Petrohrad

Název, město:
Stadion Krestovskij, Petrohrad
Celková kapacita:
68,134
Stránka stadiónu

Přehled zápasů na tomto stadiónu

12.06.2021
21:00
Sk B
Belgie
3:0
Rusko
14.06.2021
18:00
Sk E
Polsko
1:2
Slovensko
16.06.2021
15:00
Sk B
Finsko
0:1
Rusko
18.06.2021
15:00
Sk E
Švédsko
1:0
Slovensko
21.06.2021
21:00
Sk B
Finsko
0:2
Belgie
23.06.2021
18:00
Sk E
Švédsko
3:2
Polsko
02.07.2021
18:00
Pl. ČF
Švýcarsko
1:2p
Španělsko

Petrohradský stadion nemá z dlouhodobého hlediska ustálený oficiální název. Je známý jako Zenit Aréna, Pitěr Aréna nebo Gazprom Arena, v posledních letech se ale přece ustálil na Krestovský stadion podle stejnojmenného ostrova, na němž byl v roce 2017 otevřen. Během světového šampionátu v roce 2018 nesl přízvisko Saint-Petersburg Stadium a nejinak ho uvádějí všechny bulletiny UEFA pro letošní evropský šampionát. Tenhle stánek jinak byl dějištěm Konfederačního poháru v roce 2017 a bude se na něm konat i finále Ligy mistrů v roce 2022.

Jeden z aktuálně nejmodernějších stadionů Evropy měl být dokončen už v prosinci roku 2008, kvůli neustávajícím potížím byl ovšem slavnostně otevřen až o dlouhých devět let později. První stavební práce započaly již v roce 2006, jenže pak nastalo nezvykle táhlé zpoždění, související především s chybami v projektové dokumentaci a také se zaplacením celého komplexu.

Stadion měla nejprve financovat ruská akciová společnost Gazprom, ta ale od původního plánu ustoupila a přešla pouze k vybudování samostatného projektu mrakodrapu. V roce 2009 tak muselo do hry vstoupit město Petrohrad, Gazprom totiž jakékoliv další financování rezolutně odmítl. K obnovení prací došlo poté, co se jich ujala firma Transstroj, avšak ani v tomto případě problémy jednoduše neskončily. Koncem července roku 2016 totiž vydala prohlášení o nezaplacení pohledávky ze strany radnice ve výši necelých 16 miliónů dolarů a smlouvu s ní okamžitě ukončila. Vzápětí byla poničená střecha vinou silných bouřek a definitivně celou situaci zachránila až další společnost Metrostroj, ta byla povolána do akce počátkem srpna téhož roku a celý projekt nakonec úspěšně dokončila.

Aréna se zatahovací střechou vyrostla na troskách zbouraného stadionu Sergeje Kirova. Původní rozpočet na výstavbu byl více jak pětinásobně navýšen, celková cena se vyšplhala údajně až na 1,1 miliardy dolarů. Právem je tak tento stadion považován za jeden z nejdražších na celém světě. Ve výběrovém řízení na projekt mimochodem zvítězil dnes již zesnulý japonský architekt Kišo Kurokawa, ten v podstatě navrhl zvětšenou verzi Toyota Stadium v prefektuře Aiči, petrohradský stánek přitom může připomínat kosmickou loď či dokonce UFO.

Skoro sedmdesát tisíc diváků je obklopeno maximálním možným komfortem, výrazně je pak soustředěna pozornost i na handicapované. Až 560 míst může být vyhrazeno pro tělesně postižené, 266 z nich přímo pro vozíčkáře, pro něž je uzpůsobený speciální prostor včetně doprovodu. Zrakově postižení můžou využít zvukových pomůcek s komentářem. Myslelo se také na rodiče s těmi nejmenšími, k dispozici je například úschovna kočárků či místo, kde si mohou případně vyzvednout své ztracené ratolesti.

Články o městu a stadiónu

Představení měst Euro 2020 - Petrohrad, Rusko

Žije zde více než 5 miliónů lidí, a to znamená, že mluvíme o druhém největším městě, co se počtu obyvatel týče, v celé Ruské federaci. Zajímavostí zcela jistě je, že se jedná o nejseverněji položené město na světě, alespoň mezi těmi, které mají více než milion lidí. Rozkládá se na severozápadě Ruska, přesně tam, kde se řeka Něva vlévá do Finského zálivu a tím pádem do Baltského moře.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele