Představení účastníků MS - Chorvatsko
Zaujalo nás
Být ve skupině s domácí Brazílií není pro tradičně ambiciózní Chorvaty kdovíjaká výhra, ovšem při pohledu na zbylé obsazení skupiny A, kterou ještě tvoří Mexiko a Kamerun, už nejsou postupové vyhlídky Chorvatska vůbec nereálné. Podaří se je konečně naplnit?
Historie
První zmínka o fotbale nás z pohledu Chorvatska zavede do Rijeky, psal se rok 1873, kam ho přinesli Angličané. Chorvatský fotbalový svaz (HNS) byl poté založen roku 1912, přestože kluby hrály regulérní zápasy již dříve. Jak je známo, Chorvaté byli součástí bývalé Jugoslávie, která z jejich přítomnosti dlouhodobě těžila. Na první mistrovství světa v roce 1930 ale odjelo mužstvo bez Chorvatů, kteří samotný turnaj bojkotovali, Jugoslávie dokonce získala bronzové placky. Premiéra pod vlastním jménem přišla na řadu až roku 1940, kdy Chorvatsko v Budapešti nejtěsnějším možným rozdílem porazilo domácí Maďary. Následně však přišlo opět sloučení pod bývalou Jugoslávii.
Zlomovým rokem pro samotný vývoj chorvatské reprezentace byl rok 1987. Tehdy Jugoslávie uspěla na mistrovství světa hráčů do 20 let v Chile, když ve finále porazila Německo, přičemž spousta tehdejších nadějí pocházela z Chorvatska. Jednalo se například o Zvonimira Bobana, Roberta Prosinečkiho, Davora Šukera nebo Roberta Jarniho. Následoval mír v Jugoslávii a HNS se takřka 80 let po svém založení stalo konečně právoplatným členem FIFA a UEFA. Národní tým pak začal sklízet plody úspěšné práce. První opravdu výrazný úspěch přišel roku 1996, kdy se mužstvo pod vedením trenéra Blaževiče a kanonýra Šukera probojovalo až do čtvrtfinále ME, kde ho zastavil pozdější šampion z Německa. O pouhé dva roky později se však Chorvatsku podařila na mistrovství světa dokonalá odplata, když hrdé Němce zostudilo výsledkem 3:0. Potom sice ambiciózní celek nestačil na Francii, ale v bitvě o třetí místo těsně udolal Nizozemsko. Davor Šuker "korunoval" úspěch cenou pro nejlepšího střelce turnaje.
Na MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku nedokázali Chorvaté zopakovat postup ze skupiny, přesto o sobě dali vědět, když udolali silnou Itálii. Rovněž ve skupině skončily chorvatské naděje na evropském šampionátu o dva roky později a tentýž výsledek se opakoval i na dalším mistrovství světa. S velkými ambicemi odjížděli Chorvaté do Portugalska (2004) i Německa (2006), ovšem zde nedokázali shodně vyhrát ani jeden jediný zápas. O poznání vydařenější bylo Euro 2008, kde se Chorvatsko protlačilo do čtvrtfinále, následně ale po penaltách nestačilo na Turky. Na posledním světovém mistrovství dokonce Chorvaté chyběli a před dvěma roky na ME nedokázali potvrdit roli černého koně turnaje a nepostoupili ze skupiny. Dokáže tak Chorvatsko konečně využít svůj potenciál?
Kvalifikace
Po neúspěšné kvalifikaci o mistrovství světa 2010 a nevydařeném ME o dva roky později si chtěli Chorvaté napravit reputaci, což se jim zpočátku dařilo, když z úvodních šesti kvalifikačních zápasů vydolovali slušných šestnáct bodů. Jediná ztráta se přitom udála na belgické půdě, kde však Chorvatsko taktéž vedlo. Ve zbývajících čtyřech duelech ale následovaly hned tři porážky (dvě od Skotska), čímž na Chorvaty zbyla pouze druhá příčka za suverénní Belgií.
Logicky tak následovala baráž, kde na Chorvatsko, které už tehdy vedl Niko Kovać, čekal nevyzpytatelný Island. Už na hřišti soupeře byl chorvatský národní tým lepší, ovšem do odvety si přivezl nic neřešící bezbrankovou remízu. Před domácím publikem se Chorvaté ujali zásluhou Maria Mandžukiče vedení, ovšem ten samý hráč se následně nechal ještě do pauzy vyloučit, tak jako tak se ale na postupujícím týmu nic nezměnilo.
Na koho se zaměřit: Mario Mandžukić
Očekávaný tahoun chorvatské ofenzivní vozby se během pár let vypracoval z Dinama Záhřeb až do mnichovského Bayernu, kde rozhodně neplní žádnou podřadnou roli, naopak často je to právě on, kdo dokáže zabrat a rozhodnout klíčový moment. Ostatně tuto roli plnil už na minulém ME, kde nejprve dvěma brankami připravil o naděje na bodový zisk Irsko, aby následně zařídil cennou remízu s Itálií. Po porážce se Španěly však nakonec Chorvatsko tak jako tak do vyřazovacích bojů nepostoupilo.
Během té doby však ušel Mandžukić další obrovský kus cesty. Právě po již zmíněném turnaji měl za sebou Mario zlomovou sezónu ve Wolfsburgu, za který dokázal nasázet 12 ligových branek, což bylo na tým, který bojoval ve středu tabulky, slušné číslo. Přesto Mandžukičovi před nástupem do Mnichova věřil málokdo, před sebou totiž měl jednoho z dlouhodobě nejlepších bundesligových střelců Maria Gómeze. Především díky jeho zranění však urostlý Chorvat ihned po svém příchodu dostal od Juppa Henyckese důvěru, kterou splatil měrou vrchovatou, když během úvodních deseti ligových kol nasázel osm branek. Až na výpadky vinou zranění si poté Mandžukić svoji pozici udržel a Gömez následně během letní přestávky odešel do italské Fiorentiny.
Úbytek konkurence však vykompenzovala změna na trenérském postu, kde Juppa Heynckese nahradil Pep Guardiola, pod kterým rozhodně neměl Mandžukić na růžích ustláno. Častokrát nastupoval pouze z lavičky, ovšem přesto dokázal vylepšit své předchozí maximum a ve všech soutěžích zaznamenal 25 zásahů do černého. Na finále DFB-Pokalu však nebyl Mandžukić nominován, přičemž následně svým odjezdem pouze přiživil spekulace o svém letním odchodu, čemuž nahrává i příchod Roberta Lewandowskiho, který do Mnichova dorazí po konci smlouvy od rivala z Dortmundu.
Na postupu do Brazílie se Mandžukić v kvalifikaci podílel třemi brankami, ovšem stejný počet svým spoluhráčům připravil (byl u poloviny chorvatských gólů ve skupině) a následně vstřelil rozhodující branku v baráži s Islandem, čímž pouze dokázal, kde je jeho největší síla - zvládat klíčové momenty. Známou předností vytáhlého kanonýra je hra hlavou, skvělý pohyb ve vápně, ale i práce pro tým, což ukazuje třeba tím, že se nebojí stáhnout pro míč do středu pole. Společně s Dejanem Lovrenem, Lukou Modričem a Ivanem Rakitičem by měl Mario Mandžukić patřit mezi hlavní tahouny chorvatského výběru.
Trenér: Niko Kovać
Po konci uznávaného kouče Slavena Biliče, jenž si odbyl derniéru na mistrovství Evropy 2012, nastoupil na lavičku ambiciózního mužstva Igor Stimać. Ten zprvu nechal zapomenout na práci svého bývalého reprezentačního spoluhráče, avšak postupem času se výsledky i předváděná hra zhoršily, což vyvrcholilo sérií čtyř kvalifikačních zápasů bez výhry, načež sám Stimać na pozici reprezentačního trenéra rezignoval.
Uvolněný post nemohl krátce před samotným šampionátem (Chorvatsko nakonec postoupilo z baráže) zaujmout nikdo jiný než Niko Kovać. Ten už měl tou dobou zkušenosti s mládežnickou reprezentací, kterou společně se svým bratrem Robertem úspěšně vedl v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015. Bývalý dlouholetý kapitán chorvatské reprezentace před sebou neměl snadný úkol, ovšem krátce po svém nástupu, kdy už měl podepsanou dvouletou spolupráci, dokázal v baráži vyzrát na Island a dotáhl Chorvatsko na závěrečný turnaj do Brazílie.
Jak už bylo naznačeno, Niko Kovać má za sebou hodně bohatou hráčskou kariéru, která je z velké části spojená především s německou Bundesligou. Rodák z Berlína začal hrát fotbal za klub Hertha Zehlendorf, kde se v pouhých 17 letech stal členem prvního týmu. To pochopitelně nemohlo uniknout pozornosti slavnějších klubů a po pouhém roce se Niko stěhoval do Herthy BSC, která tehdy působila ve druhé nejvyšší soutěži.
Po čtyřech letech následoval přestup do Leverkusenu, kde se Niko poprvé na klubové úrovni setkal se svým bratrem Robertem, ale po fotbalové stránce mu zde pšenka zrovna dvakrát nekvetla. Také kvůli tomu přišel v létě roku 2001 přestup do Hamburku, potom si Kovać vyzkoušel ještě angažmá ve slavném Bayernu Mnichov, kde se podruhé setkal s mladším bratrem Robertem. Niko však ve slavném klubu plnil zejména roli náhradníka a také proto s radostí přijal nabídku Herthy, kde znovu působil mezi lety 2003 až 2006. Po mistrovství světa v Německu se Kovać s berlínským týmem rozloučil a na závěr kariéry zamířil do Rakouska, konkrétně do Red Bullu Salzburg, kde po dalších třech letech hráčskou kariéru ukončil. Mezi lety 1996 až 2008 samozřejmě reprezentoval Chorvatsko, za které odehrál 83 zápasů.
Niko Kovać se už během své hráčské kariéry netajil, že by se chtěl stát trenérem, což mu jako první symbolicky umožnil právě Salzburg, kde začal u rezervy. Postupně se vypracoval na asistenta Ricarda Monize u prvního mužstva. Po Monizově odchodu byl pasován do role hlavního kandidáta na uvolněný post, ten však zaujal Roger Schmidt. Na začátku roku 2013 tak Niko společně se svým bratrem Robertem převzal chorvatskou reprezentaci do 21 let, odkud se postupem času dostal až do současné pozice. Kovać povede Chorvatsko i v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2016.
Přednosti
Největší předností chorvatského výběru je bezesporu ofenziva. Zejména bundesligové trio Perišić - Olić - Mandžukić dokáže zamotat hlavu prakticky každému, prvně jmenovaná dvojice je navíc skvěle sehraná z Wolfsburgu. Hodně však bude záležet na podpoře, ovšem Ivan Rakitić a především Luka Modrić by měli být zárukou, že ani zde nebude pověstná Achillova pata Chorvatů.
Slabiny
Obecně dlouhodobým problémem Chorvatska je naopak defenzivní složka, která sice nepostrádá zkušenosti (akorát Dejan Lovren vyčnívá z věkového průměru), avšak se šikovnými Brazilci nebo hbitými Kamerunci by mohla mít čtveřice kolem Vedrana Ćorluky nemalé problémy. Z ideálního složení navíc nemohou do Brazílie odcestovat hned dva články - Josip Šimunić si odpykává disciplinární trest a Ivana Striniče vyřadilo zranění. Levý kraj obrany tak pravděpodobně obsadí stárnoucí Danijel Pranjić, který už se jednou s reprezentačním dresem rozloučil.
Další potíže může Chorvatům způsobit poměrně úzká lavička. Zde by za normálních okolností seděli například Ivo Iličević, Niko Kranjčar nebo třeba Mateo Kovačić, který se při absenci Milana Badelje s největší pravděpodobností přesune do základní sestavy, přičemž prvně jmenované duo trápí zranění. Akorát do útoku má Niko Kovać širší výběr.
Předpokládaná sestava
Stipe Pletikosa - Darijo Srna, Dejan Lovren, Vedran Ćorluka, Danijel Pranjić - Ivan Rakitić, Luka Modrić - Ivan Perišić, Mateo Kovačić, Ivica Olić - Mario Mandžukić
Historie
První zmínka o fotbale nás z pohledu Chorvatska zavede do Rijeky, psal se rok 1873, kam ho přinesli Angličané. Chorvatský fotbalový svaz (HNS) byl poté založen roku 1912, přestože kluby hrály regulérní zápasy již dříve. Jak je známo, Chorvaté byli součástí bývalé Jugoslávie, která z jejich přítomnosti dlouhodobě těžila. Na první mistrovství světa v roce 1930 ale odjelo mužstvo bez Chorvatů, kteří samotný turnaj bojkotovali, Jugoslávie dokonce získala bronzové placky. Premiéra pod vlastním jménem přišla na řadu až roku 1940, kdy Chorvatsko v Budapešti nejtěsnějším možným rozdílem porazilo domácí Maďary. Následně však přišlo opět sloučení pod bývalou Jugoslávii.
Zlomovým rokem pro samotný vývoj chorvatské reprezentace byl rok 1987. Tehdy Jugoslávie uspěla na mistrovství světa hráčů do 20 let v Chile, když ve finále porazila Německo, přičemž spousta tehdejších nadějí pocházela z Chorvatska. Jednalo se například o Zvonimira Bobana, Roberta Prosinečkiho, Davora Šukera nebo Roberta Jarniho. Následoval mír v Jugoslávii a HNS se takřka 80 let po svém založení stalo konečně právoplatným členem FIFA a UEFA. Národní tým pak začal sklízet plody úspěšné práce. První opravdu výrazný úspěch přišel roku 1996, kdy se mužstvo pod vedením trenéra Blaževiče a kanonýra Šukera probojovalo až do čtvrtfinále ME, kde ho zastavil pozdější šampion z Německa. O pouhé dva roky později se však Chorvatsku podařila na mistrovství světa dokonalá odplata, když hrdé Němce zostudilo výsledkem 3:0. Potom sice ambiciózní celek nestačil na Francii, ale v bitvě o třetí místo těsně udolal Nizozemsko. Davor Šuker "korunoval" úspěch cenou pro nejlepšího střelce turnaje.
Na MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku nedokázali Chorvaté zopakovat postup ze skupiny, přesto o sobě dali vědět, když udolali silnou Itálii. Rovněž ve skupině skončily chorvatské naděje na evropském šampionátu o dva roky později a tentýž výsledek se opakoval i na dalším mistrovství světa. S velkými ambicemi odjížděli Chorvaté do Portugalska (2004) i Německa (2006), ovšem zde nedokázali shodně vyhrát ani jeden jediný zápas. O poznání vydařenější bylo Euro 2008, kde se Chorvatsko protlačilo do čtvrtfinále, následně ale po penaltách nestačilo na Turky. Na posledním světovém mistrovství dokonce Chorvaté chyběli a před dvěma roky na ME nedokázali potvrdit roli černého koně turnaje a nepostoupili ze skupiny. Dokáže tak Chorvatsko konečně využít svůj potenciál?
Kvalifikace
Po neúspěšné kvalifikaci o mistrovství světa 2010 a nevydařeném ME o dva roky později si chtěli Chorvaté napravit reputaci, což se jim zpočátku dařilo, když z úvodních šesti kvalifikačních zápasů vydolovali slušných šestnáct bodů. Jediná ztráta se přitom udála na belgické půdě, kde však Chorvatsko taktéž vedlo. Ve zbývajících čtyřech duelech ale následovaly hned tři porážky (dvě od Skotska), čímž na Chorvaty zbyla pouze druhá příčka za suverénní Belgií.
Logicky tak následovala baráž, kde na Chorvatsko, které už tehdy vedl Niko Kovać, čekal nevyzpytatelný Island. Už na hřišti soupeře byl chorvatský národní tým lepší, ovšem do odvety si přivezl nic neřešící bezbrankovou remízu. Před domácím publikem se Chorvaté ujali zásluhou Maria Mandžukiče vedení, ovšem ten samý hráč se následně nechal ještě do pauzy vyloučit, tak jako tak se ale na postupujícím týmu nic nezměnilo.
Na koho se zaměřit: Mario Mandžukić
Očekávaný tahoun chorvatské ofenzivní vozby se během pár let vypracoval z Dinama Záhřeb až do mnichovského Bayernu, kde rozhodně neplní žádnou podřadnou roli, naopak často je to právě on, kdo dokáže zabrat a rozhodnout klíčový moment. Ostatně tuto roli plnil už na minulém ME, kde nejprve dvěma brankami připravil o naděje na bodový zisk Irsko, aby následně zařídil cennou remízu s Itálií. Po porážce se Španěly však nakonec Chorvatsko tak jako tak do vyřazovacích bojů nepostoupilo.
Během té doby však ušel Mandžukić další obrovský kus cesty. Právě po již zmíněném turnaji měl za sebou Mario zlomovou sezónu ve Wolfsburgu, za který dokázal nasázet 12 ligových branek, což bylo na tým, který bojoval ve středu tabulky, slušné číslo. Přesto Mandžukičovi před nástupem do Mnichova věřil málokdo, před sebou totiž měl jednoho z dlouhodobě nejlepších bundesligových střelců Maria Gómeze. Především díky jeho zranění však urostlý Chorvat ihned po svém příchodu dostal od Juppa Henyckese důvěru, kterou splatil měrou vrchovatou, když během úvodních deseti ligových kol nasázel osm branek. Až na výpadky vinou zranění si poté Mandžukić svoji pozici udržel a Gömez následně během letní přestávky odešel do italské Fiorentiny.
Úbytek konkurence však vykompenzovala změna na trenérském postu, kde Juppa Heynckese nahradil Pep Guardiola, pod kterým rozhodně neměl Mandžukić na růžích ustláno. Častokrát nastupoval pouze z lavičky, ovšem přesto dokázal vylepšit své předchozí maximum a ve všech soutěžích zaznamenal 25 zásahů do černého. Na finále DFB-Pokalu však nebyl Mandžukić nominován, přičemž následně svým odjezdem pouze přiživil spekulace o svém letním odchodu, čemuž nahrává i příchod Roberta Lewandowskiho, který do Mnichova dorazí po konci smlouvy od rivala z Dortmundu.
Na postupu do Brazílie se Mandžukić v kvalifikaci podílel třemi brankami, ovšem stejný počet svým spoluhráčům připravil (byl u poloviny chorvatských gólů ve skupině) a následně vstřelil rozhodující branku v baráži s Islandem, čímž pouze dokázal, kde je jeho největší síla - zvládat klíčové momenty. Známou předností vytáhlého kanonýra je hra hlavou, skvělý pohyb ve vápně, ale i práce pro tým, což ukazuje třeba tím, že se nebojí stáhnout pro míč do středu pole. Společně s Dejanem Lovrenem, Lukou Modričem a Ivanem Rakitičem by měl Mario Mandžukić patřit mezi hlavní tahouny chorvatského výběru.
Trenér: Niko Kovać
Po konci uznávaného kouče Slavena Biliče, jenž si odbyl derniéru na mistrovství Evropy 2012, nastoupil na lavičku ambiciózního mužstva Igor Stimać. Ten zprvu nechal zapomenout na práci svého bývalého reprezentačního spoluhráče, avšak postupem času se výsledky i předváděná hra zhoršily, což vyvrcholilo sérií čtyř kvalifikačních zápasů bez výhry, načež sám Stimać na pozici reprezentačního trenéra rezignoval.
Uvolněný post nemohl krátce před samotným šampionátem (Chorvatsko nakonec postoupilo z baráže) zaujmout nikdo jiný než Niko Kovać. Ten už měl tou dobou zkušenosti s mládežnickou reprezentací, kterou společně se svým bratrem Robertem úspěšně vedl v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015. Bývalý dlouholetý kapitán chorvatské reprezentace před sebou neměl snadný úkol, ovšem krátce po svém nástupu, kdy už měl podepsanou dvouletou spolupráci, dokázal v baráži vyzrát na Island a dotáhl Chorvatsko na závěrečný turnaj do Brazílie.
Jak už bylo naznačeno, Niko Kovać má za sebou hodně bohatou hráčskou kariéru, která je z velké části spojená především s německou Bundesligou. Rodák z Berlína začal hrát fotbal za klub Hertha Zehlendorf, kde se v pouhých 17 letech stal členem prvního týmu. To pochopitelně nemohlo uniknout pozornosti slavnějších klubů a po pouhém roce se Niko stěhoval do Herthy BSC, která tehdy působila ve druhé nejvyšší soutěži.
Po čtyřech letech následoval přestup do Leverkusenu, kde se Niko poprvé na klubové úrovni setkal se svým bratrem Robertem, ale po fotbalové stránce mu zde pšenka zrovna dvakrát nekvetla. Také kvůli tomu přišel v létě roku 2001 přestup do Hamburku, potom si Kovać vyzkoušel ještě angažmá ve slavném Bayernu Mnichov, kde se podruhé setkal s mladším bratrem Robertem. Niko však ve slavném klubu plnil zejména roli náhradníka a také proto s radostí přijal nabídku Herthy, kde znovu působil mezi lety 2003 až 2006. Po mistrovství světa v Německu se Kovać s berlínským týmem rozloučil a na závěr kariéry zamířil do Rakouska, konkrétně do Red Bullu Salzburg, kde po dalších třech letech hráčskou kariéru ukončil. Mezi lety 1996 až 2008 samozřejmě reprezentoval Chorvatsko, za které odehrál 83 zápasů.
Niko Kovać se už během své hráčské kariéry netajil, že by se chtěl stát trenérem, což mu jako první symbolicky umožnil právě Salzburg, kde začal u rezervy. Postupně se vypracoval na asistenta Ricarda Monize u prvního mužstva. Po Monizově odchodu byl pasován do role hlavního kandidáta na uvolněný post, ten však zaujal Roger Schmidt. Na začátku roku 2013 tak Niko společně se svým bratrem Robertem převzal chorvatskou reprezentaci do 21 let, odkud se postupem času dostal až do současné pozice. Kovać povede Chorvatsko i v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2016.
Přednosti
Největší předností chorvatského výběru je bezesporu ofenziva. Zejména bundesligové trio Perišić - Olić - Mandžukić dokáže zamotat hlavu prakticky každému, prvně jmenovaná dvojice je navíc skvěle sehraná z Wolfsburgu. Hodně však bude záležet na podpoře, ovšem Ivan Rakitić a především Luka Modrić by měli být zárukou, že ani zde nebude pověstná Achillova pata Chorvatů.
Slabiny
Obecně dlouhodobým problémem Chorvatska je naopak defenzivní složka, která sice nepostrádá zkušenosti (akorát Dejan Lovren vyčnívá z věkového průměru), avšak se šikovnými Brazilci nebo hbitými Kamerunci by mohla mít čtveřice kolem Vedrana Ćorluky nemalé problémy. Z ideálního složení navíc nemohou do Brazílie odcestovat hned dva články - Josip Šimunić si odpykává disciplinární trest a Ivana Striniče vyřadilo zranění. Levý kraj obrany tak pravděpodobně obsadí stárnoucí Danijel Pranjić, který už se jednou s reprezentačním dresem rozloučil.
Další potíže může Chorvatům způsobit poměrně úzká lavička. Zde by za normálních okolností seděli například Ivo Iličević, Niko Kranjčar nebo třeba Mateo Kovačić, který se při absenci Milana Badelje s největší pravděpodobností přesune do základní sestavy, přičemž prvně jmenované duo trápí zranění. Akorát do útoku má Niko Kovać širší výběr.
Předpokládaná sestava
Stipe Pletikosa - Darijo Srna, Dejan Lovren, Vedran Ćorluka, Danijel Pranjić - Ivan Rakitić, Luka Modrić - Ivan Perišić, Mateo Kovačić, Ivica Olić - Mario Mandžukić
Program zápasů - skupina A
12.06.2014
São Paulo
19.06.2014
Manaus
23.06.2014
Recife
Konečná nominace
Datum nar.
08.01.1979
27.10.1984
14.05.1993
Datum nar.
05.02.1986
05.07.1989
18.03.1985
01.05.1982
29.04.1989
10.01.1992
Datum nar.
25.02.1989
16.11.1992
06.05.1994
09.09.1985
02.02.1989
02.12.1981
10.03.1988
23.04.1987
20.12.1983
Datum nar.
25.02.1983
27.08.1985
21.05.1986
14.09.1979
21.09.1993
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků MS - Belgie
11.06.2014, 21:09
Představení účastníků MS - Alžírsko
11.06.2014, 19:46
Představení účastníků MS - Rusko
11.06.2014, 13:13
Představení účastníků MS - Korejská republika
11.06.2014, 09:12
Představení účastníků MS - Německo
10.06.2014, 19:06
Představení účastníků MS - Ghana
10.06.2014, 16:13
Představení účastníků MS - Portugalsko
10.06.2014, 13:23
Představení účastníků MS - USA
10.06.2014, 09:11
Představení účastníků MS - Argentina
09.06.2014, 21:20
Představení účastníků MS - Nigérie
09.06.2014, 17:59
Představení účastníků MS - Bosna a Hercegovina
09.06.2014, 15:15
Představení účastníků MS - Írán
09.06.2014, 12:04
Představení účastníků MS - Francie
08.06.2014, 22:08
Představení účastníků MS - Ekvádor
08.06.2014, 19:00
Představení účastníků MS - Švýcarsko
08.06.2014, 15:55
Představení účastníků MS - Honduras
08.06.2014, 10:38
Představení účastníků MS - Uruguay
07.06.2014, 21:00
Představení účastníků MS - Itálie
07.06.2014, 18:01
Představení účastníků MS - Anglie
07.06.2014, 15:00
Představení účastníků MS - Kostarika
07.06.2014, 12:02
Představení účastníků MS - Kolumbie
06.06.2014, 21:25
Představení účastníků MS - Pobřeží slonoviny
06.06.2014, 18:12
Představení účastníků MS - Řecko
06.06.2014, 15:03
Představení účastníků MS - Japonsko
06.06.2014, 13:00
Představení účastníků MS - Španělsko
05.06.2014, 20:58
Představení účastníků MS - Chile
05.06.2014, 18:06
Představení účastníků MS - Nizozemsko
05.06.2014, 14:59
Představení účastníků MS - Austrálie
05.06.2014, 12:02
Představení účastníků MS - Brazílie
04.06.2014, 21:01
Představení účastníků MS - Mexiko
04.06.2014, 17:56
Představení účastníků MS - Kamerun
04.06.2014, 15:00
Komentáře (156)
Přidat komentářParádní sestava, z tý ofenzivní části jde strach
ani moc ne, v kvalifikaci dali nejmíň gólů spolu s řekama
V realu moc ne, ale papírově vypadají opravdu výborně.
dali, protože nabíjeli kanony na MS VATRENI!!!!!!!!
Hvězda Mannžukič? Mysliím si že spíš Modrič momentálně asi nejlepší SZ :) černý kun turnaje Modrič Rakitič ( oba nejlepší sezonu letos) do toho s formou hrajici Perišič a utok Olič a Mandžukič OBRANA sice není nijak nabitá ale Čorluka a Srna si to myslím odehrajou a hlavně Lovren patřil k nejlepším v Southamp.
Budu jim fandit. Už na EURU hráli super, tak doufám že teď aspoň udělají skupinu.
Velka skoda Kranjcara A taky skoda Eduarda se Sammirem...
Kranjcara určite, Eduardo je v konečnej nominácií nie?
Velka skoda Halilovica.
Ten bude mít ještě dost a dost času
Kovacic
Tohle mi prijde jako blbost, urcite tam bude Vukojevic. S touhle sestavou by nemeli moc sanci.
Ved tam je: Ognjen Vukojević (Dynamo Kyjev).
Aha, pardon.
Luka na pivotu ok, ale s Rakitičem? To těžko, ne?
Už sme to probírali s BJem tady... http://www.eurofotbal.cz/clanky/deschamps-do-konecne-nominace-zaradil-i-zraneneho-riberyho-258065/#forum
Podle mě Kovač bude Kovačiće stavět buď jako žolíka, nebo do základu na RAM. Jiný variantě dávám tak 15 %.
http://spielverlagerung.de/2014/06/01/ein-bisschen-dunga-fur-kroatien/
Akorát tam mají ještě Badelje místo Vukojeviće... Ten by ale v základu snad stejně nebyl, to není typický DM.
střed Rakitič, Modrič, Kovačič je brutální
Este to chce dobreho defenzivneho zaloznika.
Hvězdu týmu bych čekal Modriće, takže za Maria pro jv (o to víc, že je to fanoušek BVB, kteří obvykle stojí za tím, že Mandžukić neni týmovým hráčem...)
Tak hlavní hvězda Chorvatů je bezesporu Luka!
Prdlajs po této sezóně již Rakitič
no to tady popik-pupik má pravdu, rakitič je ozdoba.........Prostě Luka
Hvězda je teda daleko větší Modrič, než Mandžukič, to obecně. A i tuhe sezónu měl jasně lepší, ale neva, tady je spíš vidět, kdo to píše, člověk, co sleduje Bundesligu.
Což je na druhou stranu fajn - aspoň ti k tý hvězdě (která neni o moc menší a pro tým o nic míň důležitá) napíše něco víc než jen suchý fakta z wikipedie...
Viz Curkoušek. Napsat tam tohle, tak je pohoda. Takhle si vybírat hvězdu podle toho, jestli k ní vím něco víc a né skutečně podle toho, kdo je opravdu nejlepší, je teda zvláštní.
Nj, chápu.
Nechcem to myslieť nijak útočne ani zle, ale to isté sa dá použiť na teba, pretože máš Modrića viacej na očiach než Mandžukića.
Ak však sleduješ BL, potom to beriem späť
Zaprvé sleduju i BL, za druhé speciálně Maria mam z Bayernu asi nejradši a za třetí troufám si tvrdit, že Modrič je tak úžasnej hráč a letos byl tak výbornej, že o tom jen ztěží někdo může pochybovat. Ale už je to do budoucna vyřešené, tak neni o čem
Tak potom platí čo som napísal vyššie, beriem to späť.
*stěží
Banda vidláků, přehrají všechny tři zápasy ve skupině a turnaje odejdou bez bodu.
Jinak misto hvezdy mohl byt nazev hrac ke sledovani nebo tak neco. Predeslo by se blbym kecum v diskuzi a u velkych tymu( Argentina,Portugalsko,Anglie...) se muzou redaktori zamerit na me zname hrace. O Messim, Ronaldovi nebo Iniestovi vime uz vsechno
*mene zname
Tak to máte mít (juhu, vyhnu se CR7!! )
V praci mame za napad, ktery prinese zlepseni nebo usnadni praci 1000Kc. Kolik to dela tady?
Tady za to dostaneš o litr míň než v práci.
tisíc korun, ale ještě je třeba to zdanit a strhnout náklady na práci, každopádně místo šeku očekávej spíše fakturu
Takže neděláš nic jinýho, říkáš jo?
Tu to není práce, ale zábava.
Zdravá směs
proč ti vadí CR7 a ne Messi ?
Všechno? Ty víš, jak dlouhý maj péra?? Já teda ne a celkem by mě to zajímalo...
spolu s trenerom tesne pod 4 metry.
Ale náhodou by to bylo zajímavý srovnání, která repre je na tom nejlíp xD
Ani ne.
konečně by taky něco vyhráli afričani...
Jasné 2. místo ve skupině za Brazilcema
Oproti týmu co měli před 16lety jsou to sráči, podle mě nepostoupí
V tej časti "Slabiny" budete pri každom tíme písať o absenciách? Bolo by to vhodné, alebo urobiť samostatnú časť o chýbajúcich hráčoch.
Teď, jak se dívám na tu sestavu. Tak mají silný tým, jak sviňa. Nedivil bych se tomu, kdyby rupli hned Brazilce.
Sestava parádní, ale to není všechno. Záleží i na tom, jestli trenér má něco v hlavě nebo ne. A tím pádem, jak se budou prezentovat po herní a taktické stránce záleží fakt šíleně na trenéru.. To jsem si zase nedávno silně uvědomil, když hrálo Německo. Kádr nadupaný, ale hra bezmyšlenkovitá..
Já myslel, že Lowe je dobrý trenér. Koho by sis přál?
Klinsmana
Neříkám, že nemá nic v hlavě - to nebylo myšleno na něj, ale rozhodně ho nemám rád. Strašně tvrdohlavý člověk a lepších trenérů se najde spousta. On má svoje favority a ty bude stavět i kdyby na chleba nebylo. A hrou a nápady kterými se v poslední době prezentuje mě v mém názoru čím dál více utvrzuje..
Škoda, že trenér nemůže být u klubu a repre zároveň - to by byl Klopp jasnou volbou
Ale môže, Vlado Weiss stíhal aj Slovan aj slovenskú repre
No mě právě taky napadl Klopp, ale to by byla škoda, aby odcházel od rozdělané práce v BVB. No mě mrzí, že hrozně přehlíží Kisslinga. To je hrozná škoda. Ten hráč byl měl řádit v repre. I když teď je zraněný, že? Jinak nevím jestli se dá věřit Klosemu v Laziu jsem ho nesledoval.
Jo, je zraněný... ale o to nejde. Jogi s ním má prostě nějaký problém a tak ho nevezme a basta!
U Kloseho je celkem jedno jak hraje v klubu, v repre hraje skoro vždycky jako král. Obzvlášť pak na velkých turnajích. Já mu věřím..
No už je starší no, ale na turnajích zabiják to je pravda. Uvidíme, rekord by mohl překonat.
Dobrý je, ale oproti jiným velkým zemím, třeba Itálii nebo Francii, je trenér prostě německou slabinou.
Postupem potvrdili, že patří do evropské elity, ale po skupině budou končit.
Na domácí Brazilce nemaj a ta oslabená lavička a unava hvězd Rakitiče a Modriče to hraje pro skoro domácí Aztéky a fyzicky nabušené Camerunce
Těším se na ně, snad postoupí
Postoupí, věřím jim
problem je ze jedine preveren DM v tom time je Vukojevic a mlady Mocinic ktory mal fakt vybornu sezonu ale na zaklad to ani zdaleka nie je,ak by sa vykartoval Vukojevic alebo zranil tak su nahraty,na Kovacicovi to postavit nemozu,on je typovo uplne rovnaky ako Modric,rozda loptu,odbehne si od protihraca a uvolni priestor ale tu defenzivnu zlozku nema tak dobru,Vida myslim na DM nejaky cas nastupoval tak mozno aj on by tam zahra..ako je na tom vlastne Vukojevic s formou?
Budu ji fandit, už jen kvůli tomu Šimuničovi je to nesprvedlivý. K boji za vlast připraven
Šimunoviš pyká za svoji tupost a zaslouženě.
Samozřejmě Šimunič, jsem to napsal, jak vůl.
Pykat za to, že je to vlastenec a to se v dnešním světe nenosí.
Nepyká za to, že je vlastenec, ale že je trouba a nedává si pozor na hubu. Já jsem taky vlastenec, ale nikdy bych se nesnížil k tomu, abych vykřikoval nacistická a fašistická hesla. Jak jsem řek je to trouba a pyká za to zaslouženě.
A co třeba svoboda slova?
Kdy všichni pochopí, že svoboda neznamená můžu vše, ale zodpovědnost za své činy.
Slova a činy nejsou to samé.
A ty slova si řekl pro sebe, nebo to byl čin, při kterém zapojil celý stadion do toho pokřiku?
Snad na něho nechceš házet odpovědnost za odezvu stadionu? On prostě něco zařval, nikomu nic neprovedl a je potrestán za svůj názor.
Takže když třeba Lahm zařve v Mnichově do amplionu Sieg, ozve se sborové Heil, tak je vše ok?
Ano.
nepochopil si.
ty jsi dobře mimo
Tyvole, tobě se tu regulérně vysmal i Merle A nutno říct, že sis to zasloužil. Tomu říkam klesnout pod dno.
A co říkal Šimunič? Připraven pro vlast? Co všechno se nesmí říkat? Možná to kdysi řek nějaký Ustašovec, ale vcelku je to normální věta.
Kdyz ti reknu, ze ti vyvrazdim celou rodinu, zplynuju psa, podpalim barak, ze vim kde bydlis a ze mi neuteces a ze jses menecenna mrdka, je to taky svoboda slova? Ty svobodo
Ano. Pořád je to svoboda slova.
Domingo ale opravdu ví, kde bydlíš.
Ne není, jelikož tohle se svobodou nemá nic společného.
aw
Tu se více než kdy jindy hodí to italské přísloví: Jakmile promluvíš, ztrácíš možnost mlčet
To není svoboda slova, ale vyhrožování, které je správně trestné. Ale je snad dost velký rozdíl říct "Připraven pro vlast" a říct "Vyvraždím ti rodinu"!
"Vlastenec" může mít v Chorvatsku více významů.
Je o tom psáno i v článku "bojkot Jugoslávie r.1938 na MS a v r.1940 zápas jako samostatní", tehdy vlastenci ustašovci
Hrvati, budu vám fandit!!!
Tak tiež
Defenzíva a bránkaři budou na MS rozhodovat zápasy, a když je defenzíva slabimou tak by radši viděl v bráně Subašiče než veterána Pletikosu
Hráči ke sledování? Jednoznačně Rebič(ten se do hry, ale nejspíš moc nepodívá), Kovačič a Brozovič....Močiniče jsem přílíš hrát neviděl
to je Pletikosa lepší jak Subašič?
Dřiv ano, nyní ne.
OT: dufam, ze Marceloburger ostane. a Luisa do Realu fakt nechcem, nech ostane v Poole.
http://www.marca.com/eventos/directo/2014/06/04/15643/asilovivimos.html
Chorvatsko má velmi nádějnou generaci/21, která by měla hrát ME příští rok u nás, uspět a zároveň se kvalifikovat na Olmpiádu znovu do Brazilie, a doufejme že také Českou 21.
A současnej trenér si tak společně s bratrem připravují budoucnost fotbalu v Chorvatsku
Hmmmm, ta obrana s brankářem je ale slabota... To proti pozičně dobře hrajícím mexikánům a proti nabuzené Brazíli nedopadne pro Chorvaty dobře... škoda, pač zálohu a útok mají skvělý..
Teď nevím proč je zrovna Čorluka, Srna a Lovren velká slabota?
Jaký post hraje ten Vrsaljko?
Pokud se nemýlím měl by to být spíše pravý obránce. Je to mlaďoch, ale jak hraje to se mě neptej.
Přítelkyně tipuje postup Chorvatska a Brazílie a ja taky.
Když už nic jiného, tak se aspoň nehádáte.
Chcel si povedať: v tejto smere...
Čí to byla přítelkyně, která tehdy vyhrála tu fantasy?
Liveral
Chorvátsku jazdu na MS a gala predstavenie Davora si vybavujem moc dobre. Zrovna sme boli na dovolenke v Juhoške a ,,domorodci" to prežívali fakt neskutočne. Nešlo im nepriať.
Nemám ho moc rád, ale kurz 65 na nejlepšího střelce MS je celkem lákavý
Tak hned zkraje by mohli obrat o body domácí, to by byl na rozjezd slušnej počin.
nejvíc s těším na Kovačiče,celkově jim budu přát.
chorvatsko dotoho
Chorvatsko i díky mnohým zraněním nezaboduje na tomto MS
Niko Kovač nominace Jen se zeptám Nikola Kalinič z Dněpru taktéž zraněn?
Papírově maj neskutečně nabitou sestavu od zálohy po útok, zatim to sice moc nedokazujou, ale já věřim, že právě na MS ukážou, že na to maj.
Chorvaté zrušili své dopolední tréninky a budou trénovat jenom večer, prý je přes den moc horko a vlhko ... to je chci vidět v tom Manausu
Ofenzíva by nemala byť problémom, obrana už môže trochu škrípať. Chorvátom ale budem priať ako vždy. V skupine skončia na 2.mieste za Brazíliou.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele