Souhrn kvalifikace o postup na ME 2024 - pátek 16.6.
Slovinsko se muselo obejít na půdě Finska bez své brankářské jednička Jana Oblaka a duel nezvládlo. V Helsinkách se trefovali pouze domácí, konkrétně skórovali Pohjanpalo s Antmanem. Francie ani Anglie nezaváhaly, tři body urvalo i Švýcarsko, naopak Dánsko mělo hodně na kahánku, aby po duelu s Kazachstánem neztratilo také se Severním Irskem. Nakonec však i mužstvo Kaspera Hjulmanda slavilo výhru...
Skupina B
Gibraltar - Francie 0:3
Góly: 3. Olivier Giroud, 45+3. Kylian Mbappé (pen.), 78. Ayman Mouelhi (vl.)
Francie jakožto největší favorit skupiny B vyhrála v kvalifikačním cyklu o EURO 2024 také potřetí v řadě a i nadále jistě směřuje za postupem na turnaj. Byla by opravdu velká senzace, kdyby Gibraltar uhrál s nynějšími vicemistry světa jakýkoli pozitivní výsledek, takový scénář každopádně nenastal. Hosté do obrátky zaznamenali dva přesné zásahy, po ní pak ještě jeden.
Hosté potvrzovali roli favorita už od úvodních okamžiků. A hned ve 3. minutě se ujali průběžného a očekávaného vedení. Coman z pravé strany vyslal přesný pas na hranici brankového území, tam si nejvýše naskočil sbíhající si Giroud a hlavou pohotově zacílil. Francouzský forvard tak parádně oslavil další ze svých milníků v dresu Les Bleus, byl to pro něj totiž již 123. start v nároďáku, kterým dorovnal na třetím místě statistik v počtu nástupů Thierryho Henryho.
I poté měla Francie utkání plně pod svou kontrolou. Jenže v koncovce se jí úplně nedařilo podle představ. Ve 23. minutě nevyzrál Mbappé na brankáře Coleinga, ve 29. minutě trefil Tchouaméni brankovou konstrukci, ani Griezmannovi se pak ve 36. minutě nepovedlo zapsat na listinu střelců. V závěru poločasu každopádně přece Francie navýšila zaslouženě svoje vedení.
R. Chipolina totiž ve vlastní šestnáctce zahrál nedovoleným způsobem rukou, celou situaci ještě zkoumal VAR, a nakonec bylo rozhodnuto o pokutovém kopu. K němu se postavil Mbappé, jehož pokus k tyčce sice Coleing vystihl, zakončení ovšem bylo natolik přesné a prudké, že míč při cestě za brankovou čáru prostě nezastavil.
Ve druhém poločase stačilo Francii pouze hlídat pohotový náskok. Gibraltar se na žádný odpor nezmohl, ve finále pak mohl být rád, že inkasoval už jen jeden gól. K němu byl mimochodem velmi blízko v 52. minutě Griezmann, avšak svou levačkou pouze mířil do tyčky. Až v 78. minutě tak došlo na další změnu skóre, to když Mbappé pláchl po levé straně, přihrával následně do vápna, a odtud si srazil balón do vlastní sítě vracející se Mouelhi.
Řecko - Irsko 2:1
Góly: 15. Anastasios Bakasetas (pen.), 49. Georgios Masouras - 29. Nathan Collins
Řecko i po druhém kvalifikačním utkání o postup na EURO 2024 zůstalo stoprocentní. A po výhře nad Irskem pevně usadilo svoje boky na druhé příčce tabulky skupiny B, tři body před třetím Nizozemskem. Do poločasu byl ještě stav nerozhodný, po přestávce každopádně strhl vítězství na stranu Piratiko svou trefou Georgios Masouras. Hosté pak po ní odpověď nenašli.
Domácí vlétli na svého soupeře už od úvodních minut se vší parádou. Irsko bylo prakticky zatlačeno na vlastní polovině hřiště, a v podstatě tak nebylo divu, že inkasovalo v 15. minutě utkání. Brankář Bazunu v 11. minutě vyběhl hodně ostře ze své branky proti nabíhajícímu si Masourasovi a ve vlastní šestnáctce ho srazil k zemi. Hrálo se ale dál, sudí Lechner hru nepřerušil.
O pár okamžiků později mu však kolegové u videa poradili, aby se jal podívat k monitoru. Ne ovšem kvůli souboji Bazunua s Masourasem, nýbrž kvůli možné ruce v pokutovém území. A opravdu, opakované záběry odhalily, že bránící O'Dowda zasáhl ve vlastním vápně míč nedovoleně po centru zprava od Baldocka, takže se kopala penalta. K ní se postavil Bakasetas, jenž zvolil tvrdé zakončení a udělal moc dobře. Řeky dostal do těsného vedení.
Od té doby ovšem domácí notně polevili ve své aktivitě, takže se jejich protivník nakonec ve 27. minutě propracoval k vyrovnání. Smallbone rozehrál rohový kop centrem do pokutového území, tam Ferguson hlavou protáhl balón ještě blíže k tyčce, odkud pak jeho spoluhráč Collins pohotově zacílil. Signalizovaný sice byl zprvu ofsajd, situaci však následně přezkoumal VAR a ten nesprávný verdikt opravil.
Hosté každopádně vstoupili špatně také do druhého dějství, Masouras po pobídce od Bakasetase zacílil ukázkově na vzdálenější tyčku, přičemž tentokráte se již celek z Ostrovů z obdržené branky nevzpamatoval. Utkání mimochodem nakonec dohrával v oslabení, neboť se nechal vyloučit Doherty. Ten byl totiž hlavní postavou hromadné strkanice, pořádně se během ní chytnul především s Tsimikasem.
Tabulka
Skupina C
Malta - Anglie 0:4
Góly: 8. Ferdinando Apap (vl.), 28. Trent Alexander-Arnold, 31. Harry Kane (pen.), 82. Callum Wilson (pen.)
Klubovou scénu letos jednoznačně opanoval Manchester City. Slavil prvenství na poli Ligy mistrů, triumfoval v Premier League i FA Cupu. Jeho hráči tak cestovali k reprezentačnímu srazu jistě notně povzbuzeni, i tak se ale Gareth Southgate rozhodl nepostavit od základu ani jednoho z nich na půdě Malty. Na každý pád Anglie žádnou speciální pomoc nepotřebovala.
Když naposledy zvolil anglický stratég úvodní jedenáctku bez zaměstnanců The Citizens, psal se rok 2021. Tehdy The Three Lions narazili na jiného obecného outsidera evropského kontinentu, konkrétně na Andorru. Ve finále jako by Southgate jednoduše věděl, kdy si může dovolit někoho pošetřit. A v Ta' Qali jeho mužstvo opravdu nemělo výraznější potíže uzmout konečnou výhru.
Se třemi vítězstvími se mimochodem Angličané dostali na čelo tabulky skupiny C už o šest bodů dopředu. Ukrajina, Itálie i Severní Makedonie mají aktuálně shodně jen tři body, kdežto výběr z Ostrovů je stoprocentní, nutno ovšem připomenout, že zmíněná trojice má odehráno o jeden zápas méně než parta dvaapadesátiletého stratéga.
Po výsledkové stránce naopak svěřenci trenéra Micheleho Marcoliniho prožili vůbec nejhorší dosavadní mač v tomto kvalifikačním cyklu. Rozhodnuto přitom bylo prakticky už po zhruba půlhodině hry, kdy se jejich protivník trefil celkem třikrát. Co je ovšem pro Maltu daleko horší, to je fakt, že její sok nakonec ani nemusel vynakládat nějaké velké úsilí. Angličanům stačilo být hlavně produktivní a efektivně využívat své šance.
Hostům stačilo pouhých osm minut na to, aby se ujali vedení. Alexander-Arnold si ve středu pole počíhal na náběh Saky, který se na pravé straně dostal za rivalovu obranu, a ačkoli se pak snažil před prázdnou bránou najít sbíhajícího si Kanea, sumárně ani nemusel, poněvadž vracející se Apap usměrnil balón za vlastní brankovou čáru.
Ve 28. minutě přišla na řadu druhá změna skóre. Alexander-Arnold přitom jasně ukázal, že má v noze velkou sílu. Bránící S. Borg dokázal odvrátit míč po počínání Maddisona pouze ke svému protihráči, který následně pravačkou ukázkově zamířil na vzdálenější tyčku. A jenom o čtyři minuty později skóroval z penalty Kane, který potrestal faul Guillaumiera na svou osobu. Maltský středopolař skluz ve vlastním vápně vážně moc dobře nenačasoval.
Druhé dějství následně chtěla Anglie dohrát především v klidu a ve zdraví. Malta působila vlastně stejně mdle jako v prvním poločase, o to snazší práci její konkurent měl. Nakonec domácí přece ještě jednou inkasovali, znovu přitom proti nim byl nařízen pokutový kop, tentokráte poté, co S. Borg zahrál ve vlastním pokutovém území rukou po centru Wilsona. Ten mimochodem posléze jakožto exekutor v 83. minutě v koncovce neselhal.
Severní Makedonie - Ukrajina 2:3
Góly: 31. Enis Bardhi (pen.), 39. Eljif Elmas - 62. Illja Zabarnyj, 68. Juchym Konoplja, 83. Viktor Cyhankov
Zdálo se, že v tomhle kvalifikačním souboji o EURO 2024 se Severní Makedonie zaraduje z tříbodového výsledku. A hodně důležitého. Jenže kolaps, jaký nastal zhruba v poslední třetině tohoto utkání, jí jednoduše dost pokazil náladu. Ukrajině se během krátké chvíle nejen zdařilo dohnat dvougólové manko, ale nakonec díky klíčové trefě Viktora Cyhankova slavila i výhru.
Pokud by někdo na stadion do Skopje dorazil o něco později, specifikujme přitom tento časový úsek na první půlhodinu, o nic zásadního by ve finále nepřišel. Šancí v úvodních pasážích utkání bylo poskrovnu, situaci zkrátka pomohl rozpohybovat až moment z 28. minuty. Bardhi rozehrál rohový kop nakrátko s Alioskim, oba si míč rychle vyměnili.
Od druhého jmenovaného následoval centr do pokutového území, kde vznikla solidní skrumáž, a domácí se dožadovali nařízení pokutového kopu poté, co rukou zahrál Matvijenko. Sudí Fähndrich na výzvy zprvu nereagoval, když si však prohlédl záběry na videu, musel dát nakonec za pravdu protestujícím hráčům na hřišti. K penaltě se posléze postavil Bardhi, který uvážlivě volil střelu do protipohybu brankáře Trubina.
Události byly pro Severní Makedonii ještě radostnější ve 39. minutě. O jeden z nejpohlednějších gólů nejen tohoto kola kvalifikace bude zajisté usilovat Elmas, který přebral přihrávku od S. Ristovského a pak zacílil z velké dálky technicky parádně na vzdálenější tyčku. Trubin se po tomhle skvostu prostě marně natahoval.
Ukrajina se každopádně nevzdala. Nesložila zbraně předčasně a udělala moc dobře, poněvadž po přestávce zaznamenala famózní obrat. Až do 62. minuty měl balkánský celek zápas plně pod kontrolou, jenže první inkasovaný gól notně pošramotil jeho sebevědomí. Cyhankov svým pasem od rohového čtvrtkruhu našel hlavu Zabarnyje a ten merunu usměrnil za brankovou čáru.
V 67. minutě vyrovnal Konoplja, jehož přízemní zakončení z hranice šestnáctky skončilo ve spodním rohu brány. Jen o pět minut později přišla na řadu další katastrofa pro domácí, to když druhou žlutou a následnou červenou kartu inkasoval Musliu poté, co zastavil nedovoleně slibně se rozvíjející akci Vanata. A v 83. minutě Ukrajinci přesilovku napevno využili, jelikož hrubici zkoprnělé severomakedonské obrany ztrestal po Mudrykově pobídce hlavičkou Cyhankov.
Tabulka
Skupina D
Lotyšsko - Turecko 2:3
Góly: 51. Eduards Emsis, 90+4. Kristers Tobers - 22. Abdülkerim Bardakci, 61. Cengiz Ünder, 90+6. Irfan Kahveci
Fotbalisté Turecka ve třetím zápase kvalifikace o postup na Euro 2024 nezaváhali a v Lotyšsku po dramatické koncovce porazili domácí tým 3:2. Pobaltský celek sice dokázal na soupeřovo vedení hned dvakrát odpovědět, přičemž podruhé to bylo až v nastaveném čase prostřednictvím branky Kristerse Toberse. Ještě o několik minut později však přispěchal Irfan Can Kahveci a definitivně přihrál body favoritovi duelu.
Tak trochu ve stínu hokejových úspěchů své země zůstávali v poslední době lotyšští fotbalisté. Těm se vstup do nového kvalifikačního cyklu příliš nevydařil, když prohráli s Walesem. V pětičlenné skupině D si mnoho zaváhání nesmělo připsat ani Turecko, které si podle papírových předpokladů mělo rozdělit postupová místa s Chorvatskem a právě ostrovním týmem. Hlavním tématem tureckých médií však byly stále dozvuky istanbulského finále Ligy mistrů, v němž na zisk trofeje těsně nedosáhl Hakan Calhanoglu.
Turci od úvodních minut kontrolovali dění na trávníku, museli si ale stále hlídat zadní vrátka, jelikož celek z Pobaltí vyrážel do rychlých brejků. Po jednom takovém se ve 12. minutě dostal k dorážce Roberts Uldrikis, jehož pokus obětavě zblokoval jeden z obránců a zabránil otevření skóre. To se změnilo až ve 22. minutě, kdy se na druhé straně prodral k hlavičce Abdülkerim Bardakci a poslal Turecko do vedení. Šest minut před pauzou se mohli hosté radovat ze druhé branky, jenže VAR odhalil faul střelce Ferdiho Kadioglua, a rozhodčí tak trefu uznat nemohl.
Lotyši po návratu z kabin svou taktiku navzdory nepříznivému výsledku nezměnili, což se jim vyplatilo šest minut po přestávce. Protiútok skvěle nastartoval Vladislavs Gutkovskis, jenž potáhl míč přes celou útočnou polovinu a centrem našel hlavou vyrovnávajícího Eduardse Emsise. Vstřelený gól domácí nabudil a záhy se mohli dostat i do vedení, kterému ovšem na brankové čáře zabránil kapitán hostů Calhanoglu. Turecko si náskok vzalo zpět v 61. minutě, kdy skvělou průnikovou přihrávku Orkuna Kökcüho zužitkoval Cengiz Ünder. Hráči lotyšské reprezentace se hnali za vyrovnáním, jenže druhá žlutá karta střelce Emsise z 83. minuty jim to pořádně zkomplikovala. Navzdory tomu se vzchopili a v nastavení zásluhou kapitána Toberse srovnali. Poslední slovo si ovšem vzali opět Turci, které do extáze v hektickém závěru přivedl střídající Kahveci.
Lotyšsko tak na soupeře nestačilo a nezískalo ani bod. V dalším zápase se představí za tři dny v Arménii, Turci také v pondělí přivítají v důležitém střetu Wales.
Wales - Arménie 2:4
Góly: 10. Daniel James, 72. Harry Wilson - 19. Lucas Zelarayán, 30. Grant-Leon Ranos, 66. Grant-Leon Ranos, 75. Lucas Zelarayán
Arménie sice nezvládla úvod do kvalifikace, doma v březnu nestačila na Turecko, nicméně během prvního červnového klání zapsala svůj první sukces. A nutno říci, že se příliš nečekal, jelikož roli favorita bezpochyby plnil Wales. Jenže ten neuměl ubránit duo Lucas Zelarayán a Grant-Leon Ranos, čili mu ani přesné zásahy Daniela Jamese a Harryho Wilsona nepomohly.
Domácí přitom vstoupili do duelu provedeným způsobem a v 10. minutě se ujali průběžného vedení. Vše v tu chvíli bylo, co se předzápasových predikcí týče, v pořádku, neboť Ampadu vyslal ze středu pole přihrávku na pravou stranu, tam si naběhl Johnson, který následně chytře přes bránícího Mkrtčjana adresoval přihrávku na zadní tyčku, odkud bez větších problémů zacílil D. James.
Jenže Arménii tenhle negativní moment do kolen nepoložil, přestože trochu cítila po prvním inkasování křivdu, že sudí Kabakov předtím neposoudil souboj bránícího Rodona s Barseghjanem jako nedovolený. V 19. minutě si hosté výrazně spravili chuť, to když centr zleva od Tiknizjana přesměroval z voleje do brány Zelarayán. Trefil se opravdu parádně, po jeho dělovce se zkrátka gólman Ward jen marně ohlédl.
A o jedenáct minut později většinu populace v Cardiffu uzemnil další trefou Ranos. Barseghjan předal balón na Spercjana, ten našel svým obloučkem na hranici brankového území svého spoluhráče, jenž hlavou pohotově skóroval. Wales se do přestávky z poměrně velkého šoku nevzpamatoval, musel jednoduše spřádat svoje plány na zvrat až během druhé půle.
V 50. minutě byl velmi blízko vyrovnání Moore, avšak gólman Čančarevič jeho pokus uměl polapit. A v 66. minutě naopak hosté svému soupeři jasně ukázali, jak že se mají šance správně využívat. Pro ně se vlastně jednalo o vůbec první v rámci druhého dějství, přitom jen stačilo, aby dlouhý pas Harutjunjana protečoval Zelarayán do běhu Ranosovi, a ten pak skákavý míč usměrnil parádně do spodního rohu branky.
Velšané se každopádně vrátili do hry v 72. minutě, kdy se gólově prosadil Wilson. B. Davies hlavou protáhl merunu ve vápně za sebe, a ačkoli se Moore k zakončení nepropracoval, jeho kolega už ano, a z blízkosti posléze propálil Čančareviče. Jenže v 75. minutě domácí zase museli smutnit, poněvadž Zelarayán po pobídce Iwua zamířil přesně k bližší tyči.
Tenhle okamžik ještě nemusel definitivně zhatit veškeré naděje Walesu na zisk nějakého úspěšného výsledku, nicméně ten ze 78. minuty už byl tím zlomovým. Frustrovaný Moore se totiž ve vzteku ohnal proti Čančarevičovi, byť se meruna nacházela na jiném místě hrací plochy, a po této červené kartě již oslabený mančaft sílu na zvrat vlastně ani najít nemohl.
Tabulka
Skupina H
Dánsko - Severní Irsko 1:0
Góly: 47. Jonas Wind
Krutý závěr prožívalo Severní Irsko na půdě Dánska. V Kodani bylo velmi blízko alespoň částečnému úspěchu, v nastavení se povedlo rozvlnit síť Callumovi Marshallovi. A na první pohled se jednalo o regulérní branku. Nakonec si však vše vzal pod ruku videorozhodčí, a ten gól po vleklém bádání neuznal. Takže jediným střelcem utkání nakonec zůstal Jonas Wind.
První poločas moc vzruchu nepřinesl. Dánové rozhodně nedominovali, jak se ostatně očekávalo, Severní Irové, kteří mimochodem měli v sestavě hned tři teenagery, a to Conora Bradleyho, Sheu Charlese a Isaaca Priceho, drželi s favoritem zápasu docela slušně krok. Šancí bylo obecně poskrovnu, ony rozhodující momenty zkrátka přišly na řadu až po přestávce.
A ten první se konal ve 47. minutě, tedy jen krátce poté, co došlo na výměnu stran na hřišti. Maehle z levé strany vyslal centr do pokutového území, tam míč nedobře zpracoval bránící Brown, takže se balón dostal k Windovi ke druhé tyčce, odkud pak domácí forvard z blízkosti bez problémů překonal gólmana Peacocka-Farrella.
Jenže kdo by čekal, že Dánsko brzy přidá nějakou pojistku na těsné vedení, aby se dostalo do pohody, ten se šeredně spletl. Snad jen Höjlund se o to snažil v 55. minutě po rychlém brejku, ve finále ale nedávný účastník MS v Kataru pod nějaký soustavný tlak svého soupeře nedostal. A pořádně mu pak zatrnulo ve čtvrté minutě nastavení druhé půle, kdy Severní Irsko srovnalo stav.
Thompson rozehrál standardku zprava dlouhým nákopem do pokutového území, Evans hlavou sklepl merunu pro Marshalla, a ten z poněkud krkolomnější pozice zacílil přesně k tyčce. Situaci každopádně následně opravdu dlouhou dobu zkoumal VAR, ten přitom rozhodl, že se jednalo o ofsajd. A nutno říci, že zřejmě správně, neboť Evans si krátce předtím opravdu nepohlídal své postavení, když ho oslovoval Thompson.
San Marino - Kazachstán 0:3
Góly: 37. Jan Vorogovskij, 64. Ašchat Tagybergen (pen.), 90+5. Baktyor Zajnutdinov
Kazachstán navázal na březnovou nečekanou výhru nad Dánskem, na půdě San Marina se mu podařilo bez větších problémů potvrdit roli favorita, a v tabulce skupiny H se tedy vyhoupnul nečekaně na druhou příčku. Celek z Apeninského poloostrova zprvu slušně odolával, ale poté na řadu přišla individuální chyba, z níž už se neoklepal. A po obrátce inkasoval ještě dvakrát.
Jakási první pološance přišla na řadu v 19. minutě a trochu překvapivě se do ní dostali podceňovaní domácí. Bránící Maročkin totiž míč vykopl do vzduchu tak nešikovně, že brankář Šackyj neměl vůbec jednoduchou pozici padající balón zkrotit. Byl navíc pod tlakem napadajícího Man. Battistiniho, takže se nakonec meruna odrazila od břevna k Lazzarimu. Ten se jí ještě snažil přeposlat hlavou do brány, avšak bránící Älip byl, naštěstí pro Kazachy, na správném místě, takže střelu vyblokoval.
Hosté obecně na hrací ploše nijak nezářili, k radosti jim každopádně prostě jen stačilo proměňovat svoje příležitosti. A ve 37. minutě nepohrdli tou, kterou jim nabídl jejich soupeř na zlatém podnose. Konkrétně tedy Man. Battistini, který ve snaze odkopnout míč z vápna pouze sklepnul do palebné pozice Vorogovskému, a ten následně pohotově překonal gólmana E. Benedettiniho.
Až po přestávce se pak Kazachstán dočkal dalších přesných zásahů, přičemž velmi blízko mu byl ve 49. minutě Gabyšev, leč jeho pumelice pouze orazítkovala břevno. V 64. minutě již nicméně rozvlnit síť Tagybergen, který zužitkoval penaltu. Ta byla nařízena poté, co ve vlastní šestnáctce zahrál rukou nešikovně Fabbri po útočném počínání Samorodova. Poslední slovo si posléze vzal v samém závěru utkání ještě Zajnutdinov, jenž zacílil levačkou z hranice pokutového území i s pomocí teče naštvaného stopera Di Maia na vzdálenější tyčku.
Finsko - Slovinsko 2:0
Góly: 13. Joel Pohjanpalo, 64. Oliver Antman
Finsko porazilo ve třetím kole kvalifikační skupiny H o mistrovství Evropy 2:0 Slovinsko a právě svého soupeře vystřídalo v čele tabulky. K tříbodovému zisku domácí nasměroval už ve 13. minutě Joel Pohjanpalo, jenž ranou mezi nohy prostřelil Vidu Belece. Ten se při zranění tradiční opory Jana Oblaka neukázal v příliš dobrém světle a přispěl k tomu, že se hostům nepodařilo potvrdit dosavadní bezchybnou bilanci.
Slovinci na evropském šampionátu startovali naposledy v roce 2000, což by v aktuálním kvalifikačním cyklu rádi napravili. I díky příznivému losu k tomu měli velmi dobře nakročeno, protože se po úvodních duelech proti Kazachstánu a San Marinu nacházeli v čele tabulky. Finové si už první zaváhání připsali, když prohráli v Dánsku. Poté však přivezli cenné tři body ze Severního Irska a s Teemu Pukkim na hrotu útoku vyhlíželi skalp dalšího konkurenta v boji o postup.
Od úvodního hvizdu byla hra velmi vyrovnaná, postupem času ovšem začali být aktivnější domácí. To se jim nakonec vyplatilo, když ve 13. minutě otevřel skóre zápasu Pohjanpalo. Útočník italské Venezie propálil z bezprostřední blízkosti 33letého Belece, který jako náhrada za zraněného Oblaka neměl při inkasované brance příliš čisté svědomí, jelikož mu míč proklouzl mezi nohama. Slovinci poté přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a snažili se ještě do konce první půle srovnat. Velké šance měl Benjamin Šeško, nejprve však orazítkoval pouze levou tyč a poté jeho rány dvakrát zblokovala finská obrana.
Hosté se hnali za vyrovnáním i od prvních minut druhého dějství. Dobrou příležitost měl v 51. minutě Andraž Šporar, jenž ovšem přízemní pokus namířil těsně vedle. I Finové byli stále nebezpeční, výstražný projektil vyslal v 59. minutě Oliver Antman, branku však rovněž minul. Po hodině hry už se ale 21letý mladík gólu dočkal. Záložník Groningenu obdržel míč na pravé straně pokutového území a nekompromisní střelou do levého dolního růžku zdvojnásobil vedení domácích. Druhou asistenci v zápase si připsal Pukki. Slovinsko již na dvoubrankové manko zareagovat nedokázalo, a Suomi si tak až do konce klání udrželi čisté konto.
Finsko tedy v prvním domácím utkání nezaváhalo a v průběžné tabulce poskočilo na první příčku. Oba celky sehrají další zápas v pondělí. Seveřané přivítají na stejném stadionu San Marino, Slovinci pohostí silnou reprezentaci Dánska.
Tabulka
Skupina I
Andorra - Švýcarsko 1:2
Góly: 67. Marcio Vieira - 7. Remo Freuler, 32. Zeki Amdouni
Ani Bělorusko, ani Izrael nedokázaly nynějšímu lídrovi skupiny I v bitvách o kvalifikaci na evropský šampionát vsítit branku. Ve třetím utkání v pořadí se to paradoxně podařilo zřejmě tomu nejnepravděpodobnějšímu soupeři vůbec, a to Andoře. I tak si nakonec favorit dokráčel k očekávanému vítězství, Švýcarsko o něm rozhodlo dvěma přesnými zásahy v první půli.
Zlomit urputnou obranu Andorry co nejrychleji je prakticky vždy klíčem k následnému úspěchu. A ačkoli se nakonec tento cíl Švýcarům splnit podařilo, následně před sebou stejně neměli vůbec lehkou práci. Tedy minimálně ne ve druhém poločase, během něhož si situaci po laxně hlídané standardce zkomplikovali. Tak jako tak je jistě muselo potěšit, že jim hned zkraje duelu vyšla rychlá, jednoduchá a hlavně účelná kombinace ze 7. minuty.
Ta mimochodem začala už u brankáře Kobela, následovaly zkrátka čtyři bleskové přihrávky a ta rozhodující od Vargase, jenž od půlící čáry vyslal na zteč nabíhajícího si Freulere. Ten si počínal jako zkušený mazák, osamocený vlétl do vápna, tam si položil k zemi vyběhnuvšího brankáře Ikera Álvareze a pak zacílil do odkrytého prostoru.
Ve 26. minutě se pokoušel náskok hostů navyšovat Shaqiri, ten ovšem na Ikera Álvareze nevyzrál, ve 32. minutě si už každopádně švýcarský záložník přece spravil chuť. Sice to nebyl on, kdo rozvlnil síť, nýbrž jeho spoluhráč Amdouni, nutno ale podotknout, že na svou přesnou a ukázkovou pobídku, adresovanou k hranici brankového území, mohl být náležitě pyšný.
Po obrátce měl výběr Nati mač pod kontrolou, ne že ne, přece mu nicméně muselo být úzko, když se najednou outsider tohoto střetu propracoval ke snížení stavu. V 67. minutě domácí udeřili gólově po přímém volném kopu, střídající Márcio Vieira zužitkoval hlavou centr od Joana Cervóse, další trefu už však Andorra nepřidala, a tak se stejně musela smířit s porážkou.
Bělorusko - Izrael 1:2
Góly: 16. Max Ebong - 85. Shon Weissman (pen.), 90+2. Oscar Gloukh
Třetí porážku v kvalifikaci o EURO 2024 utrpělo Bělorusko, které tedy v tabulce skupiny I zůstalo na posledním místě. Svůj první duel podstoupilo v srbském azylu v Novém Sadu, ani ten v Budapešti mu přitom žádnou radost nepřinesl. Přitom klání s Izraelem mělo rozehrané velmi slušně. Závěrečné chvíle každopádně suprově vyšly jeho sokovi, jenž dvakrát skóroval.
Izrael se mohl nakopnout už v 7. minutě, a i proto, že svou šanci neproměnil Safouri, jehož hlavičku zlikvidoval gólman Ihnatovič, přišel na řadu trest pro hosty v podobě inkasované branky. V 16. minutě si seběhl z levé strany Ebong až na hranici šestnáctky, odkud pravačkou po zemi zamířil do spodního rohu brány. Míč se odrazil přesně od tyčky a za brankovou čáru.
Ve 36. minutě mohlo být vyrovnáno, v bráně se však zaskvěl Ihnatovič, který zlikvidoval hlavičku Abady. A domácí muž v rukavicích měl následně i to štěstí, že po dorážce vypálil z těžšího úhlu pouze do zámezí Abu Fani. V 50. minutě naopak mohl navýšit běloruské vedení Juzapčuk, avšak jeho dělovka zpoza vápna nakonec skončila těsně nad břevnem.
Poslední čtvrthodina utkání pak daleko lépe vyšla Izraeli, který ve finále strhnul tři body ve svůj prospěch. V 74. minutě došlo k vyrovnání poté, co si vlastní branku vsítil Palicevič, sudí Gillett ovšem celou situaci prozkoumal na videu, zjistil, že ho předtím fauloval Weissman, a tak gól neuznal. Možná přitom i sám Weissman při souboji s protihráčem dopravil balón za Ihnatoviče, tak jako tak se v zásadně nic na odvolání přesného zásahu nezměnilo.
Tenhle moment nicméně, suma sumárum, hostům tolik vadit nemusel. V 82. minutě došlo v pokutovém území k podražení Kanichowského, do nějž zaskluzoval nešetrně Palicevič, takže se kopala penalta, kterou posléze zužitkoval Weissman. A v první minutě nastavení běloruská ekipa uvadla do zklamání znovu, jelikož Gloukhův centr od rohového čtvrtkruhu, nikým netečovaný, zapadl k překvapení všech zúčastněných ke vzdálenější tyči.
Kosovo - Rumunsko 0:0
Góly: -
Po dvou vítězstvích Rumunsko v kvalifikaci o EURO 2024 poprvé ztratilo body. Nutno však podotknout, že remíza z Kosova pro něj není žádnou ztrátou, pokud si namalujeme ucelený obrázek ze zápasu. V něm totiž domácí ekipa byla lepším týmem, vytvářela si více gólových šancí, akorát je neproměnila. A už potřetí tak sebrala na své konto jen nerozhodný výsledek.
Žádná dechberoucí podívaná se v Prištině rozhodně nekonala během úvodní půlhodinky utkání. A vlastně právě ta jako by jasně naznačila, že gólů v tomto mači opravdu moc padat nebude. Vlastně až ve 35. minutě přišla na řadu první větší příležitost, to když svou pravačkou vypálil ostře Muslija, nicméně hostující brankář Moldovan byl na jeho dělovku připravený. A v samém první půle vyslal jinou jedovku Celina, i v tomto případě ale Moldovan situaci ustál.
V 69. minutě se už Kosovo přece dočkalo rozvlnění sítě, a to prostřednictvím střídajícího Žegrovy, jenže sudí Makkelie nakonec po shlédnutí videa branku neuznal, a to kvůli předchozímu ofsajdu Celiny. Ve druhé minutě nastavení ještě mohl přece domácí rozradostnit Muriti, to by ovšem z otočky musel zacílit přesněji.
Komentáře (9)
Přidat komentářArménsko pre Izrael by to mohlo byť prelomové víťazstvo, som zvedavý, či vytiahnu viac hráčov z dvadsiatky.
Arménie
No hráli příšerně. Myslím že do teď sami neví, jak se jim podařilo dát 4 góly.
Hrali priserne vzadu. Ta obrana je hodne spatna, chybeli i nekteri hraci a hlavne nemaji vysoke hrace, na coz vsazel Wales. Udrzet pro ne ciste konto je skoro nemozna vec. Stred a utok na druhou stranu byl mnohem lepsi nez Wales a vsechny goly padli po opravdu peknych akcich a jednou Wals zachranila tycka, kdyz si celou obranu namazal 19 kluk z juniorky Bayernu.
Zelarayan a Spertsyan zaujímaví hráči, no to by sme od Arménska asi zas dostali 4
Arménie by měla bejt vzor pro všechny vidlácký repre, jak sehnat ve světě nějaký hráče, ty jejich Argentinci budou v konfrontaci s evropskejma dřevama rozdílový. Jakej rozdíl oproti vedení naší repre, který neni schopný už pět let zajistit ani Selkeho ze sousední země.
Jo, s tím bychom to vyhráli. Za poslední tři sezony dal 13 gólů a leštil lavičku i v Herthě nebo Werderu.
Naposledy si namazal Leverkusen herou na chleba.. na lavici jako náhradník za Kuchtu by byl parádní.. kdo tam je teď? Chytil? .. to přece..
Pohjanpalo
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele