Představení účastníků ME do 21 let - Itálie
Fanoušci v Olomouci a Uherském Hradišti se možná už za pár dní zbaví některých přetrvávajících stereotypů - konkrétně mantry, že italský fotbal je v první řadě opřen o tuhou defenzivní nudu. Současná jednadvacítka pod vedením Luigi Di Biagiho totiž slibuje hodně zábavnou podívanou..
Italští mladíci jsou statistickými králi krátké historie 'malého Eura'. Titulů ve své věkové kategorii získali hned pět, což je samozřejmě nedostižný rekord; všechny zlaté medaile se jim přitom podařilo nasbírat v relativně krátkém období několika generací v 90. letech a na přelomu tisíciletí. V letech 1992, 1994 a 1996 dovedl 'Azzurini' ke zlatému hattricku slovutný Cesare Maldini, další triumfy pak do vitrínky přibyly na Eurech 2000 a 2004 (kde se mezi opory řadil třeba mladý Daniele De Rossi). Bilancí pěti výher ze sedmi po sobě jdoucích kontinentálních šampionátů se skutečně nemůže pochlubit jen tak někdo.
Před dvěma lety pak tým pod vedením Devise Mangii dokráčel až do finále, kde jej rozebralo Španělsko; pokud sečteme všechny turnajové edice, na nichž se Itálie objevila alespoň mezi nejlepší čtveřicí, dojdeme k ohromujícímu číslu 12. Odepisovat tým s takovou historií by byla hloupost i za předpokladu, že by v současnosti třeba nedisponoval až tak silnou generací.
Naštěstí pro italské fanoušky tomu tak není, naopak - kouč Luigi Di Biagio má k dispozici tým s větším potenciálem, než byl ten postříbřený Mangiův. Borci jako Berardi, Rugani nebo Sturaro patří na svých postech k nejkřiklavějším talentům Evropy, a i zbytek soupisky je tvořen povětšinou fotbalisty s prvoligovými zkušenostmi. Jestliže se Serie A postupně omlazuje a nabývá zpět na (domácí) kvalitě, tento výběr je toho příkladem.
Di Biagio byl v dobách své aktivní kariéry pěkným 'brouskem', coby kouč však má k nějaké účelové destrukci pořádně daleko. Italský svaz jej zaměstnává od roku 2011, kdy nastoupil k reprezentační 'dvacítce', a o dva roky později, po posledním malém Euru, postoupil o kategorii výše. Jde o jeho první pořádné trenérské zkušenosti; ještě v roce 2007 koneckonců aktivně obouval kopačky a všechny potřebné licence si dodělával až poté.
Díky tomu, že tento tým je obdarován vynikající obrannou čtveřicí a spolehlivým gólmanem, může si dovolit hrát útočněji - a Di Biagio to dobře ví. Ať už se rozhodne pro rozestavení 4-4-2, 4-2-3-1 nebo 4-3-3 (za poslední rok vyzkoušel všechny tři varianty), jistotou by měl být aktivní fotbal s důrazem na efektivní ofenzivu. To v Itálii rozhodně nebylo vždy zvykem.
Cesta na šampionát
Potenciál Di Biagiova týmu začal být patrný už v kvalifikaci, a to přesto, že ji Itálie zahájila domácí porážkou s Belgií (1:3); nakonec se Azzurrini podařilo ovládnout šest z osmi zápasů, z toho čtyřikrát s čistým kontem, a obsadit ve skupině první místo. To je poměrně výrazný úspěch, uvážíme-li, že ve skupině číhalo kromě Belgie ještě Srbsko - které, jak známo, následně v baráži udolalo úřadující mistry ze Španělsko a na Euru se představí jakbysmet. Díky závěrečné demolici nebohého Kypru (7:1) měli Italové navíc i nejlepší skóre.
V baráži se výběr zpod Apenin střetl se Slovenskem a nejprve díky Belottiho trefě uhrál venku remízu 1:1. Následující odveta pak představovala hotový chaos - Slováci totiž vedle prohry 1:3 přišli ještě o tři vyloučené hráče a dohrávali bez brankáře i trenéra. Ještě na začátku 90. minuty přitom na tabuli svítil výsledek 2:1, takže stačilo vyrovnat a Itálie by byla z kola ven; místo toho však Longo v samém závěru výhru pojistil. Pro Di Biagia to byl symbolický triumf, jelikož první zápas na lavičce jednadvacítky si odbyl téměř dva roky zpátky právě proti Slovensku - s konečnou výhrou 4:1.
Varovnou známkou může být fakt, že defenziva v poslední době pouští nějak moc gólů - čisté konto neudržela už šest zápasů v řadě, pokud mezi ně počítáme i letošní přípravu (prohra 0:1 se Srby a remíza 2:2 s Němci nejsou vyloženě tragické výsledky, sebevědomí před turnajem ale také nedodají). Klíčovým bodem v kvalifikaci byl domácí triumf nad Srbskem, kde Azzurrini brzy prohrávali už 0:2; nakonec sice dokázali otočit na konečných 3:2, ale takto zpomalený začátek utkání předznamenal, co by mohlo být jejich velkým problémem. I ve zmiňované sedmigólové kanonádě proti Kypru ostatně inkasovali jako první.
Z hlediska psychické síly týmu však může být Di Biagio klidný. V obou těchto zápasech totiž jeho svěřenci kontrovali ve vypjatém nastavení první půle - jednou z penalty, jednou díky vlastnímu gólu soupeře.
Domácí základna
Itálie dala dohromady papírově silný tým bez jediného legionáře, a to si ještě holohlavý kouč mohl dovolit opomenout mladíky nastupující za 'áčko' jako Stephana El Shaarawyho či Marka Verrattiho (který šel z maličké Pescary přímo do základu mocného PSG). Je tedy italská ligová soutěž pro talentovaný 'potěr' dobrým prostředím? Kris Voakes, dopisovatel serveru Goal.com, rozhodně nesouhlasí.
Ve svém článku cituje závěry studie fotbalové observatoře CIES, která zkoumala procentuální zastoupení klubových odchovanců v nejlepších ligách Evropy. Podle očekávání je na čele Ligue 1 (24,6%) před La Ligou (22,4%); Serie A se nachází na samém chvostu, tedy i za Bundesligou a Premier League. Pouze 9,6% fotbalistů italské nejvyšší soutěže v současnosti (studie byla uveřejněna před měsícem) nastupuje za klub, který je vychoval.
Druhá statistika ukazuje zisk z prodeje odchovanců; i tady vedou Francouzi, jejichž akademie od roku 2012 vybrousily hráče za celkem 292 milionů liber. A Italové jsou s 'pouhými' 114 miliony opět na chvostě. "Studie CIES ukazuje, že kluby Serie A nejsou zvyklé ani vychovávat hráče pro vlastní seniorské týmy, ani používat akademie za účelem finančního zisku. (...) Jak je možné, že Juventus, klub s obrovskou fanouškovskou základnou napříč celou zemí, nedokáže vytvořit stejně funkční mládežnickou strukturu jako Mnichov 1860, Celta Vigo, Rayo Vallecano nebo Guinamp?" ptá se Voakes.
Citovaná statistika samozřejmě porovnává pouze jeden aspekt výchovy mládeže, nicméně čísla to pro fotbalovou Itálii skutečně nejsou příliš závratná. Alespoň v tomto ohledu tedy čeká Serii A ještě pořádný kus práce.
Tahoun týmu: Domenico Berardi (Sassuolo / Juventus)
Zkuste najít jakýkoliv seznam hráčů, které se na turnaji určitě vyplatí sledovat - je vysoce pravděpodobné, že někde na čele bude i jméno Domenika Berardiho. Toto rychlonohé, rtuťovité pravé křídlo je v současnosti jedním z nejvýraznějších hráčů celé Serie A. V dresu Sassuola podával Berardi letos výtečné výkony; nakonec se zastavil na bilanci 15 branek a 11 asistencí, přičemž minimálně jeho jarní hattrick do sítě slovutného AC Milán strhl opravdu mimořádnou pozornost.
Stále teprve dvacetiletý forvard už překročil stovku zápasů za Sassuolo a má tedy s vrcholovým fotbalem i v útlém věku bohaté zkušenosti. Potenciálním problémem by však v jeho případě mohla být disciplína - v lize kvůli různým trestům stál celkem pět kol, nasbíral ohromujících 13 žlutých karet a nevyhnul se ani vyloučení (červenou kartou pro něj přitom skončil i nedávný přátelský zápas jednadvacítky se Srbskem). Pokud se na Euru dokáže ovládat, může Itálie z jeho rychlosti a efektivity vytěžit hodně slušný výsledek.
(Mimochodem, sám Di Biagio je na druhém místě v historické tabulce pro hráče s největším počtem červených karet v Serii A. Bude-li se tedy zdát, že mladí Italové mají potíže s disciplínou, může vítr vát právě odsud.)
Na prahu slávy: Andrea Belotti (Palermo)
Hlavním kanonýrem však pro Di Biagia není Berardi - tuto úlohu zastává Andrea Belotti z Palerma. Ačkoliv vzrůstem rozhodně nepřipomíná typickou 'devítku', nasázel v kvalifikaci šest gólů a hlavní měrou se tak podepsal pod italský postup (díky jeho dvěma trefám ostatně Azzurrini zahájili klíčový obrat se Srbskem). Belotti není silovým typem útočníka, má ale čich na góly a pestrou paletu zakončení - jenom v posledních čtyřech kvalifikačních duelech se prosadil hned pětkrát, z toho jednou levačkou, jednou pravačkou, jednou z dorážky a dvakrát z penalty.
Nadcházející turnaj pro něj bude zároveň vítanou příležitostí ukázat funkcionářům Palerma, že má potenciál nahradit odcházející hvězdu Paula Dybalu. Právě Belotti by totiž měl v sicilském klubu zaujmout jeho místo, na což se také v právě skončené sezoně svědomitě připravoval - na hřiště se podíval v každém z 38 odehraných zápasů, ačkoliv většinou pouze z lavičky a na pár minut. I tak ale dokázal nastřádat slušných šest branek. S ligovým ročníkem se rozloučil trefou do sítě římského AS, nyní jej ale čeká ještě těžší úloha. S Berardim a Bernardeschim v zádech se od něj bude očekávat spolehlivý přísun branek.
Stranou reflektorů: Daniele Rugani (Empoli / Juventus)
Italská stoperská škola byla vždy považována za naprostou světovou elitu; Fabio Cannavaro dokonce z této pozice získal v roce 2006 Zlatý míč, což je na obránce vpravdě husarský kousek. Nejnovějším přírůstkem v dlouhé a slavné řadě špičkových maršálů středu defenzivy má být Daniele Rugani, dvacetiletá opora Empoli, která má za sebou vynikající sezonu.
Rugani vyrostl do úctyhodné výšky 190 centimetrů, a na hřišti působí stejně dominantním dojmem. O jeho talentu asi nejlépe vypovídá fakt, že jej trenér Sarri po celou sezonu nestáhl ze hřiště; v období kolem přelomu kalendářního roku a v prvních zimních měsících byla jím řízená defenziva prakticky neprůstřelná. Kapitánskou pásku sice navléká kolega Bianchetti, ale skutečnou esencí zadní řady Azzurrini je právě generál z Empoli. Zdá se být otázkou času, než na sebe talentovaný stoper oblékne i seniorský reprezentační dres; první pozvánku už ostatně dostal.
Co se týká brankářského postu, je Luigi Di Biagio obdivuhodně (či trestuhodně, záleží na úhlu pohledu) zásadový - mezi tři tyče prostě v jednadvacítce patří Francesco Bardi. Gólman Chieva má v této kategorii na kontě už přes třicet (!) startů a kolegy Marka Sportiella s Nicolou Lealim nepustil do klece ani na vteřinu, dokonce ani v přátelských zápasech. A to i přesto, že oba jeho konkurenti mají za sebou vydařené ligové sezony.
Jak bylo výše naznačeno, z hlediska rozestavení je Di Biagio poměrně flexibilní, jeden zásadní prvek však zůstává - na rozdíl od velké části ligového pelotonu hrají Azzurrini klasicky se čtyřmi obránci. Měli by to být Davide Zappacosta, Daniele Rugani, kapitán Matteo Bianchetti a Cristiano Biraghi. V záloze má kouč ještě například pravého beka Bari Stefana Sabelliho či vysoce ceněného Alessia Romagnoliho ze Sampdorie (mimochodem narozeného až v roce 1995).
Stefano Sturaro, střední záložník Juventusu, by měl mít místo v sestavě jisté; totéž platí i pro Cristiana Battocchia, který může hrát uprostřed ve 4-3-3 či na levém kraji ve 4-4-2. Zbývající záložní pozice může náležet Federiku Vivianovi (Latina) či Lorenzu Crisetigovi (Cagliari); v kvalifikaci si zde zahrál i Daniele Baselli z Atalanty.
Největší pozornost však bude upnuta bezesporu na ofenzivní trojlístek hráčů se jmény začínajícími na stejné písmeno: jak má lajna ve složení Domenico Berardi, Andrea Belotti, Federico Bernardeschi ideálně fungovat, ukázala odveta baráže se Slováky, v níž se pod výsledkem podepsali všichni tři (Bernardeschi dal gól, Belotti proměnil penaltu po faulu na Berardiho). Pokud Di Biagio zvolí systém se dvěma útočníky, nejspíš to 'odskáče' Bernardeschi na úkor v přípravě zkoušených Marcella Trotty či Simone Verdiho; nejsilněji ale Itálie vypadá, když jsou všechny tři "béčka" na hřišti pohromadě.
Na druhou stranu se Trotta i Verdi prosadili v generálce s Německem, takže možnosti vepředu nejspíš zůstávají stále otevřené. Berardi a Belotti jsou však neochvějnými jistotami.
Tip na umístění: 2. místo (Zezula) / konec ve skupině (Daníček)
Italští mladíci jsou statistickými králi krátké historie 'malého Eura'. Titulů ve své věkové kategorii získali hned pět, což je samozřejmě nedostižný rekord; všechny zlaté medaile se jim přitom podařilo nasbírat v relativně krátkém období několika generací v 90. letech a na přelomu tisíciletí. V letech 1992, 1994 a 1996 dovedl 'Azzurini' ke zlatému hattricku slovutný Cesare Maldini, další triumfy pak do vitrínky přibyly na Eurech 2000 a 2004 (kde se mezi opory řadil třeba mladý Daniele De Rossi). Bilancí pěti výher ze sedmi po sobě jdoucích kontinentálních šampionátů se skutečně nemůže pochlubit jen tak někdo.
Před dvěma lety pak tým pod vedením Devise Mangii dokráčel až do finále, kde jej rozebralo Španělsko; pokud sečteme všechny turnajové edice, na nichž se Itálie objevila alespoň mezi nejlepší čtveřicí, dojdeme k ohromujícímu číslu 12. Odepisovat tým s takovou historií by byla hloupost i za předpokladu, že by v současnosti třeba nedisponoval až tak silnou generací.
Naštěstí pro italské fanoušky tomu tak není, naopak - kouč Luigi Di Biagio má k dispozici tým s větším potenciálem, než byl ten postříbřený Mangiův. Borci jako Berardi, Rugani nebo Sturaro patří na svých postech k nejkřiklavějším talentům Evropy, a i zbytek soupisky je tvořen povětšinou fotbalisty s prvoligovými zkušenostmi. Jestliže se Serie A postupně omlazuje a nabývá zpět na (domácí) kvalitě, tento výběr je toho příkladem.
Di Biagio byl v dobách své aktivní kariéry pěkným 'brouskem', coby kouč však má k nějaké účelové destrukci pořádně daleko. Italský svaz jej zaměstnává od roku 2011, kdy nastoupil k reprezentační 'dvacítce', a o dva roky později, po posledním malém Euru, postoupil o kategorii výše. Jde o jeho první pořádné trenérské zkušenosti; ještě v roce 2007 koneckonců aktivně obouval kopačky a všechny potřebné licence si dodělával až poté.
Díky tomu, že tento tým je obdarován vynikající obrannou čtveřicí a spolehlivým gólmanem, může si dovolit hrát útočněji - a Di Biagio to dobře ví. Ať už se rozhodne pro rozestavení 4-4-2, 4-2-3-1 nebo 4-3-3 (za poslední rok vyzkoušel všechny tři varianty), jistotou by měl být aktivní fotbal s důrazem na efektivní ofenzivu. To v Itálii rozhodně nebylo vždy zvykem.
Cesta na šampionát
Potenciál Di Biagiova týmu začal být patrný už v kvalifikaci, a to přesto, že ji Itálie zahájila domácí porážkou s Belgií (1:3); nakonec se Azzurrini podařilo ovládnout šest z osmi zápasů, z toho čtyřikrát s čistým kontem, a obsadit ve skupině první místo. To je poměrně výrazný úspěch, uvážíme-li, že ve skupině číhalo kromě Belgie ještě Srbsko - které, jak známo, následně v baráži udolalo úřadující mistry ze Španělsko a na Euru se představí jakbysmet. Díky závěrečné demolici nebohého Kypru (7:1) měli Italové navíc i nejlepší skóre.
V baráži se výběr zpod Apenin střetl se Slovenskem a nejprve díky Belottiho trefě uhrál venku remízu 1:1. Následující odveta pak představovala hotový chaos - Slováci totiž vedle prohry 1:3 přišli ještě o tři vyloučené hráče a dohrávali bez brankáře i trenéra. Ještě na začátku 90. minuty přitom na tabuli svítil výsledek 2:1, takže stačilo vyrovnat a Itálie by byla z kola ven; místo toho však Longo v samém závěru výhru pojistil. Pro Di Biagia to byl symbolický triumf, jelikož první zápas na lavičce jednadvacítky si odbyl téměř dva roky zpátky právě proti Slovensku - s konečnou výhrou 4:1.
Varovnou známkou může být fakt, že defenziva v poslední době pouští nějak moc gólů - čisté konto neudržela už šest zápasů v řadě, pokud mezi ně počítáme i letošní přípravu (prohra 0:1 se Srby a remíza 2:2 s Němci nejsou vyloženě tragické výsledky, sebevědomí před turnajem ale také nedodají). Klíčovým bodem v kvalifikaci byl domácí triumf nad Srbskem, kde Azzurrini brzy prohrávali už 0:2; nakonec sice dokázali otočit na konečných 3:2, ale takto zpomalený začátek utkání předznamenal, co by mohlo být jejich velkým problémem. I ve zmiňované sedmigólové kanonádě proti Kypru ostatně inkasovali jako první.
Z hlediska psychické síly týmu však může být Di Biagio klidný. V obou těchto zápasech totiž jeho svěřenci kontrovali ve vypjatém nastavení první půle - jednou z penalty, jednou díky vlastnímu gólu soupeře.
Domácí základna
Itálie dala dohromady papírově silný tým bez jediného legionáře, a to si ještě holohlavý kouč mohl dovolit opomenout mladíky nastupující za 'áčko' jako Stephana El Shaarawyho či Marka Verrattiho (který šel z maličké Pescary přímo do základu mocného PSG). Je tedy italská ligová soutěž pro talentovaný 'potěr' dobrým prostředím? Kris Voakes, dopisovatel serveru Goal.com, rozhodně nesouhlasí.
Ve svém článku cituje závěry studie fotbalové observatoře CIES, která zkoumala procentuální zastoupení klubových odchovanců v nejlepších ligách Evropy. Podle očekávání je na čele Ligue 1 (24,6%) před La Ligou (22,4%); Serie A se nachází na samém chvostu, tedy i za Bundesligou a Premier League. Pouze 9,6% fotbalistů italské nejvyšší soutěže v současnosti (studie byla uveřejněna před měsícem) nastupuje za klub, který je vychoval.
Druhá statistika ukazuje zisk z prodeje odchovanců; i tady vedou Francouzi, jejichž akademie od roku 2012 vybrousily hráče za celkem 292 milionů liber. A Italové jsou s 'pouhými' 114 miliony opět na chvostě. "Studie CIES ukazuje, že kluby Serie A nejsou zvyklé ani vychovávat hráče pro vlastní seniorské týmy, ani používat akademie za účelem finančního zisku. (...) Jak je možné, že Juventus, klub s obrovskou fanouškovskou základnou napříč celou zemí, nedokáže vytvořit stejně funkční mládežnickou strukturu jako Mnichov 1860, Celta Vigo, Rayo Vallecano nebo Guinamp?" ptá se Voakes.
Citovaná statistika samozřejmě porovnává pouze jeden aspekt výchovy mládeže, nicméně čísla to pro fotbalovou Itálii skutečně nejsou příliš závratná. Alespoň v tomto ohledu tedy čeká Serii A ještě pořádný kus práce.
Tahoun týmu: Domenico Berardi (Sassuolo / Juventus)
Zkuste najít jakýkoliv seznam hráčů, které se na turnaji určitě vyplatí sledovat - je vysoce pravděpodobné, že někde na čele bude i jméno Domenika Berardiho. Toto rychlonohé, rtuťovité pravé křídlo je v současnosti jedním z nejvýraznějších hráčů celé Serie A. V dresu Sassuola podával Berardi letos výtečné výkony; nakonec se zastavil na bilanci 15 branek a 11 asistencí, přičemž minimálně jeho jarní hattrick do sítě slovutného AC Milán strhl opravdu mimořádnou pozornost.
Stále teprve dvacetiletý forvard už překročil stovku zápasů za Sassuolo a má tedy s vrcholovým fotbalem i v útlém věku bohaté zkušenosti. Potenciálním problémem by však v jeho případě mohla být disciplína - v lize kvůli různým trestům stál celkem pět kol, nasbíral ohromujících 13 žlutých karet a nevyhnul se ani vyloučení (červenou kartou pro něj přitom skončil i nedávný přátelský zápas jednadvacítky se Srbskem). Pokud se na Euru dokáže ovládat, může Itálie z jeho rychlosti a efektivity vytěžit hodně slušný výsledek.
(Mimochodem, sám Di Biagio je na druhém místě v historické tabulce pro hráče s největším počtem červených karet v Serii A. Bude-li se tedy zdát, že mladí Italové mají potíže s disciplínou, může vítr vát právě odsud.)
Na prahu slávy: Andrea Belotti (Palermo)
Hlavním kanonýrem však pro Di Biagia není Berardi - tuto úlohu zastává Andrea Belotti z Palerma. Ačkoliv vzrůstem rozhodně nepřipomíná typickou 'devítku', nasázel v kvalifikaci šest gólů a hlavní měrou se tak podepsal pod italský postup (díky jeho dvěma trefám ostatně Azzurrini zahájili klíčový obrat se Srbskem). Belotti není silovým typem útočníka, má ale čich na góly a pestrou paletu zakončení - jenom v posledních čtyřech kvalifikačních duelech se prosadil hned pětkrát, z toho jednou levačkou, jednou pravačkou, jednou z dorážky a dvakrát z penalty.
Nadcházející turnaj pro něj bude zároveň vítanou příležitostí ukázat funkcionářům Palerma, že má potenciál nahradit odcházející hvězdu Paula Dybalu. Právě Belotti by totiž měl v sicilském klubu zaujmout jeho místo, na což se také v právě skončené sezoně svědomitě připravoval - na hřiště se podíval v každém z 38 odehraných zápasů, ačkoliv většinou pouze z lavičky a na pár minut. I tak ale dokázal nastřádat slušných šest branek. S ligovým ročníkem se rozloučil trefou do sítě římského AS, nyní jej ale čeká ještě těžší úloha. S Berardim a Bernardeschim v zádech se od něj bude očekávat spolehlivý přísun branek.
Stranou reflektorů: Daniele Rugani (Empoli / Juventus)
Italská stoperská škola byla vždy považována za naprostou světovou elitu; Fabio Cannavaro dokonce z této pozice získal v roce 2006 Zlatý míč, což je na obránce vpravdě husarský kousek. Nejnovějším přírůstkem v dlouhé a slavné řadě špičkových maršálů středu defenzivy má být Daniele Rugani, dvacetiletá opora Empoli, která má za sebou vynikající sezonu.
Rugani vyrostl do úctyhodné výšky 190 centimetrů, a na hřišti působí stejně dominantním dojmem. O jeho talentu asi nejlépe vypovídá fakt, že jej trenér Sarri po celou sezonu nestáhl ze hřiště; v období kolem přelomu kalendářního roku a v prvních zimních měsících byla jím řízená defenziva prakticky neprůstřelná. Kapitánskou pásku sice navléká kolega Bianchetti, ale skutečnou esencí zadní řady Azzurrini je právě generál z Empoli. Zdá se být otázkou času, než na sebe talentovaný stoper oblékne i seniorský reprezentační dres; první pozvánku už ostatně dostal.
Co se týká brankářského postu, je Luigi Di Biagio obdivuhodně (či trestuhodně, záleží na úhlu pohledu) zásadový - mezi tři tyče prostě v jednadvacítce patří Francesco Bardi. Gólman Chieva má v této kategorii na kontě už přes třicet (!) startů a kolegy Marka Sportiella s Nicolou Lealim nepustil do klece ani na vteřinu, dokonce ani v přátelských zápasech. A to i přesto, že oba jeho konkurenti mají za sebou vydařené ligové sezony.
Jak bylo výše naznačeno, z hlediska rozestavení je Di Biagio poměrně flexibilní, jeden zásadní prvek však zůstává - na rozdíl od velké části ligového pelotonu hrají Azzurrini klasicky se čtyřmi obránci. Měli by to být Davide Zappacosta, Daniele Rugani, kapitán Matteo Bianchetti a Cristiano Biraghi. V záloze má kouč ještě například pravého beka Bari Stefana Sabelliho či vysoce ceněného Alessia Romagnoliho ze Sampdorie (mimochodem narozeného až v roce 1995).
Stefano Sturaro, střední záložník Juventusu, by měl mít místo v sestavě jisté; totéž platí i pro Cristiana Battocchia, který může hrát uprostřed ve 4-3-3 či na levém kraji ve 4-4-2. Zbývající záložní pozice může náležet Federiku Vivianovi (Latina) či Lorenzu Crisetigovi (Cagliari); v kvalifikaci si zde zahrál i Daniele Baselli z Atalanty.
Největší pozornost však bude upnuta bezesporu na ofenzivní trojlístek hráčů se jmény začínajícími na stejné písmeno: jak má lajna ve složení Domenico Berardi, Andrea Belotti, Federico Bernardeschi ideálně fungovat, ukázala odveta baráže se Slováky, v níž se pod výsledkem podepsali všichni tři (Bernardeschi dal gól, Belotti proměnil penaltu po faulu na Berardiho). Pokud Di Biagio zvolí systém se dvěma útočníky, nejspíš to 'odskáče' Bernardeschi na úkor v přípravě zkoušených Marcella Trotty či Simone Verdiho; nejsilněji ale Itálie vypadá, když jsou všechny tři "béčka" na hřišti pohromadě.
Na druhou stranu se Trotta i Verdi prosadili v generálce s Německem, takže možnosti vepředu nejspíš zůstávají stále otevřené. Berardi a Belotti jsou však neochvějnými jistotami.
Tip na umístění: 2. místo (Zezula) / konec ve skupině (Daníček)
Program zápasů - skupina B
18.06.2015
Olomouc
21.06.2015
Uherské Hradiště
24.06.2015
Olomouc
Konečná nominace
Datum nar.
18.01.1992
17.02.1993
10.05.1992
Datum nar.
01.09.1993
17.03.1993
01.09.1992
02.03.1992
12.01.1995
29.07.1994
13.01.1993
11.06.1992
Datum nar.
12.03.1992
10.02.1992
08.09.1994
06.08.1994
20.01.1993
09.03.1993
12.07.1992
24.03.1992
Datum nar.
20.12.1993
01.08.1994
16.02.1994
29.09.1992
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků ME do 21 let - Česko
17.06.2015, 09:26
Představení účastníků ME do 21 let - Dánsko
16.06.2015, 22:26
Představení účastníků ME do 21 let - Německo
16.06.2015, 01:57
Představení účastníků ME do 21 let - Srbsko
15.06.2015, 17:08
Představení účastníků ME do 21 let - Portugalsko
15.06.2015, 12:27
Představení účastníků ME do 21 let - Švédsko
14.06.2015, 14:30
Představení účastníků ME do 21 let - Anglie
13.06.2015, 20:19
Komentáře (82)
Přidat komentářNení tam těch hráčů na B nějak málo? Ještě jeden a mohl mít kompletní 11
Já to také počítal. když jsem koukal na tu základní 11
Taky na to čumím
7 z 11 :D
https://www.youtube.com/watch?v=FAa09w9QMeo
Jasný aspirant na titul
Tenhle článek má velikej potenciál nasranosti u našich bratrů.
Zkušeně sem to vyvážil Hamšíkem na fotce souhrnu.
Hm, a dokonce takovou, kde ten jeho dikobraz neni moc vidět.
harmonia zavladne
Tak Rooney dá rozhodující gól a je staženej...fuck this world
Kurvicky
squadra
Forza Squadra!
prohraji az ve finale s Portugalskem. Berardi ziska Zlatou kopacku
Snad ten tip Daníčkovi vyjde
btw jakej má nick v diskusi?
Ráno Oblomov, večer Ozzy
a přes oběd Usty?
A cez obed FCB5:0RM
Inak fantofas tipom nesklamal
Ono to takle možná vypadá krutě, ale určitě to vidim hodně těsně. Myslim, že je nakonec zradí ta relativní mezinárodní nezkušenost.
Perrin zraněný? Nebo proč není alespoň v nominaci?
A
Zraněný. Jde na operaci.
Ok, díky.
Jeden z trojice Německo, Anglie, Portugalsko je v semifinále vypleskne
Nemůže to být pouze Německo?
Nekoukal jsem na rozpisy, ale někdo z nich určitě
Svedsko a Taliansko dalej.
Chyba tam v tej predpokladanej zostave Steven McLean...
snad skoncia uz v skupine
Ale to zas nee
Zlato
Inac v clanku - Baselli je z Atalanty a ked ste pri Berardim napisali Sassuolo/Juve, aj pri Ruganim mozte Empoli/Juve.
dneska je peskuješ za mě ale Domingo to napsal pěkně
Myslíš, že Baselli nebude v základu?
Doufám, že ano. Ale pan DB je pořádný frikulín, těžko říct, zda ho postaví. Většinu kvalifikace mu odehráli jiní. Za mě by ale neměl chybět, určitě místo Crisetiga.
právě
Totéž doufám u Romagnoliho, se vší úctou k Biancchettimu
Nevím, jestli DB obětuje kapitána.
jak jste vedle resili toho Bardiho, ze je Biagio interista.. neni to u Crisetiga podobny? pac on fakt vypada, ze je v ty zaloze snad nejstabilnejsi cast..
I kdyz to asi zas ne , ale na zaklad to vypada..
Tak je to tak. On by stabilním článkem po celou kvalifikaci. Ale zase bych koukal na tu aktuální formu hráčů. A Baselli se rozehrál ke skvělý výkonům. Na druhou stranu, Crisetig nastupoval v Cagliari pravidelněji. Ta záloha je hodně flexibilní.
Z tohohle jsem mel ucinenou hruzu. Oprav mi to sem cely a ja to zmenim
Stranou reflektorů: Daniele Rugani (Empoli / Juventus)
Stefano Sturaro, střední záložník Juventusu, by měl mít místo v sestavě jisté; totéž platí i pro Cristiana Battocchia, který může hrát uprostřed ve 4-3-3 či na levém kraji ve 4-4-2. Zbývající záložní pozice může náležet Federiku Vivianovi (Latina) či Lorenzu Crisetigovi (Cagliari); v kvalifikaci si zde zahrál i Daniele Baselli z Atalanty.
Hotovo, dik
Rugani je od ledna pouze ve vlastnictví Juve
Ale sezonu hrál v Empoli. Jde o to, jak to pojmeš. Já bych tam to Empoli nechal, protože právě tam si letos vydobyl pozici jednoho z nejlepších obránců letošního ročníku. Jinak pochopitelně mu 30.6. končí hostování.
v tom případě tam nemá být u doma to lomeno Juve, pokud jde o klub, kde hrál poslední sezónu, pokud se však bere vlastnictví, tak tam musí být správné informace a Rugani je vlastněný pouze Juve. Souhlasím s tím, aby tam byl tým, kde hrál, ale to už je na autorovi
Ja se bez muceni priznam, ze tem vlastnickejm strukturam v Italii moc nerozumim. Myslim ze je jedno co tam je napsany, protoze stezovat si nekdo bude furt
Však už budeš mít klid, už to končí
však si klidně mohl jen napsat týmy, kde hráli a vysrat se na nějaký vlastnický otázky
Jj, tak to beru no. U Guidettiho jsou taky Citizens, kde je ted pod smlouvou, i kdyz za tri tydny uz nebude.
Rugani je Juventus nikoli Empoli...již od ledna.
Jinak teda si nemyslím, že by Biachetti měl dostat prostor na místo Romagnoliho, který byl nejlepším stoperem týmu, který se probojoval do EL
finále určitě
ale pěkný článek
Hele, mám dementní otázku, jsou dovoleny foťáky? Já se před každou akcí všude radši ptám, protože s pořadateli je to někdy na palici.
Záleží asi na jakém stadionu. V Edenu to bývá dost těžké protáhnout lepší techniku do hlediště.
O Edenu právě vím, už mám zkušenosti z koncertů, tam naštěstí nejedu. Ptám se kvůli Olomouci.
Škoda že Cataldi bude asi len na lavičke, mal skvelú sezónu, určite lepšiu než Crisetig alebo Battocchio.
no já bych postavil zálohu právě Cataldi - Sturaro - Baselli, ale ono to záleží na DB a ten snad ví, co dělá
Italský beton skončí ve skupině.
OT: jestli se nedávalo Váchovi za přehnanou konstruktivnost
https://twitter.com/FootyLiveVines/status/610199080208334848
Hlavněže se ten kašpárek vzteká na Jeffersona pak
Někdo kdo by měl zajem o 2 listky na Italie anglie? nevyjde mi to dostat se na zapas. Jsem z ovy, listky za branku nekde kolem 18. rady na kraj
Za kolik? Měl bych zájem.
jak jsi z ovy, nejlip havirova, tak se nejak domluvime. Za géčko jsou oba tvoje
Hele z Havířova nejsem, ale mám tam rodinu a pravidelně tam jezdím. Takže to vymyslet můžu. Napíšu ti svoje číslo do zprávy, tak kdyžtak mi napiš sms a dohodneme se po telefonu.
Tlačenka Bardiho na úkor Sportiella je směšná, vždyť Bardi proseděl na lavičce posledních 30 kol ligy, na druhý straně Sportiello patřil k nejlepším v lize a chytal neuvěřitelný věci, měl nejvíc zákroků v Serii A a byl celkově 2. mezi top ligama Evropě - http://www.espnfc.com/blog/five-aside/77/post/2476427/top-european-league-player-stats-of-the-2014-15-season.
ale kdo nezačíná na B není di B. kůň
Realne kto by bol idealny na post brankara? Luigiho tvrdohlavost sa mi nepaci
Bardi. Odchytal kvalifikaci, je v repre nejzkušenější a po sezóně nejodpočatější a nejnamotivovanější.
Viz 10 hore, ja to nemam nasledovane preto sa pytam, Este aj v clanku je podotknute ze je Luigi tvrdohlavy
Rayito
fakt netuším prečo nás tam ten dopisovateľ napísal, keď väčšina odchovancov končí v nižších súťažiach...
inak ten problém mladých v Serii A je dlhodobo problém, nejaký taliansky novinár prišiel k záveru, že to pramení z častých zmien trénerov, ktorí radšej dajú prednosť "starým tváram" pred mladými hráčmi... pritom talianska 2 je topka vo svojej kategórii
Liga na fantu
http://en.u21fantasy.uefa.com/
EuroFotbal
1297294-686829
Určite by sem ten stred postavil Baselli-Cataldi-Sturaro
Já myslel že jede i Verratti...
odvetny zapas so Slovenskom som pozeral a nikdy predtym a myslim ze ani nikdy po tom uz nebudem viac nasraty ze nas proste zarezal rozhodca...
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele