ohlund,kronwall,alfredsson,rodina naslundovcov,sedinovci,sundin,salo,lundqvist,albelin,dahlen,kapitan jorgen jonsson,jeho brat kenny,podla mna naj nahravac v nhl-nylander,tjarnqvist,holmstrom,modin,tellqvist,axelsson,olausson,arvedson,pahlsson,enstrom...na tychto menach som vyrastal v hokejovych kartickach som prakticky zbieral len svedov+sv.patricka
Na Markuse Naslunda jsem zapomněl. Ten byl taky dobrý.
Pamatuješ tu pětku - Eldebrink -Albelin - Loob- Rundquist - Nässlund? To bylo něco, tehdy jsem jim začal přát.
jedineho z tej patky si pamatam albelina,ten snad hral v calgary a potom new jersey,o ostatnych len z videi a rozpravania sa,moj dedko ich x krat videl,ja som prilis mlady fakt len toho albelina si pamatam
Albelin hrával s 2. Ještě byl skvělý Eklund s 9.
když si čtu to soupisku. zjišťuju, že i když tam jméno Larsson pořád je, tak pravý Henke už chybí.. . Toho jsem měl ze Švédů nejraděj..
Henrik Larsson byl frajer . Hustý bylo jak po skončení fotbalové kariéry jen tak začal hrát florbal na vrcholové úrovni, respektive zahrál si ho na vrcholové úrovni.
Kdybych neměl vazbu na Anglii (nebo spíš Roye), doopravdy neváhám a nepokrytě přeju postup Francii a Švédsku. Ze Švédů de letos po dlouhý době regulérní strach.
letos mají opravdu skvěle vyváženej tým. Taky jim dost věřím
Já přeju Anglii a Švédsku.
..aby to měla Itálie snazší?
Ne, ale nemám rád Francouze.
Ravelli, Brolin, Dahlin, Kenneth Anderson... to byla parta
pro mě spíš Ljunberg a Larsson atd....
Kenneth Anderson, Andreas Anderson, Daniel Anderson, Patrik Anderson...a co já vím, kolik jich tehdy na soupisce pro ME 2000 bylo .
dobrá utočna sila Ibra a Toivonen;-) Zaujimavy je aj Wernbloom a Elm :))
Jestli bude Larsson hrát jako v Sunderlandu, až na ty zbytečný fauly, tak bude Švédsko hodně nebezpečný směrem dopředu, kde je už tak v útoku TOP úroveň.
2. místo ve skupině za Francií
Klidně první před Francií, ale ať postoupí právě tyto země .
Taky by nevadilo
Mimochodem, Kiryll...nejsi ty ten hajzl z Vor v zakoně, co ho ve Východních příslibech hrál Vincent Cussel?
Tenhle film vůbec neznám, takže já to fakt nejsem. Ale díky za tip
Je to parádní film. Užij si zvlášť holení vousů na čečenský způsob a stříhání nehtů na ruský způsob .
dobrej film, ale dějiny násilí jsou lepší
doufam, ze se ibra poradne rozstrili
Jinak překvapuje mě, že je v nominaci stále Anders Svensson . Myslel jsem, že tento skvělý hráč už někde jen dohrává kariéru .
Je to v článku. Už ukončil kariéru, ale Hamrén ho překecal (vlastně podobně jako Ibrahimoviće, ten taky neměl moc chuť dál reprezentovat)...
*repre kariéru samozřejmě
Já to tak pochopil. To by už bylo moc, kdyby si šel střihnout ME jen tak z důchodu .
Je to hroznej frajer. Tehdy mě pořádně nasralo, že přes ně Senegalci na MS postoupili. Anders měl po té přešlapovačce regulérně zavěsit a byl by klid. Mimochodem, zrovna Svensson je jeden z mých nejoblíbenějších kreativních hráčů.
...a budeš ho mít v základu, to je vůbec nejsenzačnější. Po Ikerovi největší rekordman v počtu startů za nároďák na tomhle ME..
Dokonce...mohl by někoho (kromě nás) vyšplouchnout jako kdysi Argentinu.
Moje tipy na postup ze skupiny:
A - Rusko,ČR
B - Německo,Dánsko
C - Španělsko, Chorvatsko
D - Francie, Anglie
Je smutné, že si svůj názor necháš zastínit nenávistí k některým uživatelům.
?
To máš jedno, stejně to nepřiznáš.
A co bych měl přiznávat? To že jako nemám ty postupy podle papírových předpokladů? A proč jako? Když to tak nikdy nedopadá... To si jako myslíš, že tam nemám Itálii kvůli tobě? Neeeeeee
Že si to nemyslíš, prosim?
Vždyť jsem to říkal.
Počkej, ty si to fakt myslíš?
ale kápnul si na to. Itálii tam nemám kvůli tobě. Irsko protože tam mamce ukradli kabelku. Holandsko protože jsem tam byl ve vazbě. Švédsko, protože jsem tam viděl sebevraha v akci. Polsko protože je tam moc věřících. Řecko, pač ani nevim proč....
Hater a člověk se zdravým rozumem, ... nevermind.
ááá to za tím haterem asi nebylo na mě, že?
hrabe ti?
to bych bral
Na hovno postupující . A - ČR, Řecko, B - Německo, Nizozemsko (Dánů je mi ale líto), C - Itálie, Irsko, D - Švédsko, Anglie.
Jsem debil. Místo Anglie samozřejmě Francie. Kurva, kdo je za to zodpovědný, že jsem napsal takovou blbost ?
Já, protože sis přečetl, chci dál Anglii a Švédsko. ( A ted už to zpátky vzít nejde )
btw kdybych to dělal podle preferencí, tak postup ČR a pak je mi to jedno
( Ale te z té naší skupiny, tam někoho vybrat, to je děs. Diskvalifikovat všechny a ta místa dát Dánům a Španělům )
B
ČR
Zbytek mi je putna
Fakt se dá těm našim nějak zaníceně fandit? Já se přiznám, že kdyby nehráli s Ruskem a Polskem, tak si budu přát, aby vypadli, aby nezabírali místo nějakému atraktivnějšímu týmu.
Tak já jsem Čech a moje vlast mi je nade vše. I když jsem nějakej pátek pobýval v Rusku a kamarádi se mě občas ptaj, komu budu fandit, tak to je úplně jasná záležitost
Ostatní týmy mi jsou nějak u zadku. Jasně, pár týmům budu přát(Rusko, Ukrajina,Švédsko), ale že bych přál někomu, aby nás porazil, aby postoupila fotbalovost? No way....
Proto mi přijde naprosto úchylný a nepochopitelný, že příslušník libovolnýho národa uctívá národ cizí, nepokrytě mu ve všem fandí (i když hrajou proti jeho rodný zemi)....každej to má samozřejmě jinak, mně se tohle prostě nelíbí, jsem vlastenec (pozor, nikoli nacionalista!)
Mně zase přijde úchylné tohle, že jsi Čech, tak prostě Čechům fandit musíš.
To já netvrdim. Já jenom řikám, že se mi nelíbí, když někdo ten národ uctívá (já nevim, třeba Nory...a co je norský, to je nejlepší, Norové sem, Norové tam) ....ať to má rád jak chce, ale nelíbí se mi povyšování cizího národa nad můj vlastní. Chápeš to? Přijde mi to jako hrozná póza a takový no...odcizení se od vlastního národa (nevim, jak to jinak říct)
To zase ne, já jsem na to, že jsem Čech, hrdý, ale s tímhle národákem mám prostě problém. ( Myslel jsem, že se pořád bavíme čistě jen o fotbale, já neříkám, že všechno italské je nejlepčejší na světě )
To nebylo mířená na Tebe, to jsem řek obecně.
Jaasný, tak každej to má nastavený jinak, nechci tim říct, že to, co si myslim já, je jedině správný
Jako poslední EURA jsem prožíval dost ( 2000, 2004 ), ale tomuhle týmu přát nemůžu, až na vyjímky strašná sebranka mně nesympatických hráčů + aféra v Černé hoře, + ted ta Ostrava.
Řiká fanoušek italskýho fotbalu, LOL
A směje se tomu fanoušek Anglie? ( Neser si na hlavu )
¨Co na tohle říct, jenom asi to že jsi dement, když se tady oháníš pseudoaférama v černý hoře a ostravě a obhajuješ zatýkání a vyšetřování v italskym fotbale...
Kdo ho obhajuje, demente? Já říkal, že je dobře, že se to řeší.
Na to já tolik nekoukám, i kdyby tam běhal tým ze Sparťanů a Liberečáků, tak to jsou prostě reprezentanti mý rodný země a budu jim fandit. Jak to takhle řikáš Ty, tak to mam u jinejch zemí. Třeba Švédům přeju kvůli Zlatanovi (pro mě nejlepší fotbalista na světě),Kallstromovi,Elmovi a Toivonenovi a kvůli pěknem dresům....ale prostě u našeho národáku mi to je jedno, kdo tam hraje, prostě jim fandim
Ať si dělají co chtěj, jsou to svobodný lidi, ne nějaký univerzální vzory pro mládež, co si nikde němůžou ožrat držku, aby dětem nebrali iluze
Nějaký způsobem tu zemi reprezentují, chovali se jako hovada. Já mám i mentalitou blíž k Italům než k Čechovi.
Já to beru jako reprezentaci sebe sama. Nevim, proč bych se měl stydět za nějakýho borce z Ostravy, co umí hrát dobře fotbal a někde nadával na někoho jinýho. Já mu fandim v tý práci, co dělá, ale mimo stadion ať si dělá co chce, moje věc to není
Dokud neskončí repre sraz, tak reprezentuje zemi. Ale koukáme na to jinak, no.
Jojo, 100 lidí, 100 chutí, znáš to
Zas něco jinýho je, když se rozkrádá stát, což se mě jako občana toho státu dotýká. Kdežto, když támhle kluci rozsápou kvádra, zazpívaj si něco urážlivýho, tak si řeknu, že to jsou troubové a když už, tak to maj dělat tak, aby je nenatočili hned, ale je mi to tak nějak jedno, je to jejich věc
To je pravda.
Hele, já taky žil skoro 4 roky v Moskvě a taky mam v sobě trochu toho ruskýho (hlavně teda to národní cítění, který oni maj velký, ale já ho mam směrem k ČR), ale jsem Čech.
Čimž nechci stavit naší zemi nad ostatní státy, jsme stát jako každej jinej, ale mam naší zemi rád.
Tomu se říká panslavismus.
Já bych tomu říkal vlastenectví. V jednom státě bych s Polákama nevydržel
Jej, Polsko mi vypadlo, ale jinak jsou mi všechny slovanské státy strašně moc sympatické už jen tím svým národním cítěním, které je u nás z nich bohužel asi nejslabší.
Mně relativně taky
Mně zas přijde, že u řady slovanských států to národní cítění přerůstá únosnou mez a ve výsledku může způsobit mnoho škod.
Tak to maj i Francouzi, Britové, Amíci ....jenže tam se to bere jako samozřejmost a nepozastavíš se nad tim. Kdežto třeba na Srby se kouká jako na nacionalistický kokoty
Protože v jejich případě je ten nacionalismus masovější a řekl bych, že má i výraznější negativní důsledky než v západních zemích.
Nevim no, spolužák byl tedka půlroku v Anglii a říkal, že ten nacionalismus a prosazování všeho britskýho bylo až nechutný...
Je to jenom můj dojem, ale řekl bych, že na ostrovech je to trochu jinak. To prosazování všeho britského může být jakési vymezení vůči Americe, a Evropě. Ne nadarmo se říká, že Britové nejsou Evropani .
A ve Francii je to samý, to mam z vlastní zkušenosti. Tam jak kdákneš anglicky, tak jsou hned nepříjemný..hlavně všechno francouzský je podle francouzů nejlepší
Ty jo, na mě nekoukali ve Francii zle, když jsem promluvil anglicky. I když, bylo to v Paříži a to není Francie .
Zkus to na vesnici.
Spíš bych mohl zkusit mluvit německy...už vidím, jak nějaký francouzský venkovan volá do chalupy: Mámo, dones pušku. Jsou tu zase.
Nebo by Tě hezky pohostili jako v sedmý rotě
Když přišli do obchodu Frantíci, tak je vyhnali, že nechtěj mít problémy a když do toho stejnýho obchodu přišli Němci, tak jim ali úplně to nejlepší, co měli a ještě jim zamávali
Do je herecký koncert Lefebvra, tahle scéna .
OK
♥
A a C souhlas. B s Německem půjdou Nizozemci a v D půjdou s Francií Švédi
Olsson, toho mám vo fante
Je mi líto Guidettiho .
http://wroclaw-euro.cz/ Perfektní web o EURU 2012 !
francie a švédsko dál
Těším se na Švédy a hlavně na Ibru
Hned v prvním utkání dostanou balik... a domu
to jo. Ukrajina bude všem pro smích. Uvidíš.
Pro mě to je černej kůň. Když si doléčej tu sračku nebo co to měli, tak budou kousat
Rozhodně jim věřim víc, jak polákům
Já absolutně NE ! V této skupině si myslím,že poslední. Max 1 bod .
Uvidíme, třeba se poserou z publika (jak obrazně, tak doslova), třeba je to vyburcuje. Tým maj dobrej
jseš všem pro smích
No počkej - mají v grupě Anglii, Švédy a Francii. Kolik myslíš, že budou mít bodů? Ten jeden je dost reálný.
já bych se nebál mluvit o 0
bodů bude 9
tak a teď vážně objektivně
Možná v bodování hráčů po zápase dohromady:)
Časy Belanova, Protasova, Race, Michajličenka či Livtočenka jsou pryč, kámo.
Hlavně Blochina...
Samozřejmě. ale já vídával v plné síle až tuto partu, lochina už moc tak nepamatuji, ale tady tyto - ještě třeba Zavarov, co byl v Juve, Jaremčuk, Demjaněnko, Čanov v bráně... skvělý tým.
ted je čas Konopli a Jarmoly
tak tak.
Vidím,že si hodně subjektivní magor. Pryč s tebou. Po skupině tady o.k.? Co mi pak řekneš....
on se prý narodil ve lvově, takže fandí prostě ukrajině
přesně tak
Já vím,ale není soudný a to se mi nelíbí. jako 9 bodů Ukrajinci? Buď to myslí ironicky nebo je to ........
Víc jak Polákum bych jim věřil v áčku, takle ne..
Úžasný dres Snad budou druzí.
Môj najobľúbenejší nároďák
Vemte Francii a sup do ctvrtfinale, Albion je nudny a Ukrajina slaba jak caj
jedou domů po skupině
dopadne to ta jak si přeješ
MS 1994, tehdy jsem začal sledovat fotbal a Švédové (zejména Henrik Larsson) na mě udělali takový dojem, že jim od té doby přeju nejvíc (samozřejmě po naší reprezentaci).
Snad půjdou dál přes Anglii.
Satan další černý kůň turnaje ? No Uvidíme Severský fotbal jde nehorázně nahoru ..
Od doby, co jsem byl ve Švédsku. tk na tu zemi vzpomínám rád a ve fotbale ji přeji. Úžasná zem a úžasní lidé
Věřím jim MINIMÁLNĚ na čtvrtfinále.
Sverige
Švédové postoupí
Král.
snad postoupí na úkor Francouzů.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele